tail n DAGBLAD voor NOORD- an ZUID-HOLLAND. De oorlog. EEN KAPPEN. P. W. TWEEHUIJSEN, Kinderhuiswest 29-3I43, Haarlem 400 GULDEN bij overlijden 150 GULDEN bij veriies van één oog. IOO GULDEN bij verlies van één duim. meüsöh® m ausustus isu Onze Gratis-Oagsiükkefl Verzeksriag. @3sfe Jaargang üo. S$5£ fWfuiST'r 1*B ON N EMENT SPRIJ S«7 Por 8 maanden voor Haarlem M,w«ra«V.^ïi Voor de plaatsen, waar een agent la gevestigd (kom der gem.) Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 4 Afzonderlijke nnmTnerii_ AGENDA 27 Augustus. Gebouw Si ntBavo - R. K. Volksbond 89 uur R. K. Bureau voor rechtskun dig advies inzake arbeidersbelangen. Re derijkerskamer. Sociëteit Vereemging 8 uur vergadering Koninginnedag. GrooteKerk 2—3 uur Orgelbespe- 135 18» 0.03 Sui*e«s«is van ftadactie en Adnainiet^atie Intercomnaun»»! Telefoonnummer1 I4S8, PRIJS DER ADVERTENTIëNi Van 1—8 regels <50 cent (contant 50 eent). Iedere regel meer 10 efc Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 ct per regeb Bnitenl. 20 et. Dienstaanbiedingen 25 ct. (8 regels), driemaal voor 50 ct. contant). speling door den beer Louis Robert. Zie programma Stadsnieuws. Bloemendaal 2 uur Raadsverga dering. Bisschoppelijk Museum Jansstraat .9 Geopend eiken dag van 105 uur, tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zaterda gen en R. K. feestdagen. OVERZICHT. Het bombardement van Antwerpen uit de lucht (natuurlijk meer als schrikaanjaging be doeld dan als werkelijk middel 0111 de stad te vermeesteren: 't uitstapje van de „Zep pelin'' was maar, eeu tocht op eigen houtje) is natuurlijk het eerste wat in ons dago ver zicht van gisteren moet weergegeven. De Belgen zijn woedend, begrijpelijk. Doch zoo is nu eenmaal de moderne oorlog: men heeft hem zoo gemaaktDat Duitschland in de lucht óók de baas was, wist men, en Fransche of Engelsche luchtkruisers zouden natuurlijk precies hetzelfde gedaan hebben als ze konden. Men wéét dat Fr an scha vliegers al boven Neurenberg in het begin van den oorlog bommen lieten vallen, die ech ter niet ontploften. De Antwerpensclie deden het wèl! Over de actie der Duitschers in midden- België wordt gemeld dat ze Mechelen be schoten. Blijkbaar heeft dus de bezetting van 'Antwerpen naar het zuiden een uitval ge daan, anders zou geen open stad beschoten zijn. In 't Zuiden van België, bij Charleroi, wordt nog al maar gevochten, doch de uitslag is nog .niet definitief bekend. Echter blijkt uit den loop der gebeurtenisssen wel, dat de Duit- Lschers een geweldig succes gehad hebben, 'ioclïnu eerst eens rust moeten nemen. Uit jBrfljrn-Jjr bron heet het dat de Duit- schers „teruggeworpen" zijn en de Franschen zijn ..teruggetrokken". De waarheid zal wel wezen, dat beide partijen op hun verhaal moeten komen na de slachting. In liet Oosten van Frankrijk erkennen de Fransche nu ook hun nederlaag: „het de fensief blijft echter ongeschokt", is de hier bij gevoegde frase, die betrekking heeft op do opinie welke men van Fransche zijde nü 'algemeen bij liet volk wil vestigen, dat ér niet meer aan een offensief van de bond- genooten in het Westen moet worden ge dacht, maar dat Rusland, op wie nu alle 'hoop is gevestigd, het zaakje moet opknap pen, en de Fransche en Engelsche legeis den Duitscher dan alleen uraar moeten tegen houden zoolang als het kan..... Van Rusland gesproken: de inval in Oost- FïuijSen, dat zoo goed als onbeschermd ligt, gaat voort en wordt erkend. DE ZEPPELIN-AANVAL OP ANTWERPEN. Pe' bedoeling van den Zeppelin-aanval is Blijkbaar geweest, de schrik erin te brengen welnu: dat is wèl geslaagd! Qeweldig is de schrik en - de haat der be volking, die op zoo ontzettende wijs de el ten den Van den oorlog ovex zich voelt komen. 