F ij de Belgische vluchtelingen te Maastricht BINNENLAND. TELEGRAMMEN. Staten-Generaat. den gaateu gezellig1 te maken. Bakken kof fie werden geschonken, en later op den avond kwamen de soldaten uit de forten met groote ketels bruine boonen en vleesch aansjouwen. De dankbaarheid der Engel- schen kende geen grenzen, telkens en tel kens weer klonk het op ontroerden toon: „You are so kind, so very kind.'* Voor wie het gebouw binnenkwam kostte het in 't eerste oogen'olik eenige moeite in de zi li laar bevindenden Engelsche mari niers te herkennen. In de meest fantasti sche kleedij had men de gasten gestoken. Alles wat maar eenigszins in de termen viel om 't lichaam te dekken, werd dankbaar aanvaard. We zagen mannen, wier beenen in een blauwe soldatenbroek gestoken wa ren, terwijl het bovenlijf omhuld werd door een jekker van een onmogelijke kleur; een ander weer vond het strict noodzakelijk bij zijn enorm vrijde oSiejas een soldatenkepi op^ het hoofd te houden. Er waren er in duffe! e jassen en in fantasiecostuums, in matrozenblouses en in kapotjassen, alles wat voor de hand lag, had men den Engelschen gegeve en de mannen waren er dubbel en dwars tevroden mee. In den loop van den avond kwam de oud- miiiiker, de heer Oremer, den lui in het hospin.ai eens even toespreken. Hij had zich onmiddellijk op het hooren van het gebeur de, mei een aantal auto's naar IJmuiden be geven on in die wagens werden later op den avond een veertigtal geredden, onder v^ie kapitc. i hiicholson, de commandant van de „li ie en een aantal hoofdofficieren naar het buiten van den hoer Gremer vervoerd, aldaar s de meest onbeperkte gastvrijheid werd verleend... Wat ermee gebeuren zal. Hed' nmorgen zijn do geredden (die na tuurlijk-onder de krijgswet staan) met extra- treinen van IJmuiden afgehaald om geïnter neerd te worden tot na den oorlog. De mannen worden, evenals de Duitschers en de Belgen die wij hier in het land heb ben, volgens oorlogsrecht tot na den oorlog vastgehouden, nu ze eenmaal op onzijdig- gebied zijn aangeland. Dat is ook een reden, waarom de Engelsche torpedobooten zooveel mogelijk schipbreukelingen hebben overgeno men vaii de „Titan". Men zie verdere bizonderheden onder „Te legrammen" en eventueei nog onder „Laatste Nieuws". DE SLAG AAN DE AISNE. Het iransche communiqué van gisterenmid dag luidde: De Duitschers toonden gisteren over het geheele front aan de Oise en in Woëvre zekere activiteit, zonder echter re sultaten van eenige beteekenis te bereiken. Zij verloren eenig terrein aan den rechter oever der Oise door de Pransche aanvallen. In Woëvre deden de Duitschers een woe denden aanval op de hoogten aan de Maas, zonder daar echter vasten voet te krijgen. Wij namen eergisteren talrijke gevangenen. De „Berl. Lok.-Anz." schrijft harerzijds het volgende: „De bewijzen, dat het Duitsche leger thans tusschen de Ooise en de Maas tot het offen sief is overgegaan, liggen voor de hand. Uit het hoofdkwartier wordt het oprukken der Duitschers van Craonno naar Craonelle ge meld, dat wil zeggen, dat de vestingachtigo stelling ten noorden van de Aisne en noord westelijk van Reims is veroverd. Oraonne was tot dusverre het uoordooste- lijkste punt, hetwelk de Duitschers bezetten. .Van daar liep het Duitsche front in den aan vang naar een punt ten zuiden van Reims, tot het meer achterwaarts