I Brieven uit Parijs. Zaterdagavond-nieuwtjes. Oorlap, TELEGRAMMEN. Parijs, 20 October 1914. Na den zournood, nu twee maanden geleden, en die gelukkig niet lang geduurd heeft, worden we bedreigd door den suikernood. Deze draagt een veel ernstiger karakter. Want toen we gebrek hadden aan zout, was de voornaamste reden dat men geen kans zag de enorme reserve-voorraden gedurende de mobilisatie naar Parijs vervoerd te Krijgen. Maar er was zout en dat is de hoofd- Met de suiker is het een geheel ander geval. Een der allereerste economische gevolgen van den oorlog is de stilstand van de suikerproduc tie. Verreweg het grootste gedeelte van de beet- wortelsuiker wordt geleverd door de noordelijke departementen, die door het Duitsche leger bezet zijn. Van de tweehonderd twee en twintig sui kerfabrieken die Frankrijk telt, zijn er niet min der dan honderd drie en zeventig in de be doelde departementen gelegen. October, November zijn de maanden van de beetworteloogst, die nu natuurlijk niet kan plaats hebben, zelfs niet daar, waar de uitgestrekte velden weinig of niet geleden hebben. Men heeft er de menschen niet voor. Gewoonlijk wordt dit, zooals men weet buitengewoon zware werk door Belgische landbouwers verricht. Het is niet mo gelijk het door vrouwen en kinderen te laten doen, zooals dit b.v. met den graanoogst is ge schied. Ongetwijfeld zullen de autoriteiten al het mogelijke doen om een uitweg te vinden, want de schaarschte aan suiker doet zich reeds duch tig gevoelen. Op het oogenblik dat de oorlog uitbrak, was men aan het eind der suikercampagne, zoodat de reserve-voorraden niet groot meer waren. Toch bleef de suiker gedurende eenigen tijd op gewonen prijs, zoowel en detail als en gros. Iedere winkelier leverde ze tegen 35 centimes het pond, zooals in vredestijd. Doch toen de eerste geruchten van mogelijke schaarschte begonnen te loopen, was tegelijkertijd een stijging in den detailprijs merkbaar. Leveranciers en klanten gaven elkaar wederkeerig de schuld. Persoon lijk ben ik geneigd de eersten in het gelijk te stellen. Er zijn particulieren die voorraad voor een geheel jaar hebben opgedaan, wat natuur lijk een stijging van den prijs ten gevolge moest hebben. Het beste bewijs daarvoor is dat, zelfs nu nog de prijs in de winkels der volksbuurten lot 5 sous per kilo lager is dan in de maga- •ins d'alimentation, waar de meer gegoeden ïunne inkoopen doen. Het spreekt dat een arbei- iersvrouw geen grootc voorraden kan opdoen. Zij zijn de dupe van de wijze voorzichtigheid der betere klassen. Inplaats van 7 sous het pond betaalt men in de volksbuurten 10 sous, in de betere wijken 12 en 13 sous het pond. Vrijwel overal wordt de conditie gesteld, dat de klanten 'egelijk andere inkoopen doen en in acht van de :ien gevallen weigert de winkelier méér dan één pond tegelijk te verkocpen. Om aan den abnormalen toestand een einde te maken, spreekt men over de mogelijkheid om suiker uit het buitenland in te voeren. Op den oogst van dit jaar, die buitengewoon veel be loofde, durft men niet te rekenen. De administra teur van het syndicaat der suikerfabrikanten verzekerde dat men al heel tevreden mag zijn als er ongeveer een vierde gedeelte van terecht komt. En dan moeten alle omstandigheden, en de staat, medewerken. Er is alle reden om te gelooven dat het gou vernement alles zal doen om deze crisis te be zweren, daar ze de talrijke industrieën die van de suikerfabricatie afhankelijk zijn en die aan