't Was midden in den nacht van Zondag op Maandag, om 1 uur, toen de aanval plaats nad. bommen werden achtereenvolgens ge- nam tl waarna het luchtschip verder v oog, he Oosten terug. De uitwerking der bommen was lehier hoe een berichtgever van het „Hb.d. dut weet te verhalen. in eeh huis op den hoek van de Waag en de looiiistraat stond op het oogenblik van de ont- ptoning een echtpaar aan het venster van ae Slaapkamer. De vrouw werd letterlijk onthoofd, ootntnige menschen ontsnapten als door een wonder aan den dood. Bedden werden met stukken ijzer doorboord Sec dj menschen, die er in sliepen, bleven onge in een kamer sliepen vijf kleine kinderen, zij Weiden echter niet gekwetst. Sommige menschen werden slapende gedood. Een tweede bom ontplofte in die Falcon- kazerne, zij drong door een afdak en veroor- Kaakte een vreeselijke verwoesting. De kazerne was echter ontruimd; een soldaat, die in dé politiekamer was, werd gewond. In een der bal ken stak een granaatscherf van twee kilo. Het «preekt vanzelf, dat ook van de huizen in die büurt geen enkele ruit heel bleef. In een huis lagen twee personen voor een open yensier, één hunner werd gedood, de andere kreeg geen letsel. Ia die Twaalfmaandenstraat was de aanblik pok als die van een bombardement, twee huizen Werdén totaal vermeld. De gevels vielen op ftraat, Het was ongelooflijk, dat daar geen ge wonden en gekwetsten waren. Een dienstmeisje werd zwaar, doch niet jevaisgevaarlijk gewond uit de puinhoopen ge- «aid. Zij lag al in bed en kwam van de tweedeI TTtueping met alles naar beneden i In den Kruidtuin kwam ook een bom terecht. Zij richtte vrij ernstige schade aan het achter gedeelte van het Elisabethsgasthuis aan. De operatie-zaal heeft veel geleden, een aantal zie ken moesten naar een andere zijde overgebracht worden. Gelukkig werd niemand gekwetst. In de Schermersstraat heeft de „Zeppelin" ook al een bom geworpen. Een bewoner vertelde, dat hij tegen één uur gewekt werd door een dof geronk dat steeds dichterbij kwam. Met grooten angst vernam hij het onheilspellend geluid, dat hij kende uit den tijd, toen hij in Duitschland Zeppelins had gezien. Hij vluchtte dadelijk, doch zag het zwarte gevaarte naderen. Het stak duidelijk af tegen den sterrenhemel. Plotseling schitterde een verblindende lichtstraal uit den ballon, een heftige ontploffing. De bewoner werd omvergeworpen, geen ruit was in de straat heel gebleven. Een noodgeschreeuw. steeg uit alle huizen op. Zwaveldamp vulde de straat. Drie dienstmeisjes van een dokter werden uit de puinhoopen gehaald, een harer overleed in het Gasthuis. In de Lozanastraat werd ook een bom geworpen, doch richtte alleen groote stoffelijke schade aan. Een leegstaand huis werd letterlijk doorschoten. IJzeren platen waren op vele plaatsen door boord. Overal lagen stukken van deuren, schoor- steenen en bergen glas. Midden in de gang hing nog ongeschonden een opgezette duif als een symbool van den vrede in deze vreeselijke verwoesting, In de Justitiestraat lag het ook vol niet glas, een bom had een gat in de straat geslagen, doch geen menschenlevens waren daar te betreuren. Ook in de