Laatste Nieuws. Uit Holland's i-oofdertwaitier Berichten reeds geplaatst in onze vorige oplage. De Oorlog. NIEUWS UIT OEN OMTREK. UIT DE ZAANSTREEK. Telegratisch Weerbericht MARKTNSEUWS. Advertentiën. «4 ymS&enigingen worden'opgeridbit;- Met eenige plaatsen is men daarover reeds in bespreking. Op die manier zal men de Voeten Jeu mi bestrijden van een eventueel Kpees tegen Lotisieo. Een der aanwezigen, een lid van 't comité, veronderstelde, dat indien een eventueel pro- nes tegen Lotisieo moclit worden verloren, de Regeering wel een „noodwetje" zal indie nen zal ingrijpen. Besloten is ten slotte hier ook een veree niging als te Amsterdam te stichten. De maximum contributie zul 1 per jaar. zijn. Aansluit zal men zich hij den Bond te Amsterdam. Velen gaven zidh reeds als lid op. Men kan zich verder opgeven bij den heer Michielsen, Secretaris, van 't Comité van Actie tegen Lo tisico, Gaelstraat 1B. Oicseis toewoei* wan vluchtelingen» De aankomst» Op denzölfden tijd als den vorige 11 dag kwamen ook gisteren heel wat vluchtelingen hier aan. Dezelfde tooneelen als toen zagen Wij ook nu. Maar.... die nu aankwamen waren kennelijk heel wat meer onder den indruk. Velen van hen hadden in den vroegen ochtend Antwer pen verlaten, waar toen cte toestand aller- critickst was. Dtaar waren onder hen, die in tranen uit barsten bij hun binnenkomen in de wacht kamer. Dat was een heel aandoenlijk gezicht.... Vooral een reeds bejaarde deftige dame, die met. haar echtgenoot naar hier was ge vlucht, was geheel van streek en 't duurde geruimeh tijd 'eer dat ze gekalmeerd was. Het houdt dan ook heiel wat in om goed en have in den steak te laten en op gevor derden leeftijd 't land te moéten verlaten, waar men zoolang heeft gewoond, berooid van schier alles En daarbij komt 'dan nog de gedachte aan de ellende van den oorlog! De dames-helpsters van 't comité richtten menig woord van bemoediging en opbeuring- tot do ai-me vluchtelingen, onder wie velen waren, die te Antwerpen eigen zaken had den gehad. Welgestelde lieden, die alles hadden moe ten achterlaten. Geen wonder dat er bij wa ren bij wie 't gevoel te machtig werd! We spraken een kleermaker, een Amster dammer van geboorte, die jarenlang in Ant werpen had gewoond, en daar met. een Ant- werpsche was gehuwd en die nog heel wat geld er onder zijn clientele had zitten, waar v'an wel niets meer zal terecht kjoinen. Hij had twee kinderen bij zich, en dan noi een meisje van 13 jaar, waarvan hem 't adres van de ouders onbekend was, maar hij had hen beloofd voor hun kind te zullen zorgen. Die belofte zou hij gestand doen en zoo. had hij 't kind mode naar hier genomen. Hij deelde ons een en ander- medo van den toestand in Antwerpen. Vooral wanneer een luchtschip naderde was dc angst groot. Allen vluchtte dan in kelders en overal werd alarm gemaakt; de booten bliezien om to waarschuwen, dat gevaar naderende was. Een ander zeide ons, dat de Regecring had verzocht om steeds emmers met water in gereedheid te houden voor 't geval door de uitwerking der granaten brand mocht ont staan, onmiddellijk te kunnen blussehen. Allen hadden momenten van grooten angst mede gemaakt,... En, o zoo dankbaar waren ze, dat ze hier iu Holland in veiligheid waren. Over do vrien delijke behandeling hier ondervonden waren ze allen