BINNENLAND. MS UIT OER OMTREK Uit Holland's Noorderkwartier. IIEUII BIT LISSE e. 1. VOOR DE GEREDDE ENGELSCHEN. Alkmaar. burgerlijke stand. Lichaam, die van bet begin af op meester lijke wijze de finanliën der afdeeling beheer de; het geld is nu eenmaal volgens 't spreek woord de ziel van alle zaken, welnu, toen 't geld aanvankelijk karig vloeide, wist hij jnet 't weinige in onze nooden te voorzien en toen de boekhouding zoer omvangrijk was geworden, wist hij met zijn finantieel talent onze afdeeling te bekwamen tot den veelom- vattenden arbeid, in zorgvolle en in koop- volle dagen altijd op zijn post, de pereoon- 3ijke „safe" onzer afdeeling." Op geen betere wijze kunnen wii vieren ons jubileum dan door deze beiden te benoe men tot eereleden, besloot spr, 't is eien welverdiende onderscheiding! Op deze woorden volgde een krachtig ap plaus, waarna, namens beide genoemde bee- ren, dr. Van den Berg dankte voor de hem bewezen eer. De heer Mr. Heerkens Thijssen deed een voorstel om aan de heeren een diploma le geven, waaruit blijkt het besluit der verga dering om ben tot ecreiid te benoemen, het geen, zeide spr., dan is een aardig aanden ken voor hen aan hun arbeid ten bate van bet Witte Kruis. Dit voorstel vond algemeene instemming, waarna, nadat nog was besloten om 't over zicht van den secretaris in druk te doen ver schijnen, de vergadering werd gesloten. DIEFSTAL VAK BOEKDRUKKERS MATERIAAL. De Haartemsehe recherche heelt opgespoord den dader Van een diefstal van een partij boek- Ürukletters ten nadeele van P. J. v. D, te Hillegom. Het is J, O. G. wonende alhier in wiens woning een lioëveelhei'd letters én boekdruk kersmateriaal in beslag ia genomen, te zamen wegende. 75 K.G. lie bestolene herkende een en ander als zijn eigendom. J. 0. G. die bekende, zeide dat hjj den diefstal had gepleegd in den af geloopen winter, toen hij bij v. B. te' Hil legom was werkzaam geweest. DIEFSTAL VAN PEREN. Procos-verbaal i3 opgemaakt tegen twee knapen van 14 en 17 jaar, die uit den tuin van 't perceel Wagenweg hoek Olieslagerslaan eenige peren hadden ontvreemd. Ze waren in den tuin gekomen door over een tuinmuur te klimmen R. K. PROPAGANDA FIETSCLUB. Bij gunstig Weder Zondag a.s. clubtocht. Afrit Kennemerplein 3 uur; leider E. Algra. Introductie vrij, BE WERF CONRAD, In aansluiting op 't bericht, medegedeeld in ons vorig nummer vernemen wij, dat op «ene gisterenmiddag gehouden kernvergade ring de Directie van de Werf Conrad mede deelde, dat te beginnen met Maandag a.s, voor loopig de werktijd weder normaal zal zijn. M.a, w. dait voorloopig de inkrimping van werktijd, waartoe in verband met. de 'ïrisis was besloten, zal komen te vervallen. 7oor velen een aangename tijding l BADEN. In het Douchebadhuia aan den Koudenhorn Zyn in de afgeloopen week 1342 baden en in dat aan bet Detdsche plein 2880 bnden geno men. MUSEUM VAN KUNSTNIJVERHEID- In de rotonde van het Museum van Kunst nijverheid te Haarlem zuilen aanstaande Zondag tentoongesteld zijn naast de pionu- menten der Belgische 'architectuur, die zoo zeer doo rden oorlog geleden hebben, eeii verzameling afbeeldingen, betrekking heb bende o pde kathedraal van Reims, die vol gens de jongste berichten naar aanleiding ▼an het bombardement, aanzienlijk werd be schadigd. Wij vinden dan opgenomen de tentoonstel: ling allereerst de teekening van, het groote plan alsmede van. den voorgevel, vervolgens een reproductie van hèt onderste