binnenlandT" MEOWS UIT OEN OiHTBEK. ft1 UIEUWS UIT LISSE e. o. Uit Holland's NoordërKwarfiër. Zaterdagavond-nieuwtjes. STADSNIEUWS. De Uorlogs bulletins van 44 jaar geleden. Bulletin 12 September 1870 BIJ TOUL EN VERDUN! PARIJS, 12 Sept. Inlichtingen, bij het Mi nisterie ontvangen: Zaterdag vielen van 5 uur de6 morgens tot 9 uur des avonds de Pruisen Tou 1 aan, en trachtten het te bespringen, maar zij werden te ruggeslagen en hun batterijen zijn ge demonteerd. Hun verliezen bedragen 10,000 man, die huiten gevecht zijn ge steld. Verdun blijft een dapperen te genstand bieden. Het beeft twee keeren opeiscbingen geweigerd, en zal bet tot het laatste uithouden. M o n t in d y heeft Donderdag opiueuw een aanval teruggeslagen. De Pruisen omringen M e a u x, zijn te C r c y eu naderen N o y s.y nend kunnen te voorschijn komen, als ook mate- rieele hulp ons voldoende ten dienste staat Dapperheid, tucht en offervaardigheid voor het Vaderland laten niets te wensehen. Als de Engel- sche staatslieden in ernst gelooven, dat ze Duitsehland uithongeren kunnen, dan verraden ze in militair zoowel als in economisch opzicht, een groote onbekendheid met Duitsehland en zijn zorgen." STILSTAND IN DE ENGELSCHE TEX TILE-INDUSTRIE. Men meldt ons uit Rotterdam (S-corr.) dat de Eugelscbe Textiel-industrieelen reeds een honderdduizend werkloozen hebben in hun bedrijf, eu dat een algeheele staking van het bedrijf voor de deur staat. De spinnerijen en weverijen zullen zoo is aan de reg. verklaard volledig moeten sluiten, daar zij aangewezen zijn op Duitsche kleurstof fen, en. de voorraad totaal is opgebruikt. De Engelsche regeering heeft het verbod van invoer van Duitsche kleurstoffen opge heven, doch daar de Duitsche regeering liet verbod van uitvoer streng handhaaft, is een lara-leggen der textiel-industrie binnen den kortsten tijd onontkoombaar. TEGENSPRAAK. BERLIJN, 11 Sept. (S-oorr.) Men betwij felt hier hard de geestdrift van Engelsch- Indië voor den oorlog. In het Lagerhuis deelde minister-president Asquith mede, dat de En gelsche vice-koning van Indië hem bericht had, dat 22 grootere Engelsch-Indischc staten hun eigen troepen aan Engeland ter beschik king stelden en dat de vice-koning uit. de meest afgelegen staten brieven ontvangen had, waarin de wensch werd uitgesproken Enge land hulp te bieden. Andere vorsten hadden hun kroonjuweelen en staatsinkomsten ver pand om Engeland te helpen. Doch wij herin neren ons levendig, dat voor verscheidene jaren te Londen het bericht werd verspreid, dat de Indische vorsten aan Engeland 10 dreadnoughts en 20 pantserkruisers aangebo den hadden en geld daarvoor opbrachten. Geen enkel schip echter werd ooit met geld van Indische vorsten gebouwdZoo ook thans weder. De Engelsche geweldpolitiek dwingt de Indische vorsten zulke verklaringen af. De stemming in Indië is voor Engeland niet gunstig. BELGISCHE VLUCHTELINGEN IN NEDERLAND. ïn verband met den door ons j.l. Woensdag ge- publiceerden particulieren brief uit Zeeuwsch- Vlaanderen meldt men ons nader dat er in de gemeenten Hulst, Clinge en St. Jafi Seen, steeds meer en meer vluchtelingen aankomen. Ook de gemeente Koewacht werd spoedig verrast door aapkomst van vele vluchtelingen (meest vrouwen en kinderen) door den Burgemeester hunner gemeente Lokeren aangeraden om te vluchten daar voor de inaantocht zijnde Duit sehers gevereesd werd dat Lokeren zou worden genomen en een gevecht tusscheu dezen en Bel gische soldaten werd geducht. Het was treurig om die scharen van men- schen te zien, die al wat zij bezaten door hun angst in dgn steek hadden gelaten om hun leven te rédden. Velen sehreiden van blijdschap toen zij den Hollandschen bodem betraden en rie- ppen uit: „Hier zijn we toch veilig." Alle handen uit de gemeente Koewacht gre pen aan om deze lieden zoo een goed mogelijk VII. OORLOGSDAGBOEK. (Van 5 tot 12 September). 