DAGBLAD voor NOORD- an ZUID-HOLLAND. m se STADSNIEUWS. erichti Ongerustheid. Telefoon 938. BINNENLAND. J. H. H. GiELEÜ, P. W. TWEÊHUUSEN, 150 IOO Kand®i»Siiiiswe©t £3-31-38! Haaplessi I Van OatvaBgen de Rieuw&te friodellen 8arfeIjorisslraat, M Crsaie Markt. Bloemwerken ZIJLSTRAAT Dansless&hoenen en Slobkousen. Onze Graiis-Qngelsskken Verzekering. 4H0 300 SATERDAG 3 OCTOBER 1914 40sfe Jaargang No. 9778 tr 0.03 Bureaux vasa Redaeiie en Administratie lustsFCOffiimunaal TeiefoosanuniBiiter 1489. osas. Sssj ete Grooto Markt. TeSephoon IS!9. Haarlemsche AHedarjes No. 1446. BARTELJORISSTRAAT 27 TELEFOON 1770. Alle betalende abonné's op dit blad. die in het bezit eener verzekeringspolis zijn, zijn volgens de bepalingen op de polissen vermeld egen ongelukken verzekerd voor: IQ O O GULDEN bii levenslange onge il»*#*» schintheid tot werken. Verhooging dsr Broodprijzen. I ABONNEMENTSPRIJS». Per 8 maanden voor Haarlem Voor de plaatsen, waar een agent ie gevestigd (kom der gem.) 1.85 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 1-80 Afzonderlijke nummers Bnit PRIJS DER ADVERTENTIëNi 8 regels 60 cent (contant 50 cent). Iedere regel meer 10 cA Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 ct per regeL BnitenL 20 ci 1 Dienstaanbiedingen 25 ct (6 regels), driemaal voor 50 et. contant). AGENDA. 4 October. Gebouw St, Bavo R. K, Volksbond - Bakkers. Schouwburg Jansweg 8 uur )e Troubadour. In den Hout half drie Haarlem s luziekkorpe. Concert. Aan onze pcst-abonné's die de Courant on- anks al onze pogingen nog niet op tijd ont- angen, wordt bericht dat wij ons tot het looi'dbestuur der Posterijen hebben gewend m in dezen verbetering te verkrijgen. Wii verzoeken, schoon wetende hoe onaan genaam het is als vooral in dezen tijd de ourant te iaat komt, nog eenig geduld. DE ADMINISTRATIE, Het valt niet te ontkennen: de dagen van :tu zijn dagen van groote bezorgdheid voor >ns vaderland. öngèrustheid heerscht dan ook overal, en moats gewoonlijk doen de ineest-wilde ge- ■uehten in deze dagen de ronde. Er zijn twee dingen vooral, die daartoe bijdragen: de houding der Engelsehen tegen over onzen handel, en de beschieting d-dr -tad Antwerpen door de Duitschers. Wat het eerste betreft: men is ontstemd en waarlijk niet in ons land alleen: de Ver enigde Staten van Amerika hebben zéér nadrukkelijk hun stem reeds laten booren!) >ver de wijze waarop Engeland tegen onze -diepen optreedt; de handelsgeest van ons olie verzet ziclh daartegen, en zoekt natnur- iijk 'uitwegjes. Welnu: het gevolg daarvan, ii ook van liet al maar voortgaan van den sluikhandel waarvan de Engelschen ons te recht of ten onrechte betichten, zou kunnen .ijn dal Engeland maatregelen neemt Het tweede feit dat ongerustheid brengt, bs bet beleg van Antwerpen. Zoo vlak op onze grens de oorlogdat is tóch al niet se- uur, en daarbij komt de moeilijke kwestie (er neutraliteit van de Schelde, waar wij géén Engelsche 'hulp (ook niet clandestien!) nogen toelaten. Het is duidelijk, dat op het huidige oogenblik vooral deze kwestie groote '.org, groote moeilijkheid, groote voorzich- igheid baarten dat ook hieruit allerlei complicaties en zelfs een breuk met een der loriogvoerende landen kan voortvloeien. Wat deze kwestie betreft, moeten we ons ip het beleid der Regeering verlaten. Als we nu nog hierbij voegen de moeilijk- beden die sommige couranten door felle bel ichten of leekeningen de Regeering bezor- ïi, de complicaties die er kunnen voort- pruiten uit verkeerd-begrijpen van de zorg ■.velke wij vrijwillig voor Belgische vluchte lingen op ons nemen, en nog