DE VIOOLSPELER STADSNIEUWS Staten-Generaal. FEUILLETON. 8) oen «en dertigtal loggers diclit byeen zuide ijker koersten, omdat de visseherij minder guu- tig was. De „Vlaardingen 40" is een motor- ogger, doeli had, zooals de schipper van den toomtrawler „Otono" mededeelt, die den log- or den gansehen morgen in de nabijheid had, en motor niet gebruikt, zoodat de gedachte an een motor-explosie zoo goed als uitgesloten Wel is het opmerkelijk, dat de ramp plaats ft gehad in den omtrek waar de Duitsche n pedoagers in den grond geschoten zijn. Van den schipper van den logger Agatha ,■1 aria" Katwijk 152, vernam de schipper van de Otono" nog het volgende: De ,,Kafwijk 152" as in de onmiddellijke nabijheid van de „Vlaar- ingen 40" en de schippers spraken met elkan- >r, toen het ongeluk plaats had. Het schip heen den stoot aan den voorsteven te krijgen, io plots uit zee oprees. Een der jongens, die hot een keteltje van voor naar achter ging, erd inu een stuk in do lucht geslingerd en en drietal der opvarenden aan dek sprongen in o. Allen worden door de zuiging naar de diep- [O getrokken. In tien seconden was er van den logger en van do bemanning niets meer te rien. Nadat 't ongeluk was gebeurd, was men op e 152 met lamheid geslagen van den schrik, en der matrozen is nog in het want geklom- ïen. om te zien of er nog iets te redden was, och geen spoor van leven was meer te ont- ekken. Allen zijn met het schip gelijk in de diepte erdwenen, do mijn ontplofte vlak achter de Iroote mast, zoodat het middendoor brak. De bemanning bestond uit den schipper, met ijn zoon, die de motor behandelde, benevens' 2 Markers zoodat dit eiland vreeselijk getrof- en wordt. De ramp heeft te I.Tmuideu onder de haring- issehers diepen indruk gemaakt. MAATREGELEN IN T BELANG DER SCHEEPVAART. Dc Minister van. Marine heel't naar aan- riding van een bespreking die gistermorgen iet de directies der groote Nedevlandsehe jtoomvaart-Maatschappijen plaats vond, be- mald, dat in het belang der scheepvaart 'bet jfedcrlandeche lichtschip Noord-liinder, dat hans nog gelegen is binnen liet door de Eu vel-chc Admiraliteit als onveilig aangegeven nijnenveld, zoo spoedig- mogelijk pijn, 10 jeemijlen in noordelijke richting zal worden lerplnatst, en wel naar een punt, gelegen iu o lijn gaande van het Nederlandsehe licht- cbip Schouwen bank naar hel: Engclsche ichtschip Galloper. Bovendien zal de Neder- iandsche regeering de gebruikelijke sclieep- aartrouten tussehen de nieuwe plaats van et- luchtschip Noord-Hinder en de Nedor- andsehe kust overdag doen bekruisen dooi en politievaartnig van Hr. Ms. zeemacht, eneinde van hun ankers geslagen mijnen op e sporen en onschadelijk te maken. DE ZOON VAN DEN PREMIER. De zoon van minister Gort van der Linden, .vlen onlangs het bekende ongeluk trof, is gis- eren, na zijn beginnend herstel uit 's-Hertogen- osch naar den Haag overgebracht, om daar order te worden verpleegd. LEVENSMIDDELEN NAAR BELGIS. De Amerikaanscho gezant te 's-Gravenhage keeft na Roosendaal en Bergen-op-Zoom, ook \ntwerpen en omliggende kleino pl iatsen en Irussel bezocht. De gezanten van Amerika te .onden, Brussel, Den Haag en Berlijn vormden :icli tot een comité in België voor de toezen- iing van levensmiddelen, die nog deze week hit Amerika te Rotterdam worden aangevoerd, 'un naar Antwerpen en Brussel te worden door gezonden. DE BELGISCHE VLUCHTELINGEN. De heer Van Vuuren, die als gedelegeerde oor Noord-Brabant van den