DAGBLAD voor NOORD- «n ZUID-HOLLAND. De oorlog. IJzersterke Sehooilaarzen. ■die'«tïï'ï': r0 - i5 d- P. W. TWEEHUIJSEN, BINNENLAND. K8ndei4iuisvMi'&S-3l-S39 Haarlem TELEGRAMMEN. intercommunaal Telefoonnummer I486. "DINSDAG 27 OCTOBEü 89I4< 40s SHPtanx van fkedtoSe en Administratie Os™ SARTELJOmSSTfiMT 27 TELEFOON 1770. Haarlemsche Aliedaajes No. 1464. TERUGKEER DER VLUCHTELINGEN. In S3 i ABONNEMENTSPRIJS»! Per 8 maanden voor Haarlem I'S Voor de plaatsen, waar een agent la gevestigd (kom der gein.) 1.39 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per poet 18J Afzonderlijke nnmmere ÜW PRIJS DER ADVERTENTIëNi Van 8 regels 80 cent (contant 80 eent). Iedere regel meer 10 cé» Bniten Haarlem en de Agentschappen 15 et per regeL Buitenl 20 et Dienstaanbiedingen 28 ct (8 regels), driemaal voor 80 et (4 contant). AGENDA. 28 October. Gebouw Sint Bavo R. K. Volksbond Eerbied in Gods Huis. Bestuur Blee- kers. Steuncomité van 7H—9 uur. De Kroon Vereen. Oost en West voordracht door den 'beer H. F. Wagenaar Eeisiger. Statenzaal Prinsenhof V/t uur meenteraadsvergadering. St Vincentius-bibliotheek N. Groen markt 'savonda van 7K—9 uur geopend. Bisschoppelijk Museum Jansstraat 79 geopend eiken dag van 105 uur tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zater dagen en R. K. feestdagen. OVERZICHT. Er is zoo goed als geen stof voor een overzicht dezen morgen. De partijen wegen tegen elkaar op. Geweldige troepenmassa s worden door de Duitschers zoowel als door de verbondenen op het uiterste rechter-, res pectievelijk linkerfront, bij Kieuwpoort, op gehoopt, doch er is geen kijk op, dat een der beide partijen nog1 spoedig doorbreken kan. De Duitschers hebben zware artillerie (aangevoerd, en daarmede de Engelsche vloot [bot wijken gebracht, dat is in ieder geval een succes voor hen, dat telt. Men lean er weker van zijn dat er daar aan den Ysér, Üien de Duitschers hebben overtrokken doch verder dan welke zij nog niet kouden komen, leen ontzettend bloedig gevecht wordt ge streden 1 .Van do' overige gedeelten van het oorlogs- fcerreiu is absoluut geen nieuws te melden tot heden toe. IN Z. W. BELGIë. Eenige bizonderheden over het, woedende gevecht, dat geleverd wordt in Z. W. Bel gië, voor zoover uit. de elkaar wel eens te gensprekende berichten van onze en andere correspondenten die zijn op te maken, mo gen hier volgen. Onze eigen correspondent in Zeeuwsch- yiaanderen meldde ons dato gisteren dat de Duitschers al hun krachten inspannen. Hij schrijft: Gisteren sprak ik een Duitsdher, die vóór Ion oorlog te Antwerpen verbleef en ge vlucht was hij het begin van d enoorlog. Thau* is hij terug in Antwerpen en dient hij t'Ü den Duitseh,er als gids- Dagelijks maakt hij autotochten met Duitsche officieren en verkenningen per auto in de streek tussehen Antwerpen eu de kust. Hij deelde mij mede. dat de Duitschers buitengewoon groote verliezen lijden in de gevechten aan den overkant van de grens. Dat zon ken evenwel niet terughouden om door te dringen tot eiken prijs. Het schijnt echter wel alsof zij zelve gaan twijfelen. Al thans een Bruggenaar verzekerde mij, dat onder de Duitsche officieren in Brugge een stemming van moedeloosheid heerscht. Een zelfde stemming zou blijken uit een mij gedane mededeeling, dat in de vorige weck in de duinen