Laatste Nieuws, NIEUWS UIT DEI INTREK. Sport en Wedstrijden. De QoHog. HAARLEMSCHE HANDELSVEREENIGIN6 MIDDENSTANDSCREDIETBANK. Mart Verslag m de Vergadering der Tweede Kamer. STADSNIEUWS. Kerknieuws. Telegrafisch Weerbericht MARKTNIEUWS. iyiiddenstandscpediefbanki het magazijn VAN mej. mleisch- MAN. HAARLEMSOHE VOETBALBOND! i Uondsrdag 3 Sept. 1914, in de bovenzaal van ,DE KROON", des avonds 8 uur, zal de heer COSK VISSER, van Leeuwarden, voor de leden en geïntrodu- ceerden spreken over de oprichting hier ter stede eener HET BESTUUR, Wij herinneren onze abonné's eraan, dat abonnementen op het Kort Verslag van de Tweede Kamer uiterlijk op 10 SEPTEMk BER A.S. moeten worden opgegeven met betaling van 50 cents. DE ADMINISTRATEUR. Vorenseinde, Zundert, Rijsbergen; c. in Limburg: Amby, Bemelen, Berg en Terblijt, Boebolz, Borgharen, Cadier en Keer, Eygelslioven, Eysden, St. Geertruid, Gronsveld, Gulpen, Heer, Heerlen, Houthein, Hulsberg, Kerkrade, Klimmen, Maastricht, Margraten, Meerssen, Mesch. Mheer, Noordbeek, Oud Val kenburg, Oud Vroenhoven, St. Pieter, Rijek- holt, Scliaesberg, Schin op Geulle, Simpelveld, Slenaken, Vaals, Valkenburg, Voerendaal, "Wijlre, IVittem. VRIJSTELLING VAN PORT VOOR MILI TAIREN. Tot nadere beschikking is in het binnen- Jandsch verkeer vrijstelling van port verleend voor de verzending door en aan militairen van: a. brieven (met inbegrip van briefkaarten) tot een gewicht van 20 gram: b. drukwerken en nieuwsbladen tot een gewicht van 100 gram. De portvrij te verzenden stukken moeten, voor zooveel zij afkomstig zijn van militairen, aan de adreszijde dragen het opschrift „Mili tair," gewaarmerkt door de handteekening van den. afzender. Stukken welke niet beantwoorden aan de niervoren genoemde bepalingen worden met port belast. EEN DEFENSIEFONDS. Nu reeds eenige Nederlanders een deel van nun vermogen beschikbaar stelden voor een defensiefonds, aclht de Regeering het oogen- blik gekomen om ©enigszins nader aan te duiden welke bestemming aan de voor dat fonds te storten gelden eventueel zal zijn te geven. De minister van Binnenlandsehe Zaken deelt dienaangaande in de St. Ct. o.m. mede: De ontzettend zware lasten, welke de te genwoordige toestand op de schatkist legt, kunnen slechts zonder blijvende söhade voor 's lands economische wedvaart en zijn weer baarheid gedragen worden, indien alle ver mogende ingezetenen de handen ineenslaan en op het voorbeeld van dengene, die den stoot in deze gaf, een min of meer belangrijk ieel van hun vermogen afstaan. Er zal dan een fonds gesticht kunnen wor den, waardoor de oorlogslasten worden ver licht en zoo mogelijk ook de, toekomstige verdediging van moederland en koloniën zal worden gesteund. De regeering stelt zich voor, zonder echter de vrijheid der edlien- kers om bepaalde voorwaarden te bedingen in bet minst te beperken, hij de vorming van dit fonds de volgende regelen in acht te ne men; 1. Het maximum van zoodanig fonds wordt op 100 millioen, het minimum op 50 millioen bepaald. 2. Mocht het maximum worden overschre den, dan worden de toegezegde bijdragen pondspondsgewijze verminderd. 