Verdussenstraat viel een bom. Een juffrouw werd door hel schroot aan het been gewond. In de nabijheid van de fabriek „De Minerva" viel een granaat op niet meer dan 20 M. afstand van 'n persoon. Verschillende bur- ferwachten werden tegen den grond gesmeten. en dokter van Antwerpen verklaarde in een interview, dat de „Zeppelin" op een hoogte van 60 a 70 meter dreef. Hij had in zijn loopbaan vele hartroerende tafereelen gezien, doch dezen afschuwelijken nacht zott hij nooit vergeten. Aan een verhaal in „De Maasbode" ontleenen wij nog het volgende: „In het geheel werden 6 bommen gegooid, blijkbaar gericht op bepaald bedoelde gebouwen, zonder deze echter te treffen. Een bom viel op een achterhuis in de Verdussestraat, waarin e. begin van brand ontstond. Deze bom was waar schijnlijk gericht op de militaire conserven-fa- briek, die vlak in de buurt staat. Een tweede, op 200 meter afstand van ons, viel naast het justitiepaleis. Een derde, gericht op het arse naal, viel in de Lange Leemstraat. Een vierde in de Twaalfmaandenstraat, dus vlak bij de Beurs, bij het koninklijk paleis, waar thans de Koning verblijf houdt en bij het gebouw waar de militaire staf zetelt. Een vijfde viel op de Paardenmarkt en was gericht op de kazerne van het Falconplein. Een zesde viel in de Schermer straat naast de nationale bank. De schade, die de bommen aanrichtten was betrekkelijk gering. Gelukkig kwamen niet alle °P de huizen terecht, want anders ware de ramp onafzienbaar geweest. In de Twaalfmaanden straat werd een huis grootendeels vernield, in de Verdussestraat een achterhuis, h f omliggende huizen zijn bijna alle licht beschadigd door de brokken steen, die honder den meters ver vlogen en door de geweldige luchtverplaatsing ontstaan door den knal. Ge- flet f.tfaten waren met glas bedekt en in het sch°r 6er gaslantaarns glinsterden de glas- spooktfacht*8 eV6n 200vee' glimwormen in een op^d,enei/l Pannen, siertorentjes en latwerk lag Er werd <f wee vrouwen werden gekwetst, bet eme! kanonnen en geweren op neefs Pr^-P Sloten, doch blijkbaar te ver ten ziin u. !rJes '00Pen, dat het zou neergescho- schen vin ei1 te kappellen, maar m en- sprak wStetefnS11 en fzenL m°Tl werpen der bommlnYfi °°k na 'et een half uur hooren b tochtschm nog zeker het gezucht langzaamhT ui W3S F en fepUn Jte?01 h°oren uitsterven. wkomen wao' verdween van waar het gekomen was, namelijk in Zuid-Oostelijke rich- 'ie')'iei1 6e Antwerpenaars de eerste opbnnt-a Vf 1, een modernen oorlog gehoord, hun nol? let1d'ïker! z'u- En deze nacht zal nua nog jang heugen. o+nn -1 ')ai,'ek> 6'e er op het eerste oogenblik ont- was.n«t Ie beschrijven. Halfgekleede Mouwen en kinderen stormden op straat, in één oogwenk waren de straten zwart van het volk en spoedde men zich naar de plaatsen, waar de bommen gevallen waren. Tot hiertoe leefden de Antwerpenaars in het volle bewustzijn van veiligheid en ongenaak baarheid, ze waren onbekommerd, Jachtten en praatten, rookten hun pijp en dronken hun pint. Men was aan den oorlog stilaan gewoon gewor den en de stad zag er met al het kleurenge wentel van Belgische, Fransche en Engelsche vlaggen en draperieën, waarmee de huizen versierd zijn, veeleer feestelijk uit. Ja, nooit zag ze er zoo feestelijk uit, bijzonder op de Keyzerlei en de Meir. Vooral bij avond, wanneer de stad baadt in het helder gas- en electrisch licht en de stra ten en de cafe's vol zitten van de lachende ge