Es» palis oiaïïitli" NIEUWS UIT OEN UITREN. cütüWS Oir LISSE e. o. Uit Holland s Noorderkwartier wortten. Een nueveelheid hooi, 4 a 5 wagens, is verbrand. De schade wordt door verzekering ge dekt. Met eigen middelen is het brandje gebluscht. HAARLEMMERMEER. Verloren voorwerpen. Ter secretarie is kennis gegeven dat is verloren een bruine kinder-porte- ntonnaie met knipsluiting, inhoudende aan klein geld ongeveer f 2.50 en een bruine portemon- naie, inhoudende ongeveer 3 en een permissie biljet ten name van den milicien P. van Damme. VELSEN. Vermoedelijk zal deze zetel bij enkele caaür daatstelling worden vervuld. Van de A. R. Kiesvereeniging was een schri> ven ingekomen, dat zij voor de vacature-v. d Meij als candidaat stelde de heer W. Krös- schell, terwijl van de Vrijzinnige Kiesvereeniging een schrijven was ingekomen dat zij in da vacature-v. d. Meij als candidaat stelde de lieei A. Verluyu Jr. Over de vraag: zullen we een der partijen steunen, zoo ja, welke?, ontspon zich een breed voerige gedachtenwisseling. Van arbeiderszijde werd aangedrongen om partij (e kiezen en wel de coalitiegenooten te steunen. Bij hoofdelijke stemming werd besloten we. partij te kiezen. Met 74 van de 84 stemmen besloot de vergadering den candidaat der A. R. Kiesvereeniging, den heer W. Krösschell, te steunen. Adressen* die iedereen weten moet. lüGEZif&DEÜ. Ju de kieennaKei'i], waar een xcsuti kleerma kers aan den gang zijn, was 't niet minder druk. Daar maakte men stroozakken, ten einde dat diegenen, die nu nog op etroo elapen, zoo spoedig mogelijk allen van matrassen kun nen worden voorzien. In een der loealiteiten boven waren een 20-tal vrouwen en meisjes bezig met 't ver vaardigen van ondergoed, kinderkleederen enz., of met 't breien van kousen, enz. Mevr. Harkema en mevr. Polman-Mooy hebben hiel de leiding. Dan is beneden nog een locaal als seheer- zaal ingericht, waar de geheele dag 't een groote toeloop van mannen is om zich te lateu scheren of 't haar te laten knippen. Verder is in 't gebouw nog een wasehin- richting. Daar wordt onder leiding van mevr, Ozinga de wasch der daar vertoevende vluchtelingen in gereedheid gebracht. Er bestaan ook plannen om er een strijk- inrichting te vestigen. Daartoe echter is veel noodig. Wie de commissie voor den arbeid aan strijkbouten zou willen helpen zou daar mede een goed werk doen. Want met 't aanschaffen der benoodigdhc- den gaat) heel wat geld heen. Vermelden wij bijv. dat voor 't aanschaffen van schoenma kersgereedschappen en leder f 60 is be steed. Dank zij de welwillendheid van eenige in gezetenen kreeg de commissie 15 naaimachi nes in bruikleen. Anderen schonken haar lappen goed, sajet of andere goederen. Maar er is nog aan veel meer behoefte, zullen allen hier geregeld aan den gang kun nen worden gehouden, en datgene kunne worden gemaakt, waaraan do vluchtelingen zoozeer behoefte hebben. Daarom: wie nog iets missen kan, zende liet De commissie voor den ai-beid is er wel in geslaagd deze geheele zaak spoedig voor elkaar te krijgen. Hare leden, de heeren H. van Niel en J. Koker, die bijna den geheelen dag in 't gebouw aanwezig zijn om de werkzaamhe den te regelen maken zicli ten dezen aan zien heel verdienstelijk. Vermelden we nog, dat de commissie er ook Deze tak van