3. Voor ben, die een zeker deel van hun vermogen willen opofferen, zal als basis voor de berekening gelden de eerste aangifte voor de vermogensbelasting, nadat de vrede tus' eclhen Engeland, Frankrijk, Duitsdbland, Oostenrijk en Rusland is gesloten. AALMOEZENIERS EN VELDPREDI KERS. Bij Kon. besluit zijn benoemd: tot aalmoezenier bij ihet leger te velde de Zeereerew. heeren: F. J. H. Evers, lid v. d. Raad van Defensie te Duivendrecht; F. A. R. Padberg te Arnhem; G. Huys te Ginni ken; B. H. Som te Utrecht. Tot veldprediker bij het leger te velde de weleerw. heeren: de. J. C. H. Sdholten pred. der Ned. Herv. Gem. te Rotterdam; ds. W. J. Meiners, idem idem te Amersfoort; ds. S. K. Bakker, idem idem te Zwolle; ds. A, L. Th. van der Ven, idem idem te Moor drecht; ds. IJ. S. Bnruma, id. der Doopsgez Gem. te Oost- en West-Graftdijk; d6. T. J Hagen, idem der Gerei'. Gem. te N. Pekela; 'de. H. Janssen, idem der Ohr. Genei'. Gein. ie Leiden; ds. L. Schutte, idem bij de Ev Lutlb. Gem. te Amsterdam. dragen. Na eenigen tijd voortgegaan te zijn, ontmoette zij een Duitsche troepenafdeeling, die haar staan hield en vroeg wat de Zuster droeg onder haar pelerin. Zuster Claudine trad vol waardigheid op de soldaten toe en sprak, terwijl zij hun de Ciborie toonde: „Ik draag den Christus in zijn Sacrament den God waarvoor mogelijk menigeen uwer dezer dagen zal verschijnen, en gij allen die katholiek zijt knielt neder ter aanbidding van uw God!" Al len knielden neer en eenigen volgde haar als vrijgeleide naar de Hollandsehe grens. Auto-ongeluk. Nabij Maassluis is Zater dagmiddag een auto van den dijk gereden. Van de vijf inzittenden (de familie H. uit Den Haag) is een heer gedood, één heeft beide beenen gebroken, twee dames werden zwaar verwond en de chauffeur heeft zware brandwonden gekregen. Het ongeluk schijnt te wijten te zijn aan het uitwijken voor een g'roentenwagen. Een veertienjarige krijgsgevangene. .Vrijdagavond kwam te Den Haag uit Am sterdam aan de 14-jarige visschersknaap Micliiel Overduin, die met de bemanning van een Duitsehen logger door de Engelsdben was gevangen genomen. De ouders van den knaap trokken verleden jaar van Scheve ningen naar Duitsckland, waar de man werk vond in het touwvak. De jongen maakte pas zijn tweede zeereis. Het Duitsche schip de „Luise", was be mand met 3 Duitschers en 10 Hollanders. Men vertrok vóór den oorlog en bevond zidh, ongeveer 3 weken op zee, toen het schip gepraaid werd door de Vlaardingen 52, die mededeelde dat de oorlog was uitgebarsten. De „Lnise" lag juist aan de vleet; de be manning ging dadelijk „halen" en bleek we der 10 kantjes te hebben gevangen. Doch^ reeds den volgenden ochtend daag den 7 a 8 Engelsclie oorlogsschepen op. De bemanning van het Duitsche schip wterd aan boonl genomen van de Engelsclhc oor- logssCiiGpcn* ciic, naar de; knaap modedGelde, met twee edboten bet vissehersschip deden' rink en. Twaalf dagen bevond de knaap zich ®i'S krijgsgevangene op een Engelsch schip, «e „Commonwealth" en vervolgens nog vier dagen als zoodanig te Leitli. Hij sliep er in een tent en kreeg er, naar hij verhaalt, goed te eten. Toen werd aan de Hollanders toegestaan, naar hun vaderland terug te keeren. Maandag vertrokken ze met de „Pluto" van Leith naar Amsterdam en ?u vertoeft de knaap, die al zijn goed kwijt is, te Scheveningen, Badhuisstraat 69. Een treffende bijzonderheid. Men verhaalt aan de „Graafsehe Ct." de volgende trefffende bijzonderheid Zooals bekend is uit de verhalen in de cou ranten voerden de Eerw. Zusters uit Visé op haar vlucht naar Maastricht het Allerheiligste ÏQec'e, hetwelk door Zuster Claudine werd ge- BLOEMEND AAL. Geslaagd. Te den Haag is geslaagd voor het examen Fransch 1. o. de heer A. H. F. Biede- meijer, van hier. Gemeenteraad. De Raad vergadert op Dinsdag 1 September 1914, des namiddags 4uur. Agenda: 1. Ingekomen stukken. 2. Benoeming van een wethouder, wegens periodieke aftreding. 3. Benoeming van leden der Financiëele Com missie. 4, Benoeming van leden der Waterlei- dings-Commissie. 5. Wijziging der Politieveror dening. SCHOTEN. Gemeenteraad. Vergadering- van den Raad der gemeente Schoten op Dinsdag 1 Sept. a.s. n.m. half 8 uur. Agenda: Inge komen stukken; Benoeming van twee weth.; Wijziging van het plan van uitbreiding; Be handeling verzoekschrift exploitatie van bouw terrein; Wijziging van de verordening rege lende de verzekering tegen de geldelijke gé- volgen van werkloosheid, in verband met de tegenwoordige tijdsomstandigheden. Algemeen Steuncomité. De derde weke- lijksche collecte voor de kas van het Steun comité heeft 180 opgebracht. Hierbij zijn niet gerekend de vaste bijdragen, die weke- lijksch worden gestort, n.l. van de Sdboten- sclie werklieden detr Centrale Werkplaats, het gemeentepersonee Idler gasfabriek en reiniging en het personeel der firma Pot en Groen. Ook de werklieden der firma Beij- nes, in onze gemeente woonachtig, zullen twee uur loon per week afdragen aan (het Steuncomité. Buiten den geldelijken steun, die zeer noodig is, omdat bet aantal werkloozen steeds stijgende is, ontvangt het Comité ook op andere wijze hulp. Door drie broodfabrie ken: Ceres, de Tijdgeest en Het Oosten en zeven bakkerspatroons, de heeren A. Visser, J. Ooyievaar, J. Hart, J. Lettinga, C. Snel, IV. Bossen en IV. Dekker worden -wekelijks een kleine 300 brooden ter beschikking- van het Comité gesteld. Deze gaven in natura worden ten zeem te gewaardeerd en mochten anderen zich opgewekt gevoelen in deze richting ook iets te do-en, dan zal dit het Comité hoogst welkom zijn. PERSONALIA. De heer G. de Vries, veearts der ge meente Oklebroek, is benoemd tot adjunct- directeur van het gemeentelijk slechthuis al hier. GEVECHTEN OP ZEE? Onze correspondent te IJmuiden meldt ons: Zaterdagmorgen drong hier bet geluid door van een ver verwijderde kannonnade. Het plantte zich voort van Zuid tot Noord. In het begin werd er weinig aandacht aan ge schonken, doch later op den dag werd de belangstelling grooter, en aan binnenkomende schepen om opheldering gevraagd, doch men kon niets positiefs mededeelen. Toch, men was er van overtuigd, gebeurde er iets, wat met den oorlog in verband stond, en dit ver moeden werd nog versterkt door eenige goed hoorbare zware schoten, welk hier om kwar tier voor zevenen géhoord wei-den. Uit ander© plaatsen werd telephonisch om inlichtingen gevraagd, daar men ook iets ge hoord had wat op kanonschoten leek. Een stoomschip 'der 'Koninklijke