regeeringseoin- nissaris jhi-. mi-. Cb. J. M. Ruys de Beeren- irouek de belangen der vluchtelingen beliar- iigt, heeft aan den Haagsclien redacteur van )e Tijd meegedeeld, dat de toestand in loord-Brabant geleidelijk verbetert. Het zwaarst belast is nog altijd Bergen-op- ioom, waar zich naar schatting nog- een 0,000 vluchtelingen bevinden. Van dezen be binden zieh een 6000 man in 16 mans militaire enten in een onder militaire bewaking ge leld kamp op Kijk-in-de-Pot. en zijn or in en ander kamp van groote tenten 3000 man nder dak gebracht. In den loop der week kan men verwachten lat alle vluchtelingen, die zieli nog in opeu- oare gebouwen bevinden, in deze kampen ulleu zijn onder dak gebracht. Zij worden laar tweemaal per dag behoorlijk, doch een- oudig gefonrageerd. Voorloopig zijn rlelze ■luehtelingen in de gegeven omstandigheden voldoende gehuisvest. Te Roosendaal bevonden zieh Dinsdag nog en 6000 vluchtelingen. Onder dezen begrepen te velen, die in bun eigen onderhoud voor ren. Er bevinden zieh nog behoeftige vlucbte- ingen in nagenoeg alle gemeenten van Noord- Brabanf. Bij sommige landbouwers zij» de schuren nog vol. Niettegenstaande de tienduizenden, die reeds naar hunno haardsteden zijn teruggekeerd, blijven er ook nog vele duizenden over, die er maar niet toe kunnen besluiten den Ne- deiiandschen bodem vaarwel to zeggen. Ve len beweren nog bevreesd te zijn en inder daad bestaat dio vrees nog hier en daar. Maar daar zijn ook anderen en niet do bésten f die voor zichzelf eigenlijk wel overtuigd zijn. dat zo veilig kunnen terug- keeren, maar het wel zoo gemakkelijk vin den op kosten van clen Nederlandscken Staat te loven. En de gevoelens van broederzin die wij voor het Belgische volk iu zijn geheel koeste ren mogen ons niet weerhouden van de er kenning, dat er ook brutaio rakkers onder zijn. Zoo hebben aldus schrijft het Handels blad, waaraan wij dit ontleenen te Roo sendaal enkelen, op wie een zachte pres sie werd geoefend om terug te keeren, al geantwoord: „waar bemoeit gé U mee; ge wordt toch door Engeland voor ons onderhoud betaald l" Zulko vlegels moeten zoo spoedig mogelijk buiten onze grenzen gezet worden. Om niet tot dezen uitersten maatregel over te gaan, is te Roosendaal reeds de volgende mededeeling aangeplakt: Mededeel ing. Volgens informaties, van verschillende be trouwbare zijde ontvangen, heersekt in Ant werpen en omgeving volledige orde en rust. Tal van vluchtelingen keeren dan ook naar hunne woonplaatsen terug. In verband hiermede zal de verstrekking van levensmiddelen van dag .tot (lag geleide lijk worden verminderd, en na Vrijdag 30 Óct. waarschijnlijk geheel worden gestaakt. Het Comité. Laat ons hopen, dat deze kennisgeving' er toe zal bijdragen om de menschen het besef bij te brengen, dat zij, in het belang van hun eigen land en stad, zoo spoedig mogelijk hebben terug te keeren en dat ook in ons land weder normale toestanden geboren wor den, Ecu ooi' afgebeten. Te Langezwaag (Op- stcrland) heeft zekere H. M. bij een twist, ont staan door huisvredebreuk, P. J. H. een oor af gebeten. Toen deze laatste hiervan aangifte deed bij de politie, had hij het afgebeten oor als overtuigingsstuk bij zich in een lucifers doosje. Ernstig ongeluk. Te den Haag ie giste- i ren een monteur der H. T. M. van een Imogen reparatiewagen der H. T. M. gevallen aan [de-Koninginnegracht. De man bekwam een hersenschudding, verwondingen aan de rech terslaap-treek en kneuzingen