verplaatst werd, De wederïnneming van Reims is blijkbaar een uitgemaakte zaak, ten eerste door de bestor ming van het slot Brimont, en nu door het innemen van Bethény, 21/? kilometer ten noor den van Reims. Het lot van deze stad zal nu wel reeds bezegeld zijn. Ook de aanval op Verdun maakt vorderingen, ofschoon de Fran- Bche bezetting dit voor den reuzenslag hoogst blangrijk steunpunt krachtig verdedigt. Ver dun ontvangt geen steun van buiten en is dus op uitvallen harer eigen bezetting aangewe zen. DE ENGELSCHEN MIS TROUWEN DE OVER GAVE VAN REIMS. De oorlogscorrespondent van de Daily Chronicle adh-t het onverklaarbaar, dat tegen den snellen opmarsch van de Duitschers naar Parijs in het begin van deze maand, uit de forten om Reims geen tegenstand is gebo den. De stelling is een der sterkste van Frankrijk; zij beheerscht een groot aantal wegen en spoorlijnen, en was bestemd een vijand, vooruitdringend uit de Ardennen of uit Argonne, op te houden. Had Reims krachtiger tegenstand geboden, dan zou een opmarsch naar het zuiden, zoo niet onmogelijk, toch zoo gevaarlijk zijn ge weest, dat de Duitschers dien vermoedelijk niet zouden hebben ondernomen. Veel bloed vergieten ware daardoor voorkomen. De Duitschers zijn tien dagen in het bezit van Reims geweest en heeft acht dagen geduurd, voor zij nit de forten weer verdreven kon den worden. Het argument dat de Franschen door de ontruiming de stad hebben willen sparen voor een bombardement, gaat in het geheel niet op, immers thans is Reims driemalen gebombardeerd. Na afloop van den oorlog acht de corres pondent een onderzoek naar de omstandig heden. waaronder Reims zich heeft overge geven, noodig. Men vertrouwt de Fransebe bondgenootan dus blijkbaar in Engeland niet heelemaal! ^pisvent? wit (Van onzen eigen correspondent). ANTWERPEN, 20 September 1914. Van tijd tot tijd lekken er eenige druppels door van het leven te Brussel. bijvoegen, doch dit is voldoende, bet bewijst dat de beer Max een man van karakter is. Gh A. B. In aansluiting op wat onze Belgische cor respondent hier schrijft zjj gemeld; dat vol gens een bericht uit Brussel aan de Bien Pu blic, burgemeester Max na deze publicatie in verband met het bevel van gen. Von Lutt- witz aan de bevolking van Brussel, om de Belgische vlaggen in te halen; gearresteerd en voor Von Lnttwitz geleid is, die hem mededeelde dat hij naar Duitschland zon worden overgebracht om zich te verantwoor den. Nadat de burgemeester zijn houding had verdedigd, werd bij echter na een uur weer vrijgelaten. Hedenmorgen sprak ik een man. die ge regeld driemaal per week naar Antwerpen komt om briefwisselingen over te brengen en dan tevens wat dagbladen mede te nemen om zijn landgenooten eenig nieuws te kun- KORTE BEHiCSHTES§. Prins August Wilhelm gewond? Een tele gram uit Berlijn aan de Exchange Telegraph Company meldt, dat de vierde zoon des kei- i zers, prins August Wilhelm, in den slag aan nen verschaffen. Hij vertelde mij dat het leven maar ver velend was. In de stad is het juist alsof elk huis een sterfhuis is. Alleen in de volks wijken is het iets beter. De Brusselsche „ket jeshebben hun goed humeur niet verloren. Zij lachen en spotten met al dat Duitseh vertoon, zeide mijn zegeman. Wij hebben bier, zoo vervolgde hij, al een voorproefje der Duitsche discipline. Men zou willen hebben dat wü