Laatste Nieuws. De Gortog. iiws ÜII DEN OHM.- Rechtssaken Letteren en Kunst Scheepvaartberich en, MA RKTNIEUWS. Telegrafisch WeerDericht Heft ver*haa3 van een $ist«£B*ieinscliaia vSuchieiing tsift hef verbspande Lenven» AANGEREDEN. DE INNEMING VAN LEMBERG. IS6EZOHOEN. faillissementen. 1 feotzeKopenhagen; P. de Mully, Paris; Ja mes Pennick, New-York; De Nasz Kertel, Waldhaus Flims; N. J. Rijlaarsdam, Bueh- Ihansen; J. C. Ruigrok, Londen; E. Smits, Longhton; Mej. L. Struycken, Asnières; Re- née Valles, Paris; Dr. Weiesbron. Königs- berg; Fran G. Wysmuller, Haunsthal. Nota. Aan de afzenders wordt aanbevo len hun adres op de stukken te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarbeid aan hen kun nen worden teruggegeven. PERSONALIA. Mofgen 5 Sept. herdenkt de heer Miehei Seijffers den dag waarop hij 25-jaar géleden in betrekking kwam als chef op de sigaren fabriek van de firma Gebhard en Salm alhier. Met het oog op de tijdsomstandigheden moet Üeze dag wel een minder feestelijk karakter dragen dan dit anders het geval zou geweest zijn. Het is thans nu eenmaal geen tijd om te kunnen jubelen en daarom zal deze ge denkwaardige dag meer in intiemen familie kring gevierd worden. De heer Seijffers zal intussehen te zijnen huize receptie houden, waarop zeker vele vrienden en kennissen hem zullen komen gelukwenschen. Tot lid van den Raad van Beheer van de Kon. Vereeniging „Het Nederlandsch Too- neel" is gekozen de heer Jhr. A. W. G. van Riemsdijk van hier. Onze oud-stadgenoot, Pater Bonaventura 'Jan Eduard) Rengs, priester-missionaris van de Congregatie der H.H Harten (Picpus) die zijn standplaats bad in het klooster van deze Congregatie te Leuven, op den St. An- (honmsberg, is een paar dagen geleden hier ter stede aangekomen hij zijne familie, na een hoogst avontuurlijke en dramatische reis. Hij heeft ons een en ander daarvan ver teld, wat onzen lezers daar de Eerw. Pa ter de laatste Hollandsche pries ter was, die Leuven verliet, zeer zeker hoo- geiijk zal interesseeren. 1 Men weet, dat de brand en verwoesting van Leuven, Dinsdagavond 8 uur ongeveer is begonnen. Hoe het is aangekomen, of er geschoten is en door wieu, patier Rengs weet- bet niet, niemand wist het in Leuven, en mis- ecüiien zal men het nooit weten. Dit is in- tussdhen zeker: de Stationsstraat was bet middelpunt van bet eerste rumoer, en toen de Duitsehers de stad gingen vernielen, was de Universiteit in de Namensdbe straat met de kostbare bibliotheek bet eerste gebouw dat in brand is gestoken. Met 16 paters en broeders leefde men in bet klooster op den St. Antoniusberg gedu rende de dagen, die o-p den noodlot fa gen Dinsdag volgden, in den grootslen angst. Steeds "knetterden de geweren, overal woed den de vlammen, en zelfs bet buis naast het klooster werd in brand gestoken, waarbij de kloosterlingen (hoewel dit streng verboden was) todh om eigen behoud aan (het bloesemen gingen. Men berg zich telkens in de groote kel ders, en ook Ons Heer werd in de kelders ge- brnciht. terwijl de kerk werd gesloten. De bewoners van de aangrenzende hnizen en vele andere Leuvenaars vonden in de kel ders een toevlucht, en onder deze waren er vrouwen met heel jonge, kinderen, een fami lie met acht kinderen, kortom: een droeve menigte, die