sta o sITiTywsT Uit Holland's norderMr. Wi<t anderei zegqen. NIEUWS UIT te IMTHEK. UIT DE ZAANSTREEK. ïericiiien reeds geplaatst ia onze vorige oplage. BENNEBROEK. noordwijk-aan-zee. SLACHTOFFERS VAN DEN OORLOG. krommenie 28£fS' ©fi "2 öBtrevwijze'ressen', up st nee. tel de de school 318 leerlingen. en Maalderij zouden eenige brooden ge-i konden worden ter onderzoek, f De bakker heeft een bezoek gehad van den iireetenr van den gemeentelijken keuringsdienst Van eet- en drinkwaren te Leiden dr. J. J. van Eek, die hem verzocht de proeven voort te zet ten en ten behoeve van den keuringsdienst |eenige brooden te vervaardigen, met verschil lende soorten bollenmeel bereid. Daaraan heeft ;de bakker voldaan. Eén gedeelte van het brood lis vervaardigd van den bol ,,La Heine, een Vuder van „Rose gris de lin" en nog een ander Van een crocusbol. Het brood is aan den Leidschen keurings dienst afgeleverd en het resultaat zal zoo spoe dig mogelijk bekend worden gemaakt. De kleur van het brood is wit, geel- en blauw achtig, naarmate het van een der hierboven ge noemde bollensoorten afkomstig is. Het ziet er heel goed uit en de smaak valt bijzonder mee. Met het oog op het voornemen der bollenhan- ielaren, om 1/3 der bollenvoorraden te vernie tigen, in verband met een drukking der prijzen voor het volgend jaar door overproductie, acht de Leidsche Bakkerspatroonsvereeniging, in overleg waarmede de bakker zijn proeven heeft genomen, het wenschelijk. dat de aandacht van le Regeering op dit voornemen wordt geves tigd, opdat dit hangende het onderzoek niet ten uitvoer wordt gebracht. SCHIP OPGEBRACHT. Het van Philadelphia naar Rotterdam be stemde stoomschip „Zuiderdijk" der Holland Amerikalijn is door de Engelschen opgebracht oaar een Iersche haven. DE SCHOOLBESTUREN EN DE CRISIS. Door den Minister van Binnen!andsche Zaken is, naar de „Standaard" meldt, aan de districts school-opzieners de volgende circulaire gericht: „Tengevolge van de mobilisatie der militie en landweer zijn natuurlijk ook tal van onderwij zers van bijzondere lagere scholen onder de wa penen geroepen. Daai de aldus tijdelijk openge vallen plaatsen niet steeds door tijdelijke leer krachten kunnen worden aangevuld, komen de besturen dier scholen te staan voor het feit, "dat bet onderwijs niet stipt volgens den geviseerden 'esrooster kan gegeven worden. De bezwaren worden natuurlijk nog grooter, wanneer een of meer lokalen der school voor militaire doeleinden in gebruik genomen zijn. fn al deze gevallen kan van de schoolbesturen niet worden geëischt dat stipt worde voldaan aan het bepaalde bij het eerste lid, sub 3e, van art. 59 der L. O. wet. Teneinde te voorkomen, dat de rijksbijdrage voor die scholen tengevolge van bovenbedoelde omstandigheden te loor gaat, heb ik de eer U te verzoeken die gevallen niet aan te merken als overtreding van evengenoemde wetsbepaling en daarom ook geen melding te maken in de opgaven model O en 01. Op gelijke wijze zal zijn te handelen ten aan zien van scholen voor U. L. O. en scholen^ voor M. U. L. O. waar tengevolge van de mobilisatie bet onderwijs in de vakken 1, m, n en p tijdelijk stagnatie ondergaat. In dit geval zal in de desbetreffende kolom- men van den staat, model Ol, zijn te vermelden het aantal uren, hetwelk voor die vakken op de co viseerde lesroosters voor normale toestanden uitgetrokken." !)E GEVANGEN GENOMEN NEDERLAND- SCHE OFFICIEREN IN ALRANIë. Onze gezant te Rome heeft aan den Minister van Buiténlandsche Zaken gemeld, dat volgens bericht aan hem van den Roemeenschen gezant te Durazzo, de noodige orders zijn gegeven om dn twee gevangen genomen Neder]andsclie offi cieren, de heeren Reimers en Verhulst, in vrij heid te stellen. WETHOUDER SBEN OEMING TE AMSTERDAM. De gemeenteraad heeft na twee stemmingen en een herstemming in de vacature Delpret ge kozen als wethouder den heer W. H. Vliegen (soc.