DAGBLAD voor NOORD- an ZUID-HOLLAND. N. it. K. V. B. STADSNIEUWS. P. W. TWEEHUIJSEN, KinderhiiisvMi 29-31*33, Haariem Sarteijorisstraat, boek Groote Mt. Danslesschoenen cn Slobkousen. Onze Gratis-Ongelukken Verzekering. 1000 400 300 150 100 60 15 «TEKÖJIG 26 SePTEBIBEB 1914 39sts Jaargang Ho, 85gg ABONNEMENTSPRIJS»/ Pot 8 maanden voor Haarlem •- Voor de plaatsen, waar een agent ïa gevestigd (kom oer gem.) Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post Afzonderlijke nnnrmer» Bureaux vari ftüdaotii »a Administratie Intercommunaal Telefoonnummer 1426. PRIJS DEB ADVERTENTISNi Van 8 regels 60 cent (contant 50 eent). Iedere regel meer 10 r V Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 ct. per regeL Bnitenl. 20 rï. Dienstaanbiedingen 25 ct (6 regels), driemaal voor 50 ct. (k contani Pit nummer bestaat uit uijf bla den tu. o. de Officieel e Kerk- lijst en het Geïllustreerd Zon- aasb'ad ,in 8 bladzijden. AGENDA. 27 September. 25-jarig jubelfeest van den Ned. R. K, Volksbond. Half 7 uur H. Mis met al gemeente U. Communie in de Kathedrale kerk. In den Hout half drie Haarlems Muziekkorps. Concert. AGENDA. 28 September. It. IC. Volksbond gebouw St. Bavo Feestvergadering ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan. Spreker de heer Mr. J. N. J. E. Heer kens Thijssen. 7'A—9 uur Steuncomité. Tooneelzaa De Kroon 7'A uur Jacob van Lennep: „Broeders Vrijmetse» aars", (voor de militairen). Bisschoppelijk Museum Jansstraat Ti) geopend eiken dag van 10—5 uur tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zater dagen on 'R. K. feestdagen. Veiliger dan U ooit had kannen ver moeden Het is geen tijd om feesten te vieren, i.u zoo zal het 25-jarig bestaan van de afdee- ling Haarlem van den Ned. R. K. Volksbond, dat op den dag van morgen valt, en tot welks viering zoo groote plannen en zoo uitgebreide voorbereiding bestonden, nu kalm voorbijgaan De Roomsche krant van Haarlem had al op plannen gezonnen, om bij dit zilveren feestgetij van den Roomschen Volksbond die een zoo aanzienlijk deel van het Roomsch-sociale leven ten onzent beheerscht, feestelijk voor den dag te komen Doch ook dat moet nu achterwege blijven. 1 och mag althans een feestwoord niet ontbre ken in ons blad op den vooravond van dit jubileum. gingsleven in Haarlem is groot voor onze katho lieke burgerij in haar geheel! Al is het niet altijd „rozengeur en maneschijn" geweest in deze organisatie, al heeft men er moeielijke, zware, ]a kwade dagen beleefd, al valt er misschien ook nü nog wel wat te verbeteren, de Ned. R. K. Volksbond is toch in die 25 jaren geworden, door zijn wortel-schieten in de breede middenlagen der goedgezinde arbeiders en kleine burgers, door zijn werken in zoo verschil lende sociale richting, door zijn voortdurende bevordering der katholieke vakorganisatie, door de principiëele lijn die er streng wordt vast gehouden, tot een burcht van de katholieke -aarheid en kracht in ons Haarlem, tot een der steunpilaren van ons Roomsche leven in deze stad. Dat heeft de Bond te danken gehad aan de .aak voortreffelijke leiding zijner bestuurders, aan de toewijding der geestelijke raadslieden, aan de gulle medewerking der leden, aan de sympathie van heel dt Roomsche burgerij. En zoo is het ook een plicht van dankbaar heid, als heel katholiek Haarlem zij het ook zonder feestbetoon -- morgen den dag mede herdenkt, dat op initiatief van eenige wakkere katholieke mannen 25 