gedeelte van den voorgevel en Van den zijgevel. Verder het inwendige, gezicht op het koor, alsook, en omgekeerde richting, op de groote rozet"Van den voorgevel, terwijl versohillen- d eafbeeldihgen der ornaUientale en figura- len beeldhouwkunst, alsmede eenige pleis terafgietsels, welke indertijd op de werken te Reims Werden afgenomen' daarvan werden toegevoegd. Met deze gegevens kan men zich eenig denkbeeld vórmen van. de harmo nische eenheid en der buitengewone schoon heid van dit meesterwerk der middeleeu w- Bche bouwkunst. Voor gemóbiliseerden is het Museum van Kunstnijverheid ook gedurende dè werkda gen kosteloos geopend. Zondag is de toegang kosteloos. VAN ONZE GROENTEN M ARKT. Mej. D. de Mooy heeft reeds Brusselschc spruitjes aan de groentenmarkt gebracht. Ze zijn opgekocht door J. J. Nijssen wonende Gasthuisstraat en Gebr. van Riessen van OBloemendaaL Door P. Roozen van Ovcrveen is van het landgoed Donvloed het eerste Brusselsche lof aan de groentenmarkt gebracht. Het is door den commissaris K. Hoogeboom verkocht aan P. Brueeé wonende Gr. Houtstraat alhier. VOOR DE MILITAIREN. Alhier heeft zich gevormd een plaatselijk oomité van het „Nationale Comité voor ont (panning van de gemobiliseerde troepen.' Zitting hierin hebben genomen de volgende heeren: Dr. J. Dekker, voorz.; J. A. O. Groin, penningm.; J. Gerritsz, O. Jonges, F- H. v. d. Ley, J. D. Rutgers v. d, Loeff, Jhr. Br. C. G. S. Sandberg, Luit.-kol. J, A. Smit, garnizoens-commandant; J. F. M. Iterck en Dr. J. B. Schepers, secretaris. GIFTEN AAN HET STEUN-COMITE. (Bestellend personeel van het Postkantoor Haarlem f 14.15; Peirsoneel H. IJ. S. M. uit- gezonderd dat van de O. W., door welk per- ïoneel afzonderlijk wordt bijgedragen f 119.70; Dames personeel Telefoon Maatschappij f 10.40 jTelèphoon Maatschappij f 5.51; Bakkerij „Een araoht" f 6.42; Nachtveiligheidsdienst f 4.—:; Gemeentewerklieden f 83.18; Ziekenfonds werf „Hubertina" f 9.08; Bond van klerken bij Rijksbelastingen f 10.—; Afd. Haarlem Grdo „Ster in het Oosten", f 64.50; Hoender- Ros f 2.50; Directeur, en, Beambten S tads - Armen- en Ziekenhuis f 8.Agenten van i»litio f 10.75; SchoenmakersvSreeniging SI. Ui iapinus f 3.N.V. „Garenvreugd", v.h. Van Hooff en Zn. f 7.40; Door eenige leerlin- gen van 'de vijfde klasse van een onzer scho len werd bijeengebracht f 7.67; Door het per soneel der 'Haarl. Brood- en Meelfabriek werd over de ïafgeloojpen week f 11.70 afgedra gen, terwijl 'over een gelijk bedrag voortaan wekelijks kan worden beschikt. Het personeel van de Groen van Prinsteren- sehool en van de Ohristelijke scholen op het Nassauplein, in 'de Veteerstraat, in de Antho- niestraat en op de Bakenessergracht droeg over de afgeloopen week f 80.87 af. De gemeente-werklieden '(afd. Haarlem van den Bond mn Gemeente Werklieden en de Federatie van Christelijke Gemeente-Werk lieden) draagt wekelijks een bedrag af van f 30.— k f 40.—. De firma Meijnhout en Wartena stond we derom een baal rijst af. H, M. DE KONINGIN AAN DE GRENS. Eeu lezer van De Soldatenkrant schrijft uit Zundert: We hebben Haar gezien, onze Vorstinne, we zullen 't niet licht veTgeten! 't Was Zaterdag geworden, dien dag zou den wellicht voor 't laatst hier in Zundert regimentsoefeningen worden gehouden. Staag droop de regen neer, met eentonig zaeiht getik neervallend op die zadels der. verzamelde cavaleristen Er was geen stemming!.... 