der Openbare Godsdienstoefeningen in de R. K. Kerken te Haarlem en Omliggende plaatsen HET CONCLAVE, KERKBERICHTEN. EvangeiieverkSaring. DE OFFICIEELE KERKLIJST Dit nummer behoort bij de „Nieuwe Haarl Courant" van 22 Augustus 1914. De nadruk vas de berichten en mededeelingen in dit blad is verboden. TWAALFDE ZONDAG NA PINKSTEREN. Les uit den tweeden brief van den H. Apostel Paulus aan de Korinthiërs; III. 4—9. Broed ets! Zoodanig een vertrouwen hebben wij door Christus bij God. Niet als waren wij uit ons zelven genoegzaam om iets te den ken als uit ons zeiven; maar onze genoeg zaamheid is uit God, die ons ook bekwame bedienaars gemaakt heeft van een Nieuw Testament, niet door letter maar door den Geest; de letter immers doodt, maar de Geest maakt levend. Indien nu de bediening des doods, met letters in steenen gegrift, in heer lijkheid geweest is, zoodat Israëls zonen het gelaat van Mozes niet konden aanschouwen wegens de heerlijkheid zijns aangezichts, welke te niet gaat, hoe zal niet veel meer de bediening des Geestes in heerlijkheid zijn, Want indien de bediening der veroordeel mg heerlijkheid is, veel meer is de bediening der gerechtigheid overvloedig in heerlijkheid. Evangelie volgens den H. Lucas; X, 2,1 37. In dien tijd sprak Jesus tot Zijne leerlin gen: Zalig de oogen die zien wat gu ziet! Want Ik zeg u, dat vele profeten en konin- gen verlangd hebben te zien wat gij zieu, en zij hebben het niet gezien; en te ihooren wat gij hoort, en zij hebben het niet gehoord. En zie, zeker wetgeleerde stond op om Hem »p de proef te stellen en zeide: Meester! met wat te doen zal ik het eeuwig leven bezitten? En hij sprak tot hem: Wat staat r in de wet geschreven? Hoe leest gij? Hij antwoordde en zeide: Gij zult den Heer uwen God lief hebben uit geheel uw hart en uit geheel uwe ziel en uit al uwe krachten en uit geheel uw verstand; en uwen naaste als u zei ven. En Hij sprak tot hem: Gij hebt goed geantwoord; doet dit en gij zult leven. Doch hu, zich zeiven willende rechtvaardigen, zeide tolt Jezus: Eu wie is mijn naaste? Jesus nu nam kf.t woord op en sprak: Zeker mensch ging van Jeruzalem af naar Jeiïc'bo en viel on der roovers, die hem ook uitschudden en wonden toebrachten en beengingen, terwijl zij hem halfdood lieten liggen. Het gebeurde Hu dat een priester denzelfden weg afkwam en, lifin gezien hebbende, voorbijging. Ook een Leviet, toen bij nabij de plaats was en zag ging eveneens voorbij. Doch zeker rei zend Samaritaan kwam nabij hem, en hem ziende, werd hij door medelijden bewogen. En toetredend, verbond bij zijne wonden en goot er olie en wijn in legde hem op zijn lastdier en voerde 'hem naar een herberg en droeo- zorg voor hem. En des anderen daags nam hij twee tienlingen en gaf ze den waard, zeggende; Zorg voor hem! en wat gij verder rnoogt te kosten leggen, zal ik u bij mijne wederkomst teruggeven. ie van deze drie was, dunkt u, de naaste van hem, die onder do roovciw gevallen was? En ihjj zeide: Die barmhartigheid aan hem gedaan heeft. En Jesus sprak tot hem: Ga en doe gij eveneens! wond nederlegd, en door een Samaritaan, een geminachte vreemdeling, liefdevol geholpen en genezen wordt. Na deze geschiedenis aan den wetgeleerde voorgesteld te hebben» vroeg Jesus hem: „wie van deze drie dunkt u de naaste geweest te zijn van hem die onder de roovers gevallen was'fX Het antwoord van den wetgeleerde kon niet anders luiden dan: „die aan hem barmhartigheid gedaan heeft." Niet de priester derhalve, noch de leviet, die voorbijgingen, maar do Samaritaan, die den andere als zichzelven beminde, hem in zijn nood en lijden bijstond. „Ga heen en doe desgelijks" zeide