DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. De oorlog. Sterke Schoo'laarzen F. W. TWEEHUIJSEN, TELEGRAMMEN. Kindephuiiire8l29-3I>I39 Haarlem MHA1DA0 21 SEPTEMBER 1914 39sta Jaargang Bo. 8591 abonnementsprijs* Bupsaiax vsgt BeaSssafie auAclministpatia latei-communaal 7©lofooanummsp 1419. DE GERUCHTEN OVER VREDES-GENEIGDHEID. een amerikaansche Brieven nil België» BARTELJOÜISSTBAAT 27. TELEFOON 1770. Haarlemschs AHeda jes No, 1435. SCOKTE BERICHTEN. ffiffi HURLEMSCK MOT ii Per 8 maanden voor Haarlem -« ®ï"2 Voor do plaatsen, waar een agent gevestigd (kom der gem.) 1.35 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 1.89 Afzonderllike nummers *0.83 PRIJS DER ADVERTENTïëNi Van 1—8 regels 60 cent (contant 50 cent). Iedere regel meer 10 eA Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 ci per regel. Buitenl. 20 et Dienstaanbiedingen 25 et (6 regels), driemaal voor 50 ct. contant). U-F.NDA 22 September, gramma Stadsnieuwe. r ahnn» St Havo - R. K. Volksbond! Bisschoppelijk Museum - Jansstraat - van 714-9 nar Steuncomité. 79 - geopend eiken dag van 10-5 uur tegen C roote Kerk 1—2 uur Orgelbespe-betaling van 25 cents. Uitgezonderd: Zater- ling door den beer Louis Robert. Zie pro- dagen en R. K. feestdagen. OVERZICHT. Aan beide kanten zoowel bij de ver bondenen als bü de Duitschers zijn blijk baar de moeilijkheden groot er dan men beeft gedadht! Wij zeiden het verleden week reeds: de partijen wegen mooi tegen elkaar op, en de lu.og'e superioriteit die bet Duitsehe leger getoond lveeft in snelle, geforceerde xnar- •;dhen, is op bet oogenblik, nu de partijen beiden een soort van geweldigen verdedi gingsoorlog voeren, en geweldig steike schansen en defensie-linies heibben gemaakt, van geen nut. Er is dan ook niets van te voorspellen, aan wiens kant de balans zal overslaan, als dat al gebeuren zal, want heit is ook zeer goed mogelijk, dat deze geweldige reuzen- slag ten slotte onbeslist blijft, doordat wat de eene partij op eene plaats wint, wordt teniet gedaan door verliezen op een andere plaats. Een mededeeling uit Berlijn van onzen S.- correspondent, die Vrijdag al „binnen kor ten tijd" een overwinning van de Duitschers verwachtte, zegt dat het slechte weêr de be slissing vertraagt. Maarhet slechte weer zal wel niet al les op zijn rekening hebben! Intusschen zijn de berichten der beide par tijen niet gemakkelijk te rijmen. Een Duitsdb bericht zegt b.v. dat Verdun nu van twee tnrciTen belegerd wordt, terwijl de Fransoho berichten zeggen dat de Kroonprins met zijn leger steeds verder terugtrekt!.... Hoe ook: 't is en blijft nog maar afwachten. Droevig doet aan do tijding dat de Duit- chers do kathedraal te Reims, dat wonder heerlijk bouwwerk en prachtjuweel van Frankrijk's kathedralen, in brand zouden hebben geschoten Een Duitseh telegram dat wij (hedenmor gen ontvingen, zegt echter dat de Duitschers de kathedraal zooveel mogelijk versehoonen. Men zie onder „Telegrammen. 't Is te (hopen! Wij moeten nog een woordje zeggen over de geruchten van vredes-geneigdheid, die hopen, en waarvan bier verderop ©en en .•tilden- wordt medegedeeld'. Wij zeggen met voordacht: vredes-gp- n ei gd he id. Want cl At is het. De Duitsehe opvatting is, dat deze oorlog aan Duitseh- laud is opgedrongen door Engeland en Rus land. Eu Duitsehland is dus steeds nog ge neigd, vrede te sluiten als een eervolle vrede mogelijk is. Maar dan moet Engeland vooral zijn heftige antipathie tegen Duitsehland op geven. In dezen zin leggen wij de uitlatingen uit van den Duit.