bij de „paters Pi opussen" zooals de volksterm luidt bescherming zocht. Reeds hadden de paters in vorige dagen inkwartiering gehad van een 150-tal Dnit- sche soldaten, waarbij sledbis een 4-tal katho lieken waren. Het gedrag dier Duitsehers, hun voorbeeldige discipline, bun kalmte en beleefdheid werden zeer boog geroemd. Doch deze troepen waren weggetrokken voor de «wart© dagen voor Leuven aankwamen. Tot Zaterdagochtend bleven de paters in bet klooster. Doeb toen begon de leeftocht te ontbreken: er zou spoedig geen eten meer zijn voor de velen die zich in de kelders (hadden verbor gen, en daarom schreef de pater provinciaal Nvoor, dat de paters en broeders, op enkelen 'na die moesten zorgen voor de achterblijven de vluchtelingen, zonden vertrekken, opdat de mondkost wat langer duren zou. Een aardige episode vertelde ons Pater R. nog, dat n.l. bij een der tochten, die hij deed met eenige Leuvenaars om neg wat mond voorraad te trachten op te doen, zij een Duit- sche patrouille ontmoetten. „Stehen blteiben!" was hét wachtwoord. En daarop ontwikkelde zich een gesprek. Toen de Dmtscher hoorde dat de vluchtelingen honger leden, liet hij ze gaan envijf mi nuten later kwam er aan het klooster een groote ki6t brood, een groote kist met wor sten en een bus biscuit, door de soldaten ge bracht, de laatste met de uitdrukkelijke bood schap dat deze was „fiir die Kinder" Men ziet het: het goede hart ontbrak ook bier niet! Wat bet verschrikkelijkste was van het verblijf in Leuven gedurende die dageil zoo vertelde pater R. dat waren de vree- eelijkc, lange, donkere nachten, waarin nie mand haast sliep van angst, en waarin men niets hoorde dan het knetteren van het vuur, nu en dan een geweerschot, en den stap van de Duitsche patrouilles.... Zaterdagmorgen dan, den 29sten Augustus, gingen de paters heen. Men was niet van plan naar Holland terug te gaan: men wilde eenvoudig naar het landhuis gaan, dat aan dezelfde Congregatie toebehoorde, en onder bet dorp Heverlé (vlak oij Leuven) ie gelegen. Men ging op weg. Alles in de binnenstad brandde nog lustig voort (sinds Dinsdag!) of lag al in puin! Het klooster en de kerk der P.P. Conventueelen op de Graanmarkt stond nog ongedeerd, maar reeds was het vuur nabij en daar er aan geen blussdhen viel te denken, zal ook deze kerk waarschijn lijk wel vernield zijn, verhaalde pater R. Het stadhuis stond ook nog ongedeerd, maar van binnen moet het totaal verwoest- zijn. Men was dan op weg met een tiental, waar bij één Hollandsche pater (onze zegsman zelf) en vier Hollandsche broeders (wa nog één Haarlemmer, de Eerw. broeder Sebastianus Eeken, die nu óók te dezer stede hij zijne familie is teruggekeerd). Men ging de Thienensehe Btraat af. en bii den overweg van de spoorlijn naar Wavre,' onder Heverlé, werd men aangehouden. Naar Heverlé mocht men niet. Wat dan? Pater Rengs verz lit toen een bewijs van goed keuring om naar Leuven te gaan: de étappe- commandant van Heverlé, een luitenant, gaf toen een bewijsje, dat door den stadscom- mandant van Leuven moest geviseerd wor den. 