TELEGRAMMEN. De üoriogs buSietins van 44 jaar geleden. BINNENLAND. iCCSÜTIE DE VERDEDIGING VAN ANTWERPEN GEREORGANISEERD. FEU1LLETON. BRUSSEL 10 Sept. De Etoile Beige van 9 dezer meldt uit Sédan: Vijf legerkorpsen zijn op weg naar Parijs. Twee daarvan heb ben nog niet gestreden. Het legerkorps van den Kroonprins en het Beijersche korps die bij Sédan lagen, hebben bevel zich bij de vijf andere korpsen te voegen. Alle deze korpsen moeten 14 dezer zich bevinden in hun respectieve stellingen om Parijs. Zij willen Parijs op 10 mijlen afstands omsin gelen. Deze mededeelingen zijn uit het hoofdkwartier van den Kroonprins. Terwijl ik met prof. Noyons in het hospitaal aan het praten ben, wordt hij geroepen, daar men in het huis naast het zijne aan het plunde ren is. We gaan er direct gezamenlijk in onzen auto heen, doch de plunderende soldaten zijn reeds vertrokken. We betreden het huis. waar over prof. Noyons de zorg op zich genomen uad en het bleek, dat alle kasten waren open gehaald, kistjes verbroken, de secretaire ver nield enz. Alles om maar geld of kostbaarheden te zoeken. Zelfs de bedden waren afgehaald en de matrassen gekeerd. Dan betreden we de woning van den prof. zelf, die binnenwaarts ook" een jammerlijk beeld van reeds eerder gepleegd vandalisme vertoont. Kasten, stoelen, tafels alles is met bajonetten of andere scherpe voorwerpen vernield of open gebroken, terwijl een groot uitgebrand gat in den vloer nog wijst op de poging om alles te verbranden. De schade in dat huis aangericht is enorm. En toch waait er uit het huis een reusachtige groote Roode-Kruis vlag en staat er met buitengewone letters op de deuren ge schreven, dat het huis aan een Hollandschen arts behoort. Op een der bovenkamers zijn twee kogels door de ramen gekomen en op precies dezelfde i hoogte verder in den tegenoverliggenden muur gedrongen. Ziet men dan het raam uit dan blijkt, dat die kogels niet anders kunnen zijn dan vanaf de hoogte, waarover de trein gaat. Wel een bewijs, dunkt me, dat de Duitschers vanaf grooten afstand zelfs, maar in het wilde weg geschoten hebben." EEN BEZOEK AAN LUIK. Een biz. verslaggever van de Msb., die een bezoek aan Lnik gebraakt beeft, schrijft uit Maastricht het volgende aardige verhaal. „Ik stapte te Herstal uit (de boot) en be zoekt het fort Pontisse. Driehonderd Duit- sche soldaten waren er druk bezig met bet herstellen van het fort. Reusachtige prikkel draadversperringen werden er overal op nieuw aangelegd. Als men alle man daar zoo aan het werk zag, behoefde een Duitscher u niet meer te zeggen „Lnik blijft Lüttich." Toen ik tegen 7 uur een hotel bezocht, werd mij door den hotelier naar mijn pas gevraagd. Men moet n.l. ook een afzonderlijk pas poort hebben om te blijven overnachten. Ik moest dus eerst een paspoort halen bij officier Weisner, die op een villa nabij bet fort Pontisse met 60 manschappen -tyoouL Doch to enik daar aankwam, was het 7 uur geworden. De officier kon me geen paspoort meer uitreiken, omdat niemand meer na 7 uur over straat mag gaan. Na veel tegenstribbelen, wat took niet hielp, werd ik gedwongen daar te blijven. Eerst werd ik onderzocht alsof ik de grootste mis dadiger was. Daarna werd mij een militaire oorlogs- maaltijd voorgezet, die bestond uit een homp droog brood, eenige brokken kaas en een waskom vol thee. Al etende praatte de officier heel hoffelijk met me over Holland, toen (hij