blindelings ge hoorzaamden. Men maakt voorschriften, waaraan ieder zich zou moeten onderwer pen, uitgenomen de Duitsche officieren, die boven de wet staan. Voor hen schijnen er geen andere menscben te bestaan dan officieren. Zijn reis naar hier is nog al gevaarlijk. Hij weet evenwel de schildwachten te ver schalken. Driemaal heeft men hem reeds aan tien lijve afgetast en nooit iets kunnen vin den, en tocih brengt bij geregeld enkele hon derden dagbladen binnen Brussel. Hoef? Dat vertel ik na den oorlog, ik wil dien man, die mij zoo trouwhartig alles vertelde, niet in moeilijkbeden brengen. Waar zou dat voor dienen? Hij heeft zijn vaste klanten voor de dag bladen, die op hun beurt de bladen wederom aan vrienden en kennissen doorgeven en zoo weten de menscben toch nog iets over datgene, wat er in hun land voorvalt. Burgemeester Max blijft nog immer op post. Die man is inderdaad bewonderens waardig. Ik geloof dat hii voor den duivel geen vrees heeft. Hij is en blijft de Burgervader! Altijd gereed, bij dag en bij nacht, om de belangen der Brusselaars te dienen en die tegen de Duitsche autoriteiten durft te handelen. Om een staaltje te vertellen. De Duitsche generaal en gouverneur ba ron von Lnttwitz deed op 17 September een plakkaat uithangen, waarbij de burgerij aan- ken, welke door de Duitsche soldaten als een uitdaging beschouwd wordt. Het Duitseh militaire gouvernement vraagt zulke, heet het verder, niet om de bevolking te kwetsen in hare waardigheidsgevoelens, maar enkel met het doel de inwoners tegen alle nadeel te besehermen. Heer burgemeester Max liet het volgende als antwoord uitplakken. GELIEFDE MEDEBURGERS. Een plakkaat vandaag uitgehangen, deelt ons mede dat de Belgische vlag aan de ge vels onzer woningen aanschouwd wordt als eeue uitdaging voor de Duitsche troepen. Veldmaarschalk von der Goltz zegde noch tans in zijne proclamatie van 2 September aan niemand te vragen dat hij zijne vader landslievende gevoelen zou verraden. Wij konden dus niet voorzien dat de be vestiging van die gevoelens als eene belee- diging zou aanzien worden. Die vraag, hoe omzichtig ook gesteld, zal niettemin diep de vurige en fiere bevolking van Brussel kwet sen. Ik vraag aan die bevolking een nieuw voorbeeld te geven van koelbloedigheid en zielsgrootheid, waarvan zij dezer droevige dagen reeds zooveel bewijzen heeft gegeven. Laat ons voorloopig het lot aanvaarden dat ons opgelegd wordt. Nemen wij de vlaggen wieg om conflicten te vermijden en wachten wij geduldig het uur der herstelling af. De Burgemeester, MAX. Natuurlijk was de aankondiging den vol genden ochtend overplakt. Ik zou u nog wel andere staaltjes kunnen de Marne aan den linkerarm gewond zou zijn. De Duitsche keizer heeft hem het ijze ren kruis eerste klas verleend. Nieuw moordtuig. Omet-corr. seint ons, dat de Parijsche „Matin" bijzonderheden geeft over de ontzettende uitwerking van een nieuwe ontplofbare stof (bet turbiniet) die tegenover verraste Duitsche compagnies ge bruikt werd. De naaste omgeving zag er uit als een vulcaanuitbarsting. Twee soldaten stonden recht op, twee anderen hielden de speelkaarten nog in de hand. Bij 61 dooden werd geen bloeddruppel gezien. Deze ont plofbare stof overtreft het meliniet nog verre in uitwerking en zal door Frankrijk overal gebruikt worden. Kiac-l - u. De Japansche cavalerie, die