B nrST'E N L Aft D. STADSNIEUWS. De Oorlogs bulletins van 44 jaar HET LAATSTE FRANSCHE RAPPORT. TEGENSPRAAK DER VREDES- GERUCHTEN. FEUILLETON. Uit het Engelseh. PARIJS INGESLOTEN. ROME INGE NOMEN. BERLIJN. 21 Sept. Uit het groote hoofdkwar tier van gisteren den 20. Na de voor bereidende bewegingen van de laatste dagen, is sedert den 19 door het oprukken van alle korpsen de volkomene insluiting van Parijs tot stand gebracht. De koning recognoseerde heden het N. Oostelijke front en versterkingen. Telegram van den kroonprins aan de koningin. Cl'i VERSAILLES 20 Sept. De insluiting van -Parijs op de linie van Versailles tot Vin- centies is, niet terugwerping van den vijand en de verovering eener schans met zeven stukken, volkomen gelukkig uitgevoerd. De verliezen zijn gering. FLORENCE, 21 Sept. Depêches uit Rome vau gisterenavond melden dat de Italiaansche troepen de stad Rome zijn binnengetrok ken. na een gevecht van vier uren. Op bevel des Pausen hebben de pause lijke troepen het vuur gestaakt en de witte vlag geheschen. een dozijn, sprongen in twee auto's, welke in het bosch verborgen waren, en reden in volle vaart heen langs den weg van Rouaan naar Parijs. Zij droegen de uniform van genisten. Hun signa lement werd telegrafisch over het heele departe ment verspreid. Er werd niets meer van hen gezien tot mid dernacht, toen zij ontdekt werden op den weg te Pont de l'Arche, 9 mijlen ten O. van Elbeuf, door soldaten die den spoorweg bewaakten. Er werd op de Duitschers geschoten en verschei- denen raakten gewond of werden gevangen ge nomen. De auto's vielen ook in handen van de soldaten. De overige Duitschers ontsnapten in de bosschen rondom Pont de l'Arche, doch latei- werd een onderofficier gevangen gemaakt. De anderen zijn nog niet achterhaald. De prefect van het Eure-departement en de chef der gen darmerie zijn thans ter plaatse aangekomen om het onderzoek te leiden. In de auto's werd een groote hoeveelheid ammunitie en dynamiet ge vonden. Naar men verneemt, behoorde de heele troep tot het wapen der genie van het Duitsche leger. Zij hadden steeds 's nachts gereisd en zich over dag verborgen gehouden in de bosschen. Hun was opgedragen de spoorwegbruggen op te bla zen langs de hoogst belangrijke lijn van Parijs naar zee. DE DUITSCHE PRINSEN. BERLIJN, 19 Sept. (Eigen S.-eorr.) Aan prins August Wilhelm, den vierden zoon van den keizer, is het ijzeren kruis toegekend. Vijf zoons van den keizer zijn thans in het bezit van dit hoogste eereteeken in den oorlog. De hertogin van Sleeswijk-Holstein, een schoonzuster van den keizer, verpleegt in PARIJS, 20 September. De regeering meldt een veldlazaret als zuster Dorothea Belgische in een bericht van hedenmiddag 3 uur: Met onzen linkervleugel hebben wij op den rechter oever der Oise nog geringe vorderingen ge maakt. De Algerjjnsche divisie "eroverde op nieuw een vaandel. Alle door de Duitschers gedane pogingen, gesteund door talrijke ar- tilerie, om ons front te breken tusschen Craonne en Reims, werden verijdeld. Nabij Reims werd de hoogte Birmont, waar van wij een gedeelte hadden veroverd, door den vijand hernomen. In plaats daarvan hebben wij ons kunnen meester maken van de bergmassa van Pompelle. De Duitschers bleven' zonder militaire redenen de kathedraal van Reims beschieten, die in vlammen staat. gewonden. Zij is