opgetogen. „Hoe zullen we dat ooit aan Holland kun nen vergelden" zeido ons iemand die eerst van Mechelen naar Antwerpen en nu weder van daar naar hier was gevlucht, „God geve, dat Holland-van de ellende van den oorlog- bezorgd blijve" voegde hij er aan toe. Ook nu weder waren onder de vluchtelingen moeders met zuigelingen, die ze koesterden en met kleine kinderen nog. Een van hen had een zuigeling van nog geen twee maanden bij zich. Menig aandoenlijk tooiieel zagen wij er Maar ook menig van hulpbetoon. Op wat niet lal werden de kinderen onthaald: op tabletien chocolade, koekjes, beschuitjes, melk, alles in overvloed. Zooveel ze maar wilden en lusten konden ze krijgen. Daar waren heel wat. lieve aardige kinderen jonder. De heeren van 't comité deden al hun bost dat. nadat ze in ruime mate van verversching waren voorzien, de vluchtelingen spoedig on derdak werden gebracht. Eu alles liep heel vlot van stapel! Had deze trein wel bijna een 100 tal vluch telingen medegebracht, 'te 8 uur kwam en we der een binnen en té 10 uur nog een, die te zamen er wol een 200 aanvoerden. Nader vernemen wij, dat te 8 uur 57 en te 10 uur 177 vluchtelingen wei-den aange voerd. En te half 1 uur vannacht'kwam nog een trein binnen, die er 10 medebracht. Dat waren menscheii, die des middags nog gelegenheid hadden gehad om uit Antwerpen to kunnen vluchten Ze' hingen een schrikkelijk beeld op van de ellende en den angst wekken den toestand binnen de zoo benauwde veste. Alle burgers die maar vluchten konden h'adden op verzoek der Regeering de stad verlaten. 'tWas een algemeen: sauve qui peut geworden. De Regeering was naar Ostende overge plaatst. Maar de koning is in Antwerpen gebleven, getrouw op zijn post. En de sol daten hielden er zich flink Van een ander weer vernamen, dat de Belgische Regeering geheel onder den in vloed van Engeland zou staan en dat 't feitelijk Engeland Is, die nu in België do lakens uitdeelt. Vooral in de late avonduren bracht de trein gezinnen met veel kinderen binnen en groote families. Een was er bij, vader, moeder, doch- fcers en kleinkinderen, te zamen 13 perso nen vormende. Ook dezen lallen werden vlug van ïlink belegde broodjes, koffie en chocolade voor- fcien, terwijl vele kinderen melk kregen. Méér dan één vrouw was van vermoeienis bijna uitgeput. Typisch was 'dat een der vluchtelingen ook *ijn trouwe hond had medegebracht.... Natuurlijk konden op dat late uur niet zoo groote getal envluchtelingen meer hij particulieren onder 'dak worden gebracht Waar dat echter nog kon, geschiedde het De anderen werden met wagens van de N. Z. H. Tram naar de oude R. K. Kerk te Schoten gebracht, waar alles in gereedheid was gebracht om hen te ontvangen. En daar is ruimte om velen te herbergen. Ook naar tal van arfdere localen en hotels werden v!an Een gebracht. In alie localiteiten wtaar maar ruimte beschikbaar was, werden ze per huto's en rijtuigen vervoerd. Alles zit nu tjokvol. Natuurlijk had jrnen daar de handen vol mee. Tot l'aat in den nacht werd er met stroo gesjouwd om den mensclien in zooveel loca len een rustplaats te kunnen bieden, waar ze konden gaan slapen. Maar vele handen maken 't werk licht en ieder, die maar helpen kon, hielp mede. Men had echter oofe groote voldoening van zijn arbeid, daar alles zoo goed liep.... Het ^as "Wel "half 3 uur geworden, eer dat men met al de vluchtelingen klaar was. Van de laatste tien werden er hier 2 en te Schoten in de oude R. K. Kerk 8 onder dak gebracht. Dleze allen zullen .heden bij particulieren worden ingedeeld. De lierbcrging. Zooals we reeds in ons vorig nummer meld den, werden ook eergisterenavond een aan tal vluchtelingen in de oude R. K. Kerk te Schoten onder dak gebracht, allen gezinnen, om daar dien nacht te vertoeven. Alles was daar goed voor hen ingericht, dank zij de uitnemende zorgen van den Zeer- eerw. heer Meeus, die zich ten aanzien hier van heel verdienstelijk maakte. Al lag meii op stroo, dat er des avonds in derhaast was binnengebracht, men sliep er heerlijk en gisterenochtend om 7 uur reeds was zorg- gedragen, dat voor allen koffie en brood in overvloed gereed stond. Nu dat lieten de vluchtelingen, die er zich aan de tafels, die in de middenruimte waren gezet, konden zitten, zich goed smaken. De vrouwen hielpen daarna om 't locaal schoon te vegen. In de pastorie was des middags voör allen een heerlijk warm maal gereed gemaakt en daarna verlieten de vluchtelingen deze gast vrije plaats, waar men hen zooveel goed had gedaan, om elders te worden ingedeeld. Een woord van dank aan den Zeereerw. heer Meeus die bij de komst en 't heengaan der vluchtelingen aanwezig was, vooral wat hij voor hen heeft gedaan. In 't voorgedeelte van de kerk Staan bed den klaar om indien er zieken onder de vluchtelingen mochten komen, ze daar te kunnen huisvesten. Dat is een soort van noodhospitaal. De apotheker Schoorl zegde toe de eventueel benoodigde geneesmiddelen gratis te zullen leveren. Bovendien liggen er heel wat ldeeren op gestapeld.... Het" gebouw Van de Martha-vereeniging zit vol met vluchtelingen. Daar zijn er wel 26 oncJrn- dak' gebracht, waaronder moeders met kinderen en een met een zuigeling- van 7 m'aanden. Ook hier wordt voor allen uitne mend gezorgd. Men zorgde dat ej- heerlijke bedden kwa men en voor de zuigeling zelfs een wieg, die men kon leenen-' Allen werken hier samen om ds vluchtelin gen v'an alles te voorzien. Do Elisabeths- vereeniging zorgt voor melk, do Vincentius- vere-cniging voor een warm maal, 't steun comité voor brood, particulieren voo-r suiker en boter, enz., en de dames der vereeniging vöor de bediening en het huishouden. De dames getroostten zich heel wat, eer dat zé dit alles voor elkaar hadden. Maar, als goede Katholieken, deden ze dat gaarne, Dit, is nog eens bewijzen van Katholieke weldadigheid D'at de vluchtelingen 't hier goed hebben, 't behoeft na al 't, voren vermelde nauwelijk gezegd. En wel komt der dames, die dit alles zoo keurig regelden waruie dank toe. Met groote voldoening zien we, d'at men van Eoomschen kant zidh zoo zeer beijveren om uit naastenliefde de vluchtelingen hulp te verleenen, van wie zoovelen onze geloofege nootffli zijn Ook in de Gouden Leeuw en de andere gebouwen, waar vluchtelingen werden ge herbergd, ontbrak 't hun aan niets i Het laatste nieuws. Natuurlijk had men gisterenavond in de oude E. K. kerk te Schoten heel wat te doen. Doch allen weerden zidh flink. Vooral Mevr. Beynes was tot laai in den nadht bezig met de zaak der huisvesting van de vluchtelingen hier. Een reuzenarbeid. Ook de Zeereerw. heer Meeus en de eerw, heeren kapelaans gaven