Pe oorlog in Europa. 21 TELEGRAMMEN. ZEVEN ENGELSCHE SCHEPEN IN DEN GROND GEBOORD. NIEUWE HflflRLEMSCHE COURANT ™SB!«,»fe*p OVERZICHT. Uit Frankrijk is ér geen nieuws, 't Is ont zettend dat die verwoede strijd, waarin de Artillerie op schrikwekkende wijze moordt, fcóó lang duurt! Geen der beide partijen denkt nog aan opgeven, en de bulletins van allebei (zie hieronder) zijn en blijven opti- misti ch. Tot een beslissing evenwel schijnt het nog maar niet te komen. Van Antwerpen is het nieuws van méér belang. De Duitschers hebben een der groo te zuidelijke forten genomen, en dus reeds in den buitenst,en vestinggordel een bres ge slagen. De Belgen zijn weer in hun berich ten precies zoo optimistisch als dat was ten tijde van Luik... Ze zegevieren over de heelc linie, volgens hun officieele berich ten. Van het oorlogsveld in het Oosten komt era trivider aangenaam be richt: de Russische millioenen zijn in op- marsch in het noorden: het beleg van Osto- wicz in Polen is, opgebroken, en hu de Rus sen van luxn nederlaag in liet noorden be komen zijn, bereiden ze een groote beweging voor tegen Oost-Pruisen. Intusschen zijn de Duitscliers, blijkens het S.-telegram in dit nummer, waakzaam. ANTWERPEN BELEGERD. Onze Belgische S-correspondent seint ons hedenmorgen: Van het groote hoofdkwartier wordt gemeld dat twee forten voor Antwerpen: fort Wavre. St. Catherine en de Redoute (waarschijnlijk is ontveld de „Redoute Dorsfeld" die op het fort Wavre St. Catherine steunt) sedert gisteren, namiddag 5 uur in het bezit der Duitschers zijn. Ecu ander fort is door de Duitschers om singeld: de Belgische stellingen bij Dender- monde zijn evenzeer door de Duitschers ver overd. Dat is belangrijks nieuws! De bres in de buitenste fortenlinie is dus gemaakt. Fort Wavre St. Catherine is het zuidelijkste fort der buitenstelling, vlak bij Mechelen. Van hieruit zullen nu waarschijnlijk de Duitschen hun actie voortzetten tegen de forten die^ er neven liggen en tevens tegen de binnenlinies. En het lijkt, alsof ze dezelfde tactiek zullen volgen als in Luik: pogen door te dringen tot in de stad, ook al zijn.niet alle forten genomen, om dan het vuur .der forten machteloos te ma ken, wannéér ze van binnen de stelling der forten verder beschieten.... Evenwel komen hier groote moeilijkheden, De afstand tusschen de buitenste fortenli- nië en den fortengordel vlak om de stad is nog een twintig kilometers, en men kan er op reke nen dat hier een geduchten weerstand zal wor den gebeden de OFFICIEELE BE- RICHTEN VAN WEERS ZIJDEN. Van Fransche zijde kwam gisteravond laat het volgende telegram over den toestan: PARIJS, 2 Oct. Havas' bureau deelt mede: Een zeer hevig gevecht duurt voort in den om trok van Roye, waar de Duitschers belang rijke troepenmachten concentreerden. De actie Btrekt zich voortdurend naar het Noorden uit en vindt haar voortzetting tot ten Zuiden van Aras in Voevre. Ons offensief maakt steeda voortgang, vooral tusschen Apremont en St, Mihiel. PARIJS, 2 Oot. Het officieel communiqué van hedenmiddag 3 uur zegt: Op onzen linkervleugel duurt de slag met zeer groote heftigheid voort, vooral in den omtrek vart Roye, waar de Duitschers belang1- rijke troepenmachten schijnen te hebben ge concentreerd. De actie strekt zich meer en meer Noordwaarts uit. Het gevechtsfront zet zich op 'het oogen- blik voort tot in het gebied ten Zuiden van Atrecht. Aan de Maas hebben de Duitschers getracht St. Mihiel een brug te slaan, die heden nacht werd