DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND De oorlog. Sterke Sctieo'Saarzen P. W. TWEEHUIJSEft, iün«lei*taMisv®»i'M-3l-33f tfa^i*8©ü3 OQHDERBIAG 24 SEPTEMBER 1914 33st8 Jassfgamy Ho. 8SS4 Hys*@^!ix van Aedaotio en Administratie <2«af®pe®misaMiiaal TeleteennuntBnes» 14^S» SA&Ti£LJiilKI54TfijlAT 27» TELEFOON 1770. Haarlemsche AHedar jes No. 1438. EUWE HAARLEMSCHE COURANT I I I ABONNEMENTSPRIJS»! Per 8 maanden voor Haarlem "/L® Voor de plaatsen, waar een agent U gevestigd (kom der gem,) 135 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post A fzonderli.ike nummers PRIJS DER ADVERTENTIëNi Van 8 regels GO cent (contant 50 cent). Iedere regel meer 10 of. Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 et per regel, Buitem. 20 et Dienstaanbiedingen 25 et (6 regels), driemaal voor 50 et (a contant). AftFiSmA 25 September. Gebouw S i n t B a v o - R. K. Volksbond Steuncomité van 7L9 uur. TilW Qroote Kerk 8-9/» uur Tilly Koenen en Louie Robert - Concert ten bate van het Haarl. Steuncomité. Bisschoppelijk Museum Jansstraat 79 geopend eiken dag van 10—5 uur legen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zater dagen en R. K. feestdagen. OVERZICHT. Nog altijd geen beslissing in Frankrijk.... Wij gaan overhellen tot de onderstelling, dat de Duitsehe generale staf zijn plannen heeft veranderd. Tot dusver was het duidelijk: in Frankrijk liet offensief, naar Rusland toe het defensief. Toen heeft, von Hindenburg, door de om- •standig'heden ertoe gedwongen, toen het de fensief in Oost-Pruisen spaak liep, het offen sief genomen..... He nederlagen der Oostenrij- kers'"kwamen daarna, - en Duitschland moet in Galicië bijspringen. Welnu zoo onderstellen wij toen heelt de groote staf door den loop der gebeurtenis sen de kaart omgekeerd: in Frankrijk hebben de Duitschers een geweldig sterke defensieve linie gebouwd, waarvoor zelfs de Franschen l ie wondering' hebben, en ze zullen nu eenige legerkorpsen losgemaakt kunnen hebben, tot liet versterken van hun legermachten in het Oosten. De Franschen en Engelschen, die al zoo ontzaglijk veel offers hebben gelaten, heb ben zich daartegenover even geweldig ver- terkt, en nu zal men voorloopig wet niets - liooren van een beslissing, al blijft men na tuurlijk heen en weer steeds vechten. Ziedaar onze onderstelling. Of ze waar is, zullen de feiten moeten lee- ren. De telegrammen van lieden over den toe- tand van Frankrijk zijn wederom zooais de rige dagen: kleine successen aan weerszij, r schoon volgens de Duitsehe voorstelling (zie ieronder de berichten van onzen S-corres- ndént te Berlijn) de Duitöoliers wat meer ■jii" opgeschoten. De verrichtingen van'dé Duitsdie duikboot, 1 aan de Engelsehen zulk een geweldigen aap toebracht, worden natuurlijk door de r3 der geheele wereld druk besproken. (Van onzen eigen correspondent.) DE NEUTRALITEIT VAN NEDERLAND. Antwerpen, 21 September" 1914. Zooeven ontvang ik de „N. H. Ct.' van riderdag 17 Sept. en lees daar het navol- rende: BERLIJN, '16 September. De „Nordd, Allgern. Ztg." schrijft: De Koningin der Nederlanden wees ju de troonrede op de ernstige tijdsomstandigheden, waarin de ka mers weder bijeenkwamen. Met bijzondoren nadruk wees do Koningin haar volk nog maals op de plichten der neutraliteit. Wij willen gaarne on met volkomen vol doening vaststellen, dat JSfedorïand deze plichten met de grootste stiptheid-tracht na te komen. Deze verklaring schijnt ons te gewichti