DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. De oorlog. EENKAPPEN. P. W. TWEEHUIJSEN, Kinderliiiisvest 29-3f-33y Haarlem EER3TE BLAD. Barteljorisstraat, hoek Broste Markt. Onze Gratis-Ongelukken Verzekering. IOOO 400 300 150 100 60 15 V ë&TERDAG 22 AUGUSTUS 1914 33s 8504 ABONNEMENTSPRIJS»? Per 8 maanden voor Haarlem &1.85 Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gem.) - 1.35 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per poet 1.80 A fzonderlijke nummers0.03 Bureaux van ftedaetie en Administratie Intercommunaal Telefoonnummer 1426. PRIJS DER ADVERTENTIëNi Van 6 regels 60 cent (contant 50 cent). Iedere regel meer 10 ofc Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 ct. per regeL Buitenl 20 ct. Dienstaanbiedingen 25 et. (6 regels), driemaal voor 50 ct. contant). 1 ct. ntM Dit nummer bestaat uit drie bla den ui. o. de Ofïiciëele K er Ic iest en het GeilIustreerd Zon dagsblad, in 8 bladzijden, AGENDA. 23 Augustus. In den Hout half drie Haarlems Muziekkorps. Concert. Brongebouw 8 uur Haarl. Mu ziekkorps. Concert. Cavalerie-terrein 5K754 uur concert voor alle militairen door het spoor- corps Crescendo. Café Rusthoek Bloemendaal middag- en avondconcert. AGENDA. 24 Augustus. GebouwSintBavo R. K. Volksbond Ondersteuningsfonds. Bisschoppelijk Museum Jansstraat .9 Geopend eiken dag van 10—5 uur, tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zaterda gen en R. K. feestdagen. BERLIJN, 21 Aug. De Duitsche generale staf doelt mede: „Onder aanvoering van den kroonprins van Beieren hebben do troepen van alle Duitsche stammen gisteren tusschen Metz en de Vogezen een overwinning be haald. De in Lotharingen opdringende vijand is met zware verliezen langs de geheele li nie teruggeslagen. Duizenden zijn krijgsge vangen gemaakt en talrijke kanonnen zijn veroverd. Het resultaat is in zijn vollen om vang nog niet te overzien, daar liet slagveld een greoter terrein omvat dan dat hetwelk in de gevechten van 70 en 71 door ons geheele leger in beslag genomen werd. Onze troepen, bezield door eeu onweerhoudbaren drang voorwaarts te rukken vervolgen den vijand en zetten den strijd ook heden voort." BERLIJN, 21 Aug. (part.). Het aantal in Lotharingen gemaakte Fransche krijgsgevan genen bedraagt minstens 7000. Over de ge heele linie hebben de Duitsche troepen ge zegevierd. I'o Miinelien is het bericht van de overwin ning, door de Duitsche troepen behaald onder aanvoering van kroonprins Rupprecht, door de bevolk ine met groote geestdrift ontvangen. Beu duizeiluen personen sterke menigte trok «aar In t W il telsbaehsehe paleis om den koning te huldigen. De koning verscheen om te be danken voor de hem gebracht ovaties. „Ik ben er trotsch op," zeide hij, „dat mijn zoon aan het hoofd zijner dappere troepen zoo schoone overwinningen bevocht. Dit is echter nog slechts*het begin. Wij hebben nog een zwaren strijd voor ons. Ik vertrouw op de deugdelijk heid van het Duitsche leger, dat ook dezen overwinnen zal, al zijn de vijanden nog zoo talrijk." De menigte antwoordde met een donderend „hoch" op het koninklijk paar, den Kroonprins, den Keizer van Duitschland en van Oostenrijk. De Fransdhen geven in een zuurzoet tele grammetje de nederlaag toe. Ziehier op wat wijze: PARIJS, 21 Aug. De operaties in Lotha ringen waren minder succesvol dan de vo rig© dagen. De Fransche voorhoede stiet op zeer sterke stellingen er werd genoodzaakt terug te trekken na een tegenaanval op het hoofdkorps, op de Seille en het Marne-Rijn- kanaal. Zooals dm het „Overzicht" wordt gemeld, zijn de Duitschers al in Gent Men vindt de voornaamste dingen onder onze telegrammen. Onze correspondent te Antwerpen schrijft ons dat Donderdag (dus eergisteren reeds) de toegangen door den vestinggordel zouden worden gesloten. De Koning is gisteren te Antwerpen aan gekomen. Een