sssaa BINNENLAND. NIEUWS UIT OEN OMTREK. TELEGRAMMEN. 'Sl'óll - NÏ" wk w» bt ta. b bij misschien gedroomd bad, Za^fjn ieder geval i€mand. die er vermaak KOSTE BER8DHTE1 eens te polsen. bloemendaal. FEUILLETON. En oen ander Vlaamsch blad zegt veront waardigd, dat het geen verontschuldiging kan vinden „voor de lamlendigheid waarmede het Fransche leger ons ter hulp(?) is gekomen: „Men heeft onze jongens naar de slachtbank ge dreven onder den prikkel van het begeesterend: „Vreest niet, de Franschen komen al." Dagen aan dagen streden onze troepen. Hun helden moed dwong de bewondering der gansche we reld af. Hun hardnekkige tegenstand verijdel de, het gansche overrompelingsplan der Duit- schers en dit inziende zeggen wij vlakaf, dat ondanks alle opgerichte plannen en vooraf be- paaldo werkzaamheden, Frankrijk aan zijn plicht heeft gefaald. Zonder aarzelen omvat ten wij de Engelschen in dezelfde blaam onder dit voorbehoud echter, dat de Brit hoege naamd niet zoo spoedig bij ons kon zijn als de Zuiderbuur, die wij al onze treinen en heel ons materieel ter beschikking stelden tot rassehere beweging. En nu. na onze zonen te hebben laten uitmoorden, beginnen zij hun(?) goed ingestu deerde plan uit te werken dat alleen hierin bestaat: Hun eigen grondgebied van Duitsche overrompeling te vrijwaren door op onzen bo dem de partij uit te vechten." De slag bjj Charleroi. Iemand, die uit Mau- heuge te Darijs was aangekomen, verzekerde dat de stad Charleroi tot vijfmaal toe door de Duitschers was genomen en door de Franschen hernomen. Toen de Duitschers er de laatste maal uit terugtrokken hadden zij eerst de stad in brand gestoken. De gruwelen van den oorlog. Een Fransch soldaat die de slag bij Charleroi meemaakte, vertelt het volgende: „Een doordringend gegil klonk uit de vijan delijke gelederen. Was het een triomfkreet? Een kort Fransch commando klonk over het terrein, een bevel tot terugtrekken. Een snelle loop volgde; onze troepen werden door den vijand vervolgd. Waarvoor, bij den hemel, lagen wij te wachten in onze loopgraven? Toen, een hoornsignaal, helder schetterend. Wij sprongen op. „Bajonetten geveldklonk het commando. Het is onmogelijk weer te geven wat men op zulk een oogenblik voelt. Ik geloof dat men dan in een toestand van tijdelijken waanzin verkeert, van volstrekte woede, 't Is verschrik kelijk en als wij onzelf in zulk een toestand konden zien, zouden wij, ik weet het zeker, van afschuw terugdeinzen. Binnen enkele minuten was het geheele terrein met. dooden en gewon den bedekt, bijna uitsluitend Duitschers en onze handen en bajonetten dropen van bloed. Ik voelde heete bloedspatten op mijn gezicht, van het bloed van een ander, en toen ik stilstond om ze weg te vegen zag ik een straaltje bloed langs den loop van mijn geweer stroomen. Zoo begon een mooie zonnige dag in Augustus." Geestdrift in Oostenrijk. Uit Weenen wordt gemeld, dat zich voor het Oostenrijkseh-Hon- gaarsche leger 800,000 vrijwilligers hebben aangemeld. In Duitschland en Oostenrijk-Hon- garije hebben zich dus in het geheel twee mil joen vrijwilligers aangemeld. DE KAISER WILHELM DER GROSZE" IN DEN GROND GEBOORD. LONDEN, 27 Aug. Reuter meldt dat minis ter Churchill in het Lagerhuis mededeelde, dat de admiraliteit bericht ontvangen had, dat het Duitsche gewapende koopvaardijschip „Kaiser Wilhelm der Grosze" (inhoud 14,000 ton) bewapend met 10 stukken 4 