-dben gezant te Washing ton. die echter (naar do Engelselie bladen al uitdrukkelijk oonstatoeren) volstrekt geen officieel karakter dragen. Van vredes-o nd e rib a nd elin gen, door Ruitseth-land gewild, is geen sprake natuur lijk, en daar althans vóór den beslissend en <s!ag der verbonden mogendheden, die onder Eugelaud's leiding' Maan, ook niet op hun beurt aan onderhandelingen zullen denken kunnen wij de gelieele geschiedenis voorloo- pig wel opbergen! DE DUITSEHE OORLOG S- LEENINGL Men W'öet dat Duitsehland een oorlogslee- ning van een milliard (duizend millioen f) mark heeft uitgeschreven Het buitenland (Amerika) wilde die leening niet plaatsen wegens de neutraliteit: nu heeft Duitsehland ze geplaatst in het binnenland. En met overgroot succes. Naar men ons uit Berlijn seint, bewijzen de tot dusverre beschikbare gegevens reeds, dat er voor 21/3 milliard mark is ingeschreven en voor meer dan een milliard op schatkistbil jetten, tezamen dus meer dan 31/2 milliard mark! Deze cijfers zullen nog aanmerkelijk hooger worden. Het resultaat overtreft alle verwachtingen m» is een doorslaand bewijs van de kapitaal kracht, maar ook van 'de vaderlandslievende keastidrift van het Duitsehe volk. Do „Vossische Ztg." zegt dan ook met 'grijpelijken trots Dit i8 na d,e overwinningen van de weer- j ,are manschap de geweldige •overwinning van '"t economische Duitsehland. Het. is de over- 1,1,1 ing van dat Duitsehland, dat in den! langdurigsten vredesstijd, dien eenig groot volk in die geschiedenis ooit gekend heeft, door onvermoeibaren, taaien en moedigen ar beid een economische wereldmogendheid ge worden is. Het volk heeft bij den eersten oproep een bedrag ter beschikking gesteld waarvan de hoogte getuigenis aflegt van zijn onwrikbaar besluit, om dezen door bet nood lot opgelegden oorlog zoolang te voeren, totdat zijn doel geheel bereikt is. Nader bericht men ons, dab er voor v ij 1 mi 1 liard is ingeschreven! Sterker kant wat andere ook, toont dat aan het eensgezind en sterk van wil het Duitsehe volk is in deze dagen Een Engelsch blad, de Pali Mall Gaz. deelt volgens de N. R. Ct. uit een Amerikaansch blad, de Evening World, een en ander mede. Volgens dat Amerikaansche blad zou de Duitsehe keizer op Wilson's vredesbemiddeling het volgende hebben laten antwoorden: Duitsehland zou gaarne bemiddelingsvoor stellen in overweging nemen, maar dit wordt het volkomen belet door de houding van Engeland. Duitsehland zal den strijd niet staken, zoolang van Engelsche zijde wordt beweerd, dat de oor log moet worden voortgezet tot een beslissing gevallen is. Duitsehland kan zich enkel bezig houden met de kwestie van bemiddeling en vrede, indien ook de verbondenen bereid zijn een verzoenende en welwillende houding aan te nemen. Indien de oorlog zal worden voortgezet tot een beslissing zal zijn gevallen zooals Enge land dagelijks beweert zal Duitsehland blij ven vechten. Mochten de verbonden ;n besloten zijn, Duitsehland te verpletteren en het stukken van zijn gebied te ontnemen, dan zal het tot den laatsten man strijden. Mocht de wereld de hoop koesteren op ont wapening, dan zou de vernietiging van Duitseh land de slechtste manier zijn om dat te bereiken. Een verpletterd Duitsehland zou een herhaling te zien geven van de periode na de Napoleon tische oorlogen: Duitsehland zou iederen man en ieder kind in het rijk wapenen voor den dag der wraak. Duitsehland is bereid, den oorlog als onbe slist geëindigd te verklaren. Een dergelijke op lossing zou, beweert het, het meest bijdragen tot een toekomstigen vrede in Europa en tot ont wapening. Een besliste overwinning voor een van beide partijen zou niet tot stabiele toestanden leiden. Er zijn echter drie voorwaarden, die aan een overweging van vredesonderhandelingen moeten voorafgaan 1. De aanbieding van goede diensten door de Vereenigde Staten moet iets tastbaarders om vatten, dan enkel „de goede diensten". Ofschoon de vriendelijke belangstelling van de Ameri kaansche regeering erkennende, merkt de Duit sehe regeering op, dat het Amerikaansche voor stel geen verzekering van de verbondenen bevat, dat Engeland zijn eisch van een oorlog tot een beslissing en een volkomen verplettering van Duitsehland prijsgeeft. Zoolang Engeland in die opvatting volhardt, moet Duitsehland doof blij ven voor alle vriendschappelijke voorstellen van derden. 