aan de rechter zij. Hij is per auto van den Gemeentelijken Geneeskundigen dienst vervoerd naar de Roode Kruis kliniek. Een Hollander gearresteerd. Een Nijme- geuaar, de heer J. C. J., (handelaar, in spek, boter, kaas enz., was dezer dagen met een met deze artikelen volgeladen auto naar België gegaan om te trachten daar liandel te drijven. Dinsdag werd hij door Duitecho militairen aangehouden en gevankelijk naar Brussel vervoerd terwijl de auto met inhoud in be slag genomen werd. Een andere Nijmegenaar. de heer L„ die hem op zijn tocht vergezelde, werd vrijgela ten en is te Nijmegen teruggekeerd. Van den heer J. beeft men nog- niets na ders vernomen. Moord. Te Norg (Dr.) bracht gisteren nacht, zonder eenige voorafgaande woorden wisseling, een negentienjarige jongen zijn kameraad een messteek toe. I)eze was onmid dellijk dood. Oorzaak was een oude wrok. De vermoorde was eenige zoon, een oppas sende jongen. '«'ijs, door maatregelen tot verdere ontwikkeling en maatschappelijke wolvaart en door hot-ge ven van medezeggingschap in het bestuur van Indië. De heer SCHAPER keurde het- af, dat door de aangebrachte bezuinigingen de traktementen «an lagere ambtenaren onnoodig in het gedrang zijn gekomen. Ook met betrekking tot andere zaken mag niet' bezuinigd worden, zooais: voor pesthestrijding, irrigatie, verbetering van woning-toestanden, vérder veroordeelde spr. het nalaten van maatregelen in bet belang van de bevolking, met oen beroep op de noodige zui nigheid. De heer RTJTGERSNinende. dat te gunstig geoordeeld wordt omtrent den finaneieelen toe stand van Indië, gelei op de gewone inkomsten, die geen gelijken tred houden met de gewone uitgaven. De heer BOGAARDT keurde de voortd'urende uitbreiding van het ambtenarenkorps af. Nadat do heer BOGA ARDT nog had gespro ken kwam de MINISTER VAN KOLONIËN' reeds aan het woord. Deze stelde voorop, dat do gedachten wisseling met de Indische besturen zeer bemoeilijkt wordt door het. ongeregelde, vertraagde postverkeer. Vandaar, dat spr. niet in staat is. alle gevraagde inlichtingen te geven. De minister hechtte vooralsnog niet veel waarde aau geruchten over een grooten brand op Borneo, aangezien hij geen telegrafisch be richt ontving. Hij verzekerde te zullen trachten de zaak van de Djambi-coneessïes tijdig op te lossen en andere maatregelen te zullen nemen voor verlenging van den geldigheidsduur van de inschrijvingen. Het algemeen debat over de Indische begroe ting werd gesloten. Heden verdere behande ling der Begrooting. TWEEDE KAMER. (Slot der zitting van gisteren.) Indische Bcgrooting. Do heer DE MEESTER achtte, hoewel de financieel© toestand gunstig is, versterking dei- middelen uoodig en keurde met den heer Fock de voortdurende uitbreiding van departements- personeel af. Hij bepleitte bespoediging dei- zaak van de Djambi-concessies en althans het treffen van maatregelen tot verlenging van den termijn, gedurende welken inschrijvingen gestand blijven. Spreker betreurde den loop der zaak van den ingenieur Neeb en vroeg inlichtingen betref fende den brand op West-Borneo. De lieer VAN DEVENTER, tredende in financieel© beschouwingen, was vóór belasting- verhooging. Spr. verheugde zich over de lo.yalo gevoelens der inlandsche bevolking jegens ons; daaruit blijkt, dat. de geest dor bevolking zich in do goede richting ontwikkelt en het gevoel van samenhoordiglieid ontkiemt, hetgeen verder bevorderd moet worden door voldoend onder- GEMEENTERAAD. Gisteravond