-dem.) die thans de benoeming aanvaardde. Doodeljjk ongeval. De landbouwer H. van Diepenbeek, op de Hoeve, te Uden, (N.-B.) stortte Dinsdag, terwijl hij bezig was met het omzetten van hooi, van den hooizolder en kwam met het hoofd op den vloer der schuur terecht. Hij werd bewusteloos opgenomen en de genees heer constateerde hersenschudding. Naderhand is de ongelukkige, die eene weduwe en eenige kinderen achterlaat, aan de gevolgen overleden. eens na te gaan, wie bij sommige géwichtxge stemmingen in onze Staten-Generaal voor, wie tegen stemden, om dan daaruit te hesluiten, welko personen, welke richtingen, welke par tijen, door de gebeurtenissen, die we thans beleven, in hef gelijk zijn gesteld. En dat alles zal moeten geschieden niet uit zucht tot gelijkhebber ij1, maar in 't algemeen belang, wijl uit dat alles zal kunnen blijken, bij welke partijen, bij welke richtingen, de handhaving .van Neerlands onafhankelijkheid op den duur hef best gewaarborgd is. Maar nog eens, voor de uitwerking van dat alles is 'f thans het juiste oogenblik niet. Thans wordt aller aandacht in de eerste plaats gevraagd voor het tegenwoordige. Maar toch ware het met hett oog op de toekomst bedenkelijk, indien tengevolge daarvan het verleden ten eenenmale uit 't oog Verloren werd. Hier en daar valt dit thans reeds aan te toonen. 'tls daarom ook zoo goed, dat juist nu de heer Colijn naar voren treedt, omdat waar in den eersten tijd verschillende mondelinge en schriftelijke beschouwingen allicht zullen moeten achterwege worden gelaten dan toch de persoon van Colijn menige herin nering zal opwekken, tal van zaken in het geheugen zal terugroepen, die ook in deze kritieke tijden niet vergeten mogen worden. HET EERSTE KAMERLID COLIJN. In de Maasbode schrijft de heer A. J. van Wijnbergen het navolgende: De Staten van Gelderland hebben het be nijdenswaardig voorrecht gehad, in de huidige tijdsomstandigheden den oud-Minister van Oorlog, den heer H. Colijn, te mogen afvaar digen ter Eerste Kamer. Wordt ongetwijfeld de heer Colijn persoon lijk van ganscher harte wederom welkom ge hoe ten op het Binnenhof, vooral het lands belang is ten zeerste betrokken bij deze ver kiezing, en geruststellend mag het zeker hee- ten, dat in dze moeilijke dagen ook de heer Colijn wed ram h' eit betreden het terrein der actieve politiek. En zoo zal hij dan over weinige dagen weer zijn intrede doen in s Lands vergstderzcutl, nn niet plaats nemend achter de Regeer in "stafel maar als lid der Volksvertegenwoordiging, ong waar noodig', overleg te plegen met de Regee- ?ing, die Regeering tie steunen in haar moei lijke, tot heden op zoo lofwaardige wijze v<Jï- brachte, taak, en te controleeren de uitvoering van al datgene, wat m'eer en meer 'blijkt- zoo uitnemend te zijn voorbereid en gereed ge- tnaaktjuist door hem. Waarlijk in dezen terugkeer ligt rijke stof tot overweging èn voor hem zelf èn voor °ns allen. 