BUITEN L A BINNENLAND. Syikerzielcie-Eiwlfziekte. TELEGRAMMEN. Staten=Genera?!, Wat anderen zeggen pnulekt, dan steeg bij eenvoudig in een kort (tijdsverloop tot op 1500 meter hoogte, waar men hem uit het gezicht verloor. Bovendien moest mon al heel gauw ophouden met het tegen het luchtschip geopend bombardement, omdat de nutteloos naar het sdbip afgescho ten projectielen weder op de stad terugvie len, en daar meer schade aanrichtten, dan de Zeppelin zelf gesticht had, en ook meerdere inwoners doodden Eene beschieting der Zeppelin» blijkt dus vrijwel doelloos, ondanks schijnwerpers en speciale kanonnen. Verder zegt het bericht-, is het even doel loos de vervolging van een Zeppelin door een vliegtuig te doen plaats vinden. Men bedenke slechts, hoeveel langer een vliegtuig noodig heeft om hooger te komen dan een bestuurbare ballon en daarbij tegelijk het vuur van den ballon te ontgaan; men denke verder aan de moeilijkheden van een vlieg tocht bij nacht onder zulke gevaarlijke con ditie?. En ten slotte denke men eraan, hoe zwaar het valt, bij nacht een Zeppelin te ontdekken, terwijl de vliegeniers door de lichten van de stad daarbeneden en door de reflectors verblind worden, en dan nog bo vendien, zooals in Antwerpen het geval was, het gevaar loopen door de projectielen der op den Zeppelin afgeschoten kanonnen en geweren getroffen te worden. Dan komt daarbij nog, dat iedere Zeppelin eene bezetting heeft van 30 man met vier zeer sterke machinegeweren in den voorsten achtergondel en ook boven op het schip aan gebracht. Bij het kruisvuur dezer mitrail leuses is het wel ondoenlijk voor den vlie genier den Zeppelin te henaderen. Het zou een doelïoos heroïsme zijn van de Belgische vliegeniers. De vakman besluit als volgt: Kort en goed tegen een Zeppelin bestaat nog geen afdoend weermiddel. Het zijn vreeselijk bewapende schepen en daarenboven zijn ze gemakkelijk te besturen en in staat een reis van 700 tot 800 K.M. met groot geraak te volbrengen. Een Zeppeliuaanval op Londen komt den vakman zeer goed mogelijk voor; het. is toch in Antwerpen wel bekend, dat er een aantal Zeppelins voor dit doel reeds in België ge- :eed liggen. KimTE BERSÖHTE Ongelooflijk. Een telegram uit Antwerpen aan een Engelsch blad meldt dat duizenden vluchtelingen op het station Duffel bij Ant werpen door Duitsche granaten zouden zijn gedood. Wij hebben echter van die toch niet alledaagsche gebeurtenis nergens eenige be vestiging gehoord, en zullen ze dus maar onder de rubriek: „uit den duim gezogen" rang schikken. Tien broeders! Aan de zijde der Fransche streden in dezen oorlog, naar een Fransch blad meldt, tien broeders mede. Een hunner is thans gesneuveld. De negen overige, die nog aan het front zijn, onderteekenen de kennis geving van huns broers dood. Vrijgesproken. De Duitsche krjjksraad in Tongeren heeft een aantal burgemeesters uit de Kempen, die de lichting 1915 hadden opge roepen volgens bevel der Belgische regeering, vrijgesproken. De Duitschers hadden hun aan geklaagd wegens overtreding der wet, in door Duitschers bezet gebied van kracht. De krijgsraad nam echter aan, dat de Duitsche bezetting niet overal wettelijk bewezen was „Kerstmis te Berlijn!" Volgens het rapport van den Russischen generalen staf zou gene raal Kennenkampf zijn officieren en soldaten aangemaand hebben kalm te blijven tegenover de huidige beproevingen en moeilijkheden, ver klarende: „Wij zullen Kerstmis in Berlijn vieren." Von Manteuffel, de commandant van Leu ven, is