in Kiao-tsjou opereert, heeft het spoorweg station Kiao-tsjou veroverd en er een trein vermees terd. Geweldige verliezen. De gevechten, tot nu toe aan de Aisne geleverd, schijnen hoogst ^bloedig te zijn geweest; twee Engelsche cor respondenten bereiden hun publiek er al thans op voor, dat zij van de verliezenlijsten zullen opschrikken. Een professor van Rolduc vermist omtrent het lot van professor Nagant wan Rolduc, die zich tijdens de verwoesting van Leuven aldaar bevond, is, ondanks alle nasporingen, nog niets bekend. daairdoor ontstanen brand in Reims ook de kathedraal geleden heeft wat wij op het oogenblik niet kunnen vaststellen zoo zal dit door niemand meer betreurd worden dan door ons. De geheele schuld ligt echter bij de Franschen, die Reims tot vesting en tot steunpunt hunner verdedigingswerken maak ten. Wij moeten met alle kracht protesteeren te gen de bewering, dat de Duitsche troepen uit louter vernielin gewoede, en zonder de drin gendste noodzakelijkheid de monumenten der geschiedenis en der architectuur verwoesten. ONTEVREDENHEID IN JAPAN. iWEENEN, 22 September. Wolf's bureau deelt mede: De „Corr. Rundschau" verneemt uit Peking: In Japan ontstaat een heftige beweging tegen den oorlog. Te Tokio en te Yokohama zijn in de huizen en kazernen manifesten gevonden, waarin verklaard wordt, dat Japan, inplaafcs van met Duitsch land oorlog te voeren, de Mandsjoorijnsche en de Mongoolscbe kwestie had moeten rege len. Het volk verklaart, dat de regeering onge twijfeld door Engeland omgekocht is, en nu voor dit land de kastanjes uit het vuur moet halen, zonder op eenigen dank te kunnen rekenen. Ook de priesterklasse is ten zeerste ont- Btemd over dezen oorlog. In Osaka is een proclamatie tot de werk lieden van het arsenaal gericht om zich bij de nieuwe „gele" beweging aan te sluiten, en de regeering omver te werpen, welke Japan rJ' ankelijk maakt van Europa. DE VIJF WERELDDEËLEN TEGEN DUITSCHLAND! BERLIJN, 22 Sept. (Eigen S.-corr.) De „Tribuna" verneemt uit Londen, dat 50.000 tot de tanden gewapende Indiërs het station van Lyon passeerden. Zij zijn gedurende de eerste week van September te Bombay inge scheept. De „Giornale d'Italia" verneemt uit Lon den, dat een bont gewemel van Indiërs, Marokkanen en Egyptiërs op het slagveld aangekomen is. De Russen zijn over Archangel in aan tocht. Engeland lieeft Japan's aanbod, om 50.000 man naar Europa te zenden, geweigerd, om dat het gevaar bij het verschijnen van het gele ras in Europa voor dit werelddeel te groot zou zijn. EEN STOUT STUKJE DER DUITSCHE ONDERZEEëRS. LONDEN, 22 Sept. Een Reuterbericht deelt mede, dat bet officieel persbureau meldt, dat Duitsche onderzeeërs, de drie Engelsche krui sers Hogue, Aboukir en Oressy, id den grond geboord hebben. (Reeds in ons bulletin van gisterenavond gepubliceerd. Red.) EEN GROOT VERLIES. LONDEN, 22 Sopt. De „Oressy", „Hogue" schip werd in 1899 en de twee andere in 1900 gebouwd. Ze hadden ieder een Inhoud van 12.000 ton, en waren gewapend met twee 92-inch-kanonnen en twaalf 6-inch-kanonnen. Hun effectief bedroeg' tezamen ongeveer 2400 man, waarvan zeker de helft is omgekomen. DE ENGELSCHEN WAREN WEERLOOS. IJMUIDEN, 22 Sept. (Part. bericht). Nader verneem ik nog, dat de Engelsche Bchepen geen schot hebben gelost. De Duitsche on derzeeërs hebben hen blijkbaar volkomen