DE VIOOLSPELER. TELEGRAMMEN. BINNENLAND. S T AO S N I E U W S. FEUILLETON. Bci- BEZOEK VAN Z. D. II. Mgr. A. J. CALLIER AAN DE BELGISCHE VLUCHTELINGEN TE ROTTERDAM, De Belgische viuchteü het begin van den zomer nit zal zijn, tenzij zich onvoorziene omstandigheden, waardoor de oorlog gerekt wordt, voordoen, 't Is te hopen dat deze Ens ten eenenmale de plank mis slaat! Poincaré te Parijs. President Poinearé, ver gezeld van de ministers Viviani en Millerand is Dinsdagavond om zes nor te JPa rijs aan gekomen en heeft zich naar het Eiysée be geven. De President koesterde het plan, en kele hospitalen te bezoeken en zou waar schijnlijk gisteren weer naar Bordeaux te- rugkeeren. De regeering blijft daar voor eerst toch óók maar! Van Canwelaert aan 't woord. Een redac teur van de Maasbode 6prak te Roosendaal met Frans van Cauwelaert: Of het nog lang zou duren met Antwerpen, vroeg hij. .,Wij zullen vechten tot den laatsten man" antwoordde de beer van Cauwelaert. „De Dnitsehers hebben ons alles ontnomen, ons geld, ons goed, onze kunst, onze kerken, ons leven zelfs, maar onze eer zullen ze niet hebben" Tegen de priesters. Inzake de beschuldigin gen tegen Belgische priesters gedurende de eerste dagen van den oorlog uitgesproken, wordt aan de Köln. Volksztg. uit Paderborn geschreven, dat in het kamp daar 20 pries ters waren, die zich aan misdrijven tegen de Duitsche troepen zouden hebben schuldig gemaakt. De krijgsraad heeft nu bevonden, dat alle twintig'o n s e h u 1 d i g zijn. Engeland approviandeert zich. De Western Mail, een blad dat te Cardiff verschijnt, meldt, volgens een Reuterbericht, dat de i*e- geering, ten einde een 6uikernood te voor komen, 900,000 ton suiker heeft gekocht te gen een bruto prijs van 20 pd. st. per ton. De suiker komt van Demerara. Ja va, Mau ritius en andere plaatsen. Duitseh-Belgisehe postzegels. Voor het post verkeer in het deel van België dat nu onder het Keizerlijk Duitsch Generaal-gouverno men t staat, worden Duitsche postzegels ge bruikt van 3, 4, 10 en 20 en binnen- en bui- tenlandsche briefkaarten van 5 en 10 pfen nig, waar overheen gedrukt is: „Deutsches Reich" benevens de waarde in centimes. Verzamelaars kunnen ze koopen te Ber lijn, aan het postkantoor Berlin C 2, König- strasse 61 GEEN NIEUWS UIT FRANKRIJK. PARIJS, 8 Oct. Het belicht van gisteren middag 3 uur melcft, dat de Duitschers op hun rechtervleugel in het noorden nergens terrein wonnen, zelfs moesten zij op enkele punten terugtrekken, speciaal ten noorden van Atrecht, waar een actie gaande is onder voor ons gunstige omstandigheden. De opera ties van de cavalerie van beide partijen strekken zich thans uit tot bijna aan de Noordzee. Tusschen do Somme en de Oise houdt de vijand zich nog steeds krachtig staande, wij hebben echter het grootste gtdeelte van de stellingen, waaruit wij moesten wijken, her nomen. Benoorden de Aisue schijnt dc dichtheid der Duitsche troepen verminderd te zijn. Langs de heuvels van de Maas tusschen Verdun en St, Mihiel is do vijand terug getrokken tot benoorden Hattonchettel. Hij houdt nog steeds Sint Mihiel en eeni- ge posities ten noorden van die plaats op den rechteroever van de Maas bezet. In Woëvre zijn hevige aanvallen, die hij gedaan heeft ten westen van Aprement. mis lukt. AAN HET DUITSCH-KUSSISCHE FRONT PARIJS, 8 October. Volgens het officieele Fransehe communiqué van vanmiddag drie unr, door Reuter medegedeeld, zetten de Rus sen op het Oost-Pruisische front het offen sief voort. Zeer hevige gevechten zijn in de grensstreek ten westen van Soewalki gaande. HET DUITSCHE GROOTE HOOFD KWARTIER. BERLIJN, 8 October. (Eigen S.