een kleindochter van wiilen koning Leopold. DE DUITSCHE VLOOT. BERLIJN, 20 Sept. (Eigen S-eorr.) De „Times" verspreidt een verhaal, dat Duitsche schepen in de Oostzee op elkander zouden heb ben geschoten en ernstig beschadigd zouden zijn. Doch dit bericht is volkomen onwaar. De „Westminster Gazette" schrijft: De Duit sche vloot verricht werkelijk reuzenwerk. Onze schepen varen stil en rustig over den Oceaan; plotseling bersten ze uit elkander, ont ploffen en zinken!.... Wij spreken maar steeds van mijnen en nog eens mijnen. Zeker, In het centrum tusschen Reims en het woud die zijn er óók, maar alle teekenen duiden er van Argonne namen wij het dorp Souain. Hier werden duizend gevangenen gemaakt. Aan de Oostelijke helling van het woud van Argonne werden onze vorderingen bevestigd. Aan den rechtervleugel in Lotharingen trok de vijand terug tot voorbij onze grenzen. Met name werd ontruimd de streek van Avricourt. In de Vogezen trachtte de tegenstander de offensieve te hernemen in de nabijheid van St. Dié, doch zonder succes. Wij bezitten nog geen zekere bevestiging van de overgave der niet verwoeste forten van Manbeuge, maar de Duitsche pers blijkt inge licht over den val van de stad en deelt zelfs mede, dat haar bevelhebber zou zijn geïnter neerd te Torgau. EEN DUITSCHE MEDEDEELING. BERLIJN, 20 Sept. Wolf's-bureau geeft de volgende mededeeling uit het groote hoofd kwartier van den 19en September 's avonds: „De toestand in het westen is over het alge meen onveranderd. Over het geheele front is het Engelsch-Eransche leger in een verdedi gende positie gedrongen. De aanval tegen de sterke, gedeeltelijk in verscheidene liniën ach ter elfeaar versterkte stellingen kan slechts langzaam voortgang hebben. Een vootzetting van den aanval tegen de sperfortenlinie ten zuiden van Verdun is voor bereid. In den Elzas staan onze troepen langs de grens vlak tegenover de Franschen." EEN STOUT DUITSCH BRAVOUR- STUKJE MISLUKT. PARIJS, 20 Sept. De bladen ontvangen van Reuter's Ag. eenige mededeelingen over een ver metele, doch mislukte poging van Duitsche zijde om het spoorwegverkeer tusschen Parijs en Havre te verstoren. Woensdag 1.1. werd de prefect van het depar tement van de Eure verwittigd van de aanwezig heid van verscheidene Duitsche soldaten te Lyons-la-Forêt, ongeveer 30 K M. ten O. van Rouaan. op de grens van de departementen van de Eure en de Beneden-Seine, waardoor de hoofd-spoorlijn loopt tusschen Havre en Parijs. Er vertrokken onmiddellijk eenige gendarmen per auto, vergezeld door een onderwijzer uit ge noemde plaats en den chauffeur. Toen zij het kleine stadje Martagny in 't Eure-departement bereikten, werd er plotseling op hen geschoten. Een sergeant der gendarmerie, twee gendarmes en de chauffeur werden doodelijk gewond. Het vuur werd uit de auto beantwoord, waardoor een Duitscher werd gedood en twee werden ge wond. De Duitschers, ten getale van ongeveer op, dat de onderzeeëers van Duitschland hard aan het werk zijn! In den strijd onder de zee j en in den strijd in de lucht; toont Duitschland zich de meester, meent het Engelsdhe blad. En de nervositeit in het land en bij de Engelsclie marine worden daardoor grooter. WEER EEN LONDEN V.D. 21 Sept. De Australische re geering deelt het verlies mede van de onderzee boot A. E. 1. Tot nu toe werden geen verdere