ger, wijl van alle kanten pogingen in het werk gesteld worden orn onder lmt Neder landsche volk de juiste begrippen van het geen de neutraliteit in den tegenwoordigeu :orlog eischt, te Verdoezelen. Daartoe moet vooral gerekend worden de lage belastering onzer troepen, welke voortdurend uit En- gelsche, Eransche en Belgische bron de ITollandsche pers binnendringt. Kenden de Hollanders de laatste gebeur tenissen en de Duitsehe'troepen niet be- ter, dan zouden zij onze soldaten voor ben den rcovers, dieven en dronkaards moeten houden. Het is to hopen, dat deze troonrede be werken zal, dat de Hollandsche pérs, niet- I genstaando de kuiperijen onzer vijanden om het Hollandsche. volk tegen ons op te hit sen, onpartijdig zal blijven oordeelen' Togen bovenstaande laffe verda.--htmakin.gen vil ik ernstig protest aanteekenen. De redactie van de „Nonid. 'Allgern. z&i. lung" zou heel wat verstandiger gedaan heb- 'oen, indien zij gezwegen had over „lage be lastering der Duitsehe troepen" en over „kui perijen om het volk op te hitsen." Ik ben Nederlander, ben als journalist werk zaam, leef hier ganseh onafhankelijk van de Belgische Regeering, sta daardoor volkomen objectief. Maar als ik zou moeten neerschrijven wat openbaar gemaakt tc worden. De wijze waarop te Aersehot lage hartstoch ten zijn uitgewerkt, is zoo infaam gemeen, dat ik mij voor dien tijd nooit had kunnen in beelden dat „zulke onzedelijkheden mogelijk waren. Wil de redactie der „Nordd. Allgem. Zaei- tung" mij toestaan in hare kolommen deze fei ten openbaar te maken, dan ben ik bereid zulks te doen. Ik zal dan de namen der slachtoffers, en ook die van eenige der beulen, noemen. Weet de „Nordd"-redactie dat men hier oen Duitsch soldaat gearresteert heeft, die in een zijner zakken eene vrouwenhand gewikkeld in een stuk papier, had zitten waaraan nog eenige gouden ringen bevestigd waren? Is het misschien in hare oogen „laster" als men de waarheid zegt? Zoo ja, dan zwijg ik, want dan zal er nog heel wat, ook door ninj, „gelasterd" worden. Over de beschuldiging van „kuiperijen" wensch ik niet veel to zeggen. Dit is al laf. Ik zeg nog eens, ik sta volkomen onaf hankelijk van -de Regeering. Evenwel mijn geweten als katholiek ver plicht mij om te spreken en om telkenmale openbaarlijk aan te klagen, als er hier door Duitsclie troepen feiten gepleegd worden, die uitingen zijn van lage hartstochten of van haat tegen ons katholieken. Laat ik er bijvoegen dat ik hetzelfde zou doen, indien zulke feiten door welke troepen ook gepleegd zouden worden. Oorlog is oorlog. Zijn er burgers "die schie ten, dan heeft een vijand „recht" orn wraak te none ui. laat ik maar zeggen om te be straffen. Doch als die bestraffing bestaat in zwijmel par tij git en het op -do melts t V61*- scTirildv'Clïjke wijze onteoren van vrouwen en Kinderen dan zeg ik: die bestraffing is slechts een voorwendsel geweest, en lage hartstochten op te halen. Meent de Nordd."