DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. De oorlog. Kinderfaiiisiresi 29»3I-83V liaa^lesti DansIëiis^liollMéiÉ mh Slobkousen* P. W. TWEEHUIJSEN, OOiDeD&G I OCTOBER 33&U Jaargang Mo 9770 ÜS Sesreaux ¥@n fêeösseti» ®ss AsSsmmgfpfiftie InterestsasssisEjaal Te5®foosaaasrasnep 1499. Hp hst Oorlogspad in Sefigë* BARTELJOftlSSTMAAT 27, Oh. A. B. BE AMERIKANEN EN DE ENGELSCHE CENSUUR. Haariemsche Alleday'es No, 1444. ROffiHMRL ABONNEMENTSPRIJS» Per 8 maanden voor Haarlem Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom oer Voor de overige plaatsen in Nederland franco per poet Afzonderlijke nummers 71.35 185 -1.80 0.03 PRIJS DER ADYERTENTIëNi Van 3 regels 60 cent (contant 50 cent). Iedere regel meer 10 oè. Buiten Haarlem en de Agentschappon 15 ct. per regel. BuitenL 20 et. Dienstaanbiedingen 25 ct. regels), driemaal voor 50 ct. (h contant). AGENDA. 2 October. Gebouw Sint Bavo 8 uur Hoofdbestuur. Steuncomité van 734—9 uur, R. K. Politieke Propagandaelub vergadering. Meisjeepatronaat St. Rosa ï0— 7H—8J4 uur Spaarbank. Paleis van Justitie kalf 2 Bureau van Consultatie. Bisschoppelijk Museum Jansstraat kalf 9 79 geopend eiken dag van 105 uur tegen j betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zater- Nassaulaan dagen en R. K. feestdagen. OVERZICHT.onderdak meer, De aandacht concentreert zich onzerzijds uit ,®nz®. bakkers, die op zulk een bevolking den aard der zaak voornamelijk op Antwerpen. Van den Zuid- en Zuid-Oost-kant, misschien ook uit het Oosten, zal de aanval der Duit- schers, die al is ingeleid door een beschieting van de twee zuidelijkste forten, plaats vinden Een correspondent meldde ons van gisteren uit Breda (zie hieronder) dat een dier twee forten reeds groote schade heeft geleden, doch v.ij vinden dat bericht tot dusver nergens beves tigd, zoodat wij het voorloopig maar onder reserve zullen aannemen. Trouwens, het valt niet te verwachten, dat de Duitschers zóó spoedig reeds de moderne fortwerken van de Antwer- pensche stelling zouden kunnen platschieten. Tenzij.... in Antwerpen net zoo zonderlinge dingen zouden plaats hebben als in Namen ge beurd zijn! Doch dat is niet te verwachten in de hoofdstelling des lands. Vau het oorlogsveld in Frankrijk is geen nieuws, zou men zeggen. Tóch brengt het offi- ciëele telegram van drie uur gisterenmiddag wel wat opmerkelijks: er staat vooreerst in, dat een Duitsche aanval op Tracy le Mont is afgesla gen. Welnu: als men de kaart raadpleegt, ziet men dit plaatsje liggen vlak bij Compiègne, en een heel eind zuidelijker dan Noyon, waar eenige dagen geleden de Duitsche aanval afgeslagen heette: Conclusie: de Duitschers zijn das in de richting-Parijs op hun rechtervleugel aanmer kelijk vooruitgedrongen. Van den anderen kant lezen we, dat de Fran- schen ten Oosten van St. Mihiel vooruitdrongen. Dit wijst er op, dat ze probeeren het Duitsche leger dat het fort Camp des Romains nam en de Maas overstak, af te snijden van de basis Metz. Als die beweging voortgaat en de bezet tingen van Verdun en Toul erin slagen, achter den rug der Duitschers zich te vereenigen, kun nen de verbondenen hier een groot succes voor bereiden. Uit het Oosten hooren we. dat de Duitschers en de Oostenrijkers zich nu vereenigd hebben, en het offensief der Russen is tot staan gekomen. Groote gebeurtenissen zijn hier ongetwijfeld spoedig te verwachten. UIT BELGIë. I)e beschieting vau de forten van Antwer pen wordt voortgezet. Resultaat heeft het uog niet veel, zegt de Belgische regeering: alleen een paar „kleine ijcpara-ties" moeten worden uitgevoerd. Uit Breda intusschen werd ons van giste renavond het volgende gemeld: BREDA, 30 Sept. (Particulier bericht). De Duitschers vegen Noord-België letterlijk schoon. Overal treden zij evenwel ordelijk op: daar er nergens verzet gepleegd wordt, wordt er ook niet brandgesticht of geplunderd. Alleen requi- reeren zij alle