iagekomen Berichten. NIEUWS UII UEN MM. STADSNIEUWS. Pe Oorlog. TELEGRAMMEN. Zaterdagavond-nieuwtjes. De nieuwe verkeersweg Üverveen Zand voor r. De groote slag aan de Sisne, Een Duitsche Zegepraal? BLOEMEND AAL. Tot ons genoegen kunnen wij mededeelen, dat de familie van der Vliet hare toestemming heeft verleend om gebruik te maken van hare gronden voor den aanleg van den nieuwen weg Overveen- zeestrand nabij Zandvoort. De grond is in z.g. eeuwigdurende erfpacht afgestaan, tegen betaling vaa f 1.— per jaar, zonder bezwaar voor de gemeentelijke financiën Ongetwijfeld passen hiervoor woorden van warme en welgemeende dankbaarheid aan de familie van der Vliet voor deze gulle daad, die dan ook door het Gemeentebestuur op hoogen prijs gesteld zal worden. Hierdoor toch heeft de familie van der Vliet een belangrijke bijdrage geleverd tot de komende Krachtige bestrijding der werkloosheid, welke medewerking ook door de betrokkenen met dank baarheid zal worden herdacht. Nader kunnen wij nog mededeelen dat de weg een breedte zal verkrijgen van minimaal 16 en maximaai 20 Meters. Pour les blessés francais. Een studente in de Frans.:he taal, mejuffrouw Go- det, Villa „Benvenuta" alhier doet een be roep ten bate van het Fransche itooda Kruis op de leeraren, onderwijzers en studenten in de Fransche taal in geheel Nederland. M'MOTEN. Algemeen Steuncomité. In de Woensdagavond gehouden vergadering van het steuncomité werd met algemeene stem men besloten aan den Gemeenteraad te ver zoeken: lo. een bedrag van f 36U0 ter be schikking van het comité te willen stellen voor den aankoop van levensmiddelen. •2o. gratis te willen afstaan voor het tijd vak 1 November 1914—1 Februari 1916, 1900 H.L. cokes der gemeente-gasfabriek. In bet sub-comité D voor levensmiddelen heeft zitting genomen de heer C. J. A. Bre- dius. HEEMSTEDE. Krnisverhond. Op Woensdag 16 September hield ons Kruisverbond zijne gewone twee- maandelijksehe vergadering. Besloten werd in November een spreker te vragen. In December a.s. zal het 10-jarig bestaan met 't oog op den droevigen toestand niet luisterrijk herdacht worden. In de plaats daarvoor zal 10 gulden aan het steuncomité worden gegeven. Besloten werd de bloembollen wederom op te planten. SPAARNDAM. De gemeenteraad zou gistermiddag vergaderen, doch de zitting is niet doorge gaan. Nu Maandag om 3 uur'. VELSEN. Vooruitgang zij ons streven. De St.ct behelst de statuten dezer vereeniging Zij heeft uitsluitend ten doel do verbetering der volkshuisvesting te Velseroord, door het bouwen, aankoopen en in stand houden van doelmatige en gezonde arbeiderswoningen en het verhuren derzelve, bij voorkeur aan hare leden. Zij kan haren werkkring ook uitstrekken tot niet-Ieden. Zij verhuurt hare woningen tegen deu prijs, die, onder normale omstandigheden, voor ge lijksoortige woningen te Velseroord wordt be taald. ÏJMTTDEN. Niet pluis! Surveilleereade agenten bemerkten gisterennacht iemand die op ver dachte wijze rondslenterde om het gebouw der „IJmuider Stores". Bij hun nadering was de man platseling verdwenen. Het bleek, bij een onderzoek, dat een groote opening was gemaakt in de voordeur der kantoren boven de Stores gelegen, behoorende aan de firma S. A. Bakker en Dijksen. Voor zoover men kon nagaan ie er niets ontvreemd. De dief(en) schijnen door de politie gestoord te zijn. BEVERWIJK. Op de -voordracht. De heer Dr. A. Schuckink Kool