jaar geleden een afdee- lingf van Passtoors' Roomschen Volksbond hier te Haarlem werd gesticht! Bent U in deze crisistijd Onder OONKER's Hoede(n). Enorme sorteering Heerenparapluies. Prima kwaliteiten. Billijke prijzen. En voorop dau dient genoemd de altijd enthousiaste, voor God, Kerk en Vaderland met jonge kracht zichzelf gevende, de voor „den Bond" alles over hebbende tegenwoordige Voorzitter. Het is voor den heer W. B. Guskens een glorie in zijn werkzamen levensavond, dat hij zijn bonds-afdeeling heeft mogen voeren tot dén jubel van dit zilveren feest: en als er één niet treurt om het wegvallen van uiterlijke feesten, maar blijde is, dat het hem gegeven mocht zijn, dit jubeljaar met een geestelijk oefeningsfeest te openen en met een geestelijke wijding op den dag-zelve te besluiten, dan is (wij weten het van nabij) de Voorzitter der afdeeling! Zooals „de Bond" een stuk van zijn leven is, haast zijn heele leven in de laatste jaren, zoo zal in de historie van den N. R. K. V. B. afdeeling Haar lem het voorzitterschap van den heer Guskens voor altijd een schitterend tijdperk vormen, en zijn naam zal nooit vergeten worden, zoolang er nog eei\ Roomsche organisatie van arbeiders en kleine burgers in Haarlem blijft bestaan! In één adem met den Voorzitter die de leiding gaf, moeten dan genoemd de geestelijke advi seurs die waakten, dat het voornaamste, het geestelijk en hooger doel van den Bond als katholieke vereeniging, altijd op de eerste en voornaamste plaats bleef, en dan de bestuurs leden, die naar beste krachten hun energie en tijd voor den Bond hebben gegeven, ten slotte allen, die den Bond in Haarlem gemaakt hebben tot wat hij is Nieuwe tijden breken aan, nieuwe verhoudin- Het heeft geen zin, om hier uitvoerig te gaan optellen, wat de gebeurtenissen zijn geweest van dit kwarteeuw's leven. Wij hebben dat vroeger reeds gedaan en bij de Jubileumstentoonstelling van Paschen gaf het programmaboek daarover reeds heel wat te lezen. Geen chroniek dus, geen geschiedenis van het verleden. Trouwens, de beteekenis van den Ned. R. K. Volksbond zit niet in de feiten en feitjes die er zijn doorgemaakt, naar in den gestadigen groei van de organisatie en in zijn goede, vrooie, gezonde levenskracht van dit oogenblik. Bij een jubileum als dit, ziet men niet het eerst op wat gebeurd is, maar op wat is, en op de toekomst! En dan mag gezegd, dat de N. R. K. V B. in Haarlem, met zijn veel tneer dan 1000 leden een kern vormt van gezonde, ordelievende, in 't maatschappelijke en sociale leven allereerst vrede en welvaart willende burgers, die in op rechte trouw aan het vaderland èn aan ons Vorstenhuis willen leven, die voor zichzelf zoe ken een menschwaardig bestaan, stoffelijke wei- vaat t, doch deze niet als doel, maar als middel, om te komen tot het hoogst van al: het eeuwig goed en de hemelsche zaligheid. Om deze kern heen groepeert zich de katho lieke arbeidersbeweging, en naast haar staan de sociale organisaties van middenstanders en patroons, en het mag met voldoening gezegd dat in die 25 jaren de Ned. R. K. Volksbond zich heeft weten te verwerven de achting, waar deering en sympathie, als het noodig was ook de daadwerkelijke medewerking van alle andere standen onder ons Roomsche volk. vorm van de maatschappij zal worden, is nü, in deze ernstige tijden, minder dan ooit te zeggen. Wellicht, dat dit alles ook zijn terugslag heeft op de katholieke organisatie, op den