STADSNIEUWS. Berichten reeds geplaatst in onze vorige oplage. Scheepvaartberich* en. Ons Weerbericht MARKTNIEUWS. Adwerientisn* hervat 1 September hare Zang- en Spreeklessen. NIEUWS UIT LI1SE 8.o. UIT DE ZAANSTREEK. Letteren en Kunst Leger en Vloot. LAURA ANDRIESSEN ZATERDAGMORGEN VERKDOPIMG BENNEBROEK. llan onze Rechtbank. De Franschen trekken terug. Tot onze diepe droefheid over leed heden te Vroomshoop, na het ontvangen der laatste H. H. Sacramenten, onze innig geliefde Moeder de Weduwe MARIA SCHEEPERS—LINK. C. A. SCHEEPERS. Vroomshoop. j. SCHEEPERS, pastoor Vroomshoop. H. L. SCHEEPERS. Haarlem. B. SCHEEPERS-Geuer. Haarlem. M. W. SCHEEPERS, religieus, Tilburg. F. M. SCHEEPERS. Haarlem. Bakenessergraoht SC A, aan het Openbaar Slachthuis des morgens 10 uur Ossenvieeseh ei ëssenve* f 0.35 per 5 ons. moetkommg huishuur enz.; b. Arbeiders-ver- lenigingen te Velsen om opname van besteks bepalingen ten gunste van werklieden in de gemeente; c. B. Verhoef houdende bezwaren tegen strafoplegging en verzoek om scha devergoeding; Beschikbaarstelling, van school lokalen voor militairen; Wijziging van de ver ordening inzake het financieel beheer van openbare werken; Buitengewone regeling jWerkloozenverzekering; Uitbreiding van het 'onderwijs aan de Burgeravondschool; Deelne ming gemeentelijke credietbank; Suppletoir© [begroeting, af- en overschrijving, onvoorziene 'uitgaven; Aanbieding der gemeentebegrooting ivoor "1915; "Benoeming van twee onderwijae- 'resssen aan school O; Belastingzaken. f Di e z a a k - H a r t m a n s, De Raad van Beroep heeft een adres gericht aan den Vel- senschen Raad, waarin- het öp scherpe wijze ten strengsste afkeurt het voorstel van de raadsleden, om, in verband mefcr deze zaak de verordening op den rechtstoestand der ambtenaren in dienst der gemeente Velsen, te wijzigen. De Raad van Beroep verzoekt den gemeenteraad dan ook, het voorstel niet aan te nemen. HEEMSKERK. Cursus in eerste hulp bij ongelukken. Woens dagavond is dr. C. Langeveld in café Rozen broek begonnen een 20-tal dames en heeren te onderrichten in eerste hulp bij ongelukken. Deze leerzame, schoone lessen zullen gedu rende drie weken, twee maal per week voort gezet worden. ALKMAAR. Geslaagd. Te Amsterdam is geslaagd voor het examen hoofdacte, de heer D. Speets, van hiier. Benoemd. De gemeenteraad van Amster dam heeft benoemd tot tijdelijk leeraar in de scheikunde aan de 1ste H. B. S. miet 5-jar. cursus, dr. J. Maarse, alhier. HEEMSTEDE. Geslaagd. Te den Haag is geslaagd voor het examen .boekhouden, de heer C. Boogaards, van Ibier (huisacte). Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij H. Mulder, Heerenweg 20, een zilveren horloge met kast. J. F. Zegwaard, Leidsche vaart 57, een zilveren broche. Verloren door: A. van Bak el, Doodweg 10, 1 zilveren broche. J. J. Verkleij, Oosterhout- laan 1, een zilveren armband. Raadsvergadering. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Dinadsg 1 September a.s., des avonds om acht uur. Agenda: 1. Benoeming van een wethouder wegens periodieke aftreding van den heer H. J. M. Peeperkoorn. 2. Benoeming van de Fi- naneieele Commissie. Preiodiek treden af de toeren J. C. van der Eyken, voorzitter; Dr. E. A. M. Droog en J. Preyde Ozn., leden. 