Sociale Berichten. BINNENLAND. Vragenbus. Rechtszaken Letteren en Kunst Riarkt nieuws* ALLERLEI iresr, .waarmede "hij naar «lie zijden öperee- ren kan. Zoo is ook een slag1 vliegtuig, dal- in Ghalais-Moudon "wason dat een motor van 300 Pk. bezit. De firma- Voisin heeft twee soorten van pantservliegtuigeu gefabriceerd, iio beide Gnome-motoren van 160 Pk. bezit ten en waarvan het kleinste, voor twee per sonen bestemd, 110 kilometer in het uur moet sunnen ontwikkelen, Of de pantservliegtuigen werkelijk veilig zijn voor vijandelijke projejctielen, is nog zeer twijfelachtig'. De vlieger Brindejonc de Moulinai, die 'eenige weken geleden naar be neden geschoten "word, had een Dorandtwee- .lekker met 80 Pk. Gnome-motor. DE WEKKING DER DÜITSCHE TORPEDO'S. De maritieme medewerker van de „Times" schrijft„De Duitsche vloot laat ons niet lang ronder een bewijs van haar bestaan. De slag- zloot zelve mag dan achter bevestigingen liggen blijven, maar van de werkzaamheid van eenige rarer onderdeelen krijgen we herhaaldelijk de zeer onaangename bewijzen. Een opmerkelijke nnstandigheid bij het vergaan van de „Pallada" is de overweldigende grootte van het ongeluk, tiet schip werd naar alle waarschijnlijkheid slechts door een enkele torpedo getroffen; maar iet zonk, tot een wrak geschoten, bijna onmid dellijk met man en muis. Het blijkt duidelijk, dat er een groot onderscheid bestaat in den rfloop van de zaak, of een schip door een cngelsche dan wel of het door een Duitsche orpedo getroffen wordt. De „Pathfinder" arak in stukken en zonk. 1 letzelfde gebeurde met .te „Cressy" en een gelijk beeld vertoont nu ook ie ondergang van de „Pallada". Als van den in deren kant onze torpedo's eens treffen, dan duurde het tamelijk lang alvorens het schip cantelde, zoodat er tijd genoeg overbleef, om het grootste deel van de bemanning te redden, en iaarbij waren dan nog de Duitsche schepen ran een verouderd en klein type. Nog een bijdrage over den ondergang van de .Pallada" levert „Naval and Military Record" a een verhaal van een der geredde dek-officie- en „Wij hoorden een gekraak en dan een vreese- iijke ontploffing in onzen kruitkamer, waarin rehalve alle ammunitie, ook nog de scherpe kop- ->en der torpedo's lagen. Het grootste deel van ie bezetting was onder dek voor de namiddag- iiee en verdronk, zonder tot het bewustzijn te tijn gekomen van wat er gebeurde. De voormast .iel op het dek, de voorste schoorsteen en de zoorste commandobrug volgden weldra, terwijl :1e middelste schoorsteen tot cp een kwart van rijn hoogte afbrak. Het gc-heele voorschip was zolkomen wrak geslagen." ORANJEBOEK. Onder bovenst-aanden titel is een overzicht vei schenen der voornaamst van 15 Juli 1913 ,ot 15 Juli 1914 door het Ministerie van Bui- renlandsche Zaken behandelde en voor open baarmaking geschikte aangelegenheden. Men eindt er o.a. een afschrift in van het peace- dan, het verdrag tusschen Nederland en de Vereen igde Staten Van Amerika ter onder werping van geschillen aan een permanente nt-e! nationale commissie van onderzoek, een nededeeling 'die niet veel onbekends be- •*at omtrent Ilr. Ms. „Kortenaer" in cle Mexicaansch e wa teren De Amerikaansehe ieg, ering heeft- toege legd, de Nederlandsche belangen aan de Oost- cust van Mexico, zoolang geen Nederlandsch >orlogssohip aanwezig zou zijn, zoo noodig loor haar vloot te zullen doen 'beschermen. Bij lotswisseling is tusschen Nederland, do Ver- tenigdo Staten van