'tWas een voddig stukje papier, een oningevulde administratielijst van de Bel gische spoor, op welke achterzijde de kost bare pas werd geschreven. Dus terug naar Leuven. Een Belgische man met een kruiwagen werd gevraagd, de koffers op te laden, en zoo ging men terug naar de stad. (Iets wat onvoorzichtig ge noeg was, daar de onbekende man natuurlijk oorzaak had kunnen zijn van den dood van allen, zooals blijken zal). In de Namensche straat stond een hooge officier, die die vluchtelingen aanhield; het bleek zoowaar de stadscommandant, (die von Mauteuffel heette) zélf te zijn. Hij zond de vijf Hollanders (de Belgische paters waren op eigen gelegenheid op weg gegaan) naar ibet station, waar hij zoo straks wel komen zou. In de buurt van het station was de ver woesting reusachtig. Geen huis staat er meer overeind. De vijf vluchtelingen wachtten daar hij bet bureau van den commandant onder de hoede van soldaten, die uiterst streng op alles toezagen. Daar was b.v. een vrouw met kind, welke een der broeders wilde toespreken. Doch op woeste, ruwe wijze werd de mede lijdende broeder door den soldaat terugge wezen. Hij had zich met niets en niemand te bemoeien, heette het! Daar werd ook de Belg, die de koffers kruide, gefouilleerd. En tot groot geluk van de vluchtelingen vond men geen wapen hoegenaamd op den man: ware dat het geval geweest, dan (had den de vijf Hollanders zonder eenigen twij fel deze onvoorzichtigheid om 'n vreemde bij zich te nemen, met den dood moeten betalen! De commandant verscheen eindelijk. Met een paar woorden krabbelde hij op het papiertje dat de étai>pe-commandant te (Heverlé had afgegeven, nog zijn toestem ming, dat „Jean Edouard Rengs verlof had, met vier Hollanders van den spoorweg naar Holland gebruik te maken", een stempel ging er op, enmen was gereed. Geld werd niet vereischt: „man zah 11 hier n i c h t s!" zei de de commandant barseh op een gestelde vraag. Het was toen half twee. In het station stond een trein klaar, vol zie ken en gekwetsten, uit de richting Brussel komende. De vijf Hollanders schoten er op af: een paar soldaten, vriendelijk en voorkomend, droegen de koffers. Uit alle portieren riepen de inzittenden barsch„Hier nicht!" doch er was een toovenvoord, dat altijd hielp om een vriendelijk gezicht te krijgen„W i r sind Hollander!" zeide pater Rengs. en dan klaarden de gezichten der Duitsehers op: ,Ach so!".... Ze stegen in: een 4e klasse wagon waar heel wat gewonde soldaten bijeen waren. En even later ging men met een sukkelgan getje verder. Om half twee Zaterdagmiddag vertrokken de vluchtelingen uit Leuvenom half vijf den volgenden ochtend waren ze in Aken: een spoorreis die anders niet langer dan een paar uur duurt. De soldaten echter in den trein waren vrien delijk en voorkomend. Ze betreurden de ver nieling van bet land: „waarom toch vechten die inwoners mee, 't is liun eigen schuld!" zeiden ze. Aan alle stations en haltes bleef men wach ten, doch de voorkomendheid der Duitsche sol daten verminderde niet. Eén gaf gul „fiir die Hollander" eeD drietal mooie appels, en toen ze hoorden dat de vluchtelingen sedert 's mor gens niet gegeten hadden, deelden zij broeder lijk brood en vJeesch en wijn en alles wat ze bij zich liadden, met de vijf Hollanders. Uitdruk kelijk wees pater R. er op, dat hij gedurende heel die reis geen enkel onvertogen woord, geen vloek, geen schimp heeft gehoord: terwijl in Leuven zelf de Duitsehers vooral op „de