Ned R. K. Volksbond misschien in het bijzonder. Wij weten het niet. Doch dit weten wijhet 25-jarig jubileum-zelf van den Ned. R. K. Volksbond, afdeeling Haar lem, zóó gevierd als het nu wordt herdacht, is er borg voor dat de principiëel-katholieke organisatiegeest onder te werklieden in Haarlem op den goeden weg zal blijven, en het zaad dat door de leiders en raadgevers met zooveel ijver en toewijding is gestrooid, zal vruchten dragen tot in lengte van dagen! Haarlemsche Alledacjes No. 1440. DE KONINGIN IN DE STAD. Gisteren was, voor een moment, onze Konin gin in Haarlem. Militaire inspectie, hebben we gemeld. Dat is in deze tijden begrijpelijk. Doch de burgerij, die nu binnen een week gehoord heeft, dat Hare Majesteit in Haarlem of in de buurt was, heeft ook ditmaal van de Koningin niets gezien. Slechts weinigen hebben de koninklijke auto in de vroegte zien voorbüsnorren. En dat is toch wel jammer! Ook de burgerij zou in deze moeilijke dagen zoo gaarne de Koningin toejuichen, Haar betuigen, hoezeer zij het waardeert, dat Hare Majesteit zoo krachtig vóórgaat en meeleeft met Haar volk! Dat hoeft niet in officeel vertoon, als men maar een (zooals het elders is gebeurd en nog telkens gebeurt) ook in de stad de Konin gin eens kon zien en verwelkomen op haren tocht. Zóó hebben we vele opmerkingen gehoord En we brengen die, zonder commentaar na tuurlijk onzerzijds, over. Wat niet kan, dat kan niet. Doch in ieder geval toont de wenseh, die naar wjj weten door velen al is uitgesproken, hoe ons volk in Haar hem jegens onze geliefde Koninginne is gezind en hoe hoogelijk het wordt gewaardeerd dat de Koningin in deze moeilijke tijden één is met Haar volk. zijn H. Priesterwijding, in 1896 te Roermond, was hij tot 1904 kapelaan te Delft, parochie St. Jozef. In dat jaar, 1904 dus, kwam pater Ellerbeck hier en begon zijn verdienstvolle loopbaan in de parochie van den H. Antonius, waar hij dus reeds ruim 10 jaar werkzaam is. En in dien tijd heeft pater Ellerbeck onver moeid en met ijver gewerkt voor het zielenheil en op velerlei gebied zich verdienstelijk gemaakt. Bij de parochianen is de pater om zijn har- telijken omgang hoog iD aanzien; zijn vele werk wordt door hen gewaardeerd. Maar ook buiten de parochie heeft pater Ellerbeck zich bemind gemaakt, vooral door zijn adviseurschap van verschillende vereenigingen. Zoo van het St. Rosa-patronaat, van de Am bachtsleerlingen en van de Martha-vereeniging. Op St. Franciscusdag, den 4en October, zal de jubilaris een solexnneele Hoogmis opdragen. Daarbij zullen ongetwijfeld zij, die pater Ellerbeck hoogschatten en leerden waardeeren om zijn werkkracht en hartelijkheid, tegenwoor dig willen zijn, om God te bidden, dat Hij pater Ellerbeck nog lang voor de parochie en zijn vereenigingen spare! MUZIEK. KERKCONCERI. Het is een merkwaardige kant van Tilly Koe- nen's talent, dat zij haar van nature zoo koste- lijk-levensrijke sentiment zóó heel zuiver kan beheerschen, dat het schijnbaar vervormd is tot een rustig-onbevangen gevoel, dat wonderlijk- goed aanpast bij den aard der gewijde muziek. En toch blijft het gevoels-zingen op de eerste plaats, en daarom is het immer gevoelig-ont- roerend, soms aangrijpend, zonder blijvend te imponeeren. Het doet wel sterk onze fantasie leven, verheft ook onze zinnen, maar doet niet mediteeren. Maar dit hindert niets aan de zui verheid van deze allernatuurlijkste zangkunst, die altijd ook nog