overgeplaatst. Men brengt dit in ver- land met de door de Duitschers ingestelde commissie van onderzoek. Onverbeterlijk! In het Fransche „Journal Offioiel" van 20, 21 en 22 September komen heele lijsten voor van kerkelijke goederen, waarop de Staat zijn legt in de departementen Pas de Calais, Bouches du Bhóne, Aveyron Cher, Corsica, Doubs, Eure, Gera. Loire, Nord en Oisc. Deze goederen, schrijft de Parijsche „Croix", zp'n wettelijk aan de Kerk ontstolen! Het zijn stichtingen voor katholieke doelein den, en om den erfgenamen te beletten ze terug te vorderen, is de wet gemaakt, welke men „den roof van 't doodengoed" heeft genoemd. „Men verwijt den. Pruisen, schrijft de „Croix," dat zij rooven en onze monumenten vernielen Maar verdient onze Staatscourant niet eenzelf de kritiek?" De burgemeester weigerde daarop bovendien de door hem geteekende promessen te betalen. Dat heeft tot zijn gevangenneming geleid." DE KUNSTMONUMENTEN VAN MEOHELEN. BRUSSEL, SO Sept. Wolfs bureau seint: Bij een bezichtiging van Mechelen, op 29 September, onmiddellijk na de Duitsche be zetting, door eenige heeren ondernomen on der leiding van geheimraad Von Falke, die belast is met de bescherming van gedenk'- teekenen, kon worden vastgesteld dat de voornaamste bouwwerken der etad geen be langrijke schade hebben geleden. Slechts op enkele plaatsen zijn eenige huizen, welke geen artistieke waarde hebben, door artil lerievuur vernield. Het mooie huis van den grooten raad met het aangrenzende museum en de huizen met tuitgevele aan het groote plein hebben niet geleden. De hoog uitste kende kathedraal is op verscheidene plaat sen door kanonschoten getroffen. De Duit sche troepen hadden strenge bevelen ont vangen om de kathedraal te ontzien, doch na de bezetting van de stad door de Duit sche troepen hebben Belgische granaten de kerk herhaaldelijk getroffen, juist terwijl de heereu van het burgerlijk bestuur haar bezocht-en. De schade kan echter gemakke lijk worden hersteld, met uitzondering van de moderne glasschilderingen, die evenals alle vensters in de stad, door den luchtdruk' zijn gesprongen. De andere kerken van Mechelen zijn gespaard gebleven. Alle schil derijen van waarde zijn, voor zoover valt na te gaan vóór de bezetting van de stad verwijderd. De mooie oude huizen aan 't kanaal zijn onbeschadigd. De Duitsche stads- commandant heeft strenge bevelen gegeven ter bescherming van de kunstmonumenten. HET ROODE KRUIS BESCHOTEN. BERLIJN, 80 Sept. Officieel wordt het volgende gemeld: Het groote hoofdkwartier meldt: Von Schierning, de geneeskundige van den generalen staf, chef van den sani- teitsdienst te velde, heeft aan den Keizer de volgende mededeeling gedaan: Voor eeni ge dagen is het hospitaal te Orchles door gewapende burgers overvallen. Toen er. 24 dezer door het 85e landweer-bataljon een straf-expeditie naar Orchies gedaan werd, stiet het op overmachtige vijandelijke troe pen van alle wapens. Het bataljon moest terugtrekken. Acht man sneuvelden, vijf-en- dertig werden er gewond. Het den volgen den dag uitgezonden Beiersche pioniersbatal jon ontdekte geen vijand meer en Orchies was door den vijand verlaten. Het werd met den bodem gelijk gemaakt. gekend, toen heer generaal, u zult het zelf nog wel weten, was het dat u mij zeidet: „Als wij boeren niet Ihéélemaal zullen zijn ondergegaan, als wij nog eenmaal weder een nieuwe jeugd zullen doen ontstaan, als ons volk, onze vrouwen, onze kind ere niet ver nietigd zijn, dan danken wij dat eenig en alleen aan het daadwerkelijke ingrijpen der Duitsche vrouwen voor ons!'