de Zaligmaker tot Zijn on dervrager, en zegt Hij voortdurend tot ons allen. Duidelijk wordt ons hier de liefde ge leerd voor allen zonder uitzondering, liefde zelfs met opoffering van eigen gemak en voordeel, zonder hoop op vergelding van den kant van dengene dien wij weldoen. Een nog hoogere beteekenis krijgt de ge lijkenis van het Evangelie wanneer; wij in den onder de roovers gevallen reiziger het in de zonde liggend mensohdom, en in den barmtjartigen Samaritaan den Verlosser van alle mensch en, Jesus Christus, zien voorge steld. Geheel het menschdom was toen het uit Jerusalem, den staat der onschuld, naar Jericho, den staat der zonde, vertrok, geval len in de macht des duivels, den roover van zijn geluk, en ellendig beroofd van alle geestelijke voorrechten, en gewond in zijn edelste vermogens, lag het neder, niet) ia staat zich zelven te helpen. Jesus alleen, de barmhartige Samaritaan, kon redding bren gen en het verloren geluk terugschenken. Hij had medelijden met den mensch. goot olie en wijn in zijne wonden en droeg, toen Hij niet langer op de aarde bleef, de zorg voor den verlosten mensch op aan Zijne Kerk, aan wie Hij Zijne leer en Zijne genademiddelen als twee kostbare denariëu toevertrouwde. TWAALFDE ZONDAG NA. PINKSTEREN. In het eerste gedeelte van het Evangelie van dezen Zondag leert de Zaligmaker ons dat geen geluk te vergelijken is met dat van Zijne getrouwe leerlingen en opgerecht© ge- loovigen, om daarna in het tweede gedeelte te wijzen op de twee groot© verplichtingen, die vervuld dienen te worden, vooraleer Iemand het eeuwig geluk in den hemel zieh mag beloven. „Zalig de oogen die zien, hetgeen gij ziet. Ja, zalig degenen die leefden in de dagen des Zaligmakers. Zij mochten Hem dagelijks zien. Zijne woorden vol wijsheid hooien, getuigen zijn van de wonderen, die Hii verrichtte. „Vele profeten en koningen hebben begeerd to zien 'hetgeen gij ziet en zij hebben het niet gezien; en te hooren wat gij.'hoort en zij heb ben het niet gehoord." Maar hebben wij, kin deren der Katholieke Kerk, reden om de i bestelen en de eerste geloovigen te benij- en? Hebben wij ons te beklagen? Immer» "eet,; want mtt uitzondering van de zioht- tegenwoordigheid van Jesus. genieten wij nog uieer, zijn wij nog zaliger te prijzen dnw zij- Dg bewonderenswaardige toespraken vani Josus kunnen wij dagelijks lezen in de H. de wonderdaden van den Za ligmaker ^o.u°n ons daar zoo levendig voor oogen ges at wij als ooggetuigen ons daarbij tegenwoordig wanen. Bovendien zijn w ij getuigen ervan, dat ai de voorspellingen doot Jesus gedaan, zijn vervuld gewor den, en vooral Jesus is rtltijd in ons midden in 'het heilig Altaargeheim, dag en nacht onder ons wonend. At de genaden wor den ons gegeven, opdat wii zouden komen tot einddoel, het eeuwig geluk des hemels. Wij moeten dus verlangen een zoo groot mogelijk deed te verkrijgen in de genaden ons door Jeus verworven en in Zijne Kerk ons aangeboden. Daf^oju moeten wij allem dikwijls de vraag rtellen: „Meester! met wat te doen zal ik bfet eeuwig leven bezitten?" Het antwoord djiarop is ons gegeven door Jesus zelven, d'-sZiju ondervrager door een wedervraag uwong om uitspraken der TT Schrift als den verkorten illlloud der geheelé wet aan te halen, en te erkennen dat de lief de tot God en tot den evennaaste moet on derhouden worden. „Gij hebt goed geant woord," hernam Jesus en liet er de heerlijke belofte op volgen: „doe dat en gij zult leven," voor eeuwig leven in den hemel. De liefde dus tot God en de liefde tot don naaste, ziedaar de twee middelen om het eeuwig geluk te verkrijgen. Maar de liefde tot den naaste vooral was niet