zichten en de lichte toiletten der dames. Wanneer niet alle gesprekken over den oorlog rolden en wanneer we tusschen de overtalrijke wandelaars, die door de burgerwacht en de mi litairen met geweld op de trottoirs gedrongen moeten worden, niet onophoudelijk de simpele kleeding onzer buitenmenschen, die in de stad gevlucht zijn, erkenden en in de afgelegen straten geen samengetroepte weenende en kla gende vrouwen zagen, zouden we niet aan oorlog denken. Thans zal die feestelijke stemming wel afge koeld zijn." Natuurlijk zijn de Belgen deerlijk benauwd voor een herhaling. Om 8V2 uur worden dan ook sedert Maandagavond alle lichten van de stad gedoofd en moet iedereen thuis blijven! Dat zal er wat wezen! De Belgische legatie te 's-Gravenhage brengt tegen het bommenwerpen uit een luchtschip een protest uit: het zou strijden met art. 26 van het 4e Haagsche Verdrag. Hoe dit zit, is niet duidelijk. In alle landen heeft xnen b.v. ook de militaire vliegers afgericht op het werpen van bommen. Men heeft zelfs vliegtuigen met mitrailleuses (de Franschen hebben er zoo vele). Die zijn toch zeker niet voor parades? Zoo is nu eenmaal, helaas, de moderne oorlog! VAN. HET OORLOGSVELD IN ZUID-BELGIë. - De overwinning op de Zuidgrens van België, blijkt er eene geweest te zijn, die over de geheele linie, van Vlaanderen af tot Longwy toe, den Duitschers een krachtig offensief heeft gegeven. De Fransche officiëele berichten zijn uiterst vaag, en spreken van „achterwaartsche concen tratie", maar uit die berichten blijkt tusschen de regels door, dat de nederlaag over de ge heele linie ontzettend is geweest. Er waren drie groote Fransche legercorpsen van 400,000 man samen, met 40,000 Engel- schen, volgens een Fransch blad, dat daartegen over 700,000 Duitschm stelt. De getallen lijken ons niet juist. Na heldhaftige aanvallen zijn de verbonde nen teruggeslagen, maar (zoo meldt dat Fransche bericht) de Duitschers waren zóó uit geput dat ze geen tegenaanval konden onder nemen. Wij zuilen over een paar dagen wel de waar heid hoorenaan de gevolgen zullen we die kennen De geheele Duitsche pers viert intusschen reeds, naar eeh telegram aan de N. R. Ct., de overwinning der Duitsche wapenen in Zuid- België als de grootste oorlogsgebeurtenis der laatste honderd jaren! Aan de huldiging van het leger neemt ook de socialistische pers leven dig deel. Zoo schrijft de Vorwarts in zijn num mer van 25 Aug.: „Het waagstuk van den Franschen generalen stat, tot den aanval over te gaan en daardoor de voordeden, die de ver sterkingen aan de Fransche grenzen bieden, prijs te geven, heeft zich zwaar gewroken. De Fran schen zijn geslagen, nnsschjen reeds overwon nen, hoe zware offers het ook nog moge kosten de overwinning beslissend te maken. Wij heb ben deze zege verwacht geen andere staat heeft als Duitschland alle klachten, niet alleen de materiëele, maar ook de geestelijke, in dienst der militaire organisatie gesteld. „Gelijk Duitschlaad de beste organisatie van nijverheid en geldbestuur, de beste oeconomische en politieke vereenigingen heeft, zoo heeft het ook den besten oorlogstoestel en de beste mid delen tot heerschappij' Daarbij komt de supe rioriteit van techniek en de overmacht van de groote bevolking." hi deze woorden komt de ondergrond van de stemming van het. heele Duitsche volk tot uitdrukking. In Parijs is volgens een telegram aafi het zelfde blad de algenieene opinie „waar dig". Men