DAGBLAD voor NOORD- an ZUID-HOlLAND. De oorlog. Vetleeren Laarzen KincSeHtixisvest S£9«3i-33, EERSTE iLAD. H. M. Koningin Wilhelmina, P. W. TWEEHUIJSEN, Onze Oraiis-iiigelÉken Verzekering. 400 300 65® 100 60 11 O •9 ZATERDAG 28 AUGUSTUS 1914 89ste Jaargang Mlo. 8527 ABONNEMENTSPRIJSèl Per 8 maanden voor Haarlem 5TÏ.35 Voor de plaatsen, waar een agent ïe gevestigd (kom dér gemj 1.83 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 1.80 Afzonderlijke nummer» 0.03 iupeaiiz van Aedaetie an Administratie flntepeommunaaf Telefoonnummer 1426. PRIJS DER ADVERTENTIëNi V an 6 regels 60 cent (contant 50 cent). Iedere regel meer 10 ei» Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 ct per regeL Buiten! 20 et. Dienstaanbiedingen 25 ct (6 regels), driemaal voor 50 ct contant). Pit nummer bestaat uit drie bla den ui. o. de Ofïicsëele Kerk- lijst en het Geïllustreerd Zon dagsblad, in 8 bladzijden. AGENDA. 30 Augustus. Broagebouw 8 uur HaarL Mu ziekkorps. Concert. In den Hout half drie Muziekkorps. Concert. Haarlem's 31 Augustus. R. K. Volksbond 79 uur Steun- AGENDA. Gebouw SintBavo Ondersteuningsfonds, comité. Buitensociëteit Trou moet BIyc)ken 3 uur matinée HaarL Muziekkorps» Bisschoppelijk Museum Jansstraat »9 Geopend eiken dag van 105 uur, tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zaterda gen en R. K. feestdagen. OVERZICHT. Het is meer dan geweldig, wat we zoo op één. dag, in koele, koude telegrammetjes, maar te slikken krijgen! Leuven, de oude, heerlijk» katholieke uni versiteitsstad vernietigd En de Duitschers tot op een honderd kilo meters voor Parijs! Toen wij gisterenmiddag de telegrammen ontvingen, die de eerste berichten brachten omtrent do Fransch-Engelsehe nederlaag, zij het ook in heel voorzichtige termen, toen hebben wij ernstig voorbehoud gemaakt. Het hoofdkwartier van een Duitsch leger korps te Kamerijk.... wel, hoe zou dat mo gelijk zijn? Dan was Maubeuge, waar we zoo pas hoorden dat de Franschen zich op een zeer sterke verdedigingslinie hadden terug getrokken, al gepasseerd? Inderdaad, het is zoo gegaan! Maubeuge, een der sterkste verschansin gen der Fransche linie, is door, do Bui tec he legers omgetrokken; do Engelschen zijn uit elkaar geslagen, en het geheel© Fransche le ger in het noorden is op Saint Quentin, dat( maar een honderd kilometers van Parijs ligt, teruggejaagd. Het is niet meer oen tegen slag, het is nu inderdaad eau débaele. Zelfs wie de hoogste gedachten had van de vreeselijke Buitsche „kunst" van oorlog voeren, heeft zich een zóó geweldig-snel en gelijk woirden opgetreden, zoo luidde het bevel van het hoofdkwartier En toen in Leuven, dom èn dwaas, al was het eenigjszins begrijpelijk!, de bevolking- mee ging doen aan dien strijd tegen die ge hate Diuitecheirs, toen viel het onverbiddelijke vonnis: de stad ia brand!..... Maar al die 'rijkdom dan van wetenschap en kunst? De ketrken? De kloosters? Wij weten het nog niet. We hopen dat God niet zal toelaten dat dit alles vernietigd worde. Niadere berichten zullen we afwachten. Maar de verwoesting van Leuven, de schrikkelijke straf over de bevolking van deze heerlijke stad, uitgesproken, is dan toch wel, hoe het ook zij, een 'der zwartste en Vreeselijkate episoden van dezen wereldoorlog Arm België! DE GROOTE SLAG IN NOORD-FRANKRIJK. De toestand ia dus nu zoo (of liever: was gisteren zóó, want met deze manier van oorlogvoeren verandert de situatie met den dag) dat do Duitschers in het Noorden vol- - komen meester zijn van den toestand, dat de Engelschen met hun expeditiekorps van de zee zijn afgesneden en mede naar Parijs teruggeworpen worden, dat de mid dencorpsen van de Duitsche armee bij Mé- zières de Maas zijn overgestoken en dus de hoogvlakte van Reims betreden