3. Benoeming van twee leden der Plantsoenen Commissie. Periodiek treden af de heeren W. C. van Meeuwen en L. de Wilde. 4. Vaststel ling der rekeningen van het Burgerlijk Arm bestuur, het gasbedrijf, het duinwaterbedrijf Sën de gemeente, alle over 1913. 5. Aanbieding der begrootingen van het Burgerlijk Armbe stuur, het gasbedrijf, het duinwaterbedrijf, het eiectriciteitebedrijf en de gemeente, alle xoor iöl5. 6. Adres van twee onderwijzeressen, pm verhooging van jaarwedde mét voorstel B. en W. 7. Onderhandsche aanbesteding ver bouwing woning in Groenendaal. 8. Ingeko- men stukken en mededeelingen. Gemeenteraad. Vanavond vergadert onze Raad om de gemeenterekening over 1913 voor- loopig vast te stellen. Verder notulen en inge komen stukken. HILLEGOM. He Beurs. Gisteren werd de Beurs bezocht door 227 personen. Er was weinig handel en de prijzen die besteed waren zijn laag. Die pakkerij is in vollen gang óok ver zending naar Duitsehland. De exporteurs schij nen het maar te zullen wagen. De vorige week vervoerde één molorschipper reeds bOUU kisten Gemeenteraad. De Raad vergadert Dinsdag 1 September te 7.30 uur namiddag. J'e behandelen onderwerpen: Vaststelling van de notulen der vorige vergadering; Ingeko men stukken; Comptabiliteitsbesiuitcn. Hier onder komt voor:: restitutie Hoofd. Omslag f 109,85; geschenk aan, den Gemeente-Ont vanger bij diens 12G-jarig Jubilé f 25; ter beschikking der ingezetenen gestelde levens middelen f 2000; tijdelijke geldleening ter voorziening in de behoefte aan kasgeld f8000 enz. enz. te 'zamen f 15450; Benoeming van een Wethouder wegens per. aftr. van den heer H. Veldhuijzen van Zanten op 1 Sept. 1914; Voorloop:.gc vaststelling van de gemeentere kening, dienst 1913; Aanbieding begrooting fyau 'het gemeentelijk gasbedrijf, voor het jaar 1915; Aanbieding gemeentebegrooting, dienst 1915; Verordening tot wijziging van do verordening, regelende huisvesting in de gemeente Hillegom, ingevolge artikel 1 der Woningwet, Alt. 75 zal door een nieuw arti kel worden vervangen, terwijl dc verordening in werking zal treden drie dagen na hare afkondiging; Periodieke verhooging jaarwedde onderwijzer O. L. School, voorgesteld wordt Öen heer F. J. Hoeeen met ingang van 1 October f 50 meer salaris te geven, wegens dienstjaren; Verzoek van de weduwe I. J. Oinjee, om vergoeding voor het afgeven van Aim Prae-adivies van B. en W. de jaarwedde met f 50 te verhoogen (ingaande 1 Juli 1914) met verplichting tot het afgeven van ijs en te zorgen, dat daartoe ten allen tijde iemand aanwezig is; Intrekking subsidie f 500 aan de „Oranjevereeniging" en verdere bezuini gingsmaatregelen. Prae-advies van B. en W. a.) om in te trekken zijn besluit van 23 iJuli 1914 tot het verieenen van een subsidie tvian f 500 uit de gemeentekas voor het in idit jaar te houden volksfeest aan de Oranje vereeniging; en b) om de uitvoering van alle buitengewone werken, of gewone onderhouds- werken, die thans nog niet dringend noodza kelijk zijn, uit te stellen tot nadere orde. HAARLEMMERMEER. Ongeluk. Aan den Spaarnwouderweg gebeurde gisterenavond een vrij ernstig on geluk, dat naar het zich eerst liet aanzien nog tamelijk goed afliep. Een voor een rij tuig bespannen paard maakte zich bevreesd voor