arbeid is goed georganiseerd, op uit is om lieden zonder vakkennis aan bezigheid te helpen. Zoo brengen bijv. dok werkers *t eten rond. Zij maakten ook de loealiteiten schoon. Er wordt van 912 en van 2—5 uur ge werkt. Onder allen heerscht een opgewekte stemming. Daarvan waren wij bij ons bezoek aan de school getuigen. Van 17 tot en met 22 October is bij 't Co mité voor Belgische -en andero vluchtelin gen aan giften ingekomen een bedrag van 802.10 Vj. VAN DE BELGISCHE VLUCHTELINGEN. Het bnurtcomité OranjekadeLeidsehe Vaart, dat als nummer 3 in volgorde van op richting zich heeft gevormd, heeft nu sedert Dinsdag 13 dezer in het perceel Sopliiastraat 14 gehuisvest 6 gezinnen van Belgische vluch telingen, bestaande tezamen uit 27 personen. TERUGKEER VAN BELGISCHE POLIT1E-BE AMBTEN. De door bemiddeling van den Bond van Ge meente-Politiebeambten in Nederland verzorgde politiebeambten uit Antwerpen zullen, na de ge ruststellende berichten die zij van daar ontvin gen, ook van officiëele personen, Zondag en Maandag weder derwaarts vertrekken. Velen zullen echter hunne gezinnen voorloopig nog hier laten om eerst zelf eens te zien hoe de toe stand is. De Vereeniging „Kindervoeding" deelde Maandag aan 502 kinderen, Dinsdag aan 542, Donderdag aan 558 en Vrijdag aan 564 kinde ren een warm maal uit. PERSONALIA. Te Amsterdam slaagden voor het eaxmen xvrijc- en ordeoefeningen de heeren J. v. d. Berg, O. D. Smit, en G. J. Engelbergh van hier; GIFTEN VOOR ONS STEUNCOMITé. Personeel der Telefoon-Maatschappij 5.57; Rechercheurs 4.personeel Hoenderdos 2.50; personeel N.V. Maatschappij Garen vreugd, v.b. Van Hooff en Zoon, 7.02; Zie kenfonds der werf Hubertine, 9.21; collecte Vereeniging de Middaghoogte 41.47; perso- nee Nlachtveiligheidsdieust 4; speelpot N. N. 0.10; agenten van politie 9.65; perso- meel van de voöp. bakkerij Oe Eendracht 5.96; personeel Haarlem's Dagblad 23. Bond Gemeentewerklieden afd. Haarlem 57.56; Ainsterdamsehe kwartier 33.25; per soneel Joh. Enschedé en Zn. 30.75'A; Col- loge Nederlaudsclie llerv. Gem. Abbenos 16.55; personeel Beynes 127.03; ixersoueel Eigen Hulp (5 weken) af doel'mg winkel en Ajakkes, mosselen, gruwde Mies. Ze zijn toch werkelijk heel lekker, pleitte ik, gekookt en dan wat peper en azijn, waarachtig je moet 't eens probeeren. Dank je wel, ik mot 'r niks van hebben, pro testeerde Mies. Hu! Van die vieze, kliederige heeste Tevergeefs poogde ik haar te overtuigen, dat dit niets dan vooroordeel was, vertelde ik, adt do Belgen wel kikkerbilletjes, de Eransehen wel wijngaardslakkcn, de G'liineezen pasgeboren levende witte muisjes met Japanscke Soya eten on dal kafferkoningen je niet feestelijker kun nen onthalen dan door den vetsten hond uit de kraal voor je te laten slachten. Het eenige ge volg was, dal ze nog dieper in haar stoel weg- griezelde. Mn, wat benne dat, mossels f, vroeg- kleine Wiin, die met wijdopen oogen stiekem had zit ten toe te luisteren. Ma, die een kous zat. te stoppen, keek op met afwezige blik. Ha! Wat zeg je kind? Mosselen? Ja, dat zijn van die heeste in schelpe, die ze aan 't slrand vinde. An 'la plets, Ma l verbeterde Jan, terwijl'zijn pen stilstond op liet schrift, waarop hij krom- gerugd zijn stokkerigo thema-letters lag te tee kenen an 's strand vin je