herhaaldelijk van hun belangstelling blijk. Er zijn nu in Haarlem en in de onmiddel lijke omgeving- een 500 vluchtelingen geher bergd. Vandaag zullen er, naar we vernamen, niet meer komen. Thans heeft het Comité de (banden vol werk met allerlei administratieveu arbeid en met de verdere regeling van de huisvesting van hen, die gisteren voorloopig onder dak werden gebracht- Dat alles moet eerst voor elkaar komen!.. LOONREGELING IN HET BLOEM BOLLENBEDRJJF. Men zendt ons onderstaande motie, aangeno men op een vergadering der afd. van den Ned. R. li. Bond van Bloemist-, Tuin- en Land arbeiders De Afd. Haarlem van den Ned. R. K. Bond van Bloemisten-, Tuin- en Landarbeiders, ver gaderd op Dinsdag 6 October 1914 in het ge bouw St. Bavo; gezien de loonregeling door de Vereen, van Werkgevers in het Bloembollenbedrijf te Over- veen, waaruit blijkt dat deze loonregeling dooi de werkgevers is vastgesteld tot Mei 1915, gehoord het d.d. 27 Sept. door genoemde Vereen toegezonden bericht, waarin zij kenbaar maakt dat het loon ook gedurende de winter maanden belangrijk zal verlaagd blijven, overwegende, dat nimmer door de organisatie der arbeiders is getracht, nadat zij te kennen hebben gegeven met eerstgenoemde loonregeling accoord te gaan, daaraan op eenigerlei wijze af breuk te doen en zij derhalve het recht hebben van de Werkgeversorganisatie hetzelfde te ver wachten, overwegende echfer, dat door de buitengewone tijdsomstandigheden sommige werkgevers mis schien niet aatt hun verplichtingen tegenover hun arbeiders kunnen voldoen, waardoor een noodmaatregel voor hen in deze te motiveeren zou zijn, ofschoon hierdoor toch geen afbreuk kan of mag gemaakt worden aan een regeling welke door beide partijen als bindend is be schouwd tot Mei 1915, zeker niet door hen welke niet door onmacht daartoe gedwongen worden, overwegende, dat juist in deze dagen meer dan ooit is gebleken dat de verschillende in de maatschappij levende groepen, op samenwerking zijn aangewezen en door genoemde daad mis schien vele gézinnen zwaar, of althans zwaarder dan nöodig is, worden getroffen, ""overwegende, dat de verbreking van een een maal vastgestelde regeling welke door de in stemming daarmee vanwege de arbeidersver- eenigingen als overeenkomst moet worden be schouwd en door de arbeiders ook steeds als zoodanig is beschouwd geworden door werk gevers welke niet door den drang der omstan digheden daartoe worden genoodzaakt, als schromelijk machtsmisbruik moet worden aange merkt, betreurt het besluit door de Vereeniging van Werkgevers in deze genomen, waardoor de goe de verstandhouding ten zeerste wordt geschaadt, besluit deze motie ter kennis van belangheb benden te brengen en aan het bestour op te dragen met het bestuur der werkgeversorganisa tie, zoo mogelijk, onderhandelingen aan te knoo- pen met het doel alsnog een meer billijke uit spraak dier vereeniging te verkrijgen, en gaat over tot de orde van den dag. GEMEENTERAAD. Gisterenmiddag vergaderde de gemeenteraad onder presidium van den burgemeester, Jhr. Mi-. Sandberg. Afwezig waren de heeren: Bruchk Petrie, Andraea, Seignette, van Roesum en Kleynen- berg. Med edqeli n gen. Werkverschaffing. O.m. werd medegedeeld, dat naar aanlei ding van een verzoekschrift van het Steun comité om zoo spoedig doenlijk de werk