automobielen. Geheel de bevol king vlucht: velen willen over Zeeuwsch-Vlaan deren naar Antwerpen, anderen blijven in ons land. In den omtrek van deze stad (Breda) en ook hier in de stad zelf is het opgepropt van vluchtelingen: wij zullen spoedig niet meer weten wat we met al die menschen moeten doen. heeds im is er brood tekort: er is geen meel genoeg. Van de beschieting van Antwerpen we ien de menschen uit de Kempen weinig te ver tellen. Ik sprak alleen iemand uit Duffel, die beweerde dat het fort Wavre Sinte Catbêlijne bij Mechelen zoo goed als geheel vernield'is. hen sterk Duitsch leger is in en om Mechelen gekampeerd. Aan het Dbld. v. N.-Br. wordt d.d. 30 Sep- tembcr uit Baurle-Nassau geseind: De stroom Eugelsehe vluchtelingen is he- d-en-naclri ontzettend toegenomen. Nu komen zjj met bij honderden, maar bij duizenden af zakken. Het wordt een ware uittocht en het schijnt dat er een paniek onder het volk leerscbt. Gisterenavond moet in Turnhout het ge tocht verspreid zijn, dat de stad binnen vier 'Jur verlaten moest zijn. Honderden namen de vlucht. De burgemeester heeft het gerucht laten egensproken en doen weten dat de Duit- mni's vcraf waren. Dat bedaarde de ge- aderen. doek velen geloofden die tegen- met zijn ingericht, hebben gebrek aan meel; wittebrood zal bier dra onbekende weelde zijn. Want de meelfabrieken leveren niet meer en de regeering beeft op een telegra fische bede onze bakkers tot beden nog niet geantwoord. Onder de vluchtelingen loopt ibet bard neklrig gerucht, dat de Duitschers van Rethy tot Oud-Turnhout zijn doorgedrongen, onge veer een uur gaans van Turnhout. Sommige vluchtelingen uit den oniiaek van Herenthals beweren, dat een deel van deze stad in brand staat. Men schrijft uit Eersel aan de N. R. Ct.: Sedert Maandagmorgen komen in de dor pen tusschen Endhoven en de grens talrijke vluchtelingen aan uit Moll, Baelen en om streken, in verband niet de nadering van Duitsche troepen. Zij deelen mede. dat Zon dagnamiddag een troep van pl.m. 1500 Duit schers Moll binnen is gekomen, waarschijn lijk in de verwachting hier Belgische troe pen te vinden. (Dezen waren nu reeds uit de streken vertrokken). Bij hun aankomst was reeds vrijwel dé geheele bevolking naar de bosscben gevlucht. Een der notabelen, die hier vertoeft, werd nog juist bij het beladen van een auto met zijn voornaamste bezittin gen door hen verrast: de anto namen zij mede. Overigens was Shun houding gematigd. De vluchtelingen zijn in den nacht van Zon dag op Maandag en later, meereiuleelg te voet, deels ook in Belgische en rrólJfondedhe voertuigen van allerlei aard, de grenzen ge passeerd. Zij zijn in kloosters en particuliere woningen, deels ook in schuren onderge bracht. Hun aantal is zeer groot. Een mijner zegslieden, die, evenals vele anderen^ nog eens terug is gegaan om het een en ander te halen, zeide te kunnen verzekeren, dat in dit dorp van 10,000 inwoners slechts zes men sehen waren gebleven. Vrijwel alle zijn rechtstreeks naar Nederland gegaan. Zij roeh men alle zeer de gastvrijheid der burgers en de welwillendheid der grenswachten, die na hun droevigen tocht koffie voor hen zetten, etc. Een ander zegsman, een onderwijzer aan de ambachtsschool, zeide mij ooggetuige te zijn geweest van het opblazen der spoorbrug door de Duitschers voor hun vertrek. Ook heeft hij met eigen oogen een Belgischen trein (zonder passagiers) kort daarna op die plaats in het Kanaal zien rijden. Het dorp zelf is door de Duitschers onbe schadigd gelaten. (Van onzen eigen correspondent). II. ANTWERPEN, 29 September 1914. evengoed zou kunnen zijn. Da kerel zijn gezicht helderde op. Ik stapte maar weer op, reed toen in de richting van Opstal. Op ongeveer twee kilometers van het dorp, langs den weg, lagen drie groote grafkuilen, voorzien van een zeer eenvoudig houten kruisje. Het waren soldaten van de Land- wéhr, die daar Vrijdag