plots opstond, daar hij meende een sebot gehoord te heb ben. Opeens stormde ook een soldaat binnen. „Er is buiten een schot gevallen", riep hij. Aanstonds moesten allen aantreden, voor zichtig de geweren laden en zich gereed hou den. Naderhand kwam bericht, dat het sdhot op bet fort Pontisse door een Duitsch sol daat gelost was; alle soldaten konden nu in rukken. Alleen 6 wachten moesten een ronde doen door de stad. Ik zou met hen meegaan en ondergebracht worden in de school. Daar aangekomen werd ik op last van den commandant weer aan den lijve onderzocht, en toen er wapens noch contrabande bij mie gevonden werden, werd ik naar een der lokaenl gebracht om te gaan slapen. Langs den muur lagen een 20 a 30 soldaten op stroo uitgestrekt en ik moest me daar maar tusschen leggen. Jas uit en ik keek eens eerst af, hoe en waar te gaan liggen; toen de soldaten hoor den dat ik Hollander was, riep men van een paar kanlen: Kom maar bier. Van slapen kwam intussehen niets. Mijn buurman bleef den gebeelen nacht, over den „Krieg" praten. Midden in den nacht kwam een wacht bin nen om een bijl te halen, wijl iemand zijn deur op slot gedaan had. Des morgens ston den we op en met den heeïen troep trok ik op de waterleiding af om me daar te was- scben. Mijn praatzieke slaapkameraad duwde me na het wasseben een waskom in mijn han den en zoo trokken we de speelplaats over naar een hokje, waar een groote ijzeren ketel stond (bij ons in Holland kookt men er het voer voor de varkens in). Ik kreeg twee flinke soeplepels in mijn waskom en balanceerde er mee weg naar ons lokaal. Een waskom koffie, een brok droog brood, een hompje kaas, Mijn liebehen, wat wil je nog meer? Edoch, ik kreeg nog meer. Een der solda ten ratelde het nog warme stroo eens op, haalde: er een brokje uit en duwde mij dit toe; „Hier zoo, neem dat, 'tzal beter sma ken dan kaas." Ik begon de surprise te onderzoeken en na ren vet krantenpapiertje afgewikkeld te heb ben, zat er een stukje geel spek in.... oor- logsspek, waarvan ik na het „genieten" de gevolgen heb moeten ondervinden. Maar ik heb toch goedkoop gelogeerd." DE STRIJD OM LEMBERG. De meer dan veertien dagen geduurd heb bende gevechten bij Lemberg zijn zóó gewel dig geweest, dan nog eiken dag meer bijzon derheden langzamerhand bekend worden en de verliescijfers aan beide kanten 6teed& groo- ter afmetingen aannemen. De Oostenrijkers verrichtten wonderen van dapperheid. De aandrang der Russen op Lemberg was ech ter zoo krachtig en vooral zoo snel, dat men daarover in Oostenrijk nog niet van de ver bazing bekomen is. Tc Lemberg of, zooals de Russen het wil len genoemd hebben, te Lvoff, liggen nog tal van gewonde en zieke Oostenrijkers, die nu door de Russen moeten verzorgd worden. Te Budapest kwam een trein aan. waarin vhiehtelingen uit Kassa en Strgn een moeite volle reis van de grens hadden volbracht. Een invloedrijk persoon onder hen uit de om geving van Munkaes, dat niet zoo heel ver van Lemberg ligt en ongeveer even ver van Halicz (Galitcb) vertelde dat de Russische commandant der bezetting van Lemberg naar Weenen en Krakau bad getelefoneerd, dat de Russische troepen waren aangekomen! Vermoedelijk zal dit wel een grap zijn, door de Russen rondverteld. Wat Halicz betreft, zoo achtte hij de be zetting daarvan van weinig militair belang. Wel beiheerscht die plaats een aantal wegen, daar van belang als toegangen tot het groote