heel veel meer indere dingen die op dit moment den toe- iand verdonkeren, dan behoeven we niet te '.eggen, dat er voor ongerustheid wel eenige reden bestaat. if Intusschen zij deze ongerustheid, die aan den loop der gebeurtenissen onafsdheidelijk is, geen reden tot paniek, maar wel een re den tot te grooter voorzichtigheid. Voorzichtigheid in iedere richting. Wat den handel betreft, lieeft reeds H. M. de Koningin in de Troonrede bel gevaar aan gewezen: het is derhalve plicht, dunkt ons, van een ieder die feiten weet welke onze onzijdigheid schenden en den vrede voor ons land in gevaar brengen, die openlijk te noemen. Reeds is de raad gegeven, om de namen der winzuchtige handelaars (onder don groothandel schijnen helaas de schuldi gen vooral te zoeken!) die ons vaderland in gevaar brengen, in de kranten te publieee- renVoortreffelijk, dunkt ons! Eenigszins geruststellend zijn echter de verklaringen, door den Engelsdben gezant te Washington, Spring Riee, afgelegd, die heeft gezegd dat Engeland zich zal matigen en op re vensmiddelen voor Nederland bestemd, „i tn >e.s ag zal leggen. En ook de Engelsdhe rogeernig-zelve (z.e „Binnenland») heeft <4- niststellende verzekeringen gegeven Wan neer dus onzerzijds werkelijk „onzijdig- ge handeld wordt en daar zorge men stipt voor behoeft de ongerustheid niet groot bi zijn. Wat aangaat de pens: het is inderdaad te oetpeuren, dat verschillende bladen onder de leuze „vrijheid der drukpers" voortdurend voortgaan, het publiek in een zekere richting te „bewerken". Het opnemen van scherpe be richten, opsommingen van „gruwelen'', uit voerige beschrijvingen van oorlogsellende, vooral als dat immer en altijd (uit den aard l|(,r zaak en de ligging van ons land) ten '"gunste van de ééne partij en met mede gevoel voor de andere partij wordt weerge geven, kunnen zeer zeker niet anders berei den dan !het volk op te hitsen en de volks stemming zéér bepaald tegen een der par- ijen op t© zetten. En danrin ligt het gevaar, "mdat een volksstemming zich zoo licht uit "i een of andere daad.... Juist omdat het Publiek generaliseert, en den Engelschman, 'I e n Eranschman, den Belg, d e n Duitecher voor alles wat Engelschen, Fransehen, Bel gen of Duil schers ergens doen mochten, ver antwoordelijk stelt, i.s voorzichtigheid hier AGENDA. 5 October, Gebouw Sint Bavo - R. K. Volksbond Ondersteuningsfonds. Slagers. Siga renmakers. Steuncomité van 73-2 9 uur. Bisschoppelijk Museum Jansstraat 79 geopend eiken dag van 10—5 uur tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zater dagen en R. K. feestdagen. dubbel geboden! Voorzichtigheid, niet alleen van de journalisten, maar óók van de lezers, die moeten leer en lezen, en ook in het lezen de objectiviteit moeten leeren te be waren. Eindelijk kan er nog op gewezen worden, dat zelfs hij den charitatieven arbeid, dien wij Nederlanders ten behoeve van slachtof fers van den oorlog', welke ook, verrichten, omzichtigheid is geboden. Het gevaar ligt hierbij in de versnippering van dien arbeid, die schifting, zuiver over zicht, tegengaan van misbruiken enz. moge lijk maakt. Weet men b.v. overal, dat reeds van onze hulpvaardigheid in het verleenen van hij stand aan vluchtelingennaar ons van be trouwbare zijde is medegedeeld) misbruik is gemaakt door spionnen, die hierdoor achter de bizouderheden onzer militaire maatrege len poogden te komen? Ook hier is dus omzichtigheid voorgeschre ven, welke het best betracht zal kunnen wor den, als wij iu de hulpverleening ons afkee- ren van al die kleine comitéetjes of persoon lijke liefhebberijtjes, hoe