DE VIOOLSPELER NIEUWS UIT OEN OMTREK. Berichten reeds geplaatst in onze vorige oplage. De 0©rl©§|. \unwego de Uiiiteclie autoriteiten blootstel len, schijnen verschillende personen daar mede geen rekening te houden en worden er blijkens een dagbludberiebt zelfs automobiel- toehten naar België georganiseerd. Nogmaals wordt er de aandacht op geves tigd, Jat zij, die in strijd met het desbetref fende verbod der Duitsehe autoriteiten han delen. dat geheel op eigen verantwoordelijk heid doen en dat het voor den vextegemvoor- 1 diger der Xederlaudsche regeering le Brus- se! in zoodanige gevallen zeer moeilijk zou wezen heu te beschermen. Int u-sohen laat de regeeriug le bcvoegder plaatse inlichtingen inwinnen, hoe zij, die werkelijk voor hun zaken België wenschen te bezoeken, zich zekerheid kennen verschaffen geen moeilijkheid te zullen ondervinden. v Een unicum. Het mag zeker als een uui- cum worden beschouwd dat een landweer man zijn koperen bruiloft op een fort viert. Dit geval deed zich voor op het fort Nigte- vecht met deu korporaal C. ,T. Balder. Na mens de manschappen van zijn kamer werd hem een huiselijk cadeau met oorkonde over handigd, terwijl zijn plaats met bloemen was versierd. Behalve van zijn kameraden had de koperen bruigom ook gelukwenschen in ont vangst te nemen van den fort-commandant en de overige officieren. I HAARLEM. PERSONALIA. De heer H. M. Reijenga, notarisklerk alhier, die bet vorig jaar slaagde voor het examen als deurwaarder, is benoemd tot deurwaarder bij het kantongerecht te Sneek. Heden slaagde voor het apothekers-as- sictents examen te Utrecht onze stadgenoote inej. G. M. Briihl. Te Amsterdam slaagden voor het examen vrije- en ordcoefeningen de heeren E. Cohen en P. C. Haaleboos, beiden van hier. VOLKSZANG. De R. K. Vereeniging voor Volkszang hier ter stede, die nooit rust. heeft voor den ko- 1 menden winter een echte plan de cam pagne samengesteld. Getrouw aan de meer-' t raaien ook door ons verdedigde opvatting dat voor de toekomst van den volkszang de propaganda allereerst moet worden gevoerd in en op de vereenigingen, organiseert do ,R. K. Vereeniging voor Volkszang in en met den R.K. Volksb. dezen winter een 5-tal avon- den ter propaganda. A.s. Donderdagavond zal daarvan^de eerste zijn. Wij komen hier- op nader terug. EEN RIJWIELDIEF AANGEHOUDEN, Gisterenmiddag werd aangifte gedaan dat een rijwiel, dat eenigen tijd onbeheerd had «gestaan voor de dameshoedenzaak van mej. v. d. L. in de Barteljorisstraat, was ont vreemd. Vóór dat de aangifte geschiedde, had de politie den dader reeds in haiiden. Toevallig was naar het politiebureau gebracht de 17- 1 jarige C. S. van Eginond aan den Hoef, die ergens een rijwiel had te koop aangeboden, hetgeen verdacht voorkwam. De aangehoudene bekende het rijwiel voor een hoedenzaak te hebben gestolen. Hij is naar Alkmaar getransporteerd, om vandaar naar zijn ouders te worden gebracht, nadat tegen hem proces-verbaal is opgemaakt. KATHLEEN PARLOW. Het programma door Kathleen Parlow, met begeleiding van Obarlton Keith, nit te voeren op haar vioo-recital, Maandagavond a.s. in de Kroon, bevat composities van J. Conus (geboren 1869 te* Moskou), Vitali, Gluck, SarLini, Mozart—Kreisler, Chopinj— Atter, Pagauini. en Sarasate. Gaarne hopen wij, dat muzikaal Haarlem het bezoek vau deze beroemde violiste, ook in deze ernstige tijdsomstandigheden,, door een flinke opkomst op