DE VIOOLSPELER Laatste Nieuws. STADSNIEUWS üe NIEUWS UIT IIEN ÜMEK. uie t geen beet uur, geen ambtenaren, geen middenstand, geen woningen, geen levens middelen. Met zulk een inlichtingendienst is sinds een tweetal weken reeds begonnen door een aantal Nederlandsche vrijwilligers, onder tanvoering van prof. Meijers te Leiden. De talrijke aanvragen van uit Antwerpen uitgewekenen naar den stand hunner wonin gen worden door de commissie in handen gesteld van het Plaatselijk Comité van Open bare Orde en Zekerheid, dat met behulp eener vrijwillige politie ter plaatse een onderzoek instelt, waarvan de uitslag door middel van de Nederlandsche commissie wordt overge bracht aan de aanvragers. Omgekeerd worden aanvragen uit Antwer pen omtrent uitgewekenen in Nederland overgebracht naar het regeeringscomité in 1. li Haag; die omtrent geïnterneerden naar her Roode Kruisbureau op den Kneuterdijk, aldaar. De commissie staat in dagelijkschn verbin ding met een bulpbureau te Roosendaal. Alle briefwisseling moet worden gericht aan dit hulpbureau, Brugstraat 51. Roosendaal. TERUGKEER DER VLUCHTELINGEN. Gisteren zijn over het station Roosendaal 13,000 personen uit ons land naar België te ruggekeerd. Te Roosendaal zelf verblijven op het ©ogenblik nog een 4000 a 5000 uitge wekenen Het grootste gedeelte der te Breda vertoe vende vluchtelingen Is naar België terug gegaan. V LUCHTELING EN-K AMPEN. Naar wij vernemen, zal op voorste] van den regeeringscommissaris jhr. mr. Ruys de Bee- reubrouck binnenkort ook een regeerings- kaïnp voor Belgische vluchtelingen worden opgericht in bet Zuiden van Noord-Brabant. UITBETALING SALARIS BELGISCH STAATSSPOOR-PERSONEEL. Door het Belgische gouvernement zijn bij verschillende instellingen hier te lande bedra gen gestort, ter uitbetaling van het salaris voor het Belgisch Staatsspoorpersoneel over de maand October van dit jaar. De betalingen zul len op verschillende plaatsen in ons land ge schieden; a.ö. te Amsterdam Donderdag 29 October voor den dienst der tractie; Vrijdag 30 October voor de exploitatie en Zaterdag 41 October voor den dienst van weg en werken. GEÏNTERNEERDEN. Met inachtneming van de Belgische legatie 'n Nederland zullen, volgens gegevens van het Informatiebureau van het Roode Kruis te 's Gravenhage, geregeld lusten verschijnen van in Nederland geïnterneerden of zich in hospitalen bevindende Belgische militairen. Deze lijsten zuilen worden verspreid in Ne derland, België, Fraukrijk en Engeland. 25 procent van de opbrengst zal worden gege ven aan het Belgische en Nederlandsche Roode Kruis. HET MINISTERIE VAN LANDBOUW, enz. Volgens het Haagsche eorrespondentiebu- reau is het bericht dat het Kamerlid Dr. Bos zou zijn bestemd tot opvolger van Minister Treub als Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel van allen grond ontbloot, reeds hierom, wijl door het opnemen van den heer Bos het Kabiuet zijn extra-parlementair ka rakter zou verliezen. DE UITVOER VAN KAAS VERBODEN. Een buitengewone Staatscourant van gis teravond bevat een uitvoerverbod van kaas, dat tijdelijk kan worden opgeheven of waar van in bijzondere gevallen ontheffing kan worden verleend. Naar men verneemt, heeft het Koninklijk Besluit niet de bedoeling om voor geruiiuen tijd alle uitvoer van kaas uit Nederland on mogelijk te maken. De minister van Landbouw a.i. wensckt echter maatregelen te nemen, waardoor be reikt wordt, dat voor de binnenlandsehe con sumptie eene voldoende hoeveelheid kaas te gen den door den Minister vastgestelden prijs beschikbaar blijft. Daartoe is het noodzakelijk, dat alle uit voer op een oogenblik verboden wordt en een overzidht opgemaakt wordt van de op dat oogenblik in ons land aanwezige hoeveelheid kaas. Zoodra deze hoeveelheid geïnventariseerd is, waartoe bereids de voorbereidende