-redactie dat het Duitsehe volk onrechtvaardig beschuldigd wordt, wel nu, laat zij dan aandringen altijd als zij vrijheid van spreken heeft, iets wat ik be twijfel op de instelling' van eene interna tionale commissie van oud -rzoelc welke door de neutrale Staten gevormd zou kunnen wor den. Hiermede zou zij iets kunnen bereiken en dan behoefde zij in het vervolg ons, de in België verblijvende Nederlandsche jour nalisten, niet meer te beschuldigen van go- achter, zendt het Roode Kruis slechts geoefen de en ervaren zusters. Maar in het bezette ge bied, aan de grenzen en in alle Duitsehe steden, is een heirleger van ambulances dat nog dage lijks uitgebreid wordt ingericht. Bij het Roode Kruis meldden zich veertig duizend vrouwen en meisjes om de Roode Kruiscursus te doorloopen, die uit een theore tisch en praktisch gedeelte bestaat, en daarna te helpen verplegen. Een groot gedeelte is reeds aan liet werk getogen, want in Berlijn zijn al meer dan tienduizend gewonden. Voorloopig staan echter 25000 bedden ter beschikking. Wie hier voor niet meer aangenomen werd, of de noodige lichaamskrachten niet bezat, of niet over de middelen beschikte, zonder eenige vergoeding, en zelfs nog met onkosten voor lcleediiig en kost werkzaam te zijn, zocht naar iets anders. Polswarmers en kousen breien, zooals de winkelmeisjes en schoolkinderen doen, is niet voor ieder afleiding genoeg. En een reu zentaak drukte op de schouders der thuisblij vers, de taak der sociale organisatie van een volk in oorlogsnood. Immers, talrijke bedrijven stonden als verlamd stil, de overgang tot enkele andere, waarin juist door en om den oorlog' veel te doen was, was niet gemakkelijk en hielp ook veel te weinig, scharen van vrouwelijke en mannelijke employé's werden ontslagen en ston den dus op straat, schrijvers en tooneelspelers, beeldhouwers en schilders hadden niets meer te doen. Het eerste en noodigste wat gedaan werd was dus voor voedsel te zorgen. Het Roode Kruis, vaderlaudsche vrouwenvereenigingen, particulieren, hebben in groote getale volks gaarkeukens en verscheidene zoogenaamde „Mittagstisclie" in het leven geroepen. Voor tien penningen (zes centen) krijgen in de groot ste dier gaarkeukens, die in den vorm van een restaurant in geweldige tentoonstellingszalen ingericht is, vierduizertdvijfhonderd menschen dagelijks een vol diep bord met voet- zame spijs: onderwijzeressen, machineschrijf sters, vrouwen van soldaten, werkeloozenallen, die behoeftig zijn. En de dames uit Berlin W. zijn de kelners, die brood en water, messen en vorfcen vordoolojot 011 inb* y vor op «lJos letten. Voor de beschaafden zijn vooral de „Mit tagstisclie" ingericht, die dertig penning kos ten. Daar krijgt men soep, groente en een stuk vleesch en vaak nog iets toe, daar staan bloe men op tafel en 't avonds krijgen de kostgan gers voor tien penning brood met thee en de zoo welkome courantenleetuur. En overal, niet het minst in de kindereethuizen, onderhouden door een vereeniging die het getal dat in vre destijd bestaat verdubbeld heeft-, en waar elk kind, dat zich aanmeldt eten krijgt, zijn scharen van vrijwillige helpsters bezig. De oorlogspeettante is een nieuw sociaal be roep, dat ook met de allereerste zorg voor kin- meerie beweegredenen die, hoe het oolc zij toch altijd doen denken aan het spreekwoord deren, de verzorging met spijs efa drank, in ver an don balk en splinter. Ch. A. B. (Wij hebben het bovenstaande opgenomen, omdat' daarin een zéér verstandige 11 raad wordt gegeven; de benoeming van een commissie uit onpartijdigen, die zou moe ten onderzoeken wat er gebeurd is en wie de schuld daarvan draagt. Wij hebben hier onder nog een stuk opgenomen van een Bel gischen briefschrijver van het „IJbld.", dip waarschuwt tegen generaliseren. In verband met do feiten die onze Belgische brief schrijver zegt te kunnen mededeelen (en die. o. i. in een courant van een onzijdig land niet thujsbehooren) mogen wij wensehen dat ie