2. Duitsehland moet in Europa niet worden geschonden. Terwijl onderhandelingen over de Duitsehe kolonies kunnen worden gevoerd, moet het Duitsehe Rijk in Europa intact blijven. 3. Duitsehland moet in den vervolge door de omliggende rijken met rust gelaten worden. (Men zie omtrent de vermoedelijke waarde van deze beweringen, wat wij in het „Overzicht" hier boven hebben geschreven.) DE DUITSCHERS OVER DE ENGELSCHE TROONREDE. Het officieuze Duitsehe blad, de. Nordd. Allg1. Ztg. schrijft naai- aanleiding van de Engelsche Troonrede „Indien de Engelsche rvgeering alle moge lijke moeite voor het behoud van den wereld vrede gedaan had, zou li ij inderdaad behouden gebleven zijn. De Duitsehe Keizer heeft die moeite nog' tot op het laatste oogenblik bij de vorsten van Rusland en Engeland gedaan. Aan die pogingen is geen succes be,schonen geweesi. x;,ans weten Wij uit onweerlegbare getuigenissen, laatstelijk uit het op 30 Juli door den Belgischen gezant te St. Petersburg aan zijné regeering uitgebracht rapport, dat Rusland er alleen op los is getrokken, omdat het in het bezit was van de stellige ver zekering van de Engelsche regeering, dat Engeland aan den oorlog tegen Duitsehland' zou deelnemen. De troonrede rept hier niet van. Evenmin geeft zij een reden op, waar om Grey het Duitsehe voorstel, dat Engeland voor de onzijdigheid van Frankrijk borg zou staan en zoodoende althans het Westen van Europa don oorlog zou besparen, eenvoudig heeft genegeerd. Zoodoende kan men ook de verzekering van den Koning van Engeland, dat hij „door een opzettelijke inbreuk op bij traetrtak'gewaarborgde verplichtingen" tol den oorlog gedwongen 'is, terzijde stellen. Niet opzettelijk en uit genoegen ër in, maar met leedwezen en ,uit onverbiddelijke noodzake lijkheid ;t|o.t zelfbehoud, heeft Duitsehland zich gedwongen gezien het Belgische gebied te betreden, tioen de oorlog, dien Engeland had kunnen verhinderen, onvermijdelijk was ge worden. Hoe eindelijk de levensbelangen van het Britsdie Rijk 'Engeland tot den oorlog hebben gedwongen is ons volkomen onbe grijpelijk. Steeds beweerde men, dat het En- gelande grootste belang was, den vrede be waard te zien, en da loop van den strijd tot dusver is vermoedelijk met deze formule niet in tegenspraak." DE ZEGEN VAN DEN OORLOG. Het was een troost, een zeldzame vreugde foor dien zielzorger schrijft een Duitseh pastoor, en de .Tijd heeft het stuk vertaald toen in den nacht van den 31 en Juli, de eerste in het nachtelijk uur, opgeroepen jongens ons handen vol werk gaven. Onder het zingen Van: „Die Wacht am Rhein" kwa men zij naar de pastorie, om afscheid te ne men, maar ook, om den vrede te herstellen met God en zich met het Brood des Levens te sterken. Mannen en jongelingen, die in dit oogenblik dadelijk tot God opzien en voor hun ziel zorgen, achten liet aardische leven weinig meer; zij houden hun heiligen eed van trouw aan hot vaandel en kunnen ook nooit r (azende beesten worden op het slagveld, zij bewlaren hun zelftucht. Den volgenden morgen trok de sterkste troep uit met muziek. Hoe hebben hun oogen geschitterd, toen hun zielzorger op de hoogte van den berg' hun nog eenmaal den blik deed terugwenden naar het kerkje, waarin zij zoo veel genaden ontvingen, naar het lieve dorp, waarin zij zooveel dierbaars moesten achter laten; hoe hebben zij jubelend ingestemd met het hoera op keizer en rijk en daarna still- daiikend hun pastoor de hand .gedrukte Lief vaderland, gij kunt gerust zijn, heb ik ge dacht; iedere man is een held. Ook degenen, die achterbleven in ons stadje zijn mobiel. Een collecte i'1 