NOPRD* L™ De dood van Z. H. den Paus. Z. H. PAUS PIUS X overleden. De Oorlog. BEENKAPPEN. P. W. TWEEHUIJSEN, Kiadcrhulsmi 28-3I43, HaaHsm 400 GULDEN bij overlijden. 150 GULDEN bij verlies van één oog. IOO GULDEN bij verlies van éèn duim Onze Gratis-Ongelnkken Verzekering. 'ftORBEKDAG to AUGUSTUS 1914 39ste Jaargang Mo. 8SO2 i ABONN M E N T S P RIJ S Per 8 maanden voor Haarlem ->„» i«* Voor da plaatsen, waar eon agon] la gevestigd (kom der «call X.35 Voor de overige plaatsen in Nederiand franco per poet 18 A fTonderlijbe nnmtnera na Mta»8*3ètrwti« isstaffiomniuti^ai Tala^oonnuminep 1499. i Van 1 Buil A la een donderslag uit een helderen hemel kwamen gisterenavond de telegrammen uit Rome, die meldden van een ernstige ziekte van Z. H. de Paus En hedenochtend volgde daarop nog ernsti ger berichten, en ten slotte die droeve tijding die wij helaas reeds verwachtten, zij het niet zóó spoedig: Z. H. de Paus is heden nacht half twee zacht en kalm overleden De Paus dood, de Kerk verweesd. En dkt in dezen tijd, nu de heele wereld als door een geweldige aardbeving ujt haar voegen gerukt wordt, en de wereldbrand op laait aan allen kant Bij al de ellende en de vreeeelijke bezoekin gen van den oorlog komt nu ook nog deze Jobs-tijding de wereld in droefenis en rouw; zetten Inderdaad: het ia een ontzettende mar®, die daar plotseling uit Rome ons komt op schrikken Nog zooeven klonk de attain van Sen Paus over de wereld, toen Hij de ka tholieken opwekte tot het gebed om uitkomst in den nood der tijden. En het is ïllet stoult te onderstellen, dat de vreoselijkje ramped die de wereld teisteren, dit edel, zachtmoedig cn liefdevol hart zóó hebben aangegrepen, idat het ten slotte onder de aandoeningen ls besweken. De Kerk Gods treurt nu dubbel. Haar herder en bestuurder op aarde la heengegaan, als gevende voor den vrede der wereld zijn 'leven, in een tijd van den hit tereten nood. - Val) kooge figuur, deze Plus KI. Deze Koninklijke verdediger van het (Je- loof en van 'de rechten der Kerk, deze van liefde brandende ijver aar voor de heilige Eucharistie, deze herschepper 'der wereld In Christus is waarlijk! een der gïoofete Pau sen geweest die den Stoel van St. Petrual hebben bezet. Juist hij, de eenvoudige van geboorte, die ondanks zichzelf en zijn eigen wil schrede voor schrede door zijn wijsheid, godsvrucht eu hc-age gaven van geest en gemoed is op gegaan in de hiërarchie der Kerk tot de hoogste waardigheid toe, juist hij is er een bewijs van dat de Keirk Gods algemeen in en voor allen, dat geen geboorte of fortuin in haar het aanzien geven, 'doch dat God voor de Kerk de bestuurders aanwijst, om dat God met Zijn Kerk is en- wezen zal tot het einde der tijden. En dat is dan óok weer de groota troost voor ons bij dit plotseling en droef sterven van Piue X. God verlaat de Kerk niet! En deze heilige, die reeds bij zijn leven het aureool droeg der uitverkorenen Gods, aal ongetwijfeld nu reeds voor den troon van het Lam zijn veelvermogende bede stor ten dat God de Kerk beware in deze ernstige dagen, den vrede doe weerkeeren, en Onder «He beproevingen die kinderen der Kerk ze- gene Wij onzerzijds, die voor den Paus tot plicht hebben te bidden heel ons leven door, wij knielen neer aan dit sterfbed en bidden nu voor de zielerust van den heilige die heenging, dat God hem groot en