een passeerende auto en ging op hol. Een inzittende vrouw maakte zich zoo be angst dat zij uit het rijtuig sprong, waarbij zij verschillende kwetsuren opliep. Dok scheen zij zich inwendig vrij ernstig bezeerd te heb ben, althans zij klaagde erg over inwendige pijnen, nadat zij bij een bewoner aldaar was binnengebracht. Het paard liep zich een eind verder vast, daar het rijtuig tegen een boom terecht kwam, waardoor het erg beschadigd werd maar waardoor het paard toch tot Bitaan werd gebracht. De voerman, Üe landbouwer S. uit Sloten, was er te voren reeds uitgespron gen, zonder zich noemenswaardig te kwetsen. Ons Kantongerecht. Ter Terechtzitting van Arr. Rechtbank te Haarlem van gisteren, ia de heer Mr. J. G. A. Kattenbusch beëedigd als griffier bij het Kantongerecht alhier. RA NT)VOORT. Steuncomité en Roode Kruis. Hét batig saldo van het concert in hotel Groot Bad huis gegeven, (heeft bedragen ruim 200; hiervan is 50 ter hand gesteld aan het pl. Steuncomité en de rest overgemaakt aan het Hoofdcomité van (het Roode Kruis te 'e Gra- venhage. Goede vangst. Door de politie alhier is aangehouden J. M., die in het politieblad ge signaleerd stond tot het oudergaan van drie weken gevangenisstraf. Aangekomen vreemdelingen. M. drast, Brussel, Grand Hotel, 1 p.; van Dorsser, Am sterdam, idem, 2 p.; Mr. CnoopKoopmans, Haarlem, idem, 3 p.; Kooien. Amsterdam, idem, 2 p.; S. SevichBack, Weenen, idem, 6 p.; Höfmeyer, idem idem, 2 p.; Sehindhelm, Antwerpen, Hotel Beau Site, 3 p.; Dr. L. Kra mer's, Rotterdam, idem, 2 p.; prof R. Eesch- miiller, Leipzig, idem, 1 p.; G. W. Dwars, Am sterdam, idem, 2 p.; Boon—Harzinek, Baarn, idem, 2 p.; dames Enthoveu, Amsterdam, id., 2 p.; Mr ,H. Pélerin, Haarlem, idem, 4 p.; fam. Otté, Groningen, idem, 3 p.; Mr. A. A. Andnes, Haarlem, idem, 2 p.; Kettlitz, van Utrecht, Hotel Garni, 1 p.; C. H. Fidieldy, ^Amsterdam, idem, 1 p.; Lanhy Kettlitz, Utrecht, idem, 1 p.; Flesseman, Rotterdam, idem, 4 p.; fam. Benjamins, Amsterdam, id., 3 p.; Drielsman, idem idem, 3 p.; O. Quad- heck, Dordmuud, Hotel d'Orange, 1 p.; E. Santer, idem idem, 1 p.; dr. M. Juda, Am sterdam, idem, 1 p.; van Dient, Parijs, Hotel Garni 2 p J- Verdemus en fam., Heerde, id., 7 p.; mevr. Golden berg, Tiel. Pension Beau Sé jour, 2 p.; Snethlage, Amsterdam, idem, 2 p.; Donker, idem, idem, 2 p.; Worderhabe, id. idem, 2 p.; Bakels, idem idem, 2 p.; Gitdoo- ien, idem idem, 2 pers.; Loult Feisser, idem, Hotel Groot Badhuis, 4 p. S. C. M. Brons '1 idem, 1 p.; A. Wilder, Twello, idem, 2 P-5 H. Hijmann, Amsterdam, idem, 1 p.; J. A. Tollenaar, Dieren, idem, 1 p.; Dwars 1, id., 1 p.; B. Verbaarschoot, Amsterdam, idem, 2 p.; G Sanders, Helder, idem, l p.; G. J. Winkel, idem idem, 1 p.; H. A. Kluwer, Amsterdam, idem, 2 p.; A. Jansen, Weesp, idem, 2 p.; J. H. Sclhaefer, Amsterdam, id., 2 p.; Westervoort, idem idem, 1 p.; Huls hof f, Hengelo, idem, 1 p.; J- Hoekstra, Am sterdam, idem, 2 p.; Dr. Driessen, id. idem, 2 p.; prof. dr. H. J. Elhorst, idem idem, 4 pei-«3.; Hoffman, idem, Pension Casa Cara, 2 p.; Areuds, Haarlem, idem, 3 p.; S. Hol der, Amsterdam, Burgem. Engelberstriaat 14, 3 p.; Sehiltkamp, idem, Zeestraat 66, 4 p.; J. A. Moransard, idem, Ostadestraat 18, 5 p.; Baron O. van Sass, Blakenburg (Duitseh land) Kerkstraat 22, 3 p. Raadsvergadering in deze gemeen te op Dinsdag, den 11 September a.s. des namiddags ten 2 ure. Punten van behandeling: Ingekomen stuk ken; Opmerkingen van Ged. Staten in zake heffing Havengeld; Benoeming Wethouder, (per. aftr. van den heer Riggel); Idem Stem bureau; ld. Onderwijzeres; Vaststelling Bouw- verbod; Voorstel B. en W. tot sschorsing Kermis. ZAANDAM. Geslaagd. Te Amsterdam is geslaagd voor bet examen hoofdacte de heer J. Z. Canne- gieter, van hier. ASSENDELFT. G emeenteraad. Dinsdagavond kwam onze Raad in een spoedeischende vergadering bijeen. Op voorstel van B. en W. werd met algemecne stemmen bessloten dit jaar de ker mis in October niet te doen doorgaan. Voorts kwam in bespreking het aangaan eener geld leening ten einde zoo noodig steun aan de werkloozen te verieenen. Besloten werd nog geen leening aan tie gaan, maar de gemeen- tsnaren te verzoeken hun hoofdelijken om slag zoo gauw mogelijk hetzij geheel of ge deeltelijk te voldoen. Wordt aan die uitnoodiging gevolg gegeven dan is in de eerste behoefte aan kasgeld voorzien. Aanbesteding. Het bestuur van den droog'ge- maaklen veenpolder heeft aanbesteed de leve ring van 400 M3 grove sintels op <len dijk langs de Nauernasehe vaart en langs de Delft zijnde omringdijken vaix dien polder. De inschrijvingsbiljetten luidden als volgt: C. Steyn Pz., Assendelft 590; G. Smit, Nauerna j 380; J. Leegwater, Krommenie 360; D. den Hoorn, Zaandam 360 en P. Bos, Assendelft, 349. Het werk is den laegsten inschrijver gegund. De Hanze vraagt betaling! Door onze R. K. Hiddenstandsvereeniging „De Hanze" is een circulaire verspreid, waarin bet Assendelftsehe publiek dringend wordt verzocht om de loopen- de rekeningen geheel of gedeeltelijk te betalen om met de gewone aflossingen geregeld door te gaan. Een ieder zal het billijke van de verzoeken inzien en door te voldoen aan die dringende vei-zoeken wel willen meehelpen om het voort bestaan van den middenstand te verzekeren! KOPEREN PRIESTERFEEST VAN KAPELAAN KRAMER. Naar wjj vernemen zal de Weleerw. Heer A. Kramer, kapelaan van O. L. Vrouw aan bet Spaarne, aanstaanden Woensdag 2 Sep tember den dag herdenken, waarop Z.Eerw. vóór 12K jaar tot priester werd gewijld. Holewei de tijdsomstandigheden ook Ibier eigenlijk gezegde feestviering uitsluiten, zul len toch stellig velen, in de eerste plaats pa rochianen vau O. L. Vrouw, deze mededee- Bng gaarne vernemen, om den «verigen ju bilaris en zijn arbeid dien dbg in hun gebe den te kunnen gedenken en zoo mogelijk hij het H. Misoffer van dankbaarheid^ dat te 9 uur door hem zial worden opgedragen, tegen woordig te kunnen zijn. ONS STEUNOOMITE. De Subcommissie voor 3e Finantiën van het Steun-Gomitó voor Haarlem, die sinds eenigen tijd bezig ia door persoonlijk bezoek bij de ingezetenen gelden in te zamelen, heeft daarvoor thans een bedrag van f 43057,30 bijeen gekregen. Deze som is ontstaan door de volgende gif ten: een ad f 2000,-— een ad. f 1700; dertien ad f 1000,— twee ad f 600.twintig ad f 600; vier Ad' f 300; zes ad f 250; dertien ad f200; een ad f 150; een-en-zestig ad f 100 ver schillende van minder dan f 100, f 3607,30. Totaal f 43057,30. Bovendien is door tal van ambtenaren en werklieden een