aardig en mooi ze ook lijken, maar in dezen a 11 e n werken in en onder ééne groote organisatie, die niet alleen leiding geeft, maar ook controleert en toeziet. Doet men aldus, dan is er alle kans, dat deze dagen van ernstige crisis even goed zullen aflóopen voor ons vaderland, als totnogtoe geschiedde.... zij het ook, dat vrede of oor log ten slotte alléén liggen in de hand van Hem, die de volkeren regeertEn omdat dit laatste zoo is, is onze eerste en voor naamste plicht, te blijven bidden tot den Al lerhoogste, en ons leven inrichtend naai den drang der tijden Hem te blijven smee- ken, dat Hij ons Vaderland beware van den vreeselijkeu gruwel des oovlogs, dien wij nu zoo dichtbij ons zien woeden! HET AANHOUDEN VAN SCHEPEN. De Londenache berichtgever van het Hbl. seint: Ik verneem, dat de Britsclie regee- ring heeft toegezegd, voortaan geen Neder landsche schepen meer te zullen aanhouden, die ladingen aan boord hebben van voedings middelen, waarvan de Nederlandsche regee- ring den uitvoer uit Nederland heeft ver boden. Dat toont, dat de Britsclie regeering volkomen overtuigd is, dat Nederland alles doet om zijn neutraliteit in gezonden zin te handhaven, hetgeen uit de Nederlandsche uitvoerstatistieken blijkt. Schepen, die graan vervoeren, zullen echter aangehouden worden, indien ze tevens contrabande be vatten, zooals. in het bijzonder koper en rubber. ONZE BOTERPHIJZEN. Door den Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel is aan de burgemeesters de volgende circulaire gericht. Ik heb de eer U te berichten, dat nu in boter- liandel de normale verhoudingen allengs zijn teruggekeerd door mij besloten is geworden bij wijze van proef geen maximumprijzen van boter vast te stellen en dat in verband hier mede de maximumnoteering voor boter a 1.50 per E.G. behoorende bij mijn schrijven d.d, 4 Augustus moet beschouwd worden als te zijn vervallen. Deze proef wordt door mij geno men in het vertrouwen, dat geen abnormale prjjsoverdrjjving zal plaats vinden. Met het oog hierop zal ik het op prijs stellen dat liet door U van tijd tot tijd wördt nagegaan of in uwe gemeente in vergelijking met overeenkom stige tijdstippen van vorige jaren de boterprij- zijn zijn verhoogd. In dit geval verzoek ik u mij overwijld daarvan schriftelijke mededee- ling te doen met de vergelijkende opgave der prijzen met overeenkomstige tijdstippen van vorig jaren en dit jaar, waarna door mij het nemen van de noodige maatregelen overwogen zal worden. BELGISCHE VLUCHTELINGEN. Te Rotterdam worden per scheepsgelegen heid verwacht 20,000 Belgische gezinnen en voorts nog 2500 kinderen met geleiders, alle vluchtelingen uit Antwerpen. Zij zullen wor den ondergebracht in verschillende handels- loodsen op Fijenoord en van daar later van Re- geeringswege naar de interneeringskampen worden vervoerd. 18 EXAMINATOREN EN écN CANDIDAAT. Er is weer geklaagd over de weelderige samenstelling van examencommissies in onze Oost. Gaat het er hier te lande soms royaal naar toe, erger nog is het vaak in Indië. Thans is het examen daar afgenomen voor toelating tot de Cadettenschool en dat voor toelating tot de Koninklijke Militaire Acade mie. Voor het eerste examen werden zes candi- daten geëxamineerd, voor het tweede één. Het eerste examen werd afgenomen door veertien examinatorenvoor het tweede waren er zelfs achttien noodig. Vande zes candidaten der eerste groep slaagden er twee. De eene candidaat voor het tweede examen, die niet minder dan achttien heeren derangeerde, slaagde gelukkig. Het schriftelijk examen van dien eenen can didaat duurde tien