woorden van den Handelsblad-schrij ve]' k algemeen wórden behartigdi RED.) cr werkelijk door Duitsehe troepen hier ge- 'Lum ia, dan, hiervan ben ik overtuigd, zouden da lossere der „Nieuwe Haarl. Qrt." hot dag- did met afgrijzen van zich afwerpen. Werkelijk de rapporten, geopenbaard door 's bekende commissie 'F> schending vari het ^'"ang, élk inensch doen van veionlwaardi- doen trillen, zjjn nog maar kinderwerk in bonding tot dagene wat door mjj met naam toenaam opgeschreven UIT DUITSCHLAND. Men selirijft ons uit Berlijn: Zelfopoffering is de groote deugd, die in oor logstijden bloeit. Vér van den roes der slag velden, van tastbare oorlogswerkelijkheid, van de massa-suggèstie der legers, die vaak een zoo beslissend woord spreekt en den enkeling mee sleept tot hen niets meer voelt dan een machti gen, op éen doel gerichten wil, vér van al dit actieve, veel dingen lichter te dragen makend beslaan, leven zij, die thuis gebleven zijn. Hoe bitter dit woord voor.velen was, hebben .wij hier in de mobielmakingsdagen gezien, toen man nen die den dienstplichtigen leeftijd reeds lang overschreden hadden, bedelden en smeekten om mee te mogen, toen zeventigjarige veteranen van 1870 aankwamen en niet rustten voor zij weer waren bij hun regiment, toen kinderen van .14 jaren na allerlei pogingen ergens bij den troep dienst te doen, tenslotte wegliepen naai de grenzen toe, om daar naar een kansje te zoe ken. Het bleek ook, toen de vrouwen, die haar band staat. Vele gezinnen hebben dagelijks een kind te gast aan hun tafel, andere deelen week- manden uit aan behoeftige kleinen. In tallooze met dit doel opgerichte oorlogs- kinderbewaarplaatsen wordt voedsel verstrekt. De oorlogspeet nu neemt een kind niet in huis, doch betaalt de onkosten voor de opname van het kind in een der genoemde inrichtingen, of in een gesticht voor zuigelingen of oen zieken huis. De Keizerin-zelve heeft als protectrice van de grootste vereeniging ter be strijding der zuigelxngsterfte als eerste een groot aantal dezer peetschappen op zich geno men. Den geest van geven, van offeren-willen, kan men overal vinden. welgestelden van hun sigarenvoorraad aan de soldaten die zij zien meededen, spreekt tegenwoordig van zelf. Doch vanochtend zag ik een kleinen loopjongen, die met liefdevolle blikken een zakje sigaretten in zijn hand bekeek. Hij was verdiept in het toe- •komstig genot, toen een soldaat, den arm in een doek, langs hem heen ging. De jongen zag op. liet gevoel: „der war mit dabei," doorflitste hem, toen stopte hij snel de sigaretten in do ge zonde hand van den vaderlandsverdediger en vervolgde zonder om te kijken zijn weg. Het zedelijk peil van het volk, dat uit allerlei groote en kleine dingen blijkt, is datgene wat de beste Duitschers bet. meest met trots vervult en hen vast op eindeljjke zegepraal vertouwen doet. Duitsehland slaat ook financieel nog lang niet aan den rand van den ondergang. Integen deel, dat dc toestand op de geldmarkt, zóo goed was, als zij blijkt te wezen, heeft zelfs inge wijden verbaasd. De oorlogsleeniag waarvan voorloopig een milliard uitgegeven werd schijnt meer clan vier maal volteekend te zijn. Het geheele volk heeft er aan deel genomen. Sport vereen iging'envak organisaties van arbeiders, grootindustrieëlen, man of aanstaande, haar vader of broeder, of spaarbanken, en de kleine spaarders zelf soms allen tezamen, hadden zien trekken met een dapperheid en trotsche vdeugde, die een met