vernield. In Woevre vindt ons offensief stap voor stap voortgang, vooral in het gebied tusschen Apremont en St, Mihiel. EEN MERKWAARDIG DOCUMENT. Twee en een half jaar geleden la Februari 1912 verscheen bij den uitgever Baumann te Charlottenburg eene brochure, getiteld „Der Europaische Krieg 1913", van de hand van burggraaf Otojiro Kavakami, majoor bij den generalen staf van Japan, hoevele mensdhenlevenB gered zijn door de ons uit het heele Duitsche land. verleend© hulp." EEN DUITSCHE REPRE SAILLE-MAATREGEL. Het Duitsche Reiohsgesetsblatt publiceert een mededeeling van den Bondsraad! betref fende het betalingsverbod tegenover Enge land. Dionovereenkom&tig is het tot nader order verboden betalingen naar Groot-Brit- tannië en Ierland of naar de Britsche kolo niën en buitenlandsche bezittingen recht streeks of zijdelings te doen in baar geld, Het is merkwaardig, vertelt de L. K., hoe juistwissels of chèque's, op welke wijze ook, als- deze auteur de gebeurtenissen van thans vooruit j mode geld of waardepapieren rechtstreeks of gevoeld heeft. j-zijdelings naar de bedoelde gebieden te ver- Wat de Duitsche politici zelf niet geloofdzenden of te consigneeren. Naar aanleiding hebben: dat Engeland aan de zijde van Frank-jbiervan merkt de Norddeutsche op: „Enge- rijk en Rusland zou staan, Italië daarentegenland heeft in den eeonomiechen oorlog, dien weigeren zou als bondgenoot van Duitschland het tegen ons voort, zijn toevlucht genomen en Oostenrijk op te treden, voorspelde deze Ja panner. Ook dat Duitschland en Oostenrijk den oorlog naar drie fronten tegelijk zouden moe ten voeren, werd dooi hem voorzien. Natuurlijk is zijn vooruitzicht niet in allen tot de middelen, die tot dusver bii andere volken niet gebruikelijk waren. Zijn prin- cipieele en meest algemeens uitdrukking vindt het Engelech» standpunt in het vers bod om met den vijand handel te drijven. Ter deele juist geweest. Zoo meende hij, dat de oorlog beantwoording van dezen maatregel werd een jaar eerder zou uitbreken, dan werkelijk het geval geweest is, en onderstelde hij, dat Italië tegen Oostenrijk, en Denemarken aan de zijde van Engeland zou staan. Maar vele zijner voor spellingen, die uitsluitend op zijn kennis van militaire en diplomatieke verhoudingen ge grondvest waren, zijn toch treffend uitgekomen Zoo heeft hij in een tijd, dat nog ieder aan de eerbiediging van België's onzijdigheid steeds een algemeen betalingsverbod tegen over Engeland verlangd. Een gewoon materieel rechterlijk tegen- moratorium, een louter m-bescherming)-n)e- men van den Duitse';en schuldenaar zou on getwijfeld geen voldoende represaille-maat regel tegen Engeland hebben gevormd. Slechte een betalingsverbod, waarop zich de Duitsche koopman en de Duitsche sohulr geloofde den slag bij Luik vooruitgezien. Ook den aar beroeper, kan, plaatst hem in de ge- de inneming van Namen door de Duitschers en "~i~ T'~ u" de verovering van Maubeuge werden door den Japauschen hoofdofficier voorspeld; zoo ook de inneming van het sterke fort Manonvillers langs den Elzas en van het onneembaar geachte Si Mihiel bij Verdun, de lange en felle strijd aan de Marne bij Chalons, het reuzengevecht langs Aisne en Öise. Zelfs de bijzondere verbittering van het Duitsche volk tegen de Engelsche natte vond in Kavakami haren profeet. Alleen onderstelde de Japansche edelman bij dit alles, dat de oorlog zou begonnen zijn met een Fransch-Engelschen inval door België he nen in de richting Keulen, met toestemming van