verlevendigd wordt door de oogenblikkelijke inspiratie. De vrijwel alge- meene onbelangrijkheid van Tilly Koenen's pro gramma gaf wel alleszins gelegenheid op de vele bijzondere schoonheden van haar zingen precies te letten. „Des Heeren toekomst", een onnoozel gedicht van J. P .Heije, 'feet goedmoe- stadswijk de gelegenheid geboden om op gemak kelijke wijze goede en vertrouwbare lectuur te bekomen. Wij mogen dan ook zeker, nu de kroon op het werk is gezet, de St Vincentius-vereeniging van harte gelukwenschen dat zij, onder Gods onmis- baren zegen, dit einddoel zoo spoedig heeft mogen bereiken, en ook de verwachting uitspre ken dat de St. Vincentius-Vereeniging aan wie geen enkel christelijk liefdewerk vreemd is, den steun van Haarlem's katholieken nog lang, on verflauwd zal blijven genieten. 't Zal wel overbodig zijn hier te gaan beplei ten het groote nut voor geloof en zeden dat ongetwijfeld moet uitgaan van bedoeld liefde werk. Evenmin hebben wij te schetsen de afschu welijke gevolgen, onafscheidelijk verbonden aan het lezen van zoovele hedendaagsche penne- vruchten. En dit laatste geldt niet enkel van boeken en romanlectuur, maar ook van dag- en weekbladen en periodieke geschriften. Op alle mogelijke wijzen toch wordt ons goede volk het gif toegediend, dikwijls zoet en aan genaam van smaak, maar dat tegelijk de laagste hartstochten opwekt en ontketent, en ten slotte beslist den doodsteek geeft aan alle geloof en ;oede zeden, de grootste schatten die een mensch ezitten kan en die tevens de grondzuilen vor men waarop het maatschappelijk gebouw is opgetrokken en steunen moet. Moge toch ieder met al zijn krachten willen medehelpen om de noodige dammen op te wer pen tegen dezen zielenvermoordenden wereld stroom. De parochianen van St. Bavo zullen wel geen opwekking behoêven om een flink gebruik van BMTËLiORlSST^MT 27. TELEFOON 1770. GULDEN bij levcnsLnge onge schiktheid tot werken. GULDEN bij overlijden. GULDEN bij verlies van een hand of voet. GULDE N bij verlies van één oog GULDEN bij verlies van één duim GULDEN bij verlies van één wijs vinger. GULDEN bij verlies van één an deren vinger. De uitkeering dezer bijdragen wordt gega randeerd door de Maatschappij „HOLLAND, deze bibliotheek te maken, die wat aantal en SCHE ALGEMEENE VERZEKEUINGS- gehalte harer boeken betreft, zeker niet de minste BANK" te Schiedam, harer zusteren is. Er is overvloed van keuze. Ieder kan daarin zijn gading vinden. Wij bevelen de vier bibliotheken, waarop katholiek Haarlem met recht trotsch mag zijn, in aller steun en bescherming warm aan, en Alle betalende abonné's op dit blad, die in het bezit eener verzekeringspolis zijn, zijn volgens de bepalingen op de polissen vermeld egen ongelukken verzekerd voor: HET WITTE KRUIS. 0 w. Onder leiding van dr. Van den Berg ver hopen^ dat over de geheele stad een zeer ruim gaderde gisterenavond de afdeeling Haarlem der Noord-Hollandsehe Vereeniging „Het Witte Kruis." Voor de bestuurstafel prijkte een fraai bloemstuk, door den heer Stolk gesdhonken als een hulde aan de heeren dr. Van den gebruik van deze leesinrichtingen zal worden gemaakt. BIJ ONS STE UNCOMITé. We hebben eens bij ons Steuncomité ge- -hou: Wanneer wij zóó de positie van den Ned. k K v. B in Haariem op dit jubileum be- Rn„°aUWe7 7, en wie onPaHijdig is, ziet den Bond ook aldus dan hebben we met eerbied P te zien naar de mannen dié de afdeeling z7 eef? ^nvolle stelling, met vasthouden ben vr°(! katholieke beginselen, heb- PATER LAMBERTUS ELLERBECK. 