DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. De oorlog. Winterpantoffels. P. W. TWEEHUIJSEN, TELEGRAMMEN. Kinderhuisirest 2i-3l»33, HaaHom IfesSOIIG 6 GOTGBES1 I9i4i 40i ■gang 6io« 3774 f Bureaux wan Redactie en Administratie Intercommunaal Telefoonnummer I486» VAN HET WESTELIJK OORLOGS- TOONEEL. BARTELJOBiSSTiKAAT 27. Haarlemsche Alledacjes No, 1448. HOWE HUWLEK» CODRMT ABONNEMENTSPRIJS» Per 8 maanden voor Haarlem 71-® Voor de plaatsen, waar eon agent 1» gevestigd (kom aer gem.) 1-35 Voor de overige plaateen in Nederland franco per poet -1-80 Afzonderlijke nummers PRIJS DER ADVERTENTIëNi Van 8 regels 60 cent (contant 50 cent). Iedere regel meer 16 cé. Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 et per regel. Bnitenl 20 et j Dienstaanbiedingen 25 ct (6 regels), driemaal voor 50 ot (h contant), j aimsrmr~i i OVERZICHT. Be vraag wordt gesteld, waarvan de Duit- >chers Antwerpen willen nemen. Bat wordt Natuurlijk gissen: óns lijkt het, dat men. het beleg van Antwerpen moet beschouwen in verband met de nieuwe offensieve beweging Van veldmaarschalk von Kluck, en berich ten over nieuwe Engekche troepen die in 3S'oord-Eiankrijk en België landen: Duitech- 'land wil, zoo meenen wij, er een einde aan 'Diaken, dat het groote leger in Frankrijk 'op den rechtervleugel onophoudelijk door nieu we, versche troepen van den tegenstander iwordt afgemat. Wanneer Antwerpen is be zet, is er van België niets meer over, hoopt •tie Buitsohor ook do Belgische militaire macht gebroken te hebben, en is hij tevens de baas in heel Noord-West-Frankrijk. Dan wordt En geland bedreigd met een luchtbombardement of een vlootaanval. Het beleg van Antwerpen gaat dus tegen Engeland vooral. Waarom ook op verschillende punten van België do D'uitischers weer offensief optreden en het land afjagen, wordt duidelijk wanneer meu nagaat wat het karakter is geworden van deii oorlog in België. Die is nu zuiver guerilia-oorlog geworden. Overal hu,zen kleine troepjes Belg.s. he sol daten, door do bevolking gevoed en verborgen, üie dan hier, dan daar spoorwegen vernielen of telegraaflijnen doorsnijden, uhianen en an- bt-ro troepen beschieten, zwerven rond de ilitaire traiisjxjrten. Daar moot do Duit- B-hcr een einde aan maken en het is begrijpe lijk dat de bevolking, die natuurlijk die ver sin eido Belgische soldaten steunt en helpt, al is het ook niet direct, er mede onder te lijden heeft. Op den rechtervleugel van de geweldige slaglinie in Frankrijk schijnen de Duitschers succes te hebben: von Kluck trekt bij Roye en Arras (Atrecht) steeds verder op en breid.t zijn liniën dl maar uit: men brenge dit, zooals gezegd, in verband met de actie der Duit schers vóór Antwerpen, met het telegram dat Doornik door de Duitschers bezet is, en met de beweringen van de landing van een nieuw EngeJLsch expeditiekorps (waarvan we intusschen niets gelooven: Engeland kan op. het oogenblik geen corps van 70.000 man le veren), dan ziet meu, hoe er eenheid is van beweging op heel dezen uitgestrekten vleugel van de Duitsche legermacht. Uit Antwerpen-zelf is er zoo goed als geen nieuws. Een 'onzer beriehtgervers meldt ons via V lissingen (men zie onder „Telegram men") dat het er voor de Belgen slecht voor-staat, doch dat begrijpen we genoeg i De binnenste fortenrij wordt op het ooigen- blik beschoten: Oontich en Linth zijn reeds aangevallenlang zal het wel niet duren of we liooren: Antwerpen-zelf wordt gebombar deerdj Wat zal dat dan worden: capitulatie? Of bestorming? Van hel Oosten van Frankrijk hooren we absoluut niets. Uit Polen hebben we de volmaakte tegen spraak der Duitsche en Russische berichten over den slag van Augustow nog altijd niet opgehelderd gezien. Verder nieuws is er niet hedenmorgen. gecelebreerd door Z.Em. den Kardinaal. Geen enkel plaatsje