vergaderde de gemeenteraad onder voorzitterschap van den Burgemeester Jhr. Mr. Sandberg\ Afwezig do hoeren: Van llossum, Pb trie, Bruch, An'draea en Rinkema. Mededeeling'en enz. Medegedeeld werd, dat Ged. Staten hun be slissing inzake 'b raadsbesluit tot ontslag ver- leening aan mevr. Diek—-Vrijer, do gehuwde onderwijzeres hebben verdaagd. Naar aanleiding van een adres van winke liers inzako een vervroegde winkelsluiting, I informeerde de hoer SLINGENBERG hoedanig in de raadseomm. de stand van 't vraagstuk is. De heer HEERKENS THIJSSEN antwoord de, dab de comm. aanstonds na haar benoe ming druk aan den arbeid is gegaan en een enquête instelde. Rapporteur is Mr. Bruch. die nu enden de wapenen is. Deze nam aan de werkzaamheden een ijverig deel. Spr. meent, dat men zon der hem de zaak niet kan afdoen. De heer SLINGENBERG opperde de idee om al is de heer Bruch nu onder do wape nen, te trachten met hem de zaken af te 'doen. Wellicht kan hij eenig' verlof krij gen. Want de zaak. is wél ©eniger mate. we- gbnt. De heer THIJSSEN legde overweging van deze idéé in de commissie toe. Medegedeeld is verder dat door den com missaris dér Koningin in de provincie •Noord- Holland zijn benoemd tot buitengewoon ge meenteveldwachter E. II. Tenckenk, adjunct- hoofdinspecteur van politic en P. M. Tramp-j man en D. Kruidenier, agenten van politic; i dat door burgemeester en wethouders: le. is benoemd tot keurmeester bij den gemeentelijken keuringsdienst van voedings middelen, enz., B. F. Bras ter Jr.; 2e. met ingang van 1 Nov. a.s. is eervol ontslag verleend aan J. R. Franken als adspi- rant-commios eerste klasse ter gemeente secretarie. Uitbreiding algeinccnc begraafplaats. In verband met de plannen tot uitbreiding; der Algemeene Begraafplaats, vragen B. en W. den Raad een crediet tot ophooging van 't terrein en 't aanleggen van een verbindings weg tussehen 'deri. Doodweg onder Schoten en de Kleverlaan, groot 85.950. De bedoeling is. dat zoo verscheidene werkloozen aan ar beid kunnenn worden geholpen. Wordt verleend. De gasfabriek. Voor uitbreiding van het gasbedrijf stel len B. en W. voor over te boeken op de aan- leg'rokening van het gemeentegasbedrijf onn aantal percoelen ten N. van den Spaarnwou- derweg, ter waarde van f 69.500. Bedoeling is uitbreiding der fabriek. .Wordt goedgekeurd. HUdebrand-gedenkteeken. Naar aanleiding van een ingekomen adres stellen B. en W. voor aan het Hildebrand- comittó voor de totstandkoming van het Hil- 'debrand-gedenkteeken uitstel te yefleenen tot 31 December 1915. Wórdt goedgekeurd. Te YelJep boonien. B. en W. bieden don raad ter bekrachti ging aan een staat van 'tc vellen boomen. Daaronder komen voor 13 iepen, 2 populie ren, 3 eiken, 1 plant tan en 2 linden op den Kinderhuisvest. .Verder verschillende populieren, beuken,- eiken, esseüen, elzen, meidoorns en iepen in den Grooten Hout tussehen het voetbalveld en do Spanjaardslaan. Vervolgens o.rn. nog 3 sparren en 2 wey- moutdeneu in do Fonteinlaan, C beuken in de zijlaan Oranjelaa», 3 berken in de zijlaan Emmalaan en 6 sparren in den Grooten Hout bij do Emmalaan. De lieer v. d. BERG deed opmerken, dat nog al vaag is gesproken van verschillende popi- al vaag is gesproken van verschillende popu lieren enz. in den Grooten Ilout. De .VOORETTTER zeide, dat de bedoeling is een eenmaal begonnen werk voort te zetten. De staat wordt daarna vastgesteld. Avondcursus. Naar aanleiding van een ingekomen ver zoek van de