stap pen gedaan zijn, zal door den Minister voor noenul bepaald worden, voor welk gedeelte van de voorradige en nog te produceeren kaas de uitvoer, onder nader vast te stellen voorwaarden, zal kunnen worden toegestaan HET HOSPITAALSCHIP „WODAN'". Van bet hospitaalschip Wodan, tevens be last met toezidbt op de haringvisseherij, is over' het tijdvak 15—24 October bij het Ko ninklijk Nationaal Steuncomité, dat, zooals men weet, de Wodan uitrustte en uitzond, rapport ingekomen. De vangst in de weck van 11—17 October ofschoon begunstigd door goed weder, was niet gunstig; eveneens zijn de vangsten in 'le afgeloopen week (18—24 October) weinig gunstig, daarbij bad men in de laatste dagen met harden Oostelijken wind en liooge zee te kampen. Blijkbaar in verband met de min der gunstige vang6teu, was de vloot zéér ver spreid over Dog'gersbank en bet terrein Zuid oostwaarts van Doggersbank. Ook in de Zil- verput werd gevischt. De gezondheidstoestand was gunstig; een groot deel der vaartuigen was nog slechts eenige weken nit, terwijl in verband met de geringe vangst en dus (het weinige kaken, weinig verwondingen voorkwamen. Er be hoefde slechts in 7 gevallen geneeskundige hulp te worden verleend. In één geval werd technische hulp verleend voor de herstelling van een donkey. Eeue heldin. Dezer dagen aldus de Ned. kwam bij „de groote vlucht" in een onzer grensplaatsen ook een groepje kinderen binnen. Het oudste ervan, een knaap van een jaar of dertien, droeg zorgzaam een pakje tusschen de plooien van zijn blouse; hij hield het feeder vast en sloeg er beschermend de handen om heen. Wat was het, dat hij bewaarde als een sehat? Een gered huisdier wellicht? ■Toen men hem opnam onder gastvrij dak, cn hij zijn schatten toonen moest, kwam er te voorschijn.een kindje van drie dagen. Door alle ellende heen, door kou en gevaar, had hij het veilig gebracht naar Holland. En hij verteldeVader was aan 't front, en moeder, tg bed. zag den dood komen. Toen had ze haren oudste gezegd: Neem meê en vlucht! En zoo had ze haar kinderen zien gaan, de oudste en de jongeren, en ook 't allerjoDgste, en zij wist niet wat er van hen worden zou, maar aan den knaap van dertien jaren had ze hen toever trouwd. Het kindje leeft en maakt het goed. Een buitenkansje. Aan het station Aken stond een Hollandscli koopman met. kostbare pelzen. Een paar dames, die den koopman passeerden, werden verzocht even zoo'n kost bare pels om te hangen, tot de douane ge passeerd was. De dames trokken geen arg waan der douane, doch een barer heeft den koopman niet meer kunnen vinden en is met haar kostbaren schat te Maastricht aan gekomen. Mobil ia. De familie S. te Apeldoorn heeft baar nu J0 dagen geleden geboren dochter ter herinnering aan dezen tijd den naam gegeven van Mobilia. DE BELGISCHE VLUCHTELINGEN. Er komt nog steeds niet heel veel schot in den terugkeer der Belgische vluchtelingen van hier. al gaat het echter nu wat beter dan in het begin. Er vertrokken gisteren 72 van hier, heden 56 van hier en 30 uit Bloemendaal en Over- veen. Hedenavond houdt de afd. Haarlem van het Ned. Comrté tot steun van Belgische- en an dere slachtoffers in hotel Royal eene alge- meene vergadering. Ook de buurtcomité'8 zijn uitgenoodigd op deze vergadering tegenwoordig te zijn. Tc Schoten. Hedenmorgen vertrokken van Schoten na be komen goede inlichtingen betreffende den toe stand in Antwerpen, drie gezinnen, samen 15 personen wederom naar Antwerpen terug. Naar men ons mededeelt, zal Woensdag de hulpkerk, geheel ontruimd worden en zullen de vluchtelingen bij particulieren worden gehuis vest. Voer don terugkeer naar (België. Het Comité voor de Belgische vluchtelin gen verzoekt ons mede te deelen, dat met1 het oog op den gevaarlijken oorlogstoestand in België door het comité vooralsnog is