ze niet. bakkerij, j o4MH; Kopjessolhool 16.45; werk lieden II. IJ. S. M. 515.34. VOOR ONS STEUNCOMITé. In de concertzaal van de Kroon, die vrij goed bezet was, gaven gisterenavond eenige Belgische vluchtelingen een vocaal- en in strumentaal concert ten bate van ons plaat selijk steuncomité. Alle medewerkenden betoonden zich ta lentvol te zijn. Bij herhaling viel hem een krachtig applaus ten deeL Zoowel mej. Iloedemakers die heel ver dienstelijk eenige liederen zong, waarvan in zonderheid ,,'t Pai'doent" van Guido Gezelle met veel gevoel werd ten gehoore gebracht, als mej. M. Lautnam die ons op mooi piano spel vergastte zagen zich genoodzaakt een extra-nummer ten beste te geven. Mej. G. Schmit speelde op de piano op onberispelijke wijze „Berceuse" van Cho pin; terwijl de heer J. de Clerck veel mu zikaal genot te genieten gaf met zijn heer lijk vioolspel. De heer L. Klein zegde tenslotte keurig eénige verzen op, waaronder 't gevoelvolle „Een lied van de zee" van Hélen© Swarth, CURSUS VOOR SCHOENMAKERSLEER LINGEN. In aanmerking nemend, dat 't leerlingstel sel in 't schoenmakersvak slecht is geregeld en dat de opleiding tot dit vak ook. veel te wenschen overlaat, nam onze schoenma kerspatroons vereeniging „St. Crispinus" een paar jaar geleden 't initiatief tot de oprich ting van een cursus voor schoenmakersleer lingen om hen iti de gelegenheid te stellen zich in 't vak te bekwamen. Samenwerking werd gezocht en verkregen met de Haarlemsche sehoenmakerspatroons- vereeniging, de besturen hielden eenige ge combineerde vergaderingen en eene commis sie, bestaande uit de heeren Th. F. Spook en A. Huijkman werd benoemd om de zaak ver der uit te werken en plannen in gereedheid te brengen. Deze commissie won bij verschillende per sonen, bij den heer de Groot, inspecteur van 't vakonderwijs te den Haag, den weth. van onderwijs en den Directeur der Am bachtschool inlichtingen in, en, nadat zij de plannen in hoofdzaak voor elkaar had, stelde zij zich in verbinding met '6 bestuur der Ambachtschool alhier. Genoemd bestuur was bereid om aan de ambachtschool een avondcursus voor schoen makersleerlingen te verbinden, die gehouden zal worden gedurende de maanden October tot April. Dezer dagen is deze cursus ge opend. Er. nemen 15 leerlingen aan deel. Vier avonden per week wordt er van half 7—9 uur door den lieer J. Klein les gegeven aan jongens van 1317 jaar. Het onderwijs is zoowel practised als theoretisch. De commissie zorgde door persoonlijk be zoek aan de patroons en aan de ouders dei' leerlingen, dat zich genoegzaam deelnemers aan den cursus opgeven. Als voorwaarde was gesteld, dat alleen zouden worden toe gelaten, die reeds bij een patroon werkzaam waren. Op verzoek van 't Bestuur der ambacht school verklaarde de Besturen der patroons- vereenigmgen zich ton allen tijde bereid om ten aanzien van dezen cursus van raad en voorlichting to dienen. Een woord van hulde aan do patroonsver- eenigingen voor deze poging om 't schoen makersvak te verheffen en te zorgen, dat daarin meer bekwame vaklui komen is hier zeer zeker op zijn plaats 1 VOOR ONZE MILITAIREN. In de bovenzaal der Sociëteit Vereeniging sprak gisterenavond voor onze militairen de lieer J. B A. .Saeijs over „De.Duitsclie Mid daghoogten en lnm schoone sagen en legen den.'