. DE FINANCIEELS TOESTAND VAN DUIT8CHLAND. BERLIJN, 80 Sept). (Van onzen S-ooirr.) De jRijksbankpreeident Havemtein, om zijn aohttterenüe organisatie van de oorlogsoredie- ten schertsende wijze wel eens de generaal geldmaarschalk genoemd, hield gisteren een lange rede, Waarin de toestand van de geld markt blootlegde, hij toonde aan dat de rijks bank met ©en Steoonto van 6 pot. uitkwam. Geen enkele 'Duiteohe bank behoefde hare werkzaamheden tie staken op de uitbetaling van bankdepositós te berperkon. De finan- oieelé mobiliseering is prachtig van Stapel geloopen de Rijksbank bewees de bron te zijn van het crediet des Rijks, der circulatie banken en van geheel het economische leven. Zij heeft 'haar: wieaelkonto op enorme wijze verhoogd «n Wel van 750 millioen markt op 23 Juli op 2930 millioen op den 15 Augustus wissel» op 'die rijksschatkist stegen van '23 Juli tot 26 September van 818 millioen op 2348 millioen mark. Sedert medio Augustus echter, vertoont 'zioh een belangrijke bpname in het In wissels vastgelegde geld welks be drag heden 'slechte 949 millioen hooger is dan op 81 December 1912. De goudvoorraad der rijksbank vertoont het verblijdend verschijnsel dat hij steeds stijgt (sedert 7 September met rond 200 millioen), zoadat de dekking in haar goud op 'dit oogenblik niet minder te dan 46.4 pet. De president der Rijksbank wees er op dat Duiteohland onder de oorlogvoerende landen het eenige land is "dat zonder mora torium kan. DE STRIJD IN FRANKRIJK. PARIJS, 30 September. De officiëele kennis geving van vanmiddag drie uur luidt volgens een door Havas medegedeeld telegram aldus: „Op onzen linkervleugel blijft onze actie naar bet noorden zich ontwikkelen. Wij hebben een hevigen aanval der Duitschers op Tracy ie Mont (ten zuiden van Noyon) afgeslagen en hun zware verliezen toegebracht. Tusschen Argonne en de Maas hebben wij enkele vorderingen ge maakt. Na hevige gevechten zijn wij in Woevre op verscheidene punten en met name ten oosten van Saint Mihiel vooruitgedrongen." BURGEMEESTER MAX. KEULEN, 30 Sept. De correspondent van de Kölnische geeft de volgende officiëele mededee ling over de gevangenneming van burgemees ter Max: „De Duitsche militaire overheid had de stad Brussel voor het onderhoud der bezettingstroe pen een oorlogsbijdrage van 50 millioen frs. opgelegd. Zij had zich verbonden, alles wat tot dat onderhoud noodig was, in klinkende munt te betalen en bij de burgers geen soldaten tn te kwartieren. Burgemeester Max had daar ge noegen mee genomen. Hij betaalde de eerste 5 millioen in baar en stelde voor de eerstvol gende 15 millioen promessen van de stad Brus sel beschikbaar. Toen het Duitsche bestuur de zer dagen op verdere betaling aandrong, wei gerde de burgemeester die, waarop besloten werd Brussel te behandelen als de andere Belgische gemeenten, t. w. het voor het onder oud der troepen noodige te requireeren tegen afgifte van bons. welker betaling de stad Brus- F later zou hebben te regelen. OOSTENRIJKSCH-HONGAARSCHE BERICHTEN. WEENEN, 80 September. Officieel wordt bekend gemaakt dat het Oostenr ij ksch - Ho n - gvaarsehe legercommando de volgende leger order heeft uitgevaardigd „De toestand ia voor ons leger en voor dat van onzen bondgenoot Uuitschland gunstig. Het offensief der Russen is op het punt te verlammen. In samenwerking met Ide Duit sche troepen zullen wij den vijand, die bij Kras nik, Zamosec, Insterburg en Tannenburg verslagen is, opnieuw