gekend in de dag envan Christus, en allerlei afwijkende verklaringen werden vaa het woord „naaste" gegeven. Eenigen beperkten het tot de huis- gecooten, anderen tot bloedverwanten en vTierden. Jezus zelf Wilde op de vraag van eetl ey Wetgeleerden: wie is mijn naaste? het antwoord geven. Daarom verhaalt Hij diie treften/cie «esohiedenis van den mensch, die op «e reia Vaa jeiwia]em naar Jericho ioor strnnci o vers overvallen, beroofd en ge- gen; de toespraken worden meestal door den kardinaal-deken beantwoord. Na afloop der exequiën en congregatiën op den tienden dag, leest de kardinaal-deken in den Sint Pieter de Mis van den H. Geest voor de nieuwe Pauskeuze, en houdt bovenbedoelde vooraf gekozen prelaat de eligendo summo Pontifice. Na de sluiting dezer godsdienstoefening volgt in plechtige processie, de intocht in h e t Conclave. Onder den naam Conclave verstaat men dus zoowel de vergadering der kardinalen die voor de keuze van een nieuwen Paus zijn bijeenge komen, als de plaats zelve, waar deze plechtige bijeenkomst wordt gehouden. In de eerste tij den werd het Conclave in die stad gehouden, welke hiertoe het meest geschikt voorkwam; eerst Gregorius X en andere Pausen na dezen, bevalen dat de keuze daar moest geschieden waar bij den dood van den opperpriester het Romeinsehe hof zjjn verblijf hield. Te Rome werd dus in den regel deze plechtigheid ge vierd, en alleen gevallen van oorlog of op stand zooals b.v. in 1800 gebeurde bij de be noeming van Pius VII in Venetië maakten hierop een uitzondering. De keuze van het paleis, waar het Conclave moet gehouden wor den, liaugt af van de kardinalen. Tot aan Plus VI geschiedde dit meestal in het Vaticaan, en enkele malen in het Quirinaal. Op dezelfde verdieping worden zoovele kleine cellen of ka mertjes afgeschoten als er kiesgerechtigden zijn; ieder kamertje is in tweeën gesplist: het grootste gedeelte is voor den kardinaal en het andere voor zijn conclaristen. Het- gevolg van iederen kardinaal bestaat aldaar uit twee of drie personen, van welke de een gewoonlijk een w w ""«i W f7" IJUUCU, van VY CIOlO UC O •- vu Laten wij Hem dankbaar zijn voor Zijne i seeste]ijlc0 ig en de twe0 allderen leeken zijn. r» i xi ,1 rrzv T ir»P/4/v A Jnrvblinoivh OT T ft ft- oneindige Liefde, en die dankbaarheid too nen door Zijn groote gebod, het gebod der naastenliefde, zoo volmaakt mogelijk te ver vullen, dan zullen wij volgen» Zijne onfeil bare belofte, eens het eeuwig leven in den hemel verkrijgen. maar Petrus leeft voort De Paus is dood. in zijn opvolgers. En dus moet, na het overlijden van den Paus, het College der Kardinalen weder spoedig bijeenkomen in plechtige zittingen, om den op volger van Plus X te kiezen. Ziehier hoe zulk een Conclave zal wor den gehouden. Omstreeks 10 dagen (de juiste dag is nog niet bepaald) na den dood van den Paus, moet met de keuze van een opvolger een aanvang gemaakt worden door de aanwezig zijnde kar dinalen, zonder langer op de afwezigen te wachten, deze laatsten moeten echter bepaalde lijk opgeroepen wordengeen enkele kerkelijke censuur kan een kardinaal van zijn stemrecht berooven, zelfs de kerkelijke ban is hiervoor geen beletsel. De keuze moet in het „conclave" (een afge sloten gedeelte van het Vaticaan) geschieden en de nadere bepalingen over de inrichting van het Conclave moeten vastgesteld worden. De gekozene moet twee-derden van de stemmen op zieh vereenigd hebben: wanneer dit getal met bereikt is, dan moet men het door toetreden (per accessum) trachten te bereiken geschiedt de keuze door scheidsrechters, dan mag geen dezer voor zich zelven stemmen. De nieuwbe noemde wordt, wanneer hij