Karpatengebergte, Het minder groote suc ces der Oostenrijkers in die streken wordt toegeschreven aan de hulp, door de bevol king daar ter plaatse aan de Russen ver leend. Die bevolking is namelijk meerendeels Slavisch. Rusland vergt bet uiterste van zijn troe pen. Men doorziet thans naar het heet, betar het veldtochtsplan van den Russischen op perbevelhebber Grootvorst Nicolaas. Bobrinski goeverneur ran Galicië. De Times meldt, dat de Ozaar graaf Bobrinski tot goever- neur-generaal van Galicië beeft benoemd. Of schoon het op dit oogenblik voorbarig zou zijn om. "töircvorcpolloia. Ivoolom in koovov <J-o nieuwe goeverneur zijn ambt zal uitoefenen, is zijn benoeming toch een merkwaardig verschijn sel. Graaf Bobrinski toch vertegenwoordigt een goed doordacht en lang voorbereid politiek program, het program n.l. van de Russifieeering van Galicië, waarvoor hij altijd heeft gestreden. Een strijd tusschen vliegers. Een der Engel- sche gewonden, die in het London Hospital ver pleegd wordt, vertelde dezer dagen aan Konin gin Mary, toen deze den gewonden een bezoek bracht, de volgende interessante bizonderheden over de achtervolging van een „Taube" door Engelsche en Fransehe vliegers in het Noorden van Frankrijk. Het regiment, waartoe de soldaat behoorde, had juist rust, toen de Duitsehe vliegmachine boven het Engelsche kamp gesignaleerd werd. Een minuut later stegen twee vliegmachines een Fransehe en een Engelsche op, om de „Taube" aan te vallen; bij vergissing werden zij door hun eigen landgenooten beschoten. Eerst trachtten de Engelsche en Fransehe vliegers de „Taube" den terugtocht af te snij den, doch toen zij hierin niet slaagden, vlogen zij snel omhoog. De Duitscher deed evenzoo, maar daar zijn toestel niet zoo vlug was, zag hij weldra den Engelschman hoven zich. Dan hoor de men heel zwak in de hooge luchten geweer schoten vallen, en weldra daalde de „Taube" in een prachtigen volplané. De Engelschen snelden naar de plaats, waar de vliegmachine geland was in de vaste over tuiging, dat de Duitsehe officier gewond was. Tot hun groote verwondering bemerkten zij ech ter, dat de vlieger dood was; hij was door een Engelschen kogel in het hoofd getroffen. Al stervende had hij den motor stil gezet, en zijn handen hielden nog krampachtig het laagte-worden opgeheven en dat in de plaats daarvan stuur vast. De „Taube" was nog ongeschonden, 'komt, voor den geheelen duur van den oorlog, Russische krijgsgevangenen. Het „Berk een hoogere krijgsraad onder voorzitterschap Tagebl." verneemt uit Boedapest, dat daar van den Koning. Van dezen krijgsraad maken sinds eenige dagen onophoudelijk treinen met deel uit de luitenant-generaal Jungbluth. de Russische krijgsgevangenen aankomen, die dan generaals Celliers, de Moranville, Hennoteau. naar de interneeringsplaatsen verzonden wor- j Dufour, de Guise; generaal-majoor Behin, kolo nel van den staf Wielemans en commandant den. Van de week nog kwam aan 't station Rakos een trein met 1200gevangenen aan; kort daarop stoomde een trein met 600 Russische hoeren uit het grensgebied binnen, waarop binnen een half uur wederom een trein met Russische gevan genen volgde. Allen ontvinger aan het station Gallet. Heden zijn 112 nieuwe Creusot-kanonnen aan gekomen. DE VAL VAN MAUBEÜGE, BERLIJN, 9 Sept. (Eigen S.