bij Ostende 70 Duitsche uifonnen werden gevonden. De dragers daar van zouden zich in burgerkleeding hebben gestoken en gedeserteerd zijn over de Hol- landsóhe grens. Ongetwijfeld zou een derge lijke ontmoediging verklaarbaar zijn, want niets deprimeert zoo zeer dau een aanvanke lijk succes, dat in teleurstellingen verandert. In bet. laatst der vorige week moeten te Brugge Belgische krijgsgevangenen zijn bin nengekomen, die mededeelden, dat zij gevan gen genomen waren te Verdyze, waaruit blijkt, dat Duitsche afdeelingen er in ge slaagd waren de Yser over te steken. Daar entegen verneem ik, dat gisteren gevochten werd bij Oudenboech en Ettelgem, hetgeen er op zou wijzeu, dat de Duitschers over niet onbelangrijke afstanden teruggeslagen ion- den zijn. In verband hiermede is het van beteelce- nis, dat gisteren, na den -ochtend, geeu ge schutvuur is gehoord. Dit zou beteekenen, dat de strijd te ver van de kust gevoerd wordt, dan dat de Engelsche kanonnen er aan deel kunnen nemen. Daarentegen hebben vannacht de kanon nen weer hevig gebulderd. De voorstelling van onzen correspondent Üat de Duitschers „ontmoedigd" zouden zijn, klopt echter volstrekt njot mot wat anderen W!ggen. Eon oorrespondent der N. R. Ct. meldt: ''5°" steeds gaan do Dnitsohers voort groote tci'?6.!1 u!assas bi westelijke en zuidwester 'hmting te verplaatsen, Nadat Zaterdag- oVV hondgenooten tot dicht bij Thie.lt, V. V' mn Gent, waren genaderd, zijn bij a aar na weder teruggedreven door vorsche Dtufcsciie troepen. Gisteren zijn te Gent on- 00 eer 10,000 man Oostonrijksche troepen aan- geaomien. fur vvaren genoemde stad toon maar weinig Duitsche militairen meer. Het «f verboden per fiets van Gent in westelijke olijke richting te gaan; wel loopen nv4*.™ tW60 treinm> in de richting va- '»v keuzen. Deze treinen vertrekken o öbltö Vftu 6011VVSoil -1118 11 - deren en Noord-West - - _.r e®t"Bgelde vertoeft, seint 'futierzijda o.m.: „Laat ik beginnen met te'zeg gen, dat alle praatjes, in Holland verspreid, door verschillende correspondenten in het plotseling beroemd geworden grensplaatsja Sluis, dat al die berichten, handelende over de des-organisatie en verwardheid in liet Duit sche leger volkomen onzin zijn. Ik weet, dat in de bladen vermeld geworden is, dat Duit sche officieren moedeloos en wanhopig wa ren, dat de uittocht uit Antwerpen als (een soort vlucht werd afgeschilderd, dat de Duit sche troepen mitrailleuses in de Schelde ge worpen zouden hebben enz. Van dit alles is niets aan. Het Duitsche leger, dat Ant werpen verliet is nog volkomen intact, en een uitstekende geest heerscht onder alle man schappen. De uittocht uit Antwerpen van de meeste, troepen had'dan ook gelijktijdig plaats met eenzelfde gebeuren in andere Belgische steden en vindt juist zijn oorzaak in het feit, dat na den val van Antwerpen de ster ke bezettingen overbodig geworden zijn en het meerendeel daarvan naar het front ge zonden kan worden. Wat de gevechten te Nieuwpoort Dixmuydon—Yperen, betreft, in hoofdzaak is de toe-stand nog steeds dezelfde. Geen van beide partijen weet te vorderen. De strijd heeft dagen gewoed in een hevigheid, zooals zelfs in Frankrijk nog niet voorkwam. De Engelsche vloot heeft in dezen strijd een groot aandeel genomen cn tot vanmiddag don derde onophoudelijk het