DAGBLAD voor NOORD- an ZUID-HOLLAND, m\sm binnenland. IJzersterks Scliooliaarzen. Minister-wisseling. Telefoon 998. De Oorlog. P. W. TWtEHUIJSEN, 400 GULDEN bij overlijden. 150 GULDEN bij verlies van één oog 100 GULDEN bij verlies van één duim STADSNIEUWS. zes* K8mfoi*liuisveBt'28«3l-839 Sfaa8«!@t8i EERSTE BLAD. nieuwste Modellen Bar ialjoriüiraat, bek Me Markt Onze Gratis-SugfÉkken Verzekering. Staten-Generaal. ZATERDAG 24 OCTOBER B9S4i 40ste Jaargang Mo. rüig ABONNEMENTSPRIJS»! Per 8 maanden voor Haarlem BI Voor de plaatsen, waar een agent Is gevestigd (kom der gem.J 1.® Voor de overige plaatsen in Nederland franco per poet 1-89 Afzonderlijke nummers ö-°® Stimux van Aetetie «n AnSministratie ïntsrooiminunaai Telefoonnummer 842®. Van Buit PRIJS DER ADVERTENTIëN? 1—8 regels 60 cent (contant 50 cent). Iedere regel meer 10 efc Buiten Haarlem ea de Agentschappen 15 ct per regel Buitenl. 20 ct. Dienstaanbiedingen 25 ct. (6 regels), driemaal voor 50 ct (A contant). Dit nnmmer bestaat uit uiiï bla den iu. o. de Ofïiëele Kerk- lijst en Geïllustreerd Zon- dagsbiad, in 8 bladzijden. AGENDA. 25 0ctober. Witte Bioscoop Gebouw bt. Bavo Smedestraat 2, 4 en 8 uur voorstelling. In den Hout, half drie Haarlem's Muziekkorps. Concert. Schouwburg Janarweg 2 uur Roodkapje en de wolf. 8 uur: De Sabijn- sche maagdenroof. BLOEMENDAAL Café Rusthoek Middag- en Avondconcert. AGENDA. 2® ?1?t?bC j* Gebouw St. Bavo - R- K Volksbond Ondersteuningsfonds. j Jacob van Lennep de Kroon 8 uur openingsvoorstelling. Bisschoppelijk Museum Janestraat 79 geopend eiken dag van 10—5 uur tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zater dagen en R. K. feestdagen. -JÉ» 6 Reeds vanaf den eersten dag dat de heer Bertling het ambt van Minister van Financiën, als opvolger van den heer Kolkman had aan vaard was het vrijwel een publiek geheim dat dezen'ex-hoofdambtenaar, die in administratieve functie waarschijnlijk een goede kracht is ge weest, de zelfstandige positie van Minister, raadsman der Kroon en hoofd van een Depar tement te zwaar zou zijn. Zelfs in gewone omstandigheden gaf niemand den heer Bertling kans op een eenigszins-betee- kenend optreden, en de geruchten van zijn spoe dig aftreden, noodgedwongen, zijn niet van de lucht geweest sedert de vrij ongelukkige wijze waarop de Minister in het Parlement voor den dag kwam. Het is dan ook niet te verwonderen, dat nu de tijdsomstandigheden den financiëelen toestand des lands buitengewoon moeielijk hebben ge maakt, nu zelfstandigheid, initiatief, geestkracht en doortastendheid in groote mate en op de eerste plaats gevorderd worden van een Minister van Financiën, de heer Bertling niet meer de rechte man kon zijn. De wijze waarop de regeering in het onder havige geval de minister-crisis voorloopig heeft opgelost, spreekt al evenzeer vanzelf als het aftreden des heeren Bertling begrijpelijk is. De heer Treub is sinds het begin der crisis, misschien zelfs al vroeger, bekend als de eigen lijke leider van het Departement van Finan ciën, dat door den heer Bertling werd geadmini streerd. De besprekingen, die de heer Treub ge houden heeft met de vertegenwoordigers van onzen geldhandel, met de groote firma's, met de leiders van middenstands- en arbeidersbewe gingen, hebben genoegzaam doen kennen (zoo men het al niet van elders wist) dat de heer Treub met zijn groote energie de teugels van financiëel beleid reeds lang in handen hield. Dat minister Treub dus overgaat naar Financiën is begrijpelijk, en zal dan ook, hoe men overigens over de noodmaatregelen die zijn genomen, later zal oordeelen, door niemand worden becritiseerd. Nü meer dan ooit is er aan Financiën noodig een man, die weet wat hij wil, en van groote energie De heer Treub houdt, naast de portefeuille van Financiën, ook die