-corr.) De ver thee en brood, voor zij de verdere reis begon- i 5ysiing van Adaubeuge woidt in het geheele nen. Duitsehe rijk als een nationalen feestdag ge- Prins Eitel Friedrich als tamboer. Gewonde vlmropn^vereW^n^ci i, ?hQ „ii T i i c t vlaggen versieid. De scholen hebben vin af. soldaten, die dezer dagen te Solmgen aankwa- j GeheeI Duitschland is des {e meer vaa]v men, vertelden aan den correspondent van de de vervuld, wijl de Fransehe minister van oor- „Rhein. Wsstf. Ztg. enkele bijzonderheden log nog gisteren aan den gouverneur van Mau- over den slag bij St. Quentin. j beuge seinde: „Verwaarloos niets tot het ver- Drie dagen, zoo vertelden zij, vochten wij j lengen van uw tegenstand, totdat gij wordt bijna zonder ophouden, 28, 29 en 30 Augustus. Ten slotte werd echter de vijand toch geslagen en teruggedrongen. Ge hadt in het midden van den slag onzen prins Eitel Friedrich eens moe ten zien. Bij den laatsten beslissenden stormaan val greep de prins de trommel van een geval len tamboer, sloeg zelf een marsch en riep ons toe: Vooruit, makkers vooruit. Dat gaf nieu wen moed en als een lawine vielen wij op den vijand. De slag was gewonnen. ALBANIë. Nieuwe liefhebbers. Uit Walona wordt aan Romeinsche bladen gemeld dat Burhan Eddin Effendi, een zoon van den gewezen Sultan Ab dul Hamid, door de Albaneesche opstandelin- ontzet, wat, naar ik hoop, spoedig zal geschie den." De troost op papier was zwak tegenover de Duitsehe kanonnen! Maubeuge moest capitu- leeren. DUM-DUM-KOGELS. BERLIJN, 9 Sept. (S.) De dum-dum-kogels der Franschen, in reusachtige voorraden overal gevonden, dragen in helgroene pakjes het opschrift: „8 paquets cartouches de stand rn.l.c. 1906 vis. 1912 lox no. 74". Er is geen twijfel aan of ze zijn door het opperste leger bestuur verstrekt. DE DUITSCHE LUCHTVLOOT. BERLIJN, 9 Sept. (Eigen S.-corr.) Duitsehe luchtvloot, Zeppelin-schepen De en gen die Durazzo zijn binnengetrokken, tot vliegmachines, is een groote kracht voor de Koning van Albanië is gekozen. Het heet dat l'eiders van Ibet Duitsehe leger. Albanië een van Turkije afhankelijk koninkrijk i Zoo meldt de oorlogscorrespondent van de zal worden. Een raad van state zal den koning V j^uzzeitung dat vóór eenige dagen een -n Duitsehe vlieger een Fransehe zag, die de ter zjde staan. Daarin zullen zitting hebben Duitsche hellingen bij de Maas trachtte te Essad pasja en de commandant van Durazzo „aderen. Even later dook een tweede Fransch lrfan bei. Laatstgenoemde was aanvankelijk in vliegtoestel op. De Duitsche aviateur ging dienst van den prins von Wied, doch ging tot dadelijk op de vijandelijke vliegtuigen af, de opstandelingen over wegens geschillen met wilde ze van elkander scheiden, en dwingen de Nederlandsche officieren. te dalen.Maar nauwelijks hadden de Fran sehe aviateurs den vijand bemerkt, of ze keerden, zoo snel ze konden, naar Frankrijk terug. De bommenwerperij van de Franschen DE GROOTE SLAG DUURT VOORT EN heeft, volgens dit bericht, weinig seibade ver- IS NOG ONBESLIST. I oorzaakt, terwijl darentegen de verkenningen PARIJS, 9 Sept.. Reuter geeft de volgen- I ,de „Duitsche vliegers de Franschen lee- i .