't Is thans echter niet 't moment deze medi taties in 't openbaar uit te werken. Later zal er ongetwijfeld gelegenheid wezen, ^©ns rustig naast elkaar te beschouwen woor den, door sommigen thans, en woorden, door diezelfden vroeger gesproken, houdingen, door Sommigen thans, en houdingen, door diezelfden Vroeger aangenomen; zal er gelegenheid zijn, HEEMSTEDE. R. K. Volksbond. Zondag L3 September te zes uur 's morgens houden de leden van de Heemsteodsche Vclksbondafdeeling een Ge nerale Communie voor de zielsrust van Paus Pius X, z.g. en voor het verkrijgen van den vrede en het behoud van ons vaderland. Ieder der leden tooie zich met het Bonds- insigne en geen enkele verzuim©, om voor deze intenties Zondag te bidden! De R. K. Volksbond, aid ruing Heem stede, vergadert Maandag in het R. K. Ver- eenigingsgebouw, des avonds om half negen; spreker de WelEerw. Adviseur. Aller op komst verzocht! „St. Jeroen". Gisterenavond hield do bloemistwerkliedenvereeniging „St. Jeroen", een zeer goed bezochte vergadering en waar in de vrijgestelde va,n den Bond „St. Deus Dedit", de ^eer A. Loerakker van Haarlem j den huidegen toestand in 't bloembollenbedrijf uiteenzette en de houding aanwees welke de locale organisaties en de werklieden in het bijzonder in deze benarde- tijden hebben aan te nemen. Veertien nieuwe leden gaven zich op, waar door het ledental van „St. Jeroen", tot 10Ü gestegen is. Met algemeene stemmen weid liet Bonds voorstel, „oprichting van een werkloozen- fonds", aangenomen; do wekelijksche contri butie voor vaste werklieden bedraagt 2 cent en voor losse 5 cent. Nog werd besloten dezen, winter wederom een 2-jarigen cursus te org-aniseeren en bij voldoende deelneming' een tentoonstelling van bloeiende knol- en bolgewassen te houden. MILLEGOML Het Rijksontvangeïskantoor. De verbouwing van secretarie en archiefka mertje van het voormalig Raadhuis waarin het kantoor van den Rijksontvanger zal geves tigd worden, is opgedragen aan den aannemer M. Th. Pos, alhier. HALFWEG. Feestavond. Gisteren gaf het St. Ag- nespatronaat eene opvoering van „de Hemel- sche Altaarwacht". In verband met het zil veren priesterfeest van den Z.Eerw. Heer Pastoor, was deze avond meer aan den jubi laris gewijd. De verschillende vooroefeningen vooral do welkomstgroet voritten zeer veel bijval. Schoon mocht ook de kleine sterrenwacht genoemd worden. De Hernolsche Altaarwacht was prachtig. Op liet einde van den feestavond dankte de Herder dan ook minzaam, niet alleen de meisjes, die den avond door hun spel en voordrachten hebben opgeluisterd, maar ook de Eerw. Zusters en de dames, die zich zoo veel moeite hebben getroost om dezen avond tot een wereklijken feestavond te maken, j Hedenavond insgelijks een feestavond. Het, loont "de moeite dubbel hem bij te wonen. HAARLEMMERMEER. Benoeming. Tot onderwijzer aan de R. K. School aan den Spaarnwouderweg, in deze gemeente is benoemd de heer M. S. B. Logger. A rbeidsbeurzen. In hot begin van de mobilisatie is door de oprichting, van ge- legendheden om zich van arbeidskrachten te voorzien of om werkzaamheden tie bekomen, z.g. arbeidsbeurzen, in de o.l. scholen in ver schillende gedeelten der gemeente, getracht bemiddeling aan te bieden tusschen werkge ver en werknemer. Het is gebleken dat dit hier niet geheel noodig was, daar er nage noeg geen gebruik van iis gemaakt-. De ar beidsbeurzen hebben in de landbouwstreken nog geen burgerrecht verkregen. IJ MUIDEN Voor binnenkomende vaartui- gc 11 De kapitein ter zee, commandant der positie IJ;.miden heeft bekend gemaakt, dat het voorgeschreven kenteeken voor bin nenkomende