was in de hoofdkerk on bezet. Honderden personen konden geen stoel meer vinden, O, de aanblik der hoofdkerk met de bid dende godvruchtige lieden bood een schouw spel aan, dat men nooit vergeten zal. Na het Lof bad de plechtige boetprocessie plaats. Het eerbiedwaardig beeld van O. L. Vrouw, de machtige patronesse van Antwer pen, werd er in gedragen. Het Allerheiligste werd gedragen door Z.Em. den Kardinaal. Aöhter Z.Em. volglen Mgr. de Wachter, wij-bisschop en Mgr. Cleynhens, en de leden van den kerkraad der hoofdkerk. Het baldakijn werd door voorname perso nen der stad gedragen. Rond 6 uur was deze dieproerende plech tigheid geëindigd en die niet te tellen schaar geloovigen verliet den Godstempel, met het j Genialiteit teruggekeerd (zij was van gehoor vaat betrouwen dat de Algoede en tevens te een Russisdb© grootvorstin) en wil haar der groote revolutie op de meeat barbaarsche wijze een menigte hunner Godshuizen hebben verwoest en zich ook vergrepen hebben aan on schatbare kerkelijke bezittingen en dat wel in de kathedraal Reims, in de eerste plaats! De bekende Engelsche maarschalk Lord Ro berts voert in een Engelsch blad aan: „Als wij beschuldigingen tegen Duitsche soldaten lezen, moeten wij wel bedenken hoe ook tegen onze dappere in Zuid-Afrika vechtende soldaten in dertijd absoluut onware beschuldigingen wer den geuit; laat ons er in ieder geval voor zor gen, de eigen handen rein te houden en de Duitschers zoodanig te bestrijden dat wij be halve hun genegenheid ook hun respect mogen winnen!" CURIEUS. Een Franseh blad meldt, dat die weduwe- grootbertogin van Anastasia Mecklenburg, een tante van onzen Prins Hendrik, en de schoonmoeder van den Duiteehen kroon prins.te Nizza haar Duitschenssdhap heeft afgezworen! Zij is weer tot de Russische na- de goedertierende patronesse van Antwerpen alle onheil van ons afweren zou, tot heil der stad, tot heil van het geliefkoosd vaderland. Even aandoenlijk en stiefelend was de plechtigheid in de St. Pauluskerk, waar met grooten luister Zaterdag de plechtige octaaf van O. L. Vrouw van den H. Rozenkrans begonnen ii». Reeds ontzaglijk was de toeloop Zaterdag namiddag, toen het beeld van O. L. Vrouw van den H. Rozenkrans naar Haren troon, midden der kerk, met grooten luister ge bracht werd. villa te Nizza voor het Fransehe Roode Kruis inrichten. Reeds vroeger hebben al lerlei rare geruchten over deze prinses, die aan het Berüjmsebé Hof allerminst gezien was, geloopen. BIDDEND ANTWERPEN. fiver don grooten biddag, welk© Zondag te Antwerpen gehouden is, schrijft d© Gazet van Antwerpen: „Het was gisteren aandoenlijk en indruk wekkend tevens in onze verschillende paro chiekerken. Een ontzaglijke menigte was reeds aanwe zig in de vroege Missen, en om zoo te zeg gen, had een algemeen© Communie plaats. Stichtend was het, die schaar geloovigen, mannen, soldaten, vrouwen en kinderen ter H. Tafel te zien naderen, terwijl het Aller heiligste gansoh den dag ter aanbidding was uitgesteld. tu de 'hoofdkerk werd de Pontificale Hoog mis bijgewoond door Z.Em. kardinaal Mer- oier. Z.Em. had plaats genomen op het Hoog- soor, onder eenen troon langs den kant van het Evangelie. Mgr. Cleynhene, dieken van Antwerpen^ Jmringd van een© talrijke geestelijkheid, of- Uoiëerde. De ruime kathedraal was geheel gevuld. Ns deze zielverheffende plechtigheid, gunden door de hoofdkerk de machtige ^■«olonen, het Vaderlandse^© lied spelende, tog 0°Jrenblik was aangrijpend, en de inge- ^^5©, biddende volksschaar was er ten door geroerd. DE TOESTAND IN DE BELEGERDE STAD. ANTWERPEN, 5 October (via Vlissingen, van particuliere zijde). De Duitschers drin- Maar Zondag was de schaar biddende ge-f?en als een stormvloed vooruit. Reeds zijn loovigen tot duizenden en duizenden aange- 2© vlak voor de binnenste fortenlmie