„„i- 'lijk m (het nauw brachten, de officieels mededeehng van gisteren, 3 uur m FraBSche vlicJ?ers> zoo zegt deze cor_ s namiddags: respondent verder, houden, uit angst voor de Op den linkervleugel blijft de toestand^ Duitsche kogels, hun koers soms meer dan hoewel de Duitschers hun krijgsmacht ver- 2000 meter hoog, waardoor het natuurlijk on- sterkt hebben, bevredigend. De vijand trekt m°&eUik is,goede waarnemingen te doen. j Daarbij zijn tot nu toe reeds vijf Fransehe voor het Bntsche leger terug. In het een- v] jege;.6j waaronder ook de aviateur Garros, trurn rukken wij langzaam maar gestadig naar heneden geschoten, voort. Op den rechtervleugel deed dia vijand De machine van Garros werd getroffen door een schot, midden in den motor, waar door men in een oogenblik een vlammenziee in de lucht zag oplaaien. Eén Duitsche vlie ger, die in België op verkenning uit was, en gevallen is, was nog in staat zijn vliegtuig te verbranden, zoodat het niet in vijandelijke WEEU'R'N, S-ep-W'-Wolfe' I>«re«u cloolU (bondorv ofelïomoB. Vele der Duitsche vliegtuigen werden door geweervuur beschadigd, maar dat kan de aviateurs niet van liun tochten weerhouden. Ze pleisterden de beschadigde plekken met I geen aanval op de vestingwerken rond Nan cy. In de Vogezen en den Elzas had geen treffen plaats. DE OOSTENRIJKERS EN DE RUSSEN. BH mede, dat de Oostenrijkers tegen de Russen bij Lemberg het offensief hebben hervat. DE FORTEN VAN ANTWERPEN. BERLIJN, 9 Sept. (Eigen S.-corr.) Een uit Antwerpen hierheen gevluchte Oostenrijker beeft gezien, hoe de Belgen voor de forten van Antwerpen kuilen groeven en deze met dynamiet vulden en weer toewierpen, ver volgens er hoornen overheen wierpen en deels bovenaardsche, deels onderaardsche draad- leidingen aanlegden, om de forten hij een verovering door de Duitschers in de lucht te doen vliegen. ANTWERPEN,' 9 Sept. (Part.) Er zijn groote veranderingen in bet legercommando aangebracht. Luitenant-generaal Deguise, een bekend ingenieur-vestingbouwer, is benoemd tot commandant der vesting Antwerpen. Kolonel Wielemans, kabinets-overste van minister De Broqueville, is benoemd tot onder-commandant, terwijl generaal Jungbluth tot commandant van het veldleger is beonemd. Deze veranderingen hebben ten doel meer eenheid en sammwerking waterleiding ver* aan vesting- en veldleger e g«en Dae ver- die de 3^;{«hers hun nu ze]f WJT lie_ anderingen worden in militaire kringen met ten iherstellen veel instemming begroet. De nieuwe titularissenDe correispondent van de Taglicher Rund zijn officieren van hooge waa^ he6ft e vegt Montmedy nog beide generaals Deguise en J^gbluth zijn al- hef volgende opgemerkt: gemeen bekend, de een als vestingbouwer, de Hefc 6taat het Duiteche volkskarakter te- ander als strateeg. gen, dat de commandant van Montmedy de vesting overgaf zonder een poging te ihebben ANTWERPEN, 8 Sept. Bu .omnklijk besluit gedaan het artilleriegevecht ook maar kor- van 8 September is bepaald, dat de functie van ten tijd vol te houden! gouverneur der verdedigde stad Antwerpen zal Hij zelf was bij een uitval weliswaar ge vangen genomen met een deel der bezetting, maar ooz zijn opvolger had de vesting niet zonder strijd mogen overgeven. Interessant is ook de val van het sperfort Manonvillers, dat als Ibet beste en modernste van de wereld gold. Bij de gevechten aan den voet der vesting heeft zich een omstandigheid voorgedaan, die ook vóór vele jaren in den zeeslag bij Tsehnschima een rol speelde. Door ibet Duitsche gesehutsvimr werden de juchttoevoerbuizen doorgeschoten en de giftige gassen van de rondslingerende grana ten maakten het de bezetting en ook de ver dedigers van de pantserwerken onmogelijk adem te (halen. Het fort moest zich daardoor overgeven, daar de