dagen, het mondeling drie. Bovendien hield de commissie nog twee voor- ioopige bijeenkomsten. Het verslag, dat al deze dingen meldt, legt alleen geen kostenrekening over. Toch ware dit nog het meest interessante geweest. Zou liet nu niet iets minder grootscheeps kunnen? vraagt terecht hel „Huisgezin." INDISCHE BIJDRAGEN VOOR HET STEUNCOMTTé. De heeren F. Fokkons, gep. resident, W, C. Schreyner, gep. majoor N. I. L. en .T. van Haeften, gep. kapitein der mariniers, hebben een oproep verspreid aan ambteharen en offi cieren in Indië om ook daar een organisatie op te richten, die maandelijks een bijdrage voor het Nat. Steuncomité van ambtenaren en offi cieren innen zal. EEN MOOI LEGAAT! Bji Kou. Besluit is machtiging verleend aan het Parochiaal Kerkbestuur van den H. Boni- facius en Gezellen te Leeuwarden tot aanvaar ding van het legaat, bestaande uit zathe en Janden ter waarde van 90,690,70, door wijlen J. A. J. baronesse thoe Sehwarzcnberg en Hohenlandsber.g, douairière van jhr. T. M. Luyeklama a Nijeliolt, aan het St. Bonifacius- hospitaal besproken. HUURSCHULDEN. Tusschen het bestuur van het Algemeene Steuncomité Amsterdam 1914 en de bestuur ders. van de beide huiseigenarenvereenigin- gen aldaar hebben besprekingen plaats ge vonden omtrent tegemoetkoming iu de beta ling van de huur van de door het comité ondersteunde gezinnen. Deze besprekingen hebben tot voorloopige overeenstemming ge leid. Binnen enkele dagen zal het resultaat worden openbaar gemaakt. Bi: - VET 1944 De commissie van deskundigen, ter voor lichting van den minister van landbouw, nij verheid en handel, bij de uitvoering Üer Beurswet 1914 is gisteren in het gebouw van het departement door den minister ge ïnstalleerd De torenbrand te Hilversum. Omtrent den brand in den toren der St. Vituskerk te Hilversum kunnen wij nog mededeelen: Om kwart over twaalf was in het blokken huis aan de zijde van de Liebergerstraat, waar reeds eenigen tijd loodgieters werkten, de brand uitgebroken. Het vuur woedde met buitengewone fel heid en deelde zicli aan dc spits van den 98 Meter licog' toren aan alle gebinten mede. De brandweer welke spoedig ter plaatse ver scheen, begon met veeltij ver het zeer moei lijke blusschingswerk. De nauwe, steile torentrap werd beklom men en een brandslang de hoogte ingetrok ken. Ter hoogte van den omgang b.ij de klokken werd postgevat en liet vuur krach tig bestreden. De waterstraal kon nog ge richt worden tot halverwege het bovenge deelte van den toren. De vlammen, welke aan het hooger gelegen deel lekten werden met braiHlbluschapparaten gedoofd. Het vuur woedde het felst in het blokkenhuis aan den Zuidkant. Van beneden af zag men de vlammen hoogoplaaien, terwijl dikke zwarte rookwolken omhoog stegen. De brandweer voorkwam door haar tijdig op, reden, dat liet fraaie bouwwerk geheel een prooi der vlammen werd. Te ongeveer half twee gistermiddag was men het vuur meester. De schade is niet zeer ernstig. De vloer van dat deel van den toren, dat boven het blokkenhuis is gelegen, is geheel door gebrand. Voorts is het bovengedeelte van den toren zwart berookt. Ook heeft het klokkenhuis, aan de zijde van de Lieberger straat nogal schade geleden. Het bouwwerk is verzekerd. De- toren werd gebouwd in 1905 naar een ontwerp van dr. Öuypers. Het politie-onderzoek heeft uitgewezen, dat de brand werkelijk een gevolg is ge weest van door een loodgieter en een tim merman verrichte werkzaamheden, waar bij een spiritus! a-mp gebruikt is. Soldatenvaria. Door 't minder gunstig weer zoo vertelt de „Midd. Ort." zijn de meeste soldaten ix> hunne