percentage van hunne vaste verdiensten toegezegd, wat een zeer belang rijke bron van periodieke inkomsten heeft doen ontstaan. Wel een bewijs dat algemeen wordt ge voeld hoe noodig het is, dat iedereen thans helpt om honger en gebrek t© weren. De ingekomen giften hoe mooi ook, zijn echter geenszins voldoende om dat doel te bereiken. Het verieenen van steun moet veel al- gemeener zijn. Ten einde dit mogelijk "te maken heeft de commissie besloten in alle deelen der stad lijsten te laten aanbieden, waarop ieder die nog niet gegeven heeft zijne bijdrage, liefst per maand of per week, (want dan zal een grooter bedrag kunnen worden beschikbaar gesteld) gelieve in te vullen. De commissie heeft het vaste vertrouwen dat het aldus bijeen te brengen bedrag het bewijs zal le veren dat Haarlems burger ij een warm hart heeft voor hen die buiten hun schuld in de ellende komen en met een koel ver stand ook inziet dat algemeen© en krachtige hulp aan het Steun-Comité voor Haarlem een onvermijdelijke noodzakelijkheid is. De Sub-Commissie voor de Financiën: P. E. Barbas; J. L. E. I. Breda Kleynen- berg; J. C. Burkens; W. Dyserinck; Mr. J. N. J. E. Heerkens .Thijssen; Mr. H. Ph. 't Hooft; J. H. O. Th. Limperg; Mr. A. S. Miedema; B. P. Plantenga; N. Prins; Mr. W. F. O. C. Pijnacker Hordijk; Jhr. Mr. F. W. van Styrum; Jhr. F. Teding van Berkhout; Dr. Th. M. Vlaming,-'S. Ph. de Vries Mzn. J. A. Wilkens. DE WERKLOOSHEIDSKASSEN. Minister Treub heeft, haar wij vernemen, een cii-culaire tot een aantal gemeentebestu ren gericht, waarin le. de wenschelijkibeid wordt uitgesproken, dat de wez-kloosheidskas- sen der vakvereenigingen niet vernietigd worden en zoolang mogelijk uitkeeringen zul len verstrekken; 2e. dat de gemeenten zoolang mogelijk voortgaan met het geven van bij slag; 3e. dat de Regeering geneigd is mede de lasten van deze maatregelen te dragen. CONCERTEN VOOR DE MILITAIREN. Naar we vernemen, hebben eenige dames en heeren, dilettant-musici, op initiatief van de heeren L. J. Leemans en P. K. van Cit- tert, een muziek-ensenible gevormd, om voor de militairen in Haarlem en in de omliggen de forten eenige concerten te geven. Mej. M. Gijsbertse, sopraam alhier, heeft zich bereid verklaard om als soliste mede te werken. De dames en heeren hebben zich in verbin ding gesteld met mej. Mary Fleischmann, die de regeling der concerten op zich heeft genomen. VOOR ONZE R. K. MILITAIREN. Wij vernemen.nader, dat de algemecne H. Communie der R- K- militairen in deze stad zal plaats hebben onder de jj jj;s van kalf acht a.s. Zondagmorgen in de kerk van bet H. Hart (Kleverparkb Niettemin zal de mi litairen-Mis van half tien in de kerk van den H. Antonius (Groenmarkt) toch als gewoon lijk plaats hebben. MISBRUIKEN. Men deelt ons mede, dat een gemeentelijk ambtenaar (wij noemen den naam niet, doch houden dien dispondxl voor de autoriteiten) een handel drijft s°ldaten-brood (het z.g. kommies), dat hij °P oen of andere wijze in handen krijgt e'1 Phhliek voor 10 cent de drie stuks verkoopt, aldus .een ernstige con currentie en schade berokkenend aan winke liers en bakkers. Dns wordt gevraagd of dit door den beugel kam wij gelooven dat iemand met een vast inkomen bij de gemeente zulk een „handel'' niet behoort te