tienduizenden mannen en vrouwen bróód ver schaffen, ernstig in hun bestaan bedreigt. Als men de grossiers wil gelooven, is het groote struikelblok in dezen de legerautoriteit. Zij zouden er wel voor te vinden zijn suiker in te voeren, wanneer zij de zekerheid hadden dat niet de Staat oogenblikkelijk hun geheele lading requireert, tegen een prijs, belangrijk lager dan zij betaald hebben. Het geval heeft zich reeds voorgedaan, dat een grossier, die een aantal tonnen suiker had ingevoerd tegen een prijs van 48 frcs. per ton, ziju geheelen voorraad zag requireeren tegen den prijs van 42 frcs. per ton. Het is begrijpelijk dat de handelaars tegen der gelijke verliezen gevrijwaard willen zijn. In afwachting van de oplossing der crisis moeten de afnemers hun gebruik van suiker maar zooveel mogelijk beperken. Adieu plats doux, adieu, goed gesuikerde compötes, wij zul len u moeten vervangen door andere producten van de Fransche keuken A. F. PETILLON. DE VERHALEN UIT OORLOGSLINIES. Een door het Engelsche persbureau openbaar gemankt verhaal van een ooggetuige in het En gelsche hoofdkwartier geeft een beschrijving van de gevochten in de streken van de Aisne en ten zuiden van Nieuwpoort. Het resultaat van deze gevechten, zegt hij, is, zonder beslissend te zijn, bevredigend. Onze linkervelugel is aan de Aisne aanzienlijk vooruit gekomen, den tegenstand van den vijand ten spijt. Het doel van den rechtervleugel was, den uitgeoefenden druk vol te houden. I)e van den lOden tot den löden dezer gevolg de tactiek kwam feitelijk ovsreen met die van de laatste gevechten, hoewel de artillerie min der werd aangewend wegens den mist en den regen. Wij haden slechts één nachtelijken aan val te doorstaan, die plotseling werd gestaakt. De nachtelijke aanvallen met de bajonet van onze patroeljes werden steeds met succes be kroond. Al deze gevechten in het noorden heb ben slechts een voorbereidend karakter. Het noordelijke gebied geolft een weinig of is geheel vlak. Alleen in da buurt van Haze- broek is een heuvel, de Mont des Oats geheeten. De verbindingen zijn slecht, aangezien men dikwijls op boomgroepen en moerassen stuit, doorsneden van ontelbare kanalen en dijken. De vijandelijke strijdkrachten bestaan meestal uit cavalerie, gesteund door jagers te voet met j vele machinegeweren. j Elders waren talrijker troepen infanterie. Menig gebouw is in staat van verdediging ge- I bracht met snelvuurgescliut, in het midden van de kamers opgesteld. Wij hebben den vijand groote verliezen toege- i bracht. Wanneer het mogelijk is, trekt hij zich in de duisternis terug. I Ten spijt van het feit, dat de Duitschers den lioogen heuvelkam van Gobewaersvelde tot Bail- leul bezet hielden, was onze cavalerie niet in toom te houden. Zij dreef den vijand terug. Een scherp treffen vond plaats bij Mont des Gal™, waar prins Max van Hessen sneuvelde. Hij werd, met drie Britsche officieren, begraven op het terrein van een klooster. j Ten zuiden van L,vs was onze voortgang min- 1 der snel, doordien de talrijke dijken het nood zakelijk maakton veel materieel, w. o. ladders, mee te voeren. Hardnekkige gevechten vonden plaats om het bezit van dorpen. Het opvoeren van geschut in dit terrein baarde groote moeilijkheden. Het was een droef gezicht de vernielde dorpen te aanschouwen, waar de lijken van paarden, koeien en varkens de straten bedekten. Ook lagen er doode Duitschers en cavalerie-paar- den, die door de dorpelingen begraven werden, bij welk