wellust gebracht offer voor het'vaderland nabij kwam, plotseling niets meer te doen hadden en tot onderzoek naar werk zochten, werk, iets dat nuttig was voor oorlogsrecht, die, na (het vaderland, iets waarin zij op konden gaan om de marteling ter gedachten te ontvlieden. De verpleging der gewonden, welke vrouw dacht daaraan niet het eerst? Naar de slagvel den. of üéver naar de ambulances vlak daar- is, om terzijner tijd zoo velen, dat nog niet de helft de schatkistwissels krijgen zal waarvoor geteekend is. Ten opzichte der geruchten uit liet, buiten land over verovering of vernieling van Zeppe lins wordt hier verzekerd dat Duitschland geen enkel luchtschip verloren heeft. Er zijn wel eenige beschadigd, doch daar tegenover staat dat elke week een nieuw luchtschip van de werf van stapel vliegt en zeventig nieuwe vliegma chines klaarkomen. Voor hun prachtige verken ningsdiensten zijn reeds verschillende Duitsehe vliegers met het IJzeren kruis begiftigd. A. VAN HET WERKELIJK OORLOG STOONEEL. Nieuwe overwinningen der Duitscliters. Onze Berlijnsclhe S.-correspondent seint ons van het werkelijk oorlogstooncel, in aanslui ting met hetgeen reeds onder de telegram men i® gemeld, bet volgende d.d. 25 Sept Op den Duitschen rechtervleugel blijft de strijd nog steeds voortduren. Herhaalde po gingen der Franschen en Engeleehen om on zen vleugel 0111 te rekken, zijn volkomen af geslagen. Westelijk van het Argonenwoud hebben heden geen belangrijke krijgsverrichtingen plaats gehad. Ten Oosten van het Argonen- woud is Varennes door de Duitsehe troepen; heden genomen. Het Dpitscho leger rukt hier zegevierend voorwaarts. Uitvalllcirs der Franschen, die gelijktijdig uit Verdun en Toul plaats had den, werden niet alleen zegevierend afge slagen, maar zelfs door een tegenaanval der Duitschers en een nederlaag der Franschen beantwoord. Een groot getal Franschen werd gevangen genomen, benevens vele machine geweren en stukken geschut buit gemaakt. Het zware Duitsclhe geschutvuur heeft met veel succes het bombardement geopend te gen de sperforten van Froyon. les Parodies, Camp des Romains en Lerouville. In Fransch Lotharingen en aan de Elzas- siscbe grenzen hebben Duitsehe troepen een groote rij stellingen met goed gevolg be machtigd. Een beslissing is ook beden nog niet gevallen. Van bet Belgische oorlogstooneel valt geen nieuws te melden. Uit Antwerpen werden geen uitvallen gedaan. Op het Oostelijk oorlogstooneel vonden geen veranderingen plaats. „OUD PAPIER." We willen er nog eens aan herinneren, dat bet Liefdewerk „Oud Papier" (dat geen geld vraagt, maar ons juist wil bevrijden van last en rommell) in deze dagen méér dan ooit.... papier gebruiken kan. Want men weet het: „Oud Papier" beoogt, behalve het geven van bijdragen aan Z. H. den Paus en verschillende goede werken, op de eerste plaats: werkverschaffing. En werkverschaffing is ihet eerste en voor naamste doel van alle steunverleening im mers in deze dagen! Welnu, waa<i' zoovele „stcun-comité's" tei wille der werkverschaffing uw geld vragen, daar komt „Oud Papier"- toch wel in een heel gemakkelijk parket te staan, als het werkt voor hetzelfde doel direct! zon der een bijdrage te vragen! En liet werk van „Oud Papier" is in de zen tijd waarin b.v. zoo heel veel couranten en bulletins worden gelezen, misschien nog meer noodig dan anders. Ter wille van de werklieden vooral van „Oud Papier", die leven bij de gratie van degenen die bun oud