drüyen. Vooris hooien we ('at eenige vrouwen, die het volle tractement van haar man uitbe taald krijgen, toch Probeeren op de onder- steuningslijsten te komen. Doch dit wordt spoedig ontdekt. Men heeft toch altijd meuschen, die van den nood willen Pr°f Heeren! DE R. IC. VOETBALCLUB „GEEL-WIT". opent Zondag 6 September het voetbal-seizoen. Haar terrein is, evenals verleden jaar, ge legen aan den Vergierden weg, in de gem. Schoten. Het secretariaat is voorloopig ge vestigd bij den Voorzitter, C. A. P. Dam mers, Haarlem, KL Houtstraat 41rood. AUTO ONGELUK. Woensdagnamiddag omstreeks half vier uur, is op den Schoterweg, ter hoogte van do Kle verlaan een ernstig auto-ongeluk gebeurd. De 15-jarige L. B. wonende fce Schoten, die aldaar op zijn rijwiel reed is door een auto aangere den en ernstig aan zijn hoofd verwond. In het café van Van G-eniert is het eerste ver band gelegd, en van daar is do jongen voor verdere verpleging, door de auto naar de St. Joannes do Deo overgebracht. TREURIG ONGEVAL. Te Alblasserdam is in een wiel nabij het Stoombootenveer verdronken de 6-jarige G. de Gilde, die daar tijdelijk vertoefde en wiens ouders alhier woonachtig zijn. DOODELIJKE VAL. Aan den in aanbouw zijnden gemeenteto- ren te Beverwijk had Woensdag een droevig ongeluk plaats. Een 19-jarige metselaar van bier, die ter (hoogte van de galmgaten werk zaam was, wilde zich langs een touw naar heneden laten glijden, niet wetende dat dit touw los ovea* een balk hing. Ten gevolge van den val bekwam bij zulke zware inwendige kneuzingen, dat hij na drie minuten overleed, zoodat de hulp van de beide geneesheeren, die onmiddellijk ter plaatse waren, niet meer mocht baten. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: 27 Aug. D. A. Kelderman en P. van Dansik. A. J. de Koek en C. J. Poelen jee. Getrouwd: G. A. Huijkman en J. Enschedé. Geboren: 27 Aug. d. van G. van Woerkom Weijers. Overleden: 25 Aug. C., 4 mud., d. van H. M. Beere, Rozen prieelstraat. D. Honing, 83 j„ Lange Veerstraat. 26 Aug. H .H. Henuing, 69 jaar, Hooimarkt. G. M. KnapBrandt, 32 jaar, Kerkhofstraat. (Zilting van gisteren.) EEN EXEMPLAIRE STRAF. Bij herhaling dringen opgeschoten jongens jachthuis van mevr. de Wed. v. d. Vliet te Bloemendaal binnen en plegen daar tal van baldadigheden, waaraan wel eens paal en perk mag worden gesteld. Heden hadden zich eenigen dezer te ver antwoorden ter zake van 't wederrechtelijk binnendringen in dat jachthuis. Het O. M. oordeelde, dat in dezen een exemplaire straf moest worden gesteld en requireerde tegen elk der beklaagden een© geldboete van f10. DIEFSTAL. J. Jj. M. een 22-jarig Ioswerkman, die zon der werk en zonder een tehuis was, zou op een Zondag in den winkel van de Sierkan een melkflesch tiegen 't staangeld gaan in wisselen. Er was op dat oogenblik niemand in den winkel en eenig geld lag op de toonbank. M. 