België. En nu is het bemerkenswaard, dat Duitsche bladen als de Köln. Volkszg. in dit boek aan leiding vinden, om te zeggen: Ziet ge wel, hoe reeds 2y2 jaar geleden openlijk gedrukt werd, dat in oorlogstijd de neutraliteit van België ten gunste van Frankrijk en Engeland zou losge laten worden? En het blad zegt met voldoening, dat generaal von Emmich bij Luik de Fran- schen is vóór geweest. Het samentreffen van vele van Kavakami's strategische hypothesen met de werkelijkheid is zeker opmerkelijk, maar om eene zoo zware beschuldiging als hier wederom aan België's acties gericht wordt, aannemelijk te maken, zou den toch krachtiger overtuigingsstukken noodig zijn, Van Duitsche zijde kregen wij door onzen S-correspondent te 'Berlijn, hetfenmwgen te nchfc van het jongste communiqué van het groote hoofdkwartier jder Duitschers, dat al® volgt luidt: ope kwartiermeester-generaal meldt uit het groote hoofdkwartier, dat opnieuw door de tonschen en de Engelsehen pogingen zijn itouaan om den rechtervleugel 'der Duitsche '"'ten te omsingelen. Deze zijn echter met (jVare verliezen 'aan den kant der verbon- Jjn'9h teruggeslagen. Ten zuiden van Roye du de Franschen uit hun stellingen verdre- °n- De Duitschen dringen verder met goed tevolg vooruit In de Ayonnen. Ten Oosten 'pton de Maas deden de Franschen vanuit °ul wederom een aanval, dat echter onder 7Avare verliezen voor hen door de onzen werd verijdeld." Hierna volgt het bericht over de forten van Antwerpen, hierboven reeds vermeld, en uun gaat het telegram voort: „Ophet Oostelijk oorlogstoneel schijn! zich nieuwe opmarsch der Russen over do Njemen, in het gouvernement Soewalki voor te bereiden." In verband met de Russische berichten ia dit laatste niet van belang ontbloot. EEN GEWEZEN BOEREN- COMMANDANT ONDER DE DUITSCHERS. De gewezen Bóeren-generaal Koos Jooste, die zich bij het uitbreken van den oorlog •heeft en thans bij de Duitsche zeemacht als vrijwilliger aan Duitsche zijde geschaard dienst doet, heeft aan verschillende Duit sche bladen een artikel gezonden, waarin hij ten aanzien van de houding der Boeren in dezen oorlog betoogt, dat men aan het volk der Boeren niet de schuld moet geven van hetgeen in Zuid-Afrika gebeurt. Hij kion ver zekeren, dat de eigenlijke vijand van den Zuid-Afrikaner niet de Duitsdher is, maar de Engelschman. „De 4000 graven van de wensdbte positie tegenover zijn Engelsohen schuldeihcber of dien» agent. De rijkskanse lier is gemachtigd tot (het toestaan van uit zonderingen bijv. voor het geval dat beta lingen naar Engeland noodig zouden zijn om aan aldaar gevestigde Duitschers ondersteu ning te ver 1 eener of om Duitsche fabrieken in Engeland te ondersteunen. Natuurlijk laat dit bctallngsverbod het recht van den schubh- eisehe onaangetast. De betaling der schul den wordt niet kwijtgescholden, doch slechts tot later uitgesteld. DE LEVENSMIDDELEN IN DUITSCHLAND. Geheimraad Ruebner, de grond-legger der voedingsphysiologie, publiceert In de Medi- cinisdke Woclienschrift een artikel over de volksvoeding in Duitschland. Uitgaande van de ver ouders te KI i ng, dat Duitschland volkomen zou zijn afgesloten van de buitenwereld, en op eigen voorraden zou moeten teeren, komt prof. Ruebner tot bet, volgende resultaat: Melk is een product, dat, op een onbetee- kenende kleinigheid na, in het eigen land geproduceerd wordt. Een stapel van 11 mdl- lioen koeien levert ongeveer 1150 kub. cM. melk per dag en per hoofd der bevolking, waaruit de behoefte aan