-corr.) Het groote Duitsche hoofdkwartier bevindt zich tbans, nadat het eerst in Coblenz en daarna in Luxemburg gevestigd was, in een Fran sehe stad op 50 kilometer achter het front. De dagelijksche koerier dienst brengt de stuk ken van Berlijn in drie dagen over Keulen en Luxemburg naar het hoofdkwartier heen en terug. DE KONING VAN BELGIë. SELZAETE, 8 October. (Part. corr.) Zoo als ik u meldde (zie de N. Haarl. Ct. van gisterenavond. R e d.) is Koning Albert te Selzaete. Langs een omweg wist ik de grens to passeeren. Het is namelijk van Donder dagmorgen af verboden de grens over te gaan. Van hetgeen ik zag mag ik alleen mededeelen, dat de Koning bijna plotseling voor mij stond. Koning Albert was in gene- faals-uniform gekleed en liep in gesprek met een Engelsch officier langs de troepen. Zijn gedachten schenen echter afgedwaald, want 2) Door geheel Parijs had zich tegelijkertijd het gerucht verspreid, dat de Jacobijnen, de commune en de elk oogenblik bereid zijnde oproerige secties en clubs der voorsteden op den lOen Augustus een aanslag zouden doen op de Tuillerieën en de koninklijke familie; een sébaar niets ontziende kerels, die de Girondijn Barburoux uit Marseille had laten kernen en die reeds bij het optreden in de Champs Elyeées bloedig gestreden hadden met de soldaten van het bataljon des Filles St. Thomas, zou de voorhoede van de op standelingen vormen. Zoo stonden de zaken en daarom is het te verklaren, dat wij op den avond van den 9en Augustus, hij zulk een zadhten vreedza- rnen maneschijn den fraaien tuin der Tuil lerieën eenzaam, aan zijne uitgangen geba- rioadeerd en door zwijgende soldaten be waakt vinden; dat hij op het gemoed van uilen, die in Ihet oude koningsvel-blijf en in de onmiddelijke omgeving daarvan ademden, een berg van koortsachtige spanning drukte. 1)<> laatste klokslag van Samt-Gerinain- bij liep met gebogen hoofd en leek zeer mis troostig. Werktuigelijk groette hij het volk. dat hem toejuicht. Uitbundig wa6 de be groeting van ihet volk echter niet. Driemaal is de Koning Donderdagmorgen hieT ge weest. Z. M. nam intrek bij een notabele van Selzaete Cesar de Klerk. Ik vernam, dat Antwerpen tot den laatsten steen door de Eranschen en Engelschen ver dedigd zal worden. Van de soldaten, welke ik ontmoette, zagen er sommigen zwart en smoezelig uit. Anderen waren in nog onge repte uniform gestoken. Toen ik den koning ten derden male ontmoette, scheen bij zeer opgewekt en rookte hij, levendig met een i ge officieren pratende, een sigaar. Den gansdhen dag is bet kanongebulder uit. de richting Schonaerden, Wetteren duidelijk hoorbaar geweest. Elk oogenblik werd een schot ge lost. Tegen den avond hield het schieten op. Na half vijf werd geen kanongebulder meer vernomen. Er zijn massa's vluchtelingen te Selzaete. VLIEGTUIGEN BOVEN KEULEN. KEULEN, 8 Oct. (Part. V. D.) Hedenmid dag vier uur werd een vijandelijk vliegtuig w aargenomen boven de hallen der vliegtuigen „Pickendorff" bij Keulen. Door het vuur der machinegeweren werd het toestel verwijderd en ging in de richting over de gasfabriek van Ehrenfeld. Het wierp daar een bom uit en vloog verder over de zuidelijke brug en van daar naar liet, fort Deckstein. Het verdween tenslotte in westelijke richting. Dc bom richtte geen schade