aD gezien van het maken van een onderzoe kingstocht daarheen, waartoe eerst besloten was. Het comité heeft echter een bureau samen gesteld waarbij vluchtelingen die navragen willen doen naar have, goederen of perso nen die in België vertoeven hun aanvragen kunnen inzenden. Deze zullen dan door bemiddeling van dat bureau naar België worden doorgezonden en, zoo mogelijk, beantwoord. Alle aanvragen moeten gezonden worden aan het bureau voor vluchtelingen, hotel Royal, Stationsplein. BIJ „JACOB VAN LENNEP." „De Treinmachinist", tooneel- spel in drie bedrij ven. Met een hartelijk woord van welkom heeft de voorzitter gisterenavond de openingsvoor stelling van „Jacob van Lennep" ingeleid; herinnerend aan de tijdsomstandigheden was spr. dankbaar, dat de tooneelvereeniging des ondanks toch deze voorstelling kon geven. Met een opwekking om de driemaandelijk- eche vergaderingen bij. te wonen, eindigde de voorzitter z'n openingsspeech. Eenige Belgen waren onder de genoodig- den; vóór dat het scherm weer opging speel de muziek de Brabangorme en vervolgens het Wilhelmus. Na deze uiting van vaderlandsliefde zon eindelijk toch heusch veel te laatl de voorstelling beginnen, die, dank zij: een eeuwiglange tusschenpauze voor décor-ver andering om half elf gedaan was; zonder twijfel zijn de vele toeschouwers evenwel toch geregeld door goed in spanning, gehou den en de aandachtige belangstelling heeft de uitvoering dan ook ruim verdiend. Allereerst door het inderdaad zeer. talent volle spel van Jean Darlot, den machinist; Dat was meer, dan dillettantenwerkl Hij! droeg dan ook het stuk, een taak die hij, met veel ervarenheid volbracht heeft. Mevrouw Boisset, de boekenverkoopster, was, heel goed, gedurende heel haa-r optre den. En meermalen was het spel van Louise, de dochter, lief; in het eerste bedrijf was ze niet zoo gelukkig, in twee vooral en ook in drie daarentegen speelde ze uitstekend; alleen op het einde van het derde bedrijf vonden we haar weer minder. André, de neef van Louise, was in z'n burgerpak beter dan later in zijn uniform! van cavalerie-brigadier. Over het geheel is de opvoering van „De Treinmachinist" dan ook zeer goed geslaagd te heeten, want de rol van den huis,eige naar L'anglois, klein, maar vermoeiend, was al evenzeer in goede handen. Het publiek' liet zich niet onbetuigd maan applaudisseerde telkens krachtig en lang durig. De décors waren, bijzonderlijk in het twee de en derde bedrijf, heel goed, en werkten mee, om het tweede bedrijf door eenige bij - zonder-goed gespeelde tafereeltjes tot het allerbest-vertoonde te maken. Na de pauze ging nog het één-bedrijvig blijspelletje „Ik heb iets vergeten," waarna de leden nog gezellig bijeen bleven. S. KATHLEEN PARLOW. De ook in ons land zoo buitengewoon ge vierde en beminde violiste Kathleen Parlow lieeft zich niet door de treurige tijdsomstandig heden en de moeilijke en gevaarvolle zeereis laten afschrikken, hare vastgestelde concerten in Nederland te doen plaats hebben. Haar eer ste concert Woensdag j.l. als soliste met het Utrechtsche Stedelijk Orkest onder directie van Wouter Hutschenruyter was weder zulk een buitengewoon succes, dat zij daar onmid dellijk voor een tweede concert geëngageerd werd. Evenals vroeger heeft de voortreffelijke pianist Charlton Keith de begeleiding op zich genomen. Men weet dat zij 2 November hier zal optreden. ONTWIKKELING EN ONTSPANNING AAN WERKLOOZEN. Op initiatief van den voorzitter van het plaatselijk Steuncomité wordt hier morgen avond een vergadering gehouden teni einde te komen tot instelling eener plaatselijke commissie tot het bieden van gelegenlheid tot ontwikkeling en ontspanning aan werk- loozen. Zooals bekend is, werd bet denkbeeld van 't den werkloozen aanbieden van een gele genheid tot ontwikkeling enz. geopperd