papier laten weghalen vragen wij daarom in deze dagen nog eens uitdrukkelijk, dat men dit mooie Liefdewerk niet vergete! GOEDE OPMERKINGEN. De corr. van het „Hbld.", die geregeld uit Luik in dat blad heeft geschreven, maakt naar aanleiding van de mededeeling dat de Duitsehe autoriteiten tegen de Nederlandsche journalisten scherper en onwelwillender gaan optreden, eenige wel juiste opmerkingen, die ook de lezers van de berichten in onze Nederlandsche pers met vrucht kunnen toepassen op hun beoordee ling van de Nederlandsche journalistiek over den oorlog. Men moet, zegt hij, zoowel aan Belgische als aan Duitsehe zijde zich vóór alles wachten te generalised en. Er zijn aan beide zijden zeer betreurenswaardige en niet te verschoonen feiten voorgekomen. Maai' evenmin als alle Belgische burgers franc-tireurs zijn (het zijn er misschien niet y2 per duizend van de geheeie bevolking), evenmin zijn alle Duitsehe soldaten buiten hun boekje gegaan. Als Duitsehe bladen spieken van de Belgische bevolking, dan plegen zij groot onrecht, ook als zij oordeelen over de Belgische bevolking van een bepaalde stad of dorp. En als de Belgische burgers oordeelen over den Duit schen soldaat, dan zijn ze er in hun oordeel geregeld evenzeer geheel naast. Maar als die zelfde Duitsehe bladen spreken van den Duit schen soldaat en het voorstellen, alsof alle Duitsehe soldaten even zoete, nette en voorko mende jongens zijn, dan haal ik en met mij ongetwijfeld alle collega's, die de laatste zes weken in België geweest zijn eenvoudig de schouders op. Men wachte zich voor generali seeren. De Duitsehe pers heeft, door in het begin van den oorlog maar steeds te hameren op het franc-tireurs onwezen in België, de gemoeds stemming van de versch-aanrukkende Duitsehe troepen ten zeerste verbitterd. Die zoo pas van huis komende soldaten, waarbij vele huisvaders, waren al vol wrok vóór er iets met ze gebeurd was. En vol angst tevens! Want wij hebben menigmaal uit den mond van Duitsehe soldaten moeten hooien, dat ze onder elkaar aan het schieten gingen uit puren angst. Zoo noodig, zou ik daarvan treffende staaltjes kunnen mede deelen. Het is waarlijk heel jammer, dat de Duitsehe pers zoo „geknebelt" geweest is en nog is. Van het begin van den oorlog af had men de Duit sehe journalisten vrij moeten laten rondloopen met het parool: mond houden over de krijgs operaties, doch geeft beschrijvingen zooveel als ge wilt en zegt ronduit uw meening over wat ge opmerkt Allicht zou de censuur nog heel wat geschrapt hebben, doch tevens zouden de militaire autoriteiten zoodoende toch mededee- iingen ontvangen hebben van betrouwbare civiele zijde, die groote waarde zouden hebben gehad en veel hadden kunnen voorkomen. I)E ONTSLAGNEMING VAN GENERAAL BEIJERS IN ZUID-AFRIKA. Men weet, dat generaal Beijers, de com mandant van ihiet leger der Zuid-Al'rikaan- sche Unie, al® zoodanig heeft bedankt, toen op voorstel van Botha werd besloten de Duitschers in Duitsch Z.W.-Afrika aan te vallen. De generaal heeft dal gedaan in een brief aan Botlm die op pooten staat. „Het is u bekend zoo begint de brief dat in den loop van Augustus ik u en gene raal Botha mondeling meedeelde, dat ik had gemerkt, dat er kommando's naar Duitsch Zuidwest-Afrika werden gezonden met het doel dat gebied te veroveren. Ik stond toen op het punt, mijn ontslag te nemen, maar ihoorende, dat bet Parlement bijeengeroepen zou worden, besloot ik te wachten, hopende dat er een uitweg uit de moeilijkheid zou worden gevonden. Tot mijn uiterste verba zing- echter bekrachtigde het Parlement het be?