atoom-, Wasch- en Strijkinrichting „D E N IJ VERHEID AMSTERDAMSCHE VAART 26, Station Santjioert-Meerenberg. Astrakan en Pluche I Oe Knoopenwinkel j Gebr. SCHUURING, Dames- en Heerenkleermakers FRANS PERQUIN LIEFHEBBERS van Geldersche Rookworst STEGEMAN Go., Deventer. Hollandsche Crediet- en Deposito-Bank Teleph. 2I2 -- I7I Groote Houtstraat. STADSNIEUWS BLATCHFORD'S KALVERENiEEL |D.v. HEMERT &Zn. Spaarnwouderstr.76 Telefoon 445 - HAARLEM. GEHEELE UITVERKOOP KACHELS, GEEMAILLEERDE FORNUIZEN Gegoten fornuizen (Godin) STROOSNIJDERS, BIETENSNIJDERS, en Veeverlossings Apparaten. KANARIEVOGELS. Winter Aardappelen Leger en Vloot Rechtszaken Telefoon 1387. H.8M0LE NAARS, 8000 kilo Witte Kool, 8000 4000 5000 6000 6500 2500 Koolrapen. Me Kool. Savoie Kool. Bieten. Hoornsche Wortelen. Uien. Kamperstraat 20, Telephoon 2474. Gebr. P. J. SCHUURING. Q.VAN RIEMSDIJK A. C. VAN NIKKELEN KUIJPER, Prima Breehcokes voor Centrale ver warming Prima Anthraciet in diverse afmetingen. En tegen de meest concurreerende prijzen. Let vooral op het Loodje i De Belgische vluchtelingen. De Jansstraat-voreeniging. Een bezoek aan het Frans Halsmuseum. Het bestuur éer Jansstraat-verceniging heeft door bemiddeling van den heer Gonnet van B. in W. verlof gekregen om met de vluchtelingen een bezoek te brengen aan het Frans Hals Mu- 'noim; Donderdagmiddag heeft het gezelschap, een 60 personen, ons gemeentelijk museum be zocht, rond geleid door de heeren Gratama en Gonnet. Het gezelschap bestond uit de vluchte lingen van de .Jansstraat, benevens nog eenigen uit Meehelen en verder de bestuurderen. Het bezoek duurde van 24 uur. Een Belg bracht na afloop dank aan B. en W. en de heeren dio zoo bereidwillig hebben meegewerkt, om het bezoek aan de werken van Frans Hals, die immers ook van Meehelen was, mogelijk te maken. Dankbaarheid der vluchte lingen. Om 8 uur Donderdagavond waren wel een 80 personen bijeen in het gebouw der St. Elisa beth's vereeniging, Jansstraat. Alle Jansstraat- vluchtelingen, met het bestuur der straatver- eeniging, de weldoeners der vereeniging en eenige andere waren daar saamgekomen. Verschillende vluchtelingen zouden namelijk, volgens een plan, vertrekken, en dachten de ge legenheid om alle weldoeners te danken, nu op dien avond gekomen. Evenwel 't doet aan de sprekende dank baarheid natuurlijk niets af, - evenwel is liajt plan gewijzigd en is nog niemand van daar ver trokken. Donderdagavond dan nam dc heer De Muijor, een onderwijzer uit Meehelen het woord en sprak als volgt: Heden is het oogenblik aangebroken waaïop wij UEd. uit gauscher harte mogen toeroepen: Hulde en dank! Lof en eer door alle eeuwen heen' En van wTien en waarom; ook, aan wien al deze schoone wenschen? Een eerste van wien en waarom? Ja, Hooggeachte Heeren, en duurbaren me vrouwen, gij ziet vóór u staan Belgen uw Zui derburen. Gij ziet vóór u staan Belgen, uw Zuiderburen. Maar Helaas, niet die trotsche Belgen van voorbeen, niet die fiere kerels en vrouwen, die het hoofd staken in de hoogte, en roemde op hun schoone land, het zeer gelukkige België. O, neen, ongelukkiglijk neen. Want het zijn schapen, verloren schapen, die uit hun stal zijn verdreven; het zijn mannen, vrouwen en kïnders, die uit hun Tiaardstêe weggerukt zijn en hier, verre van hun Vaderland, hun moeder stad, komen leven, weenen en hopen. Ja, hopen, opdat 7,ij zóó spoedig mogelijk mogen terugkee- ren naar hun land, om daar in zoeten vrede te leven, te zwoegen en te sterven. En waarom nu, ja waarom brengen wij hulde en dank? O mijne Heeren en Mevrouwen, nooit of nooit hadden wij gedacht dat de Hollanders zóó gesteld waren tegenover ons, Belgen. Ja.'t is waar, veel werd er geschreven en gezegd over de genegenheid onzer noorderburen. Maar toch, laat het ons maar zeggen, wij dachten steeds dat die oude veeten niet geheel werden verge ten. Doch verre van ons nu die aardige 1) ge dachten. Want wij allen hebben ondervonden, dat het Nederlandsche volk onze trooster, onze helper, ja onze broeder is, daarom, weest ervan