aan. Gemeld wordt, dat ook een vliegtoestel bij Düsseldorf heeft gevlogen en schade heeft aangericht door het werpen van epn bom op de hallen der luchtschepen. DE „GELEN" IN EUROPA. BERLIJN, 8 Oct. Uit Duitsche bron wordt ons het volgende geseind: Vooral de Fransehen schijnen de „hulp" van Japan met toenemend# wantrouwen te beschouwen. Dit is zeer begrijpelijk, als men let op de door de groot-Japansche agitatie in gevaar ge brachte Fransehe kolonies Tonkin en Annam. Francis Charmes geeft in de „Revue des deux Mondes," waarvan hij hoofdredacteur en leider is, deze gevoelens weer, waar hjj sehijft, „Men kan aannemen, dat Japan zich al zeer weinig bekommert om onze Europeesclie con flicten en dat de zaak van het recht en de onaf hankelijkheid der koloniën, welko ons zoo ter harte gaan, voor dit land allicht van minder belang' is dan voor ons. Al is Japan dan ook met Engeland verbon den, het is twijfelachtig, of Japan in het ver drag met Engeland wel de voornaamste reden voor zijn besluit, om mede oorlog te voeren heeft gevonden en evenzeer of Engeland er nu wel zoo erg heeft op aangedrongen, om Japan tot zijn besluit te brengen. Om de waarheid te zeggen kan Japan ons niet zoo erg van nut zijn en dit is dan waar schijnlijk ook niet het doel, dat het nastreeft. Het dient slechts zijn eigen belang. Doch dit is èijn recht. Het ultimatum aan Berlijn was een meester stuk van onbeschaamdheid. Het initiatief van Japan werpt tal van kwesties op." EERSTE KAMElt. De leden van de Eerste Kamer zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen Dinsdag 13 October, 's avonds te half negen. VERKIEZING EERSTE KAMER. De Provinciale Staten van Zuid-Holland zul len Dinsdag 20 October bijeenkomen ter ver kiezing van een lid der Eerste Kamer ter voor ziening in de vacature ontstaan door het over lijden van den heer E. A. M. v. d. Kun. NEDERLAND EN DE SCHELDE. Do Temps bevat, volgens een telegram aan de N. R. Ct. een artikel getiteld .Antwerpen en de Schelde", waarin het blad zegt: „De vraag dringt zich op, of de verplich tingen die voor Nederland voortvloeien uit de noodzakelijkheid om zijn onzijdigheid te handhaven, het eventueel zouden voorschrij ven zich te verzetten tegen Ihet vervoer langs de Schelde van hulp voor Antwerpen in ver schillende vormen." De Temps haalt dan de stelling, die in Bel gië is verdedigd door prof. Ernest Nys en die voorkomt in het werk van baron Guil- laume, getield „De Schelde sedert 1830" aan trekt er de volgende slotsom uit: Naar het schijnt, zal Nederland de mo gendheden, die de onzijdigheid van België hebben gewaarborgd, niet belemmeren in de uitoefening van de plichten, uit deze waar borgen voortvloeiend, plichten die Nederland in beginsel heeft erkend door mede-onder- l'Auxerrois was nauwelijks weggestorven, toen twee mannen aan den zuidelijken vleu gel van het kasteel het Floro-paviljoen ver lieten en zich naar het oeverterras van den tuin richtten. Nadat zij dezen bereikt hadden en nu uit het halfduister van de slechts spaarzaam met lantaarns verlichte allee, in den vollen ma neschijn traden, welke de opening tusschen de boomenrijen en de kaai van het terras verlichtte, konden de schildwachten de ge laatstrekken en gestalten der beide zwijgen de mannen duidelijk herkennen. Hunne elegante kleeding en trotsche hou ding verrieden dat zij edellieden waren. Een der twee heeren was een sdhoon man van vijf en twintig jaren. Zijn fijngevormd gelaat Ibad een bijna