Amerika en Groot-Brit- -annië eer schikking tot stand gekomen om e beletten, dat misbruik gemaakt worde van le- ongeregelde, toestanden te Tampico, ten- rindd op onrechtmatige wijze petroloiuncon- lessics en dergelijke aldaar te verkrijgen. Verder bevat het Oranje-boek liet verslag van den schoolopziener in het district- Breda, len heer J. TV'. Schulinck, over het onderwijs utn de Nederlandsche Christelijke School te Bussel; het verslag van den schoolopziener n het district Deventer, den lieer A. Brenks, *?last met het toezicht op de Nederlandscho jursussen in Pruisen over het- tijdvak Au- ,'u-stus 1913Augustus 1914; het jaarver- dag van de Nederlandsche school to Buenos Lires. Omtrent beweerde onveiligheid in Hedjaz, vaarvan pelgrims het slachtoffer zouden zijn jev. orden en de betrokken vertegenwoordigers ion gemeenschappelijke 'démarche bij do Porte n overweging hebben genomen, schreef onze leZaut te Constantinopel, dat door hom geen Jacht over onveiligheid van het- consulaat te ijeddah werd ontvangen en van een gemeen- chappelijke démarche geen sprake is. Imtrent de Derde Opium Conferentie-'ieest rneu ■en korte me-dcdeeling het verdrag is later >og onderteekend door Uruguay on Bulgarije. Vriekenland verklaart zich tot onderteoko- ing bereid en Oostenrijk zal hot verdrag oepassen. Gememoreerd wordt do Spitsbor en-conferentie en vermeld worden de voor- *erd ook in de Tuillerieën gehoord en bracht aar de gemoederen in spanning. De koningin besloot zich niet ter raste te uilen begeren, maar tot Puet. aanbreken van en volgenden dag alles te doen wat in haar ermogen was om den zwakken koning over 1 halen het kasteel en dus ook zich/elven, e zijnen or- de getrouwe royalisten niet over Roven dan na een woesten tegenstand. Zii rist- dat zij de ziel was van den tegenstand a juist daarom durfde zij liet niet wagen e moede oogen te sluiten; zij moest, dat ge- oolde zij, elk ooganblik gereed zijn om ge- roik te^ maken van hetgeen er zou plaats eb tien. Zij bleef daarom met bare hofdames i de vertrekken-, welke naast die des ko- ings gelegen waren. £>e koning zelf was in ziju kabinet en wacht- nog altijd op den maire van Parijs. Eindelijk werd de komst van Pélion ge- eld. Hij was vergezeld van Röderer, den rocurator-syndieue van liet departement. De ree heeron kwamen van het stadhuis, waar commune, waarin de roodste .Tacobijnen meerder'tieid vormden, reeds biieeu was. Toen Pétion eu zijn gezel bet kasteelplein traden en daar cle soldaten opgesteld Ka rn en toen door de corridors der Tuilleaieën ogen, waar een aantal Zwitsers eu edelen ?b verdrongen, werden de twee vertegen- oordigera der commune wel een beetje on rust; de gedachte Icwam bij hun op, dat zii een weer bedenkelijkon toestand verkee.r- ©atw-erpen, uit. de besprekingen 'dér ütea- pechtoonferentie voortgevloeid, eaiderscheiden- lijk van een verdrag! betreffende tie aanspra kelijkheid van reeders en één betreffende- hypotheken en bevoorrechte schulden op sche pen. Aangenomen werd een uitnoodiging der Bel gische regeering voor een conferentie ter re geling der weder zij dsche erkenning van hy potheekrechten en privilegiën op binnenvaar tuigen. Met do regeering van Canada, de Vereenig- de Staten en Argentinië werd onderhandeld over do wederopenstelling der grenzen voor Nederlandsch rundvee. Binnenkort kan de uit voer naar Canada mogelijk zijn. Ten slotte worden mededeeËngen gedaan over den suikerinvoer in de Vereenig