Stoomboot Mij. dat hier Zondagnacht binnenkwam kon niéts geen bijzonders mededeelen. Zondagmorgen kwam, volgens het gezegde van een scheep vaartkantoor alhier) het bericht, dat een te Rotterdam aangekomen boot zeer zware scho ten heeft gehoord, maar van oorlogsbodems niets heeft bemerkt. Aan boord van genoemd schip was men er stellig van overtuigd dat er op de Noordzee een treffen heeft plaats gehad; ongeveer in denzelfden geest vertelde het ook een tweé- de stuurman van de Laura een boot welke hier Zondagmorgen arriveerde. Opmerkelijk was, dat het stoomschip „Gro- tius", dat des middags van IJmuiden vertrok en van het strand te Zand voort duidelijk waarneembaar was, ter hoogte van Noordwijk potselling zijn gewone koers van Zuid-West veranderde en zich in Westelijke richting van de kust verwijderde. Ook te Noordwijk is Zaterdagochtend om negen uur in zuidwestelijke richting op groo- ten afstand kanongebulder gehoord, dat om elf uur naderbij kwam. Het waren verspreide schoten, d.w.z. af en toe hoorde men bij tus- schenpooz-en niets en dan weer tal van schoten achter elkaar. Des avonds om ruim zeven uur hoorde men het schieten weer. Het moet zeer zwaar ge sehut zijn geweest, althans in Noordwijk dreunden de ruiten. Het te Maassluis binnengekomen stoom schip „Import" rapporteert Zaterdag den ge- heelen voormiddag uit 'dezelfde richting ka nongebulder te hebben waargenomen. Gedu rende een uur lang werd de „Import" gevolgd door een groot slagschip met 4 sehoorsteeneri. De nationaliteit is onbekeud. Het schip ver toonde geen vlag. De marine-autoriteiten d elen mede, dat de kanonschoten, die Zaterdag op verschillende plaatsen van onze kust werden gehoord, niet alleen afkomstig waren van vreemde oorlogs schepen, vermoedelijk kruisers, die een vij andelijke ontmoeting hadden, maar ook van Nederlandsche schepen, die schietoefeningen op zee hebben gehouden. Het vuren van eerst fenoem'dé schepen moet echter ten minste 2 mijlen uit de kust zijn geweest, TER AARDE BESTELLING. Zaterdagmiddag heeft op de Algem. Begraaf plaats, nieuwe gedeelte, aan den Schoterweg, de ter aarde bestelling plaats gehad van den zoo noodlottig te Beverwijk op Donderdag 1.1. om het leven gekomen .19-jarige metselaar Th. Vermeer, wonende President Steinstraat te Schoten. Een groote schare belangstellenden was op den doo- denakker aanwezig. De kist was bedekt met kransen, waaronder een van de buren. KONINGINNE-VERJ AARDAG. Ingevolge het Koninklijk verzoek blijft heden alle uiterlijk feestbetoon achterwege. De verjaardag van H. M. de Koningin dei- Nederlanden gaat zonder feest, voorbij! Maar aan de verzoeken om voor Haar te bidden in deze benarde tijden, heeft stellig een ieder voldaan! En het deed goed aan, dat zoovelen van hun liefde en aanhankelijkheid voor onze Landsvorstinne getuigden, door een oranje- strik of knoop te dragen op dezen dag, den vier-en-dertigsten verjaardag van onze ge- eerbiedigde Koningin! Vanavond is er muziek in den Hout, waar Volksliederen ten geboore gebracht zullen worden. Overigens gaat deze „Koninginne dag" merkwaardig stil voorbij. TWEEDE, DRINGENDE OPROEP TOT HULPVERLEENING Het Damescomité voor den jaarlijksehen ver koop van het