gelukkig make in de rust der hemeleche heerlijkheid, waar zijn Vijanden hem niet meer deren kunnen, en waar hij nu vereenigd is met Christus, Wie us plaats be kleeder hij was onder ons De telegrammen omtrent de ziekte en den dood van den H. Vader hebben elkaar1 vlug op gevolgd. Reeds Maandag publiceerden wij een ietwat bnrustbarend telegram uit Rome, dat Z. H. Ziek was. Doch sedert dien hoorden we er niet meer van, en de Oiornale d'ltalia berichtte Dinsdag alleen, "dat de Paus zwaar verkouden was, en te bed lag. De „verkoudheid" blijkt echter, naar Reuter nu meldt, een longontsteking te zijn geweest, die nog met andere complicaties werd verzwaard. Gisterenmorgen trad plotseling een vererge ring van den toestand in. Omstreeks 10 ure kreeg de Paus een flauwte, die het ergste deed vreezen. De Kardinalen Ferrata, Gasparri, Billot en Bisleti, die zich gistermorgen in het Vaticaan bevonden toen de crisis in den toestand des Pau sen intrad, werden getroffen door de gelaatstint des Pausen en het feit, dat de pols zeer zwak was. De Paus maakte op dat oogenblik een crisis van zwakheid door. De geneesheeren werden dadelijk gewaarschuwd en kwamen onmiddellijk naar het Vaticaan. Zij wisten een uithoesting te doen plaats heb ben, die weldoende resultaten had en de Paus werd dan ook een weinig beter. Op het oogenblik van de crisis werden alle aanwezige curie-kardinalen gewaarschuwd. De meesten van hen begaven zich dadelijk naar het Vaticaan. Behalve de bovengenoemde kardinalen bega ven zich ook de kardinalen Granito di Belmonte en Gotti naar den Paus. Ook ae zuster en de nlcnt des Pausen bega ven zich naar het Vaticaan. Insgelijks werd de broeder des Pausen tele grafisch gewaarschuwd. Sacramenten toe, daar kardinaal Serafino Van- nutelli, poenitentiarihs major, zich op het oogen blik niet te Rome bevindt. In de basiliek van St. Pieter werd het Aller heiligste uitgesteld en kwamen verscheidene zus tere en geloovigen bidden. Natuurlijk was de consternatie te Rome groot. In alle kerken werd het H. Sacrament uitgesteld en snelden de geloovigen toe om voor den ster venden Ópperherder te bidden. De kardinalen werden zooveel mogelijk telegrafisch gewaar* schuld; de kardinaal-camerlengo Delia Volpe, die in den tijd tusschen den dood van den Paus en de intronisatie van den nieuwen Paus het bestovr der Kerk voeren moest, was óók afwezig. Tegen 4 uur verliet Monseigneur Zampim, refect van de Apostolische kapel, de kamer des 'ausen. De geneesheeren Marchiafava en Amid, als mede de zusters en de nicht des Pausen, vete lieten de kamer niet. Om 8 uur gisterenavond publiceerden de dok toren het volgende bulletin: „De toestand van den Paus blijft zeer ernstig. „De temperatuur was 39.8, de pols 140 en on regelmatig, de ademhaling 60. De uithoesting „wordt moeilijker. De toestand is nog door een „nierontsteking gecompliceerd. De Paus behoudt „zijn gewone helderheid van geest." w. g. MARCHIATAVA. AMICI. Dit bulletin deed wel zien, dat de toestand van den hoogen lijder hopeloos was. Hedenmorgen ontvingen wij dan ook het vol* gen de telegrafisch bericht: Z. de Bans is om 1.20 uur dezen nacht overleden (Men zie voor eventueele nadere bijzonder heden ons „Laatste Nieuws" en „Nagekomen berichten".) Paus Pius- was bijna 80 jaren oud. Hij werd, als zoon van den gemeenteveldwachter Giovanni