bijzonderheden ontvangen. ALLE MAN OPGEROEPEN! BERLIJN, 19 Sept. De Fransébe gezant te Rome heeft, naar vandaar aan liet Berliner Tageblatt geseind wordt, bekend gemaakt, dat alle Frauseheu te Rome lot den leeftijd •van 48 jaar zelfs zij die van militieplicht waren vrijgesteld, alsmede gedegradeerden, zich gereed moeten houden om naar Frank rijk te vertrekken. DE DUITSCHERS IN NOORD-POLEN. BERLIJN, 20 Sept. Het groote hoofdkwar tier deelde gisteravond aan Wolf's bureau mede, dat den 17en de vierde Finsche scherp- schnttersbrigade bij Augustow is verslagen. Bij het oprukken tegen Ossowiec wei-den Grajewo en Szczuczyn na korten tijd geno men. Deze plaatsen liggen in Russisch Noord- Polen. DE RUSSEN IN GALICIë. PETROGAD, 20 Sept De groote generale staf deelt aan het Petr. Tel. Ag, mede, dat de Oostenrijksche troepen, die getracht hadden den opmarsch aan het front Baranow-Ramschow tegen te houden, met groote verliezen terugge slagen zijn. Artillerie bombardeert de verster kingen van Jaroslaw. Er is een gevecht begonnen tegen het garnizoen van Przemysl, welks artil lerie het vuur heeft geopend. Russische troepen, die door de bosschen trokken, vonden daar bat terijen die door de Oostenrijkers in den steek waren gelaten. BERLIJN, 20 Sept. De „Nord Deutsche Alg. Zeiting" schrijft: „Volgens berichten, welke Reutér uit Washungtorrverspreidt, zou de Duitsche gezant aldaar verklaard hebben, dat Duitschland tot het sluiten van den vrede bereid is, wanneer het Duitssche grondgebied in Europa ongeschonden zou blijven. Zulke berichten zijn er op berekend den indruk te verwekken als zou Duitschland, ondanks de overwinningen van zijn leger in het westen en het oosten den strijd moede zijn. Diuitsch- land denkt er, op het oogenblik niet aan een pelgrimage ,te doen naar den Vrede. Wij her halen: Duitschland streeft slechts één doel na: eervol den tegen ons roekeloos ontke tenden oorlog ten einde te brengen." UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. besl. is, met ingang- van 16 Octo ber, aan dr. J. A. Korteweg, op verzoek, eervol ontslag verleend als boogleeraar in de faculteit der geneeskunde aan de Rijks universiteit te Leiden, met dankbetuiging voor de in die betrekking door hem bewezen diensten. GEEN MAXIMUM-PRIJS VOOR MAIS. Naar de Tel. verneemt, heeft de Regee ring op een desbetreffende vraag van den burgemeester van Deventer te kennen gege ven, dat er alsnog geen termen bestaan, om een maximumprijs vast te stellen voor rnais. WEDEROM DE FRANSCHE LASTER! Na de Matin van 6 Augustus, die op een kaartje teekende boe de Duitschers in Lim burg de neutraliteit van Nederland zouden hebben geschonden cloor over ons grondge bied te trekken, komt nu weer de „Illustra tion" (van 12 September) rpet een schetsje hij een artikel „Les D'Oncitèrès de la France et des pays membres (Luxembourg, Belgjque et Pays-Bas) violées par ]es arinées Alle- niandes" dezelfde leugens verkOopen. Men vraagt zicib af, of dit domheid is of opzet. De Fransehen, die al te Brest (bij de in beslagneming- van de „Nieuw-Amsterdam") loonden dat ze Duitschers en Nederlanders zoowat over één kam scheren, konden nu toch weten, dat. geen enkele krijgvoerende mogendheid ook maar een poging heeft ge daan, het Nederlandsehe gebied te schenden! Is het dus opzet? VOOR DE MILITAIREN. Op verzoek van de centrale