gevallen waren en door hunne landgenooten op vreemden bo dem begraven waren. Koud, pijnlijk deed het mij aan, daar nog een aantal doode Belgi sche soldaten onbegraven te zien liggen. Zij sliepen den eeuwigen slaap in de open lucht. Zij waren ontdaan van Ihnnne kapotjassen; rechtvaardige zaak, en dat de individueele Duitsche soldaat volstrekt niet mag worden schuldig gehouden aan wreedheden. EEN OORLOGSVERHAAL. Onze S-corr. te Berlijn seint ons het vol gende verhaal van een officier, die in de voorste rijen vocht bij den strijd aan Oise en Marne: Blikt men* op de laatstverloopen tijden terug, dan moet men wel uiterst verbaasd staan over wat menschen en paarden eigenlijk wel alle maal kunnen uithouden als het moetl Bij zulk TELEFOON 1770. wapenen waren er niet meer; hier en 'daar een enorm ^valeriekorps als het onze is het Er werd, toen ik nog geen vijftig meter doorgereden had, alarm geblazen. Onmiddel lijk stapte ik af. Van terzijde, langs den waterkant, klonk opeens: sta of ik scihietl waarna er een jong Belgisch officier voor mij stond. Het was het oude liedje: papieren. Deze jonge man was inderdaad zeer vrien delijk, een ontzettend verschil met die bee- ren gendarmen uit Antwerpen. Hij lag daar, nabij Baesrode, in hinderlaag, in afwachting of de Duitsche voorposten zouden doordringen. Wij raakten aan het praten. Mijin Neder landerschap stemde dezen officier zeer sym pathiek, zelfs zoo, dat hij mij ernstig waar schuwde om niet verder te rijden. Sedert eenige uren, vertelde ihjj, waren er Duitsche voorposten binen het dorp Baes rode. Over ikiet algemeen zijn de Duitsche soldaten niet sympathiek voor de wielrijders. Zij verdenken de burgers-wielrijders van sol daten te zijn en hadden des morgens ook nog op zulke menschen geschoten. Zooals ik reeds zeide. dit laatste was mij te St. Amands ook verteld. Luitenant presenteerde, één minuut, een veldkijker, en toen kende ik duidelijk de Duitsche voorposten, ten getale van een der tig man, waarnemen. Ik koos eieren voor mijn geld en draaide mijn stalen paard om. Nadat ik een tiental minuten had teruggereden, kwam ik op een zijweg. Haiti werd er geroepen. Daar stond een gen darm-voorpost op den hoek. PapierenNatuurlijk Wei. mijnheer is Hollander. En terwijl hij met zijn veldkijker observeert, begint hij een praatjes: Hollanders is braaf volk, zoo be gint hij. Vroeger hen ik enkele jaren op de grenzen van Nederland geweest en dan kreeg - ik daar altijd veel sigaren en de dorpen daarbo- j Ik begreep dien sinjeur, maar ja, het is geen raad met al die oorlog. Ik greep in mijn zak en presenteer- vi(tf,„ bun.M -. schuren de tbmn een sigaar Onder de opmerking, dat L>" AOor velen is gen het wel geen HoTlandsehe was, maar daarom *Pffêk. nie- en vluchtten desondanks. buurt komeB echter uit de 1 ven. Wij woteennMea'6 vruchten nsv" nog een hoofddeksel van het soort zooals de chasseurs die dragen en verder nog één ransel. Ik maakte mij gereed om verder te rijden, toon een snel naderende stofwolk mijne aan dacht trok. Eerst dacht ik aan Duitsche wiel rijders, dodh slechts kort, want ik bemerkte al heel spoedig^ pakken gewikkeld in de tra- ditioneele Belgische ruitjesdoeken, het ken merk der vluchtelingen. Ja, het waren vluchtelingen. Vrouwen uit Opstal. Des morgens waren zij uit hunne huizen gehaald, de eene uit den stal, de ander van het land, men had ze bö elkander in de kerk opgesloten. Daarna was de beurt aan de man nen. Pastoor Andries en kapelaan Kaes za ten er reeds in en toen de nonnen er een half uur waren, kwamen de mannen, die door de Duitschers opgevlsdbt of hij elkander ge klopt waren. Zij werden evenwel niet lang vastgehou den; tegen negen uur liet men de vrouwen los onder mededeeling dat er des avonds vuurtje gestookt zou worden. De schepsels waren vol schril:. Ze waren reeds zoo angstig, omdat de Duitschers den vorigen diag te B u g g e n h o u t zoo