levenskwestie voor Antwerpen en de stelling is de toevoer van levensmiddelen, die er niet al te veel moeten zijn. In Kwaliteit het hoogst. In Prij» het laagst* EEN VERHAAL VAN DE NEDERLAAG DER BELGEN. Aan een brief van een Belgischen correspon dent uit Antwerpen aan het Hbld. is 't volgende belangwekkende verhaal ontleend: Het geheim, over de krijgsverrichtingen be waard, is eindelijk uitgelekt en heeft een vol komen verslagenheid onder het publiek gebracht. Het volk is temeer geslagen, draagt gelaten zijn smart. En thans begint de ontevredenheid zich te uiten over de handelwijze der regeering, die zoo lang, door dubbelzinnige communiqué's, het publiek in onwetendheid hield. Woensdag, om twaalf uur 's middags, hebben we de eerste troepjes soldaten ontmoet, die van het slagveld waren weggevlucht. De arme jon gens zagen er ellendig uit, met hun bevuilde tenue, hun stof-grijze, meestal doorgeloopen schoenen, hun bruin-gebrand zwart besmeurd ge laat, waarin de omkransde oogen droef staar den. Zij vertelden ons, dat ze 's nachts om half twee door den vijand waren verdreven en dat het geheele Belgische front van Hannut (tegen Waremme, in de provincie Luik) tot Leuven ach- teruitgeslagen was. Drie dagen lang had de slag geduurd en op het oogenblik, dat de door ons ondervraagde soldaten moesten wijken, trachtten de Duitschers langs de linkerflank van het Belgische leger een omtrekkende beweging te volbrengen, ten einde de Belgen in den rug- te kunnen aanvallen en van de stelling Antwer pen af te snijden. Deze beweging schijnt echter mislukt te zijn, vermits de Belgen zich op Ant werpen hebben teruggetrokken. Zij. met wie wij spraken, verhaalden ons van het vreeselijke gevecht, dat zij meegemaakt had den: „Wij zijn driemaal in het veld gestuurd, en driemaal werden we volledig teruggeslagen. Wij hebben gevochten als leeuwen, mijnheer, als leeuwen, maar we konden tegen de overmacht niet op. Het was of een zee van Duitschers op ons kwam aangespoeld. Ons vuur op die geweldige massa bleef om zoo te zeggen zonder de minste uitwerking. Voor één vijand, die viel, kwamen er tien andere in de plaats Er was geen houden aan. En toch zouden we misschien in onze stel lingen gebleven zijn, indien onze mannen niet weg waren gemaaid, in letterlijken zin, door het verschrikkelijke vuur der Duitsche mitrailleusen. Dat was eenvoudigweg afgrijselijk. De Duit schers hebben acht mitrailleuses per compagnie, en wij slechts twee. Dat was te veel. Die moord tuigen braken onophoudelijk den dood uit. Als een waaier vliegen de kogels in het rond, met een razende snelheid, en smakken de soldaten neer. Daar is geen moed tegen bestand: men moét vluchten." Verder klaagden de soldaten over het gebrek aan officieren en onder-officieren. Ze zijn bijna geheel aan zichzelf overgelaten en weten niet wat ze moeten doen. Het leger is ontmoedigd, niet alleen door den thans verloren slag, maar ook omdat de soldaten meenen, dat zij door de rranschen en de En- zeggen zij, werd ons hulp beloofd en als het er op aankomt slag te leveren, staan wij alleen en moeten wij ons omver laten schieten." In hare officiëele mededeeling spreekt de re geering van „een moorddadig gevecht." Dat was het inderdaad. Hoevelen aan Belgischen kant gevallen zijn, zullen wij waarschijnlijk nooit weten. Doch de teruggekomenen bevestigen, dat de lijken zich rondom hen ophoopten, onrust barend snel, en de Belgen dus ontzaglijke ver liezen geleden hebben. De vluchtelingen, in Antwerpen aangekomen, verhalen dat Diest, Thienen en Aerschot in brand staan. Ook Leuven is door de Duitschers bezet en Donderdagmorgen moet ook Brussel in hun handen gevallen zijn, vermits de spoorweg verbinding met Antwerpen toen afgebroken was, en ook geen telegrammen voor de hoofdstad meer werden aangenomen. In Leuven hebben de Duitschers de tactiek