overtuigd: Hooit of nooit zullen wij vergeten wat Gij, en in U, wat de Hollanders voor ons hebben gedaan. Neen, neen, dat vergeten wij nooit. Maar altijd en overal zullen wij lof spre ken over onze Noorderburen. Nu en in de toe komst zullen wij onze kinderen inprenten wat al goed wij hebben ontvangen van u, van Hol land in 't algemeen. Ja, dit verzekeren wij u. En denkt er aan, dat deze beloften gedaan zijn door Belgen, waarvan gezegd wordt dat zij maar één woord hebben, een heilig woord. Een tweede, aan wien deze wenschen? Aan wien anders, dan aan al de inwoners van de Jansstraat Aan wien anders, dan aan hen, die ons met een bezoek hebben vereerd, en de afgevaardigden zijn van deze straat. Ja, lof en eer zij aan allen. En voorzeker mag ik niet vergeten den naam te noemen van den Heer Duyn. Hij immers is de voorzitter van de goede Jansstraat. Hij is de geleider. Hij is de vader van de Belgische vluchtelingen. Ja, dat is hij. En daarom zeggen wij hem dank, uitter harte dank. En in hem, danken wij u allen, dan ken wij de geheele Jansstraat. Die lieve straat met zijn goede inwoners, welke ons in den nood hebben bijgestaan. Wij danken ook de stad Haarlem met zijn goeie en ons toegenegen bevolking. Wij danken gansch de Nederlandsche natie en brengen hul de aan H. M. Koningin Wilbelmina. 1) Niet onnoodig misschien is Tt, 'onze lezers erop opmerkzaam te maken, dat de "V la- mingen spreken van „aardig," waar w ij ver, velend of kwaad zouden zeggen. Aan Hen allen zij nu en door alle eëuwen hoen, heil en zegen Deze zijn de welgemeende danken en wen schen van ons ootmoedige, Belgische vluchte lingen uit de Jansstraat. Neemt ze bereidwillig aan, wij smeeken er UEd. om, want zij komen uit ons hart, dat hart hetwelk vol is van innige voldoening, van zalige ontroering. Daarna hield ook de heer Turfkruyer, Hol lander van geboorte, doch nu ook uit België hierheen gevlucht, een speech, waarin ook hij, na den eersten dank aan de Belgen van ge boorte te hebben overgelaten, dank bracht aan Holland, verrast als hij geweest was door den stroom van weldadigheid die van het Neder landsche volk is uitgegaan. Hij bekende trotsch te zijn op zijn land, dat onder het voorbeeld van zijne beminde Vorstin, der wereld zulk een ver heven schouwspel van opoffering en liefde gaf. Bijzonder bracht ook deze spreker dank aan de Jansstraat en verzekerde, dat ze in België, als 't uit de puinhoopen verrezen was, altijd het Holland zouden gedenken. Met een „driewerf hulde" aan de Jansstraat- vereeniging besloot de heer T. zijn dankwoord. Daarna sprak ook de voorzitter der Jans- straat-vereeniging eenige woorden en wees den dank van zich af, omdat hij meende, dat wat gedaan was, slechts de plicht van ons is ge weest. Hij hoopte, dat de band, die thans tus- schen Hollanders en Belgen geslagen is, in lengte van dagen zal blijven voortbestaan. De voorzitter reikte daarna aan ieder gezins hoofd een prachtige foto uit, waarop de vluch telingen staan afgebeeld. REISKOSTEN MILITIEPLIOHTIGEN. Staatscourant no. 249 bevat het Kon. beal. betreffende tegemoetkoming in de reiskos ten van militieplichtigen. Daarbij is het volgende goedgevonden aan artikel 5 van het Kon. besluit van 4 Maart 1912, 'het volgende lid toe te voegen: JJede kan in bijzondere gevallen een te gemoetkoming als in artikel 1 bedoeld, door of vanwege onzen minister van Oorlog of jvan Marine worden toegekend aan den mili- tiepliohtige, die de reis naar de plaats van inlijving in liet buitenland heeft moeten aan vangen, doch niet verkeert in bet geval, in dat artikel omschreven. Ten aanzien van de wijze, waarop in deze gevallen de tegemoet koming moet worden aangevraagd, en dief bewijsstukken, die daarbij moeten worden overgelegd, kan, voor zoover noodig, van de bepalingen van dit besluit worden afgewe ken." VAN ELDERS. FAILLISSEMENTEN. 21 Oct. J, Bakker, aannemer, Laren. H. J, C. Westerman, slager, Amstei'dain. van der Iloopstraat 77. 