BINNENLAND"" Suikerziekte-Eiwitziekte 8 T A DS N I E i W TELEGRAMMEN. Staten-Generaal. UITVOERVERBOD OP PETROLEUM. %?an ons Kantonifereeht vernield, veelal waar niet de minste kans be stond dat de Duitschers er nut van hebben konden. .Voor millioenen aan kunstwerken zijn noodeloos opgeofferd, zoo eindigt hij. DUITSCHERS EN ENGELSCHEN. Ziehier een nieuw staaltje van het reeds meermalen aangemerkt verschijnsel, dat de Duitschers veel gunstiger over de Fransehen oordeelen dan over de Engelsehen. Gottfried Stoffers schrijft in de „Köin Volkszg." eene beschouwing, waaruit we vol gende fragmenten lichten Do Engelschen gebruiken dum-dums, en dientengevolge worden hunne krijgsgevange nen, onverschillig van welken rang, met ver achting door do Duitschers bejegend. Onderweg in het kamp worden zij slechter behandeld dan de Fransehen, Turko's en Russen. Men geeft hun alleen, wat hun volgens de internationale verplichting toekomt, meer niet, terwijl wij voor de anderen doen hetgeen in ons vermogen is. De volgende episode kan ik als waarborg verhalen. Een Engelseh kapitein beklaagt zich bij een officier der bewaking, dat men bem slechter behandelt dan de Frausche officieren, en dat men hem op zijn groet niet teruggroet, „Mcn- schen, die dum-dums gebruiken cn de w-itte vlag misbruiken, kunnen wij niet anders be handelen,'' was het antwoord. „Maar daarvoor ben ik toch niet verantwoordelijk!", voerde de Engelschman er tegen in; ,.ik moet toch de munitie verschieten, die mij door mijne regee ring geleverd wordt." „Dan boet gij maar voor Uwe regeering," sprak do Duitsche of ficier en wenddo hem den rug toe. Verder vertelt de schrijver dat Duitsche of ficieren van gezondheid vriendschappelijk en hoffelijk met hun Frausche collega's samen werken, maar dat zij de Engelsche dokter niet groeten. Niettemin waardeeren de Duitschers den Engelschman wel als soldaat. De infanterist schiet volgens hen met juiste zekerheid en be wonderenswaardige koelbloedigheid en be houdt zijn stelling met taaiheid en dapperheid. Het sportmatig loopen (d. w. z. het deserteeren der Engelschen), kan men verwijzen naar de oorlogsverhaaltjes, zegt Stoffers. De Engelsche cavalerie echter is z. d. veel minder bruikbaar; zü houdt volgens hem van onvoorzichtig char geeren en heeft daardoor zware verliezen gele den. Heele brigades zijn bij zulke charge's ver nietigd geworden. De Fransche Zouaven ontwikkelen volgens Stoffers ook veel dapperheid. Bij een stormaan- loop staan zij in de eerste rijen en houden lan ger stand dan de Fransche linie-troepen. Vooral schter roemt hij de Fransche artillerie, die blijkens zijn eigen erkentenis den Duitschers menige bittere verrassing bereid heeft. Zij is heel goed en bezit daarbij het onschatbare voor deel dat zij het land en dus de afstanden bijzon der goed kent. Het grootste deel der Duitsche verliezen schrijft hij op rekening der artillerie. DUITSCH LEGERBERICHT. BERLIJN, 14 Oct. De groote generale staf ttieldt volgens Wolfs bureau officieel; De vijand, onder wie een groot deel van de bezetting van Antwerpen, vlucht in aller ijl vanuit Gent naar het Westen, naar de kusten. Hij wordt door onze troepen achter volgd. DE OPERATIES IN FRANKRIJK. BERLIJN, 14 October. De groote generale •taf meldt: Rijssel is door onze troepen bezet. Wij heb ben 4500 gevangenen