. De spreker deelde, veel belangwekkends mede op onderhoudende wijze. Zijn causerie werd met groote aandacht gevolgd. HUISVESTING VAN MINVERMOGENDEN. Iu de gisteren gehouden algemeeuo jaarver gadering der maatschappij tot verbetering dei- huisvesting van minvermogenden, werd beslo ten, met het oog op do tijdsomstandigheden en do schuld, weiko de maatschappij reeds heeft, geen dividend uit to koeren. De heer H. L. Jans sen van Raay werd als commissaris, Mr, W. Cno Köopmans als bestuurslid herkozen. SCHOTEN. Begin van brand. Hedenmorgen om 9 uur ontstond door hooibroei een begin van brand bij den heer J. Nijssen Sr. Gelukkig werd de brand spoedig ontdekt, zoodat erger voorkomen kon Het gesprek uitgelokt door den schorren roep van een mosselen venter was kenschetsend voor de geringe waardeering bij een groot deel van ons volk voor een der voornaamste producten onzer Nederlandsche vissclierij. Een belangrijk bedrijf, waarvoor in onze Zeeuwsche lagunen uitgestrekte wateroppervlakten geëxploiteerd worden, dat het hoofdbestaausmiddel vormt van een. vissclierijbevolking van bijna tweeduizend gezinnen en loven eu vertier breugt in tal van provinciesteden; eu wat weet de gemiddelde Nederlander er eigenlijk van? Wat weet hij van de levensgeschiedenis, wat van den natuurgroei, wat van het nuttigsto aller schelpdieren? Ter nauwernood kent hij zijn bestaan en als liij er over spreekt is liet meestal met, afschuw of met minachting. Veertig millioen kilogram mosselen werden jaarlijks alleen uit Zeeland uitgevoerd. In ons land n.l. worden zo ternauwernood gegeten, ko men zc nagenoeg allecu voor op het tneuu der ..uurkraampjes eu de weinige mosselhuizen en zijn ze nauwelijks in ruimen kring bekend, dan bij het publiek dat deze inrichtingen bezoekt. Wij verstandige Nederlanders trekken er vieze gezichten tegen, spreken met een diep-ernstig wenkbrauwen-fronsen van mosselvergiftiging en luisteren angstig naar lasterpraatjes over krabbetjes, die in de mosselen huizen en die liet je ijselijk benauwd kunnen maken, en wij zenden een goedkoope, smakelijke kost naar de Belgen, die, leeper dan wij, haar boter naar waarde weten te schatten. Mies was niet te overtuigen: Het kon onrno- Gemecnternads-vergaderiug op Donderdag '29 October, des namiddags 7 uur ten gemeente huize. Dc ageudat luidt 1. Ingekomen stukkeu en mededeelingen. 2 Adressen: a. J. R. Mees, om ontslag als Loco Secretaris en als Ambtenaar van den Burger lijken Stand. b. Centraal Drank weer Comité om het sluitingsuur voor vergunnings- en verlofs- localiteiten te bepalen op 2 uur namiddag. 3. Yoorloopige vaststelling pensioensgrondslagen. 4. Benoeming van drie leden der Commissie van Toezicht op do Burgeravondschool. 5. Suppie- toire begrooting, af en overschrijving, onvoor ziene uitgaven. 6. Ruiling van grond. 7. Mede gebruik steiger reinigingsdienst. 8. Vaststelling van de rekeningen der Armbesturen over .1913. 9. Begrooting voor 1915. 10. Bouwverordening. 