commissie voor ontspanning- en ontwikkeling van gemobili seerde troepen heeft zich, voor de provincie Noord-Holland een provinciale commissie ge vormd, bestaande uit prof. mr. S. R. Steinmetz, voorzitter, mr. W. A. Bonger, ds. J. J. van Noort, P. Otto en generaal A. N. J. Fabius, dat de soldaat reeds Donderdag terug- had moe ten komen. Diefstal. Te Tiel is gevankelijk binnen gebracht de 20-jarige knecht van den heer De Kadt te Druten, die tijdens de afwezigheid van zijn patroon zich een geldkistje met een inhoud van 1800 had toegeëigend. De diefstal werd echter spoedig ontdekt, zoodat de heer D. K. weinig schade lijdt. Trefffend sterfgeval. In de R. K. kerk van den H. Martinus te Wijk-Maastricht heeft een treffend stergeval plaats gehad. Mejuffrouw Q., eene bejaarde dame, zat te bidden, viel van den stoel en was binnen eenige minuten dood. De overledene deed veel goed aan de armen. Ihuiug naar delfstoffen. Naar men aan de N. CL meldt, zal in de gemeente Win terswijk weldra een begin gemaakt wor den met de derde boring- van rijkswege naar delfstoffen. Vermoedelijk komt daarvoor in aanmerking een punt in de buurtschap Miste. Ernstig ongeval. Zaterdagmiddag reed te Barneveld een motorrijder met zijspanwa- gen tegen een boom. Inwendig zwaar ge kneusd, werd hij op advies van inmiddels ter plaatse verschenen geneeshceren naar Ede vervoerd. Zijn toestand moet ernstig zijn. De motor met zijspanwagen was zwaar bescha digd. Hooge waterstand. De stoomboot van de Holland-Friesland-lijn, die Vrijdagnacht 12 uur van Amsterdam naar Lemmer vertrok, heeft vier uur voor anker moeten liggen. Het water was voor de Lemster haven zóó hoog, dat de boot niet kon binnenkomen. In geen tien jaar was de waterstand zoo hoog-. Aan boord waren ruim 200 militairen uit Noord-Brabant en Limburg zelfs, die met verlof gingen. Om eerder thuis te zijn, gin gen ze per nachtboot; nu misten ze de aan sluiting op de treinen en trammen, zoodat ze eerst Zaterdagmiddag, de laatsten zelfs Zaterdagavond, hunne woonplaatsen bereik ten. Afgevallen appelen. De massa afgeval len appelen is in de huurt van Middelburg zóó groot, dat zij verkocht worden tegen 50 cents per mud! Het grootste aantal is bo vendien nog gestoken. leden, en mej. mr. R. H. do Boer, secretaresse. Aan eenige andere keeren, een andere rich ting vertegenwoordigende dan de reeds ge noemde leden, zal worden verzocht alsnog in de commissie te willen zitting nemen. De taak van de commissie zal bestaan in het zorgen in de geheele provincie Noord-Holland voor afleiding voor de gemobiliseerden, die tevens tot hun ontwikkeling zal kunnen leiden. Het secretariaat der commissie is gevestigd in het bureau der Volks-nniversiteit, N. Doe lenstraat 1214, te Amsterdam. o Het gulle hoertje. Bij een onzer rechter lijke colleges zoo schrijft men aan de Tijd speelde ziel) het, volgende niet onvermakelijk geval af. Een boertje, die in een strafproces als ge tuige was opgetreden, ging na afloop der zaak naar den griffier om zijn getuigcngeld in ont vangst te nemen. Pe griffier, een adellijk heer, met een klerk waren daar aanwezig. De klerk keek de dagvaarding na en betaalde het boertje, wat hem wettelijk toekwam. Het, boertje streek het geld op, maar dacht, dat hij niet met goed fatsoen kon vertrekken, zonder van zijn gulheid te hebben doen blijken. Hij