herhaald, die zij reeds te Visé hadden aangewendontelbare automobielen brachten eenige duizenden manschappen aan, die onmiddellijk Leuven binnenrukten. Sommigen beweerden, dat ook deze stad in brand gestoken was, doch bevestiging van dit nieuws is nog niet ingekomen. Zooals wij hierboven zeiden, was men sinds eenige dagen te Antwerpen somber gestemd. Deze stemming vond eenerzijds haar oorsprong in het gebrek aan nieuws en anderzijds in het feit, dat onophoudelijk bewoners van de omlig gende dorpen naar de stad vluchtten. In allerijl hadden zij hunne woningen verlaten, alles ach terlatend. Het hoog noodige hadden zij ia kleine pakjes meegenomen. De indruk, dien deze vluch telingen, meestal vrouwen met kleine, huilende kinderen, en stokoude, gebogen mannen en vrouwtjes, maakten, is onbeschrijfelijk. Men heeft zooveel mogelijk getracht hen te helpen, doch velen hebben geen onderdak gevonden en den nacht onder den blooten hemel doorgebracht. Daarbij kwamen sinds Woensdag de eindelooze stoeten van gekwetsten die naar de hospitalen gevoerd werden. Hun aantal was zóó groot, dat op zekere oogenblikken geen vo.ldoende draag berries meer voorhanden waren. Het was hart verscheurend de witte, levenlooze, boven de de kens uitstekende, gezichten te zien voorbijgaan. Dat een paniek zich min of meer van de be volking meester maakte, is begrijpelijk. Vooral den te Antwerpen verblijvende Hollanders sloeg de schrik om het hart. Sinds veertien dagen reeds waren velen naar Nederland afgereisd, doch van de ongeveer 18000 leden die de Hollandsche kolonie te Antwerpen telt, was het meerendeel nog gebleven. Toen nu de laatste slechte berich ten bekend werden, achtten overtalrijke achter geblevenen het raadzaam insgelijks weg te gaan. De enkele treinen naar de Hollandsche grens werden als het ware Donderdag bestormd en wij zelf hebben een groot dee! van de reis in oen goederenwagen meegemaakt. Het algemeen oordeel is echter, dat Antwer pen niet zal belegerd worden. Dp Duitschers zouden een te talrijk legcr vo°r een beleg m ie ten immobiliseeren en de uitslag van hunne pogingen zou vruchteloos blijven, omdat de stad, 1 uiigs de Schelde, gedurig voorraad kan ontvangen. De moderne forten kunnen maanden en maanden weerstand bieden en de deskundigen verklaren zelfs, dat zij oninneemhaar zijn. Alhoewel een beleg dus niet vaarschijnlijk is, vreezen de Antwerpsche Hollanders, dat de Duitsche vliegmachines bommen op de stad zul len werpen, zooals dit te Namen cn te Dinant gebeurd is. Deze overweging heeft velen tot heen gaan doen besluiten. Zij die blijven, maken zich gereed om in de kelders te gaan wonen. Zooals men weet, heeft het bericht van het doortrekken van het Duitsche leger door Hol- landsch Limburg een Storm van verontwaardi ging in België verwekt die zeker tot geweld daden tegen de Hollanders zou zijn overge gaan, indien niet tijdig dit bericht gelogenstraft was geworden en de Belgische pers zich beijverd had een meer juiste voorstelling van de feiten te geven. Het is echter niet te loochenen, dat nog steeds een zekere misnoegdheid ten opzichte der Hollanders blijft broeien Vooral in de handels kringen is men zeer ontstemd, omdat een be perkte doorvoer van levensmiddelen door Hol land geoorloofd is. leverde toen ik de stad verliet, de wapens in. Alle militairen vertrokken in auto's met bestem ming naar Antwerpen. Verscheidene troepen- treinen passeerden Gent vanochtend, richting Antwerpen. Dit wijst op een algemeene concen tratie aldaar. De bevolking is overal zeer gedrukt en terneer geslagen. Ik verneem, dat de Duitschers voort rukken in de richting Mons. Gisteren liepen onbevestigde geruchten, dat de Franschen en Engelschen Leuven en Tirlemont hernomen had den, maar het hoofdkwartier geeft niet de minste berichten. In Brussel is alles kalm. OPTIMISME. Het doet