geko- groeid, gebeden ten hemel sturende, om alle men, die met de geweldige 35 cM. kanonnen wee van de stad af te weren. wordt beschoten. In tegenstelling met de vele In de Hoogmis was de kerk proppensvol berichten en geruchten dat de groote 42 cM. en in het Bof was de tempel schier te klein kanonnen voor Antwerpen staan, kan ik u om die Ohristene schaar plaats te verleo- bcstatigcu dat alléén de Oosteni'iiksche 35 nen. Het machtig woord van den kanselrede-eM. mortieren gebruikt worden. Maar die naar, den eerw. Pater le Meester, boeide een j ZÜ» dan nog geweldig- genoeg. Iu twee dagen ieder. waren onze groote zuidfronten tot puin ge- Wat is 't een opbeurende dag geweest in schoten. Talrijke Engelsche^hulpaïdeelingen het vluchtoord der bevolking iu deze bange met zwaar selieepegftoUut ®Üa aan het front, oogenhlikken. O ja, onze Lieve Vrouw, de machtige Pa tronesse van Antwerpen, zal ons bijstaan en ons Hare helpende hand toereiken." ZOOGENAAMDE GRUWELEN. In het begin van den oorlog zijn er van weerszijden allerlei verhalen over gruwelen, vernielingen, ergerlijke mishandelingen e. d. verspreid. En die worden, zoowel in Duitschland als in België, grif en rotsvast geloofd. Het blijkt evenwel nu, dat daarvan veel, zoo niet alles, schromelijk is overdreven. Zoo is van Duitsche zijde beweerd en vol gehouden, zelfs in officiëele berichten, dat er tal van Duitsche soldaten door Belgen zouden zijn verminkt: neuzen, ooren afgesneden, oogen uit gestoken enz. Welnu: de directeur van het Akensche Zie kenhuis verklaart, dat voor zoover hij weet, geen enkel geval van zoodanige verminking is geconstateerd En te Aken moesten toch alle zwaargewonden passeeren. Ook Dr. Kaufmann uit Aken, de protes- tantsche veldprediker, srpeekt de verhalen van onmenschelijke behandelingen tegen. „Wij die in de onmiddellijke nabijheid vertoeven van de groote oorlogsgebeurtenissen in het westen, zegt hij wij kunnen er het beste over oor- deelen, welke geheel en al ongecontroleerde gru welverhalen van mond tot mond gaan, ook on der onze soldaten. Het generaliseeren van enkele op zich zelf staande gevallen is aan de orde van den dag." Daartegenover staat, dat ondanks alle pogin gen van de Belgen, om het voor te stellen alsof de Duitschers beestachtig zich gedragen hebben, ook van dien kant slechts praatjes en geruchten loopen, maar géén getuigen van zulke feiten kun nen worden voorgebracht. De Genèefsche schrijver Albert Ma lach geeft ronduit toe dat zijn zegslieden die hem gruwel, daden van Duitsche troepen hadden meege deeld hem bedrogen hebben en hij drukt zijn leedwezen daarover uit. De militaire berichtgever van de „Nieuwe Courant" zegt het volgende over de vraag der beschadiging van de kathedraal te Reims: „Fleel Europa roept thana ach en wee en schande over hst schuldige barbarenhoofd der Duitschers; ik zou echter den lezer op zijn ge weten af willen vragen, wat een aanvaller dan wel doen moet, als hij zijn bewegingen gehin derd, of zijn front bedreigd ziet aan den rand van, of in de oipgeving van eene zoo groote terreindekking als een stad ia, in dit geval Reims? Wat moet hij doen, als hij met zekerheid aan nemen kan, dat de opstelling zijner troepen, de stand zijner batterijen vanuit een daartoe zoo zeer geeigend punt als een kerktoren nn een maal is, door den vijand vastgesteld werden? Het Stokholmer blad „Hys Daglight Ale- Handa", verklaart het voor een plicht der neu tralen, de Engelsche, Fransehe en Russische praatjes over Duitsche verwoestingswoede in vijandelijk land, tegen te spreken; de neutrale j landen mogen toch niet vergeten, zegt het blad, Lof, ten 5 ure in de hoofdkerk, werd flat de eigene zonen vs« Frankrijk in de dagen doch ons leger en dat tier Engelschcn moet terugtrekken. De stoomboot voor koning Albert ligt