bezetting dreigde te stikken! DE ZWARTE HULPTROEPEN. LONDEN, 9 Sept. (Part.) De onderkoning van Engeland heeft onderhandeld met de Indi sche vorsten, die zich alle aan de zijde van Engeland scharen. Twee divisies zwarte infan terie en een brigade zwarte cavalerie zullen naar Europa gezonden worden om tegen de Duitschers te vechten. Ook hebben de Indische vorsten geld aangeboden. WETTERLé UITGESTOOTEN. BERLIJN, 9 Sept. (S.) De befaamde Elzas- »e-r Rijksafgevaardigde WcUerlé beeft in de „Echo de Paris" artikelen gepubliceerd, waarin hij zich een verrader toont van zijn land en van de Elzasser Centrumsfractie. Bij verklaring van den voorzitter der frac tie is dat openlijk geconstateerd. OPENING STATEN-GENERAAL. De Koninklijke stoet tot opening vau de Sta- ten-Generaal zal eenigszins ingekrompen wor den, daar de Koningin een aantal harer stal- paarden ter beschikking van bet legerbestuur heeft gesteld. Z. K. H. PRINS HENDRIK IN EEN DOMINICANENKLOOSTER. Dinsdag bad het Dominicanenklooster te Zwolle de hooge eer Z. K. H den Prins binnen zijn muren te ontvangen. Het bezoek gold, zoo meldt men aan de Tijd, de ambulance, waartoe in genoemd klooster een der zalen was ingericht. Toen Z. K. H. in de ontvangstzaal was binnengetreden, viel zijn oog, behalve op de beeltenis van Hare Majesteit de Koningin, ook op het portret van Z. H. Paus Pius X z.g., en had de Prins de fijne attentie, den prior van het klooster te condoleeren met het afsterven van Z. H. den Paus. Daarna inspecteerde de Prins de zaal, voor de ambulance ingericht. Het was een ruim, frisch lokaal met 24 bedden en twee zusters, verpleegsters van het R. K. Ziekenhuis aldaar, waren daar tegenwoordig. De Prins gaf zijn hooge goedkeuring te kennen over de keurige inrichting en wisselde met den prior en de Eerw. Zusters eenige vriendelijke woorden. Daarna door den prior sein viteerd ook llöt kloostergebouw te willen bezichtigen, wandelde de Prins met de overige heeren door de ruime kruisgang en gaf ook te kennen de kerk te wil len aanschouwen. Z. K. H. roemde zeer het een schijf, waarop ze, als aandenken aan het prachtige kloostergebouw met de rijzige, feit den datum schreven waarop de aanval thieke kerk en verliet> na den ior van het OPI hun vliegtuig plaats had! klooster nogmaals zijn hooge voldoening be- Bij Longwy, zoo meldt onze correspondent J B verder, werd een vliegerafdeeling overvallen hebben, met zijn gevolg m drie auto s door een verspreide compagnie Frasnche In- Eet kloostergebouw. fanterie. T TARWE- EN ROGGEPRIJZEN. De bewaking van de afdeelmg bestond slechts uit vier officieren en 10 man. Ze zoch- Munster Treub heeft m antwoord op desbe ten echter flink dekking en schoten zoo treffende vragen medegedeeld, dat de tarwe- en duchtig, dat al gauw 35 Franschen gedood en gewond waren, waarop de overige aanvallers ziob overgaven. HOE DE DUITSCHERS FRANSCHE VESTINGEN VEROVERDEN! BERLIJN, 9 Sept.. (Eigen S.