gemaakt. De stad was door de autoriteiten tot open stad verklaard. Bij een omtóngelingspoging werd zij echter van uit Duinkerken door troepen bezet, die haar tot de aankomst van het oinsingelings- leger moesten behouden. DaaT dit echter niet •ankwam, was het eenige gevolg, dat de nut teloos verdedigde stad bij de inneming door onze troepen beschadigd werd. Van het front van 'het leger valt niets nieuws te melden. In de onmiddellijke nabijheid van de ka thedraal van Reims zijn twee zware Fransche batterijen gesignaleerd Verder zijn Ücht-sig- nalen van een toren der kathedraal waarge nomen. Het spreekt vanzelf, dat deze vijan delijke maatregelen en strijdmiddelen zullen1 bestreden worden, zonder dat er op kan gelet worden, dat de kathedraal gespaard blijft. De Fransehen zullen .er aldus weder zelf del Bchuld van zijn, evenals vroeger, dat het eer biedwaardig gebouw nog meer beschadigd wordt. FRANSCH LEGERBERICHT. PARIJS, 14 Oct. Door Havas wordt bet volgende communiqué geseind: „Op onzen linkervleugel tot aan de Oise Verloopen de operaties normaal. In bet cen trum worden onze vorderingen in de ereefe Van Berry-au-Bac bevestigd. Op onzen rechtervleugel valt niets nieuws te melden* ONZE NEUTRALITEIT. BERLIJN, 14 Oct. Onder het opschrift „Duitschland en Holland" schrijft de „Bcrl. Ztg. am M." o.m. bet volgende: „Het valt Duitschland niet in om Holland te bedreigen. Het bezit van Antwerpen heeft ook zonder vrije beschikking over de mon dingen van de Schelde in Holland, een enorme waarde voor ons; dezelfde waarde welke de stad voor België had en ook voor Engeland. „Van eenigerlei onvriendelijke bedoelin gent egen Nederland was en is bjj ons geen sprake. Wij betreuren het reeds genoeg, dat Holland door den ontzettenden toevloed van vluchtelingen en door de interne ering van Belgische en Engelsche troepen, zonder het te willen mede het slachtoffer geworden is. Wij bewonderen oprecht de gastvrijheid en goedheid, waarmede men honderdduizenden onbemiddelde vluchtelingen aangenomen heeft, en de wijze waarop men de moeilijk heden overwonnen heeft om allen te onder steunen en te helpen. De vriendelijke hulp, welke de Belgen in Holland vinden, is de hoogste lof waardig. „Maar dit land nu ook nog In den volke ren' betrekken, is iets waaraan wij niet in het minst denken. Zulke bedoelingen aan Duitschland toe te schrijven, is even dwaas als trouweloos 1" IN GALICIë. iWEENEN, 14 Oct. Het officieels commu niqué van hedenmiddag luidt, volgens een Wolf-berichfc als volgt: „Op de lijn SturzSamborMedyka hebben onze troepen de versterkte stellingen van den vijand aangevallen. Deze gevechten brei den zich steeds meer uit. „In de Karpathen hebben wij Toronya met een hevig gevecht van vier dagen veroverd Wij achtervolgden den vijand naar Wyckoff. „Ook in het Vies,o-dal hebben kleine succes volle gevechten met terugtrekkende vijande lijke afdeelingen plaats gehad. DE DUITSCH-RUSSISCHE GEVECHTEN. BERLIJN, 14 October. De groote generale staf meldt volgens een Wolf-bericht he't vol gende: „Op het Oostelijk gevechtsterrein zijn de Russen bij Schirwindt teruggeworpen. Zij ver loren 8000 gevangenen, 26 kanonnen en 12 machinegeweren. Lyck is wederom in ons bezit. Bialla is door de Russen ontruimd. „Zuidelijker is de Russische voorhoede op Warschau teruggeworpen waarbij 8000 