waar zij vrij baan hebben naar Parijs uit het Oosten, ter wijl de Lotharingsche troepen die een der groote forten van 'de sterke vesting Lune- ville al hebben, mede oprukken naar de Fran sche hoofdstad.... De Duitschers vertellen fier, dat ze op 9 September voor Parijs kullen staan, om (Dar den „Sédan-dag" te vieren Nog eens: hot is geweldig, en hoe men ook over do Oorlogvoerende partijen denkt: een soort vau grimmige bewondering hebben we voor de grandioze systematiek, die langs een zóó uitgestrekt front, honderdduizenden trots geweldigen tegenstand doet vooruittrekken als pionnen op een schaakbord! Geweldig óók is het ontstellende bericht: Beuven verwoest, (Leuven, de stad der katholieke wetenschap do stad vol historische schatten, vol heerlijke kunstwerkenLeuven, met z'n prachtig -Stadhuis dat als het schoonste der wereld geldt, met z'n imposanten Sint Piete'r en zijn abdijen en z'n kloosters en universiteitsge bouwen vol millioenen-rijke schat ton van we tenschap en kunstLeuven zou niet meer bestaan? Platgebrand zijn?.,.. Het is haast niet te gelooven. Bii toch: 't is echt-DuitschI De orders zijn «■gekomen: tegen do burgerbevolking die op B- i schiet, zal voortaan zoo streng mo ge ven. BMTELJOHilSiTRAAT 27. TELEFOON 1770. Alle betalende abonné's cp dit blad, die in het bezit eener verzekeringspolis zijn, zijn volgens de bepalingen op de polissen vermeid tegen ongelukken verzekerd voor: IOÖO GULDEN bij levenslange onge- schiktheid tot werken. GULDEN bij overlijden. GULDEN bij veilles van een band of voet. GULDEN bij verlies van één oog. GULDEN bij verlies van één duim GULDEN bij verlies van één wijs vinger. GULDEN bij verlies van één an deren vinger. De uitkeering dezer bijdragen wordt gega randeerd door de Maatschappij „HOLLAND- SCHE ALGEMEENE VERZEKERINGS BANK" te Schiedam. LEUVEN. De verwoesting van Leuven we kunnen het nóg haast niet gelooven. Ziehier de telegrammen, die we gisterenavond en vanmorgen over publiceerden: Haarlsmsche ASledacjes No. 1419. ONS STEUNCOMITé. Daar zijn er velen in de stad, die 01x3 vra> gen: hoe zit nu eigenlijk het werken en doen van ons Haarlemisch Steun-Comitó in eikaart Wat wil men, 'hoe wil men het, en wat doet men? Welnu: een antwoord op dit alles geeft in het kort het overzichtje, dat wij onder „Stads nieuws* Ihiebben opgenomen. Daaruit ziet men, hoe uitnemend alles is geregeld, hoe systematisch er wordt gewerkt» lioe voortreffelijk de organisatie is. Wij gelooven dat wii uit naam der geheele burgerij spreken, wanneer wij aan de hoeren ea dames, die deel uitmaken van Ibet Steun comité of die er hun medewerking aan ge ven, een hartelijk dankwoord brengen, en hen Ihuldigen voor de vele opofferingen welke zij zich in het algemeen belang getroosten. En een warm beroep op de burgerij» om door hulp van allen kant den arbeid van het Steun-Comitó te helpen verlichten» is dan ook, dunkt ons, ten volle op zijn plaats. HET OORLOGSTERREIN IN NOORD-FR ANKRIJK: "f sae L Val aten m, en St Quenly 'jf «8x3ezaerv Chcc7,l e z o l McLU,be.vi,je. ^*4" ct ri. s Ch&lo n, s Aan valle-ncLe. Z) u,itsc7ie Ifoepen Sft oor Grens Lonawyt CLKCtf EIRE MMLEMSCtlE COWUWT Niet onder blijde omstandigheden zal thans M. onze Koningin Haar verjaardag vieren. Geen luidruchtig feestbetoon past thans en het eert H. M. en getuigt van fijn gevoel, dat van Haarzelf 't verzoek uitging om dezen keer geen feestelijkheden te doen plaats hebben. Gelijk door zoo menige daad, die wij dezer lagen met instemming mochten vermelden, toonde ook hierin de Koningin hoe Zij mede leeft met Haar volk, hoe Zij deelt in 't leed, dat Haar volk heeft. Door dat alles wordt de band tusschen Vor stin en Volk versterkt. In deze dagen van die pen ernst is het 't een hartverheffende