vaartuigen, n.l. de natievlag halfstok of drie witte lichten, niet mag gelie- schen worden, vóórdat het onderzo k door het stoomloodsvaartuig of de sleepboot IJ muiden heeft plaats gehacl en dat het voor barig hijschen daarvan tot verdenking van kwade bedoelingen en daaruit voortvloeiende onaangenaamheden kan leiden. BEVERWIJK. De K. S. A. In de gisterenavond ge houden vergadering van het Pi. Comm. voor de K. S. A. werden o.m. de statuten vastge steld ©n werd als Bestuurslid gekozen de heer H. van 't Hoff. Behoudens bekrachti ging door verschillende ledenvergaderingen hebben zich reeds 9 sociale vereenigingen bij het PI. Comm. aangesloten. HEEMSKERK. V a a n d e 1 w ij d i n g. Zondagmiddag had de plechtige wijding plaats van het nieu we vaandel der Mariavereeniging. Na het zin gen van eenige Marialiederen, werd door den Weleerw. Heer Kapelaan verklaring gege ven van de symbolische beteekenis van de dieren en figuren, welke het medaillon, waar in de H. Maagd ©n haar; k'inc^ omgeven. Het vaariïïdl, "maakt een heerlijken Indruk' eri steekt zijn ontwerper, den W.Eerw. Heer Kapelaan alhier en den uitvoerder, den lieer de Vries van Amsterdam tot eer. De Mariavereeniging mag zeer zeker trotsch zijn op haar vaandel. Bedevaart. Nu zich hier een zelf standige Broederschap van O. L. Vr. ter Nood gevestigd heeft, zal op Woensdag 23 Sept. uit deze parochie een groote processie gehouden worden naar Maria's1 genadedörd. Een vijftig-tal bruidjes zullen meegaan, ter wijl vele vaandels het geheel een plechtigen Gisterennacht kwamen alhier vier Belgi sche vluchtelingen (Duitschers van afkomst) aan, twee mannen en 2 vrouwen, die in groo- ten haast met achterlating v»a.n alles uit Os- tende hadden moeten vertrekken. Een dei- mannen, die vroeger te Noordwijk aan Zee in betrekking is geweest, klopte aan bij Jan van Kan, garagehouder alhier. Daar vonden de arme Vluchtelingen een onderdak en hadden zij gastvrije verzorging. Gisterenmiddag ver trokken twee mannen en 1 vrouw naar den Haag naar de Duitsche legatie. De andere vrouw, die onderweg zich bij de anderen aansloot, bleef nog bij v. IC- Haar lieele be zit was 3 francs! De Burgemeester van Noordwijk zou zien, wat hij voor haar doen kon. Wij waren getuigen van het afscheid, dat de 3 namen spreken konden zij niet meer van aandoening en dankbaarheid Ar me slachtoffers van den oorlog! BURGERLIJKE STAND. ALKMAAR, Overleden: 7 Sept-. A. Delis, 49 jaar. 9 Sept. A. Schutz— de Groot, 22 jaar. Gemeenteraad. De heer A. Schut in de raadsvergadering der vorige week tot wethouder gekozen, heeft daarvoor bedankt. Dinsdagavond sprak de burgemeester in de raadszitting eenige zeer waardeerende woor den aan den scheidenden wethouder, die ge durende 13 jaar deze functie heeft vervuld, waarvan hij de laatste 5 jaar niet den bur gemeester heeft samengewerkt. Ook namens den raad bracht de burgemees ter den heer Schut dank voor het ve-le goede, dat hij in het belang der gemeente heeft ge daan. Overgaande tot benoeming van een wethou der werden achtereenvolgens benoemd de hee ren Schots, Waal, Albers, Jongejans en"Booij, die allen bedankten. Vervolgens werd gekozen de heer Re ij no, die niet aanwezig was. SCHAGEN. Aanbesteding. B. en W. zullen op Woensdag 16 Sept. a.s. des nam. 2 ure, ten Raadhuize aanbesteden, het inrichten van een -Belttorrein, het bouwen van een Bergplaats het maken van een mestplaats, schooling, enz. Inlichtingen verstrekt de waarnemende gemeente