werk de Engelsehen hielpen. Het schouwspel van al deze vernieling met overal houten kruizen en bloemen op de graven was om nooit te vergeten. OYER SERVIë. Over Servië, het land dat eigenlijk heel dezen wereldoorlog ton slotte heeft doen ontbranden, liooren we weinig. Het heele Servische leger schijnt ontwricht te zijn, en van eenige hoop op een redres schijnt geen sprake te zijn. Wij nemen hier uit een correspondentie aan „De Maasb." over, wat een katholiek missionaris uit Constantinopel over Servië heeft medegedeeld: „Volgens mijne meening is Servië langzaam aan het doodbloeden. Het is voor dit land, dat nog pas twee verschrikkelijke moorddadige oor logen verduurd heeft, bjjna een physieke onmo gelijkheid zegevierend uit den derden te voor» schijn te treden. Daarbij komt nog, dat mon het zelfs den meest verwoeden soldaat niet kwa lijk nemen kan, wanneer hij na zoo langdurigen oorlogstijd strjjdensmoede wordt. En eindelijk mag men niet. vergeten, dat Servië, ten minste naar alle waarschijnlijkheid, tot het inzicht komt, dat het door Rusland eenvoudig misleid is geworden. Wanneer de Servische censuur uitingen als die van de „Narodni list," een in Nisj verschij nend revolutionair blad, waarin beweerd wordt, dat het Russische offensief mislukt is, laat passeereu, dan schijnt dit er ten minste op te wijzen, dat men de vriendschap van Rusland niet meer zoo hoog aanslaat, als dit vroeger het geval was. En wanneer hetzelfde blad dreigt, dat de strooniing, die den huidigen straf- waardigen toestand, waarin Servië zich bevindt, geschapen heeft, binnenkort door een veel ster kere (anti-Russische) beweging zal worden weggevaagd, en deze uiting niet door de een suur geschrapt wordt, dan lean men daaruit de conclusie trekken, dat men in Servië niet lan ger deze revolutionaire stemming het hoofd durft bieden. Dat. dit laatste feit het niet veel goeds voor spelt voor het huis KaraGeorgevitoh is on loochenbaar en onwillekeurig denkt men aan de Servische voorspelling, die reeds eenige tien tallen van jaren geleden door een boer uit het kanton Ruztizka zou gedaan zijn. Op een dag tegen het einde der zestiger jaren rende hij zijn hut uit en de straat op en riep onophoudelijk met alle teekenen van ontzet ting: „Men vermoordt den vorst!" Kort daarop werd vorst Michaël in het park te Topschider overhoop gestoken. Men herinnerde zioh den boer uit Ruzitzka en bracht hem naar Belgrado om hem in verhoor te nemen. Hij verklaarde, dat hij alles, wat later gebeurd was, reeds vroe ger gezien had. Allen stonden verbaasd over dit antwoord, doch de boer zeide verder: „Ik zie nog veel meer. Ik zie een vorst, die koning worden zal, maar hij zal slecht regeeren en een ongelukkig huwelijksleven hebben. Dan zie ik zijn zoon, die als jongeling den troon be stijgt en later met zijne vrouw vermoord wordt. Hem volgt 'n koning uit een andere dynastieook deze sterft geen natuurlijken dood. Voor diens dood echter komen de vijanden het land binnen en het Servische volk zal zóózeer lijden, dat de levenden aan de graven der dooden zullen weenen, waarom niet liever zij in de kille aarde rusten. Eindelijk evenwel zal er een held opstaan uit het volk, hij verjaagt de vijanden en wederom pelgrimeeren de levenden naar de graven der dooden, ditmaal echter niet In treurnisse, maar vol vreugde en zij roepen den afgestorvenen toe: „Staat op en ziet hoe wel het uwe nakome lingen gaat. „Si non vero Ik heb gemeend, zoo besluit de berichtgever, deze