't Zal wellicht voor velen een verrassing zijn te vernemen dat de algemeen bekende en bemin de priester, de WelEerw. Pater L. Ellerbeck, al hier, op Zondag 4 October a. s. zijn 25-jarig ordefeest viert. Die het wist, sprak er nog niet over, want leesten of een bijzondere huldiging voorbereiden, daar leenen zich de omstandigheden nu een maal met voor. Bijzondere feesten blijven dus achterwege maai, oe Roomsche krant zal eere wien eere toekomt op bescheiden wijze, een gepaste buide brengen aan den ijvervollen priester Bekend is pater Ellerbeck in stad en land; /.ijn Eerwaarde ontving het kleed der H. Orde in het Alverna-klooster te Wijchen, in 1889. Na acnnge gedfsJTrigéèfa-rnuzïka zorging van klank en voordracht door Tilly Koenen en de mooi-gekozen begeleiding van Louis Robert. Hetzelfde zou te zeggen zijn van de twee zeer zwakke liederen van Adr. P. Ha- h?"? «Kindeke Jesu op strooisel geleid" en „Wij komen te zamen". De belangrijke momenten van het vocaal gedeelte van dit concert, waren het recitativ en de aria „Welch himmlisch Licht", van Handel, Karg-Elert's bewerking van „Nearer my God, to thee" en „Ridonami la cal- ma", van Tosti. De stralende melodiek van Han del's waardige muziek klonk levensvol in de prachtig-evenwichtige stem van deze zangeres, en de eenige zwakke kant van Karg Elert's lied de gewoonheid der Engelsche melodie, werd we zenlijk beschaafd door Tiuy Koenen's uiterst fijne artisticiteit. Robert heeft Karg-Elert's inte ressante harmonieën even serieus-nauwkeurig als natuurlijk muzikaal verzorgd. Een heerlijke uiting van absolute zangkunst was Tilly Koe nen s voordracht van Tosti's lied Ridonami la calma. Later zong zij nog Hollandsche liederen, en ik heb de begaafde zangeres bewonderd om de wijze waarop zij deze in lens-vervelende mu ziek heeft voorgedragen, maar hoe komt zij tot zoo'n keuze? Louis Robert was het concert begonnen met een uitnemende uitvoering van Bach's heroïsche choral vorspiel „Komm Qott, Schöpfer, heiliger Geist en het ontroerend-stemmingsvolle „Nun komm der Heiden Heiland". En het was ook vooral in deze werken, dat wij Robert's muzikali teit en den altijd zoo bijzonder serieuzen aard va.n-nZ y°°rdracht konden bewonderen. Even schitterend, zuiver van techniek als prachtig- rythmisch was zijn uitvoering van Bach's groote Praeludium en Fuga in G dur. Eigenlijk is het wel zeker overbodig nog uitvoerig te zijn over het Bach-spelen van onzen organist. Wie is er nog, die de weldaad niet kent van dit bijzonder- karakterisfiek orgelspelen? Robert had ook een plaats ingeruimd voor Hollandsche componis ten; hij speelde en elk stuk naar zijn eigen e en de Gi#"urt Willeumier's Suite, de Toccata van C. F. Hendriks (een mooie praesta- üe van virtuositeit) en het Larghetto uit mijn informeercl .hoe op 't oogenblik do toestand Berg en de Clercq, die 25 jaar bestuurslid is. Daarbij bleek ons, dat men thans een wei-zÜn; een attentie, waarvoor genoemden heer W Ji"7 biiJ? <iou *taud van za" Iin. deu loo-P der vergadering dank werd be- Ken heett, dan toen de crisis pas was uit- tuigd. «ebroken, wat echter niet wegneemt, dat nogBij de opening herinnerde de voorzitter steens velen steun van noode bebbeu! Maar met een enkel woord aan het feit, dat de 7 f'1 ls. eer(' verblijdend verschijnsel afdeeling 25 jaar heeft bestaan, de toestand is niet erger