11. Belastingzaken.. IJMUIDEN. Vischve r voer naar België. De stoombootdienst IJmuidenAntwerpen voor heft visch vervoer naar België, welke voor eenige weken weder den dienst hervatte, heeft nu andermaal de verbinding moeten staken. D e IJ m u i d o r - v 1 o o t is weder met een schip uitgebreid. Voor rekening van den heer Job. Hoogerduijn is aangekomen de to Leider dorp bij gebr. Boot) vervaardigde logger „Cor nelia, IJ. M. '223". Personalia. Bij beschikking van den Minister van Marine is de in aetieven dienst gestelde ge- pensionneerdc luitenant ter zee dei- 2e klasse J. J. Roog, met 26 dezer alhier geplaatst. Drenkelingen van de „S 117." Vrijdagavond zijn door den IJmuider stoomtrawler „Neeltje Gatharina" twee lijken alhier aangebracht van Duitsclio nationaliteit, een van een kwartier meester zonder merkpenning en een met pen ning, gemerkt S 117-15. Gerapporteerd werd, dat nog een groot aantal zwemvesten ronddreef op ongeveer 45 graden noordwest van IJmuiden. Een haringdrifter aangehouden. Do liolland- sche haringdrifter Majestic Y. M. 46 is op zee aangehouden door liet Engelsehe oorlogsschip Hal gone, die de drifter, omdat hij binnen het door de Engelsehen onveilig verklaarde zeege deelte visclito meenam naar Lowestoft. Na vier en twintig ur aldaar opgehouden to zijn, kreeg men verlof naar IJmuiden terug tc koeren. BEVERWIJK. Personalia. To Amsterdam slaagden voor heft examen vrije- en ordeoefeningen do heeren P. W. van Buurert en II. J. Doorma len van hier. Auto-ongeluk. In dó nabijheid van het fort St. Aa.gtcndijk is gistermiddag, waarschijnlijk tengevolge van slippen, een ongeluk gebeurd met de auto, waarvan dagelijks de officier van gezondheid en de verplegingsoffieier gebruik maken vóór hun bezoeken aan de forten, die tot den sector Zaandam behooren. De auto geraakte door het slippen van den dijk en kwam in een sloot terecht. De verple- gingsoffficier, de le luitenant Engelmua, en de chauffeur kwamen met den schrik vrij. doch de officier le klasse kapitein v. d. Weerd kreeg ernstige verwondingen en brak een arm. Na to Veisen voorloopig te zijn verbonden, werd de dokter naar het hospitaal te Amsterdam overgebracht, SLOTEN. Brand. Onder Osdorp (Sloten), is een groote hoeveelheid turf van den verveener J. Noovder- mecr door onbekende oorzaak, vermoedelijk kwaadwilligheid, verbrand. De turf was niet verzekerd. UITGEEST. Apologetische cursus. Wij herinneren onzen lezers eraan, dat de Apologetische cursus, te geven door den Weleerw. heer kapelaan, op nieuw Dinsdag 27 October, des avonds te half acht, begint. Zijneerw. zal behandelen: De éénheid dei- H. Kerk als eerste der vier kenteekeneu der ware Kerk. St. Barbara. De vergadering der Begrafe- nisvereeniging St. Barbara was Donderdag avond goed bezocht. Het oude bestuur, de lieereu P. Twaalfhoven, J. Rumptliorst en K. Daan, werden met bijna al ge ine ene steni- gelijk lekker zijn, meende ze. Zc zou het niet door haar keel kunnen krijgen, die vieze, enge beesten, en het zou lang moeten duren voor ze ze at. Zo at ze toch, na een kaart avondje, dat ze bij ons had doorgebracht. Mijn vrouw had zc lekker in beste boter ge bakken, na zo in citroensap gewikkeld, gepe perd, door de bloem gebaald en netjes aan een stokje geregen te hebben. Zóó, netjes opgediend, zagen ze er uit om van te watertanden. Mmm! Wat heb je daar voor lekkers?, vroeg Mies, nieuwsgierig, de geur opsnuivend, welke van den schotel opstegen. Ja, dat moest je nou es weten, zei m'n vrouw geheimzinnig. Iets extra-fijns hoor! 