bijzonderheden, welke ik uit den mond van een zeer geloofwaardig priester vernomen heb, den lezers te moeten mededeelen. Dit beeld toch behoort eveneens tot de karakteriseering en ware beoordeeling van den verschrikkelijken tijd, waarin wij leven. DE OOSTENRIJKSCHE 30,5 c.M. MOTORKANON NEN. Strefflers Militarblatt, het Oostenrijksohe tijdschrift, dat ongeveer overeenkomt met het Duitsche Militare Wochenblatt on ook een weg af gaan vuren. Boor zijne geringe af metingen vindt het mortier bovendien lichter dekking en is dientengevolge voor den vijand veel moeilijker te vinden en dus een moeilijk te bevechten do^l. De 30,5 cM. mortieren hebben, zooals men weet, bijzonder goed voldaan bij den aanval op de anders zoo moeilijk te naderen vestingen Givet en Maubeuge, waar ze geheel alleen het werk hebben gedaan. Bij het beleg van Antwerpen zijn de .vestingen Wavre-St. Ca- thelyne, Konigshoyckt, Kessel en Broechem door de mortieren onder vuur genomen. Het artikel geeft nog de volgende bijzon derheden over de Oosfenrijksche motorbat terij Direct na het afladen van twee zulke bat terijen op 20 Aug. gingen ze op weg eti legden reeds den eersten dag een weg af van 30 kilometer. Op den tweeden dag 20 K.M. en op den derden dag openden zij heb vuur tegen de forten om Namen. Na drie dagen viel de vesting. Daarop volgde een verdere marsch van 60 K.M., die in drie dagen afgeloopen was, en op 29 Augustus begon hun werk voor Maubeuge, tot die vesting op 8 September kwam te vallen. Hierbij werden voor de beide versterkte steden een relatief zeer klein getal schoten afgegeven. DE KRIJGSGEVANGEN FRAN SCHE PRIESTERS EN DE H. STOEL. Met voldoening is door den H. Stoel e9irige weken geleden vernomen, dat door bemid deling van Z. D. TI. den Bisschop van Mun ster en de gunstige beschikking van com mandant Fredher von Bissing, aan krijgsge vangen Fransche priesters werd toegestaan, dat zij geïnterneerd werden in de bisschop pelijke seminaries. Nu de Fransche wetge ving het noodzakelijk maakt, dat de geeste lijken meestrijden ter verdediging van hun vaderland, was hot voor den II. Vader even eens een groote troost, dat Z. Em, Kardinaal officieel karakter draagt, verstrekt in zijnlvoa Hartmann, Aartsbisschop van Keulen, laatste uitgave interessante gegevens over in €en persoonlijk schrijven tot het op- de constructie en de werkzaamheid der Oos- - - o u tenrijkscha motor batterij en (die o.a. in de Katholieke Illustratie zijn afge beeld) waaraan wij het volgende ontleenen: [Toen in Oostenrijk zich de behoefte open baarde aan een zwaar, bijzonder werkzaam ge schut, dat in staat was alle moderne vestingen to vernielen, moest rekening gehouden wor den met de waarschijnlijkheid van een oorlog in hot Oosten. Daar was*het spoorwegnet al zeer klein en de voor een aanval in aan merking komende vestingen lagen meestal diep in het vijandelijk land, zoodat men ka nonnen maken moest, die geheel onafhankelijk van de spoorwegen op eiken straatweg kon den vervoerd worden. Men besloot derhalve deze zware kanon nen voort te bewogen met behulp van auto- tracteurs. Bij dit wegtransport moest er ver der nog rekening gehouden worden met de weinige draagkracht der bruggen, overlaten enz., alsook met de mogelijkheid dat men oorlogsnoodbruggen zou moeten overtrekken. Daardoor was natuurlijk het hoogste gewicht van eiken wagen op zichzelf zeer beperkt. Op grond van nauwkeurige onderzoekingen weid vastgesteld, dat een loopwijdte van 