berust in de nederlaag en.... hoopt op de Russen. Be Russen moeten dus de uitredding geven 'is het .niet droevig? In dit verband is wel merkwaardig een uitlating van "den Ainerikaanschen milliardair van der Bilt, die zeide: „Hj aarzej nlofc, het de groohto schanddaad van de 20e eeuw to noemen, dat Engeland steun verleent aan de afschuwelijkste misdaad, welke sinds het bestaan van beschaafde naties, door het in verblindheid en haat, fanatisme en waanzin nig chauvinisme vereetiigdo decadente Frank rijk en barbaarsche Rusland bedreven is. Ik ben er van overtuigd, dat de geschiedenis zonder aarzelen de staatslieden van Enge land nog meer veroordeelen zal dan die van Frankrijk en Rusland. Ik kan niet geloo- ven, dat de Engelsche regeering; het volk lang achter zich hebben zal. Ik geloof eer der, dat dit volk met de verantwoordelijke staatslieden een kort proces- zal maken en dat Engeland den oorlog het eerst staken zal. Naast Amerika heeft Engeland het meeste belang bij de instandhouding van het Duitsche rijk. Het gedegenereerde Frankrijk is rijp voor den ondergang- Een land, dat zooveel be- beschavingswerken heeft voortgebracht als Duitschland, dat de bewondering van hot he den en de toekomst eischt voor zijn discipline, organisatie, vlijt en scheppingskracht, heeft recht Om te leven en te groeien." IN OVERIG BELGIS. Er komt een Belgisch bericht van een ge vecht bij Mechelen. Tweeduizend Duitschers zouden deze stad hebben aangevallen. De toren der hoofdkerk werd licht, twee honderd huizen werd echter zwaar bescha digd. De Belgen boden krachtig weerstand en dreven den vijand tot Vilvoorde terug. Aan beide zijden werden zware verliezen geleden Wij houden het ervoor, dat dit een uitval ia geweest der Belgen uit de stelling Ant werpen, waarbij te Mechelen natuurlijk een gevecht is gevolgd. Over Namen, dat genomen is (wij hebben dat gisteren al vermeld) lezen we nog, dat een Nederlandsch dagbladcorrespondent te Luik eergisterenavond (Maandag) van een of ficier van den Duitischen generalen staf hoorde dat deze den vorigen avond persoonlijk bin nen Namen waa geweest en daarvan terug keerde. Hij was verrast over het zelf niet verwachte voorloopig zooi groote succes der Duitschers en eindigde liet interview met het uitspreken der verwachting, dat als alles zoo voortging als tot dusverre, hij binnen vier weken zoo niet den vrede, dan toch een wapenstilstand in het verschiet zag. Uit de bereidwilligheid waarmede deze ol- ficier mij aanhoorde zal het duidelijk zijn, zoo zegt 'de correspondent erbij, dat or niet in het ininst bezwaar bestaat mijn onder houd te publieeeron, daar ik hem vooruit, ge zegd had dat ik Nederlander was en vroeg of ik een en ander in Nederland mocht mede- deelen. Van groote geheimzinnigheid is geen sprake, de Duitsche officieren onthouden zich ten oenen male van noodelooze gewichtigdoe nerij. 'Uit Berlijn wordt over Namen nog geseind: Ik verneem uit het groote hoofdkwartier, dat de Duitsche troepen, die Namen van het Noorden uit aangevallen hebben, vijf forten reeds volledig verwoest en in bezit genomen hebben en de stad door Duitsche soldaten is bezet. In het kommandantshuis en hot stad huis is daar nu het Duitsche hoofdkwartier gevestigd. Tegen de vier andere forten wordt het vuur voortgezet. De val bok van deze is in enkele uren te verwachten. Van de scho ten uit het groote belegeringsgeschut waren er ongewoon-veel