nog geen bisschop is, eerst door den kardinaal-deken (die bisschop van Ostia is) tot bisschop gewijd. Hij wordt door niemand bevestigd, omdat hij zijn opperste en algemeene macht over de Kerk van geen mensch, maar onmiddellijk van Christus ont vangt. Hem wordt de driedubbele kroon opge zet als een zinnebeeld van het geloof der Ka tholieke Kerk aan het geheim der H. Drie vuldigheid, alsmede van de hoogste macht, de eer en het rechterlijk gezag in geestelijke za ken over de geheele Kerk, en in de wereldlijke over de Kerkelijke Staten. Het voorlezen dezer Rullen en hare plech tige bezwering door de aanwezige kardinalen vormen het eerste gedeelte van de voorberei ding tot de keuze. Onmiddellijk daarna laat de kardinaal-kamerling den door hem verzegelden ring en het zegel van den overleden Paus door den eersten ceremoniemeester verbreken, en neemt de supplieken en het bullenkistje in be waring, na afloop waarvan twee geleerde pre laten gekozen worden de een om de lijkrede te houden, de andere om de inleidende redevoering ter Pauskeuze te ontwerpen en voor te dragen. Vervolgens worden twee kardinalen gekozeu, die met het oppertoezicht over het te houden Conclave belast worden. Acht congregatiën houden zich bezig met de bevestiging der staatsambtenaren in hunne respectieve betrek kingen; met de benoeming van de twee voor het Conclave bestemde geneesheeren, van den heelmeester, den apotheker, den biechtvader en zes ceremoniemeesters en van de bedienden van minderen rang; voorts met de benoeming van den biechtvader der kardinalen en met de ver loting der cellen in het Conclave, waarbij de jongste kardinaal-diaken de loten trekt; ver der met het opmaken van een register van f plaatsten keil Aan dit ambt zijn vele voorrechten verbonden; het geeft recht op het ridderschap en het ro meinsehe burgerrecht, alsook op andere gun stige bepalingen. Dat de keuze dozer conclavisten met veel omzichtigheid geschiedt, ligt in den aard der zaak. Pi us IV hield het voor noodzakelijk de neven der kardinalen buiten 'aanmerking te la ten. Naast ieder kieskamertje, dat voorzien is van het wapen van zij'n bewoner en tevens van een nummer, bevinden zich nog twee andere kleine kamertjes; het eene dient tot kapel, wanneer de kardinaal de H\ Mis leest of hooren wil. het andere tot eetkamer. Wanneer de kardinalen hun eerste intrede in het Conclave gedaan hebben, dan begeven zij zieh naar de kapel, alwaar het Scruti- nlum zal gehouden worden, en. bezweren op nieuw de kiesbullen, na die nog eenmaal gele zen en vervolgens een gebed verricht te hebben. Zelfs dan nog hebben zij de vrijheid naar huis terug te keeren, maar op voorwaarde van des avonds op het Conclave present te zijn. Het corps diplomatique, de prelaten en de hooge adel mogen nog bezoeken komen afleggen, doch tegen middernacht moeten allo vreemdelingen op een door den opperceremoniemeester met de bel gegeven teelcen het Conclave verlaten, hetwelk voort door dezen en den maarschalk van het paleis in tegenwoordigheid der kardi nalen oapi d'ordine (eigenlijk hoofd commissarissen van orde), n,]. yan Jen eersten kardinaal-bisschop, kardinaal-priester en kar dinaal-diaken, op Plechtige wijze gesloten wordt. De maarschalk (wiens betrekking erfelijk is, en vroeger in het bezit van de familie Savelli was, doch sedert Clemens IX overgegaan is in de familie Chigi) en een gouverneur, maar die prelaat moet wezen, aanvaarden nu de be waking van het Conclave, en laten alle toe gangen en vensters op zoodanige wijze ommu ren, dat slechts één deur open blijft, welke van binnen op andere wijze gesloten wordt dan van buiten; de sleutel voor het binnenslot