vereeniging tot bevordering van rookvrij stoken, te Amsterdam om voor het: organiseeren van eenen avondcursus geduren de zeven achtereenvolgende weken, twee maal per week een uur, gebruik te mogen maken van een leslokaal voor scheikunde eener mid delbare school stellen B. en W. voor genoemde vereeniging daarvoor af te staan liet les lokaal voor natuurkunde van de IIoogere Bur ger School met 5-jarigen cursés, onder nader omschreven voorwaarden. Wordt goedgekeurd. Locaal verhnr ing. B. en W. stellen voor aan de gymnastiek- vereeniging „Turnlust" op haar verzoek in- plaats van des Woensdags- des Maandags avonds toe te staan tc mogen gebruiken de gymnastiekzaal van de school voor M. U. L. "O. no. 2 met do daarin aanwezige toe stellen. Wordt goedgekeurd. B. en W. adviseeren goedgunstig op een verzoekschrift van eenige oud-leerlingen der Meisjesschool voor middelbaar onderwijs, die zich thans voorbereiden voor het examen La ger Onderwijs, om Dinsdagsmiddags van half één tot twee uur te mogen gébruik maken Van het teekenlokaal van genoemde school, alsmede, zoo noodig, van de in dat lokaal aanwezige natuurkundige instrumenten. Wordt goedgekeurd. Cursus in scheikunde. B. en W. stellen den Raad voor aan den lieer Dr. A. Borgman, Directeur der Hoogere Burgerschool met 3-jarigcn cursus en daar aan verbonden Handelsschool met 2,jarig,'ii cursus alhier, vergunning te verleenen om voor een cursus in scheikunde in verband mot warenkennis gebruik te maken van het laboratorium en van de zich daarin bevin dende toestellen in het gebouw der school. Wordt goedgekeurd. G ro ml verhuring. B. en W. stellen voor om voor berging van j ecne peilboot, ten behoeve van de onderhouds- werken in het Spaarne, aan do provincie in huur af te staan ongeveer 220 M2„ grond, deel uitmakende van den berm van den Spaarn- damschcnweig. Wordt goedgekeurd. B. en W. stellen voor opnieuw onder na der omschreven voorwaarden stukken grond aan den Zijlweg te verhuren aan mej. A. G. J. Withof alhier aan do Algom. Noord-'Holl. Mij. van Levensverzekering alhier, aan de 'Hellingmans Bouwmaatschappij tc Amster dam, aan H. O. Louwcrse, Jr., te Amsterdam, aan M. .T. F. Bolderdijk alhier en aan de N. V. Mij. Arbeid Adelt, alhier. Wordt goedgekeurd. Slootdeinping. B. en W. stellen voor om tot verdere op zegging vergunning te verleeiten aan H. van Duijnhoven alhier, voor het doen dempen van een gedeelte bermsloot gelegen voor de per- eeelen plaatselijk genummerd 77c en 78c aan Öen Nieuwen Weg tie Schalkwijk onder dc gemeente Haarlemmerlicde c.a. Wordt goedgekeurd. Bestuurslid WerkloosTieidsfonds. Benoeming van een stembureau voor de verkiezing van leden der Kamer van Koop handel en Fabrieken. De Burgemeester is voorzitter. Verder wor den benoemd als leden de lieeren J. H. Visser en M. Petrie en als hun plaatsvervangers de overige leden van den Raad. Ter benoeming van een bestuurslid van 't gemeentelijk werkloosheidsfonds dragen B. en W. voor: 1. O. Niemöller, voorzitter van do Christelijke vereeniging tot bestrijding van werkloosheid; 2. J. P. van 'der Horst, be stuurslid van de Algemceue vereeniging tot bestrijding van werkloosheid, en 3. S. Duin, penningmeester van de Afd. Haarlem van den Algem. Ned. Timmcrliedenbond. Dc afd. van den Algom. Ned. Timmerlieden- bond en een paar andere organisaties bekla gen zich over de samenstelling van de voor dracht cn verzoeken nummer 3 der voordracht te benoemen opdat ook de z.g. „moderne" vakorganisaties