'dat ziende, bezweek voor de verleiding en nam 't geld ten bedrage van f 2,25 mede. Een winkeljuffrouw ging den man onmiddel lijk achterna, die daarna aangehouden werd, nog in 't bezit van 't geld. Het O. M. vor derde 10 dagen gevangenissstraf. BEDRIEGELIJKE BANKBREUK. De eigenbouwer J de G. te Schoten, die voordat hij failliet was verklaard, eenige dui zenden guldens aan zijn inboedel had onttrok i ken en daarmede naar Amerika was gegaan,! is heden veroordeeld tot 9 maanden gevan- genisstraf met aftrek van preventieve hecli- tenis. De eisch was één jaar met aftrek van preventief. UITSPRAKEN VAN HEDEN. De Rechtbank deed gisteren de navolgende uitspraken: J. J. van S., zonder beroep te Haarlem, diefstal, teruggegeven aan zijne ouders; G. M. van der H., zonder beroep, en C. H., smid, beiden te Haarlem, no. 1 drie w. gèv.straf en no. 2 5 boete of 10 dagen hecht.; J. H. van O., barbier te Loosduinen, diefstal, vrijgesproken; J. de G„ zonder beroep en zon- der vaste woonplaats, bedelarij, 3 dagen h.; S. hui6vr. van P. W., z. b. te Jan Gijzen-1 vaart, belcediging ambtenaar, 2 boete of 3 dagen h.; W. Le N., bloemenkoopman te Seho- ten, diefstal, 2 boete of 2 dagen h.; P. K., varensgezel, zwervende, vernieling, 10 dagen gèv.straf; Th. N. G., arbeider te Beverwijk, vernieling, 10 dagen gev.straf; S. D„ zonder beroep, te Assendelft, eenv. beleediging, 2 boete of 4 dagen h.; J. en K. B„ werklieden te Zaandam, mishandeling, no. 1/10 boete 1 of 10 dagen lb., no. 2 6 boete of 6 dagen h.; P. B., koopman te Velsen, overtreding wapen- wet (appèl) 4 boete of 4 dagen hechtenis. BUITENLAND. PARIJS, 27 Augustus. Generaal Joffre, de Fransche opperbevelhebber, beval het pro gressief in den Opper-Elzas, die reeds dooi de Fransche troepen bezet was, te staken, en Mülilhausen geheel, te ontruimen. De mili taire operaties, zegt de Generalissimus, onder nomen tussclieii Maubeuge en Donon, moeten beslissen over liet lot van Frankrijk en den Elzas. Daarom doet de Generalissimus voor dezen beslissender! aanval een beroep op al de krachten der edele Fransche natie! De wreede noodzakelijkheid noopt het leger van den Elzas en ztfu opperbevelhebber cleze smart te doen ondergaan, waaraan z(j zich echter hebben te onderwerpen. DE RUSSEN TREKKEN VOORT IN OOST-PRUISEN. ROME, 27 Aug. De Tribuna ontving een telegram uit St. Petersburg, waarin wordt medegedeeld, dat de bloedige gevechten in Oost-Pruisen voortduren. De Duitsehers wer den op de vlucht gedreven en vervolgd door talrijke divisies kozakken. De Duitsehers lie ten de versterkingen der Masuriscbe meeren onbezet adhter, daarbij munitie en artillerie transporten in den steek latend. De terug tocht der Duitsehers ontaardde in een wan ordelijke vlucht. De Russen maakten duizen den krijgsgevangenen. ROME, 27 Aug. Een later door de Tribuna nit St. Petersburg ontvangen telegram zegt, dat de Duitsehers geheel Oost-Pruisen be halve Koningsbergen ontruimden. De Russen rukken thans op Dantzig aan. Te Berlijn lieerscht een paniek (7) LONDEN, 27 Aug. De Times meldt dat de Russen Tilsit hebben bezet. (Tilsit is een grensplaats aan de Oostzee). EEN DUITSCHE PRINS GESNEUVELD? PARIJS, 27 Aug. In een mededeeling van het Fransche ministerie van oorlog wordt ge zegd dat prins Adelbert van Pruisen (de derde zoon van den Keizer) bij Charleroi is gesneu veld. (Hier moet een vergissing in 't spel zijn, daar prins Adelbert van Pruisen, zoon van den keizer, niet in het leger dient maar korvetkapi tein bij de Duitscho marinie is. R e d.) DE FINANCIEELE TOESTAND. BERLIJN, 27 Aug. Inlichtingen hier ont vangen bevestigen, dat te Londen de prijzen voor alle