de Sta ten. de verhooging der Turksche invoerrech ten, het huidenmonopolie op Hainan, een stu diereis van leerlingen der export-academie te J'iume, landverhuizing. Britsch Indische koelies in jSu'rinamé, Nederlandsche onder danen in Turkschen dienst, Nederlandsche in genieurs in Sia-m, een schikking met 'België betreffende wederzijdschc overlegging van strafdossiers, het uitleveringsverdrag' met Groot-Brittannië. met 'Brazilië, schadevergoe ding door de regeering van Nicaragua, het Fi'ot-estantsehe kerkhof ie Athene en Neder landsche eigendommen 'in Italië. GEDWONGEN LEENING. In De Standaard lezen wij onderstaande driestar: Als uit de lucht kwam het bericht vallen, dat we een leening krijgen van tweehonderd en •vijftig miliioen, en dat aan deze leening liet karakter zal worden gegeven van gedwongen deelneming. Daaronder zon dan te verstaan zijn, dat een iegelijk, van wiens kas de regeering genoeg zaam afwist, om te constateeren, dat er c-en vermogen in Ing van zeg boven de 10.000, van overheidswege verplicht zou worden, naar ver houding van het bedrag van zijn vermogen, obligation of aandeden in deze leenïng te ne men. Het karakter van dwang zon dan aan deze leening gegeven worden, om te voorkomen le. dat anders de leening allicht niet aanstonds ge heel geplaatst werd. en 2e. om te verhoeden, dat cle prijs, ervoor geboden, te laag liep. Niet alleen, cl at dus de leening gedwongen zou zijn, maar ook de koers zou in handen van de regeering moeten blijven bij de inschrijvin gen. Dit ziet er niet aantrekkelijk uit. Doch Neder land heeft 't. immers in ziju macht, dit onweder af te leiden. En dit zal ook wel. Ons volk kan zeer wel deze 250 miliioen vrijwillig nemen. Dat zou gelijk staan met 1/1.0 van vijf milliard francs. En in Dnitscliland is nog pas vrijwillig zelfs voor bijna vijf milliard mark aangeboden, terwijl onze bevolking ongeveer 1/10 is van die van Duitschland. Natuurlijk kan 't- voor zeer groole kapitalen eeu lieele hap uit de taart zijn, maar zonder klappen komt thans niemand er af. En wat men in een Staatsleening neemt, biedt alle kans later toch weer gezond kapitaaal te worden, zoodat zelfs elk denkbeeld van schade of ver lies ten stelle nog geheel kon wegvallen. Alleen renten cn aflossing sullen naturlijk bij 't budget bijkomen, en hiermede zal de mi nister ran Financiën moeite krijgen. Het zal op tien miliioen aan rente komen te staan, bui ten en behalve de aflossing. De vraag is nu maar, hoe deze rente plus af lossing zal te vinden zijn. De verrassingen, die nog komen konden, blij ven spannen. We weten vooruit,, dat er ook dan weer moet ingehakt en dat ook dat inhakken niet malsch zal zijn. En toch zit er niet anders op, dan de schou ders er onder te zetten. Zelfs veel klagen er over zou beneden onze waardigheid als natio zijn. de vluchtelingen zelf worden ingevuld. Een koerier-auto brengt ze daarop naar het Centraal bureel te Antwerpen, waar de wijkcommissies van den veiligheidsdienst, onder senator Van der Molen, de opsporingen doen en de inlich tingen geven. De antwoorden zullen zoo spoedig mogelijk worden toegezonden. Weusehelijk is. bij aanvragen een zeker be drag te voegen, daar sommige nasporingen niet alleen zeer {pdroovend zijn (b.v. als leden van eenezlfde gezin ver van elkaar verwijderd zijn,) maar er ook kosten van telegrammen, huur van auto's, hulp van tussclienpersonen, soms van advocaten, blijken noodig te zijn. Tot nu toe werden de kosten