zaamheden ter hand te doen nemen, waar van de uitvoering was voorgenomen of in 't belang der gemeente kan worden geacht, dat deze zaak de volle aandacht van B. en W. heeft en dat hun college voortdurend in overleg- met den Directeur van Openbare Werken in deze richting werkzaam is. B. en W- stellen voor in dien zin aan hert Comité te berichten. Aldus wordt besloten. Verder geschiedde mcdedieeling, dat be noemd is door B. en W. tot klerk le kl. ter gemeente-secretarie, de heer W. Bernard Kluit en dat aan den heer W. C. Tous met ingang- van 1 December eervol ontslag is Verleend als assistent-boekhouder bij de ge meentelijke duinwaterleiding. De heer A. Jonk, benoemd tot leeraar te Amersfoort, verzoekt eervol ontslag als on derwijzer aan school no. 2, alhier. Wordt verleend. Vergadering met gesloten deuren. Daarna wordt een zitting met gesloten deu ren gehouden. HET 11. K. HE 1SVEST VNGS-CO M ITé. In de Tijd van eergisteravond komt een be richt voor, waarin gemeld wordt, dat de Zusters van de Mariasdhool alhier een 30-tal katholieke Belgische kinderen hebben opge nomen. Dit bericht 5» evenwel onjuist. De zaak ie, dat ze hij het Comité hebben opge geven, geneigd te zijn een dertigtal van de armste kineren te verzorgen. Wij maken erop opmerkzaam, dat zulk ver zorgen van alleenstaande kinderen ter hand genomen is door het Comité, waarvan Mgr. van de Wetering, Aartsbisschop van Utrecht, voorzitter, en Mr. J, N. J. E. Heer- kens Tliijssen alhier, de vertegenwoordiger ie, doch dat tot dusverre nog geen kinderen van die categorie hier aangekomen zijn. BURGERLIJKE stand. Ondertrouwd 7 Oct. G. v. Meerveld en J. v. Almkerk. D. v. Kampen en A. A. Peetoom. P. Vreeken en P- Brandt. A. J. de Nijs en J. P. Kappelhoff. D. Steenkist en O. Kooij. H: J. v. Bergen v. d. Grijp en T. Venerua. Getrouwd: G. Steenbeek en H. M. A. Schulp- zand. H. v. Ouden en H. J. Heérens. W. F. de Moor en J. Keuning-. p. E. Stokman en W. Scheffer. A. E. J. Scbrader en N Roos. Geboren: 6 Oct. z. v. G. J. Jager-Dolman. d. v. M. Kerkhoö'-Wijga. 7 Qet. d. v. O. Bergman-Schaap. - d. v. M. Herkes-Renout. -r- 'L. v. J. O. H. Kraalc-Dwars. Overleden: 6 Oct. J- van Galon-Heemskerk, 85 j., Zuid er Buitenspaarne. DE SLAG IN NOORD-FRANKRUK. Steeds heviger strijd. PARIJS. 7 October. Het communiqué van gisterenavond 11 uur deelt als het belang rijkste mede, dat op den Fransdhen linker vleugel, ten noorden van de Oise, de actie steeds feller wordt. Hulp voor den Dnitschen rechtervleugel. LONDEN, 7 October. Reuter deelt mede, dat de Times-correspondent in België 6 Oc tober seinde, dat een zeer belangrijke Duit- sche troepenbeweging plaats moet (hebben in Znid-België. Dien namiddag marcheerde een troepen macht, ter sterkte van 20,000 man infanterie, cavalerie en artillerie en een draadlooze te legraaf afdeeling, door Templcuve ten noor den van Doornik in westelijke richting naai de Fransehe grens. Het waren allen jonge manschappen. VELSEN. Merkwaardige aanbesteding. B. en W. zou den Woensdagavond aanbesteden de levering van brandstoffen voor het jaar 191415. In gekomen waren 4 biljetten; 3 van deze wa ren echter ongeldig, terwijl het vierde geen inschrijving, maar een mededeeling was. De omstandigheden, waarin we verkeer on. zijn oorzaak van de mislukking dezer aan besteding.. Gemeentezaken. B. en