duims ge schut, door een lichten Engelschen kruiser tot zinken is gebracht. De „Kaiser Wilhelm der Grosze" was een van de weinige Duitsche liulpkruisers, die zee hadden kunnen kiezen. De overlevenden werden aan land gebracht, voordat h&t schip zonk. Aan boord van den kruiser werden een man gedood en vijf licht verwond. LONDEN, 27 Aug-. Churchill zond het vol gende telegram aan den hevelhebber van den kruiser: „Bravo, Britsch oorlogsschip, gij hebt een dienst bewezen niet alleen aan Groot-Brit- tannië, maar ook aan den vreedzamen we reldhandel. De Duitsche officieren en man schappen schijnen (hun plicht met mensche- iijkheid en zelfbeheersdhing te hebben ver vuld en kunnen daarom aanspraak maken op ten behandeling als zeeman." OOSTENRIJK EN DUITSCHLAND. WEENEN, 27 Augustus. Keizer Frans Jozef zond, naar Wolf's bureau mededeelt, aan keizer Wilhelm bet volgend telegram: De heerlijke overwinningen, welken den machtigen vijand nederwierpen en die onder uwe opperste lei ding behaald zijn, hebben bun oorzaak en gevolg aan uw ijzeren wil te danken, welke het ge weldige zwaard scherpte en uit de scheede trok. Bij de lauweren, die u als overwinnaar sieren, moge zich het hoogste militaire eereteeken, dat wij bezitten, aansluiten. Ik verzoek u het grootkruis van de militaire Maria Theresia-orde als teeken van mijn hooge waardeering als trouw bondgenoot te willen aannemen. De insignes zullen u, dierbaren vriend, door een bijzondere gedelegeerde ge bracht worden, zoodra het u gelegen komt. Wel wetend, hoe zeer gij uw leger te danken hebt aan den genialen arbeid van den generaal der infanterie Von Moltke, verleen ik hem het commandeurskruis van de militaire Theresia- orde. DE BONDGENOOTEN. ANTWERPEN, 27 Augustus. Reuter meldt uit officieuze bron, dat de Engelsche koning George aan koning Albert van België het vol gende telegram verzond: „Ik ben ontsteld bij het vernemen van het gevaar dat gij tijdens het bom- menwerpen geloopen hebt. Ik hoop, dat de ko ningin en de kinderen niet geleden hebben. Ik ben vervuld van bewondering voor de groote daden van uw dapper leger." KEIZER WILHELM OYER OOST-PRUISEN. BERLIJN, 27 Augustus. De Keizer zond, na ontvangst van de berichten uit Oost-Pruisen, het volgende telegram aan de regeering van Berlijn: Groot-hoofdkwartier, 27 Augustus. De be proeving van mijn trouwe provincie Oost-Prui sen door het binnendringen van vijandelijke troepen vervult mij met hartelijke deelneming. Ik ken den moed mijner Oost-Pruisen, die in nog moeilijker tijden als onwrikbaar aan den dag trad, te goed, om niet te weten, dat zij steeds bereid zijn op het altaar des vaderlands goed en bloed te offeren en de verschrikkingen van den oorlog standvastig op zich te nemen. Het vertrouwen op de onweerstaanbare macht van ons heldhaftig leger en het onwrikbaar ge loof op de hulp van den levenden God, Die het Duitsche volk in zijn rechtvaardige zaak en in zijn noodweer tot nu toe zoo wonderbaar bijstond, zullen niemand doen wankelen in de vaste hoop op de spoedige bevrijding des vader lands van de vijanden, die het omringen. Ik wensch echter, dat alles, wat tot leniging van den oogenblikkelijken nood in Oost-Pruisen, van de bevolking, die van haar haardsteden is verdreven, alsook van de bevolking, die in haar bezit en verdiensten benadeeld is, kan geschie den als een daad van dankbaarheid van het vaderland dadelijk zal ondernomen