van Arbeid ad interim, teneinde te kunnen werken aan een overbren ging van de afdeeling Arbeidersverzekering naar Financiën. Wij zullen dit moeten verstaan als de politieke zijde van deze ministerwisseling de „arbeidersverzekering" (het woord staat in 't officieuze communiquédoch wij zullen maar niet over „verzekering" of „pensioen" gaan uit weiden!) wil Minister Treub, hoe dan ook, aan zich houden, ook al is er natuurlijk op spoe dige totstandkoming ervan, juist in verband met 's lands financiën, niet veel kans! Wij begrijpen die voorliefde, en waardeeren ze. Juist dit sociale werk moet, wil het lukken, niet alleen de arbeidskracht, maar ook de liefde hebben van hem, die het poogt tot stand te brengen. En wellicht, dat de geweldige tijdsomstandig heden en de gewichtige veranderingen die de uitzettende crisis van het oogenblik in alle eco nomische verhoudingen zal brengen, de partijen die hetzelfde doel verzekering van een beter verzorgden ouden dag aan den arbeider be oogen, nader tot elkander zullen brengen óók op dit punt! En hiermede in verband staat de laatste opmerking, die wij bij de minister-wisseling willen maken. Het partijkarakter van 't Kabinet-Cort van dei- Einden, dat als „concentratie-ministerie" is tot stand gekomen, is door den oorlog plotseling te loor gegaan. De omstandigheden hebben ver oorzaakt, dat de politieke partijprograms alle zijn achteraf-geschoven, en dat het ministerie- aangenomen, en waarbij alle oppositie dadelijk is teruggehouden, niet meer dan billijk, dunkt ons, dat de keuze van den nieuwen Minister van Landbouw, die den heer Treub moet op volgen, niet worde bepaald door partijschap, door politieke berekening, door „concentratie- politiek". Integendeel: er is alles voor te zeggen meenen wij om van Regeeringswege metter daad te toonen, dat het Kabinet waarlijk een nationaal kabinet wil zijn, een ministerie, dat gehéél het volk ook in de samenstelling ver tegenwoordigt. Er was geen aanleiding om hierop te wijzen, zoolang er geen vacature was. Doch nu er een ministersplaats openkomt, mag onzerzijds een sterk en krachtig woord', dat te kennen geeft wat er in den boezem der niet- „geconcentreerde" politieke partijen leeft, niet ontbreken. De opvolger van den heer Treub als Minister van Landbouw zoeke de Regeering bij voor keur in de sterke partij, die met loyale en alge- heele medewerking alle politieke oppositie heeft opzij gezet, om het nationale belang in nationale eenheid alléén te doen spreken: de Katholieke staatspartij Onder zulke omstandigheden is het, met het oog op de loyale en offervaardige houding, die at' geheele Rechterzijde in het laud en in de reamers era den jfc tegenover het Kabinet heeft OVERZICHT. Wanneer we de Fransche en Duitsehe of- fieieele berichten van gisteren naast elkaar leggen en vergelijken, dan zien we. wat den grooten strijd in Z. W. België betreft, dat de Duitschere in de buurt van Dixtmiiden aan de winnende hand zijn. „Over het geheel ge nomen" zoo schrijft generaal Joffre, heb ben de verbondenen hun posities behouden. Maar hij erkent óók, dat de Duitschers ter rein hebben gewonnen op sommige plaatsen. Dit, in verband met de omstandigheid, dat liet Fransche communiqué zich verliest in een beschouwing over de korpsen, die de Duitschers voor hun nieuwen aanval gebrui ken, en waarbij zelfs over het kader wordt gesproken beschouwingen, die men in een ooiTogs-eommuniqué van den opperbevelheb ber nogal vreemd ziet doen maken de on derstelling gerechtigd, dat de Duitschers be- zig zijn, den aanvanke]ijken tegenslag, door een groote overmacht van Engelschen en door het meedoen van oorlogsschepen aan den strijd veroorzaakt, in een vooruitgang om te zetten. Hoe het ook zij: de verbonde nen zullen natuurlijk óók niet stil zitten en