5 Septemberr De Fransche 'generalissi mus, generaal Joffre, die tegenover de Duit sche strategie wel een moeilijke taak heeft, en door de snelle vorderingen der Pruisen aan alle kanten, zijn krijgsplan nog wel eens veranderen moet, begon nu eeu tactiek te voeren, die voor menigeen buitenstaan ders althans niet heel wel begrijpelijk en duidelijk is. De Franschen trekken telkens achter waarts, geven de Duitschens sterke plaat sen „zoo maar" in handen.... Maar.... de Fransche generalissimus zal er zijn reden wel voor hebben! Nu weer is Reims door de Duitsehers, die intussehen tot vóór de for tenlinie van Parijs naderen, „zonder strijd" bezet. De Oostenrijkers, die de nog vrij belang rijke stad Lemberg verloren, troosten zich met de hoop „dat die plaats nog best, een val voor de. Russen worden kan" In België hebben de Duitsclhers Dender- monde bezet, en ook daar weer vernield en gebrandWaarom toch? Over Antwerpen is men niet heelemaal ge rust. Die spreekt van „het. loopt gevaar", een ander .beweert, dat de forten niet in orde zijn; van dit laatste is al heel weinig waar. Toch zwerven de Duitsehers hier en daar wel in de buurt van de Scheldestad, de hoop van het Belgenland! September. Het is betrekkelijk stil onder dak te verschaffen Gelukkig dat er in die streek niet veel werk loosheid heerscht, anders zon de komst van hun onverwachte buren, voor die gezinnen zwaar ■vallen. Deze week vertrokken uit deze streek vele personen naar Duitsehland om aldaar in fabrie ken werkzaam te zijn om welke krachten uit Duitsehland was verzocht. In de gemeente Hulst wordt hét aantal vluch telingen geraamd op 800. Maandag vooral in den n.m. en den avond nam het aantal vluchtenden, waaronder ver schillende geestelijken en al de Eerwaarde Zus ters van O. L. Vr. Preseentatie to St. Nicolaas, voortdurend toe. Heden werden een 70-tal behoeftigen vluchte lingen overgebracht naar Oldenbroek. De spoorwegmaatschappij Meehelen-Terneu- zen beeft al haar rollend materieel op Neder- landsche grondgebied gebracht. Dit heeft ook dc Maatschappij GennTer- neuzen gedaan. GEMEENTELIJKE CREDTETVER LEENING. Do gemeenteraad van Amsterdam heeft, naar wij meldden een crediet van ten hoogste 1.000.000 verleend voor de instandhouding van daar gevestigde industrieele ondernemingen enz. Nader wordt thans medegedeeld, dat voor het ontvangen van een krediet alIeeD zoodanige onderneming-én in aanmerking komen, welke, na éen onderzoek door deskundigen, zullen blij ken a. op solide basis te berusten b. levensvatbaar te zijn (waarmede bedoeld wordt, dat baar afzet door den oorlogstoestand niet dreigt te worden vernietigd); c. aan een groot aantal werklieden een be staan te verzekeren d. bereid en in staat zijn nog eenige zeker heid te verschaffen, bijv. in den vorm van hy potheek, door cessie van vorderingen op bin nen- of buitenland, als anderszins. Voorts zullen, wat de bouw.werken betreft, vooralsnog enkel kredieten worden verleend voor de-voltooiing van bouwwerken, wélke voor een belangrijk deel reeds met eigen geld zijn opgetrokken. 