Russen werden gevangen genomen en 25 kanonnen veroverd." DUITSCHLAND EN JAPAN. NEW-YORK, 14 October. Uit wei-ingelichte bron te Tokio wordt gemeld, dat de Duitsche commandant van Tsingtau het voorstel van den Japanschen keizer betreffende de ontrui ming der stad aangenomen heeft. De ontruiming zal geschieden langs den spoorweg van Shangtoen. (In ons bulletin van hedenochtend hebben wij dit telegram opgevat als bedoelende de ontruiming der stad. Wij zien echter, dat bet eenigszins verminkt tot ons ie gekomen: be doeld schijnt de ontruiming van de stad door noneombattantcn en niet-Dnitschers, volgen» de lezing die wij in een ander blad aantref fen. Een bombardement is dus aanstaande. Red.) DE DUITSCHE VLOOT IN ACTIE? PARIJS, 14 Oct, Een telegram uit Heleing- fors zegt, volgens Renter, dat een sterk Duitsch eekader, den standaard van prins Heinvich voerende, rond de Aland-eilanden kruist. (De Aland-eilanden liggen tusschen de Botbnische golf en de Noordzee, vóór de Finsdhe golf). GEEN DUITSCHE ONDERZEEëRS GEZONKEN. BERLIJN, 14 October. Volgens inlichtin gen nit, officieele bron, is het bericht van het Westnik-bureau, dat bij het in den grond bo ren der Pallada twee Duitsche onderzeeërs zouden gezonken rijn, geheel en al onjuist. DE BELGISCHE VLUCHTELINGEN. Een dankbetuiging van den Belgischen gezant. De minister van Buitenlandsche Zaken ont ving van den Belgischen gezant te 's-Graven- hage den volgenden brief in de Fransche taal: Den Haag, 12 October 1914. Mijnheer de Minister. Sedert het begin van den oorlog heeft Hol land, naar het schoone woord van H. M. de Koningin, zijn armen geopend voor de ongeluk- kigen die een schuilplaats binnen zijne greuzen zochten. Die prachtige opwelling van het begin is niet verslapt. Integendeel was in de jougst- verloopen dagen tengevolge van het beleg, het bombardement en den brand van Antwerpen zoomede van de verwoesting der omliggende ge meenten, een zeer talrijke Belgische bevolking gedwongen een toevlucht in dit gastvrije land te zoeken. In het vooruitzicht van deze droevige gebeur tenis had de regeering des konings aan het kabinet te 's-Gravenhagc gevraagd of het er in zou toestemmen die vluchtelingen op te nemen Uwe Excellentie heeft my wel willen antwoor den dat de Nederlandsche regeering al het mogelijke zou doen om dezen ongelukkigen te hulp te komen. Ik heb opdracht ontvangen de Nederlandsche regeering warmen dank te betuigen voor de welwillendheid waarmede zy de inwoners van Antwerpen en der naburige grensplaatsen heeft ontvangen. Ik kwy't mij van deze taak met evenveel ont roering als oprechtheid, omdat ik getuige ben g'eweest vau deze spontane uiting van prach tige edelmoedigheid, Het voorbeeld daartoe is overigens van hoogerop gekomen. H.H. Koningin Wilhelmina steeds de eerste om de ongelukkigen te onder steunen, beeft zich wel persoonlijk met de arme Belgen willen bezig houden en heeft hun levensmiddelen en warme kleeren laten uit reiken. Alle Belgen zijn diep ontroerd en dankbaar over de goedheid van hun Noordelijke buren. Ik heb de eer, uit naam van myne landge- nooten, voor mijn persoon, Uwe Excellentie te verzoeken allereerst aan de geëerbiedigde Sou- vereine van dit land, aan de Regeering en ein delijk aan het geheele volk onzen diepst gevoel den dank en onze onmetelijke erkentelijkheid