geworden, integen- In 't kort releveerde de voorzitter hetgeen %TZïTg helT--\ !de afdeeling beeft gedaan om leed te helpen „Niet onbelangrijk is het aantal van hen, verzachten en ter bevordering der hygiëne, nie eerst ondersteuning ontvingen en die nu Hetgeen is gedaan is dank te weten aan niets meer krijgen, omdat zij werk hebben i den steun van de burgerij ontvangen en van gevonden^ 111 den regel door bemiddeling van ~'"1•t1 - - - - onze Arbeidsbeurs. Melen gaven daarvan kennis in een aardig schrijven, bedankend voor den ontvangen steun. Daartegenover staat echter, dan onder hen, die men eerst had afgewezen, omdat zij nog iets verdien den, thans wel eenigen voor eene ondersteu ning in aanmerking komen. Gemiddeld komen thans per dag bij het comité 7 of 8 aanvragen om steun in. In 't geheel zijn een 1450-tal aanvragen gedaan. De Arbeidsbeurs verleent steeds goed hulp bij het zoeken naar werk. Door hare bemid deling werden deze week 90 personen aan werk geholpen, Bovendien ontvangen heel wat personen uitkeering van werkloosheids- kassen gemiddeld wekelijks 250 k 300 die dan buiten de hulp van Ibet Steuncomité H. F. A. De uitvoering werd ook bijgewoond door den Commissaris der Koningin, en mevrouw van Leeuwen, alsmede door den Burgemeester en mevrouw Sandberg. 't gemeenlebestuur, dat tegenover de afdee ling steeds een houding van welwillendheid aannam. Daarvoor bracht spr. aan allen dank. Hij eindigde met den wensdh. dat indien de oor logstoestand mocht geëindigd zijn, hetgeen spr. hoopte dat spoedig 't geval zal zijn, de af deeling vele jaren haar bestaan vredig'mocht voortzetten. (Applaus). Medegedeeld werd o.a. dat de le klasse van badhuis op den Koudenhorn van tegels is voorzien, waar 't gevolg van is, dat velen die anders van de 2e kl.-baden gebruik maken, dit nu van de le klasse doen. Het voornemen bestaat om een volgend jaar de 2e klasse voor de helft van tegels te voorzien. Verder herdacht de voorzitter de verdien- - sten van den heer Andries J. Wukler als vallen, in deze dagen blijkt zoo op uitnemen- j commissaris van toezicht op het badhuis op de wijze het nut eener Arbeidsbeurs en van I 't Leidscheplein. Benoemd is in zijne plaats eene verzekering tegen werkloosheid.... Ide heer Duyin, apotheker. Het comité, dat aanvankelijk van het uit Naar aanleiding eener opmerking van den te keeren bedrag de gelheele som aftrok van j beer Schram, zeide de voorzitter, dat aan hetgeen iemand door 't verrichten van den 'den Gemeenteraad is verzonden een verzoek- HET BIBLIOTHEEKWERK DER SINT- VINCENTIUS-VEREENIGING. Konden wij nog zoo kort geleden d'e blijde &.in& b,ren&en dat nieuwe R. K. Lees- bibhotheek van de St. Vincentius-vereeniging )!a„s. 0?PSericht, eerst in het Schoterkwartier a-i t°en in de Antoniestraat (1913), ook nar hebben wij het onverdeeld genoegen te mogen berichten dat binnen eenige dagen, in een der lokalen van de Zusterschool in de Kla- renbeekstraat, een nieuwe bibliotheek wordt geopend. Onder verwijzing naar achterstaande adver tentie voor nadere inlichtingen zal dus ook het Leidsche kwartier zulk een nuttige instelling rijk worden. Dank zij de vele milde giften in boeken en der geldelijke ondersteuning van eenige liefdadige stadgenooten, werd het moge- lijk gemaakt deze vierde bibliotheek nog dit jaar te openen. Met deze bibliotheek wordt aan elk een of anderen arbeid nog verdiende, doet dit thans slechts gedeeltelijk, verwachtende, dat men, ziende