Tubereulosebloempje heeft zijne diensten aangeboden aan de finaneieele Com missie van het Algem. Plaatselijk Steuncomité voor de circulatie der steunlijsten langs de hui zen der ingezetenen, waarop ieder in de gele genheid wordt gesteld zijne bijdrage, liefst per maand of per week, in te vullen. Deze hulpaanbieding is dankbaar aanvaard en dientengevolge hebben wij noodig een groot aantal dames en heeren en jonge menschen boven de 18 jaar, om dit veelomvattende werk tot een goed einde te brengen, en doen wij een beroep op allen die hiertoe willen en kunnen medewerken, in het volle vertrouwen dat zij ons die hulp niet zullen onthouden, bewust dat ook zij evenals wij doordrongen zijn dat dit onze eerste plicht is niet alleen, maar ook dat werkzaam zijn ons het beste vooruithelpt, in het bewustzijn dat we hierdoor de nood van zoo- velen helpen verzachten en dragen. Met vereende krachten dus aan den gang; lang tijd van beraad is er niet, toont uwe hulp vaardigheid door zoo spoedig mogelijk uw naam en adres in te zenden aan het Consultatiebureau der Vereen!ging tot bestrijding der Tubercu lose, Ged. Oude Gracht 41. Namens het Comité bovengenoemd, W. C. HAITSMA MÜLIER—VAN SIJTZAMA, Presidente. J. II. C. TH. LIMPERG, Secretaris. Op verzoek plaatsen we dezen oproep nog maals. Het Comité rekent op 100 helpers(sters) en mocht pas.... aeht toezeggingen ontvan gen! REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKELINGEN. Het Bestuur der Reddingsbrigade voor dren kelingen deelt mede dat het op Zondag 6 Sept. van 35 uur, een openbare demonstratie wenscht te houden in de abonnementsinrich ting van den heer A. A. Sprenger aan de Hout vaart. Spiegelreddingen en een aantal wedstrijden zullen worden gehouden en zeker met belang stelling gevolgd. Gedemonstreerd zullen worden de reddings haken en reddingslijnen, die op verzoek voor de Reddingsbrigdade door de gemeente Haar lem op de bruggen en op de „seinposten" in Haarlem worden geplaatst. Spiegelreddingen hebben tot doelle. het publiek de noodzakelijkheid voor het zwemmen en redding te doen inzien; 2e. de zwemmers voor te breiden °m daadwerkelijk hulp aan drenkelingen te bieden. Ook -vanwege het R. K. Meisjespatronaat St. Roza, zijn eenige goederen, gemaakt op de naaischool, naar het magazijn van mej. Fleischman op 't Phoenix-terrein gezonden. HENGSTENKEURING UITGESTELD. B. en W". deelcn mede dat! de gewone Rijksnajaarskcuringcii van hengsten zullen Volden uitgesteld. UIT HET POLITIERAPPORT. Bij d© politie werd aangifte gedaan, dat uit 't gebouw der H. B- S. met 5-jarigen cursus een militaire-dekcn zou zijn ontvreemd. De politie spoorde twee militairc-dckens, een oude en een nieuwe, op en hield als ver dachte aan, IV. do G. een schildersknecht, die in 't gebouw lmd gewerkt. Zaterdagmiddag hebben een viertal jongens te zarnen in drie winkels een hoeveelheid sigaretten ontvreemd. Nadat tegen hen pro cesverbaal was opgemaakt, werden zij aan do ouders medegegeven. E. K. SUB-COMITÉ. IVij herinneren eraan dat 't adres van het R. K. Subcomité voor steun is, Bondsgebouw Ned. It. K. Volksbond, Smedestraat 30. PAARDEN VAN GEÏNTERNEERDEN, De minister van oorlog heeft bepaald, dat