't Vooruitzicht, den killeh najaarsregen gedurende den marsch als metgezel te hebben, doornat thuis te komendeed afbreuk aan de vroolijke stemming die altijd heerscht en.... 't voor uitzicht werd bewaarheid! De lange, zwijgen de colonne rukte op langs den verlaten straatweg naar Sch.... Geen gezang, geen muziek, slechts 't hoefgekletter, vermengd met het bekende geklik-klak der sabels te gen de sporen verried dat colonne daar voortschreed! stemming! Doch plots, als een bliksem flits uit den helderen hemel, komt het bericht dat önzé geëerbiedigde Vorstin onze troepen zou in- inépecteerenü! een cavalelrie- Er was gèen EEN DUITSCHE GIFT VOOR HET NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS. Als bewijs van dankbaarheid voor de hulp die Duitsche gewonden en Duitsche vluchte lingen in Maastricht genoten, heeft-de „Aaehener und Mtinehener Feuer-Versiche- rungs-Ge6eltechaft" besloten aan den voor zitter van het Roode Krniseomité te Maas tricht, burgemeester mr. L. B. J. van Oppen, een bedrag van. 8000 Mark voor het Roode Kruis ter hand te stellen. De voorzitter der verzekeringsmaatschappij, baron Von Gör- schen, ie zelf naar Maastricht gegaan, om dit bedrag met bartel ijken dan k voor de verleende hulp aan burgemeester Van Op pen te overhandigen. EEN GOEDE MAATREGEL. Een gevangenis-ambtenaar schrijft aan het Volk: De minister van Justitie heeft er de aan dacht van de gevangenisbesturen op geves tigd, dat het aanbeveling verdient, de met ontslag vertrekkende gevangenen, die vóór het nitbreken van den Enropeeschen oorlog werden ingesloten, in hoofdtrekken bekend te maken met den huldigen toestand en de daaruit voortvloeiende ontwrichting der eco nomische verhouidngen. Woordelijk schrijft de minister: „Het zou ongetwijfeld dezulken blootstel len aan den argwaan van degenen, met wie ze door of bij hun werk in aanraking komen, indien zij volkomen onwetend van den Eu- ropeesehen oorlog de gevangenis verlaten." Deze daad van den minister van Justitie, verdient voorzeker toejuiching en geeft blijk van een zeer juist inzicht in de moeilijkhe den, welke de z.g. „reklasseering" oplevert. De minister gaat uog verder en wil ook personen, wier ontslag wel niet aanstaande is, doch die in het buitenland hopen werk te zullen vinden, volledig op de hoogte doen brengen. „Ook voor ben, wier plannen voor de toe komst blijk geven van zoodanige onbekend heid, en die in het belang hunner reklas- seering bovenbedoelde inlichting behoeven, is het nuttig, dat deze gegeven wordt. Indien b.v. blijkt, dat iemand er op rekent, in België te gaan werken, zooals hij wellicht reeds eer der gedaan heeft, of er op rekent binnens lands werk te vinden, in een bedrijf dat thans stil ligt en vermoedelijk vooreerst zal blij: -.'IJL' \aFl 1.''..Sli11®1!F1 ven stil liggen, dan behoort zoo iemand vroeg genoeg van de veranderde omstandigheden te worden onderricht, om hem in staat te stellen, andere plannen te maken en de uit voering daarvan zooveel mogelijk voor te be reiden." In de laatste alinea zijner circulaire wijst de Minister erop, dat ten aanzien van ge detineerde bui ten lande is speciale maatrege len bekooren te worden getroffen: „Ten slotte vestig ik uwe bijzondere aan dacht op dc buitenlanders, die, over de gren zen geleid wordende, gevaar zouden loopen in een voor hen vijandelijk land te komen. Ten aanzien van ieder dezer personen acht ik het nemen van bijzondere maatregelen ge- wenscht en ik verzoek u mitsdien beleefd, mij vroeg