zuivelproducten ge dekt. kan w,orden. Het. gemiddelde inelkver- bruik is ongeveer 341 kub. c.M. per hoofd' en per dag, dat van boter is 18 gram en van kaas 7.8 gram. Er is dus eeu rijke overvloed aan dat voedingsmiddel. Als ieder bewoner van Duitschland maar een gram boter per dag minder op zijn brood smeert, dan stelt dat reeds een verbruiksafnemi ng voor van 25,000 ton boter. Voor de boterfabricatie ge bruikt men rond bet dertigvoudig gewicht aan melk, dus 750,000 ton melk. En terwijl nu eeu koe in doorsnee 2500 liter melk per jaar levert, dus 2.5 ton, geeft de besparing per hoofd van één gram boter per dag, de productie van niet minder dan 800,000 stuks melkvee. Wat nu de vleesdhproductie aan gaat, hierover geeft Ruebner de volgende cijfers: de Duitecher 1» de gro-otste vleescb- eter van alle cultuurstaten; hij gebruikt per een vermindering op met bijna 450.000 stuks, maar 1918 toont, vergeleken met 1912, eene toeneming met 6,812,32 stuks. Er zijn thans ongeveer 21 millioen stuks rundvee geteld. De verliezen in Oost-Pruisen geleden zijn belangrijk, daar deze provincie met 1.24 mil lioen stuks in de statistiek voorkwam. Doch er is slecht» een deel van dit vee vernietigd of waardeloos geworden. Nog sterker clan het aantal runderen, is het aantal varkens gestegen. Die bedroeg op 1 December onge veer 25}4 millioen, tegen 22 millioen in 1912 en 22.15 millioen in 1907. EEN HELDHAFTIGE VROUW. We hebben onlangs al een en ander mede gedeeld over mevrouw Macherez, de vrouw van den vroegeren senator van het Aisue- departement, die in deze dagen optreedt als burgemeester van Soissons en wel van het oogenblik af, dat de burgemeester dier stad bij het naderen der Duitschers lafweg zijin gemeente en zijn ambt in den steek liet en vluchtte. Mevrouw Madbarez, een kordate dame van 60 jaar, heeft toen het bestuur der stad in handen genomen en daarbij blijk gegeven van zooveel voortreffelijke hoedanigheden, dat men, zooals een Franseh blad het uit drukt, den laffen burgemeester bijna dank baar zou zijn, dat bij door zijn vlucht aan mevrouw Madharez de gelegenheid verschaft heeft zich als een heldhaftige vrouw te doen kennen. Toen een correspondent van de Ma- tin haar op het gemeentehuis aantrof, was zij bezig orders te geven aan politie en brand weer, en leiders van den Roode Kruis-ver verplegingsdienst stonden intusschen op haar te wachten om oen onderhoud met haar te hebben. Toen de burgemeester en het grootste ge deelte van den gemeenteraad van Soissons het hazenpad gekozen hadden, heeft de wak kere vrouw een comité gevormd, waarin be halve één heuscli gemeenteraadslid, een no taris en de bisschop van Soissons zitting namen. De bisschop liet eiken middag om vier uur zijn parochianen in de kerk komen, waar hij hun van de preekstoel af meedeel de de gedragslijn, die zij, ingevolge de be sluiten van 't comité te volgen hadden en te vens wees op diensten welke '1 algemeen be lang van hen verwachtte. Op deze wijze heeft mevrouw Mach ar ez oen eenigszins ordelijk leven te Soissons gaande kunnen houden. Tweemaal zijn de Duitsche troepen door do stad getrokken, die, zooals men weet. ook 'een bombardement, te doorslaan heeft gehad. Anderhalve maand lang trokkeu er troepen door en aanhoudend werden er opvorderin- gen aan de gemeente gedaan. Zoo werd er, j volgens de Matin, op een dag door den in- i tendant Kagelman 70,000 k.g. paardevoer, 70,000 k.g. levensmiddelen voor soldaten en 20,000 k.g. tabak en sigaren opgeëischl met de