-oorresponi- dentie). De oorlogscorrespondent van de Deutsöher Tageszeitung bericht: Zonder één schot is de vesting Montmedy genomen. Behalve de hoofdmacht van de bezetting, die de Duitschers eenvoudig in handen ge- loopen is, werden de achtergeblevenen, die de wacht moesten houden, gevangen genomen. Bij hun aftocht hadden de Franschen de roggeprijzen, al zijn zjj door hem lager gesteld dan die voor buitenlandsch graan, voldoende winst aan handelaren en boeren verzekeren. Mocht de circulaire aan de burgemeesters ter voorkoming van prijsopdrijving van broodkoren onvoldoende blijken, dan zal de Regeering die per ingrijpende maatregelen moeten nemen. Overwogen wordt, door invoer van buiten, in de behoefte aan veevoeder vooral tegen den win ter te voorzien. Den vierden September vertrok de eerste la ding der in Amerika aangekochte tarwe. BROOD VAN GEMALEN TARWE EN TULPENBOLLEN. Uit Leiden wordt aan de „Nieuwe Ct." ge schreven De bakker W. van de Weerdt te Valkenburg heeft op een vergadering van de Leidsche bak- kerspatroonsvereeniging eenige brooden ver. toond die door hem waren vervaardigd voor 2:3 uit gemalen tarwe en voor 1/3 uit gemalen tul penbollen. Het aldus vervaardigde brood mocht toen de goedkeuring van alle aanwezige bak kers wegdragen. Aan het Rijksstation voor Bak- Uit het Engelseh. 45). Frederik zei geen woord bij al die over stelpende ontdekkingen stil ging hij naar den „rooden salon', zette zioh neer voor het portret, dat in alle trekken het evenbeeld zijner geliefde doode was. Daardoor dus die sprekende gelijkenis, want de stammoeder lady Bees was toch een over-overgrootmoeder van mijn arme Mary- Rose. Het hart van den armen Frederik bloedde opnieuw, toen hij aan zijn lieve bruid en aan haar treurig einde dacht. Volgens haar rang en stand behoorde zij op dit kasteel te wo nen, en toch had ze ihier dienst moeten doen als kamenier en in Hereford-house moest zij de luimen en grillen van lady Melusine ver dragen en nu rustte haar arm bekoorlijk lichaam op den bodem van den duivelskolk van Hampton. En terwijl hij daar alleen zat met zijn harteleed en alles overdacht wat had moeten zijn en niet was, op datzelfde oogen blik was ook een ander alleen met zijn ziels verdriet: de hertog van Hastings. Voor het eerst, sinds Melusinie zijne vrouw was, ihad zij hem smart bereid niet alleen door haar vreeselijk antwoord van zooeven, want een mensch blijft steeds een onvolmaakt mensch, maar een onbestemd voorgevoel zeide hem, dat zij bem beloog en bedroog omtrent de identiteit van de arme vonde ling. Roy hqd zich den heelen dag niet laten zien, het ontbijt en twieede lunch waren in onplezierige stemming verloopen. Voor het diner vroeg tante Carlyle aan de hertogin: Melusine, wat zeg je er wel van, dat een Carlyle kamenier hij je geweest is? Er zullen niet veel dames zijn, die zoo'n voor name kamenier gdbad hebben! Melusine mompelde iets, wat niemand kon verstaan, maar ontzag zich daarbij niet on verschillig de schouders op te trekken. Ver volgens keek zij naar de pendule en deed alsof ze een geeuw onderdrukte om haar verveling te laten blijken. Ik geloof dat het tijd wordt om te be ginnen. Hebt u honger, my lady? Ik ook! riep j miss Bane lachend uit. Maar waar is sir Frederik gebleven, hij was zooeven nog hier! 't Is zeer ongepast, iemand te laten j wachten, stoof Melusine op; hij weet toch wanneer er gedineerd wordt. Lady Carlyle, die het evenzeer ongepast vond over afwezen den kwaad te spreken, en den goeden Frederik een warm hart toe-» droeg, nam het voor hem op. Wij hebben op de gastvrouw gewacht, antwoordde zij ad rem Men heeft mij hoven- dien verteld, dat sir Frederik voor het por tret van lady Bess een gebed voor de rust zijner bruid gestort heeft. Lieve hemeldie stammoeder is nog erger dan de zeeslang, mompelde Melusine had genoeg om door allen verstaan te worden. Ale men over den