prijs zal weten te stellen. DE BELGISCHE VLUCHTELINGEN. In de Rijkskweekschool. Dc in het nieuwe gebouw der Rijkskweekschool gehuisveste vluchtelingen zullen tot en met Dins dag in isolatie worden gehouden. Dr. Kersbergen bezocht gisteren in zijn quali- teit van lid der plaatselijke gezondheidscommis sie het gebouw en betuigde zijn volle tevreden heid over de genomen maatregelen. De roodvonk-patiënten zijn in de barakken in 't gasthuis opgenomen. MUSEUM VAX KUNSTNIJVERHEID. In dc Rotende van het Museum van Kunst- nij verheid alhier zullen Zondag a.s. op ver zoek van verschillende belangstellenden dc reproducties van moder-no meesters (Isogra- phiëu van Meurs) nog voor he laatst ten toongesteld blijven. Zooals reeds gemeld wordt 50 pet. van den jverkoop dezer reproducties bestemd voor het fonds der Belgische uitgewekenen. Zcn- dag is de toegang kosteloos. KINDERVOEDING. De vereeniging „Kindervoeding" deelde Maandag aan 553 kinderen, Dinsdag aan 561, Donderdag aan 571 en Vrijdag aan 565 kinderen een warm maal uit. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Nieuwe Gracht 3. .Telefoon 1170. Ingeschreven: 137 timmerlieden; 7 machi nale houtbewerkers; 4 wagenmakers; IS meu belmakers; 2 modelmakers; 43 metselaars; 42 opperlieden; 38 stucadoors; 3 witters; 6 machinebankwerkers; 2 monteurs; 27 grof- bankwerkers; 3 vuurwerkers; 3 ketelmakers; 4 burgersmeden; 4 machinisten; 9 stokers; 5 electiïciens; 3 koperbank werkers8 ko perslagers; 7 loodgieters; 7 schoenmakers; 2 zadelmakers; 16 kleermakers; 62 schilders; 7 behangers; 5 stoffeerders; 21 bloemisten; 8 tuinlieden; 60 grondwerkers; 8 bakkers; 1 banketbakker; 7 kruideniersbedienden; 1 kellner; 27 magazijnknechhts; 21 loopknechts; 8 huisknechts; 6 sigarenmakers; 25 kantoor bedienden; 14 boekdrukkers; 23 letterzetters; 1 lithograaf; 6 binders; 154 losse werklieden; 16 dienstboden; 54 werksters; 95 naaisters; 2 kooksters; 6 huishoudsters; 7 vrouwelijke kantoorbedienden; 3 steenbouwers; 16 koet siers en voerlieden; 1 Zeeman; 26 foto- en chemigrafen. BURGERLIJKE STAND. Geboren: 27 Oct. z. van P. Heug ens Buikhuizen. 28 Oct), z. vau A. Geertsv. d. Werff. 30 Oct, z. van G. Vasten houdt Veenboer. 31 Oct. d. van J. S. Visser Godefrooi. z. van E. JansenWesseling. Overleden: 30 Oct. T. O. Wijnands—Kuiper 25 j., Kamperlaan. Wij hebben vele Duitsehe soldaten op onzen weg ontmoet. Zij bewaken de bruggen en de wegen, maar zij vallen de reizigers niet las tig noch visiteeren hun. Het schijnt dat hun de lust ontbreekt; een algemeen gedrukte stemming schijnt zidh van ibet Duitsehe le ger van laag tot hoog te hebben meester ge maakt. Te Brussel gaan de Duitschers voort concer ten te geven op de pleinenZondag werd er eeu gegeven op de treden van de Beurs. Ook in het Park wordt muziek gemaakt; overdag spelen Duitsehe en Oostenrijksehe soldaten er voet bal. De stad blijft kalm eu de Duitschers hebben verschillende diensten ingesteld. Op het Post kantoor dat sedert eenige dagen weer geopend is zitten Duitsehe soldaten achter de loketten. Men kan thans naar alle plaatsen in de door de Duitschers bezette streken schrijven doch de brieven worden niet thuisbezorgd, de geadres seerden moeten ze aan de postkantoren komen afhalen. Ook het telegrafisch verkeer is her steld, men kan echter nog niet telefoneeren. BUITENLAND. UIT BELGIë. Onze Brusselsche correspondent schrijft ons dato gisteren' over den toestand