zware scheepsgeschut. Sinds vanmiddag echter heeft het. gebulder op gehouden, nadat Ostende gedurende twee da gen gebombardeerd is. In verband met dit bombardement is wel van gewicht de volgen- do proclamatie, die in mijn bezit is en te Ostende en omstreken werd aangeplakt. Die proclamatie luidt in de Vlaamsche ver taling „Het beschieten van Engelsche hotels en Engelsche onderdanen op do Belgische kust ligt mij 'den menschelijken plicht op, tot. be scherming jan de hier verblijvende Britsche onderdanen de noodige veiligheidsmaatregelen te nemen. Ik i>eveel dus, dat alle Engelsche onderdanen in Ostende en iu de aanpalende kustplaatsen ten spoedigste deze plaatsen ver laten. Zij moeten zich plaatsgowijze verzame len en zullen onder zeker geleide naar de Hollandsche gïens overgebracht worden. Ik moet er van afzien welke verantwoording ook te nemen voor de ellende, welke de nut- telooze Engelsche beschieting op die wijze o ver de tot nu toe onder -do Duitsche be scherming staande vrouwen en kinderen brengt. De afdeelingscommandanten moeten ervoor zorg dragen, dat de uitwijkende personen met alle zorg uit hot door de Engelsche schepen gevaarvol "bereik verwijderd worden. Ostende, den 23en October 1914. VON SCHRöDER, admiraal." Brugge heeft niets, hoegenaamd niets ge leden. De straten, café's en winkels zijn alle druk bezocht, maar zoowel de burgers als de militairen bewaren de grootste kalmte. Deze laatste zijn trouwens, behalve ecnige duizenden marinematrozen, allen Beiersche soldaten, dio de laatste dagen uit Antwer pen zijn komen afzakken. In de café's lee stenen ze hun potje bier en praten wat on der elkander of met de „civilisten" en spe len een partijtje schaak of dam. Op straat „wandelen" ze ei» bezoeken de winkels, waar ze alles prompt betalen. In één woord, on danks de buitengewoon groote bezltiug is de stemming onder bevolking ca militairen uitstekend. Op de Markt is het post- en te legraafkantoor tot „Feldpost."-kantoor inge richt en alleen militairen hebben toegang. Ook het stadhuis is van onderen tot boven door hen bezet. Op het Marktplein zelf is er druk militair vertoon, en er staan vele gewone en vracht auto's opgesteld, precies als op het Stations plein. Daar komen voortdurend nog meer troepen aan voor frontversterking. De kerkklokken luiden en roepen de ge- loovigen naar lieti Lof en het gemeenschappe lijk Rozenhoedje. De electrische trams rij den door de stad en zelfs is de dienst daar van op Gent geopend. De eerste vlag, die ik in Brugge zag, was eenNederlandsche. Deze wapperde van het gebouw der Neder landsche Gist- cn Spiritusfabriek, welke in volle werking is. Ook te Brugge zijn een tweetal proclama ties door de Duitsche overheid aangeplakt. De eerste deelt mee, dat de klok van den Hallen toren een uur voorgezet is, dus op Duitschen tijd gebracht, dat automobielen en rijwielen als vervoermiddelen verboden zijn en men zich na 8 uur, Belgischen tijd, niet meer over straat begeven mag, De andere is een kennisgeving, dat de stad door Duitsche troepen bezet ie en eindigt met de gebruike lijke waarschuwing: „Indien nu of in de toekomst in uw stad Duitsche troepen aan gegrepen worden, wordt de bezetting er uit getrokken en de stad zalzonder genade in brand geschoten worden. Ik waarschuw u Ten slotte geven