worden. Ik draag het staatsministerie op in vereeni- ging met de autoriteiten van den staat, der pro vinciale en stedelijke lichamen en steuncomité's op de verschillende gebieden van voorzorg in grijpende maatregelen te treffen en mij van het geen er gedaan is melding te maken. WILHELM. HET NIEUWE FRANSCHE KABINET. PARIJS, 27 Aug. (Verbeterd bericht). Het kabinet is nu definitief als volgt samengesteld: Minister-president zonder portefeuille Yiviani, minister van justitie Briand, minister van buitenlandsche zaken Delcassé, minister van binnenlandsche zaken Malv^, minister van oorlog Millerand, minister van marine Augagneur, minister van financiën Ribot, minister van openbaar onderwijs Sarrat, minister van openbare werken Sembat, minister van handel Thompson, minister van koloniën Doumergue, minister van landbouw Fernand David, minister van arbeid Bienvenu Martin, minister zonder portefeuille Jules Guêsdes, ondersecretaris van Scboone Kunsten Dalimier. KONINKLIJK NAT. STEUNCOMITé. De eerste lijst van tot 22 diezer ontvangen bijdragen en toezeggingen wijst een totaal aan van 263.922.73K, terwijl bovendien de American Petroleum Cy. te Rotterdam 100,000 liter petroleum heeft geschonken in bons van 4 liter. Onder de bijdragen en toezeggingen komt voor: H. M. de Koningin met 20,000. DE ZILVERBONS. Naar men verneemt zijn maatregelen ge troffen dat de zilverbons van vüf gulden, welke terugvloeien in de rijkskassen, niet zonder noodzaak weder worden uitgegeven. Mede zal er voor worden zorg gedragen dat de zilverbons, welke door bun formaat aan spoedig slijtage en vervuiling onderhevig zijn, worden ingetrokken zoodra zij voor verdere circulatie ongeschikt blijken. WAPENS INLEVEREN IN NEDERLAND! Uit Roosendaal seint men aan het Hbld.: Gistermiddag werd te Roosendaal een ken nisgeving aangeplakt, waarop een vierzoek van den burgemeester gedrukt was, dat de ingezetenen uitnoodigde de vuurwapenen en patronen in te leveren. Wanneer de normale rechtsverhoudingen weer zijn ingetreden» kunnen de wapec6 en de patronen weer af gehaald worden. Zooals vanzelf spreekt, moet deze maat regel als een voorzorg beschouwd worden. VRIJ VERVOER VERLOF-SOLDATEN. Naar de Tijd uit goede bron uit den Haag verneemt, is men aan het Departement van Oorlog druk bezig om voor te bereiden de maatregelen, die noodig zijn, om den mili ciens en landweerlieden, die prijs stellen op één of tweemaal 24 uur verlof, ook vrij ver voer op de spoorwegen te verzekeren, voor zoover zij in de kosten niet zelf kunnen voor zien. GOUVERNEUR-GENERAAL IDENBURG ONGESTELD. Aan de Deli Ct. wordt dato 24 Juli uit Batavia geseind: Het Bat. Nbld, vernam, dat de landvoogd lijdende is aan Lampongscbe koorts» die hij opgedaan beeft in Telok Betoug. Z. H. PAUS PIUS X HERDACHT. Het is een feit van historische beteekenis, dat bij het overlijden van Z. H. Paus Pius X, midden in den Europeeschen oorlog, de Vredevorst door ons Parlement op waardige wijze is herdacht in betzelfde 's Gravenhage, waar, zoo doet De Tijd opmerken, hij nooit werd toegelaten tot de Vredesconferentiën. Hij is daar door de liberale Regeering en de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer openlijk gehuldigd als de Vredevorst bij uit nemendheid. En hetgeen tot zijn nagedachtenis Woens dag officieel gesproken werd in onzen neu tralen staat, die tot dusver Goddank vrij bleef van den oorlogshartstocht, moge