20 Oct, J. Bier, broodbakker, Wormerveer. H. Bakker, tuinder, Velsen. K. B. de Haan, kleermaker en winkelier, Nïjeka&ke. Geëindigd door het verbindend worden der nitdcelingslijsten de faillissementen van J. Schoenmakers, schoenfabrikant, Loon op Zand. A. Wïersma, winkelier, Dokkum. W. van Enck, aannemer, Diepenveen. H. W. Leur, firma J. F. Tilburg, Amsterdam. Het Dagelijksch Bestuur uit de Com missie van toezicht over genoemd Gesticht zal bij inschrijving in het openbaar aanbesteden in één der lokalen van het Gesticht op Vrij dag 30 öctosrei* 1914, des voormiddags ten 11 uur, de leve ring naai* behoefte van: De voorwaarden van aanbesteding met gezegeld inschrijvingsbiljet zijn tegen betaling van 50 cent ver. krijgbaar bij den Administrateur van het Gesticht. Ivoor an tel 8, Moffen en i Stola's in verschillende qua- - liteiten en tegen zeer con* Icurreerende prijzen, Verkrijgbaar in «Warmoesstraat 14. 1 TELEF. 727. Hebben in voorraad een uitgebreide sorteering stoffen voor Dames- en HeerenkSeeding, benevens de nieuwste Modeplaten. Coupo an bewerking gegarandeerd, Frijz&n scherp GoasGiirreerend, Aanbevelend, Ondanks hoogere vracht, duurdere verzekering en Oorlogsrisico wordt voer denzelfden prijs geleverd. Hot was en blijft het beste en goedkoopste voe dingsmiddel voor het jonge vee. Ook zeer geschikt voor kortvoer voor den veestapel. Verkrijgbaar bij r^smma van Damstraat IHaarlem. HEES RITSEHA. HAARLEM - IJMU1DEN AALSMEER HOOFDDORP. Deposito-Rente. Zonder opzegging (ohèque-iekening) 21/, pOt, 8 dagen opzegging. 5P/a n 1 maand vast 1 jaar opzegging4 Effecten Coapone Pro'ongatJIn Vreemd Geld Wissels üiseonteeringen Reiewissele. EÏWAttRIRHICMTIHO LOKET" ES1RASTEH, Weder ontvangen zeer mooie jonge mannen kanarievogels, beginnen reeds lief te zingen, prijs f S.75 per stuk, Idem wijfjes 50 ets, per stuk. Kannen Sijsjes 50 ets., Mannen Vinken 10 ets. Mannen Robijntjes 35 ets. Leeuwerikken 20 et. Beleefd aanbevelend, Doelstraat 18 - Haarlem. Telefoon Interc 2316, GEBR. VALLENTGOED, Spaarndam, leveren franco huls Haarlem en omstre ken puike Bravo's, voor f 3.— per H. L. Geregelde aanvoer van i hongersnood de anarchie in dc armen waren gevoerd, verder leden van de Jaeobijnen- clubs en Cordêliers, daarbij nog een gedeelte Nationale Garde, die thans onder bevel van den bloeddorstigen volksinau Santerre ston den, ten slotte artilleristen, wier kanonnen de Pont-Ncnf hadden moeten verdedigen en die nu tegen de Tuillerieën gericht waren. Voor de groote poort verdrongen zich al len. Zij stonden daar in een dichte menigte opeengepakt, hoofd aan hoofd, brullende om biunen gelaten te worden. Eenigen der moedigsten klauterden tegen de muren, gingen er boven op zitten en rie pen do soldaten op de binnenplaats toe met het volk gemeen© zaak te maken. Het geschreeuw van de duizenden en dui zenden stemmen, revolutionaire liedjes en WTnakgesdbreeuw, dat alles weerklonk door- een op een ontzettende wijze, i Eerst nu begon de moed der koningin te dalen. Zij verliet hare verschrikte hofdames jen begaf zich naar de kamer van de konink lijke kamerdienaars. Thierry, vroeg zij, is de syndicus Röde- rer nog in bet kasteel? Eenige oogenblikken geleden zag ik hem in de anti-chambre des konings, antwoordde jdc gevraagde. Breng hem hier, ik wil hem alleen spre- jken. Thierry ging. Hii keerde eenige oogenblik ken daarna met Röderer terug, gevolgd door den beer Dubouehyé, minister van marine. Marie Antoinette leunde tegen den schoor steen van bet vertrek, zij was doodsbleek, doch wist nog altijd een waardige houding aan te nemen. Zij mat den minister met een oogopslag, doch voelde niet de kracht in zich om hem de deur te wijzen. Wel, mijnheer, begon zij, zich tot den syndicus wendende. Uwe Majesteit beeft bevolen!sta melde Röderer zichtbaar verlegen. Gij behoort tot de voornaamste beamb ten der stad, vervolgde de koningin, gij kent de bevolking dus wat heeft de koning van de Parijzeuaars te verwachten? Mag ik Uwe Majesteit de volle waar- beid zeggen? Het zou een geluk zijn als de vorsten deze steeds konden hooren, maar niet alleen in de oogenblikken van