de kleine pa rochie van arme mijnwerkers bracht 6'JO mark op; een vereeniging schonk uit haar slecht ge vulde kas 100 mark; de mees'fe inwoners ga- ven de vergpoduxg?, welke- .zij bekomen vuor, <le luatisVo inkwawtioring voor den oorlog. Eon vracht linnen ging naar een nabijliggend klooster, waarin gewonden worden onderge bracht; eieren en aardappelen worden met vreugde mede opgebracht. De meisjes ko men das Zondags samen, om te strijken. Het meest roerende is de godsdienstig© her leving in de parochiën. De II. Mis 's mor gens is zeer, druk bezocht!; vete parochianen ontvangen dagelijks de H. pommuuie. Des avonds giaat men in groote scharen naar de kerk, waair, de rozenkrans wordt gebeden. Wanneer de duisternis reeds tot rusten 1100- dig't, komen nog heele processies samen bij liet kruis aan den landweg. Zij versieren liet met bloemen ©n kaarsen. In het stof liggende roept de Vrome biddende menigte uit bange, offervaardige harten tot den Vader daarboven, dat hij de vaders en zonen en broeders daarbuiten beschutte. Een harde krij ger uit Westfalen zei mij „Rij zulke toonee- len heb ik eerst geweend." Het is de H. «Geest, die over, het boetende en rouwende volk vaardig wordt- OOGGETUIGE OVER DUITSCHLAND'S OP TREDEN IN BELGIë. Een redacteur van »c'e Maasbode" heeft een onderhoud gehad niet een voornaam Ameri kaan, den heer Victor Bogaert, uit Lexington (Kentucky), die 0. m. het volgende verhaalde over hetgeen hij gezien had op zijn reis door België Hij vertelde, hoe hij met eigen oogen gezien had, dat een soldaat de lafheid had om een moeder met een klein kind te zamen als het ware aan een sabel te rijgen, en hoe andere vrouwen genoodzaakt werden, dat onmenschelijk schouwspel aan te zien. „Ik heb geroepen, zoo vervolgde de Amerikaan diepbewogen: „Haben Sie keine Frauen, haben Sie keine Kinder? Hat eine Mutter Ihnen nicht das Leben gegeben? Niets mocht echter baten en als ik niet spoe dig gezwegen had, had ik het lot dier onge lukkige schepsels moeten deelen. „Ik heb met eigen oogen gezien, zoo ging de heer Bogaert met verontwaardiging voort, hoe in Leuven twee paters Jezuïeten gevangen ge nomen werden. En terwijl men den eenen af martelde en ten slotte vermoordde, sloeg men den anderen de handen voor het gelaat weg 0111 hem te dwingen dit vreeselijk schouwspel gade te slaan. „Ik heb gezien hoe een man, die, van alles beroofd zijn huis, zijn vee, zijn levensmid- delenvoorraad om een kleine schadeloosstel ling vroeg om tenminste voorloopig eenig voed sel te kunnen koopen voor zijn vrouw en kinde ren, barsch werd afgewezen. „E11 toen hij schreiend nogmaals aandrong, hebben de onmenschen hem in het bijzijn van zijn vrouw en kinderen op een stoel gebonden, hooi daaronder aangebracht en hem levend ver brand." Op den weg van Leuven naar Tervueren was deze Amerikaan dooi Duitsehe soldaten aange grepen, die hem toeschreeuwden: „Haben Sie kein Geld wir müssen Geld haben!" Verzet was hier onmogelijk. „Ik gaf dus aanstonds mijn portemonnaie en mijn bankpapier uit mijn porte- feu.ilie over. Mijn andere papieren van waarde: effecten, mijn chèqueboek enz mocht ik behou- den, wijl zij daarmede toch niets doen konden, evenmin als ik zelf op dit oogenblik. En zoo liet men mij, van mijn geld beroofd ofschoon ik niets met den oorlog had uit te staan in vrijheid, nadat ik eerst nog een uur j lang onder bewaking van twee officieren had ge- staan. Daarna werd ik bij een aantal krijgsge vangenen in een schuur opgesloten, waar wij, zoo zeide men ons, in veiligheid waren. Doch spoedig had men door een opening hooi er in gestoken, om daarna den boel in brand te steken. En als ik het niet spoedig gemerkt had en door een gat, waar de varkens doorkruipen, was weggevlucht, had ik nu hier niet gestaan. ,,'t Is vreeselijk," riep hij uit, „wat door de Duitschers in België