ver- rost: hoeveel het er waaien, is niet uit te maken DE VERWOESTING VAN DE KATHE DRAAL TE REIMS. BERLIJN, 22 Sept. Officieel wordt door de Duitsche legeraanvoering bet volgende me degedeeld: De Pransche regsering heeft de zaken ge heel verkeerd voorgesteld, toen zij beweer de, dat de Duitsche troepen zonder strategi sche noodzakelijkheid de kathedraal van Reims tot doelpunt van een systematisch bom bardement kozen. Reims is een vesting, welke nog gedurende de laatste dagen door de Franschen met alle hun ten dienste staande middelen versterkt werd, ter verdediging van. hun huidige po- Bij een aanval op deze posities was een bombardement van Reims absoluut noodzake lijk. Er was bevel gegeven om de kathedraal hierbij te sparen. Indien het nochtans waaï is, dat bij den DE SLAG BIJ REIMS. PARIJS, 22 Sept. Officieel werd bieden medegedeeld: De Duitschers toonden giste ren over bet geheele front van de Oise tot Woevre een groote activiteit, zonder noch tans noemenswaardige successen te behalen. Zij trokken terug op den rechteroever der Oise, hiertoie gedwongen door de geweldige aanvallen der Franschen. In Woevre ondernamen zij voortdurend aanvallen op de hoogten langs de Maas, zon der bier echter vasten voet te kunnen krijgen. Wij hebben gisteren talrijke krijgsgevan genen gemaakt. SERA JE WO BEZET? uit Rome is Serajewo door de Serviërs en Montenegrijnen bezet na een groote neder laag der Oostenrijkers. (Blijkbaar hebben de Oostenrijkers de han den vol tegen de Russen en laten ze voor loopig de opstandige Bosnische streken maar aan bun lot over. R e d.) kau verwijten, dan dat hij zich tot nog toe jegens Holland oprecht vriendschappelijk gedra gen heeft, niet alleen met holle klanken, maar inderdaad Wat drommel is dan de reden voor dien oorlog; die de „neutrale" Holiandsche journalistenpers tegen den grooten buurman voert? Is 't vrees? Spoken de annexatie van Nederland en de be geerte naar Scheldehavens nog altijd in de hoof-" den? Ofde neutraliteitsschending van Bel-. Sie- En al heeft Duitschland de onzijdigheid van dat land geschonden (ook daarvan zijn de bewijzen tot nog toe totaal mislukt) wat gaat het ons aan. De onze is niet geschonden!'En geheel nieuw is het middel, een ondier dat men vreest, dat ons dreigt te verslinden, tot bedaren te willen brengen door het te 'ergen cn ie prikkelen Als ondier wordt de Duitsche natie geschil derd, en door artikelen, zooals in no. 3501 van uw krant wordt de vriendschap met Duifsch- land van lieverlede ondermijnd Wat heeft dat verhaal van den Amerikaan se, en ooggetuige in een onzijdige' krant te .j.h ken, zelfs indien het waar was! Dar artikel 's een „hctz"-artikel van het ergste soort. Indien mijnheer Bogaert de bewijzen kan bron oen va> hetgeen hij beweert zou slechts één op de wereld nóg dankbaarder zijn dan de schrijver dezes' de Duitsche Pers! Hoogachtend, W. KOHLSAAT-RAUSCHENPLAT. ONZE INVOER, De Directie der HollandAmerika-lijn beeft bij circulaire aan de bekende impor teurs hier te lande doen weten dat zendin gen uit de Vereenigde Staten alleen aange nomen worden op verklaring van de impor teure, dat de goederen voor ons land be stemd zijn. VOOR HET NATIONAAL STEUNCOMITé. Z; K. H. Prins Hendrik heeft aan het Kon. -Nat. Steuncomité een belangrijke gift doen toekomen. IHGEZOHDEH. Van ingezonden «tokken, geplaatat tf