meer en meer wordt b,et duidelijk, dat de geweldige strijd bij Nieuwpoort. Ypereu, Roesselaere een beslissing in deze fase van den oorlog geven zal. Inlussehen ontbreken de sensatieberichten ook heden niet. De N. Rolt. Ct. van heden ochtend heeft er een uit Vlissingen, waarin bericht wordt dat de DuitschersAntwer pen en Brussel bezig zijn te ontruimen!! Men vindt dat telegram hieronder weerge geven. Zonder nadere bevestiging kunnen wij hiervan natuurlijk geen woord gelooven. In het Oosten blijken de Russen in Galicië steeds méér achteruit te wijken: de Oosten rijkers schijnen hun kracht teruggevonden te hebben. Van de beweerde overwinning- der Russen hij Warschau is nog niet dc minste bevestiging gekomen: de berichten te Parijs, die onophoudelijk allerlei zegepralen der Rus sen melden, zijn blijkbaar niet al te betrouw baar. Ter zee voeren de Duitschers een guerilla- oorlog. Terwijl zij heel verstandig hun vloot gebruiken ter beveiliging der Duitsehe kust en niet tegen de overmachtige Engel- i sche vloot optornen willen, slaan kleine! vlugge schepen als de 'Einden,' en nü dei „Karlsruhe" voortdurend tliun slag en kapen j ze de Engelsche schepen DE STRIJD IN BELGIë.' Veel bizonderheden over den geweldigen strijd in den driehoek Veurne-lJpcren-Duinker- ken hebben we niet. Men weet eigenlijk riiet wat er gebeurt in dit drassige polderland, dat in j vele opzichten op Nederland lijkt, al zijn hiel en daar, naar IJperen toe, wat golvingen in het terrein. Er is een breede duingrond, waarover- heen de Engelsche schepen hun zware kanonnen richten op de Duitschers. Deze hebben echter dadelijk groofere kanonnen laten komen, die nu wel het vuur zuil enbeantwoorden. Iemand die uit DuitscJiland gisteren hier ter stede arriveerde, vertelt ons dat hij nu- souor- trein onderzeebooten heeft zien vervoeren naar Belgiëin verband met het S-telegram over de actie der Duitsehe vloot is dit wel belangrijk. Ook schijnt het bericht over de nog zwaardere kanonnen dan de geweldige 42 cM. mortieren, uit Duitschland bevestigd te worden: we zullen daar spoedig meer van hooren! Een sensatie-telegram uit Vlissingen aan dt N. R. Ct, (in het Overzicht hierboven bespro ken) zegt het volgende: „Volgens betrouwbare berichten verlaten de Duitschers Antwerpen. De echtgenooten van Duitsehe officieren te Brussel hebben aanzeg ging gekregen, Brussel binnen 48 uur te ver laten. „Heden is hier den geheelen dag zwaar ge schutvuur gehoord uit de richting Ostende. Te 7 uur 33 is bij een zwaren slag het electrisch licht door de dreuning gedoofd. De kustwacht vermoedt dat de pier te Zeebrugge opgeblazen is. Om acht uur vijf volgde een tweede slag." Wij hebben reeds gezegd, dat wij van het eerste deel van dit telegram voorshands niets kunnen aannemen. Het tweede gedeelte, dat op waarneming berust, bevestigt dat de strijd gru welijk zwaar van weerszij wordt gevoerd. (Voor 't verdere Oorlogsnieuws verwijzen wij naar 2e en 3e Blad en Laatste Berichten.) HET MINISTERIE VAN FINANCIëN. De Staatscourant van gisterenavond bevat een Kou. besluit van 23 October 1914, waar bij, met ingang van 24 October 1914: le. op zijn verzoek een eervol ontslag is verleend aan den heer A. E. J- Bertling, als Minister van Financiën, met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem aan do Koningin en aan den lande bewezen; 2e. eervol ontslag is verleend aan den beer mr. M. W. F. Treub als Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, met dankbetui ging voor de vele en gewichtige diensten door 'hem aan de Koningin en aan den lande in die betrekking bewezen; 3e. is benoemd tot Minister van Financiën, mr. M. W. F. Treub; 4e. tijdens de ontstentenis van een Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, het beheer van