grooteudecls gedragen door de Comitéleden, die bovendien hun tijd en hunne krachten gaven voor de zware tank. die zij op zich genomen hebben. EEN MOOI RESULTAAT. De door de dames A. Noordowier-Eteddhigius den. Toch lieten zij niet blijken bevreesd 1e zijn voor het dreigende gevaar, dat hen om ringde. Maar de maire had ook geheel en al zijne koelbloedigheid noodig, want ioti de antii. dhambre des konings moest }iij tnssc'hen de rijen der edelen cn Zwitsers; uien wees hem met verachtelijke gebaren aan, spuwde voor zijne voeten en beleed igde hem met woorden. Men liet hem ongehinderd verder gaan, want men wist dat de koning naar hem ge vraagd had. Toen Pétion in de anti-ehanxbre kwam. welke opgepropt was met staatsbeambten en edellieden, zoodat hij moeite had om vooruit te komen, trad eensklaps Mandat, de aan voerder der Nationate Garde 'hem in den weg en zei de: Ha, zijl gij ftiiuleijlk hier, mijnbeer Pé tion? Hoe komt het toch dat de administra teurs van de stedelijke bureaux het uit Mar seille naar Parijs gestroomde gepeupel een groot.aantal patronen liet uitreiken, terwijl ik voor mijn volk zoo goed als niets kreeg slechts twee patronen per mivn. Pétion zag den vrager kalm aan. Hij wist dat de koning de Nationale Garde wantrouw de en daarom bevolen had elk man der gar de slechts drie patronen te geven, terwijl elk Zwitser er veertig had. Hij werd dus door de vraag van Mandat niet in de war gebracht. Ik fiet op de Tuillerieën brengen, wat en P. De Haan-M'anifarges eu don heer A. ïf. H. Verheij in ons land gegeven concerten ten bate van het Koninklijk Nationaal Steuncomité 1914, hebben in totaal opgebracht de som van 7263,39. Er werden concerten gegeven te Haarlem, Botterdam, Utrecht, Den Haag, Am sterdam, Arnhem, Nijmegen, Leiden, Delft, Groningen, Leeuwarden, Doorn, Dordrecht en voor het garnizoen in Willemstad. INTERNEERING, Met betrekking tot de interneering- is met wijziging in zooverre van het bepaalde in de beschikking van 28 Augustus nader het vol gende vastgesteld: Te Bergen bij Alkmaar"is een depot geves tigd voor geïnterneerden van Duitsche, te Groningen voor geïnterneerden van Engel- sche en te Gaa-sterland; Leeuwarden, Kam pen, Zwolle, Amersfoort en Harderwijk zijn depots gevestigd voor geïnterneerden van Belgische nationaliteit. Geïnterneerden moeten, in verband met liun landaard, naar bovengenoemde depots worden gedirigeerd, met dien verstande, dat. eventueel verder te interneeren Belgen voor- loopig alleen voor Harderwijk worden be stemd. Te interneeren paarden moeten worden op gezonden naar het Algemeene P-aardendepot te Utreelit; de rijpaarden met eventueel daarbij behoorend Oiarnachement. Naar cloor den Directeur van het Remonte- wezen te verstrekken aanwijzigingen zullen door den commandant voor voornoemd depot de rijpaarden worden gezonden naar dooi den Directeur op te geven depots der bere den wapens; wat stalling betreft worden zij aldaar voor zooveel noodig ingekwartierd. BUREAU YOOR INLICHTINGEN TE ANTWERPEN. Op Knnstlei 64 te Antwerpen is gevestigd een Anlwerpsch Centraal Bureau voor inlichtingen aan'vluchtelingen. Dit bureel stelt zich voor. inlichtingen te verschaffen aan achtergebleven familieleden te Antwerpen en opsporingen te doen naar vluch telingen, wier verblijf hun onbekend is. Het Centraal bureau is verdeeld in eeu Nederlandsch en een Belgisch comité. Het eerste staan onder bescherming van den heer ,T. van den Bergh, consul-generaal