te willen betuigen." Ik maak van deze gelegenheid, enz. (get.) Baron A. FALLON. Verschrikkelijke toestanden. De heer C. Bos schrijft als gevolmachtigde van het Alg. Steuncomité voor Belgische en andere vluchtelingen te Roosendaal, vandaar d.d. 18 October aan het Hbld.: In Roosendaal zijn op heden voornamelijk achtergebleven vluchtelingen zonder of met weinig middelen van bestaan. Zy hokken sa men in kleine woningen en enkele groote ge bouwen. Alleen in de fabriek Java liggen, matig gesöbat, ruim 2000 mensohen op vier zolders bekend. Mij is hekend dat in een blok huisjes van elk 2.25 per week huur, waar nog 80 men sehen wonen, 50 vluchtelingen ziin. Hoeveel tienduizenden er in Roosendaal en naaste omgeving nog zijn, is niet te benade ren. De toestanden spotten met alle hygiënische eiscHien; zelfs een amateur-hygiënist slaat hü •enig nadenken de sohrik om het hart. Elke opeenhooping van mensehen in deze zoo be perkte ruimten, waar een niet te beschrijven atmosfeer heerscht, is op zich zelf een broei nest van besmetting. Geneeskundig toezicht is er byna niet. De aanwezige burger- militaire artsen werken met meer dan buitengewonen ijver, maar kunnen niet doen wat der Overheid is. Het is zeer lofwaardig, voor beroofde vluchtelingen te zorgen, maar de weldadig heid mag niet ziekelijk worden. We hebben bovenal te zorgen voor onze eigen landgenoo- ten, voor de volksgezondheid en niet minder voor de aanwezige troepenmacht. Reeds is alle gemeenschap tusschen vreem delingen en militairen verbroken, welke laatsten een zeer groot aandeel hebben in het beheerschen van den toestand, die zon der bun bnlp en die van anderen een paniek had kunnen worden. Moge deze noodkreet uit Roosendaal, de gemeente die zoo onbeschrijflijk veel deed voor de ongelukkige uitgewekenen, autoritei ten tot nadenken en onmiddellük handelen brengen. Er moet hulp komen, maar bovenal georganiseerde hulp. Zooeven verneem ik, dat in de fabriek Ja va een geval van roodvonk is geconstateerd. In het Zuiden. De heeren Snoeck Henkemans, Van Vuuren en Ruys de Beerenbrouck, die voor de regee ring een uitgebreid onderzoek in het zuiden instellen, hebben den toestand der vluchtelingen vrij bevredigend gevonden. Door de zending van 25.000 dekens, voorzag de regeering in de behoefte aan dekking, ter wijl de intendance en particulieren, onder an dere de directies van enkele groote dagbladen, voor voedsel zorgden. Wegens de moeilijkheid om spijzen te be reiden en boterhammen gereed te maken, is er vooral te Putte en Ossendrecht behoefte aan direct eetbaar voedsel, zooals gesmeerde en belegde boterhammen, gekookte erw ten, enz. De toevoer te VÜssingen. De stroom van vluchtelingen te Vlieringen houdt nog maar steeds aan. Sedert Dinsdag kwamen er weer verschei dene duizenden, thans hoofdzakelijk van de Belgische kustplaatsen. Ze worden op alle mogelijke vaartuigen vervoerd, als visehbom- men, hoogaareen, enz. Waar al deze duizen den vluchtelinge» moeten worden onder dak gebracht, is mij niet bekend seint eon cor respondent want hier ie alles propvol; de bevolking is verdubbeld. Om hier plaats te maken zullen verschil lende gewonden per boot naar Rotterdam worden vervoerd. Woensdag kwamen hier weder 17 gewonden aan. waarvan 15 naar Middelburg werden vervoerd. Een heel® ka ravaan vluchtelingen werd