gevaar. Spreek, mijn heer! Welnu, de koning is verloren als bij nog langer in de Tuillerieën blijft Marie Antoinette staarde den syndicus ver schrikt aan. Maar waarheen moet 'hij gaan, nu het kasteel en den. tuin door bet gepeupel om ringd is? vro'eg zij, na een korte pauze. Ik weet slechts één toevluchtsoord voor hem, antwoordde Rödèrer aarzelend: dat de .koninar zich uaar de Naiinuaie Vergadc ring begeve. Een halfluide kreet klonk door het ver- trek; zij kwam van den zeeman, die tot he-j den eerbiedig aan de deur was blijven staan, j Nu trad hij driftig vooruit en zonder dat de koningin hem er vergunning toe had ge geven, mengde hij zich in bet gesprek, i Hoe? riep hij ba reek tot den syndicus. Waagt gij het Hare Majesteit voor t© stel den den koning over te leveren aan zijne bitterste vijanden? Röderer trok de schouders op. Daarna antwoordde bij: Er zijn in de Nationale Vergadering nog mannen genoeg, die het koningschap hoogachten. Het volk zal echter den mo narch niet aanvallen, als hij door de verte genwoordigers der natie wordt beschermd. Ik ken geen anderen uitweg. Kan dan met de troepen, welke hier aanwezig zijn, het kasteel niet meer verde digd worden? Mijnheer de la Chesnaye heeft mij een kwartier geleden gezegd, dat de Tuil lerieën nog goed te Ihouden waren! T- Ik zie daar geen voordeel in, antwoord de Röderer. Het volk zou in dat geval het kasteel hardnekkig belegeren» de bezetting uithongeren en hen daardoor noodzaken de wapens neer te leggen. Iets anders ware het, indien de belegerden op eene spoedige ontzet- ting konden rekenen, indien in de nabijheid j van Parite een lener laar. dat den konino- toe- gedaan was. Ik herhaal het, ik weet geen j ander middel.... j Dan de genade van dé Nationale Ver- gadering af te smeeken? Nooit! viel hem Marie Antoinette met een gebaar van ver achting in de rede. De koning kon in elk geval de Verga dering verzoeken de noodige maatregelen te nemen voor zijne veiligheid. Dat komt op 'hetzelfde neer, Dan blijft nog over eenige ministers naar de Vergadering te zenden en van deze namens Zijne Majesteit te verlangen dat zij commissaris naar het kasteel zendt, om den persoon des konings tegen de volkewoe de te beschermen, Marie Antoinette zweeg. Het vernederde haar, hulp te moeten zoeken, waar zij wist dat zijne bitterst© vijanden zitting hadden. Het kwelde den trots der koningin» een be roep te doen op de grootmoedigheid van. menschen, die zij diep verachtte. Maar er stond te veel op het spel dan dat zij kon weigeren Röderer's voorsitel af 'te wijzen. Ik zal er met den koning over spreken! zei de zij. Met een vluchtige beweging der sidderen de band gaf zij den twee heeren hun af scheid, die na eene buiging vertrokken. De koningin begaf zich, geheel geke',.. naar het. kabinet des konings. Het gevolg van bet onderhoud met den koning was vooruit te berekenen de mi nisters Champion en Dejoly kregen bevel naar de Nationale Vergadering te gaan en daar te spreken zooals Röderer de koningin bad aangeraden. Terwijl dit plaats bad. werd het gevaar grooter, want het gepeupel maakte zich ge reed de verschillende toegangen tot het kas teel te forceer en, en 'het scheelde niet veel, of fhet was op verschillende plaatsen tot een bloedig gevecht gekomen. De ministère bleven lang weg. Eindeiiyk keerden zij onthutst terug hunne zending was mislukt. Zij hadden in de Rijschool nau welijks zestig leden der Vergadering aange troffen en deze waren na het vernemen der boodschap van den koning tot de orde van den dag overgegaan; hadden dus geweigerd den koning in bescherming te nemen. Slechts één middel bleef er nn nog over. De Koning kon zelf naar de Vergadering gaan en dan kon hij er zeker van zijn, dat zij een decreet zon uitvaardigen, dat de on- schendbaarheid des konings beval. De vertrouwden des konings stelden hem dit voor, doch hij ging niet-, want de konm- gin was er sterk tegen. Intnsschmi nam bet tumult voor het xas- (Wordt vervolgd). O V m MESS I;

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 10