onder stoom op de Schelde ge reed .De uittocht van burgers ten noorden duurt voort: echter mag niemand die uit de vesting is, er meer in. Ik wacht morgen de beschieting der stad-zclve. Wat zal dat zijn? God moge ons helpen! OFFICIEELE WAARHEID. ANTWERPEN, 5 Oetobeï. Reuter seint, dat de Belgische regoering officieel laat he kend maken: „De toestand van de versterkte stelling Antwerpen is dezelfde gebleven." DE FRAN8CHEN TREKKEN OP DEN LINKERVLEUGEL TERUG! PARIJS, 5 Oct. Reuter seint het volgende Fransehe communiqué: Op onzen linkervleugel, ten Noorden van de Oise, duurt de slag met buitengewone hevigheid yoort. Het resultaat is nog onbeslist. Óp sommige punten hebben wij terrein verloren. Op het overige front is niets veranderd. T DE VERWOESTING VAN LEUVEN. BERLIJN, 5 Oct. De „Nordd. Allgem. Zei- tung" schrijft: „De geheimer Regierungsrat" von Falke bezichtigde op 13 September de kunstmouumenten van Leuven met den toen- maligen burgemeester en bracht daarover het volgende rapport uit: „De als bibliotheek en universiteit gebruikte oude Lakenhal is met uitzondering van twee gevels, die staan zijn gebleven, totaal uitgebrand. De bibliotheek met haar zeer kostbaren schat aan handschriften helaas dientengevolge teloor gegaan. Afgezien van deze teer ernstige schade val len te Leuven geen verliezen van buitengewone kunstwerken te betreuren. Het Raadhuis is be waard gebleven, doordat op bevel van majoor von Mantêuffel, die de ramp zooveel mogelijk wilde beperken, de belendende brandende huizen omvergehaald werden. De St. Pieterskerk i» ernstig door het vuur beschadigd, zij kan echter in haar oorspronke- lijken toestand worden hersteld. De schilderijen in de koorkapellen., waarvan de kostbaarste zfjn de werken van Dierik Bouts en Meigers de Flemalle, zijn met alle andere losse kunstvoorwerpen van de St. Pieterskerk overgebracht naar een zaal van het Raadhuis. Van de oude kunstwerken der St. Pieters kerk is alleen het portaal vernield, het stee- nen metselwerk is echter bewaard gebleven De overige kerken van Leuven, die buiten 't terrein van den brand, dat ongeveer een zesde gedeelte van de stad besloeg, lagen, zijn vrij gebleven van het vuur. Derhalve totaal onbe- sohadigd: de St. Miohielskerk, de St. Jacobs- kerk, de St. Geertruidenkerk en het Collége du Saint Esprit met zijn bibliotheek. DE HOUDING VAN ITALlö. BERLIJN, 6 October. De officieuze Norü- detiteehe All#. Ztg. schrijft onder het op schrift: „Italië en die oorlog|".a Over deze kwestie laat zich een iri poli tieke kringen te Boekarest ervaren Roemeen als volgt uit: Het is onjuist, het besluit van Italië om in den tegenwoordigen oorlog onzij dig te blijven als een breken met Duitsch land en Óosbenrijk-Hongarije en als een toe nadering tot de mogendheden der drievoudige entente te beschouwen. Aan Italië werd die politiek door verschillende, uit do bijzondere omstandigheden van het koninkrijk voort vloeiende overwegingen geboden, omstandig heden, welke men ook te Berlijn en te Wee- nen op de juis te wij zo wist te waardeeren. De Italiaansche regoering heeft niet verzuimd om in weerwil van de verlokkingen van Fransehe en Engelsche zijde, 'vastbesloten bij die houding te blijven en haar beleid ook tegenover enkele stroomingen in andere rich ting in haar eigen land met kracht te hand haven. Als eenig richtsnoer van haar politiek beschouwt zij do verdediging van do belan gen van Italië en onmiskenbaar i3 het, dat ook de Italiaansche openbare meening zich bij een kalmere beschouwing van den toe stand deze opvatting eigen heeft gemaakt, wat vooral door de houding van de socialisten aan betockenis wint. Heb staat nu aldus met Italië, dat het rijk bij den huidigen oorlog geen onmiddellijk belang heeft. Italië heeft geen reden, do he gemonie van welke mogendheid ook, tc wen- schen, noch een Germaansché, noch een An gelsaksische, vooral echter geen Russische. BERLIJN, 5 Oct. (Eigen S.