vrouwelijke tint en zachte omtrekken: hij zag er daardoor veel jonger uit dan hij was. De fraaie kleeding, welke zelfs buitensporig mocht heeten, duidde hem aan als vexweckelijk pronker van het soort, dat aan het hof een rol speelde. En toch was deze man, vau wien hier spra ke is, slechts oogenscbijnlijk een pronker. Hij, die hem opmerkzaam gadesloeg, hem in de donkere bliksemende oogen zag, deze nam daar de uitdrukking van moed en energie waar en uit zijne edele trekken liet zich gemakkelijk lezen, dat hij niet gewoon was, zoo omzichtig te werk te gaan. Inderdaad, onder de sierliike kleediiut van de jieomt.e teekening van het verdrag van 1839". De Temps besluit: „Wij stellen volkomen vertrouwen in de officieele verklaringen van onzijdigheid van Nederland en betwisten niet dat de positie van Nederland delicaat is. Daarom hebben wij de overtuiging uitge sproken, dat indien de kwestie der Schelde op het tapijt komt naar aanleiding van de verdediging van Antwerpen, Nederland' ze zal hebben op te lossen met alle loyauteit en allen eerbied voor het recht, dat in de politieke traditie van Nederland liggen." Men zal Ihet gevaar voor ons landi, dat uit deze uitlegging (die door verschillende gezaghebbende juristen volstrekt onjuist wordt genoemd) volgt, uit de door ons vet gedrukte woorden ongetwijfeld begrijpen De Maasbode meldt: Haarlem's Kerkvoogd, die sedert eenige dagen te Rotterdam vertoeft, teneinde er in de verschillende parochiekerken het H. Vormsel toe te dienen, bracht gisterenmiddag een be zoek aan de emplacementen der Holland Amerikalijn, om er den zwaarbeproefden Bel gische vluchtelingen een blijk te brengen van zijn sympathie en hun in hun naamloos leed een woord van opbeuring en troost toe te spre ken. Z. D. H. werd bij dit bezoek vergezeld door den HoogEerw. heer mgr. P. A. F. Thier, deken van Rotterdam, en zijn secretaris, den Zeer- Eerw. heer J. M. v. d. Tuijn; terwijl mede tegenwoordig waren wethouder H. Stulemeijer, alsmede de ZeerEerw. hoofdredacteur en de directeur van „De Maasbode." Toen monseigneur omstreeks lialf zes per auto arriveerde aan de loods, tijdelijk voor het verblijf van een deel der Belgische gasten in gericht, werd hem door een afdeeling man schappen van den vrijwilligen landstorm het militair saluut gebracht. Aanstonds begaf de hooge bezoeker zich naar de boven-verdieping, waar de heer J. Slot, chef van den eivielen dienst der H. A. L., ter ontvangst aanwezig, aan Z. D. H. werd voorgesteld. De bisschop wendde zich dan tot de arme vrouwen en mannen, die zich zoo onverwacht in hun gemoedelijk collectief huishouden zagen verrast. In den beginne met eerbiedigen schroom hun hoogen gast naderend, drongen zij zich dra in grooten getale rond hem en zijn gezelschap heen, en zoowel Katholieken als Israëlieten, klaagden hem vrij-uit hun nood en spraken vertrouwelijk van bet groote leed, dat hen drukte. Met vaderlijke genegenheid hoorde monseigneur hen aan, informeerde belangstel lend naar bun toestand en gaf hun raad waar zij dien vroegen. Dan besteeg monseigneur een inderhaast op gesteld podium met Nederlandsche vlaggen versierd, en gebaarde stilte tot de menigte. Z. D. H. sprak ongeveer als volgt: „Beste vrienden! Ik ben bier gekomen om u aan te moedigen. Wij begrijpen vanzelf, dat in deze treurige omstandigheden een zekere onrust u bevangt. Ge behoeft volstrekt niet ongerust te zijn. Gij zijt hier bij een broedervolk, dat de meeste sympathie voor u