alhier komt als no. 1 op do voordracht voor directeur van den Ge meentelijke Geneeskundigen Dienst te Utrecht. HILLEGOM. De storifa. Door den storm werd aan den Stationsweg een boom omvergeworpen. Nabij villa Margaretha woeien er twee om, die op de telefoondraden terecht kwamen, welke braken en over den weg veel ongerief veroorzaakten. St. Franciscuss van Assisië. De Afd. Hillegom van den R. K. Bond van kantoor-, handels- en winkelbedienden „St. Franciscus van Assissië" heeft op hare statuten en reglement de Bisschoppelijke goed keuring ontvangen. Z. D. H. heeft tot ad viseur benoemd den Weleerw. Heer P. Cie- lon, kapelaan alhier. NOORDWIJ K. Het It. K. Militairen tehuis. De Roomsche landweermannen alhier zijn vol lof en dankbaarheid over het Kathol. Tehuis voor militairen, waar zij volop gezelligheid, lec tuur en hartelijkheid ondervinden. In een ad vertentie opgenomen in dit blad geven zij uiting van hun dankbaarheid. Voor hen, die moeite, tijd, geld, lectuur of anderzins gaven aan het tehuis, is dit een voldoening en een spoorslag, om den ingeslagen weg te blijven bewandelen. R a a d s v e r g a d e r i n g zal worden gehou den op Maandag, 21 dezer, des avonds om half acht. Agenda: Ingekomen stukken; Voor dracht lid college Zetters; Voorstel Ged. Sta ten tot verhooging jaarwedde gemeente-ont vanger; Aanbieding begrooting 1915; Adres P. Vink om verlaging standplaats; Adres waagmeester om verhooging jaarwedde; Ore- diet oorlogstoestand; Verzoek van het Steun comité; Voorstel geldleeningRegeling uit gaven; Wijziging Politieverordening; Wijzing gemeentel, opcenten op Personeele belasting. PSjkstiiinbouw-wintercursus. De afd. Noord- wijk van de Algemeene Vereeniging voor Bloem bollencultuur doet de noodige stappen, om leer lingen te krijgen voor een tweejarigen Rijkstuin- bouw-wintercursus. 't Moest onnoodig zijn, de zen cursus nog aan te bevelen. Meer nog dan anders zullen de jongelieden in den aanstaan den winter tijd en gelegenheid hebben om op den cursus nuttige kennis op te doen, waarvan zij in hun later leven pleizier zullen hebben. VOORHOUT. Gemeenteraad. In de zitting van onzen gemeenteraad geschiedde mededeeling, dat, waar in de verordening regelende de jaar wedden van het onderwijzend personeel niet is geregeld de uitbetaling tijdens het ver blijf onder de wapenen krachtens art. 185 der Grondwet. B. en W. deze zaak onder de oogea hebben gezien. Zij stellen voor de helft van de jaarwedden uit te betalen. Op een vraag van den heer van der Laan antwoordde de voorzitter, dat het de be doeling van B. en W. is dat de uitkeering van een tweede gedeelte der wedde zoolang zal geschieden als de mobilisatie duurt, ter wij L de onderwijskwestie in verband met de afwezigheid van den heer Vermijs en de onderwijzer J. van der Zwart toch in deze vergadering zal moeten worden besproken. De heeren van Reisen en Colijn zeggen dat bereids door gemeentebesturen aan den Minister van Oorlog verzoeken zijn gericht om de onderwijskrachten toe te staan hunne betrekkingen weder waar te nemen. Met algemeene stemmen wordt besloten een dergelijk request aan den Minister te zenden. De Voorzitter zegt vervolgens dat hij in ieder geval den Raad in overweging geeft financieel deze zaak te regelen en daarvoor een erediet toe te staan voor tijdelijke onder wijskrachten. Met algemeene stemmen wordt dit erediet aan B. en W. toegestaan. De lieer