W. vragen den raad een crediet van 10,000 Voor den aankoop, van meel ten einde da t aan de bak keus te kunnen verschaffen, die het dan van do ge- meenet zullen koopen. B. en W. bestelden voor een bedrag van 5300. B. en W. stellen voor om de jaarwedde van den Directeur der Burgeravondschool te verhoogen en die met ingang- van 1 October op 130 vast te stellen. B. en W. stellen voor aan de Handels- vereeniging „IJmuiden en Omstreken" voor het geven van (handelsonderwijs tot weder- opzeggens toe te staan het gebruik van drie lokalen van school A te IJmuiden op nader te bepalen tijdstippen, te regelen door B. en W. en onder de door hen te stellen voor waarden. Op de aanbevelingslijst ter benoeming- van twee leeraren aan de Burgeravondschool zijn geplaatst: a. voor leeraar in het rechtlijnig teekenen: 1. H. J. Sommer te Leerdam; 2. D. W. Meijer- man te Silvolde; 3. J. C. Brouwer te Dieren, b. voor leeraar in de wiskunde: 1. W. H. Houwen te Velseroord; 2. J. Deinum te Wij- keroog. HEEMSTEDE. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij: Raadhuisplein 2, een zilveren bonbondoosje; N. Bruin, Leidschevaart 241 rd., een boek; W. Kla ver, Raadhuisstraat 42, een gouden ring en zil veren medaille; H. J. Zegwaart, Binnenweg 44, een onderstuk van een koperen lamp. Verloren door mej. J. de Jong, Oosterhout- laan 14, een gladde gouden damesring; mej P. Peeperkom, Camplaan 2, een zilveren das speld met witte steentjes; Dekker, Raadhuisplein 44, een lederen hondenhalsband. H A A RLKM M ERMEER. Benoemd. De postbode A. H. van Koot, dienst doende aan het hulppostkantoor te Niemv-Ven- nep, is benoemd tot brievenbesteller aan het post kantoor te Apeldoorn. Verboden uitvoer. Door de rijkspolitie is an dermaal aangehouden een voerman die een par tijtje tarwe naar buiten de stelling wilde ver voeren, zonder dat deze lading was gedekt door een consent om het te mogen vervoeren. De tarwe is in beslag genomen en opgeslagen. Het toezicht op den uitvoer is buitengewoon scherp en ge schiedt zoowel bij dag als bij nacht. Ondanks dit scherpe toezicht worden er toch nog gevon den die op allerlei wijzen trachten de waakzaam heid te verschalken. Op onbekendheid behoeven zij zich niet te beroepen daar het algemeen be kend is gemaakt. BENNEBROEK. R. K. Volksbond. Gisterenavond hield deze 'afd. van den Boud een tamelijk be zochte huishoudelijke vergadering, waarin de voorzitter met een toepasselijk woor-d 17 nieu we loden installeerden. Uit de h'alf-jaarlijksche rekening- en verant woording van den penningmeester viel bij een inkomen Van f 222.54y2 en een uitgave van f 99.92 een saldo te boeken van de som f 122,62i/2. Die geestelijk 'adviseur zal dit jaar weder om ©en soci'alen cursus geven, waarin hoofd zakelijk de „Rerum Novarum", zal behandeld worden. Te beginnen met Dinsdag 13 October dee •avonds om 8 uur, zal deze cursus iedere 2e en 4e Dinsdag- van de maand gehouden wor den, 15 deelnemers gaven zich staande de vergadering qp, meerdere deelnemers zullen welkom zijn en kunnen zich bij de opening van den cursus aanmelden. Mogen velen der leden hiervan een nuttig gebruik maken! He tl patroonsfeest zal dit jaar op Zondag! 15 November herdacht jvorden. 