door geheel Europa weerklinken, dat naar zijn wijze raadgevingen niet wilde luisteren en thans te laat bij zijn graf treurt, terwijl het oorlogszwaard de bloem dor geslachten weg maait. Woensdag heeft de geschiedenis de fout gewroken, welke door de uitsluiting van den H. Stoel op de Vredesconferentiën wierd be gaan. En dat hot kleine Nederland in dezen voor Europa getuigde, strekt onze natie tot even groote eer als het schrijven, bij de ope ning der eerste Vredesconferentie door H.M. de Koningin gericht aan wijlen Z. H. Paus Leo XIII. R. BLOEMBERGEN Ezn, t Gisteren is te 's Gravenhage op ruim 69- jarigen leeftijd plotseling overleden de heer R. Bloembergen Ezn., sinds 1907 lid der Eerste Kamer. De overledene, die tot de li berale partij behoorde, was oud-bankier en als zoodanig vooral in Friesland een beken de figuur. Hij was commissaris van verschil lende financieele en industrieele onderne mingen. VISCH ALS VOLKSVOEDSEL. Uit het Kon. Nederlandscb Steuncomité 1914 16 een snb-eommissie gevormd, welke zich tot taak beeft gesteld voor de groote hoeveelhe den viscli, die onder gewone omstandigheden naar het buitenland kunnen worden' uitge voerd, in het binnenland verbruikers te Zoe ken, zoodat de visschers wederom in de ge legenheid worden gesteld hun brood te ver dienen, terwijl daardoor tevens het Neder- landsche volk wordt geholpen aan goed en goedkoop voedseL Uit dit sub-comité is wederom een sectie gevormd voor 'de viescherij in de binnenwa teren', rivieren en Zuid-Hollandsche stroomen. Men is thans reeds in bovenbedoelde rich- ting werltianm ge-wooii, mot Het gevolg, dat op enkele plaatsen het stilliggende visschers- bedrijf wederom is ter band genomen en dat voor de door ben gevangen visch een afzet gebied is gevonden. Teneinde een overzicht te verkrijgen van de bestaande toestanden, is tihans aan de be sturen der afdeelingen van die hoofdafdeeling Zo e t waterv i sséh er ij" der Neder landeéhe Hei demaatschappij een vragenlijst gezonden, met verzoek het antwoord zoo spoedig mogelijk te zenden aan het secretariaat der hoofdafdee ling „Zoetwatervisseherij" te Arnhem. In de lijst wordt gevraagd of er nog ge- vlscht wordt, of er afzet ia of er voorraden bij visschers of hij vischbandelaren zijn, welke prijzen er gemaakt worden, of er naar het buitenland verzonden wordt en boe het be stuur visschers en vischbandelaren behulp zaam kan zijn. Wel vlug! Dezer dagen is, naar de N. Koerier meldt, te '6 Gravenhage geslaagd voor bet examen Fransdh M. O., akte A, mej. Germaine Hilgera Roermond, die eerst 15 jaren ond is. jpig vastgesteld, bedragende in ontvangst die, naar spr. was gebleken da algonicend 'f 601313.84 en in uitgaaf f 507,486, alzoo slui-sympathie van heel de atrw»k habben Is tende met een batig saldo van f 33827.84.de (raad bereid to zijner ttfbd do benoodtoio I Nadat eene suppletoire beg'rooting dienstgelden toe to staan? i 1914 is vastgesteld, is besloten om ten be-Do heer Bis pi nek zegt dat m*n wafec j hove van de waterleiding van de N. V. Bin-conditiën zal moeten vaatieggan. Zoo zul n»n i neni. Exploitatie Maatschappij van onroerendemoeten bepalen, dat 't wort door en onder goederen aan te kbopen 3806 M2. grond voorleiding vaa'do gemoerde Bloensandaal zal gc- f j schieden en "dat do arbeid in hoofdzaak door Besloten is vervolgens van den heer van1 gemeentenaren zal moeten gc«ehi<d-n. Lennep over