in 't fondsbestuur zullen ver tegenwoordigd zijn. De heer BREGONJE was verwonderd toen bij de voordracht onder de oogen kreeg. In do vacature Smulders benoemde de Raad weder .een R, K. Dat was niet meer dan billijk. Nu moet worden voorzien in een andere va cature. Spr. had nu als nummer één ver wacht een lid van 't Bestuur derzelfde or ganisatie als waartoe de heer van Emmerik. die had bedankt, behoorde. Dat is niet geschied, maar eerst als num mer twee kwam de bedoelde persoon op de voordracht voor. Spr. is daardoor teleurgey steld en pleit voor een benoeming van den door hem bedoelden persoon. Dc heer JOOSTEN was niet eenigszins ver wonderd, maar „ten hoogste verbaasd" over do voordracht. Hij meende, dat waar meer jdau 50 pet, der verzekerden behoort tot de moderne vakorganisatie, die in 't fond-bestuur dient te- worden vertegenwoordigd. Zulk een man nu te plaatsen als nummer drie op de voordracht, gaat niet op. Argumenten om dc voordracht samen te stellen zooals die is, vond spr. niet, of 't moest zijn dat men naar iemand zocht uit de kringen, die 't meest van 't fondsgenieten. maar dat kan spr. zich niet voorstellen. Spr. doet daarnaar bij B. en W. informatie. Hij had geen enkel motief kunnen ont dekken hoe men tot clezo voordracht is ge komen. Do heer KLEIJNENBERG zegt, dat B en W. volgden een advies van 't fondsbestuur. Dit Bestuur ging na wie liet 't meest geschikt achtte en wie der personen 't meeste deed voor de zaak, zonder eenige politieke bij bedoeling. Be heer Niemöller deed heel veel voor de beweging en kwam daarom 't eerst op do voordracht. De moderne vakbeweging is ver tegenwoordigd door den secretaris, den heer G orritsz, die haar goed kent. Do heer POPPE kan niet inzien hoe men de voordracht, zooals die luidt, opmaakte zon der eenige politieke bijbedoeling en kondigt aan een betoog over de moderne vakbewe ging; waarop de VOORZITTER hem aan maant tot kortheid. De heer POPPE vervolgende, gaat na tot welko richting de togen werkloosheid ver zekerde arbeiders behooren en verkD art 'dat z.i. de moderne vakbeweging op den duur t meest in de melk zal hebben te brokken, waarom zij z. i. het volste recht heeft om in 't fondsbestuur een vertegenwoordiger té hebben. Volgens hem zijn algemccne werkloosheids- vereeuigingen op den duur ten doode opge schreven en zal dan alleen de moderne vak organisatie kunnen opbloeien. Nu reeds be staan de deelnemers aan 't fonds voor meer dan de helft uit leden van de moderne vak organisatie. De hoer BREGONJE doet den heer Kleij- nenberg opmerken, dat. behalve de heer Nie möller, ook 'anderen veel deden voor 't fonds en pleit andermaal er voor om nummer drie der voordracht te benoemen. De {heer v. d. KAMP verklaart, dat hem de voordracht eenigszins had bevreemd, om dat niet als nummer één was geplaatst iemand uit 'dezelfde organisatie als waartoe de af tredende behoorde. Overigens gevoelde spr. zeer veel er voor om in 'ii Bestuur ook iemand der moderne- vakorganisatie to benoemen. Hij geeft in over weging om na 'te denken over een uitbreiding van 't fondsbestuur met twee leden en dan als nummer een te plaatsen de heer Duim Op "de publieke tribune worden teekenen van instemming gegeven. De VOORZITTER verzoekt dat na te laten. Anders zal do tribune worden ontruimd. De heer JOOSTEN zegt, dat z.i. de opzet voorzat om den heer Duin achteraan te plaat sen waar 'de voordracht niet alphabetisch i3 gesteld en houdt andermaal een