treffers. Geen fort kon meer dan vijf schoten uithouden,. Nog- gisteren vonden we in de bladen eeu mal bericht van een blad te Antwerpen, dat nog won vertellen datde forten bij Luik niet zijn gevallen! De Duitschens spreken dat niet eens meer tegen: ze laten er echter foto's van zien! In Berlijnscbe bladen zijn al met toestem ming van den generalen staf, afbeeldingen van liet pantserfort Lonein, een der forten van Luik, geplaatst, welke een aanschouwe lijk beeld geven van de verschrikkelijke wer king van dé Duitsche zware artillerie! V001* de eerste maal verneemt nu toet pu bliek het bestaan van 42 cM. belegeringska- nonneo, waarvan één enkel schot voldoende is om zelfs de sterkste beton-pantserbedek- king stuk teschieten. Deze kanonnen waren het blijkbaar, waar van de generaal-kwartiermeester meedeelde, dat de vijand ze niet kende. Het feit, dat het mogelijk was in vredes tijd kanonnen van een dergelijke kracht te vervaardigen, zonder dat het buitenland er iets van merkte, is een schitterend bewijs voor de plichtsgetrouwe voorbereiding van den oorlog in vredestijd, zegt dit Duitsche bericht. DE FRANSCHE TEGENSLAG IN LOTHARINGEN. In een communiqué van den Franschen minister van Oorlog wordt meegedeeld om trent den toestand in Lotharingen: Gisteren werd viermaal een tegenaanval gedaan van uit de stellingen ten noorden van Nancy. Den Duitschers werden groote ver liezen toegebracht. Wij beschik-ten volkomen over ons spoorwegnet. Men mag betreuren dat bet doel van ons offensief niet is bereikt, maar onze defensieve positie is ongeschokt tegenover een reeds verzwakten vijand. Ze kere gedeelten van ons nationaal territoir zullen ouder de geboorten been hebben te lij den. Zoo zijn Duitschers, beboorende tot een zelfstandig opereerende divisie, op den uiter sten rechtervleugel de streek 0111 Roubaix en Tourcoing binengedrongen, die alleen door territoriale korpsen wordt verdedigd. De re- geerimg en militaire autoriteiten zeggen het land do waarheid; als ze verklaren dat het leger sterker is dan ooit en volkomen ver trouwen verdient. De overwinning hangt af van onze volharding en vasthoudemlheid. Men proeft uit- dit bericht duidelijk de bit terheid van een ontgoocheling! Het is gebleken: de Duitsche oorlogstactiek is superieur aan de Franschemisschien is dét nóg zwaarder te dragen dan de neder laag! MET EEN VLIEGMACHINE BOVEN DEN VIJAND. In de Voss. Ztg. geeft een Duitsche vlie ger de volgende beschrijving van een tocht, dien ftnU hoven de vijandelijke linie maakte: Klaarder en lichter wordt de mofgen. Langzaam stijgen de nevels langs de aarde op, en met het hoogtestuur laat ik mijn grau wen vogel dalen. Op slechts 200 meters hoog te zetten wij onzen tocht voort. Terwijl ik de morgembnien ontwijk, onderzoekt mijn verkenner de landstreek met een scherp oog. Wij moeten dicht bij den vijand zijn, en mijn BARTEL JORISSTRAAT TELEFOON 1770. 27. Alls betalende abonné's op dit blad, die in het bezit eener verzekeringspolis zijn, zijn volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor: flUOQ GULDEN bij levenslange onge- schiktheid tot werken. 