opzichter. Verloting. Den Ssten October a.s. zullen x>p de alhier to houden Paardenmarkt do i prijzen voor de verloting worden aangekocht, I oorspronkelijk verbonden aan de groote Landbouwtentoonstelling 1914, die wegens den toestand in den lande niet kon plaats hebben. De trekking zal gehouden worden op 8 Oc tober. De hoofdprijs een© waarde van f 600. MEDEMBLIK. Onze Pastoor. De toestand van den ZeerEemv. Heer Pastoor, welke gedurende enkele weken zeer ernstig was, is gelukkig weer aanmerkelijk beter. Echter zal Z.Eerw. de eerste weken nog op last van zijn dokter thuis moeten blijven. Moige een krachtig en volledig herstel Z.Eerw. in staat stellen do kerkelijke be diening weer spoedig waar te nemen. UIT HET GEMEENTEVERSLAG OVER 1913. IV. G emeenterein igi ng. Uit het verslag va!1 den dienst der ge meentereiniging stipp<!" wij aan dat ter ver vanging van oude vuilniskarren vier vier wielige wagens met zelfsluitonde klappen werden aangeschaft, dat 't in de bedoe ling ligt successievelijk door aankoop en aan maak alle karren van oud model door deze wagens te Vervangen- Deze wagens voldoen goed. De paarden, die nu de vracht nietï meer gedeeltelijk be hoeven te dragen, loopen met deze wagens in gematigden draf, a0° zegt 't verslag, waar door tijd gewonnen wordt vooral bij veraf ge legen wijken. Bovend.cn kan een grooten hoeveelheid asch en vuilnis worden vervoerd. Op 97 werk- en 16 Zondagen werden de straten gesproeid/ waartoe 6 waterwagens in dienst zijn; 15129 M3. water werden hiervoor gebruikt. Verder werden eenige straten be sproeid met ehloorcalsium; terwijl ook chloor- magncsiumloog gebruikt werd. Als hulpmiddelen zijn beide producten goed, merkt 't verslag aallj waar men echter over voldoend sproeimateriaal en goed drinkwater beschikken kan, is wateibesproeiing verkiese lijker, omdat bij regen niets te loor gaat en omdat' gebruik van deze stofbiiidende middelen veel tijd vere'ischt. Het tonnenstelsel neemt van lie verleden af; door intrekking van Si stuks, was 't aantal uitstaande tonnen op 31 D'ec. 3883. De opbrengist van de verkochte mestspe- ciën was f 177P^3.66Va tegen f 15865,13 in 1912. De dienst leverde met de begrooting op een vcordeelig verschil van f 3130.20y2 Katholiek Onderwijs. Uit 't sehoolverslag halen wij wat aangaat ons Katholiek bijzonder onderwijs 't navol gende aan. R. K. Par. "Burgerschool voor jongens God. O. Gracht. Het hoofd der school wordt bijge staan door 7 onderwijzers. Op 31 Deo. telde de school 159 leerlingen. Op 15 April werd een aantal leei'lingen overgeplaatst naar de St. Antoniusschool aan den Zijlsingol. St, Jozefschool voor jongens Nieuw© Gracht Het hoofd wordt bijgestaan door 6 onderwij- St. Canisiusschool voor jongen; Linschóten- straat 23. Het hoofd wordt bijgestaan door 5 onderwijzers en 1 onderwijzeres. Op 31 Dec. telde de school 267 leerlingen. St, Bavcschool voor jongens. Het hoofd wordt bijgestaan door 5 onderwiizers. Op'31 Dec. telde de school 264 leerlingen. St. Bavcschool voor meisjes. Het hoofd wordt bijgestaan door 6 onderwijzeressen en 3 vakonderwijzeressen. Op 31 Dcc, telde de school 289 meisjes. R. Iv. Mariaschool vooi' meisjes Koning straat. Het aantal leerlingen bedraagt 392. Mariaschool B. Stoofsteeg. Het aantal leer lingen bedraagt 150. Zusterschool van het Veronicagesticht Spaarne 89. Het hoofd wordt bijgestaan door 20 onderwijzeressen waaronder 8 vakonder- wij zeressen. Op 31 Dec. telde de school 554 meisjes, waarvan 239 kosteloos onderwijs 