te nemen U/a H.A. grond aan En verder zal men in dé nabijheid van den Vogeizangschenweg voor een bedrag van de gemeente, langs den aan ta leggwi weg ®P0- 'stukken grond in handen moeten zien to kr>' De voorzitter bracht een woord van dank'gen, die men dan later als bouwterrein wede'r aan den heer van Lennep voor diens mede- kan verkcopen. werking om daar ter plaatse een mooi aan- Do fileer B ronwater dient eene rootte zien te kunnen behouden. I in, waarbij de raad instemming betuigt met Benoemd is tot hoofd aan de O. L. S. te de idee van B. en W. in dazen en B en Bloemendaal de heer K. Tinholt te Hoorn en'W. üitnoodigt zoo spoedig mngHIjk nadere tot onderwijzer aan de openbare school voorvoorstellen in te dienen. M. U. h. de heer Tij. Topma van Bloe mendaal. Deze motie wordt mot algemeens stemmen aangenomen en daarna wordt de vergadering Vastgesteld wordt het kohier schoolgeld 2e gesloten, ktv. 1914 ten bedrage van f 1456.19. Werkverschaffing TJMT IDEN. Aan de orde komt nu een belangrijk voor- en «Tontuner. die heel wat meemaakt! Het stel aangaande werkverschaffing. ederlandsche Mailstoomschip ..Zeelandie" van De voorzitter deelt als toelichting me- E0D- Holl. Lloyd, hetwelk hier Dinsdag dé, dat op 't oogenblik in de gemeente de avond binnenkwam, had volgens de verklaring werkloosheid nog niet groot 'is, maar dat1 van een der opvarenden een hindernisvolle reis. overal in ons land in dezen winter werk-Genoemde verteller was iemand, die eenigen loosheid is te wachten en dan dient men maanden geleden met een stoomkraan. welke daartegen gewapend te zijn. Reeds lang is gedacht over den aanleg van een weg yan Overveen naar Zandvoort. in Nederland vervaardigd was, naar Zuid- Amerika vertrok; na afmonstering te Buenos- Daarmede zou' men nu kunnen beginnen, als wilde hij beproeven aldaar een werk- een middel van werkverschaffing. ng te vin"en> wat "em wegens de ongunstige De oommisssaris der Koningin zeide reeds tijdsomstandigheden niet gelukte. Hij vatte het medewerking toe en B. en W» verwachten, dat de gemeente Zandvoort die ook zal ver- leenen. Men heeft zich gedacht dat de weg zou kunnen beginnen nabij het z.g. militaire pad tegenover den Julianaweg en dan verder zou loopen door gronden van de familie van den Vliet. Van deze familie is mitsdien ook medewer king noodig. Dien aangaande wordt onderhan- plan op, om in de kolenbunkers der „Zeelandia" te kruipen, welke daar was binnengeloopen, om zoodoende de reis naar Nederland mede te maken, want passagegeld bezat hij niet. Alles ging goed tot op het laatste oogenblik, toen het stoomschip wegens den oorlogstoestand geheel werd doorzocht, en hij, door een uitlating van iemand, gesnapt werd. Hij had toen al acht eD zestig uren in de kolenbunkers doorgebracht: deld. Definitief bericht is echter nog niet I voedsel, alleen bestaande uit brood; werd ontvangen. Tegen een breedte van 30 M. 1 hem door medelijdende stokers en tremmers is echter bij de familie eenig bezwaar. j verschaft. Door de welwillendheid van den com- 'i Plan is verder om een zijweg naar Bloe-mandant mocht hij de reis medemaken wanneer mendaal te maken. D© plannen zullen even-j hij aan boord wilde arbeiden, wat gretig werd w?* J10* nade[ £ePreciseerd worden. 