het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel, ad interim, is opge dragen aan den benoemden Minister van Fi nanciën, den heer mr. M. W. F. Treub. ONZE GEZANT EN DE ENGELSCHE MINISTERRAAD. De Nederlandsche gezant te Londen heeft, volgens een Reuterbericht, geruimen tijd op bet ministerie van Buitenlandsche Zaken al daar vertoefd, terwij 1de ministerraad aldaar vergaderde. BELANGEN VAN NEDERLANDSCHE UITGEWEKENEN. Het comité van Nederlandsche uitgeweke nen uit Antwerpen te Amsterdam, meldt, dat de heeren A. Velleman en Ara, Druyff, le den van het comité, die deze week te Ant werpen hebben .vertoefd, te Amsterdam zijn teruggekeerd. De delegatie die de vorige week is vertrokken, blijft voorloopig te Ant werpen, ten einde dc regeling tusschen ver verhuurders en huurders verder voort te zet ten. Het is het comité, dank zij de welwil lende medewerking van de Duitsehe militaire overheid van Antwerpen, gelukt, toestemming te verkrijgen tot liet onder bescherming stel len van huizen, bewoond door Nederlanders, ders, welke zich bij het comité lieten inschrij ven. Deze bescherming zal geschieden door bovenbedoelde huizen te voorzien van een plakbrief, waarop het volgende staat, vermeld: Hier wohnt Niederlïindisehe Staatsangeliörige. Antwerpen19. Neder 1 ai ut scha oude rd aan. Deze plakbrieven worden voorzien van een ONDERZOEK NAAR EIGENDOMMEN VAN UITGEWEKENEN. Prof. Ivohnstannu, uit Amsterdam, is door minister Cort van der Linden belast met de opdracht, zich naar België te begeven om in overleg en met medewerking van hot Duitsc'he legerbestuur en het Belgische ci viele bestuur te Antwerpen, na te gaan den toestand, waarin zich bevinden de huizen, eigendommen enz. van uitgewekenen, in de daarvoor in aanmerking komende gemeenten. NIEUWE TOEVOER VAN VLUCHTE LINGEN. Uit Roosendaal meldt men aan de N. R. Ct.: Ten bewijze, dat het nog maar slecht op schiet met het vertrek der vluchtelingen, diene, dat hier Donderdag ongeveer 4.3(H) bil jetten voor Merxem zijn uitgereikt, en dat de douanen aan het station Roosendaal 5500 meuechen geteld hebben van met dezelfde treinen uit Antwerpen terugkeerenden. De eerste trein, die gisteren in Roosendaal te rugkwam uit Antwerpen, bracht er alleen reeds weer 1200 mede. En denkelijk zullen er nog wel meer naar ons land gaan. Inmiddels verneemt het Vad., dat de Frausche en Engelsche regeering weldra een belangrijk deel van de zorg voor de Belgische vluchtelingen van ons zullen overnemen. Het voornemen bestaat om Fran sche schepen ter beschikking van de vluch telingen te stellen, ten einde daarmede uit ons land te worden overgebracht naar plaat sen in Frankrijk en Engeland, waar voor hen vanwege de regeeringen van die landen zal worden gezorgd. DE LOTUS ICO-QUAESTIE. Ken?een- tijd geleden werd gemeld dat lus-' schen liet departement van justitie en den direc teur van de Eerste Nederlandsche Maatschappij tot Verzekering van Risico in Loterijen (Loti- sico) besprekingen werden gevoerd om tot een oplossing te geraken in zake de conversie van polissen dier maatschappij, en dat, na die be sprekingen, de directie aan een daartoe door den minister van justitie aangewezen 'autoriteit eeue memorie beeft doen toekomen, waarin het standpunt van Lotisico, benevens eens voor po- lishouders bevredigend geachte uitweg werden aangegeven. Thans kan worden medegedeeld, dat de lier bedoelde autoriteit was de procureur-generaal bij het gerechtshof te 's-Gravènhage, wien in dato 14 September j.l. liet lijvige stuk is toe gezonden. Daarin heeft de directeur van Lotisico, de heer J. G. Haighton, aangegeven, hoe z.i. een uitweg, als door den minister van justitie be doeld, gevonden zou kunnen worden. Het antwoord, dat de procureur-generaal bij het gerechtshof, gedateerd 28 September, op deze memorie heeft