bedacht zich dan ook geen oogenblik, zon derde van zijn getuigengeld een dubbeltje af, nam do munt tusschen wijsvinger en duim, stapte, niet wetend, wien hij voor had, op den griffier toe en stak hem het- dubbeltje toe met de woorden: hier. drinken jelie met je tweeën hij wees mee op den jongen klerk daar straks maar een potje bier van. De griffier nam het geval gemoedelijk op, en dankte het boertje voor zijn g.oede intentie met het bescheid: Koop jij daar maar een brood voor, hoor, in deze dure tijden. Lichtelijk teleurgesteld verliet hel- gulle boertje de griffie. Geen prettige Wittebroodsweken. Een soldaat had zoo deelt de Iel. mede de vorige week van zijn compagniescommandant toestemming gekregen, om te trouwen. Donder dag werd het huwelijk voltrokken en de jonge echtgenoot begaf zich den volgenden dag per eerste gelegenheid weer naar zijn garnizoens plaats. Bij aankomst werd hij onmiddellijk in arrest gesteld en ondergaat thans 14 dagen pro voost. De compagniescommandant oordeelde UIT HET GEMEENTEVERSLAG OVER 1918. IX. Openbaar slachthuis. Uit 't jaarverslag van den Directeur .van het Openbaar Slachthuis halen wij aan, dat totaal worden geslacht 4419 runderen, 503 paarden, 2188 vette kalveren, 43 graskalveren, 1719 nuchtere kalveren, 1462 schapen, 2 gei ten en 9963 varkens of totaal ^20299 dieren tegen totaal 20920 dieren in 1*912 .Wegens overtreding van de Verordening, regelende het toezicht op vee en vleesch in de Gemeente Haarlem, zijn in 1913 10 prooesss on.- v o r V>».a 1 op gio-m aalct. Het aantal in Argentinië geslachte én be^ vroren in 'Haarlem ingevoerde runderen "be droeg 91. Over 't algemeen werden daarvan weinig organen of vleesch afgekeurd; de kwaliteit der aldaar geslachte runderen mag een zeer goede genoemd worden. Alle organen bleven met de natuurlijke hechtmiddelen aan het betreffende dier vast gehecht, uitgezonderd de verschillende magen en darmen, welke niet mede worden inge voerd. Afkeuring, wegens het gemis dier in gewanden, is itlot nog toe niet voorgekomen. Koesterde men in de dagbladen enz. het vorig jaar groote verwachtingen omtrent het verbruik van bovengenoemd vleesch, alras bleek, dat het aantta-1 consumenten tot een zeer bescheiden aantal zou zijn beperkt. Tot op heden werd het grootste gedeelte geleverd voor de beide kazernes te dezer stede. Het betrekkelijk gering verschil met de prijzen van het Hollandsche vleesch moge een oorzaak zijn van de geringe aanvraag. Werkl o osheids f onds. In-(het verslag van 't gemeente werkloos heidsfonds wordti meegedeeld, dat- bij 't fonds aangesloten zijn 11 vereenigingen, 'die te za- meu op 30 April 1913 telden 1541 leden. Man, 1 Mei 1912 tot en met 30 April 1913 werd aan bijslag totaal verleend een bedrag Van f 2110.50 tegen 2455.80 van 1 Mei 1911 tot en molt .30 April 1912. In de vijf jaren dat 't fonds bestaat ontvin gen alle vakvereenigingen te zamen f 675,23 en de drie algemeene vereenigingen te zamen f 8565,07 aan gemeentelijken bijslag. Het doel van den Haarlemschen Raad om den gemeentelijken steun, niet alleen a,an leden van vakvereenigingen, riiaar ook aan andere arbeiders, die niet in vakvereenigingen, geor ganiseerd zijn, ten goede te doen komen, wordt dus bereikt. Bouw- en Woningtoezicht. De Directeur vau het Bouw- en Woningtoe zicht deelt in zijn verslag ten aanzien van