naar Middelburg getransporteerd, omdat 'nog steeds tallooze uitgewekenen hiier aankomen. Het aantal vluchtelingen. Het „Vad." is in staat de volgende cijfers te geven over de Belgisoh© vluchtelingen in ons land Naar de provincies Groningen, Friesland, Overijssel, Utrecht en Gelderland ieder 10.000; naar Noord-Holland 40.000; naar Zuid-Holland, uitgezonderd Rotterdam, 20.000; in Rotterdam naar ruwe achattïng ongeveer 20.000; in Ber- gen-op-Zoom, Roosendaal en verder in Noord- Brabant naar ruwe schatting 75.000; in Zee land ongeveer gelijk aantal. Totaal pl.m. 280.000. De terugkeer der vluchtelingen. Naar wij vernemen, is een nader overleg met de Duitsche regeering omtrent den te rugkeer der Belgische vluchtelingen nog on vermijdelijk gebleken De regeering heeft in middels met den meesten spoed dat overleg onverwijld ter hand genomen, maar nog niet zoodanig antwoord ontvangen, dat de regee ring afdoende maatregelen voor den terug keer zal nemen. TARWEBLOEM IN T ZICHT? De Minister van Landbouw heeft doen mededeelen, dat weldra ladingen tarwebloem nit- Noord-Amerika kunnen worden ver wacht, dooh dat de regeling omtrent de wijze van verdeeling over het land daarvan nog in overweging is en dat binnenkort, wegens rui mer aanvoer van tarwe, bet verbod tot bloem malen zal kunnen worden ingetrokken. EEN ONTSLAG. In de Nederlander wordt medegedeeld, dat jhr. mr. A. F. de Savornin Lobman ontslag heeft genomen als lid van de Koninklijke Academie van Wetenschappen. Aanleiding daartoe is een uitlating van den voorzitter der afdeeling van de Academie, prof. Chantepie de la Saussaye, in het maandblad Onze Eeuw. waar deze indertijd schreef; „Ook in de „Christelijke pers" is het niet heter. Standaard, Nederlander, door de kleine pers gevolgd, hebben in de verkiezingscam pagne uitgemunt door verdachtmaking, on waarheid, perfide aantijgingen, waarhij de zonden der liberale pers in 'het niet verdwij nen." De Nederlander, waarvan de heer Lobman hoofdredacteur ia, had tóch tot den hoog leeraar gewend om de feiten te noemen, waarop zijn beschuldigingen steunen. Hierop had prof. Chantepie de la Sauseaye medege deeld. dat hij niet op de „sommatie" zou ant woorden Ofschoon !hdj in zijn portefeuille overvloedig materiaal heeft om zijn oordeel te staven, acht hij het iu geenen deele vrucht baar daarover een polemiek te openen.' MAXIMUM-PRIJZEN VOOR SUIKER. Naar de Tel. verneemt is binnenkort de vaststelling van een maximum-prijs voor sui ker te ver-wachten, nl. op 48.50 de 100 K.G. Bij Kon. Besl. van 14 Oct. (St. bl. No. 481) ia, met ingang van dien datum, de uitvoer van peroleum verboden De Kroon behoudt zich voor dit verbod tijde lijk op te heffen of in bijzondere gevallen daar van ontheffing te doen verleenen. ONLUSTEN OP CELEBES. Een regeeringstelegram meldt: Bij het onderdrukken van de in de land streek bij Maiuasa, afdeeling Mandar van het gouvernement Colehes en onderhoorigheden. uitgebroken onlusten, werd gestuit op een versterking te Paladang. Daarbij werden een Europeesch sergeant en twee Europeesehe fuseliers gedood, een onder-luitenant licht gewond en een inlandsch fuselier zwaar ge wond. De versterking is ingesloten, in af wachting van versterking der troepenmacht. Brutaal. In de Korenbeurs te Utrecht Is van een dame, die als lid van bet Utrccht- sche