't Heeft wel iets van stukjes gebakken pa ling. Is 't dat misschien informeerde Mies. Bedien je er van, dan weet je 't in eens, luidde het diplomatieke antwoord. Mies volgde den raad; al leek liet gerecht een weinig vreemd, do geur was zoo vertrouwen wekkend, dat ze er zonder achterdocht in hapte. 't lis heerlijk zeg, 't is verrukkelijk hoor! riep ze uit eu daarna nog eens tusschen twee happen't Is werkelijk erg lekker Na het souper vertelden we haar, dat 't mosse len waren geweest. Ze wou het eerst uiet geloo- ven en we hadden moeite haar te overtuigen, dat we haar niet voor den gek hielden. Nou, als ik geweten had, dat 't zóó smaak tezeide zij. Zóó was 't. vooroordeel, niets dan vooroordeel. men "herkozen. Het reglement went herzien, enkele artikelen vieranderd Daarna werd door het bestuur behandeld de klasse bij be grafenissen. Deze werden vastgesteld als: le klas 30, 2e klas 20 eu 3de klasse 10. Natuurlijk wel te verstaan voor nict-Bonds- leden, daar de Bondsleden hiervan vrijge steld zijn. NOORDWIJKERHOUT. .Vluchtelingen. Alhier zijn een aan tal Belgische geestelijken aangekomen. Zij werden onder dak gebracht in een leegstaand huis. Geen werkloosheid. Op het oogen- blik hebben allen, die kort: geleden werkloos waren, weer volop werk. Vooral voor het plaatsen en dekken der bollen zijn vele ar beiders noodig. ALKMAAR. Hollandsdhe Maatschappij van Landbouw. In do algemeeuo vergadering- van de afdeeliug Alkmaar van de Hollandscho Maatschappij van Landbouw werden tofc bestuursleden benoemd do heeren D. J. Covers te Alkmaar en C. Berk houwer te Zuid-Scharwoude, in de plaats van do hreeen P. N. Groot te Alkmaar en G. de Jongli te Oudorp, die 1 Januari a.s. aftreden en niet herkiesbaar waren. Tot afgevaardigde naar do algemeene vergadering te Amsterdam op 4 November a.s. werd gekozen jhr. N. van Foreest te Heiloo, tot diens plaatsvervanger de heer 3b, Halff te Alkmaar. Tot eandidaat-lid van het hoofdbestuur uit Noord-Holland in de plaats van den heer K. Breebaart Jz. te Winkel, werd gekozen do beer G. Kruseinan te Hout rijk en Polanen. BURGERLIJKE stand. NOORBWIJK. Geboren: 16 Oct. z. van J. Passchier en C. Barnhoorn. 23 Oct. d. van M. Wijnands en A. G. Groene woud. Overleden: 18 Oct.: P. v. d. Berg—Wijnands 33 j. W. Kloosv. d. Luijt 62 j. 20 Oct.: A. M. Alkemade 39 j. 21 Oct. J. M. Vink 16 md. d. van J. Vink en M. Zwetsloot. IHLLEGOM. Geboren: z. van P. M. Heir- manRoodenrijs. d. van J. A. de Haas— Scholtz. - - x. van WT. Husemeiervan der Werff. d. van W. Warmerdamde Vos. z. van G. J. E. OrieteeBaum. d. van H. WesterlakenCamphorst, d. van M. van DreunenKievit, OndertrouwdA. Oodee en J. Bruin. Overleden: E. Vlotman 71 j. J. O. Gul- demoud 68 j. O. M. van Dijk 5 mud. P. Winkelaar 1 maand. LISSE. Geboren: cl. vail I. Faas en J. Wee llink. d. van O. van Leeuwen en M. Sloot weg. z. van J. Schoon© en A. O. Al. z. van P. J. Goossens en M. C. Simons. d. van A. Ilageman en M. M. C. Retel. z. Van J. II'. v. d. Drift en A. Slootbeek. UITGEEST. Overleden: P. Stuijfbergen 39 jaar, gehuwd, met G. Willemee. ALKMAAR. Ondertrouwd J. de Rover en F. H. Senft. P. Jongejan en P. E. Brand. Th. Kaandorp en D. Metselaar. C. G. J. Lemcke en N. Leeuw©. Geboren: 23 Oct. d. van II. T. R. Cuijpers cn M. van Praag. Overleden: 22 Oct. M. Veldhuis 70 j. J. L. Zondag, 89 