in Bra bant eu Oost-Vlaanderen bet volgende: „Het verkeer per rijtuig en per automobiel is buitengewoon kostbaar geworden. Boven dien is het de laatste dagen tengevolge vau het gevaar voor verbeurdverklaring bijna geheel opgehouden. Men kan echter de hoofd stad door verschillende stoomtrammetjes he reiken, al moet men groote deelen van den weg dan ook loopen. Ik verkies deze wijze van en naar de hoofdstad boven de hoogst onzekere rit per fiets of auto. Per tram ben ik naar cle Meirelbeke geweest, een vau de weinige plaatsjes in de omstreken van Gent, welke van de bommen gespaard bleven. Hier begint de reis moeilijker te worden. Het gebeurt dikwijls dat de locomotief niet verder kan en dat dan eenvoudig eenige wa gens moeten worden achtergelaten om kort daarna te worden opgehaald. Dit heeft hoofd zakelijk plaats hij stijging van den weg, doch werkt allesbehalve mede om het verkeer te bevorderen. Er zit echter niets anders op dan met de tram te gaan, want de treinen zijn geheel in beslag genomen door vluchtelingen, die ge hoor gevende aan da Duitsehe oproepingen, hun woonsteden weer op gaan zoeken en zich» overigens niet al te zeer beklagen. Twee uur later komt men in Aalst aan. Ik wist dat dit plaatsje meermalen van den oorlog te lijden had gehad. Maar de Duitsehe officieren hadden mij verzekerd dat niets te Aalst geschonden was. Dit is onwaar. Gansche straten dragen duidelijk de tee kenen van gewelddadigheden. In geen enkel 'huis zijn de vensters heel. Dicht hij de spoor brug welke men heeft laten springen, staan een aantal huizen, welke men nog slechts herkent door een viertal gescheurde muren, het overige werd een prooi der vlammen. Ik heb er gaande naar dc brug een tiental geteld. Verder voorhij de ruïne van de spoor brug ziju het aantal vernielde huizen echter niet meer te tellen, tenzij globaal en bij tien tallen. Fabrieken zijn verwoest. Een hooge fabrieksschoorsteen is door een bom in stuk ken geslagen en biedt eeu merkwaardig schouwslpe. Te Aalst namen wij een andere tram, welke ons naar St. Liévin en Assehe bracht. Ontelbaar zijn bet aantal verdroogde kransen, welke aan een stok gehangen, aan kondigen dat ge graven Belgische en Duit sehe soldaten voorbijrijdt. Ook zijn een zeer groot aantal dooden in de loopgraven blijven liggen. Men heeft Iran lijken eenvoudig met wat aarde bedekt. Ook pastto men wel bet middel toe van stukken glas over de dunne laag aarde te werpen, opdat do honden weerhouden zouden worden de lijken te ontgraven. Ik heb een groot aan tal loopgraven gezien, aldus gedekt. Van Assehe liapen wij naar Berchem. Van- Berchem af bracht de electrische tram ons naar Brussel. SCHOTEN. Deserteur. Zaterdag is door de politie al hier aangehouden een militair van het reg. grenadiers en jagers, die reeds een paar da gen te voren van zijn korps was gedeser teerd. Hij is aan de militaire autoriteiten te Haarlem overgegeven. Lade gelicht. Ten nadeel® van een winke lier in een onzer straten is de toonbanklade gelicht. Nu de donkere avonden het geboefte schoone gelegenheid' bieden, en zij door de schaam verlichte straten een veilig heenko men kunnen vinden, zij een ieder gewaar schuwd. VELSEN. Gemeenteraad. In de voortgezette zitting stelt de heer Netscher voor om den pst Rijwielen te verminderen met f 130. Het voorstel in stemming gebracht, wordt ver worpen. Een voorstel van B. en W. om bij de politie te IJmuiden