comité behulpzaam was bij het inenten der Belgische vluchtelingen, een tasohje ge stolen, waarin o.a. een belangrijk bedrag aan geld. Een paar heeren, die daar eveneens werkzaam waren, misten hun vulpenhouders. De politie zoekt de dieven. Ontvlucht. Een zekere B„ die/loor de rechtbank te Arnhem ter zake diefstal tot zes maanden gevangenisstraf was veroor deeld, wist, toen hij werd weggeleid, aan zijn geleiders in de vestibule van het Paleis van Justitie te ontsnappen. Hoewel hij dadelijk werd achtervolgd, wist hij op de markt tus schen de menigte te ontkomen. Hij is nog niet opgespoord. Handmoffen voor militairen. Ten ver volge op de mededeeling in de Staatscourant wordt ter kennis van belanghebbenden ge bracht, dat, behalve de daarin genoemde wol len handschoenen, ook de vervaardiging van handmoffen, ter lengte van 25 k 80 centime ter, met vrijen duim, de uiteinde der vingers onbedekt latende, zeer op prijs zal worden gesteld. Een bepaald model behoeft hierbij niet te worden gevolgd, terwijl ook de klem- der wol, mits niet te licht, aan geen bepaal de eischen behoeft te voldoen. Dit laatste geldt ook voor de handschoenen. De waarde der handmoffen zal onder ge lijke voorwaarden als die der handschoenen worden vergoed. Gevaarlijke gasten. Een familie op den 's-Gravendykwal te Rotterdam bad, als zooveel anderen, een gevluchten Belg in haar huis op genomen. Deze Belg is door eenige landgenoo- ten als een gevaarlijk persoon aangewezen en ook door een politiecommissaris uit, Antwer pen, die de wijk naar Rotterdam liad genomen, herkend als iemand, die vele jaren in de gevan genis heeft doorgebracht. Wegens berooving van een priester op den openbaren weg en wegens diefstallen met braak is hij eenige malen veroordeeld. Als een niet minder verdacht persoon is ook een Noor aangewezen, die aan boord van pas sagiersschepen de menschen beroofde en daar voor veroordeeld werd. Deze Noor meldde zich te Rotterdam op het Noorsch consulaat om onderstand aan. Beiden waren-kort voor den oorlog uit de gevangenis te Antwerpen ont slagen. Zy bevinden zich nu onder bewaking der politie. EERSTE KAMER. (Zitting van gisteren.) De VOORZITTER deelde mede, dat hij zijn aanvankelijk voornemen om thans reeds de Inkomstenbelasting te behandelen had laten varen doch nu voornemens was dat ontwerp in de eerstvolgende zitting aan de orde te stellen. Behandeld werd een suppletoir© 1 a n d- bouwbegrooting. De heer REGOUT keurde af de houding van minister Treub in zake verleening van geld el ij ken steun voor het werk der kerkge nootschappen in de mijnstreek, door van de Tweede Kamer een uitspraak nit te lokken. Op de wijze zooals de heer Treub dit deed is deze geheel zakelijke quaestie opgeblazen tot een politieke. Het ontwerpen der subsidie in de andere Kamer berustte, naar 's sprekers meening, op een misverstand. Nu zal het geld door bedelen moeten worden gevonden. De tijd is daartoe echter geenszins gunstig. Daarom dienst de minister een wel willende houding aan te nemen tegenover kerk genootschappen die, tengevolge van het missen van het subsidie thans in moeilijkheden verkee- ren. Spreker hield zich overtuigd dat, indien hy een motie voorstelde tot herstel van het sub sidie, welke nit een zakelijk oogpunt wensche- lyk is, deze motie een groote meerderheid in de Kamer zou