pleidooi om een vertegenwoordiger der moderne vakor ganisatie in 't fondsbestuur te benoemen. Wel zit de heer Gerritsz in 't Bestuur, maar hij heeft daarin geen stern. Te verwijzen naar den heer Gerritsz om te betoogen, dat de moderne vakorganisatie niet is vertegen woordigd is een manier van argumenteeren, die niet opgaat. Op zoo'n manier maakt men zieh er maar af. De lieer POPPE houdt andermaal een lang betoog over 'de stijging van 't ledental, der bij 't fonds aangesloten vereenigingen, con- cludeerende dat de moderne vakorganisatie is gebleken de aangewezene te zijn, daar bij' hare leden de grootste toeneming valt te comstateeren. Dc heer MODOO zegt, dat B. en W. zich door 't fondsbestuur lieten voorlichten bij de samenstelling van 't fonds. Ook spr. was verbaasd, maar, omdat men aanhaalde bij deze zaak allerlei dingen, die er niets mede hadden te maken. Spr. deelt als fondsbestuurder mede, dat 'reeds in 1909 de. lieer Niemöller de aan dacht voor lid van 't fondsbestuur had getrok ken. Verder voert spr. aan, dat men bij een voordracht let op de personen en niet op de richting. Ifet fondsbestuur achtte dat de personen in die volgorde op de voordracht moeten voor- Haastig trad hij zijne woning binen en zag éhuw rondom zich, alsof hij vreesde, dat een f ander spook uit een donkeren hoek van u t oude 'huis zou te voorschijn treden- Do reeds 6tomp geworden vader Pompenet nikte vriendelijk en tegelijk verwonderd te en hem, maar Cherubini nam er geen no- itie van en ging de trap op. De oude Marion opende op zijn geklop de ear. De oude had aan het kloppen reeds ge oord dat haar heer in een© onopgewekte temming verkeerde, en hem iels ongewoons vorkomen moest zijn. Zij keelt liem ontsteld aan en stamelde: Hoer, dat is er dan weer gebeurd? Gij 'ijt toch niet ziek? Of liebt ge een onaauge- nme ontmoeting gehad op straat? Ach, het épeupel laat geen enkel fatsoenlijk man leer met rust! Het zal u daarom zeer aan- .èiiaam zijn te vernemen dat er bezoek is e heeren Marmonle] ijen Gréty zij waeh- m roods oen half uur op n. Cherubini liet de praatzieke oude zeggen wat zij wilde, hij opende de deur van de ka mer, waarnil hom het geluid der piano te gemoet klonk. Cherubini zag Gréty aan 'bet klavier zitten, mei een blad zijner nog onvoltooide opera Elisa voor zich. Naast Gréty, die zich door zijn „Ricliard Leeuwenhart" een goeden naam had verwor ven, en met zijn opera's Peter de Groote cn Guillaume Teil waardig Cherubini's voetstap pen drukte, stond de vrouw van den Itali- aanseheu meester. De talentvolle schrijver Mar in on tel, die Cherubini den tekst liad geleverd voor diens eerste Fransehe opera, namelijk Di- mopkon. stond ter zijde. De kleine, rondom de piano staande groep scheen, toen Cherubini haastig binnentrad, verrukt tc zijn. Gréty die reeds drie-en-vijftig jaar oud was, was een en al geestdrift, zijn gelaat was vuurrood en zijn oogen lichtten; rondom de lippen van Cécile speelde een lachje van genot en Marmontel stond er bij, als droomde hij van het geluk eener boven aard sehe wereld. De jonge vrouw wilde op haar man tcre- sli-ellen om hem ie. begroeten, doch bleet' plot seling staan, toen zij zag hoe bedroefd hij er uitstag. Gréty bemerkte er echter niets van; nog geheel onder den indruk, welke de compo sitie op hem gemaakt had, sprong hij met de eerlijke geestdrift van een kunstenaar op; hij die zelf voortreffelijk werk heeft gele verd, maar ook het schoone en verhevene in anderen