wordt door den gouverneur, die voor het bui- tenslot door den opP6r-ceremonïemeester be waard en gezegeld. Boven aan de deur is er een klein venster en in de daaraan grenzende mu ren zijn vier openingen aangebracht, in welke zich draaikastjes bevinden, waardoor de spijzen voor de kardinalen in het Conclave verschaft en ieder ander geoorloofd verkeer bewerkstel ligd wordt; over de voltrokken afsluiting van het Conclave wordt een akte opgemaakt. Nog denzelfden avond maakt de kardinaal-deken en de kardinaal-kamerling een ronde, om te zien of alles volgens het voorschrift opgevolgd is. Wanneer de kardinalen in het conclaaf bijeen zjjn en alle voorgeschreven maatregelen tot ge heim vergaderen genomen zijn, gaat de Hooge Vergadering over tot de Paus-keuze. De keuze geschiedt gewoonlijk door stem ming (scrutinium)- Deze geschiedt- dan (loor middel van ver zegelde stembiljetten, die met eene verdraaide hand geschreven worden. Als onderteekening neemt iedere kardinaal een getal en een spreuk én als zegel eeu ander dan zijn gewone. De formule luidt .aldus: „Ego cardinalis X. oligo in summum Fonti ficem Revcrendissimuin Dominum meuin D. cardinalem Z." („Ik, kar dinaal X. kies tot Opperpriester mijn Zeer- Eerw aarden heer kardinaal Z."). Het stembiljet wordt door iedcreu kardinaal afzonderlijk in een op het altaar der kapel ge- geworpen. na gezworen te heb- stemmen gevallen, ook niet na een eventueel „accedo" of overdracht van stemmen, dan moet eene nieuwe stemming gehouden worden In dat geval worden de stembriefjes met een weinig vochtig hooi verbrand. De verbranding daarvan geeft een blauwe rook en wanneer deze opstijgt uit het schoorsteentje, dat iedere Romein kent, weet de op het Vativaanplein wachtende menigte, dat de stemming geen ge volg heeft gehad. Heeft de stemmiug een resultaat gehad, dan worden de stembriefjes zonder bijmenging van hooi verbrand, waardoor een witte rook, opstij gend uit den schoorsteen, het eerste teeken voor het wachtende volk is, dat de H. Room- sche Kerk weer een Paus bezit. In de kapel van het conclaaf treedt nu de deken der kardinalen op den gekozene toe en vraagt hem of hij de keuze aanneemt. Verklaart deze, dat hij de keuze aanvaardt, dan moet hij onmiddellijk den naam noemen, waaronder hij als Paus regceren wil. Met de aanneming der keuze krijgt de geko zene aanstonds de volle jurisdictie-macht. Daarop reikt de kardinaal-camerlengo hem deu visschersring over. Het conclaaf wordt nu geopend en de oudste kardinaal-diaken verkondigt van het balcou van het paleis af de Pauskeuze met de woorden: „Annuntio vobis gaudium magnum: Papam habemus, Eminentissimum et Reverendissi- mum Dominum Cardinalem X tituli X qui imposuit sibi nomen X" („Ik verkondig u eene groote vreugde: Wij hebben een Paus, den Zeer Doorluchtigen en Zeer Eerwaarden heer Kardinaal X van de titelkerk X, die den naam heeft aangenomen van X.') Intussclien wordt de nieuwgekozene in de sacristie met de pauselijke gewaden bekleed. Deze „Immantatio," zoo genoemd naar het ge- wiohtigste insigne, den rooden mantel (cappa rubea, chlamys coccinea), werd vroeger als een bijzonder gewichtige handeling beschouwd. Terwijl hij den Paus den rooden mantel om hangt, zegt, de .deken der kardinalen: „Investio te de Papatu Romano., ut praesis-urbi et orbi" („Ik bekleed u met het Roomsche Pausschap, opdat gij aan het hoofd zoudt staan vau stad en wereld"). Daarop volgt de adoratie. Terwijl hü voor het altaar zit, ontvangt de nieuwe Paus onder den zang van Te Deum de hulde der kardina len, die hem don voet en de hand kussen, waar na eene omhelzing plaats heeft. Na de aankondiging aan het