'B. en j aangenomen. Hij vertelde dat de reis minstens W. Öienein echter te weten of de raad in principe voor 't plan is en bereid om B. en Wi. een clrediet té verleenen. B. en Wi. berekenden, dat noodig aal zijn 't aangaan eener geldleening van 'ten hoogste f 100.000, waarvan 'dan jaarlijks minstens vier keer onderbroken werd, door oorlogschepen welke een onderzoek kwamen instellen. Bij de laatste aanhouding moest het stoomschip op be vel Plymouth binnenloopen. De Duitsche passa giers werden van boord gehaald, en mochten f 2500 zal worden afgelost, beginnende in j de reis naar Nederland niet meê maken, teven» 1925, of désgewenscht vroeger en hadden ten werd de commandant genoodzaakt de lijnen der aanzien hiervan den raad een voorstel voor- draadlooze telegraphie van de masten te doen gelegd. Ged. Staten kunnen zich met deze finantieele regeling vereenigen. D© heer Tedingvan Berkhout begroet 't plan met instemming en brengt hulde aan den Burgemeester, dat hij Intijds met dit plan is gekomen. De heer. K ooihoven acht dat niet is te verwachten in deze gemeente zoo groote werk loosheid, dat men gerechtigd is, om zoo'n groot bedrag nu hit te geven. neerhalen. Het was, zoo vertelde hij verder, een heele opbeuring, toen wij de haven van IJmuiden in 't zicht kregen, om van alle ver dere onaangenaamheden verschoond te blijven Avontuur Tan Hollandsche visschers. Men meldt van hier aan het N. v. d. D. Met bet stoomschip „Pluto" kwamen van Edenburg te IJmuiden aan 19 Nederlandschc haringvisschers, uit Terschelling, Wierum en Hij is huiverig om nu reeds zoo'n groot i bedrag als maximum te noteeren, daar dan 't j Harlmgen, die gevaren hadden op de drie Duit- der inkomstenbelasting aanmerke- ïjK zal moeren stijgen. De heer Laan wil 'wel werkloosheid in dien di© er is in deze gemeente gaan bestrij den, maar is met dit plan niet bijzonder in genomen. Men dient eerst aangaande de plannen iéts nadere te vernemen. sche loggers A. E. 100, A. E. 78 en O. B. 33. Dc'zë loggers zijn" do"<5r Eïigeiscrre 'torpëdo- booten en kruisers aangehouden, en, nadat het volk er van was afgehaald, In den grond ge schoten. De visschers waren aan boord van de Engel sche oorlogsschepen gevangen gehouden. Eeni- De voor zitter zegt, dht 't niet in de-ia j„„„„ v i bedoeling ligt om nu reeds aangaande de geld- |en hunner waren 12 dagen aan boord van een leening 'te besluiten, maar alleen om de raad1 Engelsche kruiser geweest. Daarna waren zij overgebracht naar een in- Le heer .Teding van Berkhout zegt,! terneeringskamp in de buurt van Edenburg. Mat hij de zaak ook aldus had opgevat. Laati Door bemiddeling van den Nedei-lan.lsclien 'de iraad zich nu aangaande 't wenschelijke consul te Edenburg waren zij in vrijheid 'ge- i van d' zaak uitspreken. Dan kunnen we latersteld. Gemeenteraad. B1 raadszitting van gisterenmiddag is helsloten, conform 't advies der plaatselijke schoolcommissie, om 't onderwijs in de Fransche taal aan de school te Vogelenzang niet af te schaffen, maar voor den tijd van een jaar te bestendigen. Goedgunstig is beschikt op aanvragen van .Van Empelen en van Dijk en van Willarx om verleening van ontheffing van art. 10 bist der Bouwverordening. De gemeente rekening 191™ "wordt voorloo- verd li zien. Te heei: v. d. Vliet acht, dat 't gewen acht is om gronden aan de Margrietenlaan te Voge lenzang aan te koopen tot verbreeding van dé bermen aldaar, in 't belang van de ar beiders te .Vogelenzang. De heer Bis pink gaat medé met 't geen B. en W>. beoogen wat aangaat 't principe. Kian men evenwel niet reeds nu eenigé conditiën vaststellen, vraagt spr. De heer M a 1 e f ij i ziegt, dat In omlig gende gemeenten als Haarlem en Schoten veel werkloozen zijn te wachten. Dézen zal dan ook hier werk kunnen worden verschaft, maar die gemeenten zullen dan voor menschen uit hunne gemeenten, die hier werk vinden, moeten bijbetalen 1 Indien men hier mét een werkverschaffing begint, dan kan men tevens te verwachten bedelaars afweren, doét spropmerken. Dat men eenige bepalingen zal moeten makén en dat bijv. 