wreed geweest waren om een groot aantal huizen in brand' te steken. Zij pakten wat er te grij pen was en lieten verder alles in den steek, om naar Pu-ers en van daar over Antwerpen naar Londen te vertrekken. We stonden daar, vreedzaam doch wel wat opgewonden, op den weg te praten. Plots klonk uit de richting Opstal over ons heenpieeeeeesstpsssst. Ongeveer vijf meters van ons af sloegen de kogels in den grond. Er floten er minstens een dertig om ons heen. Er zijn nu twee drie dagen voorbijgegaan en nog kan ik maar niet begrijpen, waarom men geschoten heeft. Vanuit Opstal genomen, dan bevinden de soldaten van het Belgische leger zich in ge heel zuidelijke richting; wij stonden in noord westelijke richting, er was dus absoluut geen enkel motief om in oeZo richting te schieten. Misschien beschouwden zij mij als een voor post, als een soldaat, doch met hunne veld kijkers was Ihet tegendeel spoedig genoeg vast te stellen geweest. De vrouwen liepen bij dit incident als hazen den weg af en ik reed hen vooruit. Adh.teraf bezien, dan heb ik zeer dwaas ge handeld, door niet plat op den grond te gaan liggen. Heel dwaas» maar in zulke oogenblik- ken wordt de voorzichtigheid wel eens ver geten. Eindelijk kwam ik te St. Amands terug. De Belgische voorposten waren reeds min- sens 4 kilometer op Boom teruggetrokken. Ik stapte in het dorp «enige oogenblikken af. Voor den inwendigeu mensch had ik voor raad medegenomen en wilde mij op de straat 't is immers oorlog.... gaan versterken, toen een vrouw mij uitnoodigde in haar huls een kop koffie te komen drinken». Daar zat ik nog geen twee minuten in huis of een aantal, misschien wel tien. mannen stapten er in huis. Ze hadden gehoord ©r was een man van de gazet (courant). Een man van de gazet is in het oog dier eenvoudige zielen: een achtste wereldwonder. Ze gaapten mij aan alsof zij voor een ker mistent de spierkracht van een bokser ston den te bewonderen. Zoo echt naïef. Er werd gesproken over alles en nog wat, totdat een der nieuwsgierigen een aantal vluchtelingen uit Bwggenhout zag afkomen. Hij riep er drie van binnen, in de kamer, en toen volgden daar ouder elkander het na volgende gesprek, dat ik niet letterlijk, om dat ik de geweettaal niet machtig hen, weer geef, maar dat toch inderdaad naar waar heid weergegeven wordt (De rest van den brief is door de Belgische censuur afgescheurd' Jammer! Red.) In de Vereenigde Staten is men boos op den Engelschen censor. Met name in handelskrin gen vindt men het onaangenaam dat in Lon den zoo strenge censuur wordt geoefend op on schuldige handelstelegrammen uit neutrale landen als Nederland en Denemarken naar de Unie. Ook de Amerikaansche pers is verstoord over het feit, dat er in haar oorlogstelegrammen uit Londen door den censor wordt „gewerkt." De correspondent te Washington van de Londensohe Times wijst er verder op, dat vooral in Holland tal van brieven van be kende Amerikaansche journalisten uit Europa beginnen in te komen, waarin wordt betoogd, dat de Duitschers gesloten achter hun Keizer staan, dat zij gedooven te strijden voor een meest zenuwspannende, dat men met het oog op de gemakkelijkheid van beweging steeds naar die punten gezonden wordt waar het het hevigste spant. Is het dan op de eene plaats in orde dan gaat het met geforceerde marschen weer verder om een gat op een andere plaats te stoppen. Een van de onaangenaamste gevechten van dien aard was dat, hetwelk kortelings door ons geleverd werd. Wij hadden opdracht drie voor uitgeschoven posities van een armee tegen te houden, wat op dien dag, zij het ook ten koste van enorme verliezen, gelukte. Heel sterk hebben daar ook de scherpschut ters geleden. Hoe fameus zich die kerels hou den kon ik persoonlijk waarnemen, omdat ik dien dag voor verkenningsdienst bij het batal jon afgecommandeerd was. Het is toch voor da infanterie waarlijk geen kleinigheid om als