gegeven, luidt als volgt: Den inhoud van uw schrijven dato 14 dezer heb ik den minister van justitie daags daarna medegedeeld. Ingevolge eene, naar aanleiding daarvan, van die zijde ontvangen opdracht, heb ik de eer u to doen weten, dat de strekking Zijner Excelléntie's bemoeiing was, te bevor deren, dat Lotisico eigener beweging de conver sie ongedaan zou maken. In uw uitgewerkt voorstel ligt. volgens de meening van den minis ter, juist de handhaving van de conversie ten grondslag. Nu ligt liet niet op den weg der regeering over een dergelijk voorstel eenig oordeel uit te spreken. Het zal afhangen van het oordeel van de belanghebbende polishouders en van liet oor deel van den strafrechter, of de door Lotisico thans voorgestelde uitweg inderdaad een bevre digende oplossing biedt. Zijne Excellentie de minister van justitie blijft zich echter voorbe houden te overwegen, of zijnerzijds stappen tegen Lotisico behooren te worden gedaan. Ten aanzien van deze Lotisico-quaestie wordt verder nog medegedeeld, dat. daar er verschil lende comité's gevormd zijn, die ten..doel hobben door den rechter uitgemaakt, te zien, dat de lezing van de artikelen 4 en 5 der polisvoor waarden niet juist is, de Maatschappij Lotisico, alvorens verdere uitvoering aan de conversie van hare polissen te geven, een rechterlijke be slissing in hoogste instantie wenscht af te wachten. Verder verneemt, mén. dat mr. L. T'. Dene kamp, te 's Gravenliage, de adviseur der Maat schappij, afstand zal doen van eiken proces-ter- mijn, waarvan afstand gedaan kan worden, en voorts do kortst mogelijke aanhouding zal vra gen, na het nemen van conclusie door do tegen partij. Ook zal hij er toe medewerken om een spoedige dagbepaling voor pleidooi te verkrij gen. een en ander ter bespoediging van een uit eindelijke beslissing in de zaak. maar ook, opdat dq termijn van een jaar, g'osteld voor de verwis seling van le polissen, niet tijdens den duur van het proces zal verloopen. GEESTELIJKE BIJSTAND VOOR VLUCII- TELINGEN. De Centrale Commissie voor de Belgische uit gewekenen naar Amsterdam, deelt mede, daf bedienaren van den godsdienst van elke gezindte ten behoeve van her verstrekken van geestelijk voedsel aan de vluchtelingen, in alle onder haar beheer staande doorgangshuizen worden toege laten. Het houden van godsdienstoefeningen in de doorgangshuizen is toegelaten na gepleegd over leg met de beheerders van de doorgangshuizen en met inachtneming van de door deze vast te stellen maatregelen van orde. I Iet protest der Katholieken heeft dus gehol pen. BA83TELJORISSTRAAT 27 TELEFOON 1770. Alle bealende abonr.é's op dit blad, die in het bezit eener verzekeringspolis zijn, ijn volgens de bepalingen op de polissen vermeld tegen ongelukken verzekerd voor: ^ilÉjÉO GULDEN bij levenslange onge- sehiktheid tot weiken. 300 GULDEN bij vedies van een hand of voet. SO GULDEN bij verlies van één wijs vinger. |f| GULDEN bij verlies van één an- deren vinger. Dc uitkeering dezer bijdragen wordt gega randeerd door do Maatschappij „HOLLAND- SCHE ALGEMEENE VERZEKERINGS BANK" te Schiedam. Haarlemsche Aliedagjes No. 1462. ONZE ISRAëLIETISCHE ARMEN. Gaarne vestigen wij óók de aandacht op do jaarlijksche Turfcollecte die vanwege het Armbestuur der Ned. Isr. Gemeente Dins dag a.s. ten behoeve van zijne armen zal wor den gehouden. Door de huidige crisis ie het aantal nood lijdenden aanzienlijk toegenomen en natuur lijk wanneer de winter komt, zal de nood nog meer stijgen. Er is dus aan veel geld behoefte. In déze dagen viel een algemeene opleving van tien weldadigheidszin waar te nemen. Er werd veel gedaan ten bate der vluchtelingen. En dat is te loven. Maarmen kan 't eene doen en 't andere niet nalaten Laat men bij het vele, dat men doet voor anderen, ook gedachtig zijn aan