30,5 c.M. al wel het grootste kaliber zou zijn, dat onder deze omstandigheden bruikbaar was. En zoo ontstond' het 30,5 o.M. motormortieir, dat door de Skodafabriek in Pilsen gemaakt werd. Wilde men nu trots dit relatief geringe perste legerbestuur van Duitsehland wendde, om over 'het algemeen voor de gevangen Fransche priester-soldaten een behandeling te verkrijgen, welke met hun geestelijke waardigheid in overeenstemming is. Een welwillende beslissing van het Duitsche le gerbestuur bepaalde toen» dat voortaan da krijgsgevangen gemaakte priesters zouden behandeld woruon als krijgsgevangen offi cieren. Reeds onlangs had Paus Benedictus XV in een particuliere audiëntie aan den rector der Duitsche kolonie te Palermo, don Zeeroerw. heer Lennartz, zijn voldoening uitgedrukt over deze gunstige bepalingen. Tlians beeft Z. H., naar de Romeinscbo eorr. van De Tijd meldt, een officieel schrijven gericht aan Z. Em. Kardinaal von Hartmann, waarin aan dezen Kerkvoogd lof wordt gebracht voor zijn gelukkige tussclienkomsf ten gunste der krijgsgevaugen priesters. Herinnerend aan de beginselen der liefde beveelt de Paus voorts in dit schrijven alle gewonde krijgs gevangen soldaten aan in de christelijke eka- ritas. Het schrijven zal hedenavond in de Osservatore Romano wordon openbaar ge maakt. OPSNIJDERIJ IN DEN OORLOG. Wij lezen in de N. R. Ct. bet volgende ver makelijke stukje, dat men in dezen tijd van ser, sa tie-verhalen niet mag vergeten! 'hun een proefje van het oude NeLson-bloec j Wij waren met ons zeventigen, maar ee grooter troep duivels heb je nooit geziei Een man kan niet bang zijn als hij te midde van zulke kerels vecht. Wanneer de grana ten over ons Iheen vlogen, zou, wie ons aa bet werk zag, gemeend hebben, dat wij ee vuurwerkvertooning bijwoonden WAAR HET BELGISCH! LEGER BLEEF. Een officieel© mededeeling uit Terneuzei waar nog Donderdag en gisteren betrekke lijk groote groepen geïnterneerden werd ei doorgevoerd, meldt dat tot 21 October 32,50 geïnterneerden de stad zijn doorgetrokkei waaronder 3G0 officieren 1 XOftTE BERICHTE? De „Emden." Een beur tel eg ram uit Cc lornbo schat de schade, die de Emden d Engelsche koopvaardij heeft toegebracht, O] 2 inillioen pond sterling. Ingepikt. Een Reutertelegram uit Bordeau; meldt, dat de Fransche ministerraad heef besloten, de kolenmijnen van Dielette, b: Cherbourg, het eigendom van de Duitsdk- firma Thyssen, te konfiskeeren. De ellende komt! Uit Londen wordt berich dat alle Duitschers en Oostenrijkers (vermoe delijk van het mannelijk geslacht) in Enge land tusschen de 17 en 50 jaar in ooncentra tiekampen worden opgesloten! Het voordeel van negers in den strijd. Em Fransche officieuze mededeeling vertelt, da er zoo'n bijzonder voordeel is verbonden aai het gebruik vau Seuegaleesche en andere ne gors in den strijd tegen de Duitschers. omdat n.l. deze „in bet halfduister van avom of vroegen ochtend bijna onzichtbaar zijn tcrwijiL onclqj' dezelfde omstandigheden de blanken nog betrekkelijk duidelijk zijn op t merken door bun witte gelaatskleur tegei den donkeren achtergrond.*' Hé ja, dat was nog niet bedacht! We mo gen nu met reden veronderstellen, dat d> Fransche soldaten zich in den strijd zullei zwart maken! 