der Nederlanden, te Antwer pen, en bestaat uit de heeren prof.' Meijer», W. A. van der Veen, E. H. von Baumhauer en G. W. baron de Vos van Stcenwijk. Door bemiddeling van liet filiaal, Brugstraat 51, te Roosendaal, kunnen de comité'» in Ne derland en allen, die vluchtelingen in hun huis opgenomen hebben, gratis lijsten ter invulling bekomen, die zij. ingevuld naar Roosendaal moe ten terugzenden. Deze lijsten mogen niet door WEEK IN DUITSCHLAND. De Nederlandsche Arbeidsbeurs te Ober- kansen berichtte dezer dagen aan de Centrale Arbeidsbeurs in Den Haag, dat het ook thans weer is geschied evenals vroeger dikwijls is voorgevallen dat door agenten'te Winters wijk is getracht mensclien. die door een burge meester naar Duitschland waren uitgezonden, voor zich te verbinden eu naar den werkgever, waarmede zij in verbinding staan, to vérzen- den. Daarom is 't van groot belang bjj de uitzen ding aan de arbeiders mede le doelen, dat zij zich toch vooral niet zullen storen aan agenten op. de grenzen, maar rechtstreeks hebben door te reizen naar Oberhausen. Ook is het zeer go- wensclit aan alle arbeiders, die naar Duitsch land vertrekken, goed op het hart drukken, zicli Lij mogelijke klachten toch vooral te wen den tot de beurs te Oberhausen. Zeer veel kan en zal door die beurs, ook in geval klachten inkomen, voor de arbeiders ge daan worden, maar vertrekken deze bijv. eerst naar Nederland en zenden zij van daaruit klach ten. dan bezwaart dat zeer het onderzoek. Dit sluit, natuurlijk niet uit, dat de arbeiders hun klachten daarna zoo noodig toch in Nederland eveneens aanhangig kunnen maken. GROEP S VERTEG EN WO ORDIGE R S S.S. Naar de N. R. Crt. verneemt, hebben de pas gekozen leden der vertegenwoordiging van groep I der Staatsspoor (de chefs tot en met den rang van commies), collectief hun ontslag als zoodanig aan den directeur-generaal aange boden, daar zij van meening zijn, dat. met het oog op het 'gering aantal stemmen, waarmede zij gekozen werden, van een vertegenwoordiging der groepsleden geen sprake kan zijn. Vraag!: -.Waar kan men opgeleid worden voor den lambulance-dienst? tie koning gevraagd had niets meer of niets tuinder, antwoordde hij, De koning! riep Mandat. Nu ja, de ko ning, maar waarom gaaft go niet meer pa tronen toen ik er om liet vragen? Vergeef mij, reide Pétion, dat kwam om dat gij er niet volgens voorschrift orri gevraagd iheht, Wat! riep Manila t toornig. Het bevel moet van u uitgaan. Waarom deed gij het niet? Gelukkig voor den maire, riep de dienst doende ka menheer juist zijn naam. Mandat maakte grommend voor hem plaats en Pétion ging liet kabinet des konings b1n- non. II.ij bleef nauwelijks vijf minuten met Bo dewijk alleen. Het is nooit bekend geworden wat beiden Keidon; nit latere mededeelingen van Pétien is alleen gebleken; dat de woorden des ko nings helm uitermate verbaned hadden en dat hij ze niet begreep. De zaak was overigons zeer eenvoudig. De koning sprak met den maire in halve woorden en aks met iemand die een' groola som zou ontvangen, om in het belang van het koningschap werk Ka am te zijn; hij wacht te er met ongeduld op, dat Pétion den wijs vinger aan het rechteroog zou brengen, en toen dit niet gebeurde, vermeed Ml het, dui delijker uit den hoek te komen, Bodewijk wist niet dat hij door zijn W Aiifir.: U «toe* een advertentie plantoon.' ;Vr.Mogen 'brieven aan een minderjarig meisje geschreven door de ouders onderschept worden? Antw.: Zonder nadere inlichtingen kunnen wij u niet antwoorden. Vr.;Wat is Öe korste weg van Haarlem naar Woerden? Hoeveel K.M. is het? Antw.: Van Haarlem over Hoofddorp, AalsmeerKudelstaarb, Nieuwvéen, Nieuw koop, Zegveld-Woerden. 