Colijn zxm nog gaarne zien «lat. in ge va' de minister gunstig op het adres beschikt en de onderwijskrachten hunne be trekkingen tijdens de mobilisatie mogenwaar nemen, hunne jaarwedde over de maanden Augustus en September en vervolgens ten volle worden uitbetaald, hetgeen werd goed gevonden. De begrooting voor 't dienstjaar 1915 wordt artikelsgewijze door den Voorzitter voorgelezen en vastgesteld. Hierna gaat de Raad in geheime zitting ter behandeling van de reclames Hoofdei, omslag 1914 en de politiezaken. Na heropening der openbare vergadering worden de reclames van J. B. van Wouw, en J. Vrolijk gehandhaafd en de aanslagen van E. de Jong en L. 't Hart respectievelijk ver minderd met 1' 1.371/2 en f 0.69 terwijl de aanslc^; van $V. D. Th. van Werkhoven wordt vernietigd. Aan den Burgemeester wordt een ere diet toegestaan voor tijdelijken politiehulp. Tea slotte wordt met algemeene stemmen aangenomen een ontwerp-besluit tot af- en overschrijving van een bedrag van f 16.20 op de begrooting van 1914. De voorzitter deelde mede dat hij bij voor baat bedankt voor een verhooging zijner jaarwedde, waarvan de herziening dit jaar weder aan de orde is. HAARLEMMERMEER. Benoeming. Onze dorpsgenoot D. W. Zuy- dam, rijks veearts te Hoofddorp die zich als milicien-sergeant van het 4de reg. infanterie onder c!o wapenen bevond, is. benoemd tot tijdelijk1 paardenarts 2de klasse. Prijsvaststelling van levensmiddelen. In de te ITeofddorp gehouden graanbeurs circu leerde een adres aan den Burgemeester van Amsterdam, inhoudende een protest dat in de lijst van vaststelling van levensmiddelen voor de stad Amsterdam, de baktarwe uit deze omgeving 50 cent lage ris genoteerd dan de Zeeuwsche, waardoor de indruk wordt gevestigd dat de eerstgenoemde van mindere kwaliteit zou ziju als laatstgenoem de, hetgeen geenszins het geval is. Met dit adres wordt dus aangedrongen om hierin verandering aan te brengen, daar de handel hiervan groote schade ondervindt. Het adres werd druk geteekend. INENTING EN HERINENTING. Wij vestigen de aandacht op het geweneeh- te van zich in deze dagen te laten inenten |of herinenten, daar na iederen grooten oor log gevaar voor 't uitbreken van een epi demie bestaat. Zoo is bijv. na het einde van den Fransch- Duitschen oorlog van 1870 een hevige pok ken-epidemie uitgebroken, In onze gemeente is kosteloos gelegenheid tot inenten of her-inenten op eiken Dinsdag, des namiddags ten twee uur in het gebouw aan het Groot Heiligland 35rood. DE STORM. Gisteren werd de politie gewaarschuwd, dat twee boomen, staahde op den hoek van de Paviljoenslaan en den Kleinen Houtweg, zóó door den storm hadden geleden, dat ze gevaar opleverden voor het verkeer. Onmiddellijk werden er twee politie-agen- ten heengezonden om de voorbijgangers te waarschuwen. Plantsoenarbeiders ontdeden vervolgens de boomen van takken en armen, die dreigen er af te waaien. Daarna werd de politiepost weder ingetrokken. AVONDSCHOOL VOOR VOLWASSENEN Dit onderwijs, dat gegeven wordt in het schoolgebouw Gedempte Oude Gracht 131, be gint op Donderdag 1 October. 