paarden, behoorende tot geïnterneerde mili tairen of troepen, moeten worden opgezon den aan den commandeerenden officier der depóts huzaren alhier. R. K. KRENG. D'cndcrdag hield de 'R. K. Kring eene bui tengewone algemeene vergadering, waarop behalve de behandeling van eenige huis houdelijk© zaken, de insignes uitgereikt wer den. Ook werd tot slot van eenige reciteer - avonden een critisch verslag uitgebracht, door den regisseur. PROGRAMMA, van de Orgelbespeling^ in de Groote of St. Bavokerk pp Dinsdag 1 Sept. a.s. des nam. van 1—2 uur door den heer Louis Robert: 1. Toccata mit Fuge a. kl. t„ J. L. Krebs. 2. 3de Sonate, J. S. Bach. Andante. Adagio. Vi vace. 3, Idylle. J. Rheinberger. 4a. Capriccio, b. ARa Fuga, E. Lemaigre. 5. Grand Cliueur triomphal, A. Guilmant. .VERLOF DRANKWET', Ingekomen zijn verzoekschriften van J. J. Sarlet om verlof tot het verkoopen van alcoholhoudenden drank anderen dan perken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in perceel Bilderdijkstraat go. IB.; en.van de weduwe L. A. T'ielenius Kruijthoff, voor idem in perceel Botermarkt no. 14. BURGERLIJKE STAND. Geboren: 27 Aug1, z. van A. p. Vernout— V. Pelt. 29 Aug. d. van S. van WortKoe nekoop. d. van J. L. M. BruisKreemem 30 Aug. d. van M. Stadt—Visser. d. van M. A. de GoedeFictoor. Overleden: 29 Aug. A. O. Voute 71 j. Ko ninginneweg. G. 15 m. cl. van Dl Burghout, Groot Heiligland'. A. v. d. .Voort 86 j. Duvenvoordestraat. 30 Aug. C. L. Ruigrok v. d. Werve 38 j., Kamperlaan A. F. Koek 14 j. Zuiderbuitenspaarne. Voor den Inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt den inienders de copie niet teruggegeven. OPROEP! Haarlem, 27 Aug. 1914. Geachte Redactie. Beleefd verzoeken wij u onderstaande te plaatsen. Het plaatselijk Steuncomité stelt alles in het werk om de verkregen (en te krijgen) gel den nuttig en rechtvaardig te beste den. Om hierin te slagen en tevens om de bestaande organisaties in stand te houden, dit dient dankbaar erkend, is de medewer king der vereenigingen gevraagd en verkre gen. Om nu in de lijn van het Steuncomité te werken, verzoeken wij beleefd de volgende heeren ter vergadering in het gebouw Sint Bavo, lieden Maandag te half 9. het afdeelingshestuur van den Ned. R. K. Volkshond; de besturen der onderafd. vakvereenigingen; de heeren controleurs aangewezen door de vakafdeelingen en zij, die controle-werkzaam heden kunnen en willen verrichten. Hartelijk dank voor de plaatsing. Namens het Bureau der R. K. Organisaties, M. L. A. KLEIN, Voorzitter. BENOEMINGEN. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Goc-s, den Weleerw. Iheer M. M. van der Eem; tot kapelaan te Halfweg en Houtrakpokler den Weleerw. heer L. J. J. Schamper, 9 Aug. 1.1. priester gewijd; tot assistent' te Ovezande den Wel eerw. heer P. L. Ch. van der Meer, 9 Aug. LL priester gewijd; tot, kapelaan te Oolt- giensplaat den Weleerw. beer J. G. M. Jan sen, 9 Aug;. 