een hoofdagent aan te stellen, wordt aangenomen. Eveneens wordt een voorstel van B. en W, om 200 te minderen op de post benoodigdheden pol. commissariaat, aangenomen. Voorstel van den heer Netscher om de post verlichting te verlagen met f 500, werd verwor pen. Eveneens worden verworpen de voorstellen (beiden van den heer Netschers) om a. de post toezicht op de verlichting te minderen tot op de helft en b. de post voor het ophalen van asch en vujlnis te verminderen met f 3200. Het verdere gedeelte van de begrooting wordt aangehouden. Op een vraag van den heer Brink wanneer de Bouwverordening zal behandeld worden, wordt geantwoord, dat er eerst een gecombi neerde vergadering van de raadsleden met mr. Hu dig zal moeten plaafs hebben. Na de gebruikelijke rondvraag wordt de ver gadering gesloten. Het Kruisverbond. Verleden week hield het Kruisverbond „St. Joan de Dooper" een goed bezochte vergadering in de Kleine Vereeniging. In zijn openingswoord spoorde de voorzitter de leden aan toch trouw ter vergadering te ko men. Twee nieuwe leden werden geïnstalleerd en door den voorzitter geluk gewenscht. Na voorlezing van enkele ingekomen stukken I bracht de heer P. van Bezu verslag uit van den op 7 Juni gehouden drankbestrijdersdag te Rot terdam, waarvoor hem den dank der vergade ring gewerd. De propagandaclub zal wederom met de Sobriëtas-almanak colporteeren. Aan de orde was de behandeling van den beschrijvingsbrief voor de 10de algemeene ver gadering, te houden op 9 November a.s. te den Haag. In de hoofdbestuursvacature Krijgsman zal de heer Bulter van Hillegom worden ge steund, terwijl voor de meeste amendementen op de statuten en reglement een vrij mandaat werd gegeven. Volgens mededeeling van den voorzitter zal op verzoek van den ZeerEerw. Heer Pastoor de WelEerw. Heer Violet als regisseur van de Too- neelvereeniging optreden. lïmutdbh. Onbestelbare stukken over de 2e helft del- maand October j.I.Brieven: Beiers Mej. N. Vlissingen, Rotterdam. Briefkaarten: M. v. Driel, Amsterdam; Mej. Kremer, Helder; E. Meier, Bladel; B. Neger Loosduinen; Jansja Pronk, Sclieveningen; P. Vieten, Amsterdam; M. Volger, Breda; S. Zandstra, één zonder adres; V. Grayman, België. Af sell e id v an H. SI egt karn p. We gens verhuizing naar de kom der gemeente heeft de heer H. Slegtkamp zijne functie neergelegd als voorzitter van de afd. IJ muiden van de Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingmaatschappij'.: (Gedurende 34 jaar, aus bijna zoolang ais IJmuiden oud is, maakte de heer Slegtkamp deel ui# van het dagelijksch bestuur der afd. IJmuiden, eerst als secretaris-penningmeester, de laatste 15 jaren als voorzitter. Aan het strand, waar hij woonde, ging zijn oog steeds over het materiaal en wie, zooals wij, meer malen getuigen mochten zijn van de oefe ningen, weten hoe puik alios in orde .was. En in tijden van nood waren hij en ook zijn huisgezin steeds op post. In dezen lan gen tijd hadden om en nabij IJmuiden 45 strandingen plaats. In 7 maal met de red dingboot en 1 maal met het wippertoestel werden 115 schipbreukelingen van allerlei nationaliteit gered. Bij zijn heengaan is de heer Slegtkamp door een deputatie uit het Hoofdbestuur, n.l. de heeren Jbr. W. Six, vice-voorzitter en H. de Booy, secretaris, een toepasselijke gra vure aangeboden, In een toespraak deden de heeren uitkomen, hoe noode men hem liet gaan en betuigden zij hem hun dank