en ver troostende gedacht, te weten dat daar op den troon zit een Vorstin, die de nooden van Haar volk op 't harte draagt.Die ook voor en met Haar volk bidt. Die wetenschap geeft kracht en sterkte. Ge lukkig is 't land, ook in tijden van nood en druk, dat zulk een Vorstin bezit. De taak van H. M. is nu inzonderheid een zware. Hij, bij Wiens genade Zij regeert, moge Haar daarin sterken en steunen I Hem danks ons Volk, dat Hij, in Wiens hand ook 't lot van Vorsten en Volkeren is, Haar leven spaarde en van Hem smeekt het, dat Hij Haar moge blijven toerusten met kracht en wijsheid tot Haar moeilijke taak. In stilte vieren wij Maandag den verjaardag onzer Koningin, maar in het gebed willen wij Haar en 't Vaderland gedenken De vlaggen zullen niet wapperen, maar de Oranjestrikt moge elks borst sieren, als 't sym bool onzer nationale eenheid, als 't teeken van den heiligen band, die Vorstin en Volk ver bindt God lof, nog zit er op den troon een Oranje 1 En onder de schaduw van den Oranjeboom is het, als van ouds, veilig rusten.... Leve Koningin Wilhelmina 1 Haar zij heil en voorspoed en velerlei zege ning 1 Dat zij Maandag ons gebed tot God den Heer. „Van Kamerijk tot de Vogezen is de vijand verslagen," zoo meldt de „General-Quartirmeia- ter" von Stein in zijn ambtelijk bericht. Inderdaad schijnt dat niet te veel gezegd. Wij geven hieronder een volledige opsom- ming, zooals von Steln die meldt in zijn rap port, dat we gisterenavond en vanmorgen in beslissend optreden, een zóó geducht offen- onze stads-bulletins reeds verkort konden weer- sief, niet kunnen voorstellen. „De vijand zoo meldt het rapport is overal in vollen terugtocht. Do omvang van zijn verliezen aan gevallenen, gevangenen en oor- logsmaterieel kan bij de reusachtige uitgebreid heid van de gezamenlijke slagvelden in een ge deeltelijk onoverzienlijke woudrijke en bergach tige streek nog niet bij benadering geschat worden. Het leger van veldmaarschalk (General- oberst) von Kluck wierp het Engelsche leger j bij Maubeuge terug en viel het met een om trekkende bewegingen heden (dat is Donderdag j.l.) ten Zuidwesten van Maubeuge opnieuw aan. De legers van veldmaarschalk von Bülow en veldmaarschalk von Hausen (oud-minister van oorlog in Saksen) hebben tusschen de Sambre, de Maas en Namen ongeveer acht legercorp sen van Fransche en Belgische troepen volledig verslagen, in geveohten, welke verscheidene dagen geduurd hebben. De vijand wordt op het oogenblik voorbij Maubeuge, ten Oosten van deze stad, vervolgd. Namen viel na een beschieting van twee dagen. Het leger van hertog Albrecht van Wurtem- berg heeft de door hem verslagen troepen over de Semois vervolgd en is over de Maas getrok ken. Het leger van den Duitschen kroonprins ver overde een versterkte stelling voorbij Longwy en sloeg een krachtigen aanval uit de richting van Verdun terug. Dit leger rukt naar de Maas op. Longwy is gevallen. Het leger van den kroonprins van Beieren werd bij de vervolging in Lotharingen door nieuwe vijandelijke strijdkrachten van uit Nancy en uit het Zuiden aangevallen. j Veldmaarschalk von Heeringen (oud-minis- I ter van oorlog van het Duitsche rijk) zet da - vervolging in de Vogezen naar het Zuiden j voort. De Elzas is door den vijand ontruimd." Aldus de offioieela berichten. Ons kaartje, vluchtig geteekend vanmorgen, geeft weer hoe ongeveer de stellingen zijn van de Duitsche legers, die op Parijs aantrekken. N Nadere berichten melden nog, dat het expe- ditieleger van Engeland is vernietigd. Wolf's bureau seint uit Berlijn: Van het Engelsche leger bij St. Quentin zijn duizenden soldaten gevangen genomen, en talrijke kanonnen buitgemaakt. De Engelsche troepen zijn over St. Quentin gevlucht en worden door het Duitsche