(Suit van de regeering, ril. om Duitsch Zuidwest-Afrika te veroveren, zonder eenige an de zijde van de Duitsehe i s tegenover de' Unie. Het moet de regeering bekend zijn, dat verreweg de groote meer derheid van dei Ilollandscli sprekende bevol king van de Unie het besluil afkeurt, dat w(i de grens overtrekken, en dat twee bijeen komsten van kommandanten, onlangs te Pre toria gr;' ouden, daarvan welsprekend ge tuigden. Ik daag de regrering uit door een be roep op !bet volk, zonder van dwang ge bruik te maken, een anderen uitslag te ver krijgen. „Het heet', dat Engeland aan den oorlog deelneemt om eter wille van recht en gerech tigheid, teneinde de onafhankelijkheid van kleine volken te verdedigen en om zich te houden aan verdragen, maar het ft;it dai drie ministers van het Engelsche kabinet ontslag Lebben genomen bewijst, dat er zelfs in Engeland een sterke minderheid is, die niet van de gerechtigheid van een oorlog met Dtaiisehland kon worden overtuigd. Do geschiedenis leert ons ten slotte, dat telkens wanneer het bij zijn belangen past, Engeland bereid is kleine; volken te beschermen, maar helaas weet de geschiedenis ook van voor beelden, waarin de heilige rechten op onaf hankelijkheid van kleine volken door datzelf de rijk zijn geschonden en verdragen niet zijn geacht! Ten bewijze daarvan hoef ik al leen te herinneren, hoe de onafhankelijkheid van de Z.-A. Republiek en den Oranje-Vrij staat zijn geschonden en welk gewicht de Zand rivier-conventie in de schaal legde. „Het heet, dat er oorlog wordt gevoerd legen de barbaarschbeid der Duitschers. Ik heb vergeven, maar niet vergeten al wat er aan barbaars eb héid in den Zuid-Afrikaan- schen oorlog in dit ons eigen land is bedre ven. Met zeer enkele uitzonderingen waren alle boerderijen om te zwijgen van vele steden zoovele Leuvens, waar wij nu zoo veel van hooreu! „Op dit kritieke oogenblik wordt er iu het Parlement bekend gemaakt, dat de Engel sche regie tering onze regeering een leeuiug van 7,000,000 pd. st. heeft verstrekt. Dat is zeer teekenend. Ieder kan daar het zijne van deuken. „Bij het ontbreken van rechtmatige gron den voor de inRiviugspolitiek van de regee ring, tracht g'u indrukt op biet publiek to maken met te zeggen, dat de regeering in lichtingen beeft, waaruit blijkt, dat Duitsch land heeft besloten, als het de kans er toe; krijgt, Zuid-Afrika in te lijven. Mijn bescheiden meening is, dat dat zal worden verhaast, als wij Duitseli gebied binnenval len zonder daartoe door de Duitsclhers te zijn getart. En wat dat zoogenaamde Duit sehe inlijvingsplan betreft, dat is niets meer dan het gevolg van den gewonen nationalen argwaan, die bij zulke gelegenheden opkomt. De beweringen, in het Parlement geuit, dat de Duitschers reeds onze grens hebben ge schonden, zijn ongegrond. Zie het rapport van het Informatiebureau, bevestigd door kolonel Maritz en zijn officieren, die op en bij de grens staan. Naar het schijnt verlang de de regeering ernaar, dat de Duitschers uit Zuidwieis't-Afrika over de grens zouden ko men, en is zij daarin teleurgesteld, want lot dusverre heeft nog geen enkele Duitsehe sol daat onze grens overschreden, zooals g-i.i zeer goed weet. Het bericht is volkomen ju iel. dat de Duitschers onlangs onwillekeurig te gr.' s

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 1