's Morgens dal de Vroegmis voor de leden worden opge dragen en zal een Algemeens H. Communie pl'aate hebben; 'savonds om 7 uur bijeen komst v'an leden en donateurs in het vereeni- .gingsgebouw, Waai- onze symphatieke Cen traal president liet woord zal voeren, en de tooneelclub «enige voordrachten ten beste zal geven; ook de d'ames worden geïnviteerd. 'Bekend word gemaakt Üat de volle contri butie verplichtend is voor alle leden, zij*die hier gegrond bezwaar tegen hebben kunnen zich Zondag 11 October vervoegen bij een commissie Van het bestuur in het gebouw, di rect n'a de Hoogmis. Door de commissie van den bloemenverkoop ten behoeve van do tuberculose-bestrijding „Herwonnen Levenskracht,", werd verslag uitgebracht waaruit bleek, dat het kier de somma had opgebracht van f 126.15. Getracht zal worden het St. Nicolaasi'eest voor de kinderen van de loden en donateurs, ook dit jaar te doen plaats hebben. HILLEGOM. Trichine-verordening. De trichine-veferdeniug is voor deze gemeente in werking getreden. De gemeente-veldwachter J. Frijlink is aangewezen tot het aannemen der aangiften. Nog geen werkloosheid. Behalve enkele geval len in de bouwvakken heerscht hier geen werk loosheid; in het bloembollenbedrijf worden zelfs nog werklieden gevraagd. Dit is tot heden een verblijdend teeken! Het Steuncomité. Het plaatselijk Steuncomité „Hillegom" is voornemens geen steun te verlee nen in geld, doch door uitreiking van voedings middelen en kleedingstukken. UITGEEST. Bedevaart naar Heilo. Aanstaanden Zondag gaat onze parochie ter bedevaart naar Heilo, ter intentie voor den vrede. De processie vertrekt 's morgens 9 uur van de Loet. Dat aller deel neming hieraan dringend verzocht wordt, behoeft geen betoog, temeer daar zij, die tegen den lan gen tocht bezwaren hebben, als ouden van dagen enz., bij tijdige kennisgeving aan den heer C. Goeman, alhier, tegen matigen prijs per rijtuig den tocht kunnen meemaken, zoodanig dat ook zij alle geestelijke oefeningen te Heilo zullen kun nen bijwonen. ALKMAAR. Berwetning. Benoemd is tot leeraar aan den cursus voor vakonderwijs te Langendijk, de lieer A. Kooij, van hier. BURGERLIJKE STAND. Geboren: si. v. D. Kroon—Van der Steen. z. v. E. van LeeuwenKassing. Overleden: L. Boogert, 7 j. R. Roodenburg, 7 w. SCHOTEN. Geborenz. v. E. M. Shatemans- Kuyper. z. v. A. M. KuknePigge. z. v. 0. A. van der PeijlOut. d. v. J. M. Verbat tenBölirn. UITGEEST. Getrouwd: W. lpenburg en B. Klopper. Overleden Kimman, wedr. van A. Druive. HEEMSKERK. Geboren: D. van J. A. Tuin- Doll. D. van H, v. Riessen-Zwart. Gehuwd: P. Henneman en E. M. Duin. Overleden: M. Schipper, 6 mnd. C. Bloed* jes. 3 jaar. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Volgens opgave in de Sfcaats-Courant is in de week v'an 30 Sept. tot en met 6 Oct. te Zaandam 1 geval van Roodvonk voorgeko men. SC11AGEN. Middensiandscredietbank. Na een rede van den heer Fiedeldy Dop, van Amsterdam, is hier een „neutrale" Middenstandscredietbauk opge richt. naar waarnemingen verricht in den morgen' v'an Donderdag 8 October. Medegedeeld door het Koninklijk Nederlandsch Meteorolog.s -h In stituut te De Bilt. Hoogste barometerstand, Munchen 771.9. Laagste barometerstand, Haparanda 754.5, .Verwachting (van den avond van Donder dag tot den avond van Vrijdag) meest zwakke veranderlijke wind, nevelig tot zwaarbewolkt weinig of geen regen, zelfde temperatuur. Scheepvaart berichten. Nederlaudsehe Stoomvaartlijnen. Rembrandt, van Batavia, passeerde 7 Oct. 2 uur nam. Dungeness. Maartensdijk, van New-Orleans naar Rot terdam, arriveerde 5 October te Queenstown. Nieuw Amsterdam, van Newyork naar Rot terdam, werd 7 Oct. 4 uur v.m. 300 mijl W. van Scilly gesignaleerd. Zeepoet. MEDEMBLIK, 6 Oct. R. K. Marktvereeni- ging „St. Jozef". Aardappelen, blauwe f 0.95 a 1.