'T „PILLSNER" WEER TERUG! We hebben ons, na het begin van den oorlog, aan „Duitsch" bier moeten spenen. Het „Fissl- thaler" en „Original" verdween al heel gauw, toen de spoorwegen wel soldaten, maar geen bier vervoerden in Duitschland en Oostenrijk, en onze grenzen dicht waren. Doch.de oorlog kan zóó fel niet worden, of de Duitsche en Oostenrijksche exportbrouwe rijen werken door, en nu de spoorwegen weer verzenden en de verbinding met onze Oostelijke naburen weer vrij is, komt ook het „Pillsw" weer terug! Althans: de heer Mulder, hoek LhV- teljorisstraat en Smedestraat, annonceert hedems dat het „Original Pillsner" weer bij hem ver krijgbaar is. Wij vonden dat in deze omstandig heden te „origineel" om het niet te vermelden! VOOR DE R. K MILITAIREN. Gisterenavond was het weer feest voor de II. K. mUitauietL Tweft en eon hul E Uomdord mannen hebben zich "daar geamuseerd en ge noten van de muziek en voordradh ten, mannen, waar de R. K. Miiitairenvereeni- ging trotsch op is, waar het Land op bou wen kan! Eenige leden van de Reciteer-afdeeling van den R. K. Kring hadden zich welwillend ter beschikking gesteld, om den militairen een aangenamen avond te bezorgen en zijn daarin ten volle geslaagd. Men verzekerde ons, dat hetgeen deze re- citanten presteerden, bewondering gewekt had bij alle aanwezigen, en dat, nu de af- deeling nog sedert kort bestaat! Vooral nummer drie, een militaire klacht, sloeg in en de leden lieten zich hier wel van hun beste zijde zien. Was het wonder, dat ibet applaus ten top steeg, toen de spelers 't slotcouplet voordroegen bij dit nummer, door hen gemaakt en op de tegenwoor dige tijdsomstandigheden van toepassing, welk couplet ook zoo goed geslaagd was? 'tWas voor den „Kring" en de onderafdee- ling een sneees-avond. De heer W. G. Jr„ door het bestuur daar toe dadelijk bereid gevonden, zorgde met lofwaardigen ijver voor het muzikale ge deelte en begeleidde ook net nu al beken de „Mobilisatielied", dat door de militairen uit volle borst eenige inalen gezongen werd. Door milde gaven was het bestuur in staat gesteld ook tractaties uit te deelen het bestuur vertelde ons dat de kas net toe liet, wat sigaren voor de gasten aan te schaffen Het laatste zal voor degenen, die de R. K. militairen graag een prettig avondje met een versnapering gunnen, een aansporing- wezen, om eens te zien of er voor de R. K. militairenvereeniging niet een dubbeltje overschiet Maar gelukkig waren ook in den vooravond een paar kistjes sigaren gearriveerd, zoodat heel geen gebrek werd geleden! De directeur, de Weleerw. Heer J. J. J. Noordman, dankte alle medewerkenden voor hunnen ijver en welwillendheid, de mili tairen dikten het met een warm .applaus aan. De avond was weer welgeslaagd! EEN „INTERNATIONALE" LANDS VERDEDIGER. spoorwegnet, waarover toevoer mogelijk is ot Frankrijk over Bergen, St. Quentin en Tel quier. Gisteren werd hevig gevochten op dat ütf van het front, hetwelk door do Eugclsche tio< pen is bezet. Deze leden zware vei Bozen, dod vervulden bun opdracht en bezetion eenif vooruitgeschoven Duitsche stellingen. De Duitsche terreinversterking cru noorcki j van Chalons is vooral zeer krachtig. In 1 diepe en breede loopgraven zijn op afstandei van twintig meter sckrefvrjje ondeikomcns g® bouwd van huisdeuren, bedekt met aarde. P loopgraven vormen een uitgebreid not. vaart op talrijke plaatsen mitrailleurs zijn opgesiek Een ieder begrijpt, dat de opmarsen tegc zulk een stolling slechts uiterst langzaam ka plaats hebben. Een loteling der lichting 1896, L. T. K., uit Nieuwer-Amstel, is op 11 dezer ingelijfd hij het 10e Reg. Infanterie alhier. j DE DUITSCHERS IN BELGIë. De N. Meerb. vertelt, dat hij ingenieur is ANTWERPEN, 19 Sept. (Uit Belgisch' en in 1895, alzoo vóór zijn inlijving hier te bron). Bij het bombardement 'van Donder lande, in dienst gekomen was hij de Ned. dagavond zijn de weinige huizen, die te Den Zuid-Afrikaansche Spoorweg Mij., was daar- dermonde nog hestonden, waai onder he na eenigen tijd ingenieur bij de Staatsspoor wegen in Ned.