wonderlijk aan, als men te midden van deze ontzettende dêbacle van België den minister-president de Brocqueville hoort verkla ren „dat alles beter loopt dan men wel had dur ven denken!" Dan hebben de Belgische regeeringspersonen toch wel bitter weinig dunk gehad van de toe komst De heer de Brocqueville zeide nog: „Het be houd der stellingen zal niet zonder nieuwe ge vechten gaan, maar hierop is België voorbereid. Eerder nog dan sommigen wel denken zal de groote strijd aanvangen, waarin ook wij een woordje zullen medespreken. Wij zullen aan de gansche wereld bewijzen dat de zonen der „ker- len van Vlaanderen" en die der „zeshonderd franchimonten" immer den vrijheidsroem van België waardig zijn. Ik versta, dat degenen, die niet op de hoogte zijn, zooals wij, ietwat twijfe len, maar weest genist, de toestand is uitste kend," besloot de minister. In de Fransche berichten, ook in de Engelsche, komt datzelfde optimisme telkens tot uiting. Wij vragen ons af, of dit nu ernst is, dan of het alleen wordt gedaan om de bevolking rustiger te houden IN DEN ELZAS. Terwijl de Duitschers bij Metz winnen, schij nen zij in den Elzas, bij Mühlhausen, klop ge had te hebben. Althans de Fransche legaties bevestigen de berichten die wij hierover reeds medegedeeld hebben. RUSLAND BEGINT. Het „Central News" te Londen ontvangt vol gens een bericht van de Tel. een officiëel bericht uit St. Petersburg volgens hetwelk het Russische leger de Pruisische grens overtrok. Dinsdag en Woensdag hadden hevige gevechten plaats. De Duitschers werden verslagen en vluchtten. De Russen bezetten Lyck en rukten op naar Lotzen. Twintig legercorpsen zullen onder bevel van grootvorst Nikolaas een inval in Pruissen doen. Intusschen worden de berichten over een ge weldigen opstand in den Kaukasus bevestigd. Uit Konstantinopel wordt aan de „Südslavische Korrespondenz" bericht: De opstand tegen Rusland in den Kaukasus is ontaard in een volledige revolutie. Sedert eenige dagen reeds komen bloedige gevechten voor tusschen opstan delingen en trouw gebleven Russische troepen. De loop der gebeurtenissen in den Kaukasus en aan de grens wordt in Turksche regeerings- kringen met toenemende ongerustheid gevolgd. Afgevaardigden van de Kaukasische grens plaatsen hebben den Turkscben bevelhebbers ver zocht het Turksche leger het land binnen te laten rukken. De toestand begint onhoudbaar te worden. BARTELJORISSTRAAT 27, TELEFOON 1770. Alle betalende abonné's op dit blad, die in het bezit eener verzekeringspolis zijn, zijn volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor: GULDEN bij levenslange onge schiktheid tot werken. GULDEN bij overlijden. vetlies van eeh GULDEN bij hand of voet. GULDEN bij verlies van één oog. GULDEN bij verlies van éèn duim GULDEN bij verlies van één wijs vinger. GULDEN bij verlies van één an deren vinger. DE OPMARSCH IN VLAANDEREN. Een berichtgever van hef Alg. Hbld. seinde gisteren uit Temeuzen: De Duitschers waren vanochtend (dus Vrijdag) vroeg reeds in Aelst, tusschen Brussel en Gent. Alle verbinding met Brussel is verbroken. De treinen liepen tot elf uur hedenochtend, na dien was alles om Gent geblokkeerd. Ik ben per trein naar Woldigen ge gaan en heb van daar een stoombootje gehuurd met Engelsche journalisten tot Selzaete. De militaire gouverneur publiceerde eergisteren, dat ITALIë'S HOUDING. Een telegram uit Rome aan de Frankfurter Ztg. schetst stemming en houding van Italië. De regeering werkt koortsachtig. De minister raad is bijna onafgebroken bijeen, maar over zijn besluiten, ja zelfs over 't onderwerp der besprekingen, bewaart men het strengste stil zwijgen. Een benauwende onzekerheid drukt op iedereen, Italiaan en vreemdeling. Het eenige wat de regeering bekend maakt is: de vermaning aan de pers en het publiek om de Fransch- gezinde betoogingen te staken, opdat ook