Sarto, den 2en Juni 1835 te Riese in het Vene- tiaansche geboren. Giuseppe (Josef) Sarto had van den beginne af grooten aanleg. Op Paaschfeest van 1846 ontving hij de eerste H. Communie, en sedert dien dag kreeg hij van den pastoor van het dorp, die zijn buitengewonen aanleg had opge merkt, nog eenig bijzonder onderricht. Doch dat ging al niet verder dan de gewone vakken der lagere school en wat latijn, daar pastoor Fusarini den jongen Sarto op het gymnasium van Castel Franco wilde plaatsen. Daar verwijdde zich de gezichtskring van den jongen knaap. Eiken dag ging hij den weg van Riese naar Castel Franco heen en weer met een niaiskoek als mondkost in den zak. In 1850 werd Joseph Sarto opgenomen in het Seminarie te Padua, door een beurs, die de Kardinaal-patriarch van Venetië aan onbemid delde doch begaafde knapen kon toekennen. In 1858, op 23-jarigen leeftijd, werd de jeug dige Leviet priester gewijd, en weinige dagen daarna werd hij kapelaan te Tombolo, op 3 of 4 uur afstands van Riese. Negen jaar was hij daar werkzaam, in Juni 1867 werd hij benoemd tot pastoor in Salzano. Wederom na negen jaar volgde zijn benoeming tot Domheer m°Treviso. In deze betrekking trad de groote wetenschap en geleerdheid van den kanunnik Sarto iu het volle licht, en de eene bevordering volgde dan ook op de andere. De gewichtigste van alle was de benoeming tot directeur van het Seminarie en vicaris-generaal van het bisdom. Na den dood van 'den Bisschop van Treviso in 1882 werd Mgr. Sarto vicans-capitularis, en in 1884 werd hij geroepen tot de Bisschoppelijke waardigheid In Mantua. In 1891 kwam de Patriarchale zetel van Venetië open door het overlijden van -Z. Em. rAgostlnl: de Bisschop van Mantua werd ver kozen, en tegelijkertijd tot Kardinaal verheven In het Consistorie van 12 Juli 1893. Op 20 Juli 1903 stierf Z. H. Paus Leo XIII, cn op St. Dominicus-dag van datzelfde jaaf (4 Augustus) koos het Heilig College den patriarch van Venetië tot Paus, en deze nam den naam aan van Pius X. DB DUITSCHEHS TREKKEN OP. - VOOR BRUSSEL? OFFICIEELE BERICHTEN. HOE HET IN LUIK IS. OVERZICHT. Do Duitecha see van soldaten relt voort, rolt voortonweerstaanbaar. Het is een jaimmeir, aan wêe zonder grens, 'deze oorlog..... 'AI die heerlijke, welige, vruchtbare streken van het ifiooie Relgenland, 't Sappige yiaamsche land dat we allen zoo wèl kennen, het weelderige land van den Dei- mer envde Dyle met z'n coquette kerktorentjes in 't midden van vredige doirpjes..., dat alles is nu overstroomd door soldaten, en platge brand, en uitgemoord, en neergeslagen, en ge ruïneerd De Duïtsohe macht, die België overstroom^ gaat dan gestadig voort. Ia 'i noorden dea lands omzwaait de rechtervleugel der Dult- schers met ijzeren greep rde Belgen, welken het Buitsche leger vóór zich nit-jaagt, telkens terug doet wijken, eu ze nü reeds tot bij! Brussel heeft achteruitgeworpen. AÏ de Belgische „overwinningen" die uit Brussel dag in dag uit zijn geseind, sifn een voudig afwisselende schermutselingen geweest die den voortgang der Duitschöra niet hebben kunnen beletten. We hebben de voornaamste plaatsen vaa Noord-België, met de spoorwegen die ze vete- binden, hiernevens Schetsmatig afgefceekend, opdat de leger zien kan en begrijpen hoe geweldig het opschuiven van de Duitse he hiacht naar 't Westen is! Als men nu