wij hier nog een corres pondentie uit Oostende van Zondagavond: Zonder oponthoud hoort men hier het ka nongedonder. De Duitschers beweren dat zij reeds eergisteren Nieuwpoort binnen zijn ge trokken, maar aan die berichten hecht men liier weinig geloof. Sedert de Duitschers hier zijn brandt *t licht weer in de straten, rijdt de elec trische tram weer, is 't leven weer geregeld. Eigenaardig is het, dat in de liaven nog een schip van do Oostende-Doverlijn ligt. Eergisteren heeft een Engelsch oorlogsschip Ostende gebombardeerd. Dit veroorzaakte even een paniek, de Duitschers renden van den zee dijk naar beneden en do burgors vluchtten in de kelders. De beschieting heeft echter maar enkele minuten geduurd en slechts eenige gaten geslagen in drie hotels aan de boulevard; voor al 't hotel Majestic is beschadigd. Twee offfi- cieren, een officier van gezondheid en een marine-luitenant zijn er volgens de berichten bij gedood. Hot is nu verboden op den zeedijk te komen, ofschoon het bombardement niet is hervat. Evenals Brugge is ook hier de stad geheel vol militairen; behalve marine-troepen, ook troepen van het 3e legercorps. Men ziet ook vele licht gewonden, vooral met hoofd vorban- den, door de straten loöpen. De stemming der soldaten is opmerkelijk om hun algeheele ver trouwen in de leiding en de zekerheid te zul len overwinnen. GENERAAL VON MOLTKE. Een S-telegram in dit nummer meldt dat generaal von Moltke, de chef van den grooten generale» staf van Duitschland, weer spoedig zijn werkzaamheden zal hervatten. Ziehier e enige leven A bonder Heel en over dezen veelbesproken veldheer. Generaal Helmuth v. Moltke is thans 66 jaar oud, dus jonger clan zijn beroemde bloed verwant toen deze de leiding van den veldtocht van 1870,'71 op zich nam. Chef van den geue- ralen staf van het Pruisische leger is hij sedert 1906. Als chef van dimt staf is hij de man, die in het groote Duitsche hoofdkwartier de la- lakens uit moet deelen. De chefs van de generale staven van Saksen, Wurtemberg en Beieren die hun eigen legororganisatie hebben, werken met hem samen, maar staan feitelijk onder hem, gelijk ook het Pruisische ministerie van oorlog, in vele opzichten de bevoegdheden van oen centraal departement uitoefent. Reeds in vredestijd wordt van den chef van den Pruisische» staf ontzaglijk veel gevergd, liooveel meer echter in oorlogstijd. Hij heeft vier sous-chefs onder zich. Aan zijn centraal bureau (of kabinet) zijn een kanselarij en een administratieve commissie toegevoegd. Het werk van den staf is onder de vier sous-chefs in verschillende afdeelingen verdeeld, op de volgende wijze 1ste sous-chef: 2de afdeeling: Duitsche mili taire aangelegenheden; afdeeling spoorweg wezen. 2de sous-chef: 1ste. 3de eu 9de afdeeling: studie nopens vreemde legers. 3de sous-chef5de afdeeling (reizen van den staf,) 8ste afdeeling (hoogere krijgsschool, dienst van deu staf.) 4de sous-chef: 4de en 7de afdeeling: ver sterkte plaatsen. De 6de afdeeling «'geit manoeuvres on rei zen van den grooten staf. De 10de afdeeling i* de historische afdeeling (bekend door de uitgave van standaardwerken met beschrijvingen van vroegere veldtochten, waar men nu nog bezig is met de uitgave van de geschiedenis van den oorlog van 1870."I.) De aardrijkskundige dienst is gesplitst in: de