volk geeft de nieuw-geko'/.ene voor de eerste maal den zegen, „urbl et orbi." Op den eerstvolgenden Zon- of feestdag volgt dan gewoonlijk de kroning. alle vreemde personen, die als noodig bij hot Conclave mede worden binnengesloten en van de Conclavisten, en eindelijk met de verkie zing van drie kardinalen, die in 't bijzonder toezicht moeten houden over het sluiten en de inwendige materiëele werkzaamheden van het Conclave. Bij deze congregatiën worden ook de gezanten der buitenlandsche mogendheden en de eventueele deputation in audiëntie ontvan- 'beu, dengene te hebben gekozen, dien hij voor God als den waardigste houdt. Niemand kan zich zelf kiezen. Nadat alle briefjes afgegeven zijn, worden deze door de scrutatoren of steuiopnemers uit den kelk ge nomen luid voorgelezen en aan een draad ge regen. Daarna wordt de uitkomst vastgesteld en door de recognitoren nagerekend. Is er op geen der kardinalen twee derde der Auteursrecht voorbehouden. Kathedrale kerk St. Bavo. ZONDAG de H.H. Missen om half 7, 8, 9 uur en om half elf de Hoogmis. Om 1 uur Catechismus. Half 7 Lof met Rozenhoedje. Gedurende deze weck 's avonds half 8 ge meenschappelijke gebeden voor den vrede. Parochiekerk van den H. Joseph. ZONDAG de stille H.H. Missen te 7 uur en half 9; te 'half 11 de Hoogmis. Na den mid dag te 1 uur leering; 7 uur Lof met Rozen hoedje, daarna Jongelings-Congregatjle. MAANDAG, 7 uur voor Jon Vogels als lid der Br. van gedurige aanbidding. MAANDAG en volgende avonden zal te IV* uur 'het Rozenhoedje met de Litanie van Allerheiligen worden gebeden. De geloovigen worden aangespoord zooveel mogelijk aau deze openbare gebeden deel te nemen. DINSDAG, te kwart voor 8 uur .Veni Crea tor en Mis met zang bij de opening van het schooljaar. WOENSDAG, te half 9 gezongen Requiem voor Joanna .Vogels als lid dar Maria-Con- gregatie. DONDECDAG half 8 Lof ter eere. van het Allerb. Sacrament. VRIJDAG,van 6—half 8 gelegenheid om te biechten uitsluitend voor kinderen. ZATERDAG te 8Va uur mis voor de be- keering der Zondaren in do kapel van het Mirac. Mariabeeld. Na den middag van 510 uur gelegenheid om te biechten en te 7% uur 'Lof. Deze week de leering als naar gewoonte. Congregatie van de H. Maagd Maria Onbevlekt Ontvangen. ZONDAG, 7 uur Congregatie. DINSDAG, 7 uur Congregatie. WOENSDAG, half 9 Requiem voor Joanna Vogels. Broederschap ter eere van de H.H. Martela ren van Gorcum. Eiken Zondag half 3 gelegenheid tot in schrijving van nieuwe leden. Parochiekerk van den H. Antonius van Padua. ZONDAG, te 5, 7 en half 9 uur de gelezen H'JH. Missen. Te half 10 de H. Mis uitslui tend voor de R. K. Militairen. Te half 11 de Hoogmis, 's Namiddags te half 4 espers en gemeenschappelijk gebed. MAANDAG, te 7 uur en half 8 de II.11. Missen voor Mej. Wilhelmina Tijsse gel). Nik kel, als lid der Broederschap van deu H. Kruisweg. MAANDAG en overige werkdagen dezer week 's avonds te half 8 gemeenschappelijk gebed èu Benedictie mev bet Allerh. DINSDAG, te half 10 gezongen H. Mis tob dankzegging, ter gelegenheid van een gouden Hu wel ij ks fees t. Des avonds te half 8 Lof en Vergadering der Broederschap van den H. Antonius. WOENSDAG, éene H. Mis voor de overt. Leden der Broederschap van den H. Krui», weg. VRIJDAG, te 8 uur gezongen H. Mi». Des 'avonds te half 8 Lof en gemeenschappelijk gebed. ZA'TERDAG, te half 8 en 8 uur de H.H, Missen voor Mej. Harren als lid der Broeder schap van deri H. Kruisweg, 's Avond3 te half 8 gemeenschappelijk gebed voor den vrede. ZONDAG 30 Aug. de Hoogmis voor de le den der 3o Orde van den H. Franciscus, ea 's namiddags te half 4 vergadering. Kerk van liet Allerheiligste