-Indië; in 1912 civiel-inge- nieur, adjunct-chef hij de spoorwegen te Ka- tanga (Belgisch Congo) en laatstelijk te Caïro (Egypte). BURGERLIJKE STAND. Geboren: 16 Sept. z. v. A. M. Fonville- Koning. 17 Sept. d. v. E. Polderman-Berk hout. d. v. H. M. Vollaerts-van Veen. 19 Sept. z. v. M. A. Beekhuijs-v. d. Berg. z. v, A. J. Bouman-Kollerie. Overleden: 18 Sept. A. van Heel, 56 j., De Haasstraat. DE FRANSCHE BERICHTEN ZEGGEN. DAT DE STRIJD NOG ONBESLIST IS. Reuter seint uit Londen een aantal berichten en communiqué's over den ontzettenden, moor denden slag aan de Aisne, de rivier die bij Com- piègne in de Seine valt. Het front der Duitschers strekt zich uit van Compiègne langs deze rivier, rechtstreeks op Verdun aan. Het centrum van den slag schijnt te liggen tusschen Soissons en Reims. Het communiqué van gisterenavond 11 uur luidde „De algemeene toestand is onveranderd. Op den linkervleugel zijn wij steeds voortuitgeko- men. Het gevecht is een weinig verflauwd." Voor de Duitsche (niet-officieële) berichten zi^^jien hieronder. Deze zijn veel beslister dan de Fransche, welke de bezwaren van den strijd breed uitmeten, wat.ons doet vermoeden dat ze den Franschen zelf erg tegenvallen. Wij PcliUoti eeniprö vin sneden, geblokkeerd. Ziehier eenige door Keuter genoemde bizon- derheden PARIJS, 18 Sept. (via Londen). Men is hier algemeen van oordeel, dat de slag aan de Aisne de belangrijkste is sinds het begin van den oor log en niet langer beschouwd kan worden als eeu achterhoede-gevecht ter dekking van den terugtocht van de Duitsche legertros. Het be treft liier veeleer een laatste en uiterste strijd tot beëindiging van de groote operaties op Franseh grondgebied. Uit de mededeeling van den Franschen gene- ralen staf meent men met voldoende zekerheid te kunnen afleiden, dat de frontaanval van de bondgenooten zich naar wenscb ontwikkelt en dat de vijandelijke tegenaanvallen afgewezen zijn. Men moet echter wel bedenken, dat het tei'reinwinnen door de bondgenooten slechts uiterst langzaam kan gaan ten gevolge van de buitengewone kracht der Duitsche veldverster- kingen. Men vermoedt, dat ten slotte het succes moet worden verkregen door bedreiging van de Duitsche achterwaartsehe verbindingen veel eer dan door verovering van de posities door frontaanvallen. Men moet echter niet vergeten, dat de vijand, zoolang lijj in het bezit is van Terquier (een spoorweg-knooppunt bezuiden La Fére) en van Laon, voor aanvullingsdoeleinden beschikt niet alleen over twee spoorwegUjnen door Luxemburg, maar ook over het Belgische prachtige stadhuis, dat dateert van de 16' eeuw, door de Duitschers verbrand en ge boiubardeerd, zoodat van Dendermoade Pb art niets meer over is. Woensdag hebber. 