-corr.) De bui tengewoon zware gevedhten bij Arras hou den nog steeds aan, met uitzicht op goed ge volg voor de Duitschers. Veldmaarschalk von Kluck zet zijn actie op den rechtervleu gel der Duitschers mee succes voort in de omgeving van Roye. Den vorigen "Vrijdag hebben de Franschen daar groote verliezen geleden. DE „SCHARNUOBST EN GN EISEN AU." BERLIJN, 5 Oct. (S.-corr.) Het bericht van het Fransehe marine-ministerie, dat de groote Duitsche pantserschepen „Scharnhorst" en „Gneisenau" zich in de Stille Zuidzee bevinden, is juist. Ze liggen niet, zooals de Engelsche bladen wekenlang hebben beweerd, in Tsingtau opgesloten. De door hen beschoten stad Papeete op Tahiti is geen open stad, wijl zij drie batte rijen met ongeveer '20 stukken geschut van ver schillend kaliber bezit. DE DUITSCHE KEIZER EN DE KATHO LIEKE KLOOSTERLINGEN. AKEN, 5 Oct. (Part.) Van zeer vertrouwbare zijde wordt aan de „Aachener Echo der Gegen- wart" het volgende medegedeeld: „Zooals in de veldtochten van 1804, 1860 en 1870-71, zoo zijn ook in den huidigen oorlog wederom vele Franciscanessen uit het Aken sche moederhuis, Lindenplatz, onze troepen in het veld gevolgd, om werken van Christelijke naastenliefde te verrichten en do gewonde sol daten te verplegen. Zondag 20 September had den de zustertjes in het groote etappenlazaret te X de eer en de vreugde den keizer bij de gewonden te zien. Z, M. ging van bed tot bed en onderhield zich op de meest minzame wijze met de soldaten, welke hij naar hun geboorte land, hun regiment en den aard hunner verwon ding ondervroeg. Voor ieder had hij een deel nemend vriendelijk woord en ten slotte schonk hij ieder een prachtige roos. Ook de zustertjes, die tusschen de bedden der gewonden verspreid stonden, werden door den keizer met een krach- tigen handdruk bgroet en in het gesprek ge haald. Toen een der zusters op de vraag naar haar geboorteland antwoordde, dat zij uit Coblenz kwam, zeide de keizer: ,.Daar was ook mijne grootmoeder langen tijd, daar heeft zij veel goeds gedaan. Zij heeft ook uwe congrega tie krachtig bijgestaan, toen er in Coblenz eene nederzetting moest worden gesticht. Nu hebben wij het nnt daarvan." Z. M. vertelde vervolgens aan de zusters, dat de monniken van een Bel gisch Benedictijnerklooster hun vaderland had den moeten verlaten, maar nn veilig te Maria- Laach zijn." OF 'T HELPEN ZAL?. PARIJS, 6 October. De „Croix" bevat een oproep van Z.Em. de kardinaal-aartsbisschop van Lyon, die bedoelt den Franschen een peti tie te doen teekenen, om de terugroeping der verdreven religieuzen te vragen. Deze tweede petitie is gericht aan de Presi dent der Republiek en luidt als volgt: „Mijnheer de president, de gezinnen der strijders, ziende het gebrek aan verpleegsters, dat begint te heerschen en zich steeds nijpender zal doen gevoelen, verzoeken eerbiedig doch met aandrang, dat aan de verbannen Zusters zal worden vergund terug te keeren om de gewonden in de hospitalen te dienen en dat de uit de hospitalen verjaagde Zusters er zullen kunnen terugkeeren, zoodra haar dit zal worden verzocht." Daar in de meeste parochies zoowel de kape laans als de mannen, welke zich gewoonlijk met het parochiale werk belastten, ontbreken, heeft Z. Em. voorgeschreven, dat de pastoors hand- teekeningen voor deze petitie zullen inzamelen met de hulp der vrouwen-organisatie als de TELEFOON 1770. FLINK ZOOI De Jansstraat-Vereeniging. die gisterenavond bijeenkwam om te beraden wat harerzijds kon worden gedaan ten bate der Belgische vluchte lingen heeft ziek goed gehouden! Besloten is om te zorgen dat men aan de afdeeling Haarlem van 't Ned. Comité voor Belgische- en andere vluchtelingen een huis