papen" gebeten waren, en de priesters uitscholden, die zij voor de aanstichters van den overval hiel den, waren deze soldaten voorkomend en eer biedig zelfs. En de discipline bleef ook in den trein streng. In Herbesthal, het Duitsche grensstation gebeurde nog een spoorwegongelukde laat st© wagon van den langen trein waarmede de vluchtelingen reisden, werd bijna, ver nield door een anderen trein die erop liep en menige gewonde kreeg er nog een kwet suur bij Des morgens half vijf dan kwam men, dood moe en op, in Aken aan. Sedert 12 uur des nachts had pater R. die de II. Mis wou lezen, niet gegeten, hoewel de soldaten in den trein voortdurend a.ten .en dronken, en zelfs Champagne er rondging, en de broe ders hadden zijn voorbeeld gevolgd. Men wilde van Aken naar Simpelveld gaan, waar de Congregatie der H.H. Harten óók een huis bezit. Doch dat ging zoo gemakkelijk niet! In Aken dacht men eerst al, dat de vijf vluchtelingen gevangenen waren, en de sol daten stonden al klaar, dochde Holland sche naam en de papieren waren voldoende: Met de tram zijn de vluchtelingen toen naar Vaals gegaan, terwijl een der broeders, die ziek was, per rijtuig met de keffers naar Simpelveld werd gezonden. In een klooster van Duitsche breeders Fran- ciskanen te Vaals las pater Rengs de H. Mis, de breeders communiceerden.en na een versterkend ontbijt was men om 12 uur ein delijk behouden, doch doodmoe, afgemarteld en met geschokt zenuwgestel, in het eigen klooster te Simpelveld. RIJWIELEN, D'IE OP ELKAAR GELIJKEN. Het rijwiel, dat eenige dagen geleden door een milicien werd vermist uit de school in de Jacobstraat, is weder terecht. Een ander milicien, die precies eenzelfde ij wiel had van 't zelfde fabrikaat, had 't bij vergisssing medegenomen en er op ge reden zonder dat hij er erg in had, dat hij een ander rijwiel dan 't zijne bereed. De laatste milicien heeft thans zijn eigen, zoo precies gelijkend rijwiel teruggevonden in de vestibule aan de Handelsschool. Misschien verdient het overweging zoozeer gelijkende (rijwielen van een ondcraeheldings- teeken te voorzien. NED. R. K. VOLKSBOND. De Haarlemsche afdeeling van den R. K. Volksbond houdt Maandagavond een alge meen© vergadering, waarin de Weleerw. Pa ter Caminada als spreker zal optreden. ALS U DEN GARNIZOENSCOMMAN DANT SPREKEN MOET. Men 'verzoekt ons te melden dat kolonel Opborst, van de 10e Infanterie-brigade, voor dienstzaken alleen aan de kazerne is te spre ken, 's morgens te half negen en 'smiddags te 4 urn-. Herhaaldelijk komen n.l menselben bij den kolonel aan huis, alwaar hij hen voor dienst zaken niet ontvangen kan. EEN MOBILISATIE-LIED. Onze stadgenoot, Dr. J. B. Schepers, (heeft eén „Mobilisatie-lied" gedicht, dat vlot- schreven door den prettigen en gemakke lijk en vorm opgang zal maken! ,JDe oorlogsfakkel brandt alom „De wereld is in nood".... Zóó vangt bet lied aan, waarvoor onze geniale Haarlemsche componist Philip Loots een pakkende populaire melodie heeft ge schreven. Tekst en muziek vullen elkaar aan op _bi- zondere gelukkige wijze en dit lied zal „erin" gaan, voornamelijk omdat daarvoor een goed denkbeeld is bedacht: as. Woensdag hij de muziekuitvoering door Haarlem's Muziek korps te geven, zal die heer Kriens met zijn corps de muziek van