1)E OPENING DER STA TEN-GENE RA AL. Blijkens 't programma van de opening der Staten-Generaal zal deze door H. M. de Ko ningin zelf geschieden. H. M. zal van den Prins vergezeld zijn. EEN ENGELSCH 'OORDEEL. Men schrijft ons: „The Globe" acht liet een ongegronde vrees dat er moeilijkheden voor Nederland kunnen ontstaan, door het verkoopen van levensmiddelen aan de Duitsehers. Volgens „The Globe" heeft Engeland, krachtens de zeerecht-declaratie, nipt bet recht dezen handel te beletten en zou zich daardoor verlagen tot het peil der naties die volkenrecht als scheurpapier besphour wen. -? Ook. op materieele gronden slaat, de ba lans over, ten gunste van het niet dwingen van Holland om de zijde van Duitsehland tc kiezen, door .eene blokkade, die Engeland gemakkelijk;'- zou kiunicn beginnen. Ten slotte bewondert „The Globe:" dc llol- landsche vastberadenheid bij de voorberei ding der verdediging onzer onzijdigheid en herinnert zij aan den langen strijd waar in En geland en Nederland in vroegere eeuwen eikaars krachten leerden kennen. SCHOTEN. Goed afgeloo pen. Vanochtend om half tien heeft op den Sehofcerweg nifbij 't Raadhuis een ongeluk plaats gehad. Do ge meenteontvanger, de heer Wolf, kwam met zijn fiets tusschen de boomeu van den hoofd weg Uitwijkend voor voorbijtrekkende mili tairen en reed zoo op tegen een militairen motorrijwiel. Zijn fiets werd gedeeltelijk ver nield. Hij zelf, noch de inotorwielrijdër be kwamen echter eenig letsel. MA,': 'il.'-'MM EKMÉER. Gevonden en ver lo ren voo r wer pen. Ter secretarie is keunis gegeven dat is verloren: een taschje met gereedschappen voor een motorrijwiel; een portemonnaie, in houdende cenig geld; een gemerkte zakdoek en een lieereuhorloge met ketting. De militie-uit keering. Onze correspondent schrijft: Algemeen werden er klachten vernomen over de geringe uitkeering die de huisgezinnen van hen die in militairen dienst zijn opgeroe pen, uit deze gemeente ontvangen. Door een ge combineerde steunvereeniging te Lisse en Lis- over deu krijg. Maubeuge wordt beschoten, Nancy aangevallen; in de Kempen vechten de Belgen hier en daar met. de Duitsehers. 't Voornaamste droevig nieuws is wel, dat er van vrede vooralsnog niet veel komen zal. De verbondenen: Frankrijk, Rus land en Engeland, hebben te Londen een verdrag onderteekend, om niet afzonderlijk vrede te sluiten 7 September. Duitsehland dienkt er voorloopig ook nog niet over. met vechten op te houden! Groote maatregelen, voor vloot- uitbreiding genomen, stemmen tenminste al- 1-esb eb al ve vreedza am De Russen en de Oostenrijkers vechten maar door. Er is weinig van te zeggen: de berichten spreken elkaar gladweg tegen! In Oost-Pruisen is het bedaarder gewor den! De strijd is althans voor zoolang het duurt geëindigd. In Lotharingen en de Vogezen wordt al maar gevochtenMaar het moet blijkbaar ge heim blijven. Vandaag of morgen zullen we wellicht ineens een beslissend bericht booren. Officieel heet bet, al een week lang: „In Vogezen en Lotharingen toestand onveran derd." 8 September. De Duitsehers willen Pa rijs o m; trokken plots oostwaarts van de Fransche hoofdstad heen, en daar, van Pa rijs tot Nancy, over een geweldig breed front, staan nu de Pruisen met de Fransch-Engel- sche legermacht tegenover zidh. Wel