bijvoeging, dat als dit alles niet bijeen gebracht werd, do slad in brand gestoken zou worden. En de kanonnen werden op do stad gericht. Mevrouw Maeharez IRet zich niet van haar stuk brengen. „U vraagt to weinig", moet zij tegen den Duitschen in tendant. gezegd hebben, „u moet er de zon en de maan nog bij vragen. Die zou ik u even gemakkelijk kunnen geven." Overigens is 'zij toen aan het verlangen van de Duitschers .binnen de grenzen van 't mogelijke zooveel mogelijk tegemoet gekomen. Aan een bej- sdbieting is Soissons ten slotte, toch niet j ontkomen. EEN BRIEFK AART-DRAMA. Hoe tragisch de oorlog wezen kan, bewijst zoo schrijft de Weser Ztg., de volgende brief kaart, welke dezer dagen door een jonge verloofde te Alfold in Duitschland ontvan gen werd. Be veldpost-ansicht, met een beeld uit Passy-Grigny, was gedateerd van 14 Sep tember en luidde als volgt: „Lieve Anna! Vandaag wordt ge weer een jaar ouder, en larijke gehikwensclien zullen u wel ten deel vallen. Het is vandaag ook de tweede verjaardag van onzë verloving." Daaronder werd door een andere band het volgende geschreven: „Geachte juffrouw! Ik ben een kameraad van Elze. Het eerste ge deelte heeft hij nog geschreven. Nu moet ik u echter mededeelen, dat Elze voor een balf uur den heldendood voor het vaderland ge storven is. Wees sterk en verdraag ook gij deze tijding met (heldenmoed. Ullrich." DE GEWELDIGE 42 c.M. KANONNEN DER DUITSCHERS. ««sneuvelde Boeren zegt hij herinneren wfarwf8?1 onzen Plight en het bloed van de ii j- Engelsche concentratiekampen ellendig omgekomen vrouwen en kinderen roept om wraak. Wnt de woorden van Botha betreft, men moet daaraan slechts zooveel waard© hechten als de diplomatie in kriti sche tijden verdient; veeleer dient men aan dacht te schenken aan de daad van generaal Beyers, die het opperbevel neerlegde. Dat strijdkrachten uit de Kaapkolonie in Duitseh Zuid west-Af rika binengedrongen zijn, be treur ik ten zeerste, ik kan echter mijn ve len vrienden, die mij in deze dagen om op heldering vroegen, slechts antwoorden: Ben ik mijns broeders hoeder1? Voor mij 5» deze treurige en smadelijke zaak opnieuw een be wijs voor hetgeen Engelsche leugens kunnen bewerken, want den Boer is blijkbaar plech tig de verzekering gegeven, dat de hem niet gunstig gezind» Duitsc/h© regeering het grondgebied van de Unie wilde .inpalmen en zoo al meer. Het volk der Boeren moge nog zooveel fouten hebben, ondankbaar is het niet en wij zullen nooit vergeten, lioevele tranen gedroogd, hoevee] nood gelenigd en hoofd en per jaar niet minder dan 52.3 K.G.; tegen een Engelschman 47.6. een Fransoh- man 35.6, een Hollander »n Belg 34.3, een Oostenrijker 29.0, een Ru» 21.8 en een Ita liaan zelfs niet meer dan 10.4 K.G. vleesch per hoofd en per jaar. Dit enorme vleeeohr verhruik is tot nu toe IJ oor de veeteelt in Duitschland metterdaad gedekt geworden. Aan dierlijke voedingsmiddelen ontbreekt het dus Duilsdblaud zeker niet. Ruebner gaat dan over tot de beschouwing van pro ductie en consumptie van de plantaardige voedingsstoffen, de aardappelen, het graan, de groenten enz. en komt tot de slotsom, dat (hij met absolute zekerheid durft te be weren, dat tarwe en rogge tezamen genomen de behoefte voor brood- en meelbereiding uit de inlandsche productie niet alleen volko men dekken, maar dat er zelfs nog een be langrijk overschot uit den oogst overblijft. Dat de Duitsche si ach tv ee markt in staat is het Duitsche volk te verzorgen, blijkt ook uit de zoo juist gepubliceerde resultaten der veetelling op 1 Deecember 1913; ook deze toont dat dé veestapel sterk is toegenomen. Het jaar 1912 leverde vergeleken met 1967 t GRAAF ZEPPELIN. BERLIJN, 1 Oct. (Eigen S.