Philip Loots ten ge hoor© brengen. Wat méér is: ons kranig gemend koor „Onder Ons" is bezig het lied in te 6tudee- ren, en als dan de leden van „O. O." onder het volk zich mengen, en de tekst van (bet lied wordt rondgedeeld, dan zal heel Haar lem dra bet uitzingen, wat nu ons aller hart vervult: „Eén eensgezinde wil bezielt Ons al van grens tot strand: 't Behoud wat ook de krijg vernielt! Van 't vrije Nederland!" In de Anthoniusstraat is gisteren een 13- jarige knaap, M. Rus gekeeten en wonende te Amsterdam, door de electrisdbe tram aan gereden. De jongen zou uitwijken, kwam te vallen en geraakte zoo tusschen den motorwagen en den volgwagen der tram, welke laatste over hem heenging. Hij werd met de tram naar het St. Elisa beth's Gasthuis gebracht. Daar bleek, dat hij eenige kwetsuren bad bekomen, die echter niet levensgevaarlijk zijn. Hij zal een paar dagen ter ohservatie in het ziekenhuis blijven. De wagenbestuurder had aan het ongeluk geen schuld. PROGRAMMA van bet concert in de buitensocieteit „Trou moet Blycken", op Zaterdag 5 September a.s., 's avonds 8% uur, te geven door het strijkorkest der Ooneert-Vereeniging Haarlem's Muziek korps, directeur: de heer Oh. P. W. Hdiens. 1. Kriegsmarsch der Priester aus „Athalia", Mendelssohn. 2. Ouverture ,,Le Roman d'El- vire", Thomas. 3. a. Air op de G snaar uit de Suite, Bach; b. Serenade (voor strijkinstru menten), Haydn. 4. „Hochzeitsreigen", Wal- zer, Bilse. 5. „Un fête d'Aranjuez". fantaisie, Demerssemann. 6. Ouverture „lm lteiche des Indras", Lincke. 7. Ballet de l'opéra „La Reine de Saba", Gounod, a. Allegro, b. Moderato, e. Andante, d. Allegretto, e. Mouvement de valse. 8. „El Turia", valse espagnole, Granada. 9. „Musikalische Actiën Unternelimen", Pot pourri, Conradi. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bijP. Koopman, N Kruisstraat 10, een halsband. H. de Dioog, Luitesteeg 10, een perronkaartje. T. Kuiper, Schneevoogdstraat 5, een portemonnaie. C. Kaat, Barendsestraat 57, een kwitantie. «T- Pieters, v. Mai'umstraat 45, een mantel. A Nieuwdorp, Ripperadstraat 2 een bal. F- Heeremans, Wou warman straat 52, een broche. L. Dekker, Zijlvest 37, een tascbje. H. W. Ol denburg, Potgieterstraat 20, een pakkendra ger. Bureau van Politie, een bandje met 2 sleu teltjes. W. F. Jansen, Patientiestraat 13, een paspoort. BURGERLIJKE STAND. Geboren: 3 Sept. d- v. J. v Marsbergen-v. Harsbergen. z. v. H. G. F. S. v. d. Bosch- Schijf. d. v. J. Brinkman-Petersen. d. v. T. v. Hekeren-v. Veen. 4 Sept. z. v. M. Mul der-de Vries. Overleden: 2 Sept. M. H. 1 m. d. v. W. Kui pers. Ged. Oude Gracht. 8 Sept. J. 2 m. d. v. J. v. d. Heide, Regulierstraat. M. Rijne- veld-Poel, 67 j. Oranjestraat. M. Smit-Bra- kenhoff, 76 j., Prinsen Bolwerk. M. 1 d. v. T. de Muijnck, Antoniesstraat. PAUS BENEDICTUS XV. ROME, 4 Sept. Reuter© dienst meldt uit Rome: De Pa UjS heeft zich gevestigd in de vertrekken, welke ook Pius X bewoonde. Gisterenavond verleende Z. H. in opgewekte stemming enkele audiënties, waarbij bij voor een ieder een welwillend woord hod. De „Oeservatore Romano" deelt mede, dat de Paus monseigneur Parolin, een bloedver want van Pius X, tot kanunnik van St. Pie- ter beeft benoemd. Het wapen van den nieuwen Paus ver toont het Malthezer kruis, daar