overwinnen en vemie tigen. De Duitsche hoofdmacht is diep ln Frankrijk doorgedrongen en een nieuwe grootte zege kan daar verwacht worden. In Servië strijden wij eveneens op vijande- k gebied; de tegenstand der Serviërs be gint te verlammen; binnenlandsche onlusten, opstanden, ellende en hongersnood bedreigen onze vijanden in den rug, terwijl Oosten rij k- Hongarije en Duitsehland eensgezind en vast besloten zijn dezen hun opgedrongen oorlog door te zetten tot de zege is bevochten. Dit is de juiste toestand; de waarheid moet aan alle officieren worden meegedeeld en aan de soldaten in hun moedertaal worden bekend gemaakt." DE RUSSEN EN DE OOSTENRIJKERS IN GALICIë. BOEDAPEST, 80 September. Een uit Uszok hier aangekomen hoofdofficier van den ge neralen staf deelt officieel, naar een telegram ven W. B. mede, dat de gevechten, die eer gisteren en gisteren om de Uszok-pas zijn geleverd, gunstig zijn geweest voör de Oos- tenrijksche troepen. De Russen zijn tot Sianki (in de Karpathen, aan de Galicische zijde van de Uszok-pas) teruggeworpen en de Uszok-pas is weer in handen der Oosfenrijksche troepen. De Russen hebben bij de gevechten in het kömitaat Ung, waar zich thans geen Rus meer bevindt, zware verliezen geleden. ENGELAND EN DE NEUTRALE HANDEL STOCKHOLM, 80 Sept. De Zweedscfh© pers geeft- volgens Wolf's bureau uiting aan haar verwondering en bezorgdheid over het feit, dat Engeland, in strijd met de Londensehe declaratie, welke Engeland heeft verklaard te zullen opvolgen, ijzererts als oorlogscon trabande heeft verklaard. Met misnoegen, en niet zonder bitterheid, zegt het radicale blad Dagens Nyheter, zien wij dezen Engclschen stap, die het bedrijfsleven van het opredht neutrale Zweden zeer zwaar treft. TURK UB, D|e> Fmnschen en EngeJschien nemen maatregelen. Dp „Gorriere dTtalla" verneemt uit Con- stantinopel: De Russische Zwarte Zeevloot nadert den Bosporus en de Engelsche IMld- dellandsche Zeevloot bevindt zich te samen met een groot gedeelte der Fransche vloot in cke Aegeïsche wateren. De yloot-demon- stratie aan den Bosporus en de Dardanellen schijnt ben doel te hebben de Turken 'te dwingpn het besluit tot opheffing van de capitulatie» in te trekken en hun twijfel achtige houding tegenover de Triple Entente te. laten varen. ITALIA HiSjÉ wonder van den H. Januari up. He „Groix" meldt, dat het bekende won- dor van den H. Januarius wederom te Napels plaats gphad. Op een Zaterdagmorgen om negen uur vijf en d ertig minuten, bfl Jtet bidden der Litanie Van Alle Heiligen en Juist na dp aanroeping „a peste, fame et 'bello, libera nos' Domine", (van pest, hongersnood en oorlog, verlos ons, Heer) had het wonder plaats. De vertegenwoordiger van den kardi naal-aartsbisschop Van Napels vertoonde de ampulla, waarin htet bloed vloeibaar gewor den was. Het arsenaal werd aanstonds verwittigd en de admiraal loste de gebruikelijke sal vo's, die vroeger steeds van het kasteel San-Eline werden afgevuurd. EEN ONAANGENAME HERINNERING VOOR GENERAAL BOTHA. BERLIJN, 80 Sept. (Eigen S.