12 uli!a nen zich te Heyst op den Berg meester ge' maakt van de gemeentekas. De Duitschers worden voortdurend va" Dendermonde teruggedreven onder enorm' verliezen. De verliezen der Belgen zijn be slist zeer gering. tli ONTVANGST DER BELGISCHE MIS SIE TE WASHINGTON. WASHINGTON, 18 Sept. Het antwoord val president Wilson aan de Belgische missie luid de letterlijk „U heeft zich niet vergist uw overtuiging dat het volk van dit lan de gerechtigheid lief heeft, de rechte pade" van vooruitgang zoekt en in het bijzonder d rechten der mensehheid in acht neemt Ik ben zeer vereerd door het feit dat iD land zich tot mij wendde in dezen tijd va" treurigheid, als tot iemand die, evenals he volk dat hij vertegenwoordigt, bereid zou zij1 het beroep op het groote menschelijk medt' gevoel te overwegen, gedaan door een natie die zich onrecht aangedaan acht. Ik zal he protest door uw missie mij ter hand gestel1' «rustig beetudeeren. U zult echter zeker nie' van mij verwachten dat ik thans meer hie' aan toevoeg. Ik bid God dat deze oorlOs spoedig moge geëindigd zijn. De dag van af rekening zal dan komen waarop, ik geloo' dit stellig, de Europeesche Staten bijeen zul len komen om een beslissing te nemen over d' misdrijven die geschied zijn, over hun ge vol gen en over do onderlinge verantwoordelijk heid daardoor veroorzaakt. De Staten de' wereld maakten reeds een overeenkomst vort' dergelijke beslissingen, maar een zoodanig" regeling kan niet met de meening der mensct' heid vergeleken worden. De Opperrechter beslissen en het zou onverstandig en voO>' barig zijn wanneer een enkele Regeering' hoe gelukkig overigen" ook thans buiten do" strijd staande, een oordeel zou vellen of zeg- gen. Ik heb U deze conclusie ronduit gezegd, 01» Sat ik warme vriendschap voor u koes en opdat wij elkaar goed begrijpen! BINNENLAND. DE STORM OP ONZE KUST. Men seint ons uit VLIELAND: Bij ons eiland zijn twee schepen gestrand Bij dam 38 een 2-mast-vaartuig, de NoorsdW schoener „Ganna". Van deze werden zevrt man gered, drie verdronken. Voorts is Zweedsche schip „Oceaan" gestrand. De b* manning van dit laatst a eehip is gered. BERLIJN, 19 Sept. (van onzen eigen S' corr.) De Duitsche armee in Frankrijk, welk' in de laatste dagen groote versterkingen ontviel op den rechtervleugel en het centrum, is dd opmarsch begonnen. Twe,_ en een half Franscj legerkorps zijn reeds geheel geslagen De Duf sche troepen zijn zegepralend in het geheel1 gebied tusschen Maas en Oise. De Franscf' legerkorpsen in het centrum zijn in vollen terué tocht; de Duitsche rechtervleugel dringt ed Fransche overmacht steeds sterker op. Verdun wordt beschoten; de groote beleg" ringsmortieren hebben enorme uitwerking. Dtflj sche vliegers melden, dat de terugtrekken' Fransche legers in groote wanorde zijn. Sed" drie dagen maakt de voortdurende regen d' terugtocht der Franschen zéér moeilijk VIII. OORLOGSDAGBOEK. (Van 12 tot 19 September). 12 September. Plotseling zijn de rollen omgekeerd; met buitengewone activiteit en een bewonderende taaiheid weerstonden de verbondenen den drang der Pruisen al en nu ineens is het succes aan den kant van den Driebond groot: de Duitsehers zijn bij Meanx teruggeslagen. Alleen de Duitsche kroon prins beeft nog succes bij Verdun. België, dat zich „stilletjes had terugge trokken in de stelling Antwerpen", heeft blijkbaar niet stil gezeten. We hooren in eens overal uit België van gevechtjes tus schen Belgen en Pruisen, waarbij de Belgen het succes meestal aan hunne zijde hebben. Zelfs zou Koning Albert aan het hoofd van 400,000 Belgen en Russen Brussel gaan ontzetten. Het is evenwel bii het bericht gebleven, althans we hooren er niets meer van. Generaal von Hindenburg beeft, door een Russisch legerkorps in Oost-Pruisen te ver slaan, den Duitsohen bodem van Russen be vrijd. 