je zelf van alle kanten zwaar vuur krijgt rustig en juist to mikken, wat hier het geval was. Jammer genoeg moesten we ten slotte toch nog terug, daar op den anderen kant een tien voudige overmaoht stond en trouwens van te voren een op den duur vasthouden der positie niet in het plan gelogen had. Op die manier heeft men nu al een groot aantal gevechten medegemaakt en dan nog een heele hoop kleinere zaakjes, waaraan dan meestal maar een paar escadrons deelnamen. Daartoe behooren b.v. de verkenningstochten naar die plaatsen, waar voor den verkennings dienst een gat gemaakt worden. Bü een dergelijke opdracht, waaraan mijn escadron en het tweede deelnam, viel ook de arme B. Tot zijn geluk was hij direct dood. Er bestond toch al geen groote opgewekt heid onder ons, toen wij voor Ch. de opdracht kregen de doorwaadbare plaatsen der rivier bij Ch., die als bezet gemeld waren, met geweld te nemen. Voorop mareeerde het escadron van W!., dan het vervoerbare telegraafstation en daarachter ons escadron. Na een rit van nauwelijks een uur kwam het al tot een botsing met particuliere wiel rijders, die door het Fransche leger, zooals dikwijls genoeg duidelijk gebleken is, zeer veel als verkenners gebruikt worden. Toen ze op ons geroep van: „halt!" niet stopten schoten we onze pistolen op hen af, waarbij er één zwaar verwond werd en een ander gevangen genomen, jammer genoeg konden twee ontkomen. Dat was voor ons als een zeker teeken, dat er hier of daar iets aan de hand was. Toen wij dan ook in het eerstvolgende dorp aan kwa men, vielen er aan de voorhoede reeds eenige schoten. Sch., die voorop gereden had, om de spits van den troep weer af te richten, vertelde dat B. gevallen was. Ze hadden gezien hoe plot seling een inwoner met een Duitsohe onder- officicrsvlag gewenkt had en op hetzelfde mo ment brak een razend vuur los. Wij bezetten nu het dorp, namen den kerel, die gewenkt hacl gevangen, fusileerden hem terstond en zoch ten alles af. Intusschen was het tweede eskadron in een levendig vuurgevecht gewikkeld geraakt en trokken we natuurlijk te hulp. Een mooie situ atie in het dorp. Het moeilijk vervoerbare telegraafstation, alles van bosch omringd en het zekere bewustzijn, dat je een razende over macht tegenover je hebt staan. Tot ons geluk hadden de Engelsehen door hunne zware verliezen van de vorige dagen blijkbaar geen lust om een omtrekkende bewe ging te maken en zoo gelukte het ons ons ver- kenningsdetaohement nog eens weer uit de klem te halen en zelfs onze gewonden mee te nemen, die eerst op de paarden gebonden wer den en dan links en rechts door naast hen rijdende manschappen gesteund werden. Men moet er namelijk voor bij de Engelschen op verdacht zijn, dat men alle manschappen weer eruit krijgt, want ze schieten alles wat in hun handen valt, neer. Ja, wat dat betreft, heeft men zijn opinie over het Engelsche leger heel wat moeten veranderen! In het gevecht toonen de Franschen onge twijfeld meer. Bij de Franschen is het altijd weer hetzelfde liedje: zoolang een aggressief optreden wordt beoogd, en mogelijk is, gaan ze er met dollen moed op los en schuwen geen verliezen. Maar komt het zaakje eenmaal tot staan dan wordt de terugtocht onmiddellijk een beetje overijld haastig. Ikzelf had meermalen gelegenheid vanuit bet zadel patrouillegevechten te observeeren. Het ziet'er bepaald komiek uit als je zoo op eenigen afstand ziet hoe die kleine zwarte POLITIEKE ACTIE. De R. K. Politieke Propagandaelub begin: morgenavond met eer algemeene vergadering waarvoor wij de aandacht en de belangstelling vragen, wederom.het „seizoen". En dat in dezen tijd? Zoo zal men vragen Toch is het juist gezien, dat de R. K. Pol Prop. Club het werk niet aan kant legt, maai volhoudt en met frisschen moed weer begint. Wèl zal „het werk" wat van aard verandeier in dezen tijd, nu partijstrijd moet gemeden wor den, en politieke verschillen