-corr.) Graaf Zeppelin reisde verleden Maandag door Essen. Daar werden hem geestdriftige ova ties gebracht. Op een aan hein gestelde vraag, of hij ook de Engelsehen niet vergeten had, antwoordde de krasse oude heer, dat hij al het mogelijke zou doen! Graaf Zeppelin is persoonlijk werkzaam bij den arbeid aan zijn luchtkinise.rs. ONDERAARDSCHE DUITSCHE VESTIN GEN IN FRANKRIJK. ROME, 1 October. De Secolo beschrijft den wondervollen aanleg van de Duitsche loop graven. Bewonderenswaardig is van militair standpunt beschouwd^ dat 'het reusachtige molswerk overal ontstond waar de Duitsche troepen zich even ophielden. Diegenen, die er alleen maar van hooren zeggen iets van vernomen hebben, kunnen er zich geen voor- stolling van maken: met eigen oogen moet men die loopgraven aan de Aisne gezien heb ben, die nog dieper en nog meer vertakt zijn dan die aan de Marne! In hoofdzaak zijn zo bijna altijd in drie onderdeelen verdeeld: het eerste deel is slechts voor de' nachtelijke voorposten be stemd 200 meter verderop liggen dan de h'oofdloopgraven, die deels gecementeerd en afgedekt zijn, zjj het om een gemakkelijk in dringen te voorkomen, zij het om d» verken ning door aeroplanen te beraoeilijken> Aohter deze tweede linie van loopgraven vindt men nu niet meer echte loopgraven, doch bepaald groote en lange holen, waarin die levensmiddelen, de munitie en do keuken» ondergebracht zijn en waar men ook de slaap plaatsen aantreft. In deze holen vindt men ook nog de veld kanonnen, terwijl het grooto belegeringsge schut weer achter deze linie op hunne plat formen van beton opgesteld zijn. Kortom: het is een heele, zoo te zeggen onderaardsche stad, met kruis- en dwars- gangen, die zich wel over 10 kilometer in het Aisnedal tot aan de Argonnen uitstrekt, en waar zich een bevolking van duizenden en nog eens duizenden zóó goed verbergen kau, dat men op 100 meter afstand hunne tegen woordigheid niet bespeuren kan! DE ZEPPELIN BOVEN OSTENDE. OSTENDE, 30 Sept. Het was precies kwart voor elf 's avonds en he.el Ostende lag reeds in diepe duisternis gehuld, toen een telefoon bericht uit Thourout den plaataelijken com mandant van Ostende ervan verwittigde, dat een Zeppelin, van Oudenaerdlfc komende, Thourout in' de richting Ostende overvlogen had. Eu reeds ecu paar minuten later kon men het verontrustende gebrom van de propel lers van een Zeppelin op tweehonderd meter boven de daken der stad hooren. De Zeppelin zoekt met zijn reuzenschijn- werpcr het strand af en neemt dan richting op het Bois de Boulogne en het station aan het strand. Spoedig daarop verscheuren vier gewel dige- ontploffingen de nachtelijke stilte: de burgerwacht, die op het station zich bevindt, geeft wel eenige schoten op het luchtschip af, maar onder windstilte verdwijnt he. spookselhip in de nachtelijke duisternis. De knal der ontploffingen heeft natuurlijk heel Ostende uil den slaap gewekt, en tien minuten later ijlt alles op het strandstatiou toe. Maar al is ook het met sterren bezaaide firmament van wonderbare helderheid, bet is toch niet mogelijk den heelen omvang van de door de bommen veroorzaakte scliada vast te stellen. Eerst het daglicht geeft uit- sluisel over den omvang. Do cc ret o hom is op een open plek in toet Bois de Boulogne gevallen. Ze heeft een