13 September. Do terugtrekkende be weging der Duitschers duurt almaar voort zoo geven de Fransch-Engelscbe beridbten tenminste aan. Van Duitschen kant hooren we niets. De Fransche troepen hebben weer verschil lende plaatsen heroverd. Aan de Oostgrens is het heet toegegaan. Op do vroegere bladzijden van Ibet dagboek heb ik al wat aangeteekend over de Oos- Tenriikscbe nederlaag tegen de Russen; thans is de slag zóó geëindigd, dat de Oostenrij kers na een 17-daagschen strijd verslagen zijn en terugtrekken; de noodige oorlogsbuit was bier weer een aardig voordeel voor de Russen. Tegenover den Duitschen tegenslag aan allen kant, staat bet prachtige succes van generaal von Hindenburg in Oost-Pruisen, die de Russen nu al tot over de grens nazet. Het was een streep door de rekening der Russen, (lie tot doel hadden immers „recht op Berlijn af te gaan" 14 September. De Belgen hebben een geduchten aanval gedaan op de Duitsdhers in België; bereikten daarmee wel. dat de troepen van Duitschland in Noord-Frank rijk nu niet van uit België konden onder steund worden, en hadden daarom dan ook succes maar het slot was toch, dat de Belgen zieh weer opsloten in „de" stelling, om.... vandaag of morgen wellicht wéér eens zoo'n uitval to doen.... Ondanks de steeds aanhoudende Engelsch- Fransche berichten, die successen der ge allieerden melden, vertelt een Duitsch com muniqué, „dat het in 't Westen tot een slag kwam, die voor ons (Duitschland) gunstig staat" en van de verdere operaties kunnen geen bijzonderheden vermeld worden Volgens een Engelsdb bericht is het suc ces der verbondenen voor een groot deel aan generaal Pau te danken, die in stilte een nieuw leger formeerde en daarmede onver wachts tegen den vijand optrad. 15 September. De Duitschers trekken steeds verder achteruit; zij vluchten feite lijk niet, maar zullen zóóver achterwaarts gaan, dat ze eerst goede stellingen hebben ingenomen, om daar den vijand wellicht af te wachten en op een gunstig 1 moment den slag weer eens te beproeven...r Deze vermoedens krijgen meer grond, om dat versterkingen naar Frankrijk gezonden worden, om een goede defensieve houding te steunen. Ook Verdun geeft nu, voor de Duitschers geen succes meer; de kroonprins is hier noor delijk een heel eind teruggeslagen. De Fran schen zeggen zelfs „dat er van een bombar dement van Verdun niets waar is" en de Times verklaart leukweg: dat Verdun tot nog toe alleen door het Wolff-bureau te Berlijn is gebombardeerd.... De verbondenen hebben veel oorlogsmate' door van zes medeklinkers en twee klinkers een woord te maken! genoemde plaats is een sterke vesting in Galicië, die de Oosten rijkers niet graag kwijt willen! Een nieuw Duitsch communiqué gewaagt van „gedeeltelijke successen" der Pruisische troepen. Aangezien de Fransehen al hoe langer hoe stiller worden in hun mededeelingen en op nieuw weer in tien woorden zeggen wat in één woord kon gezegd zijn, mogen we veilig aannemen, dat de sucessen der bondgenooten riaal buitgemaakt en dus de Duitschers zoo- minderen zeker niet aanhouden! En wat weer ontnomen, wat die eerst van denals resumé van de gebeurtenissen der laatste Franschen hadden weggekaapt, De Franschen beweren succes te hebben in den Elzas ook. Tlhann en Altkirch moeten weer eens in hun handen zijn. De Duitsohe kruiser „Hela" is tot zinken gebracht