dooi de nationale vereeniging tegen de werkloos heid, die daarvoor eene commissie benoemde, welke van oordeel was dat de zaak plaatse lijk moest xvorden geregeld. Gehoopt wordt, dat men zoo geestelijke en moreele schade der werkloosheid kan voor bomen, die een gevolg zouden zijn van den neerdrukkende!) invloed van de ledigheid. Men verwacht, dat medewerking zullen ver- leenen alle instellingen, die zich met volks ontwikkeling in den ruimsten zin bezig hou den. Eene Dankbetuiging van den Uitgelachen gezant. Bij den burgemeester onzr gemeente is van den Engelschen gezant, te den Haag de na volgende dankbetuiging ontvangen voor de toewijding aan den chief-commander Stokes betoond bij zijn verpleging in het St. Elisa beths Gasthuis en de eer hem bewezen bij zijne begrafenis: British Legation, The Hague. October 25, 1914. Mr. Burgomaster. I have the honour to beg you to be good enougte, to convey the grateful thanks of the Lords Commisioners of the Admirality to the Doctors and Directress of the St. Elisa beths hospital at Haarlem for their care of the late Commander Stokes. I feel confident t'bat nowhere could the decaesed have had better nursing and attention than he recei ved at the Hospital. And I must also beg you» M r.Burgomas- ter, to be enough, if it is possible, to thank, in the name of His Majesty's Government, the numerous persons who showed kindness to Commander Stokes during his illness and, FEUILLETON. •6) Ook de edellied enverwiiderdeii zieh uit de zalen en begaven zich naar hunne posten. Parvis en Léon bleven bij elkaar. Die arme koningin, fluisterde Parvis. Als zij haar zin had, zou bet wel anders en beier zijn gegaan. Wat denkt ge van die armzalige wandeling naar de Nationale Ver gadering? Ik vrees, antwoordde Léon droevig, dat wildet gij er bijvoegen, niet waar? vulde Parvis bitter aan. Léon zag hem verschrikt aan. Houdt ge dat voor mogelijk? stamelde !bjj. De Nationale Vergadering kan.... Komaan! De Nationale Vergadering heeft thans nog de macht in handen, mn^r wie weet wat er morgen of overmorgen ge beurt! Een regeering van dieven en moor denaars zal voor geen koningsmoord terug schrikken. Zeg wat ge wilt, ik geloof aan een schavot en de ongelukkige koningin ge looft er ook aan. Léon kon niets antwoorden. Parvis sloeg toen weer een sarcastiscben toon aan. En wij? vroeg hij spottend. Zullen wij onze loyaliteit zoover drijven door de thans ledige vertrekken dex Tuillerieën te verde digen? Zullen wij ons bloed vergieten voor de marmeren beelden en spiegellijsten? De koning heeft wellicht eenig bevel nagelaten, alvorens te vertrekken, zeide Léon; moeten de Tuillerieën tot op bet uiterste ver dedigd worden. Dan is bet ons doodvonnis, viel de rid der hem koel in de rede, maar wii moeten gehoorzamen, dat is waar! Nu, we zullen wel iemand zien, die ons opheldering geeft. Ik zou het toch gaarne willen weten, indien mijn leven geen cent meer waard was! Léon en Parvis kwamen aan de groote trap. Zij troffen daar maarschalk De Mailly, den kapitein der Zwitsers, generaal Viro- mesuill en anderen. Men scheen daar te be raadslagen. Terwijl de twee heeren naderden, kwam een jong Zwitsersch officier van beneden. Hij zag er zeer ontsteld uit. Komt ge uit den tuin? riep hem de maarschalk toe; wat is er gebeurd? De koning verkeerde op zijn weg naai de zittingzaal tweemaal in levenegevaar, antwoordde Forestier. Toen hij in den tuin kwam, drong een hoop gepeupel de deur in bij het Flora Café en omringden den stoet met wild geschreeuw. Onze dappere troepen by their attendance at his burial, their res pect for the memory of one who died for his country. The hospitality and goodness shown by the Netherlands to all strangers, independent of nationality, who have bad to rely on the kindness of this country in. the present