en voor uw ongeluk heeft. Al onze autoriteiten zorgen voor u en zullen voor u blijven zorgen zoolang het noodig is. „Uw legers hebben dapper gestreden. Nu moet gij in uw ongeluk ook dapper zijn. vooral nu gij ziet, dat de autoriteiten alles doen om u te helpen. „Zijt dus volkomen gerust; en weest er van verzekerd, dat men zijn best zal doen, om u een nog beter onderdak te bezorgen dan gij thans reeds hebt. Voor het oogenblik moet gij u met deze plaats als tijdelijk verblijf tevreden stellen; maar gaat gij naar een andere dan zal bet zeker een even goede, zoo niet een nog betere zijn. En overal zult gij vinden een vrien delijk woord en een broederhart. „En laat ik er dit aan toevoegen. Wij zijn bezorgd voor u, en dat zijn we uit broederlijke genegenheid. Maar als bisschop mag ik zeggen, dat de Katholieken onder ons zich uw lot aan trekken uit Christelijke liefde en om God. Niets anders vragen wij, dan dat gij, als gij God dankt voor uwe redding, ook een klein gebedje zult storten, opdat God ons beloonen tal wat we voor u deden." Daarna gaf monseigneur aan de menigte zijn bisschoppelijken zegen. Het zalvend troostwoord van den Kerkvorst maakte zichtbaar diepen indruk. In de oogen van alle vrouwen glinsterden tranenverschillenden stonden luid-op te snik ken. En 'als Z. D. H. na het eerste deel van zijn toespraak, even ruston bleef, en ook aan het slot, klonken luid de bravo's op en riepen do mannen in geestdriftige dankbaar heid: „Leve Holland!" Onder leiding van den heer Slot maakte Z. Leon de Fonteille klopte een warm hart voor al bet schoon© en goede, en de pronke rige zijden kleeren omhulden een slanke ge stalte, die kradbt en lenigheid in zidh ver- eenigde. De vicomte Leon gold dan ook hij zijne stadgenooten voor een ede] karakter, een geoefend ruiter, kortom, voor een vol maakt edelman, al verklaarde menige laffe spotter van het hof, dat h in vele zaken een bange haas en een onverbeterlijke idealist was. Dit laatste zou niemand van den beer heb ben. kunnen zeggen, die thans naast Leon voortschreed. De ridder De Paarvis telde on geveer vijf en dertig jaren, was tamelijk klein, doch breed geschouderd en krachtig, had een bleek maar ikoekig gelaat, waarop de sporen van een woest leven geteekend stonden. Een ©enigszins verachtelijk lachje speelde om zijne lippen, zijn doordringende blik had iets uitdagends. Ofschoon de beide beeren, zooals wij zei den, elegant gekleed waren, droegen zij tocli laarzen met sporen. Zij waren ook, zooals men dat noemt, tot aan de tanden gewapend. Beiden droegen een degen en uit de zijzak ken van hel bovenkleed staken pistolen. De vicomte en de ridder behoorden niet tot bet kasteel en dc naaste omgeving des konings; zij waren op het bericht dat de vorst in gevaar verkeerde, eerst eenige uren geleden naar de Tuillerieën gesneld: evenals D. H. vervolgens een rondgang; door het) ge bouw, om nog meer van nabij de inrichting ervan gade te slaan. In de ruimte voor het nuttigen der maaltijden ingericht, vond mon seigneur gelegenheid aan den vertegenwoor diger Rei- H. A. L. te verklaren, dat alle Belgische gasten, zoolang zij de gastvrijheid der maatschappij genoten, op de Vrijdagen waren gedispenseerd 'in de onthoudingswet. Tenslotte begaf mgr. Callier zich nog naar het hotel der tusschendeks-passagiers, waar mede vereshillende uitgewekenen waren on dergebracht. Ook hier werden de verschil lende localiteiten, de eetzalen, de slaapzalen enz. bezichtigd