onze eigen stadgeuiooten, die evenzeer in nood verkeeren. koeren Ook aan 'ben in ruime mate weldadigheid te bewijzen, is niet minder dan plicht. Dat daarom niemand de collectanten, die Dinsdag langs de huizen om een gave voor onze Israelietische armen komen vragen, niet ledige hand wegsture TWEEDE KAMER. GEWISSELDE STUKKEN. De Memorie van Antwoord der gewijzigde Indische, begrooting wordt reeds dezer dagen tegemoet gezien. Naar men verwacht, zal do Tweede Kamer tegen Woensdag a.s. ter be handeling dor begrooting worden bijeenge roepen. Begrooting Bi n n en Ia n dsche Zaken. Verschillende posten worden bij nota van wij ziging' verminderd of teruggenomen ten gevol ge waarvan de begrooting een eindcijfer aan wijst f 478,376 lager, dan aanvankelijk was bepaald. Teruggenomen is o.a. heb bedrag van f 1000 wegens subsidiën voor prijzen bij schietwed strijden. Het subsidie aan de Vereeniging „Volks weerbaarheid" is teruggebracht tot het laat stelijk over 1908 toegekend bedrag. Ingevoegd wordt een nieuw artikel 85bis luidende als volgt: Kosten van onderhoud'en verdere uitgaven van ten gevolge van 'den oorlogstoestand uit heb buitenland naar 'Nederland uitgewekenen en van ten gevolge van den oorlogstoestand behoeftig geworden, in Nederland verblijvende buitenlanders f 100,000. De uit het buiten)and, met name uit België, gevluchte personen, gwtfcreeTs van Beïgfsenn1 maar ook van Hollandsclic cn wellicht van an dere nationaliteit, zijn ten deele door de zorg van het departement van Oorlog onderge bracht. in kampen. De kosten hiervan worden door dat departement gedragen. Bovendien is er evenwel een groot aantal vluchtelingen die voorloopig door de zorgen van do gemeen tebesturen zijn ol' worden onderhouden. De kosten hiervan zijn op billijkheidsgronden voor Rijksrekening genomen. In verband met de mogelijkheid, dat ook in 1915 nog vluch telingen geholpen zullen moeten worden, wordt een post uitgetrokken. Bovendien zijn tallooze gezinnen van vreem de mijnwerkers en anderen, wier hooiden voor den krijgsdienst moesten opkomen, thans be hoeftig. Verwacht mag worden, dat do kosten van hulp voor deze gezinnen door de regee- ringen, die het aangaat., zullen worden ver goed; ten deele is zelfs reeds een bevredig-: ié1 regeling verkregen. In verband met dé be staande onzekerheid hoe de toestand'in 1915 zal zijn, wordt deze hulp mede in de omschrij ving van den post begrepen. Ook hier moet1 uit "billijkheidsoverwegingen het Rijk de kos ten voorloopig bf definitief dragen. Gegevens voor een eenigszins nauwkeurige' raming ontbreken ten eenenmale. De voorgestelde vermindering van art. 1"*>, betreft het subsidie voor de zeevaartschool; te .Vlissingen (vermindert met f 800) en ht! voor de vissoher ij schoolde TJmuiden, vermin derd met f 1100) terwijl de nieuw voorg»-( stelde subsidiën zijn geschrapt. Teruggenomen of verminderd worden ver schillende subsidiën voor leekoitseholen en, scholen voor speciale vakken. Bij d» B»l|isoh« vluchtalinr en. De werkverschaffing, i De gedachte om de vluchtelingen arbeid voo, elkander te doen verrichten en hen zoo tegen' verveling te vrijwaren, is gebleken een uitnemen de te zijn geweest. Men moet maar eens zien met hoeveel lust en pleizier een aantal van hen in den achtervleugel van 't gebouw der Rijks kweekschool aan 't werk zijn Toen we eens een kijkje namen zagen we ei een achttal schoenmakers druk bezig met hé( repareeren van schoenen. Ze hadden hnn ban* den vol. Want er waren wel een paar honderd paar te repareeren. KWE HURLEKCHE CHRJUIT 1 nrf votl rlat' T inrlön io .1 gcovuvvui^ cu udi iici ministerie- Gort van der Linden is moeten optreden als nationaal kabinet! Rechts en Links heeft men dat als vanzelfsprekend aangenomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 1