niet geplaatst, wordt den inzenders de eopie met teruggegeven- HOOR EN WEDERHOOR. Weledele Heer Redacteur! onder- minste Tot nog toe heeft uw courant zich scheiden door echte neutraliteit. Ten heeft de Redactie haar best gedaan, om de neutraliteit te helpen handhaven, zooals die in de vermaning onzer Koningin werd bevolen. Nu echter dreigt ook in uw courant ten partijdige toon te dringen. Niemand eischt partijdigheid voor den groo ten buur, zelfs niet van die handelslui, die van den Export naar Duitschland leven, maar ieder neutraal denkende moet het „hetzen" tegen Duitschland verfoeien, evenzeer als het „hetzen" tegen welke andere mogendheid ook. Maar er wordt nu eenmaal slechts tegen Duitschland gehetzt", en de neutraliteitsschending van En geland en Frankrijk aan Holiandsche schepen Begaan, wordt zoo goed ais doodgezwegen, ter wijl men den grooten buur niets, totaal niets DE NEDERLANDSCHE OFFICIEREN IN ALBANIë. De Nederlandsche officieren Verhuist en ReijmeT, die zich nog steeds in gevangen schap in Albanië bevonden, zijn den 21sten dezer te Durazzo aangekomen, vanwaar zij den volgenden dag de reis naar Nederland ondernamen. Bovenstaand verblijdend bericht is aan het departement van Buitenlandsclie Zakeu bij na gelijktijdig ontvangen namens de Ita- liaansche, de Oostenrijk-Hongaarsche en de Rumeensdhe regeeringen. Met dankbaarheid moge herinnerd worden aan de onvermoeide pogingen, die vanwege genoemde regeerin- gen zijn in het werk gesteld, om de bevrij ding van onze officieren te bevorderen. HET EERSTE KAMERLID COLIJN. Men meldt aan de N. Ct., dat de oud-mi nister Colijn, thans lid van de Eerste Ka mer, voornemens is binnenkort opnieuw een reis om de wereld te maken. Het eerst gaat hij naar West-Indië. Ook Australië staat op het reisprofirram. Mevrouw Colijn zal haar echtgenoot vergezellen. EEN NOOD-KIESWET. In antwoord op de betrekkelijke vraag van den beer Albarda heeft de Minister van Biu- nenlandsche Zaken medegedeeld, dat een wetsontwerp in voorbereiding is strekkende ter voorkoming van verlies van kiesrecht als gevolg van de tegenwoordige buitengewone omstandigheden. NoG EEN BOM TE MAASTRICHT. Volgens het N. v. d. D. heeft de onbekende vliegmachine, die gisteren boven Maastricht is gezien, niet één, maar twee bommen ge worpen. De ontploffing aan de Brusselsche straat is veroorzaakt door de tweede, de eerste is neergekomen op de vlak voor bet gestielit Calvariënberg gelegen weide, maar niet out ploft. Zooale men weet, worden op het oogen blik in het gesticht nog verscheidene ge wonden verpleegd, waarom de 5 Roode Kruis-1 vlaggen op het gebouw wapperen. De Limb. Koerier, welke in Maastricht uitkomte maakt slechts melding van één bom, doch dit blad verschijnt heel vroeg. TWEEDE KAMER. (Zitting van gisteren). In de kamerzitting van gisteren is de vra- gendag opnieuw bepaald des .Vrijdagsnamid- dags te kwart voor 4 uur. Medegedeeld werd, dat tot voorzitters der aïdeelingen zijn gekozen de heeren B03, van Vlijmen, Loeff, 'de Meester en Beladingen, tot Een Holiandsche Pater onder Holiandsche soldaten, gewonden en vluchtelingen. De H. Mis in een spoorwagon. Een Holiandsche Pater-Jezuiet, onze stad genoot de weleerw. Pater J., op den 2en Augustus te Maastricht priester gewijd, heeft langen tijd vertoefd onder de Holland- Bche soldaten, die in en bij Maastricht