't werk door en onder leiding der gemeente zal moeten geschieden, is spr. met den heer Bispinck eens. De Voorzitter zegt, dat 't nu alleen de vraag is of de raad met idee van B. en W. instemt. B. en W. kunnen dan met de verdere uitwerking der plannen voortgaan, Over de behandeling aan boord en aan den wal waren de haringvisschers zeer tevreden. Ook de Duitschers waren goed behandeld, maar gevangen gehouden. In het kamp waren de opvarenden van 21 Duitsche loggers en van eenige Duitsche koop vaardijschepen. Ook had men op zee nog gezien, dat de Duit sche haringlogger S. G. 19 in den grond was geschoten. VELSEN. Gemeenteraad. Openbare vergade. ring van dén gemeenteraad van Velsen op Dinsdag 1 Sept. a.ss. des nam. 11/4 uur ten gemeentehuize. Agenda: Benoeming van een Weth.Ingekomen stukken en mededeel in- gen; Salarieregeling in verband met mobilisa tie en oorlogstoestand.Verlenging termijn onbewoonbaarverklaring perc. 'A nos 39 en 40 afd. Jan Gijsenvaart; Rijwielvergoeding tijdelijke opzichters Bouw- en Woningtoe zicht; Instelling comm. tan bijsBt. voor de financiën; Verordening ontsmettingsdienst; Aanvaarding van grond en oen bijdrage voor verbetering Oorverslaan; Adressena. Ge meentewerklieden om loonsverhooging, tege- Uit het Engelseh. *4.) Charley leunde in zijn hoek, terneergeslagen met brandend hoofd! Hoe weinig waarde hij overigens aan dergelijk gepraat hechtte, bet was voor zijn trots en zijn strengen rechtvaar digheidszin te veel, dat men den naam zijner vrouw in verband met zulke vreeselijke ver moedens noemde, zelfs indien ze ongegrond waren. Ja, indienl Voor 't eerst sinds bij Melusine kende, kwam «en geringe twijfel in hem op. Zou de man niet onbewust de waarheid gezegd hebben Wat had dr. Ellis met zijn opmerking wil len zeggen en waarom verzette Melusine zich zoo hevig tegen het vermoeden van Frederik, dat zijn vader niet verongelukt, maar dood geschoten zou zijn? Waarom haar aarzeling, toen zij voor den rechter den eed moest af leggen 1 Gelijk een lawlue stortten zich deze ge dachten over den hertog rij vormden zidh tot een ketting, welks schakels allerlei ver moedens waren als zijn vrouw schulddg als zü meer van het ongeluk in bet boscbi te Haskins wist dan zij voor de jury gezwo ren bad, wee dan hem en haar! Van zijn voorhoofd wischte hij zdcb bet zweet, het koude zweet van den doodsangst, zijn aangebeden vrouw schuldig te moeten bevinden. Met mannenmoed trachtte hij dien hangen twijfel aan zijn vrouw af te schud den, maar steeds drong deze zich met meer geweld aan hem op. Hef was toch. niet on mogelijk! j De hertog huiverde bij de gedadhte, dat bet booze „men zegt" zijn schoone, bevallige vrouw tot slachtoffer gekozen en misschien 'reeds den staf over baar gebroken bad.... Neen, neen, zij was onschuldig! Wanneer zij schuldig was, dan moest alles in de wenelü. leugen en bedrog zijn een vrouw diie om jzoo