genoeg voor het ontslag van ieder dezer gevallen bericht te willen doen toe komen." dit noodweer? Ongelooflijk!! Geklets! en al ras bewees de weder intredende stilte, dat ook ditmaal „de huzaren den dienst weer hadden uitgezocht". Weldra echter mochten wij van onzen commandant de bevestiging van 't gerucht vernemen en we hébben Haar gezien, onze Vorstin, we zullen het niet licht vergeten! In dichte drommen 6tonden de regimenten opgesteld, diepe stilte heersohte, aller oogen gevestigd op de commandanten die het gun stige oogenblik berekenden waarop zij met hunne ongeduldige mannen in 't gevecht zou den ingrijpen!Een enkel teeken slechts en.... voorwaarts stormden de drommen, vast aaneengesloten, met de sabel in de vuist den tegenstander tegemoet 'n Praclitmoment! Voor de blikken van Hare Majesteit ont plooide zich voor zoover de neergutsende re gen dit toeliet, het zeldzame en indruk-wek- kende eckon-weprt eener ©C-vnTVrii-Clm'rgVl En toen gebeurde het! Ordonnansen renden af en aan, comman do's weerklonken en in een muurvaste linie van honderden meters lengte, stormden in woesten galop de kuzarenregimenten in de richting van Hare Majesteit! Was het bezorgdheid van onzen beminden generaal, toen deze, naast Hare Majesteit staande, de hand waarschuwend ophief, ten teeken van halt? Had deze fiere krijger, zijn jongens kennend, wellicht een voorgevoel van hetgeen komen moes t, van hetgeen on vermijdelijk gebeuren zou,? Wij weten bet, niet, maar uit die aansnellende, blauw-zwarte massa donderde een gejubel los, zóó ovei;- weldigend, zóo onuitsprekelijk welgemeend, een'niet te weerhouden, niet te stuiten vreug dekreet, spontaan hulde aan Haar. de be minde KoningsvronWe, de onvermoeide Wel doenster-in deze bange dagen. Dien jubelkreet Vertolken? „Majesteit,- hier zijn we! Reken op ons!" Niemand zal; dien,..dag. licht.vergeten!., TARWE VOOR DE REGEERING. -Het stoomschip „Rijndam", dat Donderdag avond te Ro-tterdam kwam, heeft 6000' tons tarwe voor de Nederlandsche tegeeriug gela- - den, welke met.elevators worden gelost, aange zien voor het lossen met de hand geen tijd is nu het stoomschip Zondag weer vaart. STAAT VAN BELEG. Na de Zuidgrens wordt thans ook de Oost grens van ons land in staat van beleg verklaard. Naar wij vernemen, spelen bij deze laatste uitbreiding van het gebied, dat in staat van beleg is'verklaard, militaire overwegingen niet de hoofdrol. De pogingen om de verschillende uitvoer verboden te ontduiken om allerlei waren, waar van het uitvoer niet geoorloofd is, toch over de grenzen te smokkelen, begonnen zulke afmetin gen aan te nemen, dat de regeering zich ver plicht zag, krachtiger in te grijpen, dan door het toezicht van de ambtenaren der invoerrech ten mogelijk was. KON. NATIONAAL STEUNCOMITÉ Door het personeel der Staats-en Oentraal- Spoorwegmaatschappijen is over de maand Aug. j.l, als eerste gave ten behoeve van het Konink lijk Nationaal Steuncomité beschikbaar gesteld het. belangrijk bedrag van 87,859,51%, waar van 85408,11H door het S.S.-personeel en 2751,40 door het N.O.S.