jaar. R. K. Kiesvereeniging. Op de gisterenavond gehouden vergadering der R. K. Kiesvereeniging werd na de opening aan de orde gesteld de verkiezing van een bestuurslid wegens vertrek uit de gemeente van den heer Pliegcr. De Voorzitter wijdde eenige waardeerende woorden aan dezen vertrokken secretaris en hoopte dat liet hem op zijn nieuwe standplaats goed moge gaan. Gekozen werd de heer J. Engelhard, welke na de gelukwensen van den voorzitter zitting nam. Hierna kwam in behandeling de a.s. Gemeen teraadsverkiezing. De Voorzitter leidde de be spreking in en zette uiteen wat er was behandeld op en het verloop der gecombineerde vergadering der besturen van alle hier bestaande Kiesver- eenigingen. Alhoewel er twee leden in den Raad moeten gekozen worden, is 't toch niet ééne verkiezing, omdat de eene zetel loopt tot 1915 en dé andere tot 1917. De heer Raaphorst vroeg waarom of de heer G. van Parijs Sr. heeft bedankt als raadslid. De Voorzitter zeide dat volgens zijn schrij ven de reden was de minder prettige samen werking in den Raad. De heer Raaphorst vond 't gewaagd dezen heer thans weer als lid voor den Raad te kiezen. Voor hoe lang zal 't zijn? De Voorzitter meende dat men liet veilig aan de C.-Il partij kon- overlaten. Jammei- genoeg is Mies niet het eenige slacht offer. Er zijn tal van Nederlanders en vooral van Nederlandsche vrouwen, die voor mosselen den neus ophalen en het schelpdiertje heel wat milder zouden beoordeelen, als ze maar een eu- kele keer den gasttronomiseheu moed getooud hadden, het eens te proeven. Waarom zou dat toch niet meer gegeten wor den?, vroeg mij eejis een autoriteit op liet ge bied der Voedingsleer, over de höoge waarde van stok visch sprekende. 't Antwoord was moeilijk te, geven. Waarom eten cn drinken do menschen zooveel, wat slecht, en zoo weinig, dat goed voor hen is? Waarom geven zij den voorkeur aan slechte aardappelen boven, erwten en boenen, waarom eten ze worst van verdachte reputatie, terwijl ze goed en voedzaam paavdenvleescli versma den? Vooroordeel, gebrek aan kennis, leemto in de opvoeding. Ik lieb wel eens gehoord van volksscholen, waarin aan dc meisjes ook onderricht wordt ge geven in het toebereiden van eenvoudige spij zen. Dit moest eigenlijk in alle scholen gebeu ren en op systematische wijze, zoodat den kin deren te\cns de eerste beginselen der Voedings leer worden bijgebracht en zij do waarde leeren kennen van vele goede en goedkoope levensmid delen, welke thans nog door te velen veracht worden. Immers wat is van grooter belang voor een volk dan de wijze, waarop het zich voedt; wat heeft grooter beteekenis voor de op lossing van het .maatschappelijk:-vraagstuk* dan het voedsel, waaraan de menachheid gezondheid en geestkracht, aan. ontleeneu moet. Hollandsch Bloem boll enk wcckei'sgcuootschap In een gisteravond gehouden vergadering van het Hollandsch Bloembollenkweekersgenoot- schnp, is met algemeene stemmen een voorstel van liet bestuur aangenomen, om in eventueelö gevallen geen voorstellen van Exporteurs te ee- cepteeren inzake extra korting- op de rekenin gen van geleverde bolgewassen. MEDEMBLIK. Examen krankzinnigenverpleging. Aan het Rijkskrankzinnigengesticht alhier slaagden d© broeders F K. Jutte, J. Koopmans, A. Langendijk en H. G. Trip. 