inkwartiering bij- een; eenige staan aan den ingang van den op- rijweg te praten en rond te kijken. Daar nadert een eenvoudige man en vraagt of „onze Peet" er ook is en of hij hem even spreken kan. ,,'k Zal eens zien," zegt een der soldaten, loopt de inkwartiering binnen, trommelt er enkele bijeen, die naar den naam van Peet luisteren, komt er ongemerkt mee naar de strnat en zegt in eens: „As je blieft, vader, zoek maar uit, hier zijn enkele 'Peeten." De verlangde is er echter niet b'ij, de man zegt nu meer precies, welken Peet hij zien wil, en deze is nu spoedig opgediept. 't Is een leuke mop geweest; ieder is er spoe dig mee op de hoogte, en er wordt hartelijk om gelachen, want de afleiding is niet groot. Een paar dagen later nadert onder dezelfde omstandigheden weer een man, en deze vraagt naar „onze Jan." „A ha," denkt men, „een kleine repeditie." Weer rent een soldaat weg, en arriveert spoedig met een kleine collectie Jannen. - „Als 't u blieft, vader," luidt het weer, „welke moet liét zijn?" De man kijkt de collectie eens aan, maar de verlangde is er niet bij." „Niet erg," wordt hem gezegd, „we zullen nog eens gaan vragen, wie Jan heet," en spoe dig worden er weer een paar voorgebracht. Ook nu is de verlangde er niet bij. „Dat begrijp ik niet," zegt er een, „we heb ben hier geen Jannen moer. gij hebt ze allen gezien." „O, dan kan ik gaan," zegt de man met een spottend lachje, „ik wou maar eens weten, hoeveel Jannen er hier zijn.... Ge moet niet denken, dat ge ieder voor 't lapje kunt hou den 1" „POLITIEKE WAPEN STILST AND." In de vergadering van de It. K. politieke propagandaclub zou de heer Braakhuis gister avond spreken over „Politieke Wapenstil stand." Be leden van de propagandaclub hebben ge dacht: politieke wapenstilstand en politieke vergadering: hoe rijmt men dat te saam? En ze hebben zich te streng gehouden aan dat woord stilstand, zoodat.het grootste gedeelte der leden wegbleef. Een handjevol leden was naar St. Bavo ge komen, doch de lezing kon nu niet doorgaan „.wegens te geringe opkomst!" Begrijpelijk is 't, en verklaarbaar, zooals de voorzitter gisteravond nog uitlegde, dat het grootste deel onzer propagandisten niet opge komen isde tijden zijn ten eenen male in de war. Maar. 't was toch heusch goed gezien van hot bestuur, wij herhalen dat nog eens om juist nu die vergadering uit te schrij ven. Hun zou daar worden verteld wat die ..Politieke Wapenstilstand" beteekent; dat 't grootste deel van de leden 't niet precies be greep, blijkt wel al uit het feit, dat de bijeen komst gisteren zoo slecht, bezocht was. Eerlang zal de Propagandaclub dezelfde lezing weer aankondigen; laat het den leden nu duidelijk zijn, dat ze juist dan een dege lijke verklaring krijgen van de woorden: „Poli tieke Wapenstilstand." Dan ig dus ieder propagandist present. Uit stel mag ook hier geen afstel beteekenen! PERSONALIA. Door B. en W. van Voorhout zijn be noemd tot tijdelijke onderwzeressen aan de Openbare Lagere School de dames, G. IW. Reijdon en B. Swart, heiden alhier. MUSEUM VAN KUNSTNIJVERHEID. In de Rotonde van het Museum van Kunst nijverheid zullen de afbeeldingen der Bel gische monumenten als ook die van de ka thedraal te Reims de volgende week nog ter bezichtiging blijven. Nu laatstgenoemd monument weder is be schadigd, moge er aan herinnerd worden dat in de tweede helft der, 15e eeuw toen de kathedraal nog door een groot aantal spitse houten miet lood bedekte torens be kroond werd; dezie bij eene restauratie dooi de zorgeloosheid der loodgieters zijn afge brand, en Jiet gesmolten Lood van