-personeel is bijeen gebracht. EEN GELUKWENSCH VOOR DEN KAPI TEIN VAN DE „TITAN." Prins Hendrik, voorzitter van het hoofdco mité van het Roóde Kruis, is te Rotterdam den kapitein van de „Titan," de boot van de Kon. Stoomboot Maatschappij, die na het vergaan van de drie Engelsche kruisers, een aantal drenkelingen redde, geluk komen wenschen. Pei- vrachtauto zijn 800 volledige uitrustin gen onder- en bovenkleeding door het Engel sche consulaat te Amsterdam naar het in- terneéringskamp te Gaaeterland gebracht. De Eugelsolieu zullen zoo spoedig mogelijk bét.,kfl»wPïïV#rlnten HCMPHR teraignsBBirte. Twcè etHifpperé uit Sint-Annaland en St. Maartensdijk, die bij het uitbreken van den oorlog hunne sche pen te Luik hadden verlaten, hébben ze de zer dagen teruggehaald. Het «©rste was in tact gebleven, het tweede was totaal leegge plunderd, - Engelsche sloepen aangespoeld. Blijkens te 'e Gravenhage ontvangen berichten zijn in de nabijheid van Hellevoetsluis enkele sloe pen aangedreven, behoprende tot. de Engel- sohe kruisers, die in deNoordzee door een Dnitschen onderzeeër In den grond geboord zijn Een zonderlinge patiënt. In het Aoade- misch ziekenhuis té Leiden, werd een man ge opereerd, in wiens maag een aantal metalen voorwerpen worden gevonden, geldstukken, spijkers, tot'zelfs een beitel toe; hij had deze vob'rwérbèn blijkbaar opzettelijk ingeslikt. De patiënt 'verkeert in levensgevaar. HAARLEMMERMEER. De hietenoogst. Nu de biete1100^8^ in vollen gang is, blijkt dat de opbrengt der bieten over het algemeen bevredigend is. Sommige stukken land die overgezaaid zijn zullen Wel tegen vallen, doch de eerste gezaaide geven zonder onderscheid een groot beschot. Het suikerge halte is ook aanmerkelijk hooger dan het minimum waarvoor gecontraot®61^ is gewor den, zoodat daardoor de ontvangsten aanmerke lijk hooger worden. Geconstasteerd mag worden dat de hietenoogst beter is dan aanvankelijk werd verwacht. De nitkeeringen. Op eene te Nieuw-Vennep gehouden vergadering van een 40 tal ingezete nen, waaronder een tiental vrouwen van mili- tieplichtingen, ter bespreking der' nitkeeringen, welke de gezinnen van onder dienst zijnde mili tairen ontvangen, werd medegedeeld, dat vele gezinnen van dienstplichtigen^ armlastig zijn geworden en kerkelijke bedeeling ontvangen. Na breedvoerige bespreking werd door den soretaris, den heer B. van Qroeningen een adres opgesteld, waarin uiteengezet werdt, dat de uitkéeringen naar het oordeel der onderteeke- naafs te laag zijn en waarin verzocht wordt de uitkeeringen te verhoogen. Dit adres zal aan den Burgemeester dezer gemeente worden toegezonden. Het Is door 38 der aanwezigen ondertee kend. Verhooging der broodprijzen. Door de bak- kerspatroons-vereeniging is besloten, om met ingang van Maandag 28 September a.s. het tnrwebrood met 2 cent per kilo te verhoogen, Ook de beschuit zal, ingaande dienzelfde datum tegen verhoogden prijs worden verkocht. SANTPOORT. Diefstal. Alhier zijn ontvreemd twee- stukken rood-koper 'telefoondraad, te zamen 50 meter, uitmakende, VELSEN. Gebrek aan Uièel. In onze -gemeente dóet zich, een niinend gebrek aan mooi gevoelen, z.oodat de bakkers binnen enkele dagen het bedrijf moeten staken als de uitvoer uit Amsterdam verboden blijft. Donderdag had de burgemees ter eene samenkomst met de bakkerspatroons, ten einde maatregelen tot voorkoming van dit ongerief te bespreken. IJMUïDEN. Generaal Snijders op bezoek. Gisterenmorgen kwam hier binnen de torpe do boot G 16 van üèn Helder; aan boord bevond zich Generaal O. J. Snijders opper bevelhebber dér land- en zeemacht, verge zeld van zes legorau tori te i tenDe hier en daar, opgestelde batterijen werden geïnspec teerd, waarna por motorboot naar het fort weid gtevairen. Na afloop van dit onderzoek werd ln drie legerauto's de terugreis naar