'ge nieten. St, Jozefschool voor meisjes, Heerensingel 75. Het hoofd wordt bijgestaan door 5 onder wijzeressen. Op 31 Dec. telde dc school 23G leerlingen waarvan 135 kosteloos onderwijs genoten. St. Antoniusschool, Zijlsingel 2. Het hoofd wordt bijgestaan door 4 onderwijzers en 2 onderwijzeressen. Het aantal leerlingen be droeg op 31 Dec. 235. Bijz. school van de R. K. Schooivereeniging Cruquiusstraat 2. Het hoofd wordt bijgestaan door 3 onderwijzers, 4 onderwijzeressen en 2 vakleeraressen. Op 31 Dec. telde de school 158 leerlingen, nl. 110 jongens en 48 meisjes. Openbaar Onderwijs. Ten opzichte van 't openbaar onderwijs ha len wij nog uit 't sehoolverslag aan Het verrichten van loonarbeid door kinde ren, die vallen onder de leerplichtwet kwam helaas nog voor. De instelling van het 7e leerjaar is van zeer duidelijk merkbaren invloed op de re sultaten van het onderwijs. De leerstof blijkt bij de leerlingen, die haar hebben doorloopen, beter verwerkt en meer vastgelegd dan bij hen, die de school na het 'Se leerjaar ver lieten. (Wordt vervolgd.) BRAND IN DE KORTE BEGIJNESTRAAT Gisterenavond tegen negen uur is een uit slaande brand uitgebroken in het perceel Korte Begijnestraat 22. De brand ontstond op de bovenverdieping van liet pereéel bewoond door J. Kalt, ter wijl de bewoners niet thuis waren. De man was in Amsterdam werkzaam en de vrouw was met haar kinderen even bij haar. ouders. De schoonvader van Kalt, de uitdrager P. Goyer, die beneden woont, was alleen thuis toen de brand uitbrak. Hij hoorde boven iets vallen, en toen hij ging' zien wat er was ge beurd, zag hij dat boven eenige schotten in brand stonden. Van alle kanten naderden vlug de brand spuiten met veel materiaal, daar de brand zich ernstig liet aanzien. Van de Groote Markt af was een groote vuurgloed merkbaar, die het ergste deed vreezen Er waren zelfs, die reeds dachten aan een ernstig'en brand, als een nieuwen kazernebrand. Kort nadat het blueschingswerk was be gonnen, kwam ter plaatse de burgemeester en verder zagen wij er eenige raadsleden, waaronder de beereu Visser en Riukema en voorts den wethouder, den heer J. de Breuk. Met kracht werd het blusschingswerk be gonnen en men slaagde er in den brand tot het ééne perceel te beperken. Binnen een goed balf uur was bet gevaar geweken. De brand werd gebluschl met 5 slangen op de waterleiding. De bovenverdieping, de zol der en de achterkamer van de benedenver dieping zijn geheel uitgebrand, doeb de voor kamer van 't perceel .bleef gespaard. Wij vernemen, dat do brand vermoedelijk is ontstaan doordat een brandend glazen pe troleumlampje, dat in de keuken op een ta feltje stond te branden, daar af is gevallen, doordat de kat het zou omgeworpen hebben of doordat de glazen peer ervan zou zijn ge sprongen. Zoowel de inboedel van den boven- als die van den benedenbewoner was verzekerd. Een gedeelte van den inboedel van den be nedenbewoner was reeds naar buiten gedra gen. Natuurlijk waren er veel toeschouwers. Toen men den vuurgloed in de lucht zag, stroomden de mensc'hen in de richting van de Begijnestraat! Er zijn over den brand nog een paar bij- zonderbeden te vermelden. Over den geweldigen meuschenstroom bij voorbeeld, die van alle kanten aankwam, militairen met gevelde bajonet, assisteerden de politie bij de afzetting van de straat. Vooral achter woedde bet vuur hevig; daar heeft bet ook het ergste uitgeslagen. De tuin schuttingen van de aangrenzende buizen wa ren heet! De