is bedreven!" De man besloot: „Ik geef u het recht mijn verhaal in „De Maasbode" op te nemen en mijn naam er bij te vermelden. Dit wil ik er nog aan toevoegen: Ik heb verleden jaar ook den oorlog in Mexico meegemaakt, doch ik kan u verzeke ren, dat hetgeen daar door half onbeschaafde menschen is bedreven, niets is, vergeleken bij hetgeen door de Duitschers in België is ge daan." ANTWERPEN, ID Sept. 1914. (Van onzen eigen eer respondent). Wat ik gevraagd heb, is mij toegestaan. Ik heb de gelegenheid gekregen mijn vleu gels wat vrij uit te slaan. Vanaf Maandag ochtend g-a ik dag in, dag uit op het oor logspad. Vooraf wil ik echter iets verklaren. Ik beloof bij voorbaat, alhoewel de lezers mij: genoegzaam kennen, enkel t© zullen schrijven wat ik zélf gezien of gehoord heb. Ik ben niet, wat men oppervlakkig noemt, ant.i-Duitsëb of anti-Belgisch, noch minder Duitseh of Belgisch gezind: ik hen voorstan der en partijganger van liet recht en der rech tvaa rdigh eid. Laat dus niemand zeggen: de Belgische correspondent is partijdig. Ik hen dit, abso luut niet, maar hij mij is recht; recht! en daarmedei afg-eloopen. Ik zal dien l'ezers, zooals ik steeds gewend was, naar beste weten inlichten, over wat ik zal zien en hooren, m,a.w. ik zal op den ouden weg voortgaan. Het onderhond dat Kardinaal Mercier aan Italiaansdhe dagbladcorrespondenten zou toe gestaan hebben en dat door de Belgische pei-s openhaar gemaakt werd en ook door mij bekend gemaakt werd, was als interview uit den duim gezogen, doeüi ik had da bron ver nield, dus niet voor de waarheid ingestaan. Mij treft dus geen schuld, ik had liet onder voorb eh 0 ud do orgezo raden De lezers wil ik nog nader inlichten. Indien ik in mijn reis-artikelen zal moe ten schrijven over hier gepleegde banalitei ten, dan. neem ik de verantwoordelijkheid op mijn. Onze geachte hoofdredactie heeft daarom, voor den inhoud, dus geen moreele verantwoording, alhoewel ook zij zeer goed weet dat ik niets zal schrijven dan de waar heid. "Wat ik schrijf zal ik bewijzen door het noemen van namen, wat wil men nog meer? De mensdbien mogen toch wed weten hoe het Belgische volk verschopt en vertrapt en in zijn heiligste gevoelens geraakt wordt? Ik zeg: heiligste gevoelens! Want laat men toch niet vergeten: het volk is bier inderdaad nog goed katholiek» In deze dagen zie en hoor ik, zooals ik reeds vroeger schreef, voor de zooveelste maal, lióe innig diep het volk aan onzen godsdienst verkleefd is. Zio in de kerken. Daar zitten alle rangen en standen in groo te getallen hijeen; daar kunnen zij gemeen schappelijk emeeken 0111 afwering der oor- logsrampen. Ge moet daarvoor op de dorpen komen, om eenigen indruk te krijgen. En dan: de Belgen zijn vereerders der He mel-Koningin. Men moet de roerende beden van vrouwen en kinderen gehoord hebben om dat te begrijpen. Kom des avonds maar eens in de: kerken, ik hen overtuigd dat ge, na. eeuige dagen, mijne gedachten zult dee len. Dat ge dan niet meer zult zeggen: België staat als onzedelijk bekend. Over de groote steden, evenmin als over i die in andere landen, wil ik niet spreken, en toch zijn er daar duizenden en honderd- duizenden die diepgodeienstig voelen; en op de dorpen is dit algemeen. Ge zoudt de leger-aalmoezeniers moeten hooren. Ik schreef er reeds over. Maar het is treffend als men hen hoort vertellen hoe- vele soldaten er, vóórdat zij den oorlog in trekken, komen vragen om toch nog weer een te kunnen commnniceeren. En dan de Maria-genade-oorden. Ouder lingen, vrouwen en kinderen maken voet reizen, uren lang, om de Onbevlekte Maagd te gaan vereeren. Zij worden in deze dagen in hunne heilig ste gevoelens aangetast. Arm volk Ig ga dus op liet oorlogspad, elerlijk, on partijdig, maar met een hart vol pijn over de rampen, die ik van dit katholieke volk zal moeten zien. Want