'kaliber toch ©en geschut verkrijgen, dat iuj Het is niet altijd gemakkelijk den oor- effect een kanon van grooter kaliber evenaar- 6prong op 1e spbr0a vaa legenden, die in de, dar» was dit slechts te bereiken door|,,}eni oorlog ontstaan en dan maar blijven vergrooting van het projeetielgewicht, van groeien. Maar soms worden de legende-ma de beginsnelheid en daardoor van de werp- k,ers op heeterdaacl betrapt. Zoo Guy Henry hoogte. Op dia manier bereikte het nieuwe Martin Thompson, een domineeszoon uit mortier een kracht) die voldoende was, om j Shrewsbury, Deze schreef over zijn verrich- door !de dikste betonwanden heen te slaan. I tingen om«D in Antwerpen, en dé Dailv Te- De proeven werden geheel systematisch enliegraph drukt den brief af. Na te hebben met steeds stijgende beginsnelheid op de beschreven hoe hij en zijn makkers een paar schk'tplaatsen van het, legercommando voort- keer door de Duitschers .nearly wiped out" gezet en er werden kunstig vervaardigde be- werden, vervolgt hij aldus: tonobjecteu beschoten, die gelijkwaardig wa- „Geen woorden kunnen de vreeseRjke toe ren met de modernste vestingwerken. neelen beschrijven, die ons oog troffen, toen Deze iresLÜtaben van het nieuwe geschut wjj >s avonds met onze ammunitie door de werden reeds in vredestijd aan het Duitsche etraten van Antwerpen trokken, waar het legercommando medegedeeld en daardoor ZOo licht was als overdag, door de vlammen kwam hét dok niet als een verrassing, dat de j van de petroleum der tanks, die door de Bel- Duitsche regeering direct bij het begin van gen was aangestoken. Toen wij het station den oorlog met Frankrijk op de medewerkingvoorbij trokken, dat een vlammende puin- van eenige <iier groote mortierbatterijen groo- j hoop was, herinnerden wij ons dat daar onze ten prijs ^stelde. De 30.5 c.M. mortier vuurt'uitrustingsstukken gedeponeerd waren." bofmmen af van 385 kilo gewicht en wordt door j Dat was. natuurlijk, verdirietig Ivoor een mobortracteur van 100 PK. (Austro-Daim- j Thompson en de andere soldaten. Gelukkig Ier) op drie sleepwagiens getransporteerd. De:echter bestand de „vlammende puinhoop'" aanhangwagens zijn met het oog op den te slechts in verbeelding van dezen Engelsoh- vervoeren last geheel daarop gebouwd en i man. de éëne voor het sïeepen van het affuit, de Een andere Engelsche soldaat. Edward andera voor dat van den loop etc. ingericht. Blakiston, heeft het in een brief in heizelfde Be zeer vernuftige bouw van het mortier blad ook over de ontruiming van Antwerpen maakt een zeer Sfoelle opstelling van hetdoor de Engelschen. Uit dit schrijven valt geschut in 40 tot 50 minuten na aankomst'af te leiden, dat die ontruiming een buiten- op de plaats mogelijk, zoodat het een uur gewoon heldenstuk hunnerzijds zou zijn ge- na aankomst schietklaar is. Ook is het zeer wenst: gemakkelijk om van stelling te veranderen. I „Antwerpen werd te heet voor ons, on wij In geval van nood kan het mortier ook zon- moesten hem poetsen. Daarbij moesten wij deï! basement, dus b.v. direct van den straat- dwars door de Duitsche linies, en vrij gaven DE DUITSCHE OFFICIEELE MEDEDEELING. BERLIJN, 23 October. Wolf seint e volgend: mededeeling van hedenmorgen uit het grooti hoofdkwartier: „Aan het Yser-Kanaal zijn gisteren goede re sultaten verkregen. Ten Zuiden van Dixmuidei zijn onze troepen vooruitgedrongen. Ten westen van Rijssel zijn onze aanvallei met succes bekroond geweest. Wfj hebben ver sclieidene plaatsen bezet. Op het overige gedeelte van hot Westelijl front heerschto er kalmte." HET FRANSCHE BERICHT. PARIJS, 23 October. Het communiqué vai hedenmiddag drie uur luidt volgens Reuter „Op onzen linkervleugel blijven, zeer belang rijke Duitsche