ligging van bet getroffen perceel was voor blussdking nog vrij lastig; van den lad derwagen af werden aan den voorkant twee stralen water in bet vuurt geworpen, terwijl wijl de drie overige op zij en aan den ach terkant het vuur bespoten; de slangen werden door de nabijgelegen woningen geleid; door gangen en tuintjes, over schuttingen, op een ladder naar bet dak toe 't was, noodge dwongen, vrij omslachtig! Maar voor de ge weldige watermassa een half uur lang vijf stralen! nloest het vuur toch wijken. Tot laat in den nacht bleef het personeel van den ladderwagen nog bezig; met twee stralen werd de smeulende massa nat ge houden. DE KAZERNEBRAND. Op een suppletoire oorlogsbegrooting dienst 1914 komt voor een post van 6100 voor her stelling' van de schade, veroorzaakt door den brand op 15 Februari 1914 in de kazerne aan den Koudenhorn, alhier. VAN EEN VERMIST RIJWIEL. Een dezer dagen verhuurde een rijwielhande laar aan een jongen een rijwiel, die er echter niet mede terugkeerde Thans is hem 't rijwiel van uit het Rijksop voedingsgesticht te Alkmaar teruggezonden. Het was bereden geworden door een ont vluchte verpleegde uit dat gesticht, die thans is aangenouaen en cue 1' Vóór ném "door een andw ren jongen had laten huren. STROOPERIJ. Dooi de politie is aangehouden de 18-jarige C. R., in wiens bezit een zak met ongeveer 25 L. aardappelen is gevonden C R. zeide eerst dat hij de aardappelen van zijn vroegeren baas in den Houtrakpolder had gekregen! maar bekende later, dat hij ze op een land had gerooid. LIJKVERBRANDING NIET STRAFBAAR Heden deed de kantonrechter alhier uit spraak in de zaken tegen dr. van Lissa en mr. Mijer. In breede juridische overwegingen ging de kantonrechter de verschillende betrekke lijke bepalingen der wet op het begraven van lijken na. Z.EdAehtb. kwam tot de conclu sie dat de wetgever werkelijk bedoeld heeft de lijken te begraven, zooals wij dit ver staan en dat daar dus niet onder valt bet verbranden. Om echter tot de strafbaarheid an de overtreding te geraken, moet de wet ook de personen aanwijzen, die bij nalatigheid daar voor aansprakelijk kunnen worden gesteld. Waar dit juist in de wet gemist wordt, kon de kantonrechter de vervolgde personen niet als de aansprakelijke personen beschouwen, zoodat zij ontslagen moesten worden van alle rechtsvervolging. Naar wij vernemen, zal de ambtenaar var bet openbaar ministerie hooger beroep aan- teekenen. WERKLOOSHEIDSVERZEKERING. Verleden week bepaalde de Gemeenteraad, op voorstel van B. en W., dat uitkeeringen ten behoeve van verzekerden tegen werkloos heid zullen worden gegeven, bedragende 6 voor gehuwden en 3 voor anderen. Daarmede werd afgeweken van een rege ling, die minister Treub had voorgesteld. Thans is aan dezen minister namens alle werkloosheidskassen een adres gezonden, om te bewerken, dat ook voor Haarlem geheel de regeling zal gelden, zooals die door den minister voor alle gemeenten is ontwor pen. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: H. Nederkoorn, Leidsehestraat 38rood, een portemonnaie; J. van Gunst, Jo d nsstr. 72, een ceintuur; M. Strik, Westergracht 111 rood, een taschje; F., Damstraat 10, een hor- logeketting; A. v. d. Veldt, Oranjeboomstr. 59. een rozenkrans; J. Blunkwater, Essehil- derstraat 3, een colbertjes en een rozenkrans; J. Bakker, Generaal Cronjéstraat 28, een ro zenkrans; J. Schaap, Zijlweg 32, een ring; O. Israël, Saenredamstr. 