en bij herhaling gaf mgr. zijn verrassing te kennen over de keurige inrich ting van een en ander. Telkens weer sprak ook de bisschop de groepjes vluchtelingen 'aan, die her en dei- door bet gebouw stonden, hen staag verma nend, dat zij gerust zouden zijn en moed houden moesten. Aan eenige vrouwtjes uit Lier beloofde monseigneur nog, 'dat hij zou zorg dragen, dat een tweetal paters Jezuïeten, eveneens uit 'Lier gevlucht en thans te dezer stede vertoevend, zich met haar in verbinding zou den stellen. Nadat monseigneur nog even de kleine maar devote kapel had bezichtigd wij mochten daar tot onze vreugde vernemen, dat zij spoe dig voor een ruimer bedehuis zal plaats ma ken vertrok de bisschop weer met zijn ge volg, door de dankbare Belgen eerbiedig be groet. DE BELGISCHE VLUCHTELINGEN. De stroom van vluchtelingen houdt aan. Bij duizenden komen ze aan in Breda, Roo- zendaal en Vlissingen. Overal bewijst; men hun hulpvaardigheid. Soldaten en landweermannen hielpen mee aan het sjouwen van de bagage en 't dragen der kinderen. En overal reikte men hun voedsel uit. Natuurlijk kon men ze op die plaatsen niet houden. Van daar worden ze naar Rot terdam, Amsterdam, den Haag en Haarlem in lange treinen vervoerd, die alle volge propt zitten. Te .Rotterdam zijn zoovele duizenden heen gebracht, dat. men daar geen raad er mede weet om er nog meer huisvesting te ver- leenen. Het hoofd van die gemeente heeft per te legram het verzoek gericht aan den direc teur-generaal der Staatsspoor, het leiden van treinen met vluchtelingen voor Rotterdam te staken. Plaatsruimte belet ons om in hirecdvoe» rige bijzonderheden te treden. Maar dit kan gezegd: dehulp ver leen ing is overal groot Wel toont ons land in deze dagen, dat de zin om weldadigheid te bewijzen enorm is.. MISBRUIK VAN VRIJSTELLING VAN BRIEFPORT VOOR MILITAIREN Het omvangrijke misbruik, dat blijkens de ingekomen rapporten van de ten behoeve va nde militairen verleende vrijstelling van briefport wordt gemaakt, heeft, ter kennis gébracht van 'den opperbevelhebber van land- en zeemacht, aanleiding gegeven tot het uitvaardigen van een order aan de land en zeemacht. In deze order wordt, er op gewezen, dat de vrijdom van hriefpox-t in het leven is geroe pen uitsluitend om in deze tijden aan de militairen en hun verwanten en kennissen de kosten der briefwisseling te besparen en wordt bet misbruik gelaakt, dat wordt ge maakt, door hen, die den vrijdom beschou wen als een middel om de door hen te voe ren correspondentie over handelszaken kos teloos te doen verzenden, om. de posterijen zonder vergoeding, hun circulaires, prospec tussen reclame-biljetten te doen verspreiden, of wel er zicli toe te leen en, om de stukken-, welke derden met de post wenschen te doen vervoeren, met, de gewaarmerkte aanwijzing „militair" te voorzien, om zoodoende port- ontduiking te hereiken. N. R. Ct- AANVOER VAN TARWE Te Amsterdam is gearriveerd het stoom schip Eibergen, komende van Baltimore en geladen met 7500 ton tarwe aangekocht door de Nederlandsche regeer ing. Het schip ligt aan de Silokade. Reeds is men met het los sen begonnen, Ihetgeen door mi (hiel van graanelevatoi-s geschiedt. Korte vreugde. Ten nadeele van den melkknecht S. V. is gisteravond te Rotter dam een bedrag van 1875 ontvreemd, dat bij gisteren als erfenis had ontvangen. Brand in een huis van bewaring. Te den Haag is gisterenavond brand uitgebroken in het huis van bewaring aan de Casuarisstraat in