vinden. MINISTER TREUB verdedigde zyn hou ding, opmerkende, dat de Tweede Kamer een afwijzende beslissing heeft genomen tegen zijn advies. De minister verzekerde dat, indien in de Tweede Kamer een motie werd voorgesteld om voorloopig nog de kerkgenootschappen in het bezit van eenige subsidie te laten, hij tegen over een dergelijke motie geen vijandige hou ding zou-aannemen. Het ontwerp werd aangenomen. Zonder discussie of stemming werd daarna de Stuwadoorswet aangenomen. Heden om halftwaalf is er weder vergade ring. Verstopping, aambeien, bloedarmoede. Volkomen en spoedige genezing door nieuwe geneesmiddelen van Dr. G. Damman, specia liteit. Vraag gratis brock. No. 60 met attes ten aan Dr. Damman, of bü de firma Van Tnyll, Peleisstraat 18, Amsterdam. (Verzoeke de ziekte aan te wilen dniden). PERSONAIA. De 'Ineei- P. Latenstein alhier, is benoemd tot hoofdingeland van de Hondbossche en Dui nen tot Petten. ZANG EN VRIENDSCHAP. Morgen, Vrijdag 16 October, des avonds ten 8 uur precies, beeft in de Muziekzaal van de Sociëteit Vereeniging een instrumentaal con cert plaats naar bekend is met mede werking van het Utrechtsch Stedelijk Orkest, onder leiding van den heer W. Hulschen- ruyter. Als solist treedt daarbij op de heer Léon Rudelsheim, viool. Het programma voor dat concert luidt: 1 1. Symphonie No. 29 (A) W. A. Mozart: a. Allegro moderato; b. Andante; c. Menuetto: Allegretto. Trio.; d. Allegro con spirito. D moll-concert voorviool, met begeleiding van strijkinstrumenten, Giuseppe Tartini: tu Allegro; b. Grave; c. Presto. 8. Ouverture Egmont, van W. van Goetlhe, L. v. Beethoven. 4. Ouverture vau de opera Der Freischütz, C. M. v. Weber. 5. Solost ukken voor viool met orkestbegeleiding: a. Roraanze. Joh. Svend- sen; b. Souvenir de Moscou, H. Wieniawsky. 6. Suite uit het ballet Coppélia ou la Fille aux yeux d'email, L. Délibes: a. Mélodie slave varióe; b. Danse de Fête et Valse dee Ileures; o. Nocturne; d. Musique des Auto mates et Valse; e. Csardas. EEN OPGEWONDEN HEERSCHAP. Gisterennamiddag waren in de tapperij van J. M. A. op den Koudenhorn eenige personen aan 't praten over 't lossen van een schip, van den 49-jarigen schipper uit Limburg, H. v. H. Een van hen zeide voor de grap: „Verstehen Sie mir nicht," waarop v. H. opstoof, zeggend: „Met een Duitscher wil ik niets te maken heb ben" zijn bierglas greep en den andere daar mede een slag in den hals toebracht, die aan kwam. De getrofffene, WIJ. had een aanzienlijk bloedverlies. Per handwagen werd hij naar 't Gasthuis vervoerd. Daar bleek, dat hij een niet- gevaarlijke verwonding had bekomen. IJ. zou daar tot lieden blijven en mocht niet verhoord worden gisteren. H. v. H. vluchtte in de zaak van den mine- raalwaterfabriekant- van Berchem daar de om standers hem te lijf wilden. Daar is hy latei- door de politie aangehouden wegens 't zich be vinden in kennelijken staat van openbare dron kenschap. Hy zal ter politiebureele in bewaring worden gehouden, totdat 't onderzoek in de zaak der mishandeling is afgeloopeu. SCHANDELIJK 1 Een achtjarig meisje uit de Kamperstraat, dat voor haar moeder een boodschap zou gaan doen, ontmoette in de Kleine Houtstraat een ouder meisje, dat haar vroeg „heb je je eentjes nog wel in je portemonnaie." Argeloos gaf de kleine aan 't grootere meisje baar beursje, die daarin