lig gen, heeft bij de gewonden, die indeLimburg- eche hoofdstad verpleegd worden dikwijls bezoeken gebracht en ook daar aangekomen vluchtelingen bezocht en geestelijk bjjge- Belgische vluchtelingen bezocht en geestelijk bijgestaan. De eerw. pater heeft ons op on|s verzoek een on ander vertelt van zijn wedervaren,: van allerlei bijzonderheden, die nieuw kun nen genoemd worden en onzen lezers on getwijfeld zullen interesaoeren. [We hadden gehoord, zooais een kranten-, man zoo gauw wat verneemt, dat de pater de H. Mis had opgedragen in een spoorweg wagon. Of 't waar was, dat Z.Eerw. die plechtigheid op zoo'n eigenaardige plaats verricht had, was natuurlijk onze eerste vraag na de wijding deed ik de H. Mis voor de Hol iandsche soldaten in een wagon vau den spoorweg. Zaterdag van te voren hoorde ik de biecht van een aantal dier Holiandsche mili tairen, Limburgsche landweermannen; Üe spoorwagon diende eerst als biechtkamer, waarin een tafel en twee stoelen geplaatst wei-den en zoo ging 't wel heel primitief, maar 't ging toch.... Zondagsmorgens om 7 uur de H. Mis, in denzelfden goederenwagen, die ook voor een slaapplaats der soldaten diende! De bostea1 der Matthias-kerk uit Maas tricht kwam met twee zoons met de benoo- digdheden voor de Mis aandragen in een grooten mand. Jfe lezers weet hoe zoo'n goe derenwagen er uit ziet? In het midden van iederen zij wand immers een schuifdeur. Nu, een dier deuren bleef dicht, daartegen werd een tapijt gehangen, evenzoo werd er een over den grond uitgespreid. Een gewoon houten tafeltje vervolgens, tegen den bêklee- den deur geplaatst, waarop den altaarsteen gezet en het altaarkleed gelegd werd, met de noodzakelijke misbenoodigdheden. Van de beide deuropeningen af werden toen tus schen de beide zijwanden twee gordijntjes gehangen, die de plaats, waar de heilige handeling zou verricht worden, afscheidden van de andere deeien van den goederenwa gen, waarin het stroo lag, de slaapgelegen heid voör da soldaten i Zoo deed de paté® de H. Mis in dezen nood- tocstand. De militairen een 40 in getal, ston den buiten op de kiezelsteenen, en woonden Izoo de Heilige Offerande bijV met eerbied .Tn vertelde de pater. ..zoo Is 't. Zondag!en ingetogenheid, zooals de eerw. pater ons verzekerde. Een preekje mocht niet ontbre ken, als was de preekstoel er niet, maar de mannen luisterden toch even oplettend naar het woord van den priester. Een 20-tal mi litairen gingen zelfs, ter communie. Van den ingang van deze eigenaardige „hulpkapel" af, werd een plank gielegd, waar langs de soldaten, ©en voor ©en, den wagen bestegen en aan den deurpost neergeknield, de H. Hostie ontvingen Eens regende bet geweldig, vertelde de pater verder. Ik verzocht ze, in. den wagen te komen, maar ze wilden niet; trokken hun jassen aan en volgende het Misoffer toen, onder een ongezellig regenbuitje Iederen Zondag, en op meerdere plaatsen, werd de Mis zoo opgedragen in ©en wagon van den spoorweg. Thans is het in zooverre ver beterd, dat men er een 2-klass© wagon voor heeft beschikbaar gesteld- Op verschillende plaatsen in Maastricht d .ct een spoorwegwagon aldus dienst voor kazerne, biechtkamer en kapel Onze eerwaarde zegsman kwam ook, dik wijls bij de gewonden, die in den „Calvarie berg" te Maastricht waren ondergebracht en daal* liefderijk verpleegd werden. EuitscJie en