200 GALDEN bij veriies van een hand of voet. fiO GULDEN bij verlies van één wijs- vinger. |g) GULDEN bij verlies van één an- deren vinger. De uitkeeriiig dezer bijdragen wordt gega randeerd door de Maatschappij „HOLLAND- SCHE ALGEMEENE VERZEKERINGS BANK" te Schiedam. Haarlemsche Ailedagj esNo. 1416, ONZE HAARLEMSCHE LANDWEER MANNEN. Men vraagt oas, de tolk te willen zijn van vele mannen uit ons landweerdistrict, allen afkomstig uit Haarlem en omstreken, die er ernstig over klagen, dat zij op enorm grooten afstand van de plaats hunner inwoning het vaderland moeten dienen. Zij, voor-al de ouderen zoo schrijft men ons hebben door plotseling uit bun zaken gerukt te worden, ontzaglijke schade, terwijl bet bun niet mogelijk is om door af en toe eens naar buis te gaan, toezicht uit te oefe nen. Van Ihet bezoeken van familie wil onze schrijver niet eens spreken. Eu hij vraagt ten slotte, dat men aan de landsgrens in 't Zuiden, waarheen Ihij en vele makkers is gedirigeerd, liever de jongelui zette die niets te verliezen hebben, terwijl do anderen zoo dicht mogelijk bij de plaats hun ner inwoning mochten worden geplaatst. Tot zoover onze inlichtingen, waarbij nog gevoegd kan worden de mededeeling, dat eeu grooK; aantal Haarlemuche landweerplichli- gen in bovenstaanden geest Ihebben gere- questreerd bli het Ministerie vari Oorlog. Wij geven het bovenstaande alleen weer ter informatie onzer lezers. Het is ons bekend dat verschillende land- weerplichtigeu óók vlak iu de buurt zijn ge legerd, dus dat volstrekt niet allen van bier zoo ver weg zijn geplaatst. En daarbij willen wij voegen de verzeke ring dat wij weten dat de militaire overheid ernstig waakt, om zooveel mogelijk de be zwaren der onder dienst zijuden te ondervan gen. Er wordt dan ook vrijgevig gehandeld met het verlof. Intusschen: bet bovenstaande moge als bet eenigiszins kón en met toet landsbelang is overeen te brengen, de militaire overheid er toe brengen te overwegen of er'niet spoedig iets in dezen geest kan worden gedaan. begeleider wijst dan ook naar do horizon, waar hij met zijn verrekijker troepen ont dekt heeft. Ik zet mijn machine aan. en met een sn 1- beid van 120 K.M. gaat liet over den vijand. Wü zijn op een hoogte van 400 M. Iu ecu. grooten cirkel opstijgend, breng ik de ma chine op 1000 M.; en dat is goed ook. Want reeds stijgen uit de diepte krnitwolkjes op en de eerste infanterie-kogels fluiten om onze ooren. Maar zij zullen ons niet raken, vóte- wij sterkte en positie van den vijand juist opgenomen en opgeteekeiwl hebben. Ik ben op 1500 M. Zeer onaangenaam worden wij door een paar machinegeweren bewerkt. En toch moeten wij nog even dalen. Diet vollo snelheid laat ik mijn Albalros in spiraal vorm rond de vijandelijke posities vliegen. Koelbloedig schelst de verkenner de stellin gen van den vijand op de kaart. Dan wenkt hij mij met den arm. Onze taak is vervuld. Intusschen hebben ook do kanonnen, welk» aangevoerd werden, hun monden op ons ge richt en de shrapuells ontploffen knetterend in de lucht. Zij ziin echter heel wat minder gevaarlijk dan liet vuur der geweren en mi trailleuses; want van de dertig schoten, ont ploffen er slechts vier en dan nog iu do verte. ïït ben weder op een hoogte van 1509 M. en ga terngkeeren. En terwijl de machina bij het draaien schuin komt Ie staan, lost mijn verkenner geheel ziin revolvermagazijn op den vijand. EEN KEIZERLIJK TELEGRAM. Bij gelegenheid van den heldendood van prins Fried rich Wilhelm von Lippe vom- Lu ik, heeft de keizer liet- volgende telegram van deelneming aan den regeerenden vorst zu Lippe gezonden: Ik verzoek u de uitdrukking van mijn in nigste deelneming te willen aanvaarden bij

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 1