-corr.) De tweede voorzitster van den vroegeren hulp- bond voor boerenvrouwen publiceert in de „B. Z. am Mittag" een open brief aan Louis Botha. Zij verklaart daarin in het bezit te zijn van allo acten, betrekking hebbende op de barbaar sche oorlogvoering der Engelsch en in den Boerenoorlog. Daaronder komen foto's voor. die Botha haar als bewijsmateriaal gegeven had! Zij herinnert Botha dan aan de reusachtige som men, die zij hem door haar hulphond ter be schikking gesteld heeft, hoe die hulphond zwaargewonde hoeren naar Berlijn liet ko men, ze verpleegde en genas en ze weer naar hun land terugzond, hoe zij ten slotte het resteerende bedrag van M. 120,000 zelve aan Botha afdroeg ter stichting van een wees huis voor boerenkinderen in Pretoria. Dit alles heeft het Duitsche volk op de bede van het Boerenvolk gedaan! Mevrouw Becker herinnert dan Botha aan verschillende gesprekken, die zij met Ibem toentertijd heeft gevoerd en zij schrijft dan Gij schildert mij het zedenbederf en de volksbesmetting, die de Engelsehen in uw gezonden boerenstam brachten en joen ik u daarop toevoegde: „Wij Pruissen hadden toeh ook ons 1807, maar evenzeer ons 1812 en 1815 DE NEDERLANDSCHE OFFICIEREN PIT ALBANIA Omtrent de gevangenschap van do sedert in vrijheid gestelde en deze week te sGravenhage teruggekeerde Neder] andsche officieren in Albaneesohen krijgsdienst, ma- 'oor Verhuist en kapitein Eeimers, kunnen nog de volgende bijzonderheden worden me degedeeld: De gevangengenomen officieren waren niet in een gevangenis of kerker opgesloten, doch in een huis, dat zij echter niet moch ten verlaten en streng bewaakt werd. Dat zij in dien staat van afzondering niets ver namen van hetgeen er' in de buitenwereld voorviel, laat zich gereedelijk verklaren. Eerst tegen den tijd van hunne vrijlating uit de ruim driemaandsche gevangenschap vernamen zij den dood van commandant Thomson len bij hun ontslag deelde een AL baneesch priester hun mede, dat in Europa de oorlog was uitgebroken, wat zij nauwe lijks konden gelooven, maar wat bij het ver laten van het vreemde grondgebied al te waar bleek. Over ruwe of bepaald onwelwillende be handeling hadden zij zioh niet te beklagen Zij mochten hun voedsel van buiten het ver blijf van hun gevangenschap laten komen maar op eigen kosten. Naar men verneemt hebben de belde offi cieren, die in ons leger laatstelijk den rang reep. van kapitein en len luitenant bekleed den, zich dadelijk weder voor herplaatsing in Nederlandschon dienst beschikbaar ge steld. DE TARWE. Van meest bevoegde zijde vernemen wij dat de maximum-prijs door de Regeering voor de tarwe, vastgesteld op 14 gulden per honderd kilogram, niet zal worden verhoogd, ook al verwacht men een stijging van de Amerikaansclie tarweprij zen. Het vensch.il in prijs van de door de Re gearing aangekochte Amerikaansche tarw en den maximum-prijs van 14 gulden per honderd kilogram, waartegen de tarwe door het Rijksgraandigtributic-Bui'eau aan de han delaars zal worden geleverd, wordt door de schatkist gedragen. De Regeering is tot dezen maatregel over gegaan om te voorkomen da,t de broodprij zen zullen stijgen, waardoor in hoofdzaak de volksklasse zal worden getroffen. Dr. Voerman heeft nu van geheele ge droogde aardappelen (dus met de schil er om) met bijvoeging van roode tarwe, brood gemaakt, dat dezelfde eiwifcwaarde heeft als het gewone bruinbrooa. Door de roode tarwe is het brood donker der van kleur, terwijl de smaak een ietsje bitter is, daar de schil van de roode winter tarwe een weinig bitter is. De reuk van het nieuwe noodbrood is als van gebakken aardappelen. Binnenkort zul len proeven op groote schaal genomen wor- den. BRIEVEN VOOR BELGH. Talrijke Nederlanders richtten tot de (Bel gische legatie te 'sGravenhage brieven, om deze aan hun families te Brussel door te zenden. De legatie laat weten, dat zij tot haar groote spijt zich in deze dagen niet met zulke transmissies kan belasten. DE LIJN MAASTRICHT-LUIK. De Limb. Koerier