de openbare meening haar neutraliteit beware. Aan het bezoek van den hertog van Avarna den gezant te Weenen, wordt in een officieus bericht groot belang toegeschreven, waaruit men moet opmaken dat Italië nu van Oostenrijk zekere beloften heeft verkregen over de integri teit van den Balkan of over een Italiaansch aandeel in den buit. In hoeverre hierdoor de houding van Italië zal worden beïnvloed, dient men voorzichtig te beoordeelen, daar het zeker is dat Italië zijn bondgenootschappelijke verplich tingen slechts in zooverre erkent, als er zekere voordeden uit kunnen voortvloeien en men het wel waarschijnlijk kan achten dat ook de tegen standers het aan beloften niet hebben laten ont breken In elk geval is 't zeker dat de regeeriug ijverig bezig is leger en vloot in gereedheid te brengen. Spoedig kan algemeene mobilisatie verwacht worden. PROTEST VAN BELGIë. De Belgische legatie in 's-Gravenhage deelt het volgende mede: Door bemiddeling van een neutrale mogend heid is het volgende protest door België tot de Duitsche regeering gericht: „België, dat den vrede wilde, is door Duitsch- Haarlemsche Allsaagjes No. 1413. LECTUUR VOOR DE SOLDATEN. Neen, we komen vandaag nu eens nieü hameren op het aanbeeld, waarop we al een paar maal sloegen. Maar we komen ditmaal met een waarschu wing, die niet overbodig is. Toen de socialisten hier te lande, wel be grijpend dat een oppositie in dezen tijd hun de afkeuring en den tegenstand van heel het land op den hals zou jagen, met een zuur zoet gezicht zich verklaarden voor „het la ten rusten van alle partij kwesties", en Mr. Troelstra in de Kamer een redevoering hield zoo vaderlandslievend als de warmste pa triot 't maar zou kunnen doen, toen hebi- ben sommigen onzer vol bewondering de han-' den geheven en gezegd: wat edele lui tochl Jawel, 1 Nu die eerste geestdrift bedaard is, komt zoo langzamer ha nd de ware aard weer ba ven. Men moet „Het .Volk" er maar eens op, na lezen. 't Sterkste stukje op dit gebied wordt ver toond in het laatste nummer, waarin een ver-' haal voorkomt van een Duitschen soldaat die in België krijgsgevangen werd gemaakt en die een socialistische vakvereenigingsbestuur- der bleek te zijn welkeop z'n Belgische „broeders" niet had willen schieten en zicli maar had laten gevangen nemenDeze plicht- vergeten kerel wordt in „Het Volk" onge- alle vreemde journalisten verzocht werden het land genoodzaakt ie wapenen op te nemen en land onmiddellijk te verlaten, vandaar die alge-'een wettige verdediging te stellen tegenover een meene sauve qui peut van journalisten. De mees- aanval, dien niets rechtvaardigt, en die strijdig ten zijn vanochtend via Ostende naar Londen is met de ernstige bepalingen der tractaten. gegaan. Het stelt er zijn eer in den strijd loyaal te In Gent is alles gereed voor een vreedzame voeren en alle regelen der wetten en gebruiken gelschen bedrogen zijn: „Sinds veertien dagen, overgave aan de Duitschers. De burgerwacht van den oorlog in acht te nemen. veer als een held en als een voorbeeld bewie rookt. Men ziet het: de wal© aard van de socialis ten komt tóch weer boven. En nu zouden wij, die dat altijd wel gedacht hebben, daar niet zoo uitdrukkelijk de aandacht op hebben ge vestigd, ware het niet dat op dit moment door de socialisten grooten ophef gemaakt wordt van het feit dat het socialistische partij blad in de forten en kazernes wordt toegelaten. Men leest daarover voortdurend juichtonen in dat blad. Wij gelooven echter, dat de mili taire autoriteiten eens goed mogen toezien. De spreekwoordelijke onoprechtheid der socia listen, die (zooals Mr. Troelstra in „Het Volk" verklaard heeft) hen ertoe bracht om nood gedwongen nu liet nationaal gevoelen te ont zien en mêe te juichen voor onze nationale onafhankelijkheid waarvoor de echte socia listen geen lor gevoelen, die onoprecht