duivel spreekt, trapt men hem op de staart! riep miss Bane uit, want de deur werd langzaam geopend en Frederik trad binnen. Maar niet alleen! Ach ter hem kwam niemand anders danRo bert Mount-Severn, bij wiens verschijnen Me lusine baar teeren ivoren waaier van schrik brak, terwijl baar reeds bleek gelaat zoo wit werd als een doek. Ik ibeb de eer, sprak sir Robert, naar allo kanten buigend, en lachend vervolgde hij: Direct van Parijs, beste Charley! In ieder geval hen ik mooi op tijd, want hij het binnenkomen hoorde ik juist voor het diner hellen. Uw reis kwam zeer onverwachts, oom, sprak de hertog droog, er zijn hier intus- sdhen vreemde dingen gepasseerd! Zoo? Vreemde dingen? Je .maakt me nieuwsgierig als een nachtegaal. U weet tóch zeker wel, miss Bane, dat de nadbtegaals de nieuwsgierigste dieren zijn? Neen? Wer kelijk waar.. Vreemde dingen, Charley? Me lusine wil je mie onder tafel er wel iets van vertellen Neendat zal ik niet doen, viel de hertog zijn drukpratenden oom in de rede. De zaken, die ik bedoel, zijn te ernstig, om ze onder een glas wijn te vertellen. Bent ge nu werkelijk zoo slecht op de hoogte, als u ons wilt doen gelooven, dan zal ik u wel het een en ander ervan vertellen. Parbleu, dat klinkt verduiveld interes sant, meende sir Robert. Dus dan zullen we maar wachten. Maeihère nièce.... j'ai l'hou- neur! Hij bood Melusine den arm en geleidde (haar naar de eetzaal, lord Hastings, lady Carlyle en Frederik miss Bane. Waarom hen je niet in Parijs gebleven? vroeg Melusine heftig, maar zacht, aan ha ren cavalier. Ik heb mijn werkplan veranderd, ant woordde Mount-Severn vlug, en naar zijn gelaat te oordeelen, kon iemand anders niet vermoeden, dat hij over ernstige zaken sprak. Ik dacht, dat het heter zou zijn hier te ver schijnen, dan in Parijs te blijven, waarvoor ik eigenlijk geen reden kon aangeven. En daarenboven is het in Parijs verbazend duur leven. Goed beschouwd: de reis naar Parijs kan veel eerder een vermoeden opwekken, dan wanneer ik hier zou blijven en me mee „verwonderen" kon over die „ontdekkingen'" en er mijn verontwaardiging over kon luch ten. Dexter is dooden u kan er niets aan gelegen zijn mijn correspondenties met hem bekend te maken, Ibeb i'k geen gelijk? Zwijg! snauwde Melusine hem toe, en haar oogen schoten vuur, pas op je woor den, of Of ge zult u wreken, zei hij kalm glim lachend. Ben ik dan in uw oogen zol'n baby, dat ge denkt me hang te kunnen maken? Voor 't overige zal ik er voor zorgen, dat er in mijn diner geen gift zal worden gemengd, en dat ge schieten kunt, weet ik ook! Melusinie werd aschgrauw. Je bent een duivel, siste zij hem toe. En gij natuurlijk een engel, hoe kan het anders, voltooide hij glimlachend. Natuurlijk wilde het gesprek onder het di ner niet recht vlotten, zooals bet steeds het geval is, wanneer de aanzittenden door eigen gedachten worden beziggehouden. Miss Bane en Mount-Severn waren de eenigen, die af en toe spraken. Melusine scheen hoofdpijn te hebben, donkerblauwe randen lagen onder haar anders zoo stralende oogen. Zij dronk hij het dessert veel champagne, die de hertog nauwelijks aanroerde. Charley, ben je ziek? vroeg Melusine, toen hij voor den wijn bedankte. Lichamelijk ziek niet! antwoordde hij kortweg. Champagne is slechts voor men- schen, die opgewekt zijn en door hem bos vroolijker willen worden. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 2