meldt: De vroegere stationschef te Visé heeft zijn functie weer hervat. Hy wordt nu door de Duitschers uitbetaald. Onder zijn leiding en met genie-officieren wordt de lijn overal in orde gemaakt, versperringen opgeruimd, ver nielde en verhogen spoorstaven door nieuwe vervangen, en materiaal aangevoerd. Reeds ©en paar malen (heeft een kleine (rein tot Eijsden geloopen, hoofdzakelijk ter inspectie van het baanvak, en om eenige wa gons in Eijsden te halen en te brengen. Naar men ons mededeelde, zou waarschijn- ijk spoedig de heropening der spoorlijn Maastricht—Luik kunnen worden verwacht. Geen kinderspel. Een lezer van de Alkm. öt. brengt onder de aandacht, dat sommige hinderen hij het soldaatje-spelen, een tucht handhaven, die in het leger zelfs niet wordt aangetroffen. Bij de Ambachtsschool te Alk maar is een jongetje, dat een hem gegeven bevel niet was nagekomen, zoodanig in zijn keel gegrepen, dat th-ij niet meer op adem kon komen. De zegsman deelde mede, dat bet kind be zweken zou zijn, wanneer het niet spoedig oordeelkundig was behandeld, In de Am- >achtsschool ondergebrachte militairen ver klaarden, dat iets dergelijks nu reeds voor d© derde maal voorkwam. Zulk spelen la in letterlijken zin geen kin derspel. Ouders zullen dan ook goed doen, htm kinderen daarvoor te waarschuwen. - Ondank is 's werelds loon. Maandag had de landbouwer G. v. d. Kraats, wonende na bij Barneveld, zekeren A. B„ wien hij uit medelijden tijdelijk onderdak verleend had, opgedragen een paard af te staan en de koop som in ontvangst te nemen. Met deze gelden te B. er van door gegaan. Hij 1» te Amersfoort later gearresteerd en waa toen nog slechts in 't bezit van f 28.67B. - Een liberaletafel! Een advertentie uit het liberale Handelsblad luidt als volgt: „Aan een lib. deftige tafel bestaat ge legenheid voor 1 of 2 personen te dinee- sen, desverlangende met huiselijk verkeer, óok slaapkamer disponibel. Billijke con ditiën. Br. letter enz." Wedden, dat men zicb aan zulk ©en def tige liberale tafel nog vroolijk durft maken over R. K. geitenfokkerijen f En dan straks maar weer uithalen over separatisme Verstopping, aambeien, bloedarmoede. Volkomen en spoedige genezing door nieuwe geneesmiddelen van Dr. G. Damman, specia liteit. Vraag gratis brock. No. 60 met attes ten aan Dr. Damman, of bij de firma Van Tuyll, Peleisstraat 13, Amsterdam. (Verzoek» de ziekte aan te wilen duiden). GEWISSELDE STUKKEN. ONTRUIMING VAN WONINGEN. De beer Mendate heeft een voorstel van wet ingediend ter voorkoming van in de hui dige buitengewone tijdsomstandigheden onge- wenschte gedwongen ontruiming van wonin gen. Het wetsontwerp bedoelt den last, die nu alleen op don geheel of ten deele tot bctaleD van den huurprijs onnmehtiging huurder drukt, naar billijkheid te doen verdoelen door den rechter, die, vertrouwd met uitzettings procedures, door deze wet op de meest ruime wijze is In slaat gesteld op de hoogte te ko men van de behoeften en de draagkracht van beide partijen. Hij kan dien last leggen ten deele op den verhuurder (door 'tijdeiijke vermindering Van den huurprijs), ten deele op den bewoner (door het deel te bepalen van den door hem' vastgestclden huurprijs, dat deze zal hebben te voldoen), en ten slotte ten deele op den staat. WEER EEN NIETW „NOODBROOD"! Dr. G. L. Voerman, directeur van het Rijksbureau tot onderzoek van handelswa ren te Leiden, heeft nieuw noodbrood ge maakt. Zcoais men weet is onze aardappelen- voorraad groot. De brand in 's Rijks Munt, De kostbare