schijnt het, dat de Franschen tot nog tot hier wat. succes hebben, en den vijande lijken stroom tegenhouden. Maubeuge, een sterke vesting, hardnekkig verdedigd, heeft het ook al moeten opgeven! De oorlogsbuit, die de Duitsehers wmver- den, was buitengewoon gróót i- serbroek werden deze klachten in laatstgenoemd gedeelte van deze gemeente onderzocht en ge grond bevonden. Dientengevolge heeft deze vrr- eeniging zich gewend tot den burgemeester dezer gemeente om hierin verandering te verkrijgen, hetgeen een gunstig gevolg had, zoodat r-chil- lende gezinnen meer vergoeding hebben ge kregen. HTLLEGOM. Hulp in No o d. Op eene gisterenavond gehouden ledenvergadering van het zieken fonds van dezen naam is met 44 stemmen te gen, 5 voor en 2 blanco verworpen, een voorstel van het bestuur om f 50 beschikbaar uit de kas te stellen ten bate van leden, die ondersteuning behoeven. Besloten is verder om 't artikel aangaande een extra heffing* van contributie tijdelijk buiten werking te stellen. Ten slotte is aan het bestuur vrij mandaat gegeven, indien werk loosheid in liooge maté heerscht vrijstelling te geven van contributie. IJ Ml U)EN, De „internationale" reis vuu de „Hollandia." Onze IJniuidensche correspondent schrijft: Dat er nauwlettend toegezien wordt op het- vervoer van Duitsche dienstplichtigen van Ame rika naar het moederland, bewijst alweêr een geval dat een der opvarenden van het alhier binnengekomen stoomschip „Hollandia" vertel de, hetwelk op reis was van Zuid-Amerika naar Amsterdam. Reeds bij de Kaap-Verdische eilan den waren Engelsche oorlogsschepen aanwezig, welke al drie dagen de „Hollandia" opwacht ten, en dadelijk bij aankomst aldaar honderd Duitsehers van boord haalden, welke op een der oorlogsschepen overgebracht werden, waarna het stoomschip zijn reis kon vervolgen. Bij aankomst in het Engelsche Kanaal werd deze manoeuvre nog eens netjes herhaald, daar moest het schip Plymouth binnenloopen, en werden nog eenige Duitsehers, welke niet vertrouwd werden, aan den Engelschen wal gezet, óm onder de hoede der aldaar bestaande wetten den loop der ge beurtenissen af te wachten. Ten slotte werd de „Hollandia" bij aankomst te IJmuiden nog eens met een druk militair bezoek vereerd, zoodat een der opvarenden de verzuchting slaakte: „Je ziet zoo wat elke week andere militairen." BURGERLIJKE STAND. NOORDWIJKERHOUT. Geboren: Cornells J„ z, van B. P Mense en J. Koster.Theo doras, z. van N. Mooijman en H. C. Blok. Johanna G., d. van J. Broekhof en A M. van der Voet. Aart, z. van F. de Smit en A. G. de Groot. Johanna, d. van J. Hoogkamer en M van veen. OverledenJan Scheepmaker* 7 weken. Wilhelmus G. Hoeks, 7 maanden. Ondertrouwd: C. Leeflang en A. Schaap. HAARLEMMERMEER, Getrouwd: B. Vu rens van Es en A. Calis. Ondertrouwd: T. J. Cardol en J M. Joren. Geboren: Z. van G. BlokVerhoog. Overleden: J. de Haan, 71 j. ALKMAAR. Ondertrouwd: 10 Sept. Reijer Koning en Trijntje Pallemans. Hillebrand van Duine en Neeltje Bakker. LISSE. Geboren: Maria Petronella, d van W. Sprengers en J. K. Blokker. Cornelis Martinus Marie, z. van C. J. Hoes en J. A. de Mooij r Pietje, d. van D. Eigenbrood en A. Kingma. Gerarda Maria. d. van A. L. van Touw Hendrik, z. van J. Schrier en E. W. H. Dannijs. Gerarda, d. van C. W. Kaak en C. Spaargaren. Overreden. Een jongen die op de treeplank van den bierwagen van den heer Annaert wilde springen en daarbij