8CHAGEN. Politie. Gevonden: een medaillon; een porte- monnaie inhoudende eenig geld. Verloreneen speelwagentje. Als men voor het STEUN-COMlTé een geldelijke bijdrage wenscht af te zonderen, richte men zich tot den penningmeester Jhr. F. leding van Berkhout, Haarlemsche Bank- vereeniging. Wie voor het STEUN-COMlTé kleederen, dekking of schoeisel beschikbaar heeft richte zich tot het Vrouwen-Comité in het Pand. Voor alle andere zaken, het STEUN-COMITé betreffende, wende men zich tot het Bureau in de Schouwburgzaal „De Kroon," ingang Smedestraat, telefoon 2800. Wie het COMITé VOOR VLUCHTELINGEN (Belgische eai andere) wil helpen, met geld, wie in zijn huis vluchtelingen wil opnemen, o.' op andere wijze dat Comité behulpzaam meen* te kunnen zijn, wendde zich tot het Bureau van dat Comité, dat tlians gevestigd is in Hóte' Royal (Stationskoffiehuis), hoek Stationsplein en Kruisweg. Wie kleederen of dekking beschikbaar heeft VOOR DE VLUCHTELINGEN adresseere die aan het Verkooplokaal van Sar let, Nassaulaan. MARY J. FLE1SCHMANN wil steuneu.in haren arbeid ten behoeve van militairen en gezinnen van militairen wende zich tot haar depót aan den Kampersingel No. 68. Wie mejuffrouw Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt den inzenders de copie met teruggegeven. Mijnheer do Red.f Onder Rubriek „Kerknieuws" in Uw Cou rant: van Donderdag 22 Oct. staat betreffend© de aflaat,,toties quoties" dat zij kan verdiend worden, vanaf heft Feest, van Allerheiligen des middags 12 uren af cn den geheelen Al lerzielendag. Dit is niet. waar. De aflaat kan verdiend worden alleen op 2 No vember, van middernacht 12 uur tot mid dernacht 12 uur. .Vergelijk Ned. Katii. Stcmmenbl. of de AcU Apestolicaedcdis, Aug. 1914. Met liet oog op onze devotie tot de ge- loovige zielen juist in deze tijden zal eene Veertig millioen kilogram mosselen gaan jaarlijks naar de Belgen, een voedingswaarde van meer dan vijf millioen K.G. vleesch gocd- lcooper dan de minste kwaliteit krengenbief, krachtig, overvloedig voedsel dus voor onze on dervoede volksklasse. Heeft men wel eens be dacht hoevéél winstderving die uitvoer betee- kent voor onze volkskracht, voor ons nationaal initiatief, voor ons Nationaal vermogen? Die veertig millioen kilogram mosselen, welke jaar lijks ons land uitgestuurd worden, hadden, in gezondheid, arbeidsvermogen, wilskracht cn vruchtdragende denkbeelden omgezet, ruim schoots hun rente opgebracht. Nu kunnen ze uiet naar België; de Belgen, die zc kochten, zijn van hun woonsteden ver jaagd en met honderdduizenden binnen ouzo grenzen gevlucht en zullen zich, tenzij dc vluch telingen comitéé's zich over hen ontfermen, van het genot van liet mosselen-eten moeten spenen, We moeten zo dus zelf wel gaan eten, of w« willen, of niet. De Steuncomité's zullen, er on -i wel toe dwingen, ze zullen ons het „Zeeuwsehei mosselen" zoolang door hun vensters in de ooren laten schreeuwen, totdat we zc inarren moed© eindelijk maar koopen. En als we ze dan eenmaal gegeten hebben, zeggen we net als Mies: ..Nou. als ik geweten bad, dat ze zóó smaak.» ten Misschien brengt de oorlog dus, welk» de wereld met zooveel rampen teistert, ons al thans dit goede, dat hij ons leert onze mosselen te eten K li

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 2