voor het vele, door hem voor do maatschappij ver richt. Een onderzeeër in het net. De schipper van den hier binnengekomen stoom trawler „Panadero IJ M 87" rapporteert Vrij dagavond half negen op de Noordzee de vol gende merkwaardige ontmoeting te hebban ga- had De „Panadero" was omstreeks dien tijd vis- schende. Plotseling Werd de trawler achter waarts getrokken. Zoo iets had men nog nooit meegemaakt. Wel als het net aan ean wrak vastraakt blijft de trawler stilliggen, maar achterwaarts wordt men toch nooit gelrokken. Spoedig helderde zich alles op. Het net kwam boven. Kort daarop ging een vuurpijl in de hoogte en bij het licht hiervan zag men den koepel van een onderzeeër. Op den trawler riep en schreeuwde men en be vreesd voor eenig ongeval, kapte men het geheele net af en de trawler stoomde zoo vlug mogelijk weg. Er stond heel wat zee. Wat er van den onderzeeër terecht is gekomen, weet men niet, ook niet van welke nationali teit hij was. Er stond' veel zee. Vermoedelijk heeft de onderzeeër het net in de schroef gekregen en zal dus hulpeloos ronddrijven. De schrik voor mijnen, onderzeeërs en dergelijke ont moetingen zat er evenwel te diep jp, dan dat de bemanning terugkeerde om te zien wat er gaande was. Voor de reederij betee- kent het verlies van net en toebehooren een schade van 6 a 700 gulden. Wie zal dat betalen Nader vernam een correspondent van bet „N. v. d'. D'.": dat een (andere) stoomtrawler bij de Haaks de befaamde „U 9" heeft; aan getroffen, onklaar geraakt door een trawl- nett Vi s ch van gs t in onveilig zeewa- ter. Onze correspondent meldt: Zondag kwamen hielr vier haringl'oggers binnen met vangsten van 16 tot 20 last. Een der loggers had al zijn visch gevangen in het door de Engelschen onveilig verklaarde zeegedeeftie. Wanneer schip en bemanning ten gronde ge gaan waren, was deze roekeloosheid zeer ze ker aan de visschers zelve te wijten ge weest. Al wordt juist iu dit onveilige ge deelte veel visch gevangen, moet toch het gevaar opwegen tegen het te behalen voordeel. Roo'd e-Kruis-ge bouw. Alhier is thans een derde Roode Kruisgebouw inge richt, in heb z.g, „Kopje". [Benoeming. De heer J. G. Ch'risÈi- aanse, civielingenieUr te Oegstgeest, is be noemd tot tijdelijk ingenieur vau den Rijks waterstaat bij de werken tot uitbreiding van de .Visschershaven alhier, WIJK AAN ZEE. R. R. Volksbond'. In de gehouden halfjaarlijksche vergadering van den R. K. Volksbond) in café de Zon, liet de opkomst der leden wel wat te wenschem over, als altijd was de ZeerEerw. Adviseur, Pastoor Floor, aanwezig, die blijk geeft, met de volksbonders mee te léven. Dit wordt ook zeer zeker ten hoogste ge waardeerd en mag voor de leden een voorbeeld zijn tier navolging om da vergaderingen trou wer bij te wonen' He# verloop van deze vergadering'__was zeer gezellig. Na opening der vergadering^ en voor lezing der notulen, werd een ingekomen schrij ven voorgelezen van „Herwonnen Levens kracht", R. K. Vereeniging ter bestrijding van tuberculose, waarin deze haar dank betuigde voer de ingekomen gelden van den gehouden bloemendag op 19 Juli. De op brengst was geweest f 70.42i/2. .Vorder deelden de dames, die dezen zo mer zoo hun bést hadden gedaan om gelden te verzamelen voor een Vaan, voor onzen Bond', de uitslag hiervan mede en het bleek dat er ongeveer f 60.was bijeengebracht voor dit doel. Hiervoor werd deze dames een passend woord van dank