cir cumstances, has made a lasting impression on the whole civilizedworld. I avail myself of this opportunity, Mr. Burgomaster to express the assurance of my high consideration. (get.) ALAN JOHNSTONE. The Jonkheer W. B. Sandberg, Burgomaster of Haarlem. HET MOBILISATIE-LIED. Méj. Eleischman heeft aan H. M. Koningin Willielrniryi en aan H. M. de Koningin-Moe- der gezonden een ex. van 't'Mobilisatielied van dr. Schepers. Het ex. was 'gedrukt bij de firma Ruijgrok en Co., en in fraaien omslag gebonden door de firma Oostenbroek en !Zn. terwijl 't was voorzien van een calligrafi- schen opdracht van den cailigraaf, den heer M. Rasen. Mej. Fleischman mocht daarop een dankbetuiging terug ontvangen. DE 100,000. Men deelt ons mede, dat notaris W., bier ter stede, gisteren op een heel lot de 100,000 trok, 'teerste nummer dat uitkwam. Zoo'n geluksvogel! VAN ONZE GROENTENMARKT. De tuinder Rutte van Santpoort, beeft nog prachtige aardbeien, frambozen en doperw ten aan de grentenmarkt. gebracht. Door den commissionair Hoogeboom, wonende Kou- denhorn, zijn de aardbeien en. frambozen ver kucht. aan gebrs. Steffens en W. G. Cramer, wonende Parkstraat, allhier, De doperwten zijn naar Amsterdam gegaan. BURGERLIJKE STAND. HAARLEM. Geboren: 24 Oct. d. van E. M. Kloos—Mou- rik. z. van A. M. Metselaar—van der Lin den. 27 Oct. z. van M. T. J. van Waijen- burg—Sehmedding. z. van G. M. de Jong Stokman. 26 Oct. z. van P. F. ValbTaeht Spankeim. z. van A. C. RuigrokKaaseu- brood. d. van E. E. Logmans—Inpijn. Overleden: 26 Oct J. M. Bosch—Bosch. 66 jaar, Keizerstraat. J. J., 2 mnd., z. van J. van Roode, Leidscbe plein. E. A. Heijse, 69 jaar, Wilhelminastraat. N. J. van der Vossen, 33 jaar, Saenredamstraat. M. W. van Burkum, 67 jaar, Zuider Buitenspaarne. HEEMSTEDE. Geboren: cl. van L. Louter V:an Dekken. z. van G. J. Sabelis Bergman. z. van T. Vreeken—Breeuwen. Overleden: C. J. van Rijn 15 jaar. Getrouwd: H. J. J. Kort en C. M. Wij- nlands. HAARLEMMERMEER. Overleden: J. Burg houtDe Rooij 78 j. EEN SCHIP MET VLUCHTELINGEN GP EEN MIJN. FOLKESTONE, 26 Oct. Het stoomschip Queen is hier aangekomen met 2500 Fran- schen aan boord, mannen, vrouwen en kin deren, gr oo ten deels boeren uit de streek Pas de Calais, die aan boord waren geweest van de Admiral Ganteume, van Calais naar Havre. Dit schip was in het gezicht, van Bou logne op een onderzec-sehe mijn gestooten, waarop een paniek was gevolgd, waardoor ongeveer 30 passagiers waren verdronken tij dens de overbrenging naar de Queen. De nieisere ÜSïieter van Landbouw. Men seint ons uit 'S-GRAVENHAOGE: Hare Majesteit de Koningin heeft benoemd tot Minister van Landbouw enz. den heer F. E. Posthumus te den Haag, directeur dei- Land1 en Tuinbouw Onderlinge. De beer Pos thumus zal eerst over eenige weken in func tie treden. DE STRIJD IN Z. W. VLAANDEREN. Berichten van drie zijden. LONDEN, 27 October. (Part.) De bladen melden dat Yperen het centrum is van den strijd. Zij meen en dat wel een kwart mil- lioen Duitschers hier staan: de Belgen zijn een paar mijlen achteruit gedreven, doch de Sikhs en andere Hindoe's uit Voor-Indië werden toen in het vuur gebracht en brach ten de Duitschers tot staan. Het water der Yser is rood van bloed. De Duitschers vlucht, ten in verwarring op Dixmuiden terug. BERLIJN, 27 Oct. (Eigen S.