het systematisch woriingouderzoek mede, dat wer den onderzocht 585 woningen en verbeterd 453. In 1912 bedroegen dezo cijfers onder scheidenlijk 514 en 672. In de 585 onderzochte cén- tot on met drie kamerwoningen werden slechts 22 gevallen van overbevolking geconstateerd, wat. gelijk staat met 3.76 pet. Uit eene gehouden woningtelling is geble ken, dat het totaal aantal woningen in Mei 1913 16302 bedroeg, waarvan er slechts 289 of 1.77 pet. onbewoond waren. Hieruit blijkt voldoende, dat te Haarlem eene woning schaarsehte heerscht, welke het meest is-waar te nemen onder de woningen van f 2,50 tot f 3.per week, in welke huur- klassse liet onbewoond percentage slechts 0.68 pet. bedroeg. (Slot volgt..) VOOR DE VLUCHTELINGEN. Men schrijft ons: Vrijdagmiddag werden de goederen, welke hiet ter stede voor de Belgische en andere slacht offers waren ingekomen, verzonden. 15 kisten benevens verschillende paketten koffers en aoo- zen, te zamen 24 stuks. Een groote bezending dus! Wij zijn eens een kijkje gaan nemen in hei centraal magazijn te Amsterdam, Rokin 73, al waar wij werden rondgeleid door de directrice, mevrouw de Bruijn, die ons van een en ander op de hoogte stelde. In dit groote kleedermagazijn worden door de zorg van talrijke dames de ingekomen goederen gesorteerd. Vanuit dit centrale magazijn wordt op aan vrage al het benoodigde opgestuurd. Zoo kwam, toen wij er waren, juist eene aanvrage binnen voor 1000 paar schoenen. Gelukkig dat wij uil Haarlem eene flinke bezending konden doen toe komen. Dat hielp En dan de groote vraag naar wollen dekens. Deze zijn broodnoodig. Door het hoofdbestuur werd de vraag gesteld„Kunnen wij ook wollen dekens bekomen voor onze arme vluchtelingen?" De nachten zijn reeds zoo guur en 'het najaar staat voor de deur. Gaarne zou het plaatselijk comité die vraag beantwoorden door direct een flink aantal dekens af te zenden Maar het bezit helaas slechts enkele exem plaren. Toch hopen wij binnen korten tijd ze te kunner verzenden. De ondervinding heeft het comité immers ge leerd, dat, wat het aan de Haarlemmers voor de arme vluchtelingen vroeg, met de grootste bereidwilligheid werd gegeven. In dit vertrouwen doet het een beroep op de goedhartigheid van de Haarlemsche huismoe ders. Hoe menige logeerkamer is ruim voorzien van dekens, wie zou er nu niet een willen missen om hen wien zooveel leed trof te verwarmen. Opgave van hen die een en ander willen af staan, wordt gaarne ingewacht bij de heeren: Mr. H. J. D. D. Enschedé te Aerdenhout; Dr. G. E. A. Broese v. Groenau v. Edenstraat 20, en J. J. Cock, Schoterweg 7. De goederen wor den aan huis afgehaald. Speciaal wordt de aandacht er op gevestigd dat het comité, waarin bovengenoemde heeren zitting hebben, niets uitstaande heeft met andere1 plaatselijke comité's of particulieren die wellicht hetzelfde doel beoogen, doch deel uitmaakt van het Nederlandsch Comité tot Stenn van Bel gische en andere slachtoffers, waarvan het hoofdbestuw, bestaande uit de heeren G. 