gebracht. De rekening van den penningmeester sloot mét een batig saldo van f 40,27i/2. Ook hem werd dank gebracht door den voorzitter voor zijn correcte boekhouding. Hierop volgde verkiezing voor „Hulp in Nood". Herkozen werden ae heeren W. Graa» pendaal en J. de Boer, en in plaats van den heer E. Snijders, dia voor, zijn functie had bedankt, werd de heer O. Stengs gekozen. Hiermede waren de punten van behandeling afgedaan doch deelde de voorzitter nog mede er Zondag 8 Nov. a.s. een propagandaverga- dering zal gehouden worden en als spreker zal optreden de heer H. Brouwer uit Hil versum. Deze vergadering is 'toegankelijk voor Rlie R. K. mannen, en zoowel den voorzitter als de ZeerEerw. Adviseur, spraken den wensch uit dtat zeer velen mochten opkomen om deze vergadering bij te wonen. Ten slotte werd den Directeur van onze zangvereeni- ging een insigne overhandigd voor de leden en een onderseheidingsinsigne voor den Di recteur met een woord van dank voor al hetgeen hij voor onzen bond gedaan heeft. R. K. mannen, en zoowel de voorzitter als voor een ieder, en wij mogen hopen dat op 8 November a.s. in de zaal van den heer J. de Boer, waar de vergadering zal gehou den worden, alle stoelen bezet zijn Vo et bal. De voetbalclub li. E. S. II. alhier, speelde gister voor de H. V. B. tegen Stormvogels IV van IJmuiden. Met „rust" had D. E. S. de leiding met 1—0. Stormvogels I|Y wist ook een punt te bemachtigen, doch een paar minuten voor „einde" maakte W. S. het 2e doelpunt voor D. E. S. II. De scheids rechter Tegel trad naar zin van beide par tijen op. ZAND VOORT. Benoeming. Door B. en W. is be noemd tot Adjunct-Commies ter Secretarie en tot klerk ten bureele van den Ambtenaar van den Burgerlijken Stand alhier de heer F. Kehrer, Ambtenaar ter Secretarie te Stad-Doetinchem. HAARLEMMERLIEDE C.A. Raadsvergadering. Zaterdagmorgen 10 uur vergaderde de Raad dezer gemeente, onder presidium van den burgemeester. Het aantal punten der agenda oorspronkelijk 17 in getal, is tot 25 stuks ge stegen. Afwezig ie de heer J. Cos met ken nisgeving. Na behandeling der ingekomen stukken wordt overgegaan tot de vaststelling der ge- meenterekening dienst 1913, in ontvangsten 44011.6914, uitgaven 44,892.5214, nadeel ig slot 880.83. De rekening wordt vastgesteld, evenals de rekening van het Burgerlijk Armbestum dienst 1913. In ontvangsten 7188.1314, uitga ven 6532.2714, batig slot 655.86, en het Le gaat Broekhuizen in ontvangsten 273.18. uitgaven 203.52, batig slot 69.66. Aangeboden wordt de gemeentebegrooting dienst 1915. Tot leden van de commissie van onderzoek worden benoemd de iheeren C. van Baren, S. P. Vink en M. van Warmerdam.' Het R. K. Patronaat te Halfweg vraagt vergunning tot ingebruikneming van een lo kaal der O. L. school aldaar. Dit wordt toegestaan onder de gewone voorwaarden; bovendien heeft thans ihet ge meentebestuur het recht de overeenkomst een dag te voren op te zeggen, indien zulks in het belang der gemeente wensehelijk wordt geacht. Hetzelfde wordt onder gelijke voorwaarden toegestaan aan de afd. Houtrijk en Polanen van de Holl. Mij. van Landbouw. De subsidie aan de Ambachtsschool te Haarlem over toet Jaar 1915 is reeds bij vroe ger raadsbesluit geregeld (per leerling). De woningbouwvereeniging Zwanenburg vraagt een voorschot van 70,000, voor bet bouwen van 28 arbeiderswoningen, hetwelk in een vorige vergadering was aangehouden. Besloten