— per y2 H.L. Witte kool f 1.50 a 4.40, Roode kool f 1.30 a 2.80 per 100 stuks Aanvoer 12000 witte en 900 roode kooien. Hat bombardement van Antwerpen. Men seint one uit ROOZENDAAL: Het bombardement van Antwerpen heeft heel den nacht voortgeduurd. Zóó hevig wa ren de schoten, dat de huizen trillen op hunne grondslagen. Duizenden en duizenden vluchtelingen komen hier aan, en nog steeds verwacht men anderen. Een groote vuurgloed was hedennacht zidhitbaar in de richting der stad: de groote petroleuratunks langs de Schelde staan waarschijnlijk in brand. Het groote -elation heeft ernstige schade geleden door de gra naten, het Zuider-station staat in brand. En kele gewonden zijn onder de vluchtelingen die hier aankomen. Nader seint men ons uil ROOZENDAAL: De stroom vluchtelingen wordt geweldig. De militaire overheid heeft alle spoorweg- materiaal beschikbaar gesteld om vluchte lingen en gewonden naar hier te brengen. Extra-treinen zullen naar Esschen worden gezonden om de uitwijkelingen te halen. Vüf gewonde Belgische infanteristen zijn reeds hier in het Roode Kruis opgenomen. Men is begonnen met groote houten loodsen te; bouwen voor de vluchtelingen, waarvan ei vol en opk naai- Boxtel worden doorgezonden. Nader wordt nog door een corr. van het N. v. d. D. geseind: De granaten vielen het eerst op Berehem en h.et zuidelijk deel der stad, waar veel sdbiade ie aangericht. Zoodra de Duitschere over de Nelhe waren gekomen, hebben zij hnn groote kanonnen, opgesteld. Een Zeppelin verscheen gedurende het bombardement boven de stad en wierp hom men op de olie-bergplaatsen te Hoboken, die in korten tijd in vlammen opgingen. Men heeft de olie laten wegloopen om den brand ietwat te beperken. Het Zuiderstation is in brand gevlogen. In het Noordoostelijk deel der stad en Borgerhont zijn ook vele granaten gevallen. Een der kruitmagazijnen is met een gewel digen slag in de lucht gevlogen. Een sterke Britscike troepenmacht met zwaar scheepsgeschut is opgesteld in de bin nenste fortenlinie en op de wallen. Men seint ons van de grens te PUTTE: Het bombardement is zóó hevig, dat de ruiten van de huizen springen. De vluclite- I lingenetroom te voet is geweldig: duizenden komen nog steeds aan. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Volgens opgave in de Staatscourant zijn in de week van 30 Sept. tot en niet 6 October te Haar- lemmermeer 1 geval van Roodvonk, te Sloten 1 'eval van Roodvink, te Uitgeest 1 geval van ^Jiphtheritis, te Hillegom 2 gevallen van Diph- theritis, te Warmond 2 gevallen van Diphtheriti» voorgekomen. Heden overleed in het Piusge- sticht alhier, na een kortstondig lijden, voorzien van de H.H. Sa cramenten der Stervenden, onze geliefde Broeder en Oom, de Heer NICOLAAS VAN DER VELD, in den ouderdom van 65 jaar. Namens de Familie, M. VAN DER VELD. Lisse, 8 October 1914.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 3