de Residentie aanvaard. A a a bo ord gestorven. Het stoom schip „Prins Maurits" der Koninklijke West- Indische s too m vaar t r 11 aai e cl i a pp ij liep Donder dagavond hier binnen mot de vlag half stok, omdat een stoker op de reis van het Engelsche Kanaal haar hier, was overleden. HILLEGOM. Het zonderlinge sterfgeval. Omtrent het geval van den zonderlingen dood van liet 13-jarig zoontje van den heer N. v. d. Kroigt alliier, kunnen wij medeelen, dat gisteren het lijk verzegeld van Leiden naar hier is overgebracht. Het bevindt zich in het lijkenhuisje der algemeene begraafplaats. De ouders hadden hun kind ook in hunne woning terug mogen ontvangen, doch wijl de kist toch gesloten is achtten zij het beter .dit niet te doeti. Omtrent het resultaat van het te Leiden ingestelde onderzoek is nog nictls bekènd. En is nog geen verlof tot be graven gegeven. NOORDWIJK. Tuinbouwwintercursus voor vol wassenen. Mede tien gerieve van de alhier vertoevende landweermannen, die in hun burgerleven bij dén land- en tuinbouw werkzaam zijn, is de afd. Noordwijk van de Algcm. Vereeniging voor Bloembollencultuur bezig, een Rijkstuinbouwwintercursus voor volwassenen tot stand te brengen. Zoo'n cursus bestaat uit een aantal van hoogstens 40 lessen, waarin een afgerond ge heel wordt gegeven. De onderwerpen wor den zóó gekozen, dat zoowel land- als tuin bouwers er profijt van kunnen hebben. 't Splreekt vanzelf, dat ook niet-militairen, die den leeftijd van 21 jaar hebben bereikt, aan dien cursus kunnen deelnemen. Majoor Kroon, de commandant te Noord- wijk, moedigt de oplichting zeer aan, terwijl hij pogingen doet, de landweermannen te doen profiteeren van alle avondonderwijs dat 's- winters te Noordwijk wordt gegeven. NOORDWIJKERHOUT. St. Is i do rus. De R. K. Bloemist-, Land- en Tuirrbouwwerkliedenvereeniging „St. Isidorus", onderafdeeling van den Ned. R. K. Volksbond afdeeling Noordwijkerhout, hield Donderdagavond te 8 uur eene belangrijke openbare vergadering in het café van den toer Brama alhier, welke toegankelijk was gesteld voor alle R. K. Land- en Tuinbouw- «ci-twi - en door oon f^rooti aa-ntu l belang'- stellenden werd bijgewoond. Als spreker trad op de heer A. J. Loerak ker. vrijgesteld© van den Bond „St. Deus Dedit" uit Hillegom met het onderwerp „Het werkloozcnfonds". Na een duidelijk uiteen zetting van den toestand en een krachtige rede die we al meermalen „verslagen" hebben wees ook de Eerw. Adviseur met een krachtig woord den Katholieken arbeiders op hunne laksche houding' en verkeerde toestanden in het algemeen, niettegenstaande de herhaaldelijke aanmaningen, van Paus, Bis schoppen en'Priesters in den laatsten tijd. Zijn Eerw. wees op do gevolgen daarvan, wel ke thans réeds wei'den gevoeld, doch welke echter uitsluitend aaü de schuld der arbei ders zelve te wijten waren! Met klem spoorde Eerw. aan zich thans nog 'te organiseeren en aan een te sluiten ter voorkoming van. verdere ongunstige gevol gen en (deunde het voorstel, door den heer. Loerakker zoo juist gezegd om als lid toe te .treden. Door eenige leden werd gebruik, gemaakt van het reent om vragen té stellen Welke door dén heer L. werden beantwoord. Na afloop der vergadering werd gelegen heid gegeven zich ate voorloopig lid op te geven, waarvan dan ook door vele leden werd;gébruik gemaakt. St. vincentius a Paulo. -— Woens- dagavond vergaderde het Ziekenfonds „Sfc. Vin oentius a Paulo" in hef café de Zwaan