'v. d. Aa, consul-generaal van België, eere-voorzitter Mr. Th. Stuart, voorzitter; J. Th. Boelen, Leon Delker en Bern. J. Veldhuis, secretarissenMr. G. J. Fabius, penningmeester, gevestigd 'is te Amsterdam, Kalverstraat no. 64. HET NUT DER REDDINGSHAKEN. Zaterdagmiddag- is de 5-jarige J. K. die ach ter om de leuning van de Kleine Houtbrug wilde loopen, daar af gevallen en in het water van den Kampersingel geraakt. Gelukkig, een reddingshaak hing voor ge bruik gereed. Daarmede is de knaap door den slagersknecht L. G. uit 't water gehaald. De jongen werd in de woning van den heer Meyerink op den Kleinen Houtweg binnen gebracht, en, na daar van droge kleeren te zijn voorzien, kon hij loopende naar hus gaan. Dit is, meenen wij, 't eerste geval in onze ge meente, dat praetisch 't nut- is gebleken van 't gereed hebben ten gebruik van reddingsha ken op onze bruggen, naar dat op initiatief dei- reddingsbrigade is geschied. SOLDAATJE SPELEN. 't Militaire zit in deze dagen er bij onze jeugd wel in. In een onzer straten had een koddig tooneel- tje plaats. Eenige jongens hadden een oude kachelpijp weten te vermeesteren, die als kanon moest dienst doen en op een wagentje werd vervoerd. Op zeker oogenblik werd 't kanon geladen, 63) Die correspondentie verdween tegelijk met dat document en ik vermoed, dat ze in handen is van Isabella, sprak Melusine, die haar kalmte bewaarde. Sir Robert bleef staan en een vreeselijke toorn kwam in hem op. Is dat waar? siste hij. Melusine knikte van ja. Isabella heeft er echter nog geen ge bruik van gemaakt en ik denk ook niet, dat zij die brieven ooit als wapen tegen je zal gebruiken! Hemel nog eens toe, wat heb je nu op eens een hoogen dunk van je schoonzuster gekregen, spotte Mount-Severn. Weliswaar heeft ze er geen belang hij dat schandaal te onthullen, maar de vrouw, die een geheim bewaren kan, moet nog geboren worden...,. Isabella zal uit medelijden met Charley beslist geen gebruik maken van de verdwe nen brieven, sprak Melusine met kalmte. T)at, kan je gelooven. riep Mount-Severn opgewonden uit, laat Isabella eerst maar eens getrouwd zijn, dan komt de lieve Fre- derik méér te weten, dan we denken, méér zelfs dan ik weet. Vrouwen zijn vrouwen, en de een handelt precies als de ander Zoo? Nu, gij zult hel wel weten, spotte Melusine. Wederom trad een pauze in en gingen ze zwijgend verder. Laten we nu niet verder redetwisten, doch liever handelen, begon ^Mount-Severn het gesprek weer. Er moet iels op gevonden worden, zóó kan 't niet blijven. Help me aan een uitweg, waardoor we ons bedden kunnen redden, Melusine, want ik zal ook spreken als de inhoud der correspondentie openbaar gemaakt wordt. En vergeleken bij wat gij te verliezen Ihebt, is mijn verjaard misdrijf slechts kinderspel. Voor mij staat mijn be staan op 't spel, voor jon je hoofd! Doe wat je wiltik ben dat eeuwig lijden moede, zeide zij verder gaand. O neen, geen mensch is zijn leven moe de, wanneer het „to be or not to be" op 't spel staat, antwoordde Mount-Severn kwaad. Je (hebt daar onder dien eik nog eene aan dingen uit je verleden gedacht en daarom ben je in zoo'n stemming. Dat zal wel ver anderen, geloof me vrij, als de stand van zaken ernstiger wordt. Hielt gaat hi)er om mijn bestaan en ik heb verduiveld weinig lust om mij op mijn ouden dag door de bon den uit bet buis van mijn neef te laten jagen. breken. En tot die overtuiging was Mount- Ge zult.... Isabella toch niets doen? Severn ook gekomen vroeg zij zacht. Misschien heeft ^zü de brie ven ook niet, ik kan bet werkelijk niet zeg gen. Doe haar nietsdenk eraan, hoe zij reeds tweemaal door den hemel beschermd werd tegen Je maakt me vandaag zenuwachtig, mylady, riep Mount-Severn ongeduldig uit, ik zal wel voorzichtiger wezen en haar geen haar op 't hoofd krenken! Ben ik dan een Rinaldo Rinaldini!Voor den duivel, ik ben nog niet eens een lady Melusine. Maar men moet trachten deze pppieren van Isa bella. terug te krijgen, dat ligt voor de hand. Ik zal er geen moeite voor doen en ex- geen vinger naar uitstéken, sprak Melusine vastberaden. Is dat je laatste woord? Mijn laatste, sir Robert.