'Afstand 34 K.M. Vr.Welke is de kortste weg van Nieuw- Vennep naar Hoorn en hoeveel K.M. is het? Antw.: N.-Vennep, Haarlem, Spaarndam, Assendelft, Krommenie, Knollendam, De Rijp, Avenhorn, Hoorn. Afstand 60 K.M. .V ir.i Een Belgische vluchtelinge wilde graag weten tof haar man bij de geïnterneer den is. 'Bots wien moet ze zich dan wenden? Antw.: Wendt u tot het Informatiebureau van liet Roode Kruis, Lange Voorhout. 6, ï)en Haag. V r.van V. E. to Breda. Antw.: Neon. Vr.: Is hier in Haarlem een inrichting om zich te laten onderzoeken? D. w. dit. onderzoek moet uitmaken: Ie. Of ik een ziekte onder de leden heb; 2e. of ik ook lichaamsge breken bezit en Sr. of ik misschien aan tu berculose lijd. 'Dit onderzoek moet dus een keuring met 'zich 'dragen. Kan ik mij dus in deze gemeente of misschien in Amsterdam gratis voor 'dit bovenstaande laten keuren of onderzoeken, zoo u liet noemen wil? Of mis schien in twee gedeelten, 'keuring cn tu- bereulose-onde rzoek Ank: Wij kunnen u niet inlichten. Plaatst u eens "een advertentie. Vr,Ik heb een gewei van een 'rendier 'dat vuil is, en ik zeer gaarne schoort zou willen maken. Zoudfc u mij ook kunnen zeg gen, op vvelke wijze ik dit zou kunnen doen. Hét gewei is nog nieuw. Ant w.: Vervoeg u bij een poelier. Vr,: Weet u een middel tegen liet spoedig rotten van Wivitcrperen, (zoogenaamde winter jassen). A n t w.U moet de peren droog bewaren, afzonderlijk leggen, en nu en dan' behoorlijk keel'en. Vr.van D. ,T. B. te H. over den Vrijw. Landstorm. Antw.: Wondt u tot Mr. SHagcnberg, Zijlwég 80, Haarlem. Vr.: Mijn 'dochter zou met 1 November in dienst komen; zij heeft haar godspenning al ontvangen. Nu schrijft, mevrouw haar af. Is mevrouw nu verplicht, om zes weken loon uit te Betalen of mijn dochter in dienst te nemén en moet zij dan haar gortspenning terug geven? Antw.: De godspenning mag ze als scha devergoeding houden. Voor 't overige zal zij, als de afschrijving om wettige redenen is geschied, er Wel in moeten berusten. Vr.Kunt "u mij ook zeggen, welke 'de vier Hoofdregels 'der rekenkunde zijn? Antw.: Vermenigvuldigen, ileelen, optel ten, aftrekken. Vr.: Wat beteekeat „Post Restante"? 'Antw.: Blijvend aan het Postkantoor. VAN ELDERS. VGRBORÏ3N UITVOER. De rechtbank to Assen hooft den koopman J. S.. [te Baïger-Oosterveen, wegens het behulp zaam zijn bij het uitvoeren van een paard' uit Nederland .naar Duitschland, veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf, met verbeurdver klaring van het niet in beslaggenomen paard, de uitlevering daarvan bevolen, of bij niet- uitlevering betaling van een bedrag van :f 400 subs. 2 maanden hechtenis. DESERTIE. De auditeur-militair bij don krijgsraad te den Haag heeft gerequireerd tegen een soldaat 23e Landweerbataljon, wegens ie desertie op gevolgd door arrestatie, 2 maanden militaire- detentie met aftrek der preventieve hechtenis. Beki. heeft zich, behoorend» tot de' bezet ting Van het fort bij Veldhuis te Heemskerk, in 'de stelling tan Amsterdam, zonder verlof uit bet fort verwijderd en is twee dagen later ten huizo zijner moeder te Amsterdam gear resteerd. GEWELD TEGEN EEN MEERDÉEfj. De Krijgsraad te 's-Gravenhage veroordeel de: P. W„ soldaat te Haarlem, wegens