trigonometrische a<deeding, do topografi sche afdeeling, de cartografische afdeeling. Onder den staf ressortceren ook de militaire attache's in 14 verschillende hoofdsteden. Eenige dagen geleden is gemeld, dat generaal v. Moltke's oeuige zoon, luitenant Wilhelm v. Moltke (geb. 1881), iu Frankrijk gevallen was. De Franschen hebben hem begraven. „ABSOLUTIE in tiet GROOT." Een staaltje van nonsens uit het. oorlogs nieuwst De „Nieuwe Courant" heeft het, in oen brief uit Frankrijk, over het vertrok van een soldaten-trein. De briefschrijver(meldt: „Onze eensge zindheid laat vooralsnog niets te wenschen en onze anti-kerksehe natie ziet. nu hoe een bis schop op een perron staat en een trein met sol daten toeroept: „Wie wenscht absolutie voor zijn zonden?" Do trein roept: „Hoerat" De bis schop geeft absolutie in het groot en do trein gaat weg." Commentaar overbodig. er mede en leden er zware verliezen; een regiment kreeg gedurende een gevecht drie maal een nieuwen commandant. Warschau wordt- door Zeppelins en vliegtuigen voort durend beschoten. De burgerlijke overheid heeft de stad verlaten en de burgerij is uit- genoodigd hetzelfde te doen. VON MOLTKE. BERLIJN, 26 Oct. (Eigen S.-eorr.) Do chef van den Duitschen generalen staf. generaal von Moltke, die licht ziek is en tijdelijk door den oud-miuislter von Falkenhayn vervanj- gen wordt, zal over eenige dagen zijn werk zaamheden hervatten. EEN DUITSCH HOSPTTAALSCHIP WEDERRECHTELIJK GENOMEN. 'S-GRAVENHAGE, 26 Oct. Het Keizerlijk Duitsch gezantschap te 's Gravenhagc meldt: „Britsche strijdkrachten ter zee hebben, na het zeegevecht met Duitsche torpedobooten in de nabijheid van de Nederlandsche kust op 17 October Ikot tot opneming van gewon den eu schipbreukelingen naar het terrein van den strijd gezonden Duitsche hulp-hos- pitaalschip Ophelia genomen eu naar En geland gebracht. Het karakter van dit vaar tuig als hulp-hospitaalschip was der Brit sche regeering door bemiddeling van de re- gèeriiig der Vereenigde Staten tip 7 Septem ber medegedeeld. Volgens de overeenkomst vau den Haag' van 29 Juli 1899 betreffende de toepasselijkheid van de beginselen der Conventie van Geuève op den zeeoorlog, moeten de militaire hospil aalschepen ont zien worden eu mogen zij, tijdens den duur der vijandelijkheden niet weggenomen wor den. De Duitsche regeering heeft bii de Brit sche regeering legen deze schending van de, in hel. belang der menscblievendbeid vast gelegde volkenrechtelijke beginselen, nadruk kelijk geprotesteerd eu onverwijlde vrijla ting van het hospil aalschip eu des-zelfs be manning geëiseht." HET FKAN8CHE COMMUNIQUé. PARIJS, 26 Oct. Uit. het communiqué van 3 uur wordt door Reuter gemeld: „Gedurende den dag van gisteren hebben wij ons front, geliaudhaafd op de linie Nieuwpoorl- Dixmuiden. De Duitsche troepen, die tussehen deze beide steden over de Yser zijn getrokken, hebben niet verder kunnen komen. „In de streek tussehen Yperen en Roessc- laere, tussehen Armentiéros cn Bussel, ten westen van La Basscc en Lens en ten oosten van Atreeht is de linie naar het zuiden ver lengd, zooals reeds in vorige communique's werd aangegeven. De vijand schijnt in de gevechten van do laatste dagen aanzienlijke verliezen te hebben geleden." HET DUITSCHE LEG ER BEID GUT. BERLIJN, 26 Oct. Wolf seint de