een cel op de tweede verdieping waar een vrouw was opgesloten. Daar ei' geen lucifers in de cel aanwezig waren, vermoedt men, dat de vrouw den brand heeft gesticht. Zij werd in de cel bezig gehou den met vuurmakers te vervaardigen en nu heeft zij vermoedelijk een vuurmaker tegen het gaslicht, z.g. hanggloeilicht gehouden; de zij had dit menige dapper© edelman gedaan om op het oogenblik van den hoogsten nood Lode wijk en de zijnen als trouwe aanhangers der kroon naar krachten te steunen, en met het koningschap te staan of te vallen, in te genstelling met zoovele edelen, die bij het begin en gedurende het verloop der revo- lutionnaire beweging naar het buitenland waren gevlucht, om zichzelve en hunne fa milie daar in veiligheid te brengen ol' tot een emigrantenkorps vereenigd, met de troe pen der coalitie tegen het oproerige Frank rijk op te trekken. Alleen in de koningsge zinde Vendée en in het slechts bier en daar door den i-evolutionnaireu geest bezieldte Normandië waren bijna alle edellieden op hunne goederen gebleven en hadden van daar de onheilspellende stormen des tijds het hoofd geboden. En tot zulke edellieden be hoorden ook Leon de Fonteille en de beer De Parvis. De eerste was Normandiër en behoorde thuis in het departement Eure; zijn goed lag tusschen de stadjes Evreux en Louviers aan de rivier de Eure; de ridder behoorde ech ter thuis in de nabijheid van Fontenay in dat gedeelte der Vendée, dat men Bocage noemt. Eerst sedert eenige dagen verhieven de beide mannen in het hen van vroeger goed bekende Parijs, den baard der revo lutie. Nog altijd zwijgende gingen zij slechts voorraad krullen en de hars waarmede de vuurmakers werden vervaardigd leverden een licht brandbare massa, zoodat de cel weldra in vlam stond. Voor dat hulp kon worden verleend was de vrouw deerlijk verbrand, zoodat men voor haar leven vreest. Beambten van de gealarmeerde brandweer verleenden baar de eerste hulp, waarna een dokter van den inmiddels gewaarsehuwden ge meentelijken geneeskundigen dienst de vrouw verder verbond. Zij werd vervolgens naar liet gemeenteziekenhuis vervoerd. De brand had, wat de materieele schade be treft, overigens niet veel te beduiden. Gisterennamiddag deden geruchten de ronde, dat er des avonds hier nog wel een twee dui zend vluchtelignen zouden komen. Het comité nam aanstonds de noodige voorbereidende maatregelen. Voortdurend waren comité-leden op 't perron aanwezig tot laat in den nacht de heeren hebben er inderdaad veel voor over maar de groote toevoer kwam niet.... Nu, dat was misschien maar goed ook. Want men heeft al genoeg te doen om te regelen de zaak der huisvesting van hen, die hier eergis terenavond zijn aangekomen en in localen voor loopig werden gehuisvest. Dat gaat nog zoo gemakkelijk niet. Daar is heel wat aan te rangschikken en te plooien. Natuurlijk blijven de familiën 't liefst bij el kaar, maar even natuuilijk is, dat dit in den regel niet gaat, daar maar niet een ieder een groot gezin kan herbergen. Gezorgd wordt echter zooveel mogelijk, dat leden van één gezin in eikaars nabijheid wor den ingekwartierd. Met dat alles te regalen heeft men nog heel wat te stellen. Wij waren daar getuigen van, toen wij gis terenmiddag in de oude R. K. Kerk te Schoten dr. Ootmar, die daar de leiding heeft, met zijn helpers en helpsters er mede bezig, zagen. De eerw. beeren kapelaans hielpen mede aan 't invullen van staten en 't- verzamelen van ge gevens. En ook de zeereerw. heer pastoor kwam ei nu en dan een kijkje nemen. De menschen had den 't, er weder heel best gehad. Allen kregen nog een extraatje en aan de mannen werden sigaren uitgereikt. En de kinderen speelden in den tuin, waai de vluchtelingen zich in een verwarmend zon. netje zaten te koesteren Te 5 uur kwam een trein binnen, die 300 vluchtelingen mede bracht. Deze allen werden van 't station, naar 't gebouw der Handels school geleid, om daar te worden ingeschreven. 