-corr.) De slag bij het Yserkanaal vei-loopt gunstig voor de Duitschers. Dixmuiden en andere plaatsjes zijn geheel verwoest. De aanvallen van den vijand zijn verwoed, doch 6tuk voor stuk dringen de Duitschers voort, PARIJS, 26 Oct. Het Fransohe communi qué van elf uur luidt: Nieuwpoort is hjeftig gebombardeerd; de Duitsche aanval duurt voort op het front Nieuwpoort—Dixmuiden zonder dat, volgens de laatste berichten, eenig resultaat wordt bereikt. Op het front tusschen La Bassée en de Somme werden scherpe nachtelijke aanval len gedaan, die alle werden afgeslagen. Op het overige front geen nieuws. HEEMSTEDE, Auto busdie nst gestaakt. Maan dagavond is in de bovenzaal van café Land zicht bij den Koediefstol eene buitengewone algemeene vergadering gehouden van aandeel houders in de N. V. Maatsch. tot Exploit, van een Autobusdienst Groenendaal Heem stede, Haarlem en terug. De President-Commissaris, de heer Dr. E. A. M. Droog, zette uiteen dat de vergadering was belegd om aandeelhouders te laten be slissen, of de dienst in dit winterseizoen zou worden voortgezet. De eerste maand der exploitatie, de maand Juli was zeer gunstig, met Augustus kwam echter de mobilisatie en als gevolg daarvan een zeer groots achteruitgang van het ver voer, de maand September was beter, doch ook over de loopende maand wordt met ver lies gereden. Reserve is derhalve nog niet gemaakt, en daarom stelde de Raad van Commissarissen voor op Maandag 2 November a.s„ den dienst te eindigen en dien het volgend voorjaar weer op te vatten. Met algemeene stemmen werd dit voorstel aangenomen. HA.ARLEMMERM EEK. VREESELIJK ONGELUK. Gisterenavond gebeurde aan den Sloterweg bij den Vijfhuizerweg een zeer ernstig on geluk. Door den turfboer J. Stolwijk werd een autogenisch lasch- en snij-apparaat ver voerd van den smid Schouten, aldaar, om dat te brengen naar bet fort bij Aalsmeer. Bij het café van Van Zeideren gekomen, meende de voerman dat er iets los was, al thans er rommelde iets, zoodat hii meende dat het eerst eens nagezien moest worden. Hij vroeg de arbeidere K. Korenstra en J. Bremer, die er juist kwamen aanloopen, of zij hem even wilden helpen. Een hunner ont stak een lucifer, om te zien welk defect ont staan was, terwijl geen hunner eenig ver moeden had dat er zich nog gassen in kon den bevinden, daar het aparaat dien morgen nog geheel uit elkaar genomen en schoon ge maakt was. Plotseling hoorde men een he vige ontploffing en het aparaat sprong uit elkander. Stolwijk en Korenstra. vielen doo- deljjk getroffen ter aarde. Bremer viel ook bewusteloos ter aarde. Deze kwam. evenwel een oogenblik later weer bij kennis en bleek ernstig aan zijn hand verwond te zijn. Stolwijk laat een weduwe met acht en Ko renstra een weduwe met twee, allen nog jeug dige kinderen na. Ieder is onder den indruk van dit ern stig ongeval. HïLLEGOM. Hanze en Hanzebank. Gisterenavond werd in de zaal van den heer Ruigrok eene ver gadering gehouden met het doel een afdee- ling der Hanze op te richten en de coöpera tieve Midden,stands-credietbank der Hanze te bespreken. De opkomst mocht bevredigend genoemd worden. Namens het hoofdbestuur werd deze vergadering geleid door den heer C. J. Bakker. Deze opende met den Ohristelijken groet, heette allen welkom en in 't bijzonder den Weleerw. heer kapelaan Cielon, en de aan wezige R. K. raadsleden. Na een korte in leiding betrad de heer J. H. Visser van Haarlem liet podium, die het voordeel der R. K. Middenstandsvereeniging bepleitte, zich beroepend op uitspraken van Z. D. H. den Bisschop, mr. Aalberse en anderen. Spr. toonde met voorbeelden aan, hoe de groote neutrale Bond niet geschikt is voor R. K., en 'hij zidh hoogstens bepaalt tot een ontzien van ons Roomschen. Met een krach tige opwekking niet uiteen te gaan voor ook Hillegom zijn afdeeling heeft gesticht, 6loot hfi zijn rede. Enkele aanwezigen richtten vragen tot den inleider, die echter meer betrekking hadden op bet bankwezen en door den tweeden in leider, den heer G. Dekker, van Amsterdam, werden beantwoord. Deze schetste de Hanzebank en vergeleek 'hiermede de te stichten of gestichtte neu trale Regeeringsbank, en toonde met cijfers aan, de soliditeit der Hanzebank, hare wer king en hoe zij de concurrentie met de neu trale schitterend kan doorstaan,. Hierna