reusachtig gat van meer dan 10 meter wijd eu meer dan 5 meter diep geslagen: overal zijn stof- en aardkluiten in het rond ge slingerd. De tweede bom is op een klein plein tus- edhen station en strand neergekomen: in een cirkel van vijf meter doorsnee is de aarde geheel omgewoeld. Een derde hom is op het plaveisel geëx plodeerd; hoewel ze zich slechts een meter diep in den grond gehoord had. zoo heeft ze todh een vreeselijke werking gehad: op hon derd meter in den omtrek zijn alle venster ruiten gesprongen en ook in een paar spoor wegwagons zijn de ruiten vernield, en een zuil uit blauw graniet is tweehonderd me ter van het station weggeslingerd Maar de grootste sdbadc heeft bom num mer vier aangericht, ze ontplofte in het bu reau van een visehexporteur. met name Wil- leins, en het fantastische vernielingswerk, dat, ze daar aanried,tte, geeft eeu denkbeeld van haar kracht. Ze is door het dak geslagen en heeft dit weggeslingerd en is dan op een buitenge woon zware brandkast terecht gekomen. Van deze brandkast waren maar een paar stuk ken in de hoeken van het vertrek ie vin den. De overzijde bad op ongeveer twintig plaatsen diepe sporen in het muurwerk ach tergelaten, Dcor den geweldigen luchtdruk was ook de s|ioep van het thuis gebarsten, en een kleine ijzeren cassette, die in de brankkast gelegen had, was diep in den houten vloer ingeboord. Terwijl nu de hom op die geweldige wijze in het bureau van den viscbhandelaar huis hield en ten slotte nog een gat in den grond sloeg van twee meter diep, was op de eerste étage een schoorsteenmantel, waarop een Christusbeeld stond, geheel onbeschadigd ge bleven 1 Dat is alles wat er van mijn zaak is over gebleven, klaagde de heer Willems. „Al over de dertig jaar staat Christus daar. en ook vannacht, lieeft Hij Zich niet van de plaats geroerd Nu worden er overal machinegeweren op gesteld, die het verschrikkelijke roofdier hij een nieuwen aanval op de stad vernielen zullen! EEN DUITSCHE VLIEGER BOVEN ANTWERPEN. ANTWERPEN, 2 Oct. (Part.) Hedenmiddag jmgeveer 4 uur vloog een „Taube" boven Ant werpen. Oogonblikkelijk werd een scherp kanonvuur op het vliegtuig geopend, echter zonder resultaat. De Duitsche vlieger wierp eenige bommen nabij Berchem, op het kruispunt van den spoorweg naar Holland. De spoorlijn werd niet beschadigd. Van vele huizen uit de omgeving werden ruiten en deuren stukgeslagen. In de Schuytenstraat is een kind gedood door een gedeelte van een projectiel, op den vlieger afgeschoten. Als bewijs dat de bevolking geen angst meer heeft moge dienen, dat bij een gevolgd lucht duel tusschen Duitsche en Engelsch-Belgische vliegers duizenden menschen op straat waren, ondanks het militair bevel van onder zulk» omstandigheden in huis te blijven. De Duitsche vlieger wist te ontkomen. BERLIJN, 2 Oct. Naar officieel bekend gemaakt wordt heeft de kruiser „Karlsruhe" onder kapitein Koehler in den Atlantischen Oceaan zeven Engeledhe schepen in den girond geboord. De Karlsruhe is een kleine kruiser van 5000 ton, in 1912 gebouwd, die ongeveer 98 knoopen loopt. BELGISCHE BERICHTEN. ANTWERPEN, 2 October. Het Hbld. van. Antwerpen schrijft, dat alle inlichtingen, door het blad vergaard, overeen stemmen, dat de ver liezen der Duitschers, die Antwerpen belegeren, in den nacht van Woensdag tot Donderdag ont zaglijk moeten geweest zijn, terwijl die van d« Belgen buitengewoon gering zijn Rond 3 uur in den morgen, toei - BHe'ische

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 5