de Paus tot de Malthezer orde behoort. De Paus zond de bevolking van zijn ge boortestad telegrafisch zijnen zegen. De nieuwe staatssecretaris zal volgens de „Giornale d'Italia" benoemd worden na de plechtige installatie van den Paus. PETROGRAD, 4 Sept. De val van Lem- berg wordt bevestigd. Grootvorst Nicolaas seint dat generaal Ruszky de stad innam. Verschillende hooge ridderorden worden voor de eommandeerende generaals gevraagd. VLIEGTUIGEN BOVEN PARIJS. PARIJS, 4 Sept. Een Duitseh militair vlieger heeft wederom eenige bommen ge worpen. De sdhade is gering. Een brief, door hem in een Duitsche vlag naar beneden ge worpen. behelsde: ..Het Duitschic leger staat voor de poorten van Parijs." Uit Vineennes komt het bericht, dat daar een Duitsche vlieger gevallen is. Waarschijn lijk is (het de bovenbedoelde. POINCARé. BORDEAUX, 4 Sept. Via Londen wordt uit Bordeaux gemeld, dat de President der Fransche republiek daar is aangekomen. VLIEGERS OVER LUIK. LUHI, 4 Sept. Gisteren vlogen hier twee Bel gische vliegers over de stad, die briefjes lieten vallen waarop stond dat Luik spoedig ontzet zou zijn, dat de Duitsehers in Noord-Frankrijk ontzettende verliezen leden, en dat de Russen in Pruisen binnenrukken. Da vliegers ontkwa men. SCHOTEN. Algemeen Steuncomité. In de Woensdag avond gehouden vergadering van bet Steun comité werden met algemeene stemmen de twee volgende besluiten genomen: lo. het hoofdbedrag der uitkeering te bren gen van 2.50 op 8.—. Deze verbooging werd beslist noodzakelijkgeaebt, om in de allereerste behoeften der gezinnen te kunnen voorzien. 2o. Een sub-comité D. voorlevensmiddelen op te richten. Voor het lidmaatschap zullen uitgenoodigd worden de heeren J. R. Bangma, J. M. van Denrsen, Klok Jr., J. G. Opbreek, S. Stam en A. Visser, terwijl als voorzitter werd aan wezen de heer J. F. H. Prusehen. Van de „Vrijwillige Brandweer Schoten" ontving het Comité 25, het bedrag, dat be stemd was om een jaarfeest te organiseeren. Onder hartelijke dankzegging werd deze gift aanvaard. De heer H. K rustin an, waarne mend penningmeester der H. E. C. Haarlem, bracht persoonlijk het bedrag groot 133.30, als opbrengst van den gehouden voetbalwed strijd tusschen diverse militaire en burger spelers op 30 Augustus 1.1. De voorzitter bracht ia warme bewoordingen onder ap plaus der vergadering den beer Kruseman dank voor de bemoeiingen dier clubs, oni onze kas financieel te stijven. De vierde weekcollecte bracht ongeveer j 200 op. Het trein- en stationspereonee] der H IJ. S. M. volgde het goede voorbeeld van zoovelen, om ons Comité wekelijks te steunen. Ook de on derwijzers der openbare scholen zullen maan delijks een gedeelte van hun salaris afstaan ten behoeve der kas. HALFWEG, Een deserteur. Door de politie alhier is aangehouden zekere C. K„ die zich heeft schuldig gemaakt aan desertie. Hij had aan het mohilisatiebevel niet voldaan. Een bedrieger is gisterenmorgen bijtijds ont maskerd, zooals onze correspondent meldt. Een man, die later bleek H. B. 47 jaar en te Rotterdam woonachtig te zijn, zakte Woensdag avond plotseling ineen, het halve dorp kwam den „ongelukkige" helpen, die met weldaden overladen werd, en terwijl hij door alles en ieder ten huize van den heer Sck. verzorgd, vreeselijke