Noorder- leger achtervolgd. Op den Sedandag (2 September), rekent het Noorderleger voor Parijs te zijn. Het bericht van de „Petit Parisian" dat de Engelsche troepen een dam van lijken van Duit sohe soldaten maakten, zoodat de Turco's er nauwelijks over heen konden klimmen, is geheel verzonnen. Hedennamiddag bracht een Zeppelin-lucht schip een eersten groet aan Parijs. Het Middenleger la de Maas overgetrokken en het Zuiderleger heeft de Franschen bij Epinal teruggeworpen. Het bericht van daze zegepralen werd in de hoofdstad des rijks met gejubel begroet. De Duitsche overwinningen op de Westelijke linie zijn sneller en grooter dan alle wapen- geluk in 1870. Onder de telegrammen vindt men nog eenige perstemmen. Ziehier nog wat wij elders over de jong3te krijgsverrichtingen konden opdiepen: Den 27en Augustus werd de vesting Mau beuge gedeeltelijk ingesloten. Longwy heeft zich uiterst dapper verdedigd. Eerst toen van allo kanonnen, waaronder zich 30 stukken zwaar geschut bevonden, niet èèn meer gebruikt kon worden, gaf de vesting zich over. Met het oog op de heldhaftige verdediging liet de Dultsohe kroonprins den commandant van Longwy zijn degen. Er werden 8600 gevan genen gemaakt, onder wie 500 gewonden. De vesting is een puinhoop. Montmédy staat bloot aan een hevig vuur. Het leger van kroonprins Ruprecht van Beieren heeft voorloopig de vervolging van den vijand opgegeven, daar men anders onder het vuur van Toul en "V erdun gekomen was. Men wacht den vijand op, die zich hier blijkbaar in zekerheid tracht te krengen. Hier staan vermoedelijk 0ok de uit Belfort gezonden troepen. De resten dezer troepen staan in kleine afdeelingen ten Westen van Kolmar. Zij zijn van weinig beteekenis, daar zij naar het sohijnt niet meer met hun hoofd armee in con- taot zijn. Over het geheele front hebben de Duitschers succesvol gestreden. Bij de verzorging der troe pen is men tot nu toe niet' op moeilijkheden ge stuit. Bovendien zal Noord-Frankrijk nog wel een flinken voorraad proviand leveren, zoo hoopt men. Het algemeens resultaat is een volkomen overwinning. Een enorme buit is in handen der Duitschers gevallen» terwijl een groot aantal Fransche krijgsgevangenen gemaakt zijn. De vervolging van den vijand wordt voortgezet. PARIJS BEREIDT ZICH VOOR OP EEN BELE GERING. Uit een telegram, dat uit Parijs per koerier naar Vlissingen is gebracht en vandaar aan de Tel. is overgeseind, blijkt dat men eenige dagen geleden te Parijs al de Fransche débaele voorzag. „Het schijnt, zoo seint deze correspondent, dat de Fransche generale staf binnen eenige dagen de totale afsluiting van Parijs verwacht. De verbinding met Londen wordt op het oogen- bli knog via Boulogne onderhouden. Ook de verbinding met Nederland vindt thans nog via Boulogne en Folkestone plaats, maar men meent uit het resultaat der Duitsche operaties in Noord-Frankrijk te mogen afleiden, dat al zeer spoedig deze weg afgesloten zal worden door de oprukkende Duitsche troepen. Zij, die in den toestand zijn ingewijd, weten, dat het hoogst kritiek kan worden. Zoodra de Duit schers tot Amiens zijn genaderd, is de afslui ting van Parijs aan de noordzijde een voldongen feit. Te Parijs zelf is liet volmaakt rustig. De bla den verbloemen het ernstige van den toestand en doen liet voorkomen, alsof aan het voortruk ken der Duitschers geen al te groote beteekenis moet worden gehecht uit een strategisch oog punt. De officieele communiqué's luiden ook onveranderd zeer geruststellend, maar in stilte is men bezig Parijs voor te bereiden op een be leg. Zooveel mogelijk worden de armlastige be woners in staat gesteld, Zuidelijker te trekken. De consuls der bevriende mogendheden stellen alles in het werk, om liun landgenooten te doen vertrekken. Men