ik weet bij voorbaat: Katholiek Belgenland is wreed en onmen schelijk geteisterd. Tot morgen. Ch. A. B. ONS GASBEDRIJF. In liet gemeenteverslag over 1913 heeft ons, onder andere dingen, ook bizonder getroffen de gunstig© toestand van ons stedelijk gas bedrijf. De directeur stelt dien gunstigen toestand, die wijst op een voortdurende uitbreiding van Ihi&t gasgebruik onder alle standen, voor namelijk op rekening van het besluit der gemeente, om het bekende gebouw in de Kruisstraat voor het gasbedrijf af te staan. Inderdaad zal dit wel zoo zijn. Doch daar moet dan noodzakelijk bij ver meld worden (wat de directeur natuurlek niet kon doen) dat de bloei van ons gasbe drijf in nóg grooter mate zijn vooruitgang dankt aan de gezonde wijze van exploitee- ren, waardoor ons gasbedrijf niet is wat elders vaak gebeurt een echt „ambtenaars- instituut", maar een gemeentel ij ke dienst, die zich aanpast aan en voeling houdt mèt de praktijk en" de particuliere wenschen. Dat blijkt uit alles. Wij hopen, dat men in deze richting mag voortgaan. Menige andere stedelijke dienst (bouwbe drijf of belastingen b.v.!)- zou er eveneens voordeel van hebben, wanneer er wat min der „op ambtenaars-manier", en wat méér op practische wijze met de burgerij werd om gesprongen NóG MEER OORLOGVOERENDEN? Te Londen wordt als zeker medegedeeld, dat volgens bericht en uit Washington Roemenië en Bulgarije spoedig aan de zijde van Rusland aan den oorlog deelnemen zouden. Griekenland I zal dan ook mêe gaan strijden, en Turkije moet dan vanzelf de partij van Duitsehland kiezen.... Ook Italië's oorlogsverklaring aan Oostenrijk is volgens sommige berichten nog maar een j kwestie van een paar dagen. i Zouden wij heel alléén overblijven in „onzij- digheid"?. Het onuitputtelijke Rusland. Uit St. Peters- burg wordt aan de Engelsche bladen gemeld, dat een nieuw Russisch leger van 900,000 sol daten, da voorhoede van een strijdmacht van 2 millioen, in Midden-Polen tegen de Oosten- rijksch-Duitsche troepen oprukt, en dat nog een ander leger van 2 millioen uit afgelegen districten van Rusland in October tot optreden gereed zal zijn. De Turksclie vloot. Een bericht, dat uit Kon- stantinopel heet te komen, zegt dat de Goeben en de Breslau nog Duitsehe bemanning heb ben: er zou nu op elk schip van de Turkseba vloot een Duitseh offieier zijn. Volgens ITavas, is de Duitshe admiraal Souclion, van de Goeben, benoemd tot opperbe velhebber van de Turksclie vloot. DE GROOTE 8LAG AAN DE A1SNE. DE BESCHIETING VAN REIMS. BERLIJN, 20 Sept. (Eigen S-corr.) De En- gelsclien en Eranschen hebben in de laatst» week tevergeefs gehoopt de goed bevestigde Duitsehe stelling tusscben de Mans en de Oise te bestormen. Duitsehland levert nu den slag in stellingen die liet zelf heeft gekozen. Frank rijk, dat groote versterkingen beeft aangevoerd uit de stelling van Parijs en de legers ten zui den van Parijs, trachtte den Duitschen-rochter vleugel op te rollen en zoo tegen hot midden* corps der Duitsehe armee terug te werpen. Doch deze poging is volledig mislukt, met ge weldige verliezen aan Fransche zijde. De Duitsehe troepen hebben op verschillende punten beduidende voordeelen behaald. In heli centrum van den strijd ligt Reims, in het front van de Fransche stellingen, die van daaruit tegen de Duitsehe stellingen een geweldig ar* tillerievuur hebben geopend. De Duitseher|j zijn zoodoende gedwongen geweest, de staj: Reims sterk te beschieten; echter heeft hal Duitsehe legerbestuur nlle maatregelen geit troffen, dat de Kathedraal van Reims zpff mogelijk zal gespaard blijven. De Duitsehe lin< kervleugel is door de Fransohen onophoudelijk bestormd, doch ook daar hebben de goed be vestigde stellingen op den Donon aan allo aan-; vallen schitterend weerstand geboden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 1