heid komt tóch weer telkens boven. Zooals nu, in dat stuk van den socialisli- schen Duitschen vakvereenigingsleider, dio z'n vaderland verried en den kogel verdiend heeft, maar die als een soort van held in ,,Het Volk" wordt bewonderd. Óm ïdan nu op het qpsehrift van dit „Al- ledagje" terug te komen, vragen wij den mili tairen autoriteiten ook te dezer stede: is een blad, dat op zulk een wijze schrijft, wel lectuur voor de soldaten? Sedert het binnentrekken der Duitsche troepen op zijn grondgebied heeft zijn Regeering in alle gemeenten doen publiceeren en zijn bladen heb ben eiken dag herhaald de bepalingen die aan de burgers, niet-combattanten verbieden, daden te verrichten, strijdende tegenover de troepen en de militairen, die het land overweldigen. De inlichtingen, waarop de Duitsche regee ring zich thans meent te kunnen baseeren 0111 te beweren, dat de Belgische bevolking het volken recht overtreedt, berusten stellig op dwaling. De Regeering protesteert zoo krachtig mogelijk tegen de juistheid der geuite beweringen en tegen de schandelijke bedreigingen van weer wraak. Indien het een of andere feit, strijdig met de wetten van den oorlog later zal worden vastge steld, zal er gelegenheid bestaan het op zijn juiste waarde te schatten, rekening te houden met de begrijpelijke opwinding, die de wreed heden, door de Duitsche soldaten bedreven, onder het Belgische volk, een door en door eerlijk volk, maar energiek in de verdediging van zijn eerbied voor de menschelijkheid, hebben uitge lokt. Lang zou reeds de lijst zijn van die gruwelen, BME hublekche comuurr V-W) OVERZICHT. Het feit van den dag ia de geweldige vic torie der Duitschers op de grens van Lotharin gen. „Tusschen Metz en de Vogezen" zegt het Duitsche telegram dat wij hieronder opnemen. En het Fransche telegram, dat zegt dat „de operaties minder succesvol" waren en toegeeft dat de Fransclien werden teruggeslagen, ver klaart dat de Fransche troepen terugtrokken op de Seille. Blijkbaar heeft men dus hier te doen met een groot offensief der Duitschers van Metz uit in de richting van Nancy. De stad Ponf>a-Mousson, waar in de laatste dagen hevig is gestreden, ligt juist tusschen deze twee steden in. Bezonderheden over dit gevecht zijn er nog niet, dan alleen dat de Kroonprins van Beijeren de troepen bij Metz commandeert. Een particu lier telegram spreekt van 7000 krijgsgevangen. Franschen: er is dus nu werkelijk een reus achtig gevecht geleverd. In hoeverre dit een Duitsch offensief naar het hart van Frankrijk toe zal veroorzaken, is natuurlijk niet te zeg' gen. In België gaan de Duitschers gestadig voor alt. Ze nemen nu blijkbaar geheel Vlaanderen, want, Gent is óók reeds bezet, en de krijgsge vangen Duitschers (een paar honderd blijkt nu! Men herinnert zich nog wel de Belgische victorietelegrammen van zooveel duizenden gevangenen?!) uit Brugge zijn al voorzichtig heidshalve naar Engeland overgevoerd. In Antwerpen is men blijkbaar óók niet gerust een Ostende-mailschip ligt aan de Schelde onder stoom om als 't noodig is de koninklijke familie naar Engeland te voeren. Gisteren had den wij een telegram over een Franseh-En- gelsch-Duitscli gevecht bij Wavre, ten zuiden ran Brussel. Hoewel het te voorzien is, dat de Francshen en Engelschen (als ze klaar zijn! zullen probeeren als een wig in de Duitsche legers te boren, die nu geheel Noord-België bezetten, is daar nog geen bevestiging van ge- k°men. Voorts wordt het telegram van de Frahsche zijde bii Mülhausen bevestigd, schii- uen de Russen 0p te rukken, en last not least brandschattende Duitschers België niet zuinig» GROOTE DUITSCHE OVERWINNING IN LOTHARINGEN. De volgende telegrammen van gisterenavond geven bericht van de hierboven besproken zegepraal der Duitschers bij Metz: IN BELGIë

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 1