alhier De voorzitter opende de vergadering en toette de leden welkom, waarna de notulen der vo rig© vergadering werden voorgelezen en on veranderd goedgekeurd. Door den penningmeester werd rekening en verantwoording gedaan over tot laatste half jaar. Uit een en ander blijkt dat vanaf 1 Maart tot 81 Augustus is ontvangen f 241,30 en uitgegeven f 273.02, alzoo een nadeelig saldo van f 31.72. Op de Bank ia nog: ge plaatst f 393,80 terwijl in de kas nog aan wezig is f 45.28 alzoo een totaal van f 439.08. Hierna werden nog eenige punten bespro ken, waarna nleits meer te behandelen zijnde de vergadering door den voorzitter weid ge sloten. NOORDWIJKERHOUT. 18-25 Sept. Ge boren: d. van 'G. Mooyekind en A. v. d. Berg. z. van O. P. Broekhof en O. M. Bierman. d. van A. de Groot en O. Veninge- d. van A. van der Raad en M. Ovorpelt- - |d'. van P. Meyer en J. de HoUa'Kte'"- z. van H. A. van den Berg en O- isakirer. PURMEREND. Gemeenteraad. De Raad heeft besloten de najaarskermis niet te doen plaats hebben; de jaarmarkten van runderen en paarden- worden wèl gehouden. Eene verordening- op de heffing van wik- en weegloonen werd vastgesteld, naar het bestaan de tarief. Overeenkomstig liet voorstel van B. en W. werd besloten een tijdelijk werkloozenfonda op 'te richten. Middcnstands-Gredietbanken. Alhier ie een Mlddènsta nds-etedietbattb opgericht, die zich zal aansluiten bij de Algem. Centrale Midden- sï arids Oredietbank U- Arns1oi'd;|in. Bij de-, opr ri'cHtidg'Worden 42 aancfèelen geplaatst. NOORDWIJK. Geboren: 19 Sept.: d. van J. A. Engelsman en A. A", w. Wiimer i 20 Sept.: d. van H. v. d. Raad en M. van Nobelen. 21 Sept,z. van W. Paaschier en A. J. v. d. Post. 22 Sept. z. van J. vau der Bent en J, van Hemsbergon. Ondertrouwd: O. v. Rhijn en J. Fleur. GetrouwdH. A. Vink en J. Groee. Overleden: 22 Sept. W. Schellingerhout J md. z. van P. Schellingcrhout on G. Jansen 24 Sept. Levenl. aangeg. kind van het mann geel. vak A. de- Kaaa ca Iï. Wijnands. ALKMAAR. Ondertrouwd: 24 Sept. P. de Boorder en A. Wasstok. b. Wild* en B. 'M. A'. ICasing. D. VpRenga en A, M. Wittenberg. H. G. Vos en M. Deune- man. LISSE. Geboren: d. van II. Schoten on J, C. Smit. z. van A. v. d. Viugt en M. O. v. d. Salm. d. van A. Rijcrkcr'; en J. van E-roünen. - z. van O. Boot en C. O. van Ruiten. z. van L. Tol en E.. A. de Jou ar Overleden: Levenl. kind von J. p tane*' veld en S. M. Ivanbier. 2 levenl. kinderen van J. Nieuwenhovcn en M. Bekkers -- Levenl. kind van L. Bouwman cn O. Kloot wijk. K. Koomcn—Spaargaren 46 jaar. MEDEMBLIK. Voor 't Steuncomité. - De door „De Lofetem" gegeven uitvoering ten bate 'van het Koninklijk Nationaal Steuncomité heeft een netto winst van f 60 opgebracht. Ontwikkelingscursus. Zij die als nog deel willen nemen aan den. cursus in het boekhouden ol' aan den cursus voor algemeene ontwikkeling, te geven door den Eerw. frater directeur worden verzocht dit voor Zondag a.s te doen bij den Eerw. frater. SCHAGEN. De gasvoorraad. Wegens verbouwing onzer gasiabriek en de gasovens is de gasvoorraad van den eenen ketel 350 kub. meter inhoud, en de tweedè ketel geheel zonder. Heden wordt er 400 kub. meter bijgemaakt. Er wordt ongeveer 700 kub. ïüeter per dag gébruikt. Alzoo is wen- schelijk een spoedig herstel, of anders geraakt Schagen zonder gas! Politie. Gevonden een portemonnaie. Bur ger 1 ij ke Stand. Ondertrouwd, 23 Sept.P. E. J. Oosterbaan en J. Blokker. Overleden: 21 Sept. S. Vries 