1.1. priester gewijd; tot kapelaan te Rijswijk den Weleerw. heer H. Brouwers; tot kapelaan te Ursem den Weleerw. heer Ch. .C. E. M. Henning, 9 Aug. 1.1. priester gewijd; tot kapelaan te 'sGravenkage (O. L. Vrouw van Goeden Raad) den Weleerw. (heer Si A. J. Willemsen; en tot kapelaan te Krom menie, den Weleerw heer A. Verhagen, 9 Aug. 1.1. priester gewijd; tot kapelaan te Nieuwendam den Weleerw. Pater fr. F. J. Spoorenberg, O.E.S.A. VOETBAL. Deze heeft besloten om, als niet nog ern stiger tijden aanbreken, de wedstrijden dit seizoen wél te doen spelen. Het verslag der vergadering blijft tot morgen liggen. - MILITAIR—BURGER 3-0. Plaatsgebrek noopt ons over den tweeden wekladigheidswedistrijd, die nu ten bate van het Steuncomité te Schoten plaats had, kon te zijn. De spelkwaliteit was aanmerkelijk heter dan de vorige maal, er waren zeer vele spannende momenten. Schravendijik doelpuntte vóór de rust twee keer. Daarna maakte Wackwitz de derde; weer wonnen de militairen dus; nu met 3—0. Hun combi natie bestond uit: van der Weerd, van Such- telen, Koster, Tekelenburg, L. Verwey, La Bastide, Wackwitz, Oostenbroek, Sdbraven- dijk, Houtkoper, Hartogh (Bloemendaal). Ze wonnen door „grooten moedl" en „onver saagde" aanvallen; in de achterhoede van de „Nederlandsche troepen" vertoonde vooral van der Weerd „wonderen van. dapperheid". Toch hadden de burgers geen zwak elftal, We troffen hij hen de volgende namen: P. Sijpesteyn, G. Sijpesteyn, Serné, Thomas Jr., Maas, Wiederliold, Cohen Tervaert, L. Reii- don, J. Laan, M. en J. Francken. De wedstrijd leverde voor liet Steuncomité te Schoten 133 op. Bravo! RIJSSEL GENOMEN. BERLIJN, 31 Aug. Do stad Rijssel, door de Fransche bezetting ad 50.000 man verlaten, hebben de Duitschers zonder slag of stoot, be zet. KONINGSBERGEN GEVALLEN. ANTWERPEN, 31 Aug. De Parijsche bla den melden officieel, dati Koningsbergen door de Russen is veroverd. De Duitischers heb ben zich hardnekkig verdedigd, doch moesten voor de overmacht zwichten. DE GEVECHTEN IN HET OOSTEN. ST. PETERSBURG, 31 Aug. Op verschil lende plaatsen is ernstig gevochten tusschen Oostenrijkers en Russen. Een Hon gaar sche di visie is verslagen, op andere punten duurt hetj gevecht voort. "Bij Lublin is een groote veldslag aan dep gang; de Russen staan hier tegenover de Oostenrijkers; vermoedelijk zijn de laatste met Duitschers vereenigd. IVEENEN, 31 Aug. De groote slag met de Russen duurt nog voort. Een der Oostenrijksche legercorpsen slaagde er in de Russische troe pen, die bij Krasnik waren verdreven, opnieuw, te verslaan, waarbij ongeveer 2000 man en 40 officieren werden gevangen genomen. In >ost- Galicië weten de Oostonrijksche troepen zich te handhaven tegen een sterkere vijandelijke leger macht, IVEENEN, 31 Aug. (officieel). Na de over winning bij Krasnik heeft de linkervleugel van het Oostenrijksche leger opnieuw een groot succes behaald bij Lubliu. Het centrum van de Westelijke stelling der Russen die zich te Duza sterk hadden verschanst, werd geheel versla gen. De operaties geschieden onder den com mandant van het Insbrticksche corps, generaal Danklin. Do hoofdslag bij Lemberg, die sedert vijf dagen aan den gang is duurt nog voort. EEN GEHEIM VERDRAG. BUDAPEST, 30 Aug. (Oostenrijksche bron.) Eenige bladen hier brengen de mededeeling. dat tegenover de stellige verklaringen van Ascjiiith kan worden verzekerd, dat men kennis draagt van een geheim verdrag tusschen België en de West-Europeesche Staten, hetwelk reeds lang voor het uitbreken van den oorlog zou zijn opgemaakt en waarin het dezen laatsten wordt toegestaan de Belgische grenzen ten behoeven krijgsoperatië te overschrijden. (Onder voor behoud melden we dit.) IN ODESSA. AMSTERDAM. 