levensmiddelen stijgen. Het alge meen moratorium is in Engeland tot 5 Octo ber verlengd. In Frankrijk is een gedeelte lijk moratorium afgekondigd. DE KATHOLIEKE ILLUSTRATIE van deze week bevat de volgende PLATEN: Z. H Paus Pius X z.g. Z. Em. Kardinaal Delia Volpe. De Sixtijnsclie Kapel in het Vaticaan. Van het leven van onzen over leden Paus Pius X (10). Oorlogsfoto's (39). Een herinnering aan den moeilijken terugtocht uit Lourdes. Het wapen van Breda's nieuwen Bisschop. De ZeerEerw. Heer J. H. Heghuis. De ZeerEerw. Heer A. B. van Blaricum. Een zeldzame plechtigheid. TEKST: Een gelukkige vergissiug (slot). Paus Pius X. Op de doodenlijst. Freule Iris (vervolg). De winkeljongen (slot). De drie ge broeders Smits. Aan onze abonné's. De oorlog. Prinsen op het oorlogsveld Herinneringen aan den Fransch-Duitschen oorlog van 187071 Bij onze oorlogsfoto's. DE LICHTING 1915. De oproeping der lichting 1915, die men al meende dat uitgesteld was, kan binnen eenige dagen worden vctwacht. Alles wordt daar voor in gereedheid gebracht. Voor den Inbond dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stokken, geplaatst of niet geplaatst, wordt, den inzenders de copie niet teruggegeven. Haarlem, 27 Aug. 1914. Geachte Redactie. Beleefd verzoeken wij u onderstaande te plaatsen. Het plaatselijk Steuncomité stelt alles in bet werk om de verkregen (en te krijgen) gel den nuttig en rechtvaardig te beste den. Om hierin te slagen en tevens om de bestaande organisaties in stand te houden, dit dient dankbaar erkend, is de medewer king der vereeniging engevraagd en verkre gen. Om nu in de lijn van het Steuncomité te werken, verzoeken wij beleefd de volgende heeren ter vergadering in het gebouw Sint Bavo, a.s. Maandag te half 9: het afdeelingsbestuur van den Ned. R. K. Volkshond de besturen der onderafd. vakvereenigingen; de heeren controleurs aangewezen door de vakafdeelingen en zij, die controle-werkzaam- heden kunnen en willen verrichten. Hartelijk dank voor de plaatsing. Namens het Bureau der R. K. Organisaties M. L. A. KLEIN, Voorzitter. Nederlandsche Stoomvaartlijnen. Prinses Juliana, van Batavia naar Amster- dam, arriveerde 26 Aug. te Suez. Tabanan, van Rotterdam naar Batavia, vertrok 26 Aug. van Colombo. Besoeki, van Batavia naar Rotterdam, ver trok 25 Aug. 6 uur nam. van Marseille. Djocja, van Newcastle naar Port-Said, pas seerde 26 Aug. Sagres. Westerdijk, van Rotterdam naar New-York, Baltimore en Newport Newrs, pass. 27 Aug. 1.15 voorm. Wight. Potsdam, van New-York naar Rotterdam, passeerde 26 Aug. 9.45 nam. Wight. Tresfond, vertrok 26 Aug. van Leit'h naar Kopenhagen. Uranus, vertrok 25 Aug. van Swansea naar Barcelona. Pomona vertrok 27 Aug. van Esbjerg naai de Tyne. Zeepost. Hoogste barometerstand, Stmathieu 770.3. Laagste barometerstand, Nice 756.9. Zwakke tot matig© Noord-Oostelijke tot N.- Westelijke wind, meest licht tot halfbewolkt weinig of geen regen, zelfde temperatuur. HOOFDDORP. Graanbeurs; Nieuwe tarwr f 8.50—9.50; Oude tarwe f 13.50; Haver f8.50, 9.Groene erwten f 9.10; Rogge f 5.50-< 5.75; Gerst f 5.50—5.60; Koolzaad f 9,50— 10.50; Karweizaad f 13.De handel was in sommige artikelen, voornamelijk in tarwe zeer vlug.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 3