troepenmachten, welker aaawe zigheid gisteren gesignaleerd werd, haar gewei digo aanvallen voortzetten, in de streek tusschei de Noordzee en het kanaal van La Bassée. „Over het geheel genomen, hebben de ver bondenen hun posities kunnen behouden; oj eenige punten lieeft men terrein verloren, ter wijl op andere punten terrein gewonnen werd „De vijand toonde ook een buitengewone acti viteit in de streek van Arras en langs de Somme „Ten Noorden en ten Zuiden van deze riviei zijn wij vooruitgerukt, vooral in de streek vat Ro8ière-en-Santerre. „Wij hebben eenige gedeeltelijke successei behaald in de streek van Verdun en Pont-A Mousson. „Alles saamgenomen schijnt de vijand ov&i het grootste deel van het front, maar voora tusschen de Noordzee en de Oise een nieuw» poging aan te wenden. Hiervoor worden nieuw gevormde korpsen gebruikt, samengesteld ui' pas geoefende manschappen, onder wie mei zeer jonge, doch ook betrekkelijk oude personer aantreft. Het kader is zoowat van alle kantei samengebracht." DERTIEN ENGELSCHE SCHEPEN IN DE? GROND GEBOORD. LAS PALMAS, 23 October. De Duitscli. kruiser „Crefeld" is te Teneriffe aangekomen me de bemanning aan boord van dertien Engelsch stoomschepen, welke in den Atlantischen Oceaai door den Duitschen kruiser „Karlsruhe" tot zin ken waren gebracht. De schepen hebben een ge zamenlijken inhoud van 60,000 ton. „Lloyds" meldt dat tot de schepen door d „Karlsruhe" in den grond geboord, ook de Hol landsche stoomboot „Maria" behoort, welke me een lading van 23,000 grs. tarwe op reis wa van Portland (Oregon) naar Belfast. XIII. OORLOGSDAGBOEK. (Van 17 tot 24 October.) 17 October. De linkervleugel der verbonde- ne.n JV'ansclien en Engelschen, met het leger u, heeft Zuid-Westelijk in België heel stelling genomen over de lijn van IJperen tot de zee. Daartegen zullen ae Duitschers naar vermeldt wordt, oprukken: Duinkerken, dat bij die hjn gelegen is, verwacht men dat belegerd worden zal; deze vesting wordt dan ook ver sterkt. Van het Oostelijk krijgstooneel wordt bericht, dat een Russische aanval op Lijck in Oost- Pruisen is teruggeslagen, terwijl een aanval der Duitschers op Warschau wederkeerig door de Russen is afgeweerd. 18 October. Op de Noordzee, onder de Hol- landsche kust, heeft een hevig zeegevecht plaats gehad, tusschen Engelsche en Duitsche torpedo jagers, waarbij de Engelschen een lichte krui ser nog hadden. Vier Duitsche torpedojagers zijn in den grond geboord. De gealliëerden zijn in den Fransch-Belgi- schen Westhoek al weer slaags geweest met den vijand en hebben de Duitschers geslagen. Er gebeurde verder niets op het Westelijk oorloga- tooneel. Oostelijk duurt de strijd over de geheele grens ook voort; de Oostenrijkers berichten officiéél, dat hunne aanvallen succesvol zijn verloopen en dat ze duizenden krijgsgevangenen hebben ge maakt. 19 October. Langhaam keert de bevolking in Antwerpen terug; de toestand daar is dan ook goed. Proclamaties verschijnen alom, om de Bel gen tot terugkeer te bewegen. Kardinaal Mercier is, ook tijdens het bombar dement, in Antwerpen gebleven, en maant de katholieke geestelijken eveneens tot terugkeer aan. De eindelooze slag in Frankrijk gaf voor van daag eenige vorderingen der Fransche en En gelsche troepen. Bij Atrecht is gevochten en zijn de Duitschers, tusschen Valenciennes en Rijssel, een eind teruggedrongen. 