92, een broche; M. Bak ker, Gasthuislaan 136, een zak met inhoud; Hulpbureau Leidsche plein, een houten burie; A. Besselaar, Paul Krugerstraat 45, een hand schoen; G. Boting, Rozenpriëelstraat 23, een hondenhalsband. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: 9 Sept. C. iv.. 1- en M C. v. Meel. H. J. J. Janssens en G. Kop pen. T. Swaan en H. Schornagel. A. Schaap en R. P. Mees. Getrouwd: L. J. Vers teeg en M. Carpntier. J. P. Jukes en A. A. O. Nieuwstad.. W. O. Hoos en J. W. Verkerk. T. van Putten cn F. A. Kobs. A. Rens e.i P. O. Feijen. O. F. v. Wanrooij en D. Scheidier. W. H. Stellens en P. J. v. Haren. A. H. Rap en A. J. Lamme. Geboren: 8 Sept. z. van W. Cchiltman Biere. d. v. J. J. M. Roest—v. d. Hoop. z. van H. B. F. L. Verheusv. d. Roer. z. van A. M. Passchierv. d. Plas. 9 Sept. z. van T. Br ruwer—Popma. d. van J. Ja-ski—itesteleijn. Overleden: 9 Sept. O. A. 4 m. z. van A. D. v. Krieken, Brouwerskade. 8 Sept- T. II. Stouten 60 j. Antoniesteèg. BUITENLAND. OFFICIEEL ENGELSCH BERICHT. LONDEN, 9 Sept. Gepubliceerd wordt de volgende mededeeling van het Britsobe mi nisterie van Oorlog van 8 September: De algemeene positie blijft bevredigend, de bondgenooten winnen grond langs de lijn van de Ourc-q en van de Petit Morin. De Brit- sche troepen hebben den vijand hier tien mijlen teruggedreven; gevechten werden ge leverd op den rechtervleugel langs de lijn Montmiral—le Petit Sonpais. Aan geen van beide zijden werden voordeelen behaald. Ver der rechts en nabij Vitry le Francois tot Ser- leise les Bain is de vijand teruggedreven in de richting van Reims. In de nabijheid van Lunéville is een poging der Duitschers om vooruit te komen, afgeslagen. De aandrang op den vijand duurt steeds voort. Over het geibeele front der bondgenooten is de Brit- sche legermacht den geheelen dag in actie geweest. De vijand bood weerstand, doch tvo:; na een hafdnekkigen tegenstand terug en trekt thans naar het Noorden van de Marne. Het vijfde Fransche legercorps heeft aan de Oureq een hevigeu strijd geleverd, doch hiei is eveneens de vijand teruggedreven. Het Duitsohe .leger beeft zware verliezen geleden langs de geliecle linie, doordat liun poging om vooruit te komen, overal hardnekkig be streden werd. De Britsche legermachten heb ben wederom verliezen geleden, doch het aan- tal is gering met betrekking tot den aard van het gevecht. De uitslag van liet twee- daagsche gevecht is zeer bevredigend. ;«.«-Ni». DE OORLOG EN DE STOOMVAART LIJNEN. Men meldt ons uit IJMtJIDEN: De mail en vrachtstoomscbepen der ver schillende Nederlandsclie stoomvaartlijnen ondervinden zonder uitzondering verbazend veel oponthoud door de uiterst, strenge be waking der' Golf van Biscaye en bet Engel- scbe Kanaal. Het is met geen mogelijkheid te zeggen wanneer de schepen kunnen bin nenkomen, want eenmaal in bovengenoemde wateren aangekomen, is er geeu kans om, zonder gecontroleerd te worden, door te stoo- men. Er liggen in Engelsöhe havens schepen, welko door dezen maatregel al meer dan een week te laat komen. Het gebeurt niet zelden, dat de lading bestemd voor Duitschland, on der in het schip ligt,, zoodat de gebeele los sing moet geschieden, om daarna het restee- rende, voor Hollandscli© havens bestemd, wederom in te laden; want zoo weinig kan bel niet zijn: als het voor Duitschland is, moet het er onvoorwaardelijk uit. Het is dan ook geen. wonder dat door dit alles de rege ling der vaartbeurten totaal in de war loopt! s

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 3