volgende officieel© mededeeling uit bet hoofdkwartier van hedenmorgen: „Westelijk van Ysorkananl tussehen Nieuw poort en Dixinuiden, welke plaatsen nog in het bezit van den vijand zijn, deden onze troo- PÜ een aanval op den daar zich krachtig ver dedigenden vijand. Het aan den strijd deelne mende Engelsche eskader werd door zwaar artillerievuur tot den terugtocht gedwongen. Drie schepen werden door voltreffers getrof fen. Ilot heele eskader bleef des namiddags van den 25sten daarop buiten gezicht. Bij Yperen geen verandering. Zuidwestelijk van Yperen en westelijk en zuidelijk* van I'ijssel maakten ouzo troepen offensief goede vorderingen. In de verbitterde straatgevechten leden de Engel- seheu groote verliezen. Ook verloren ze meer clan 500 gevangenen. Noordelijk van Atreeht stuitte de heftige Fransche aanval op ons vuur af. De vijand leed zware verliezen." DE lïUSSISCH-DÜITSCHE GEVECHTEN. BERLIJN, 26 Oct. De groote generale staf meldde hedenmorgen volgens een Wolf-be- rieli I: „Op bet Oostelijk oorlogstooneel gaat ons offensief tegen Augustovo vooruit. „Bij Ivangorocl staat, de strijd gunstig voor ons. Een beslissing is nog niet gevallen." DE VERDWENEN ITALIAANSE HE ONDERZEEëR. BERLIJN, 26 October. Italië is weer in DOOFHEID EN ONGELUKKEN. Gisteren werd weer een hardhoorende man door de tram doodgereden.... Zoo hier en daar gebeurt bet nog al ceus, dat- dooven en bardhoorenden ongelukken krijgen. Naar men ons mededeelt, bad. d& wagen voerder der electrische tram. die de zen man overreed, zeer wel kunnen stop pen, als hij had kruinen vermoeden, dat de mau zijn herhaaldelijk en scherp gebel niet boorde. Doch hij dacht: de man zal wel uit den weg gaan, zooals iedereen doet op zijn tijd, als men de tram hóórt naderen. Deze man hóórde het echter niet, en het was zijn dood! Deze droeve 'historie brengt ons er op, nog eens de aandacht te vestigen op he.l denk beeld, dat- door den „Bond van hardhooren- don" een poos geleden is voorgeslagen, Het. denkbeeld n.l. om hardhoorenden of liever gezegd siokdooven, die op straat bij het drukke verkeer inderdaad gevaar loopen, van een of ander duidelijk kenteeken te voor zien, b.v. een vierkant, rood merk aan don kraag of iels dergelijks, liefst aan de rug zijde natuurlijk. Dat lijkt misschien vreemd en onbehaag lijk. doch waarom zon men zich Cr voor gè- neeren, een gebrek to bekennen, dat toch evenmin een schande is als b.v. kortzichtig heid, waarvan iedereen 't kenmerk ziet in tien bril of de lorgnet? DE DUITSCHERS VOOR WARSCHAU. BERLIJN. 26 Oct.. (Eigen S.-oorr.) Van Warschau wordt gemeld, dat 'bet vechten bjina onder de muren der stad plaat# vindt. Siberische eu Kftukasische troepen vechten Afdeeling Malang 362 nieuwe gevallen, 321 dooden; Toelueu ga goeiig 22 nieuwe gevallen, 21 dooden; Madioen 38 nieuwe gevallen, 33 dooden; Keilirj 126 nieuwe gevallen, 116 doo den; Paree 83 nieuwe gevallen. 72 dooden; dooden. Hel overig gedeelte der afdeeling van dien naam 26 nieuwe gevallen, 29 doo den; Paree 83 nieuwe gevallen, 29 dooden; Berbek 19 nieuwe gevtllen. 