misstapte, kreeg den wagen over een zijner beenen. Bij dr. Haaze binnen gedragen, werd hij aldaar verbonden. Werkloozenfonds. Op een vergadering der Bloemistwerkliedenvereeniging „St Isidorus", waar de vrijgestelde van „St. Deusdedit", A. J. Loerakker, eene rede hield over den toestand in het bollenbedrijf en de noodzakelijkheid Van een werkloozenfonds bepleitte, is een zoodanig fonds opgericht. schagen. R.K. Volksbond. Hot bestuur van den Ned. R.K. Volksbond afd. Schagen besloof in zijne vergadering van 10 dezer een alg. ledenver gadering te houden op Zondag 20 Sept. in liet Patronaatsgebouw. Punten van behande ling: 1. Opening. 2. Voorlezing ingekomen stukken. 3. Installatie Nieuwe^ leden. 4. Aan vrage kon. goedkeuring. J?cn woord van hulde aan wijlen Paus I'ius X. 6. Benoeming afgevaardigde naar den Gentri, Raad. 7. Mo- Geen week mag er schijnbaar voorbijgaan, zonder dat de Duitsch&ns in België noode- loos verwoesten. Nu weer is liet stadje Di- nant klein, maar vol schoons ver woest!'t Wordt al f® erID als bet dat al niet reeds wa6 9 September. Over den grooten slag, die in middenFrankrijk geleverd wordt, boo ren we weinig of niets. Duitsehland zwijgt alseen mof; de Franschen geven wel communiqués uit, waarin ze ronduit zeggen, „dat de vijand terugtrekken moest." Hier gaat bet Pruisen blijkbaar niet zoo voor den wind.... Engeland meldt ook officieel een voort- dringen van zijn troepen. Gent is, ofschoon de Duitsehers er ieder oogenblik verwacht werden, van de Pruisen vrij gebleven. De burgemeester heeft dit zaakje opgeknapt en de bewoners zijn daar over natuurlijk ten zeerste in de wolken! De Duitsclhers zouden later plotseling weg getrokken zijn „in jjlmarscben" nog wel, om hun kameraden in Frankrijk bij te staan. Bij verschillende Fransche vestingen, waar Franschen en Engelschen stredeu, zijn dum- dum-kogels gevonden, vreeselijke moordtui gen, door bet Internationaal Recht dan ook verboden. De Duitsehers zijn hierover ten hoogste verontwaardigd en protesteerden krachtig. 10 September. Aan Ihet Oostelijke krijgs- tooneel is de strijd weer hervat; Oostenrij kers en Russen vernieuwden de aanvallen; Rusland is baas gebleven op verschillende punten. De slag is altijd nog onbeslist. Op één plaats hadden de Engelschen succes, en' rukten voort; meer oostwaarts van Parijs bevochten de Dttitscbére de zege eenst, en dedeeling benoeming afgevaardigden naar K. S. A. 8. Bespreking de ledenvergadering op een werkdag te houden. 9. Uiteenzetting der werkzaamheden van het Steuncomité. 10. Rondvraag eu sluiting. Werk loosheid. In de bouwvakken komt minder werk, zoodat liet getal werkloozen steeds meer toeneemt. De druk van den toe stand doet zich ook sterk gevoelen aan de winkelzaken. Het vroolijkt wel een beetje op doordat dc marktdag wat levendiger wordt. I)e Vlotbrug. De herstellingen" aan de Vlotbrug (Schagerweg) gem. Zijpe, is vol tooid, zoodat het verkeer weder is open gesteld. Kostelooze inenting. B. en W. maken be kend dat op Dinsdag 15 September a.s. des voormiddags 10 uur gelegenheid Zal zijn tot kostelooze inenting en herinenting bij den plaatselijken geneesheer. SCHAGEN. Geboren 4 Sept.; z. van J. J. C Vermeulen en M. Henni. Overleden: 6 Sept. G. Nagelhout —Stammer, 61 j. 9 Sept. Levenl. kind van IJ. Veen- stra en J. Stel. Onze markt. Aangevoerd waren gisteren: 6 paarden 100—300; 20 stieren 110—230; 13 magere geldekoeien 140—180; 119 vette id. J 180360; 80 kalf koeien 180280 40 nuch tere kalveren 10—20; 260 magere sabapen 12—24; 770 vette schapen 26—32.50; 300 lammeren 719; 100 vette varkens 3614 cent per kilo; 70 biggen 69; 30 konijnen 20—70 et.; 200 kippen 0.151.35. 