kant en klaar gemeubeld kan aanbieden, war dan een paar gezinnen tijdelijk een onderdak zullen kunnen vinden. De leden der "Vereeniging en bewoners der straat, die daarmede aan anderen een uit nemend voorbeeld geven zullen do banden in elkaar slaan en zelf zorgen, dat 't huis waarover men gratis de beschikking kreeg, van 't noodige ameublement wordt voorzien.. Een ieder zal nazien of hij niet 't een ot ander daarvoor kan ofstaan, 't zij bedden, goed of iets andors, en verder zal een lijst voor een bijdrage in geld in eeus worden gepresen teerd. Bovendien zal men ook in de gelegenheid worden gesteld om een wekelijksche bij drag- ter beschikking te stellen. Alle aanwezigen waren vol vuur voor da zaak en zegden flink hulp toe. Men zal trach ten, dat men reeds hedenmiddag de zaak kant en klaar voor elkaar heeftl Dat is nog eens aanpakken en krachtdadige hulp verleeneu! Een woord van hulde aan den voorzitter, die de zaak in zoo goede richting stuurde en wiens krachtige oproep tot hulp verleening in zoo goede aardo viel! De Jansstraat-Vereeniging geeft hiermede een schitterend voorbeeld ter navolging. Want.... men zit 't meeste er mede om ge- heele gezinnen onderdak te brengen. Men zal de gezinnen moeten splitsen en dat is toch eer ongezondo toestand. De moesten willen wel kinderen huisvesten en dan nog 't liefst meisjes! Evenwel dit- is wel duidelijk 't is 't meest gewenscht om een gezin bij elkaar te kunnen laten! De heer Stinis, de ziel van heel de beweging ten bate der vluchtelingen deed ter vergadering belangrijke mededeelingen, waarvoor wij naar ons Stadnieuws verwijzen waaruit blijkt, dat nog heel wat geld noodig zal zijn. In verband daarmede wekken wij nog eens op tot een krachtigen finantieelen steun. Oók die is zeer noodig. We vertrouwen, dat men dien gaarne zal geven. Behalve een woord van hulde aan 't Bestuur der Jansstraat-Vereeniging Voor 't nemen van 't initiatief in dezen, een woord van dank aan den heer Stinis voor diens heldere uiteen zet ting van den arbeid ten bate der vluchtelingen. Men kreeg er den indruk uit', dat aan dézen arbeid veel vast zit, maar, dat men de zaken flink aanpakt en dat men een helderen kijk op den toestand heeft, dat men er naar Btreeft om op alle gebeurlijkheden, ook in de toekomst voor bereid te zijn. En eindelijk, dat ook na 't eindigen va» den oorlog nog wel een en ander voor de vluchte lingen valt te doen. Daarom nog eens: zegt hulp en steun toe, zooveel ge maar kunt!....- De naastenliefde, een der voornaamste deugden, vordert dat van ons! „Ligue des Femmes Frangaises' Patriotique des Frgngaïses." en de Ligue DE MOHAMEDANEN EN ENGELAND. KONSTANTINOPEL, 5 Oct. Het te Calcutta verschijnend Perzisch blad „Hablulmalin" wijst, naar een bericht van Wolf's bureau, op de ont stemming, die in de gelieele Mohamedaansche wereld is gewekt door de tegenwoordige politiek van Engeland. Ongetwijfeld zal Turkije, dat in de Islamietische wereld onbegrensden invloed heeft, zoo zegt het blad, niet nalaten de Duity schers te steunen, zoo al niet materieel dan toch moreel. Minister Grey heeft de traditioneele be trekkingen tusschen Engeland en Turkije ver* broken en tie ware belangen van Engeland op geofferd aan de koninkrijken Griekenland eo Montenegro. Indiërs, Egyptenaren en Perzen beschouwen de Engelschen als hunne vijanden. Orey heeft de Mohamedanen genoopt tot aan sluiting en geen macht ter wereld kan Turkije eo Perzië thans meer van elkander scheiden. Egyptenaren, Indiërs, Chineezen en Afrikanen zullen zich in dezen heiligen bond vereenigen. De in de Engelsche koloniën wonende Mohame danen kunnen tiunne regeeringen niet meer trouw blijven. De Mohamedanen in den Kaukasus, Turkestan en Transkaukasië kunnen Rusland m -it trouw

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 1