op den achtergrond zijn geschoven. Maar „werk" is en blijft er: onze hooge be ginselen moeten verdedigd en verspreid, en het heilige vuur moet behouden, willen wij ook onze kracht behouden! De keuze van het onderwerp, dat de spreker van morgenavond zal behandelen: „politieke, wapenstilstand", toont reeds dat op dit gebied de goede richting wordt ingeslagen! puntjes, die dan toch de scherpschutters zijn als ze terug-gaan opeens met een vaart zien voortbewegen. Jammer genoeg is het niet aan alle hoeken en kanten zoo glad gegaan al spreekt het ook vanzelf, dat de geheele situatie een rechl gunstige voor ons is. ONTEYREDENHEi i 1 TUSSCHEN DE BOND- GENOOTEN? De coi; soondent van de „Lokal Anaeiger" tft Gerieve heeft berichten (we laten ze voor zijn rekening over eenige wrijving tusschen dé bondgenooten. „Door particuliere brieven, zoo schrijft hij, dio hier uit Parijs en uit de Fransche pro vin- ci'es ontvangen worden, krijgt men nu eerst een juist begrip vau den verpletterenden in druk, dien de schitterende overwinning vau géneraal Von Hindenburg gemaakt heeft eer-', op dé regee'ringskringen in Bordeaux en later toen do bijzonderheden langzamerhand Jx-kmi-i werden op do geheele bevolking van Frank rijk. Niet alleen getuigen hier en daar enkel e Parijschc bladen van de ontzettende ontgoo cheling, teweeggebracht, door het onverhoeds raten van den 011 weerstaan baren Rennen- kampf, dio er altijd maar op los trok, maar ook de geheele houding van Rusland geeft aan leiding fot het uitoefenon van scherpe kritiek, i Een veelbesproken artikel in de „Liberté verwijt do Russische regeering zeer bitton dat zij „begoocheld door het uitzicht op den* Mefanstoreii to Woon en" zich volstrekt niet bchijnt te bekommeren om Frankrijk en het doel, dat dit met den oorlog* beoogt. 1 an dit blad werden den gezant ïswolski meer dan dertig bladzijden met rood aange streept thuis gestuurd. Naar gewoonte beloofde Iswolski den politici, die hen kwamen inter-- peIIeer-en over die hinderlijke Russische zelf zucht, gouden bergen: alles moet zich weldra ten goede keeren, zelfs de onuitputtelijk hulpbronnen van het Czarenrijk moet men verstandig beheeren, vooral na den inval ttor Duitschers op Russisch grondgebied enz. Nu wacht men te Bordeaux, ta Parijs en in geheel Frankrijk op het wonder, dat in Rus land zal gebeuren. Tegen Engeland hebben de Franschen o Ic veel op het hart, voornamelijk de minister vau financiën, Ribot, 'die zich in den jongs ton ministerraad bitter beklaagd heeft, dat' d.» steun der kapitalisten in Groot-Brittanuic <»u de koloniën, aan zijn financiële operaties ge schonken, volstrekt niet beantwoordde «au zijn verwachtingen. Doch Ohutchill's jongste rede, dio gehoud- u werd juist op het oogenblib. waarop die mi nisterraad plaats had, werd door do Fransche' pers om haar aangrijpenden toon zoo toege juicht, dat Ribot het niet geraden vond d* schoone illusies 'zijner landgenooten te verstok ren. Hij "zal daarom nog eenige dagen wacht» w voor hij de bladen, die onder zijn invloed: Engeland aan 'do bezworen solidariteit laat herinneren, die niet behoort op te houdo waarde invloed van de cheque begint. DE „ZEPPELINS.' Een Belgische meester in de vliegkunst, die volgens een bericht van het Berliner Ta ge Dia f t expresselijk uit Antwerpen door d Londensohe militaire autoriteiten werd ont boden, verklaart, dat er maar weinig hoo. bestaat, een bombardement van Londen doo> middel van Zeppelins afdoende te verhin deren. In Antwerpen was er op een nacht een Zep pelin verschenen, die zeven bommen gewor pen had, welke met ontzettend geweld onf ploften. Een onderzoek van de splinters dei bomen bewees de kolossale dooi\<lag.skraoht dezer hommen. Een vervolging van de Zeppelins is vol gens dezen vakman geheel uitgesloten, wam zag zidh een Zepneliu door seliiinwcroer.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 1