liet dak' vloeide, zoodat aan geen blusschen viel te denken, b ij welke gelegenheid het monu,- Zondasr te de toeaang tot het Museum kös- GULDEN bij overlijden. verlies van een GULDEN bij hand of voet. GULDEN bij verlies van één oog GULDEN bij verlies van één duim GULDEN bij verlies van één wijs vinger. GULDEN bij verlies van één an deren vinger. De uitkeerhig dezer bijdragen wordt gega randeerd door de Maatschappij „HOLLAND- SCHE ALGEMEENE VERZEKERINGS BANK" te Schiedam. ment eveneens zeer veel te lijden had. teloos. DE KENNEMER ELECTRICITEITS-MIJ. EN DE PROVINCIE NOORD-HOLLAND. De Tel. verneemt, dat op 1 October, den laatsten dag van den g-esteklen termijn, nog niet alle aandeelen van de Kennemer Elec- triciteits Mij. te Bloeinendaal aan het pro vinciaal bestuur van Noord-Holland ten ver koop a 110 procent zijn aangeboden. Een klein bedrag, men spreekt van t tO.UUU is niet in handen van de provincie gekomen. Nu is het zeer wel mogelijk, dat deze aandeelen nog in haar bezit zullen overgaan al zullen zij na den bepaalden datum slechte tegen 103 procent worden overgenomen, maar wanneer een aantal aandeelen in han den van minstens zeven aandeelhouders blipt kan dit aan de provincie moeilijkheden. Want z ij kan met al haar aandeelen niet meer dan zes. stemmen uitbrengen. Wan neer zij nu geen gebruik van stroomarmen wenscht te maken iets waartegen in de laatste Statenzitting is geprotesteerd om, door aan hen aandeelen te geven, haar stem- mengetal te vergrooten' zullen de ze ven aandeelhouders de provincie ter aandeel houders-vergadering kunnen overstemmen. Met belangstelling ziet men dan ook tege moet, of de provincie in staat zal zijn de nog ij benoodigde aandeelen te bemachtigen. Olli- cieel weigert men op dit oogenblik mede- deeling te doen van het aantal aangeboden aandeelen. Op de gisterenmiddag gehouden vergade ring der Haarlemsche brcodbakkerspatroons- verceniging is breedvoerig besproken liet plan om in verband met de tarwescliaarseh- te te beginnen met de volgende weck alleen hal i'wit- en half kropbrood te bakken. Tenslotte is besloten om daartoe voorloo- pig nog niet over te gaan, maar eerst nog eene afwachtende houding aan te nemen, daar er kans is, dat men eerstdaags nog tarwemeel zal kunnen krijgen. Het bleek, dg.t eenige bakkers nog voor 4 a 5 weken meel in voorraad hebben. De meesten echter zullen, komt er geen nieu wen aanvoer,reeds in de volgende week geen meel voor wittebrood meer in voorraad hebben. Uit de ingevoerde tarwe mag voorloopig alleen kropmeel worden gemaakt; na de aan komst van nieuwe booten met tarwe zal de minister echter in overweging nemen om daarvan ook bloem te laten maken. Evenwel is er nog geen zekerheid, Üat de minister dit laatste zai toestaan. In ver band daarmede oordeelde onze zegsman, dat binnen drie of vier weken de bakkers toch wel zullen moeten besluiten om dè produc tie van wittebrood en luxebrood te staken, en om alleen kropbrood te gaan bakken. We vernemen verder, dat is besloten om te beginnen met Woensdag a.s. de brood- prjijzen te verhoogen met 1 of 2 cents, per K G. tot welk bedrag zal nog nader worden bepaald. Gelijk men weet staat de minister voor witbrood een verliooging van niet meer dan 2 cent toe en voor bruitibrood met niet meer dan I cent per K.O. HET JUBILEUM VAN PATER ELLEH- RECK. Morgenmiddag van half een tot 2 uur houdt de zeereerw. Pater Ellerbeck, die dan zijn 25-jarig professiefeest viert, receptie in de pastorie aan de Nieuwe Groenmarkt. Voor de talrijke vrienden van den Pater

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 1