450 kilo boter 1.30-1.40; 50 kilo kaas 40 a 50 et.; 3500 kipeieren 4—5; 2 veulens f 80 tot 120. MEDEMBLIK Morgen Zondag 13 Sept. zullen de, Berw. Zusters Martina (mej. Cath. Schoutsen) en Luchesia (mej. M. Moeskops) in het moeder huis te Tilburg worden geprofest. Baarbij zal de feestpredikatie door den Eërw. Pater Luehesius worden uitgesproken. „TOONKUNST". Het Bestuur der Zangvereeniging van de Mij. tot- Bevordering der Toonkunst (afdee- ling- Haarlem) heeft den leden kennis gege ven, dat de wekelijksdbe repetities eöu aan vang zullen nemen op Maandag, 21 Septem ber a.s., in de bovenzaal' van de.-Soc; „Ver een! ging", des avonds 1e 8 uur voor de dames, en te 9 uur voor de heeren. In studie wordt genomen voor de 1ste uit voering op 5 Januari 1915 .yElias". van F. Meudelsso.hu Bartholdy, eu voor de 2de uit voering naar alle waarschijnlijkheid de ;twee voor Haarlem geheel nieuwe werken „La Vita Nuova" van Wolff-Ferrari, en „Caht.i- cum Canticorum", van Bossi. Het bestuur schrijft in eeu circulaire, die het tot dé leden richt, 0. m.: „In deze spannende tijden, waarin de cou ranten ons dagelijks het verschrikkelijke oor logsnieuws brengen, mogen wij het hervatten der Toonkunst-repetities ais eene milde, wel kome afleiding beschouwen." Van harte hoopt het dus, dat alle leden nu nog- meer dan ooit „Toonkunst" zullen willen steunen, opdat Toonkunst met trots, allen tegenspoeden ten spijt, een schitterende uit- HET BLOEMBOLLENS Y ND IC A AT. De commissie deelt omtrent den stand der zaak het volgende in het Wkbld. v. Bloem bollencultuur mede: Nadat op 25 Augustus de commissie door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel in gehoor ontvangen werd, is bij schrij ven van 4 September jl door Zijne Excellentie schriftelijk medegedeeld, onder welke voorwaar den dc Regeering bereid zou zijn nader met de commissie in overleg te treden over den van Rijkswege te verkenen steun. De voornaamste dezer voorwaarden betreft de garantie. De commissie heeft in hare vergaderingen van Maandag 7 en Woensdag 9 September het anfvoord aan den Minister vastgesteld, in welk schrijven is aangetoond, dat de bovenbedoelde voorwaarde niet volgens den wensch van den Minister voor verwezenlijking vatbaar is. De commissie hoopt, dat deze voorwaarde alsnog zoodanig gewijzigd zal kunnen worden, dat niet van het geheele plan beoeft te worden af gezien. Zoolang in dit opzicht geen resultaat bereikt is, kan met de behandeling der statu ten in de bestuursvergaderingen niet worden doorgegaan. SOLDATEN-BROOD. Tweemaal per dag wordt door het Steun comité in de verschillende kazernes het overge schoten brood opgehaald, om dat aan de be hoeftigen, vooral groote gezinnen, uit te deelen. Het gebeurt nu echter vaak, dat de soldaten- zelf aan den een of ander brood weggeven, en hoewel de militaire overheid reeds hiertegen op-, maakten goede buit, waarna ze evenwel, voor een aankomenden vijandelijke over macht, terug-trokken. Dc Duitsche kroonprins laat ook van zich booren: zijn artillerie beschiet Verdun met de lange rij forten en vestingen. Allerhande volk half-wilden ook al vechten en zullen meevechten in