verhalen deed en aandoenlijke ge schiedenissen vertelden. Op kosten der gemeen te zou hij naar Rotterdam terugreizen, toen de Burgemeester Donderdag, net bijtijds, in het ochtendblad van „De Maasbode" een ingezon den stuk las waarin werd gewaarschuwd tegen een individu dat een soortgelijk spelletje in anderp gemeenten had uitgehaald. Het signa lement kwam volkomen met dezen „ongeluk kige" overeen! Hij werd eerst in bewaring gesteld, doch moest na eenigen tijd weer worden vrijgelaten. Men zij gewaarschuwd! HAARLEMMERMEER. De suikerbietcampagne. Door de verschillende suikerfabrikanten is aan de Landbouwers door de agenten beleend laten maken, dat de tijdsomstandigheden van geen invloed zullen zijn op de aflevering van de suikerbieten, daar de suikerbietcompagne zoo veel mogelijk op den gewonen tijd zal aan vangen. Met het ro|oien zal dus hier ook kunnen begonnen worden, zoodra do tijd daar voor is aangebroken. Het gewas valt niet tegen, hoewel het er in den beginne treurig mede uitzag. Vechten! Aan den Ringdijk kregen twee opgeschoten jongens twist welke zoo hoog liep dat de 19-jarige F. B. onverwachts van den scheepsjager E. een tweetal vrij diepe sneden over het gelaat en over zijn handen kreeg, met; een mes. Tegen den woes teling traden ook andere personen op, waar na hij de vlucht nam. Z'n straf zal hij1 wel niet ontloopen. HILLEGOM. Bloembollenbeurs. De beurs werd gisteren bezocht door 227 personen, meest kweekers. De aanwezige bloemisten-expor teurs kochten allen bij, voornamelijk Narcis sen en Tulpen. Do handel was dan ook be duidend, doch de prijzen daaraan niet even redig, VELSEN. Aanklacht legen raadsleden. Bij het hoofd bestuur van den Vrijz.-Dem. hond is een klacht aanhangig gemaakt tegen de leden van dezen bond, die als lid van den gemeente raad van Velsen hebben meegewerkt tot bet ontslag van den gemeente-architect buiten het scheidsgerecht om. IJMUIDEN, Benoemd. Tot hoofd der binnenkort te ope nen Christelijke school te Ovezand is be noemd de heer T. Runia, van hier. BEVERWIJK. Geslaagd. Te den Haag is geslaagd voor bet examen Boekhouden M. O. (huisaete) de beer L. J. Baarslag, van hier. BURGERLIJKE STAND. SCHOTEN. Overleden: W. van Dam, één maand. J. Roodselaar, 1 jaar. SCHOTEN. Geboren: z. van A. de Zaaijier —Rob. Overleden: G. M. Klaver, 1 jaar. BLOEMENDAAL. Geboren: d. van O. M. de JongHeemskerk. d. van J. C. F. Hartog Krul. z. van M. A. SteetskampTroost. d. van G. H. M. de Waal Malefijt.Groen. z. van P. van Rooij —Velde. z. van J. RonnerHilbrants. d. van E. Rietvink —van Vlijmen. d. van J. A. M. Monnik- van Schelven. Overleden: W. Kant 52 j. A. M. Eichen- berger 6 w. HAARLEMMERMEER. Geboren: z. v. P. TensenVan Koijck. d. v. M. van Herwij nenSpruitenburg. z. v. M. A. Gooscns Schouten. Overleden: J. Möhle, 77 j. A. Voortman, 20 j. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt den inzenders de copie niet teruggegeven. Tilburg, 3 Sept. 1914. WelEd. Heer Redacteur. Zou u zoo beleefd willen zijn de volgende regels in uw veelgelezen blad op te nemen, bij voorbaat onze dank! Wij landweermannen van het 21e landweer bataillon opgenomen in het 18e Reg. Jnf deel uitmakende van het veldleger, krijgen de N. Haarl. Courant van huis af toegestuurd en lezen in uw geacht blad heel veel goeds van hetgeen aan de militairen gedaan wordt wat wij ten zeerste op prijs stellen; maar nu denken wij, zijn wij heelemaal vergeten, voor het grootste gedeelte huisvaders uit de gemeenten Haarlem en Omstreken. Moet hier op ons toe gepast worden de spreuk: „Uit het oog., uit het hart," wij gelooven het niet, wat w« wel ge- looven; dat het misschien een abuis of een onwetendheid is waar wij zijn. Mocht soms ons adres gevraagd worden, wees u dan zoo beleefd M. de Redacteur, het even op te geven. EENIGE LANDWEERMANNEN. n**-1 'l'Jui 1 VAN ELDERS. Failliet verklaard 31 Aug. A. J. Bolhveg, timmerman en eigenbouwer, le van Swin- denistraat 46, Amsterdam. Barz!lay» commissionnair in diamant, te A me ter dam, V rolikstraat 58, thans gedeti neerd in het hui© van bewaring. 2 Sept. D. F. H. L. Poierrié en G. J. M. Poierrié, heiden kooplieden, 's Hertogenboseh, handelende onder de firma Donis Poierrié! Opgeheven het faillissement G. de Vries, zonder beroep, Utrecht, ONS GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD van deze week bevat de volgende PLATEN: Het Pauselijke hof. Kiekje in Luik. Hoe de Duitsehers hun potje koken. De Kathedraal van Leuven. Rust in het kamp. Franschen en Belgen te velde (2). Mah;- zeit» De uitwerking der 42 cM. kanonnen (2). De slag bij Tirleinont. De plechtige uitvaart voor Paus Pius X in den Haag. De inkom sten van het Steuncomité. Kiekjes bij de firma Utermöhlen en Có. (2). Aardbeving in Beukoelen. Inkwartiering in Helmond. TEKST: Strafoefeningen in oorlogstijd. Langs verschillende wegen (vervolg). We reldoorlog. De Pauselijke tiara. Allerlei. Voor onze jongens en meisjes. NEDERL. STOOMVAARTLIJNEN. Lombok, v. Amsterdam n. Bat., arriv, 2 Sept. te Padang. Patroclus, v. Amsterdam n. Java, pass. 31' Au,g. Gibraltar. Riouw, v. Bat. n. Amsterdam, pass. 2 Sept. Gibraltar. Soeiakarta, v. Bat., n. Rotterdam, vertrok 1 .Sept. v. Padang. Goentoer, v. Rotterdam n. Bat., pass. 1' Sept. Pantellaria. Kawi, v. Bat., n. Rotterdam, arriv. 1 Sept. te Suez. Gelria, v. Buen. Ayres n. Amsterdam, ver trok 1 Sept. vau Santos, met 16,000 b. koffie Prins der Nederlanden arriv. 30 Aug. te Newyork v. West-Indië. Noorderdijk, arriv. 2 Sept. vm. te Baltimore van Rotterdam. Noordam, vertrok 1 Sept. van Newyork n, Rotterdam. Bacchus vertrok 1 Sept. van Lissabon n« Heysham. Calypso vertrok 1 Sept. van Newcastle n. Livorno. Cere© arriv. 1 Sept. te Livorno v. Catania- Hector, v. Carthagena n. Middlesbro', pae- seerde 28 Aug. Gibraltar. (Zeepost..) HOOFDDORP. Graanbeurs. Nieuwe witte tarwe 8.75 9.25; oude witte tarwe 9.50 4' 10.haver 9.a 9.60; rogge 0.76 7.50; gerst 6.75 4 7.25; groene erwten 9.50 4 10.50; koolzaad 10.4 10.25; blauw maan zaad 15.25 4 16.25; karweizaad 13. naar ■waarnemingen verricht in den morgen van Vrijdag 4 September. Medegedeeld door het Koninklijk Nederlandsch Meteorologisch In stituut te De Bilt. k Hoogste barometerstand, Vlissingen en Sku- desnaes 765.3. li Laagste barometerstand, Hernosand 762,7, Verwachting (van den avond van Vrijdag tot den avond van Zaterdag), zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtingen, half tot zwaarbewolkt, eenige kans op regen of onweer, zelfde temperatuur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 3