20 October. De strijd, die aan den gang is in den Fransch-Belgischen Westhoek, tusschen IJperen, Nieuwpoort en Duinkerken, wordt nu de slag Wjj Nieuwpoort geheeten. Het gaat er blijkbaar wel heet aan toe, maar nieuws over den slag hooren we niet; tenminste niets defi nitiefs. De Engelsche onderzeeër E. 3 is vernield in de Duitsche Noordzeebocht; de Japansche krui ser „Takachimo" is in de baai van Kiau-tsjau gezonken, doordat hij op een mijn stootte. 21 October. De tegenstand die de Duitschers nu weer in België ondervinden, in de buurt van Duinkerken, tijdens den slag bij Nieuwpoort, is niet gering. Verwoede Duitsche aanvallen zijn afgeslagen. Ook in Noord-Frankrijk deden de Pruisen, zooals officiëel door de Franschen medegedeeld wordt, over alle fronten hevige aanvallen, die alle teruggewezen moeten zijn. De Duitsche kustbatterijen in België zijn beschoten door En gelsche oorlogsschepen. De Russen gaan in het Oosten meer en meer achteruit, zooals valt uit te maken uit de Oos- tenrijksche en Duitsche berichten. Ter zee hooren we ook al overal van actie, al is 't niet heel belangrijk. Bij Kiau-tsjau weer een Duitsche torpedoboot vernield en om en bij de Adriatische Zee hebben Oostenrijkers en Franschen flink tegen elkaar te keer gegaan. 22 October. Het gevecht in België, waaraan de Engelsche vloot vanuit de Noordzee deel neemt, wordt met verbitterde hevigheid voort gezet. Volgens de Duitschers hebben zij belang rijke veroveringen aan materiaal gemaakt, en vele Engelsche gevangen genomen. De Duit schers verwachten hier elk oogenblik een beslis sing. De Duitsche hevige aanvallen, waar het Duitsche bericht ook van gewaagt, zijn volgens het communiqué der Franschen overal met kracht afgeslagen. De Engelschen geven de verliezen der Duitschers aan dooden en gewon den als 1600 op, en verder oorlogsmateriaal, dat vernield werd. De „Embden" heeft weer de vernietiging van 6 Engelsche schepen voor zijn rekening geno men. Typische is het ook weer, dat de Russen met tamelijk groote beslistheid verzekeren, dat hun aanvallen succes hadden over~de geheele Oost grens. (Men weet, dat over een lange, bochtige lijn in Oost-Pruisen tot aan de Roemeensche grens daar in het Oosten niet minder heftig gevochten wordt). De Oostenrijkers zeggen daar entegen, wel wat minder beslist, dunkt ons, dat hun (dat zijn Oostenrijkers en Duitschers) het krijgsgeluk was toegedaan. 23 October. „De vijand (d. z. de Duitschers) heeft zijn hevige aanvallen voortgezet, doch d« posities der verbondenen zijn gehandhaafd," zoo heet 't in het Fransche communiqué. Vast staal dat het den Duitschers in België niet voor da wind gaat. Al elf Engelsche oorlogsschepel nemen deel aan den strijd en steunen de artii lerie der verbondenen. Het Belgische leger voora moet dapper vechten. Op enkele punten ginga de Duitschers wel vooruit. Van het Oosten melden de Duitschers dat di Russen terugtrekken bij Ossowicz, en dat in Po len en bij Warschau niet is gestreden. Het Pruisische Huis van afgevaardigden heef in een enthousiaste vergadering verschillend oorlogsvoorstellen dadelijk aangenomen. Antwerpen, de stad en de forten, zijn bijm geheel verlaten door de Duitsche hezettingstrof pen, die volgens Belgische berichten, voor eei groot deel, voor den strijd naar Zuid-Belglë zij» gedirigeerd. In Portugal is het op een paar plaatsen roei ij geweest, een opstand min of meer, die blij* baar onderdrukt is. De Albaneesche stad Valona ia door Italiaah sche troepen bezet. Wordt vervolgd.) HflARLEftSCHE COURANT

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 5