Hart. (Kleverparkweg.) ZONDAG, te 9 uur de stille II. Mis, te half 11 de Hoogmis, onder de fi.H. Missen Predikatie; te 4 uur Lof, Rozenhoedje met Litanie van Alleheiligen. Maandag- en volgende avonden dezer week 's avonds to half 8 het Rozenhoedje en de Litanie van Alleheiligen. DINSDAG, half 8 gezongen H. Mi» ter eere van den H. Antonius, half 8 Lof; 8—9 uur gelegenheid tot het verkrijgen van katho lieke lectuur. VRIJDAG, half 8 gezongen H. Mis ter eere van het II. Hart, half 8 Lof. ZATERDAGavond van 6half 10 gelegen heid om te biechten. In de week de H.H. Missen te half 8 en 9 uur. Parochiekerk van Onze Lieve Vrouw. ZONDAG, de H.H. Missen te half 6, 7, 9 uur en te half 11 de Hoogmis; te 12 uor Catechismus voor de meisjes en te 1 nur voor de jongens. Te 7 uur Lof. Voorts iederen avond te half 8 oen kort Tof met Rozenhoedje en Litanie van Alle Heiligen tob spoedig herstel van den vrede. Aartsbroederschap der H. Familie. ZONDAG, Onbevlekt Hart v. Maria, pa troonfeest der 25ste Sectie. VRIJDAG, 28 Aug. H. Augustinus, patroon der 7de Sectie., De vergaderingen der H. Familie worden gehouden iederen Zondag des middags te half 5 uur in de kerk aan het Spaarne. Iederen Zondag te kwart over vier uur be staat ©r gelegenheid z'ch aan te geven "al» Ud der H. Familie en der Vfereeniging „Voor Eer en Deugd". Broedersch. van den Levenden Rozenkrans. DONDERDAG, 9 uur. H. Mis voor de leden der Broederschap. Parochiekerk vaa de H.H. Elisabeth .Barbara. (Schoterkwartier.) ZONDAG, de H.H. Misson om 5 uur, kwart over 7, 9 uur en half 11 do Hoogmis? om 3 uur do Vespers. Catechismus. MAANDAG, lederen avond half 8 kort Lof met Rozenhoedje en Litanie v. Alleheiligetf om vrede te bekomen. i DINSDAG, 's Avonds half 8 Lof ter eer» van den H. Antonius. DONDERDAG, 's avonds half 8 Lof ter eere van het Allerh. Sacrament. Om 9 uur H. Mi» voor de leden der Broe derschap v. O. L. Vr. v. Altijdd. Bijstand^ Parochiekerk Sint Jan. (Amsterdamstraat.) ZONDAG, 7 uur en half 9 de stille H.IL Missen, half 11 de Hoogmis; 2 uur de Cate chismus; 3 uur de Vespers waaronder za\ gebeden worden het Rozenhoedje en Litanie van Alle Heiligen. DINSDAG 's avonds 7K uur Lof ter eere van den H. Antonius. DONDERDAG, 's avonds 7 Vt uur Lof ter eere van het H. Sacrament. VRIJDAG nam. van 4K—5K uur gelegen heid om te biechten voor kinderen. ZATERDAG, n.m. van 4—half 10 gelegen heid om te biechten. Gedurende deze week de Catechismus vol geus gewoonte. Woensdag- en Vrijdagmorgen wordt de kerk om lialf zes geopend, kwart voor zes de H. Communie uitgereikt. 's Avonds onder het Lof en op de avonden dat er geen Lof is zal "s avonds om half 8 gebeden worden het Rozenhoedje en d« Litanie van Alle Heiligen. A.s. week om half 8 gieen H. Mis, maajj zal op den gewonen tijd de H. Communie woo-' den uitgereikt. "4 ZANDVOORT bad. ZONDAG, de H.H. Missen te half 7, half 8 en 10 uur. Half 12 Catechismus; 3 uufc de Vespers. DONDERDAG, 8 uur gez. H. Mis en saY^ 7 uur heb Lof ter eere van het Allerh. Sacra* ment. ZATERDAG, van 5—8 uur gelegenheid, te biechten. OYER VEEN. ZONDAG, de H.H. Missen te 7 uur en te half negen. De Hoogmis te 10 uur. De« na^' middags te 3 uur de Vespers. ZATERDAGavond te 7 uur Lof. i Gedurende de week zijn do H.H. Missen! te 7 uur en te half 9« SCHOTEN. (St Baro.J ZONDAG, half 8 Vroegmis en om 10 mus de Hoogmis; om 12 uur Catechismus en r9av, om half 7 Lof met Rozenhoedje. DINSDAG, om kwaro voor 9 uur gezongen St. Antoniusmis. WOENSDAG, oin kwart voor 9 uur gezon gen H. Mis van Requiem voor allo overiedori parochianen. j VRIJDAG 's avonds om 7 uur Lof ter oeti

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 5