werden door verschillende aanwe zigen vragen gesteld, welke door den inlei der bevredigend werden beantwoord. drongen het canaille terug en zoo kwam men aan het terras, waarlangs men de Rijschool bereikte. Op de trappen van dit terras was eeliter zooveel gepeupel bijeen, dat de troe pen er handgemeen werden. De Nationale Vergadering van de komst des konings onderricht, zond een deputatie om het volk te bedwingen.... Hoe werd zij ontvangen? vroeg men van verschillende zijden. Men schreeuwde als razenden. evenals vroeger, vervolgde de verhaler. Het volk schreeuwde: „Geen comedie. geen verraad aan de natie! Weg met het veto! Weg met de Oostenrijksehel Afdanken of siterven! Leve de natie!" Men sloeg met stokken en pieken naar den koning en wierp met steenen naar hem, doch het gelukte onzen troepen hem te beschermen en de zittingzaal te bereiken. Daar zijn de koning en de zijnen thans geplaatst in de loge der stenografen; de Nationale Vergadering heeft besloten hen te beschermen. Mag ik vragen, zeide Parvis. die thans genaderd was, wat 'hier in de Tuillerieën moet gebeuren en mag ik weten aan wie Zijne Majesteit het opperbevel heeft opge dragen? Aan mij! antwoordde de maarschalk. De ridder hoog. En hoe luidt uw hevel, heer maarschalk? vroeg hy daarna. De koning droeg mij op. den uitersten te genstand te bieden, luidde het antwoord. Ik verwacht van u, mijne heeren, dat iedereen zijn plicht zal doen. Parvis hoog opnieuw en antwoordde met een eigenaardig lachje. Wees gerust, heer maarschalk, er zal hier wel niemand zijn, die ijjet voor dediscipline zal willen sterven! Onmiddellijk daarna zag men een officier der grenadiers de trap opstormen. Toen hij de aanwezigen zag, riep hij hii hen toe: De ellendelingen, die de deuren bewaak ten, hebben ze voor het volk geopend dit dringt met massa's op de plaats! Vooruit, heeren! Nu komt (het Cr o.p aan! riep de maarschalk en ging haastig de trap af. Des overigen ijlden eveneens de trap af. Van al deze dapperen bleef slechts ©en en kele koelbloedig, namelijk ridder Parvis. Kom, vicomte! zeide hü schertsend tot Léon, men zal later van ons niet zeggen, dat wij daar ontbroken hebben, waar de noocl het hoogste was. Ik beschouw deze zaak als een parforcejaoht breekt men er den bals bij, dan heeft men er toch pleizier van gehad. Beneden werd echter een zonderling spel gespeeld. De dolle menigte was lachend en jubelend, als gold het een feest naar binnen gedrongen; doch toen zii zich vlak voor de soldaten bevond, die den ingang versperden, bleef z" weifelend staan. Nu scheen zij eerst een begrip te krijgen van 't gevaar, dat haar dreigde, toen zag ze uit al de vensters van het kasteel geweerloopen blikken, 't Gepeu pel tot waanzin aangevoerd, kende echter geen vrees. De moedigsten onder hen begon nen grappen te maken en lachend de solda ten uit te noodigen zich aan het volk over te geven. Toen de soldaten hunne dreigende houding behielden, begonnen zij, die in de voorste rijen van het volk stonden, een zon derling spel. Zij waren met lansen en pieken gewapend, aan welker punt een weerhaak was. Met de zen haak trachtten zij nu onder bet gelach van het gepeupel den een of anderen Zwit ser of grenadier naar zich te trekken. Sommigen der soldaten lieten zich op deze wijze hengelen en werden door het volk met gejuich begroet. Wat gebeurt hier? riep kapitein Durler, die den maarschalk gewaarschuwd had en commandeerde: Maakt vaardig! De soldaten gehoorzaamden. Toen de menigte plotseling alle geweerloo pen op zidh gericht zag, wilde zij terug, maar, zij kon niet, wijl men achter nog steeds bleef opdringen. Op dat oogenblik schoot een der muitere een pistool op een officier af. Als antwoord daarop klonken de comman do's: Aan! vuur! i (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 2