wordt met 91 stemmen een voor schot van 70,000 te verleen en (tegen stemde de heer Biesheuvel) en tevens met algemeene stemmen om aan H. M. de Koningin dit geld aan te vragen. Op voorstel van B. en W. wordt besloten om weder de 3 pereeelen land in de Uiter dijken, waarvan 1 Januari 1915 de buur ten einde loopt, publiek te verhuren. De ontslagaanvrage vau den heer H. S. Knoop Sr. als ambtenaar van den Burger!. Stand wordt aangehouden, als zijnde gesteld op ongezegeld papier. De dames Perry, C. vau Weizen, C. Blec- ker en de heeren B. J. Hartman. Kwantes, P. P. J. Bottelier, T. Henstra, A. Heilen en J. Schrijvers worden benoemd tot onderwij zend personeel voor het herhalingsonderwijs in deze gemeente, cursus 1914—1915. De heer L. J. Vallentgoed vraagt verhoo- giug zijner jaarwedde als gemeente-ontvan ger. Op voorstel van B. en W. wordt met alge meene stemmen besloten Gedeputeerde Sto ten een voorstel tot verhoogiug der jaarwed de met 100 te doen, ingaande 1 Jan. 1915. Ingekomen is een adres van de afdeelt ng Sloten van den Ned. R. K. Timmerlieden- hond. tot instelling van een gemeentelijk werkloozenfonds. B. en W. stellen "voor hierin niet te tre- FEUILLETO N. 2!) Indien de ellendelingen mijn spoor had den gevonden, dan waren zij reeds hier, ant woordde Virginie. En daar Maar denk aan het briefje, comtesse, viel de jonge vronw haar angstig in de rede, het briefje waarop dit huis is aangewezen, en dat de ongelukkige Robin in den zak had toen men hem vermoordde. Het gepeupel heeft het lijk zeker geplunderd en als 't het papier vindt kom, comtesse, trek eenige van mijn kleeren aan, ik ben kleiner .dan gij, maar het zal toch wel gaan. Mochten de sansculotten hier komen, dan zal deze klee ding u beschermen, want het gepeupel meent een boerin gezien te hebben, en men zal u niet herkennen. Zeer waar, merkte Cherubini op. Maar heeft u niemand op de trap gezien? De por tier zwijgt, dat weet ik. maar Niemand heeft mij gezien, verzekerde Virginie; dc portier was ingesluimerd toen ik het huis binnensloop; ik wekte hem niet, ik klopte aan geen enkele deur. mijn gevoel, dat aan de redding van Léon gelooft, deed mij den weg naar u vinden. Dan volg mij, zeide Cecile. Eerst als ge u verkleed hebt, dan kunt go eenige rnët ne men, welke gij zoozeer noodig hebt. De bezorgde jonge vrouw nam de bleeke comtesse de Beaumont bij de hand en ging met haar in een andere kamer. DE VIOOLSPELERS DER SANSCU LOTTEN. i Oherubini begon bezorgd de kamer op en meer te loopen. I Hij had het beklemmend voorgevoel, dat de zaak der comtesse niet alleen haar, maar ook Cécile en hem noodlottig zou worden. Maar deze bezorgdheid kon niets aan zijn besluit veranderen, dat hij ten opzichte van Virginie genomen had. Hij was haar te zeer verplicht om haar in dezen nood alleen te laten. En Cécile was het daarin, evenals in alles, volkomen met hem eens; hij had het onloo chenbaar bewijs daarvan gezien en twijfelde dan ook geen oogenblik aan hare toestem ming. Nu was het zaak aan d© gevaren te denken, welke hen konden bedreigen. Maar wat te doen om in het belang der comtesse werkzaam té zijn, zonder alles op bet spel te zetten en aldus allen ten gronde te doen gaan? De componist liep denkend een kwartier de kamer op en neer, toen bij eensklaps bleef stilstaan om te luisteren. Van de straat hoorde hij een woest ge schreeuw. Het was in die dagen weliswaar niet iets vreemds voor