't Was een droeve stoet, die langs Kenau park en Kinderhuisvest naar de Raaks ging, nadat aan allen eerst op 't station voedsel was uitgereikt. De lieden vertelden ons, dat in Antwerpen was bevolen, dat des middags om 4 uur, alle burgers de stad moesten verlaten en dat veel kogels de stad doorvlogen en overal terecht kwamen. Dc menschen waren bij hoopen in Antwerpen in den trein gezet, Ook stationspersoneel was gevlucht. We zagen een man, die nog een uni formpet op had, vader van een gezin van 5 jonge kinderen. Deze was ook in Meclielen ge weest. Velen van hen hadden groote pakken bij zich Deze werden op een wagen geladen en zoo ver voerd. Een ander had zijn fiets medegenomen en die hoog-op met pakken beladen. In den loop van den avond werden van de vluchtelingen een 500 naar 't nieuwe gebouw van de Rijkskweekschool aan de Leidscbevaart gebracht om daar te worden gehuisvest. Verder werden nog een 50-tal personen, die met andere treinen arriveerden bij particulie ren ingekwartierd. Doch, zooals gezegd, de groote te verwach ten stroom kwam niet. Wel passeerden lange treinen met vluchtelingen naar Amsterdam. Inmiddels bleven eenige eomitiéleden tof) laat in den nacht op 't station wachten of er nog zouden komen. Ook de burgemeester was daar in den loop van den avond. De vluchtelingen beginnen zich hier al aardig op hun gemak te gevoelen. Wij be merkten dat bij een bezoek nan *t 'huis in die Jansstraat. Wat zaten ze daar gezellig aan tafel met 't Servies er op, terwijl de kinderen zich met speelgoed vermaakten! Precies alsof ze in bun eigen buis waren! Dat is wel leuk. Men doet alle moeite op dat in de Jansstraat nog een tweede huis voor gezinnen kan worden ingericht. D'r 'eenige passen langs het oeverterras, traden dicht bij de steenen horstwering en lieten den blik over bet water waren. Daarna richt, ten zij zich naar de plaats waar de Pont- Nenf over de Seine is geslagen. Eindelijk verbrak Parvis het stilzwijgen door een spottend halfluid gelach en zeidc. Het schijnt dat het canaille der jjpedo stad Parijs zich- bedacht heeft; ik bemerk tenminste nergens het geringste teeken dat het gemeen van plan is ons dezen nacht of morgen een bezoek te brengen. Zie, vervolg de hij, terwijl hij met de rechterhand naar de Pont-Neuf wees, alles is zoo vreedzaam en stil als herbergde in die steenen doolhof in plaats van vratige wolven slechts eene tamme kudde schapen. De eerzame kramers van het Marias zijn zeker blijde hunne uni form der burgermilitie in de kast te kunnen laten hangen en de wakkere sansculotten citoyens hebben zeker de pbrygische ooren getrokken. Waarlijk, mijn vriend, wij zouden beter doen ons ter ruste te begeven, dan hier gewapend rond te slenteren. Het was maar bluf van de clubs om den koning en zijn ministers bang te maken, wij zullen heden tevergeefs op Ihet luiden der storm klok wachten. Gelooft gij zoo zeker van uw zaak te zijn7 vroeg Leon ernstig. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 2