Frankrijk. Uit België komen voortdurend beriehten van schermutselingen tusschen Belgen en Duitsehers; in Leuven is bet ook weer roerig geweest, 11 S ep t em be r. Ofschoon een bericht uit .Berlijn het tegensprak, wordt later weer ge meld, dat, 250,000 Russen, in Frankrijk geland zfin en tegen het Duitsche leger in het veld komen. De Russen worden in Oost-Pruisen weer verslagen; de Duitsehers achtervolgden deu vijand hier zegevierend. Bij Verdun heeft de Duitsche kroonprins een sterke stelling veroverd; de aanval op de andere forten duurt voort, met zware ar tillerie. Er is warempel nieuws uit Servië: de Ser viërs moeten Semlin bezet hebben. De Engelschen en Franschen hebben eenige plaatselijke successen gehoekt, terwijl de Duitsehers de lange fortenlinies, oostelijk van Frankrijk, duchtig bestoken, en hier voor- waartsche bewegingen maken. (Wordt vervolgd). DE EENVOUD VAN PIUS X z.g- Als een staaltje van eenvoud en nederig- Iheid van den overleden Paus Pias den Tien den mag de volgende anecdote uit zijn leyeu verteld Jozef Sarto was benoemd tot bisschop van jfantua, maar nog hief gecreëerd, toen 'Hit, treedt,- mag toch niet worden nagelaten ook on- zerzijds hici dc ssndaclit op t6 vestigen. Als de soldaten-zeli brood weggeven kornt dat óf in handen van lui die het mi» eter roo- dig hebben dan anderen, óf dikwijls wordt dub bel gegeven! R. K. PROPAGANDA FIETSCLUB. Bij gunstig weder vertrekken a a Zondag van het Ivennomerpleintwee afdeallngwn 'heeling onder leiding v.in dea hoer 3 J. M. Blom te 1 uur; tweede afdeeltn# onder leiding van den heer Algra, cm twoe uur. Flinke opkomst gewense'nt! MUSEUM VAN KÓNST.NIJV.ERHE1D In het Museum van Kunstnijverheid uihior wordt eene tentoonstelling gehouden van af. beeldingen, betrekking hebbende op de bouw kunst en de toegepaste kuuat in Detgtft Wij krijgen een algemeen overz.cl t 4« ju weeltjes van oude archibeoiuur en van de menigte kunstwerken die in de verschil-ende steden als Leuven, Meubelen, Luik., Mons, Brussel, D'inant, Denaermonde en andere plaatsen verspreid zijn en die op do oogen blik aan do verwoesting- van den oorlog wor den prijsgegeven. Morgen is de toegang kos teloos. ZONDER ^ERGÜNNING. Tegen iemand, die te goeder trouw met een inteekenlijst was rondgegaan, zonder daartoe vergunning te hebben, om ondersteuning voor zich bij klanten van zijn vroegeren patroon is proces-verbaal opgemaakt. Wij herinneren eraan, dat voor 't loopen met inteekenlijsten om ondersteuning eeu vergun ning van den burgemeester noodig is SPOORWEGDIEFSTAL. Uit een bezending sigaren die op den 3en September van hier per H. IJ. S. M. naar Dor drecht als bagage is verzonden, zijn twee kist jes, elk van 50 stuks, ontvreemd. HOOIWAGEN OMGEVALLEN. Op den Wagenweg kantelde gisteravond om zeven uur een hooiwagen om, nabij de Schouw tjes laan. Met behulp van eenige werklieden kon' de voerman den wagen weer overeind zetten en daarna de lading hooi, die midden op de straat verspreid lag, weer op de kar laden. Het gaf natuurlijk een heel oponthoud! DE ROODE KRUIS-INRICHTING. Het noodhospitaal in het voormalig Insti tuut Prins op het Bolwerk van wege het Roode Kruis ingericht, is Maandag en Dinsdag nog voor 't publiek te bezichtigen. LIJ K VERBRANDING. Gisterenmiddag' heeft de Ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij het kantongerecht alhier, hooger beroep aangeteekend ir» de bei- do zaken wegens