keek en haai daarna 't weder terug gaf. Een paar minuten later, toen 't jongere meisje op de Grooto Markt was, bleek baar, dat uit baar porte monnaie een gulden was verdwenen, die 't on bekende meisje haar vermoedelijk heeft aflian dig gemaakt. DIEFSTAL. Bij den sigarenwinkelier W. in de Korte Begynestraat is van de toonbank van zijn onge sloten winkel een kistje van 50 sigaren wegge nomen. UITSPRAKEN. Gisteren werden dc navolgende uitspraken gedaan: B. W. te Velsen en 2 anderen, overtreding Ongevallenwet, 5 boete of 5 d. h„ 4 boete of 4 d. h. en 15 boete of 10 dagen hechtenis. B. D. te Velsen en 2 anderen, overtreding Woningwet, 4 boete of 4 d. h„ 8 boete of 3 d. h. en 2 X 8 boete of 2 X 3 d. hechtenis. H. B. te Nieuwer Ametel. overtreding Drank wet, 6 boete of 5 d. h„ E. S. te Velsen, over treding Boterwet, 4 boete of 4 d. hechtenis. G. L. te Haarlem en 9 anderen, overtreding Arbedswet, 8 X 8 boete of 8 X 3 d. h„ 3 boete of 8 d. h„ 2 X ƒ5 boete of 2 X 5 d. h„ ƒ10 boete of 5 d. h., 4 boete of 4 d. h., 1 boete of 1 d. hechtenis. J. W. F. van D. en G. B. beiden te Velsen, overtreding Arbeidswet, ontslagen van alle rechtsvervolging. A. M. B. te Schoten en 11 anderen, overtre ding Trekhondenwet, 3 boete of 3 d. h„ 6 boete of 5 d. h„ 4 boete of '4 d. h., 2 X 1 boete of 2 X 1 d. h., 2 X 0.50 en 2 X 1 boete of 4 X 1 d. h., 1 boete of 1 d. h„ er 2 X 1 en 2 boete of 3 X 1 dag hechtenis. A. M. K. te Velsen, overtreding IJkwet, 4 boete of 4 dagen hechtenis. S. W. te Wijk aan Zee en Duin, overtreding Jachtwet, 5 boete of 8 d. hechtenis. A. Th. P. te Haarlem, overtreding vleesch- verordening Haarlem, 5 boete of 5 dagen h. J. R. te Heemskerk en 4 anderen, overtre ding verlceersverordening Wijk aan Zee en Duin 1 boete of 1 d. h. en 0.50 boete of 1 dag li. W. v. d. P. en J. S. beiden te Velsen, over treding Provinciaal Reglement ieder 2 X 1 boete of 2 X 1 dag hechtenis. B. B. te Velsen en 4 anderen, overtreding Politieverordening Velsen. 8 boete of 5 d. h., 2 boete of 2 d. h„ 1 boete of 1 dag h. en 5 boete of 2 dagen hechtenis. (J. de J. te Heemskerk en 4 anderen, over treding Politieverordening Heemskerk, 0,50 boete of 1 d. h. en 10 boete of 8 d. hechtenis. C. van den O. te Wijk aan Zee en Duin en 8 anderen, overtreding Politieverordening Beverwijk, 3 boete of 2 d. li. en 15 boete o( 5 dagen hechtenis. O. van der W. en W. van L. beiden te Bever wijk, in staat van dronkenschap de orde ver storen ieder 6 boete of 6 d. hechtenis. J. L. te Hnarl'meer en G. A. S. te Haar- lemmerliede c.a., rumoer verwekken, ieder 3 boete of 8 dagen hechtenis. A. J. te Haarlem en 15 anderen loopen <-n ryden op verboden grond, 15 b. of 3 d. li., 10 boete of 8 d. h„ 5 boete of 3 d. h„ 8 boete of 8 d. h„ 2 boete of 2 d. h. en 1 boete of 1 d. hechtenis. J. de W. te Velsen, ryden zonder licht en valsclien naam opgeven 2 en 6 boete of 2 en 6 dagen hechtenis. V. Z. te Wijk aan Zee en Duin en 21 anderen,, overtreding Motor- en Rijwielreglement, 2 en 4 boete of 2 X 2 d. h„ 2 boete of 2 d. h. en 5 boete of 5 d. hechtenis. Voorts werden er nog 22 personen vereer», deeld wegens openbare dronkenschap tot 10 boete of 3 d. h., 6 boete of 8 d. h„ 4 bm taf of 3 d. h„ 8 boete of 3 d. h.. 3 boete ol 2; d. h. en f 2 boete of 2 'd. hechtenis.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 2