het Parijsche oor, want het gestommel dat Oherubini hoorde, was het ratelen der karren, die de veroor deelden naar het schavot voerden. Dezen waren altijd omgeven door benden onmenschelijke sansculotten en vrouwsperso nen uit het volk, die de ongelukkigen na schreeuwden en bespotten. Dit ontzettend transport had men reeds zoo dikwijls gezien, dat zelfs degenen, die vreezen moesten, dat men ook hen eerstdaags op de karren zou vervoeren, er niet meer voor schrikten, Toch verschrok de componist toen hij het geratel hoorde. Hetzelfde transport, waarin Oherubini onder de slachtoffers vrienden en bekenden had gezien en welker vertrek van de conciergerie door de een of andere om standigheid vertraagd was geworden, kwam nu langs zijn deur. Hij waagde het niet naar het raam te gaan om hen, die hij hoogachtte een laatsten groet toe te werpen. Hij vouwde de handen en bad voor het zielenheil der arme slachtoffers. Nauwelijks had hij het korte maar vurige gebed, geëindigd», of op de buitendeur van, zijn huis donderden geweldige slagen. Cherubini verschrok, want hij vermoedde dat dit kloppen het ongeluk aankondigde dat door Cécile voorspeld was. Maar hij was een man in den vollen zin van het woord, en begrijpende dat hij het volgen de oogenblik al zijn energie en zelfbeheer- sching noodig had, herstelde hij ziek Alvorens hij naar de voorkamer kon gaan om te vernemen wat het geraas beteekende, kwam de oude Marion zoo bleek als een lijk en handenwringend naar binnen gestormd. Meester, stamelde zij, wij zijn verlorenl Op de trap staan wilde woeste kerels sans culotten ik zag hen door het keukenraam en herkende ze aan hun roode mutsen 1 Een gedeelte van het gepeupel komt naar boven, hierheen. Hoor maar, zij beproeven reeds met hun bijlen de deur te verbrijzelen. Aeli, mijn heer, wat zal er gebeuren, wat moeten wij doen?.... Daar het volk toegelaten wil worden, laat hen binnen, antwoordde Cherubini kalm. Maar denk toch, dat zij ons zullen ver moorden en.... Waarom ons verzetten, Marion? Bieden wij tegenweer, dan maken wii de zaak nog erger. Maak open. Men zal u geen kwaad doen. Wat mij aangaat.... Maar u en uwe vrouw! Als ge niet opendoet, dan zal ik.... Ik ga reeds! De bevende oude verliet het vertrek. Eenige oogenblikken later werd de buiten deur woest opengestooten, er weerklonk ge schreeuw, wapengekletter en ruw gelach. Daarna, werd de huiskamer geopend en zes verwilderde kerels drongen naar binnen. Zij waren van het hoofd tot de voeten ge wapend en droegen de pkrygische muts. Deze ruwe kerels, op wier gelaatstrekken alle wreede hartstochten lagen uitgedrukt, bleven echter aarzelend staan toen Cheru bini ben met een gebiedend gebaar tegemoet kwam en zeide; Wat wilt ge burgers? Een der sansculotten, een gespierde, reus achtige kerel, die de aanvoerder dezer horde scheen te zijn, wierp het hoofd in den nek en antwoordde barsch Wat wij willen? Wij zijn bezig het ge heele huis te doorzoeken, van hoven tot on der, en daarom moeten wii ook uw nest door zoeken,. burger. En met, welk recht dringt ge de woning van een vreedzaam burger binnen? vroeg Cherubini verder. De sanseulot lachte tergend. Met welk recht? Hoort ge jongens?.. Met welk recht? Allen harstten in een luid gelach uit De reus wierp daarna den componist een dreigenden blik toe ên vervolgde: Met welk recht? Wat bedoelt ge daar mede? (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 2