overtreding dor Begrafenis, web. BADEN. In het douchebadhuis aan den Koudenhom zijn in de afgeloopen week 1887 baden en in dat op het Leidscheplein 2680 baden genomen. HINDERWET. Door B. en W. is vergunning verleend aan de firma G. J. van der Aa en Zoon tot uit breiding van de stoomzeepfabriek „do Ster". Westerstraat No. 41, door het daarin bij plaatsen van fornuizen; het verplaatsen van een stoomketel en uitbouwing en aan de firtna Peltienburg en Zonen tot uitbreiding van hare houtzagerij Dubbele Buurt Nrs. 3 "en 5, door mtl PSMSW! van A rWri.T-omnldrn-n «n rfr-n Wi der onder de houtzagerij ter vervanging- van - 1 de twee bestaande gasmotoren; 2e. oprichting van eene hijschinrichting met verplaatsbaren electromotor. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: A. Wassenaar, ScboJ terweg 54, een knipmes. D. van Daalen, Lange Lakenstraat 11, een bril. J. v. d. Berg, Kerk- hofstraat 1.7, een schoentje. Lijnzaad, Gedempte Oude Gracht, een rijwiel. J. Lucas, Zijl weg 1, een portemonnaie. H, Ploeg. Meester Joosten- laan 19, een horloge. P, Meijks, Voorzorg-straat 14, een hoepel. Bureau van politieleen dames- rijwiel. Terug te bekomen bjjH. Flink, Koningstraat 37, een boekje F. J. Njjs. Gen. Bothastraat 87, een broche. M. Vermeijs, Lange Heerenvest 02 een beursje. D. Eggink, Frans Halsstraat 6, een hond. G. Vlug. Asterstraat 16, een hond. Bureau Openbare Werken, een sleutel O. Brand, Javastraat 33 (Schoten), een duif. j. v. Herwaarden, Nassaulaan 82rood, een sleutel. W. R. Poolman, Frans Halsstraat 3, een broche, M. Sluik, Bolwerkslaan 27, een duimstok. M. V. d. Hoorn, Teylerstraat 55, een zak. A. Komen, Grebberstraat 38, een portefeuille. J. Schimmel, Waldeck Pyrmohtstraat 1Ö, een bril; A. Elfers. Lange Veerstraat 15, een bril; H. van Uderi, Oost-Indische Kade 44, -een rozenkrans; J. Pruisen, Voortingstr. 11, een garnituur: W. F. Andrea, Tetterodestr. eenvoudig gekleed, uaar Padua reisde, oin een vriend te bezoeken. In den morgen daar aangekomen, wilde de benoemd-bisschop de H. Mjp lezen, en ver voegde zich daarom bij den pastoor van de dichtstbijzijnde parochie. Hij liet zijn celebret zien, het bewijs van verlof om de Mis te mogen opdragen. Daar na informeerde de pastoor toch nog zoo het ©en en ander: waarvoor bij kwam, wie de bezoeker was. Ik kom van Treviso, pastoor; eigenlijk ben ik niets Geen kapelaan of assistent ook? vroeg de pastoor. En in Treviso is nog wel gebrek aan priesters. Neen. pastoox-, niets van dat alles. Nu, zeide de pastoor weer, ik ken den Bisschop van Treviso goed, ik zal u bij den Bisschop aanbevelen.... De vreemde bezoeker las de H. Mis, waar» bij de pastoor toch voor alle zekerheid een! van zijn 'kapelaans liet toezien, hoe hij da plechtigheden verrichtte. De priester deed 11a afloop van zijn be vindingen verslag: Hij deed de H. Mis met veel devotie. Gelukkig, zegde de pastoor, ik was tooh! wat bang, dat ik den vreemdeling te gauWt verlof gegeven had Na zijn dankgebed verricht te hebben zet té de bezoeker zijn handteekening in het daar voor bestemde boek zooals de gewoonte was, eu schreef: „Jozef Sarto, benoemd bN- schop van Mautua." Zoo gauw kwam de pastoor het niet tc v-.'O ten, of hij haaste zich den hoogen hczook'U gijn verontschuldigingen aan te bieden- 'De nieuwe bisschop lachte hartelijk"'c' Bét géval. vooi'ing toprnnioct praat!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 2