nagaat, dat de Duitseke voor hoede haar voelhorens uitstrekt tot Turnhout toe (aooals we gisteren hebben gemeld) en dus ól maar vorder de Belgische macht, die op Leuven steunde -als generaal punt, omvatte In haar greep, dan begrijpt men ook hoe de Belgen ertoe moesten komen, om een terug- Waartsche beweging te maken; djO Duitsche krijgskundige overwinning, waarvan we gisteren spraken. Men behoeft er niet aan te twijfelenda Duitocher is hier de meerdere. Hoe ihet nu gaan zal? 1 Het is niet te zeggen Uit België komon natuurlijk nü volstrekt geen berichten meer: alles staat stop. Alleen dit: dat Brussel al door de Belgen te ontruimd, eu open ligt, waarschijnlijk al door de Duitschers bezet ia. Of er een groote slag geleverd zul worden PRIJS DER ADVERTENTIëN» ,Van 1—9 regels 60 cent (contant 50 cent). Iedere regel meer 10 cé. Bulten Haarlem "en de Agentschappen 15 ct. per regel. BuitenL 20 et. Dienstaanbiedingen 25 ct. (6 regels), driemaal voor 50 ot. (4 contant). - .*3 - BARTELJORISSTRAAT 27, TELEFOON 1770. Alla betalende abonné's op dit blad, die in het bezit eener verzekeringspolis zijn, zijn volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor; IflflH GULDEN bij levenslange onge- V W schiktheld tot werken. Qftn GULDEN bij verlies van een hand of voet. f&fl GULDEN b|| verlies van één wijs- ÖW vinger. 15 GULDEN bij verlies van één an- deren vinger. Haariemsche Alledagjes No, 1411. ONTSLAG VAN WERKLIEDEN. Als we de klachten zoo -doorzieni, dan bei- merken we dat in alle werkliedenvereeni- gingen wordt gevraagd, en gewenecht, en ge hoopt, dat dë patroons in deze dagen hua werkvolk niet zullen ontslaan. Liever een beetje korter werken, maar in dienst blijven. Dat is ihet wachtwoord. De patroons wenschen al niet andera. Van bijna alle vakken krijgen we circulai res thuis: laat ni\ uw buis schilderen, koop nü uw meubels, iaat nü uw rep ara l::ie werk doen, dan kunnen de patroons hun werk volk In dienst houden. Dat alles is heel mooi en zeer juist. Maai- De patroon» vragen natuurlijk daarbij: con tante betaling. Althans zoo zeggen eenigen van hen er al hij. En nu i® het juist bat leelijke van desien toestand, dat de burgerij die alles opeens contant moet betalen, geen geld te missen heeft voor werk dat misschien niet nóódig ia, De banken daarenboven berekenen een bo venmatig hoog peroentage en geven moeren- deel» geen geld terug van de deposito'» dl» men er iheeft: hoe wil men dan dat het pu bliek aan de bazen werk geeft dat niet hoog nooclig is? Wij zitten hier in een lastig parket, dat al leen door den geldhandel kan worden opga- loet, Als de banken wat coulanter wordenv gaat het den middenstand heter, de burgerij zal den hazen werk .gewen, en de arbeider» blijven in dienst. Zoo hangt de 'heele maatschappij af van wat de banken doen! voor de poorten van Brussel, of dat do Belgen op Waterloo aantrekken (Zuid-West van Leu ven) en zoo "dekking! zoeken bij de nu wel aanmaracheetrende Engelschen en Fransehen, het is een geheim. Zeker is het dat er al fel wordt gevochten. Maar wat de uitslag zal wezen bij een strijd over zulk; een breed en geweldig front, dat zullen we pas later hoorenof lieveps Uit de bewogingen der troepen dün pas kun nen zien. &NTWERPEM O cvrvcie, ru M/fn t*rimi 11 iii U if-S'vr T5V2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 1