Belgische gewonden werden hier verzorgd en de pater bracht altijd troost en verlichting; en gaf versnaperingen en lec tuur aan de zieken, die dankbaar waren vopr de liefderijke attenties Van de Duitsche gewonden, Mecklenbur- gers, vertelden enkele ©en en ander over Visé, wat er voorgevallen was op 4 Augus tus. Een. die in de dij gewond was, verhaalde. dat een Duitseh officier bij Visé was getroffen. De Duitsche soldaat, van het Roode Kruis, vond den gewonden overste, verbond hem, en idiroeg hem op de armen weg, naar het hospitaal. ;Toen loste een burger een schot op den Roode Kruis-verpleger, die nu zelf in het hospitaal moest opgenomen worden. Ook een ander gewonde vertelde, dat uit een groep mannen, vrouwen en kinderen, die langs den weg stonden, een schot gelost werd, dat de zoo gruwelijke strafoefening, door de Duitschers, meehielp veroorzaken.... En dan nog eens over de vluchtelingen, die de eerw. pater ook vaak bericht om troos te brengen en bij te staan. Ze waren er uit Berneaux, Vise, ui ion- geren, overal vandaan en werden m ue Rijks kweekschool ondergebracht. Soms waren er tot 600 m getal, doeih lede ren dag werden doorgezonden naar de kampen bij Oldebrock. De klasse-lokalen en zalen van het gebouw werden voor hen ingericht; in iederen hoek was ©en familie gehuisvest, sliepen de leden, ook alweer op stroo.... Maar ze werden goed verzorgd, uitstekend onderhouden en liefderijk bijgestaan. Talrijke kleed in gstukken, ruimschoots genoeg, kwa men in van particuliere giften. De vluchtelingen, van alles beroofd, droe gen ondanks alles hun lot met geduldagnei naar de eerw. pater vertelde. Zelf verhaalden de ge vluchten, dat ae .Bel gische bevolking op de Duitschers geschoten had, rnear.... de Duitschers gingen soms ook zoo bac te keer Vrijwel alle mannen vau de in Maastricht vertoevende gevluchte vrouwen waren gevan gen en naar Akon en Munsterlage vervoerd. Een vrouw, die in Visé vier huizen had staan, was van alles beroofd. Haar eigendom men platgebrand, haar man gefusilleerd.... Een andere vrouw vroeg almaar naar haai man, waar hij todh wasze moest 'm schrij ven.... De echtgenoot was reeds lang ge dood door een Duitsdben kogel.... D'r kwam eens, luid-smkkend. een 14-jarig meisje uit. Visé, na een langen tocht in Maas. triebtwaar vader en moeder was? De man was óók gefusilleerd, de moeder •weg, haar twee broers in 't leger.... ze was alleen op de wereld.... In deze kweekschool werd iederen ruc.'san een H. Mis gelezen. Een kapelaan uit \Lsé, of een andere priester was steeds ook bij vluchtelingen, \oor die zielzorg en den gees* telijken bijstand. Er werd 's avonds een 1- zenhoedje gebeden, Zondags artqd gf/pro<?_ Zoo werd ook in de Bomievanten-kazerx de H. Mis gelezen en gepreekt Tot slot nog het volgende, dat dienen kar de juiste waarde te schatten van al de vlnoU- telingeuverhalen „Ik heb zeker zoo vertelde de pater -g wél aeht keer betzelfde geval hooren vertex len door een vluhcteling; iederen keer wa* het een verschillende lezing van hetzelf" feit; daarbij verzekerden ze ook iedere ma® dat ze (bet met eigen oogeu gezien han den.. goradeii wordt do. Btlgisohe vlnpc \n te trek- en „Aboukir", waren, drie «epanteerde krui sers van bet type-uvéew. Tiet eerstgenoemde L.ONDEN23 Sept. "Volgpens een telegram

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 2