15 dooden; Pa- mekasan 12 nieuwe gevallen, 9 dooden; Baug- kalan 8 nieuwe gevallen, 3 dooden; Lamon- gan 3 nieuwe gevallen, 2 dooden; Magelau 14 doodelijke gevallen. In het vorig tijdvak kwam in Soerakaria en Mageian ieder nog één dood el ijk geval voor. (1EMEENTELIJK E t KEDIETBANK. Naar wij vernemen, zal binnenkort eene vergadering van afgevaardigden der doelt nemende gemeenten in de Gemeentelijke ere- dietbauk worden gehouden tot de definitieve vaststelling der statuten en het pa smeren der aeto ran oprichting. De lieereii prof. 11. Burger en J. Th. Boe len, resp. lid en een der secretarissou vau het Comité voor de Jh.lgi.-cbe vluchtelingen, hebben rapport uitgebracht over hun inspec tietocht per auto door België. Het doel van den ioebt was na te gaan in hoeverre terug keer tier uitgewekenen naar hun woonplaat sen mogelijk is. De hoofdindruk is dat een algemeens aanbeveling lot terugkeer niet zonder meer kan gegeven worden. Groot verschil is er tussehen de steden en bet platteland. Aan de boerenbevolking moet bepaald worden aangeraden leti spoedigste terug te keeren. Op 'het.land wordt overal gewerkt. Dank zij liet prachtige weder van dezen zomer is de oogst van bijna alle levensmiddelen over vloedig. De terugkeerende landbevolking vindt dus overal ruimschoots werk en daar mede tevens de zekerheid van voeding gedu rende den wintei*. Voor zoover de tvoninge vernield eu onbewoonbaar zijn. zullen d landbouwers ongetwijfeld bij buren een on derdak vinden. Wat de steden betreft is onze indruk - zoo wordt in Ihet rapport gezegd dat I bevolking van Antwerpen weldoet, zoo spot- dig mogelijk terug te keeren. Voor hen zot ven en voor bun stad is liet zaak dat be het bezit van den onderzeeër no. 43, die éeni-maatschappelijk leven zoo spoedig mogelijk ge. weken geleden door den luitenant der marine Bel toni, werd ontvoerd. Volgens de Tribuna zou de Fransche overheid de uit levering der boot hebben geweigerd en zou de ouder-directeur van de Fiatmaatschappij haar daarom hebben ontvoerd en terugge bracht naar Spczzia. PORFJKIO DI AZ, t MEXICO, 23 Oct.. (vertraagd). Porfirio Diaz, dé oud-president van Mexico, die van 1877 af lot 1911 onafgebroken het bestuur over weer op gang komt. Dit is de meaning zoo wel van de burgerlijke als van de militair overheid. Gelijke meeniug vernamen wij oo omtrent Meelielen, Aersc'bot en Leiiveu. In tussehen is in elk dezer plaatsen een groo anulal buizen verbrand cn ten eenenmat onbewoonbaar. Dit geldt in veel sterker mal voor andere plaatsen, als Lier, Dendermond eu'/,., waar het gemakkelijker is de nog b woonbare huizen te tellen dau de verwoeste Vluchtelingen, die niet geheel onbemiddeld zijn, doen het best zelf te gaan kijken, o kj bet land lieeft gevoerd, en het land tot bloeiaf ie vaardigen, die zich omtrent staat hunner woningen op de hoogte slclt, wist te brengen en rust en vrede er handhaaf de, is in den ouderdom van 84 jaren overleden. PEST OP JAVA. Het regeeringstelegra in betreffende pest,gevallen op Java en Ma doe ra van 7 October luidt al» volgt; Aau onbemiddelden uit deze plaatsen ma zeker niet zonder plaatselijk onderzoek wei den aangeraden naar huis terug le gaan. D kans dat zij in hun woonplaats noch hui>- nocli voedsel vinden, is zeer groot. Een inlichtingendienst omtrent de bewoon baarheid van elk dezer plaatsen zal moei ei de'worden ingericht. De moeilijkheden, aan tb -201inrichting daarvan verbonden, zijn ecliti Izeer groot; want in vele dezer plaats i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 1