gaarne erkent on riep; Welk een genot hebt ge mij door uw nieuwste werk geschonken! Ik wensclh u ge luk, mijn vriend. Waarlijk, dat is nu eens muziek voor de denkers! Ik hen reeds oud eu heli ook reeds een gelukkigen stap in de muziek gedaan, maar tegenover n, die zoo veel jonger zijl. moet ik mijne minderheid erkennen, en zeggen, dat ik nog veel, nog zeer voel vau u kan lee-ren Maar ziet ge dan niet, viel Marmontel hem in de rede, dat wij een (lommen strefik begaan hebben? Het was niet braaf vau ons mevrouw Cherubini zoolang te plagen om de partituur in te zien zie onze vriend is cr boos over. Waarlijk, riep Gréty verbaasd, terwijl bij nu ook nauwkeuriger zijn vriend aanzag, ik geloofde er niets verkeerds mede. te doen. Maar! riep Cécile, terwijl zij haar echt genoot angstig aanzag, gij dwaalt, lieeren, Luigi is niet boos, er is hem 'iets overkomen! Spreek! riep zij bom toe, wat is er gebeurd? öberubiDi reikte allen de hand. Cécile heeft gelijk, zeide li ij na cc a kor ten zuclit. Ik ben volstrekt niét hoos op n, eu in andere omstandigheden zou hel mij genoegen doen, dal gij zooveel bijval betuigt'! met mijn weel; maar thans kan niemand mij troosten over 'het tooneel dat ik zooeven gezien heb. Gelukkig, dan gebeurd u zelf locli niets! riep zijn vrouw. - Zooals men liet wil noemen, antwoord de Cherubini treurig, want wie zou niet tot in 't diepste van zijn hart getroffen zijn, wan neer 'hij vrienden, de edelste mensclien, het sieraad van Frankrijk, in handen ziet van vloekwaardige harharen Ik moet langs het paleis van justitie; voor de poort der eonciergoric stonden de karren, waarop men dagelijks de slachtoffers van het bloeddorstige gerechtshof naar de guillotine voert. Ik wilde spoedig voorbij gaan om de ongelukkiger! niet le zien, maar liet nieuwsgierige gepeupel maakte het mij onmogelijk verder ie gaan. En reeds verlie ten de slachtoffers in roode hemden gekleed, beleedig'd door liet gepeupel, de plaats der gevangenis, om de verschrikkelijke karren te bestijgen. Ik beerde, want onder linen, die bleek maar spoedig naar bet schavot wer den gebracht, herkende ik prins Rohan, die steeds mijn beschermer is geweest, den acli- tenswnardigeu Lamiral, mevrouw Saine Ama- ranthe met haar zoon en dochters, die moes ten vallen. Eene rilling voer mij door de leden toen ik al deze edele menschen, in hunne mode hemden ter dood zag voeren, suiai'j en onmachtige woede, overvielen mij, ik wendde mij af, drong door het volk heen en vluchtte. Cherubini zweeg diep geschokt, stil, viel op een stoel neer en steunde zijn hoofd met zijn hand. Cécile naderde hem en logde hem ha ra hand op den schouder. En zijn die ongelukkigen, vroeg zij, hun dood moedig tegemoet gegaan? Ja, mompelde Cherubini, zij waren kalm, op hun gelaat lag alléén de uitdrukking van een stille overgeving aan Gods wil. Gow zij gelaol'd! riep zij. En hebt gij uil dat voorbeeld geen moed geput om met onwrikbaar vertrouwen do toekomst af te wachten? Helaas, antwoordde de kunstenaar, lion kan ik moed hebben om mijn werk te vol tooien, als onder mijn venster de beulskar-< ren ratelen en mij er dagelijks aan herinne ren, dat de besten en edelsten der natie, waaronder mannen zijn. welke ik persoonlijk ken en hoogacht, naar de slachtbank gevoerd' worden; wanneer ik het roepen en sdhreen- wen der moordenaars hoor, die van buis 1 oö huis sluipen om nieuwe slachtoffers te zo<** ken? (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 2