31 Aug. Door het Duitsche consulaat-generaal wordt ons medegedeeld dat van de Ariadne" die bij Helgoland in den grond werd geboord, ongeveer 250 man gered werden. Volgens betrouwbare berichten bombardeert een Russische pantserkruiser de stad Odessa waar revolutionairen in vereeniging met mili tairen, na bloedige straatgevechten en het om brengen der officieren, de macht wisten te ver krijgen. EEN NEEF VAN KEIZER WILHELM GEVANGEN. ROUBAIX, 30 Aug. Het „Journal de Rou- baix" meldt dat de Fransche jagers te paard bij Kortrijk den Duitsehen Luitenant Graai' Schwerin, eigen neef van Keizer Wilhelm heb ben gevangen genomen. De degen dien hij droeg was een geschenk van den Keizer. IN DUITSCHLAND. BERLIJN, 30 Aug. De Norckl. Allgem. Zeit beridbt volgens het Hbld.: Nu de spoorwegen grootendeels weder opengesteld zijn voor liet algemeen verkeer, wordt aan de in Duitschland vertoevende on derdanen van vijandelijke staten toegestaan het rijksgebied te verlateu, mits aan de in Ibun vaderland verblijvende Duitschers even eens verlof tot vertrekken wordt gegeven. Deze voorwaarde wordt in beperkte mate vervuld voor Duitse,hers in Rusland, daar volgens ©en verklaring van den Spaanschen ambassadeur alhier, aan Duitschers, die ho ven of beneden den leeftijd vau dienstplich tigen zijn, wordt toegestaan Rusland te ver laten. Met dezelfde beperking mogen ook de Russen, die in Duitsdbland zijn, vertrekken. De reis wordt vermoedelijk afgelegd over Denemarken en Zweden en wordt door Duitschland zooveel mogelijk vergeuiakkcV lijkt, DE VERWOESTING VAN LEUVEN. Een officieel bericht meldt, welke straten in Leuven verwoest zijn. Het zijn: de Groote Markt, de Statiestraat, de Ditsdbestjraat, de Meohelscbestraat en de Namensche straat. Het, officieel© beridht meldt evenwel niets over d<e verwoesting van het beroemde Stadhuis. RUSSISCHE OORLOGSSCHATTING. Do Russische regeering heeft de Belgi sche medegedeeld, dat zii de door Ihaa.r te veroveren en reeds 'velroverde steden en provincies een dubbele oorlogsschatting zal opleggen als de Duitschers in België deden. Zoo vraagt Rusland van AUeustein 100 millioen francs, het dubbele van Luik! naar waarnemingen verricht in den moijgen van Maandag 31 Augustus. Medegedeeld door het Koninklijk Nederiandsch Meteorologisch In stituut te De Bilt. Hoogste barometerstand. Helder 769.4. Laagste barometerstand, Haparanda 758.7. Zwakke tot matige veranderlijke vind ge deeltelijk bewolkt. Verwachting (van 'den avond van Maandag tot den avond van Dinsdag), droog, behoudens onweerskans vooral in Oost en Zuid. iets warmer. HAARLEM, 30 Aug. Graanmarkt. Geen aanvoer. AMSTERDAM, 31 Aug. Veemarkt Holl. koeien le kw. 7782 ct, 2e kw. 7275 ct., 3© kw. 63—69 ct. per K.G. Aangevoerd 103 melk en kalfkoeien; 74 nuchtere kalveren 7—16; 24 schapen, 2228; 528 Hollandedhe vap- kens 41—43 ct., 2e en 3e kw. 3941 cent per K.G. Geen overzeesche en geen Geldersche

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 3