het plegen van daden van geweld tegen zijn meerdere en het toebrengen van kwetsuren iioti 2 jaar militaire gevangenisstraf, met af trek preventieve hechtenis van 11 Sept. 1914 af. De 'eisöli van den auditeur-militair luidde 1 jaar gevangenisstraf. Beki. heeft togen liet vonnis hooger beroep wangeteekend bij heb Hoog Militair Gerechts hof. E. J. W. soldaat van het regiment jagers te 's-Gravenhage in garnizoen, wegens het drei gen met woorden en gebaren van zijn me8r- dere "tot 6 maanden militaire detentie met veling was bedrogen, die de tweehonderd) franken had ontvangen om ze nan Pétion te geven. De ellendeling was gevlucht. Pétion, die dus van niets wist, begreep daarom den koning niet; deZo wag echter overtuigd dat het plan mislukt was. Röderer trad den tuin binnen, gevolgd door een deurwaarder der Nationale Vergadering, die hem een brief bracht, waarop Pétion zoo lang in de stemming van een lor dood ver oordeelde had gewacht. Hij stond op, nam hel papier aan, door liep het vlug in den maneschijn, wendde zich tot den officier en zei de: De koning wil mij zien, maar ook de Nationale Vergadering; wees zoo goed', mijnheer, den koning te zeg gen, dat ik onder zulke omstandigheden voor alles den wil der natie moet gehoorzamen. Hij boog en ging met opgeheven hoofd uit den tuin. Op een wenk van Pétion ging de deurwaarder hem voor. Ongemoeid verliet hij het kasteel, want niemand waagde het zich tegen den wil der Nationale Vergade ring te verzetten, dje wellicht de laatste toe vlucht tot het hof kon worden'. Röderer en de officier keerden naar de bo venvertrekken' van dé Tuillerieën terug. Omstreeks denstelfden tijd bereikte de vi- cointe de Eonteille de poort van het kasteel. Hij werd binnengelaten, steeg van zijn paard en begaf zich terstond naar binnem In de galerij naast het billardaolon ont moette hij bekenden: onder dezen bevond' "aftrek preventieve hechtenis vai* tl Septeiu* lier j.l, af. FAILLISSEMENTEN. Geëindigd door het verbindeed worden oer. uitdeelingslijst de faillissementen: I'. S. van der Wey, vroeger kastelein te Oude Leija onder Finkum. D. Buys, molenaar te Ghar- lois (Rotterdam). F. E. BallonBrandts, destijds wonende te Kaatsheuvel, thans to St. Oedenroda Failliet verklaard 16 Oct. P, J. Hüf&le, koopman, Goudschestraat 95a, Rotterdam, Geëindigd door het verbindend worden der uitdeelingslijst de faillissementen: H. Cree- mers, aannemer, 's-Gravenhage; A. Bruin v.ln kruidenier, Alkmaar. DE KATHOLIEKE ILLUSTRATIE van deze week bevat de volgende PLATEN: Verwoesting te Antwerpen (2). ïn de loopgraven aan de Aisne. Hoe uit een vliegtuig bommen worden geworpon. De aal moezeniers van het leger, de Z.Eerw, Hee ren Padberg en Huys. Belgische vluchtelin gen in Rotterdam. Katholieke hulpverlee- ning. De begrafenis van burgemeester do Caritat. Oorlogsfoto's uit België en Frank rijk (11). Een vreedzame oorlogekiek. Oor logsbuit. Franaehe troepen in Vlaanderen. Oorlogsfoto's van overal (21). Een cavalerie- charge. Het Kruis vau Luik. Belgische vluch telingen te Leiden. De brug bij Wette-ren Eeu Nederlandsche mitrailleurs-afdoeliug. De Duitsehers in Antwerpen (4). Wij liebheu een Paus. Do kroning van den nieuw*] Pans- De verwoesting vau Mecheien. Duitsehers le Mechelen, TEKST. Hulde aan 't gastvrij Nederland. Aan den rand van den afgrond (vervolg), Aioeder eu zoon. Tot wederziens. Vita pa triae, honor mihi! Onze oorlogsfoto's. MEDEMBLIK, 20 Oct. R. K. Markt vereen l- g'ing „St, Jozef". Bieten f 7,20—7,50 per 100G stuks. Aanvoer 1900 bieten; Wittekool f2,90' 6,10; Roodekooi 3,— aanvoer 1GÜ00 witte en 400 rood» kooien. VROUWELIJKE LOGICA. Ik zie uit de krant, dat hot Marine-de partement vier of vijf groote oorlogsschepen en eeu paar torpedobootvornielers noodig heeft, merkte de heer Bildad op, terwijl hi] van zijn avondblad opzag. Wat is een torpedobootvernicler? vroej mevrouw Biklad, terwijl ze opkeek van haai breiwerk. Wel, ecu torpedobootvernieler is ee« vernieler van torpedo boo tan, zot de heer BR dad, dacht je, dat 't een nieuw soort van snij- boonenmolen was? Ze bouwen dus torpedobooten en dar, bouwen ze vernielers om dio te vernielen hè man? Je komt er zoo langzamerhand achter, knorde mijnheer Bildad. En als wij oen torpedobootvernicler bou wen, dan gaat eeu andere natie een vernielen van torpedobootvcrnielers bouwen? Ja, zoo iets is 't. Een maar wat drom mel bedoel je nu -eigenlijk? vroeg niijnheoC Bildad verbaasd. Dan zullen we dus eeu paar vernieler* van vernielers van torpedobootvernieler» moe ten bouwen? Kijk eens hier Marie, ilc Dan zal 't andere land dus vernielen] moeten bouwen om vernielers te vernielen, dio wij bouwden om hun torpedobootett to ver' nieten Goeie genade, vrouw i fiuildc de heoi' Bildad. Ben ja van zins om me Maar ik zou zoo graag weten'- zei me vrouw Bildad, wanneer 'b andere land een ver nieler bouwt van de vernielers, die wij bouw den om cle Vernielers te vernielen, die zij bouwden om de- torpedobootverniolers te ver nielen, die wij bouwden om hun torpedoboo ten te vernielen, dan zullen wij vernielen! moeten bouwen, met hel doel de vernielers té vernielen, die zij bouwden om de vernieler», die mooten dienen om do vernielers te ver nieten, die wij bouwden om hun vernielen) van do vernielers te vernielen, die wij moe ten bouwen om 'de vernielers van de vernie Iers Maar 'de heer Bildad had do buitendeuï) •al dichtg-ekwakt en stond om een rijtuig to schreeuwen, dat hem naar zijn sociëteit moest brengen. Do mannen zijn toch zoo raar, peinsde mevrouw Bildad. Eerst nemen zij 't ons kwa lijk, omdat wij geen belang stellen in open bare zaken, en wanneer wo probeeren inlich tingen van ze te krijgen dan worden ze gel*. '(Roskam.) zich Dar vis. Toen dezen den hleeken I-éon zag, trad Ihij op hem toe en reikte hem de hand. Gij zijt een weinig te laat. mijn vriend, zeide hij, sarcastisch lachende, doch dat doet niets ter zake, want gij hebt er niets niette verzuimd, wij wachten nog altijd op de din gen die zullen komen. Die vervelende ouza- kerih'eid, onz.e dapperen zullen moe-do wor den als het nog langer duurt! Hoe was het .in de stad, vieomtel Ik zag op mijn weg voel volk samen rotten, antwoordde Léon; «enige wilden mij zelfs aanhouden, waardoor ik genoodzaakt was een half dozijn kerels omver te rijden en mij met degen en pistolen doorgang te ver schaffen. Jammer dat ik er niet hij was! bromde de ridder. Maar ik breng een slechte tijding ik heb het Mamtet reeds medegedeeld het detachement der Nationale, Garde, dat hij de Pont-Neuf was opgesteld, heeft zijn post ver laten' toen ik er voorbij kwam was er nie mand meer. Een geroep van verbazing ging ondor de edellieden op. Dat zal den koning nog meer -ontmoe digen, bromde Parvis in zichzelven. Gij ziet, zeide Léon tot hem, dat mijne vree-s niet ongegrond wa»! En de artillerie van het kasteel li slat beter. ,4 (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 6