^ Mount-Severn zweegbij wist maar al te goed, dat spreken bier woorden verspil len was. Hij vond het een vrouwengril, maar boe en wat het ook was, één ding stond vast: zij vreesde de catastrophe niet meer. zij ver zette zich tegen de gedachte eener onthul ling niet meer met de vroegere energie van haar hartstochtelijk karakter.... 't leek er veel meer naar, alsof Let buigen of barsten Er bestaat nog één middel tot redding voor ons beiden, begon Mount-Severn op nieuw, we moeten Engeland verlaten. Ik begrijp je niet, sir Robert. Is die gedachte nog nooit bij je opge komen? vroeg bij, een onderzoekenden blik op baar werpend. Nu, laten we dan deze zaak eens in bet volle licht plaatsen. Indien Isa bella gaat praten nu of later dan zijn we beiden verloren. En praten zal ze. an ders was ze geen echte vrouw. Nog nooit heeft een vrouw een geheim bewaard. Lu die kans moeten we zien te ontloopen. Melusine bleef slaan en keek sir Robert s tra li in 't gelaat. Je bedoelt dus, dat we er van door moesten gaan? Nu, zoo ongeveer betzelfde, antwoordde hij cynisch, 't Komt er eigenlijk niets op aan hoe je 't noemt. Ik bedoel dit: jij verkoopt je juweelen, die je privé-eig-endom zijn, we gaan naar Frankrijk en richten er een speel bank a la Monte-Carlo op. Een vreemde scherts, antwoordde Me lusine. Ik gevoel me in 't geheel niet gestemd tot schertsen, sprak Mount-Severn dof, denk er eens over na, maar niet te lang, want we Buigen?..,. Zij wist maar al te goed dat moeten vlug tot handelen overgaan. Als de hier niets meer buigen kon, dat alles moestbom springt, zijt gij er ergste aan toe. Man hemel 't is ook voor mij een twijfelachtig spel om me met jou te associeer en, maar ik denk maar zoo: aan den overkant van het Kanaal ben ik voor den strengen arm der Engelsche rechtere veilig en hij zal er in geen geval prijs op stellen, dat zijn naam door mij en vooral door jou tot een „cause celèbre" wordt gemaakt, Maar ik. wil ook niet ontkennen, dat door je buitengewone verschijning, door zekere aanwijzingen om trent je waren naam en afkomst en met den eik in 't Hereford-park op den achtergrond een rjjk bestaan zou te vinden zijn. Melusine bad, onderwijl hij sprak, onafge broken haar blikken op hem gericht en daar bij langzaam den langen handschoen vao baar rechterarm getrokken. En toen ze hem afgetrokken had, sloeg ze er den drukpra- tenden man krachtig mee in zijn gezicht, zóó, dat hem verdere woorden op de ÜPP®0 bestierven. Hier gaan onze wegen uiteen, sprak y met ijzige kalmte, zulke praat hoef ik me te dulden. De dochter van Robert Holwei zal nooit of te nimmer laf zijn en er va doorgaan! Als gij mij wilt verraden wat ge niet laten kunt, doe wat uw beui* ambt. vordert. En indien er een Voorziene beid bestaat, zoo zal ik niet verder zink* in den poe] van zonder (Wordt vervolgd)-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 2