Uit het Oosten is alleen te noteeren, dat dagen, op het Westelijk slagveld kan door ieder onpartijdige gezegd worden; de bond genooten, traden, dank zij een geducht sterk leger, eenjige dagen aanhoudend succesvol op tegenover den opmarsch van het Duit sche leger; de Duitsche troepen hadden, over alle liniën hier, een zeer grooten tegenslag een Russisch gouvernement onder Duitsch en trokken een geducht eind terug; nu wacht bestuur is gesteld. de Pruis do. Fransehen af, en de Franschen 16 Sep tem bei*. Het! gaat nu eenmaal wat die doen zullen, is nog niet heel merkwaardig met off icieele communiqué's.helder, Tusschen de regels door is er evenwel uit de dubbelzinnige berichten en soms héél- lange mededeelingen, waar eigenlijk niets instaat, maar die eerder dienen om onder vonden tegenslag voor Je buitenwereld te bedekken tusschen de regels door, zeg ik, is er al wel heel wat uit op te maken. De Duitschers vertellen dan ook in een beridbt heel veel maar niets feitelijks over den grooten slag in Frankrijk. Ze spre ken de Fransche victorie-berichten zoo'n beetje tegen en voor de rest ie bet al weer maar: afwachten! In liet Oosten trekken de Russen aan op Przemysl (kunt u het uitspreken?!) De Serviërs hadden eenige successen te gen Oostenrijkei's, bezetten Viségrad en Sem- iin, maar moesten later weer terug, en Sem- lin ontruimen. Een Wolf-bericht uit Berlijn zegt, dat de toestand in Servië hoogst ernstig is. Er is 'hongersnood, er heersclien ziekten. 17 September. Veel nieuws niet van daag. Er wordt een overwinning der Duit schers gemeld in Frankrijk, een gedeelte lijk succes, dat de Franschen eenige kanon nen en krijgsgevangenen kostte. Over de verliezen aan menschenlevens zegt men niet veel. En dat stilzwijgen zal wel bet ergste teek en zijn; alleen wordt er De genoemde plaats een merkwaardige j eens vermeld: de verliezen zijn aan beide spelling toch .houden de Russen er op 'zijden zeer zwaar. - Wat dat beteekent in een zoa grooten strijd, met zoo moderne e' schrikkelijke oorlogswerktuigen, begrijpt erf ieder! De Belgen zijn weer stilletjes, voor z°" lang het duurt! Een gerucht wil, dat de Belgen Luik zrt len trachten te ontzetten van den vijand. 18 September. De Duitschers hebb"' al eenige verbondenen-aanvallen afgeslag6' Heel vreemd klinkt bet ook, ineens weer hooren van Duitsohe zijde, „dat de val V* Verdun aanstaande is!" De gevechten zijn ia Frankrijk dus alwrt' in vollen gang...- Oostenrijk bereidt zich voor tot een nirt' wen slag. Een strooming in Italië wil met alle V weid oorlog tegen Oostenrijk en Duits" land. (Wordt vervolgd! IN HET DUITSCHE HOOFDKWARTl^ Den morgen van den 26en Augustus d", de Keizer in het Hoofdkwartier een ochte** ritje met klein gevolg, en reed over exercitieveld, waar de jongste opgeroepe" in de krijgskunst werden onderwezen. De Keizer wenkte en riep: „Geeft acht jongens! Zooeven hoor ik tijding, dat wij de Engelscheu bij Meube^. geheel verslagen hebben. Verheugt o> j weest ijverig, opdat gij uw kameraden het veld spoedig kunt helpen!" j Een geestdriftig hoera was het antw° op deze blijde mededeeling. Toen echter wendde de Keizer zich naar zijn gevolg en zeide lachend: »No> j onze generaal kwartiermeester eohter h" dat ik uit de school geklapt heb, krii» vast een standje".... ,;l Het gevolg van den Keizer ging, over deze scherts, verder.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 2