vergemakkelijkt de formali teiten, geeft desverlangd zelfs vrije reisbiljet ten, indien men zijn heengaan maar bespoedigt. De Nederlandsche consul deelde mede, dat uiterlijk Zaterdag de laatste gelegenheid werd geboden, om naar Boulogne te gaan. Men moest er op rekenen, dat plotseling de dienst onder broken kon worden. Er wordt druk gewerkt aan de verdedigings werken van Parijs. Loopgraven zijn aangelegd en verschansingen worden opgeworpen. Parijs is zoo weerbaar mogelijk gemaakt en zal, indien het beleg plaats vindt, het zeer lang kunnen uithouden. Naar men hoopt, lang genoeg om de Russen intusschen hun opmarsch te doen vol tooien. Zooals gezegd, Parijs weet nog niet, dat het gevaar zoo nabij is. Men weet er nog niet te lezen tusschen de regelen van de niets zeggen de mededeelingen, die de pers verstrekt worden. Te wreeder zal 't voor de Parijzenaars zijn als z(i aanstonds plotseling voor het droeve feit ge steld worden, dat hun fraaie stad bedreigd wordt en die dag is meer nabij dan menigeen daar wel vermoedt." ANTWERPEN, 28 Aug. (part.) Tot straf voor een overval der bevolking op de Duitsche troepen die Leuven doortrokken, is de stad aan alle hoeken in brand gestoken en totaal ver woest. Alles is verloren: de bevolking is ge vlucht. Men ziet van hier den vlammengloed. LONDEN, 28 Aug. Het Engelsche persbu reau meldt, dat Leuven door de Duitschers in brand is gestoken. «L t de verschillende plaatsen, die op het oogenblik in de telegrammen worden ge noemd, en de positie van de Duitsche legerkorpsen, zooals die gisteren was. heb ben w|j hierop aangegeven BERLIJN, 28 Aug. De „Lokalanzeiger" zegt: Hot is te begrijpen, dat het garnizoen van Antwerpen een uitval deed tegenover de inslui tingstroepen, die echter gelukkig werd afge slagen, maar het is onbegrijpelijk dat de burger lijke bevolking van België altijd nog de Duit sche soldaten aanvalt- Wanneer tengevolge daarvan de oude prachtige stad Leuven ver woest is, dan is dat niet de schuld van het Duitsche leger, gelijk Duitschland's vijanden in het buitenland beweren, maar dat treft de schuld slechts de half beschaafde bevolking. PARIJS, 28 Aug- De oorlogscorrespon dent der „Vossisclie Zeitung" meldt aan zijn blad, volgens Keuter, over de verwoesting van Leuven het navolgende: Toen de bezetting van Antwerpen een uil- val deed op de Duitsche 1 roepen ten Z. en Z. O. van de fortenlinie, en terwijl de stad Leuven vol was van Duitsche soldaten, iüe optrokken naar het gevechtsterrein, had op eens een vreeselyk voorval plaats. De be volking van Leuven, die tot dusverre vreed zaam was geweest, en wien dan ook niet do minste overlast was aangedaan, overstelpt© plotseling, het was zeer duidelijk een af spraak en in samenwerking met den uitval van het Belgische leger uit Antwerpen de niets kwaads vermoedende Duitsche troepen, schildwachten en colonnes, uit alle ramen, kelders en vau haven van de daken met een hevig geweer- en pistoolvuur. Er ontstond een verschrikkelijk gevecht van man tegen man, waaraan de geheele bevolking deelnam. Het gelukte onzen soldaten in den kortst moge- lijken tijd meester te worden over de tot ra zernij opgewonden bevolking. Ongelukkigerwijze is ook bii dezen verra derlijken overval veel Duitsch bloed gevloeid. Het gebod en zelfbehoud eischten. dat de zware schuld, welke de stad Leuven op zich had geladen, onmiddellijk en zonder pardon werd gestraft. ZOO ZAL DE PRACHTIGE, AAN KUNSTSCHATTEN RIJKE STAD VANDAAG NIET MEER BESTAAN. Het Is buiten twijfel, dat de overval in Leuven van te voren was beraamd om den uitval uit Antwerpen te ondersteunen, want liet een en het ander gebeurde terzelfder tijd. Men mag aannemen dat de Belgen nu tot

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 1