muntenverzameling is. naar het U. D. meldt, bij den brand gespaard gebleven. In Het begin hielpen bü het Mussehings- werk eenige militairen mede, waarvan tón zich ernstig aan een zijner handen verwond de; ook liepen een paar landweerlieden eenige kleine verwondingen op. Volgens ibte U. D. wordt een onderzoek ingesteld naar de oorzaken van het dralen der brandweer, speciaal naar de oorzaken van het lang© wachten op de paarden. Bij een bezoek dat de minister van Fi nanciën gisteren na den brand aan bet Rijks- miuntgebouw te Utrecht bracht, heeft de mi nister bepaald1, dat de werktuigen, die ge il eel onbeschadigd zijn gebleven, naar een der beschikbare lokalen zullen worden over gebracht, zoodat het bedrijf ongestoord kan worden voortgezet. Als de meest waarschijnlijke oorzaak van den brand ie aangenomen, de gloeihitte van een der fabriekeschooTsteenein, die de zol derverdiepingen van bet gebouw vuur deed vatten. Tevens ie vastgesteld, dat de brand ongeveer een kwartier na het vertrek van de werklieden, door den nachtwaker bij het doen zijner ronde is ontdekt. Inbeslagneming. De politie ln den Haag 'heeft in versclhdllende boekwinkels een groot aantal exemplaren van het geïllustreerde tijdschrift Wereldwee in beslag genomen, omdat daarin verschillende teekeniugen van den héér Raemdkers voorkomen, die nam de Duitschers, Eransciben en Belgen aanstOot zouden kunnen geven. Plotseling verschelden. Op den Mom- ster6che straatweg bij Loosduinen ontmoette Dinsdagavond de groentoexport-hand ola&r Van Staalduinen ©en collega, die bij beschul digde hem in zijn zaiken benadeeld te heb ben. Daarover ontstond een heftige twist, waarbij van St. zicb verschrikkelijk opwond. Na in een café, om zich te kalmoe ren, zoo- al* ftiij zeidet, een glas bier gedronken te heb ben, reed hij op zijn fiets weg, doch een eind verder stapte hij af, zakte in elkaar en was een lijk. Een soldaat, die dit gezien had', waarschuwde de politie, die den man pea- rij tuig naar zijn bejaarde ouders te Halfweg- Loosduinen bracht. Bedrog ln den meelliandol. Men schrijft uit Leiden aan de N. Ct.: Het heeft, de aandacht getrokken van ver schillende hakkerspatroons, dat een bepaald soort kooplieden hijzonder tuk zijn op het koopen van Amerikaansche bloemzakken. Vooral zakken waarop de dure patentmerken voorkomen, traekten deze kooplieden mach tig to worden, zelfs tot prijzen, die. daarvoor in gewone omstandigheden niet worden be taald. Thans is gebleken, dat deze zakken gevuld worden met inlandseh meel én dan met een zoet winstje ais Amerikaansch pa tent van de hand worden gedaan. De bestu ren van enkele bakkersorganisaties hebben ONZE NEUTRALITEIT. Met instemming citeeren wij volgend zeer juiste driestarretje uit de a.-r. „Rotterdammer": „Zoo af en toe klinkt er in de pers zeker verlangen, om eens zijn oordeel te zeggen over het goed recht van wat er thans in Europa geschiedt van de zijde der verschillende deel nemende partijen aan den oorlog, en vraagt men zich af, of de stipte neutraliteit, die thans door de bladen van alle richting wordt in acht geno men, niet wat al te ver wordt gedreven. Juist de pers van een neutraal land is, meent men, als aangewezen om onpartijdig over de feiten van den dag te oordeelen. Dat deze stemmen zich verheffen, is begrijpe lijk. Het is met name voor de dagbladpers, die haar kracht en haar taak juist vindt in het voor lichten van haar lezers bij het vormen van een oordeel over wat er van dag tot dag gebeurt, een hard gelag, om zich