te zeggen een schijn van heiligheid om 'haar hoofd droeg en in wier oogen zich de hemel weerspiegelt, kón haar echtgenoot 'niet in den dood gedreven ,lcön geen meineed 'gezworen hebben! En toch Wed erom klonk een gillend signaal door de stilte van den nacht en maakte een eind aan zijn gedachten. Hij stond op en raakte Melusine's arm aan. Sta op, Melusine, we zijn er! Reeds in Hastings? vroeg ze verwon derd onder het opstaan, wat is dat gauw ge- g*ian, ik sliep zoo heerlijk. Een lakei kwam en nam de reisdekens in ontvangst, de hertog hielp Melusine uit stappen en hij het schijn®^ ^cr l&ntaarns be merkte hij» dat zij zeer bleek was» 'tls werkelijk reeds koud, zeide zij, zich verontschuldigend. Hij antwoordde niets, geleidde haar zwijgend naar het rijtuig. hen naar het kasteel zou brengen. De rit verliep zonder een van beiden een woord sprak. Aan den ingang werden zij ondanks het late nur welkom geheeten door lady Carlyle en haar stiefdochter iniss Louise Bane. Beide dames waren eenige da gen te voren op Hastings-Castle aangekomen om er eenige weken door te brengen en den winter vervolgens in Florence te verblijven. Miss Bane was een knappe brunette met een paar groote, helderbruin® oogen, die baar een groote bekoorlijkheid verleenden^ En toch was zij geen „beauté", maar zij was in tegen stelling met de roos Melusine._een lief heide bloempje, de gezonde, krachtige en bekoor lijke erica. Toen de hertog en zijn gemalin thee had den gedronken, begaf do laatste zich met haar gemaal naar haar kamers. De gang was spaarzaam verlicht. Zij liepen zwijgend voort.toen plotseling Melusine uitriep: Charley, zie.... daar, daar, het spook! De hertog keek op. In lange, zwarte kleeren, die over den vloer sleepten met het Stuart-mutsje en den sluier, ging het evenbeeld van lady Bess voor hen .qit. Precies zooals Holbein haar voor drie- honderd jaar op het doek in den rooden sa- j ik niet .anger in uwe geielevhsp toe Ion had geschilderd. Zij verdween om den de hij zeer beslist. T 'hoek, die naast Melusine's slaapkamer lag. - Huhoe gepikeerd! lae De hertog stond werkelijk een oogenblik neen, bluf maar ka 'onbeweeglijk toen snelde Lij de gestalte ;len heel braaf zu- t ken non 'na. doch tevergeefs, want toen hij den hoek Charley, ge vilt toch met ontkenmn, in de aarde verzonken, als in lucht veranderd.lady uit, de verderaf gelegene waren gesloten, de ven- j wijl hij ging zitten, gun e ai me j in schept als „lady Bess" rond te spoken en i de menscben schrik aan te jagen» Goed, zei lady Anna sarcastisch, maar waar haalt die dan die kleeding vandaan! voormoeder heeft u nu wel doen «elooven, te we xicbtbaar ontstemd, d IV. IN DEN GRAFKELDER. niet waar? riep dén volgenden morgen miss Bane's heldere stem d'en hertog toe, toen deze met Melusine de ontbijtkamer binnen trad. Er gebeuren wel meer dingen,^ dan wij met onze schoolwijsheid kunnen droomen» liet lady Carlyle hooren. Den hertog steeg het bloed naar het hoofd vinden en hij liep naar de deur toe. Wanneer een samenzwering mij met de- ouzin soms vervolgen wil, dan zal Lady Carlyle was zichtbaar ontstemd, dat zij geen gelijk kon krijgen, maar kalm hor- nam ze: Ook toegegeven! Maar boe komt dan dm persoon aan die sprekende gelijkenis mek het portret in den rooden salon? Die toch zeker niet onder „dien ouden rommel te (Wordt vervolgd). zen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 2