86 jaar. HOORN. Personalia. Bij beschikking van den Minis ter van Landbouw is voor het tijdvak van 1 Oct. 1914 tot en met 30 Sept. 1915 bestendigd als analist bij den dienst der Rijks] andbouw- proefstatiohs, O. Veerdig, werkzaam aan het Rijkslandbouwproefstation alhier. Gemeenteraad. Voorzitter was de Burge meester. Afwezig graaf van Lijnden. Er zijn twee vacatures. Onder de ingekomen stuk ken wua, een sclirij ven van den Gasdirec- teur, waarin hij verzocht om in het vervolg weer alle straatlantaarns te doen branden; omdat de kolenvoorraad voorloopig voldóen- de is, en het voordeel van deze beperkte straatverlichting gering is. Hoewel gedurende de maand Augustus be perkte straatverlichting was ingevoerd, gaf dit slechts eene besparing van 333 kubieke meters gas, vergeleken bij het gasverbruik voor de straatverlichting in Augustus over het jaar 1913. Voor de maand September gaf dit eene besparing van 430 M3, voor October 676 M3, voor November 650 M3 en voor December 700 M3, te zamen aldus 2683 M3 gas. of nog geen 108 H.L. steenkolen. In verband hiermede, was ook nog inge komen een adres van verschillende bewo ners van de Kanaalstraat, houdende het ver zoek om alle lantaarns weer te doen brandeq De heeren Langeveld en ,War.m.e.n d a m willen allé lantaarns weer doen bran den. De heer v. Zanten wil dat dat het al of niet laten branden van alle lantaarns wordt overgelaten aan B. en W, in overleg niet den gasdirecteur. Ten slotte wordt besloten om indien dè berekeningen van- den Gasdirecteur juist zijn, wat verschillende leden betwijfelen, alle -lantaarns te doen branden, zoo niet om de beslissing dan over te laten aan B. en W. Daarna" werd besloten om de brug over de Gracht en de Schoolstraat, in eigendom en onderhoud over te nemen. Van den heer W. de Liefde, stationschef bij de H. IJ. 8. M. alhier, was een verzoek' ingekomen, om van Gemeentewege eenige steun te verkrijgen voor de plaatsing van een eenigszins achterlijk kind van hem, in eéne inrichting te Ermeloo-Veldwijk. De Voorzitter meende, dat, hoe gaar ne hij den heer de Liefde in dezen van dienst wilde zijn, het niet op den weg der Gemeen te lag, om onder deze omstandigheden aan zijn verzoek te voldoen. Besloten werd een plaatselijke geneesheer een rapport te laten uitbrengen over den toestand van het kind, en met deze gege vens bij' het Gouvernement te informeeren in hoeverre de Gemeente kan en mag be sluiten steun te verleenen. Daarna werd besloten en zulks op een desbetreffend verzoek van de firma van Werkhoven alhier, om het terrein tusschen deze nieuwe gehouwen en den vroegeren steenen muur, van gemeentewege te doen bestraten. Vervolgens kwam in behandeling een con cept-verordening regelende het onderzoek van slacht varkens op trichine. Nadat het concept in zijn geheel was ge lezen, ontstond er eene breedvoerige dis cussie over den inhoud dezer verordening zoodanig, dat de voorzitter ten slotte ver zocht wegens de urgentie van de zaak, het concept conform vast te stellen, en later uit te maken welke wijzigingen daarin noo- dig zouden worden geacht. Met algemeene stemmen werd hiertoe be sloten. Wij moeten echter hieromtrent melden, dat de heer Warmerdam een breedvoe rig maar zakelijk betoog hield voor het ver krijgen Van een schadevergoeding, van 7C nót; •vaiï de Geméente, yxrorvarkens d:e, Ia'ain "lidcbincnziébtc lijdende, v-Tnèunl ver.» t'A

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 2