te moeten beperken lot het weergeven der feiten en het maken van bij komstige opmerkingen, zonder over de hoofd zaken, die thans aller gedachten vervullen, te mogen oordeelen. Toch komt het ons voor, dat de eenmaal aan genomen houding de beste is. Immers, een onpartijdig oordeel moet in de eerste plaats berusten op een volledige kennis der feiten. En het is juist deze deugdelijke feiten kennis, die thans ten eenenmale ontbreekt. Reeds nu zijn er zeker belangrijke gegevens verkregen door wederzijdsche publicaties, maar de geheele situatie is dermate ingewikkeld, dat men niet enkele feiten uit het geheele verband kan los maken om daarover afzonderlijk te oordeelen. Thans zijn bovendien de geesten, ook van hen. die niet direct deelnemen aan den oorlog, te veel beheerscht door het sentiment, vaak zelfs wisse lend sentiment, om met de noodige onbevangen heid tot een billijk en juist eindoordeel te komen. Dit kan eerst later geschieden. Hoe onaangenaam dat ook moge zijn voor den dagbladschrijver, die anders minder dan iemand een blad voor den mond neemt, het is toch de meest verstandige weg, om zich niet aan onbil lijkheid schuldig te maken." El£èE£@lfÜESfa Van !nge*onden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt den inzenders de copie niet teruggegeven. JONGELUI UIT BETERE KRINGEN! Mijnheer de Redacteur Gisterenavond ln uw 'geëerd blad een op roep lezend aan de jongelieden van boven genoemde samenleving, ben ik zoo vrij in alle bescheidenheid er eene van mijn kant bij te voegen, hopend, dat u deze wel zult willen opnemen, waarvoor bij voorbaat mijn dank. A.an die jongelui uit betere kringen! iU; hebt misschien wel gelezen, wat er op. het oogenblik gaande te in de beschaafde landen van Europa, hoe duizenden gezinnen in rouw zijn gedompeld voor velen het le vensgeluk is verwoest, hoe honger en ellen de rondwaren ln de geteisterde streken? Wellicht is het tot u doorgedrongen, hos ook bij ons de gevolgen zich gaan vertbo- nen dat de armen vragen om de overschot ten van het middagmaal der soldaten; hoe menschen boven de 1719 jaar zich be zorgd afvragen wat ons onder zulke omstan digheden te wachten staat; hoe de regeering aller medewerking vraagt om in den nood- stond zooveel mogelijk leniging aan te bren gen; hoe „hetere kringen" reeds ln het be gin 'der mobilisatie aanleiding vonden om hunne geldelijke verplichtingen niet meer na te komen. Welnu, jongelui, laat dan ln deze dagen uw beter ik, dat ik zooveel hooger acht dan uw betere kring, eens spreken! Het aal u 'zeggen dat het geen bewijs zou wezen Van kieechheid en fijngevoeligheid, in deze dagen danspretjes te organiseeren; in goede kringen zou men dat mind'er begrijpen, over tuigd als men daar overigtens is, dat dansen behoort tot «fen noodzakelijk onderdeel van eeu R.K. beschaafde opvoeding. Daarom, jongelui uit bottere kringen, voegt de guldens, w'elke zulk een danseurs us u kost, bij de kwartjes en üubbéltjes, welke het mindere volk zoo onbaatzuchtig bijeen brengt om de donkere dagen van anderen te verlichten, en wees er van overtuigd flat R. K." volstrekt het gebruiken der letters niet aan dergelijke ondernemingen een ze daarop de aandacht der leden gevestigd en ikere wijding verleent! daarbij den raad gevoegd, om deze zakken bijvoorbeeld door liet aanbrengen van een i teerst reep, voor het beoogde doel onbruikbaar te maken. Met vriendschappelijke groeten, KAPELAAN HELMER. Bennebroek, 30 Sept. 1914. o

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 2