dat men eenig voordeel van zijn arbeid Iheeft, ook meer aangemoedigd zal worden om te trachten met werken nog iets te kunnen verdienen, zij het dan maar weinig. Ieder, die voor een uitkeering in aanmer king komt, is nu van een genummerde kaart voorzien, op vertoon waarvan men in de middaguren de uitkeeringen kan halen. Met groote nauwgezetheid wordt de controle uit geoefend, wat wel hieruit blijkt, dat eenigen, die eerst voor eene uitkeering in aanmer king kwamen, toch in verband met nader verstrekte inlichtingen van de lijst werden afgevoerd. Hoewel, zooals wij zeiden, de toestand', ver geleken bij die van een maand geleden, niet erger is geworden, hebben toch nog comité leden en huisbezoekers hun handen vol met werk. Ook verleenen de comité's der vak organisaties goede hulp. Vooral de subcommissie, belast met het gereedmaken van de bons voor de levens middelen en van het in orde maken van de uitkeeringen heeft heel wat te doen. In deze commissies verrichten, naar men ons mede deelde, de dames M. Goedkoop en B. Martens uitnemende diensten. Natuurlijk kan het Comité steeds veel geld gebruiken behalve de uitkeering in le vensmiddelen, wordt iedere week meer dan 2000 aan geld uitgekeerd. Wij wekken daarom gaarne nog eens op tot finantieelen steun. Ook toezeggingen van melk ten bate van zieken en zwakken zullen steeds welkom zijn. Overziende hetgeen nu door 't Comité zoo al is gedaan, valt te staven, dat de wijze van arbeiden van 't Comité in de praotijk eene goede is gebleken en dat het kaartenstelsel zeer voldoet.... schrift om toewijzing van een terrein voor een derde badhuis nabü 't Stads Armen- en Ziekenhuis. Behandeld werd daarna de beschrijvings brief der algemeens vergadering. Voor hoofd bestuurslid zal worden gestemd op de hoe ren van Tienen, van Twisk en Frese. De afdeeling verklaarde zich tegen ieen vastlegging in de statuten van 't vereenigd zijn van secretarisschap en penningmeester schap en tegen ihet voorstel-Zaandijk (over neming terrein te Schoorl), als zijnde het laatste o.m. in strijd met art. BI der statuten. Benoemd werden als afgevaardigden naars de algemeen© vergadering de heeren Wes terman Holstijn en Verwijnen. De subsidie voor de onderafdeeling „Huis verzorging" werd bepaald op 100 en de voorloopige begrooting van den penning meester werd ingediend tot een totaal be-t drag van 1157.50 aan ontvangsten en uit-; gaven. Tenslotte gaf de heer Westerman Hobtiju, een keurig overzicht van den 25-jarigeu ar beid der afdeeling. Breedvoerig werden bare oprichting en haar lotgevallen gememoreerd. We stippen er uit aan, dat de afdeeling nu telt 8 stichters, 20 donateurs en 750 leden' en dat spr. ten slotte warme hulde bracht aan de Iheeren, die van de oprichting af in 't bestuur zitten en wel aan dr. Van den Berg, de, zeide spr. auctor intellectua lis en causa moven-s" van al wat de afdee ling heeft genomen, van den aanvang af de ziel der afdeeling, die allen bezielde en tot al wat is verricht den stoot gaf, van alles de leidende geest en die er zijn geheela persoon, zijn tijd en krachten voor beschik baar stelde." En verder aan den heer de Clercq, „de nervus rerurn, de krachtige finantieelo ze nuw van het steeds groeiende Witte Kruis ENE HURLEMSCHE MUUIT i .V,W«i Want de beteeken is van dit 25-j«r»gf vereeoi- gen zijn in ontwikkeling^, wat cn h< lt'nrjnnawrl Ivan an U .,1- I I I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 1