DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. De oorlog. IJzersterke Schooliaarzen. P. W. TWEEHUIJSEN, TELEGRAMMEN. Kindwhuiaweai 89-3f-339 HaaHem intercommunaal Telefoonnummer I426. 4 Haartemsche Ailedagjes No. 1469. bubsdag 3 november 2914 48ste Jaargang Ko« 181? ABONNEMENTSPRIJS»? Per 8 mannaen voor Haarlem Voor dn plaatsen, waar eon agent fe Bevestigd (KoW der gemj US Voor de overigs plantsan in Nederland franco per port 180 Afzonderlijke rrammer» ®0® Bureaux van Hedaoiia mm A&lusinisfratie PRIJS DER ADVERTENTIëNi Van 6 regels 60 eent (contant 50 eent). Iedere regel meer 10 eè> Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 et per regeL Buitenl 20 ot Dienstaanbiedingen 25 et (0 regels), driemaal voor 50 ct contant). AGENDA 4 November. Oude Halsmuseum P-andpoort Gebouw St, Bavo R- K Volksbond Hikl ebrand-ten toonstelling van 10—4 uur. Vergadering Blockers. Vergadering Kleer- Bisschoppelijk Museum Jan&straat makers. Steuncomité van IVi9 uur. 79 geopend eiken dag van 10 5 uur tegen St Vincentius-bihliotheek N. Groen- betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zater- markt 's avonds van 7H—9 uur geopend. dagen en R. K. feestdagen. OVERZICHT. Daar moet óf aan de eene óf aan de andere zijde der officieele berichtgeving omtrent de krijgsverrichtingen in Z. W Belgiëgelo gen worden Men zou het misschien zóó kunnen uitleggen, dat de eene of de andere partij in de communi- qué's den toestand van een paar dagen geleden schetst en er niet bij-zet wat sedert dien is ver anderd, maar zelfs dan dekken de berichten elkaar niet. De Franschen vertellen: „wij zijn vooruitge drongen tusschen Dixmuiden en de Lijs." Dat is natuurlijk uiterst vaag: de afstand Dixmui den tot de Lijs bedraagt ongeveer zooveel als van Nieuwpoort, waar nu gevochten wordt, tot de Hollandsche grens: Yperen ligt zoowat pre cies in het midden. Doch de Duitsche bericht geving zegt dat juist bij Yperen de Duitschers belangrijk zijn vooruitgedrongen, daar zij al daar het plaatsje Messines, dat 8 K.M. zuide lijk ligt, hebben bezet. Men ziet, dat klopt niet. Eén oplossing daarvan kunnen wij natuurlijk niet geven. Opgemerkt moet worden, dat als de Duitsche berichten, die de plaatsnamen érbij noemen, juist zijn, de Duitschers veel verder zuidelijk staan dan 'de Fransche en Engelsche berichten doen gelooven. Want men kan niet aannemen dat in dezen woedenden krijg één punt ver vooruit van de linie zal worden bezet. We lezen uit het Duitsche bericht óók, dat 26 wrlogsschepen aan de actie bij Nieuwpoort meedoen! De mededeeling, dat dit geschiedt, „zonder schade in de Duitsche linies te veroor zaken" lijkt wel wat èrg ongeloofelijk! Een Duitsch telegram zegt, dat het slagschip „Ve nerable" naar Dover met groote schade is te ruggekeerd. Wat' Rijssel betreftbier schijnt hevig te wor den gevochten en de verbondenen schijnen er op te rekenen dat zij de stad weer zullen heroveren. Zoo leggen wij althans het Reuterbericht uit Londen uit, dat niet door eenig officieel bericht is bevestigd. Wat zal die mooie stad gehavend zijn Van het strijdtooneel in het Oosten is het nieuws onbeteekenendmen is in Polen blijk baar nog aan het troepen-regelen na den Duit- schen tegenslag, en in Galicië worden voorbe reidingen getroffen voor een nieuwen slag. Wat Turkije betreft, hierover spreken wij hier- Mtder in een afzonderlijk artikeltje. IN Z.-W. BELGJe. Heel betrouwbare berichten, wat daar nu eigenlijk in dat kleine hoekje van Z. W. België gebeurt, hebben we niet. Wel wordt algemeen aangenomen, dat de Duit schers liet er erg kwaad hebben, doch de Duitsche berichten stellen steeds maar voor dat. ze ondanks dat terrein winnen. De Engelschen echter schrijven precies an dersom. Hier is b.v. een verhaal van Ashton, do correspondent van de Daily News in Noord- Frankrijk, die weer seint dat Rijssel door de bondgenooten bezet is en verder verwacht, dat de Duitschers nu wel reeds met pak en zak uit Brugge, waar zij slechts op liet toeken daartoe wachtende waren, zullen zijn weg getrokken Natuurlijk, 'laten we hot verhaal voor 's man rekening. Iiij zegt o.m. dat de hoofdmacht van den vijand den bondgenooten het vlakke ge bied ten noorden- van Zinepezoele betwist, een gebied dat besproeid wordt door vijf ri viertjes. Men voorziet echter, voegt- bij daar- aan toe, dat de 'Duitschers zich hier slecht» tijdelijk staande zullen kunnen houden: „Zondag werd er weer hard gevochten. Be Duitschers hadden, zich verschanst in de bosschen rondom Zonnebeke (oostelijk van lYpcren), waar zij vele boomen hadden om gehouwen en op elkaar gestapeld, terwijl zij hun machinegeweren gemaskeerd hadden met nu dooi den herfst vergeeld gebladerte. Wij hebben, zoo gaat hij verder, deze bos schen weer ©n nog eens weer met geschut en geweervuur aangevallen, geholpen door Üo listen van de guerilla.tak tiek, waarmede do Indische troepen zoo vertrouwd zijn. „Een gepantserde trein werd van Yperen uit langs den spoorweg naar Rosèseiare (Roulers) gezonden en Leed om het uur langs jden zoom van het bosch, waar reen den Duit schers veel verliezen toebracht, De vijand, ISie grootan moed aan den dag legt, heeft men Wlerlai listen den trein pogen af te snijden «té. den spoorweg te vernielen, doch tot dusver Waagde hij daarin niet. V .„Dé vooruitgeschoven stollingen' in hot sommige van deze schermutselingen hebben de bondgenooten vele gevangenen gemaakt en een paar kanonnen vermeesterd. „De Duitsche cavalerie heeft niet veel kun nen uitrichten en vertoont teekenen van de moralisatie, zegt deze Engelschman. „Do strijd in deze boschachtige streek is hevig en verwoed. Hij duurt nu drie dagen achtereen en zal wellicht nog een week lang worden voortgezet. De Duitschers zijn. als konijnen in (hun holen. Als onze fretten hen uit éen daarvan opjagen, vludhten zij dadelijk in een ander en zoo wordt het spellet-ja voortgezet, „De vloot mengde haar stem gisterenmorgen opnieuw in het luidruchtige koor en bombar deerde de kust tussc-hen Nieuwpoort. en Oos tende. „In den afgeloopen nacht hebben de bond genooten bij' helderen maneschijn en koud weer opnieuw terrein gewonnen in korte, vin nige schermutselingen, waarin de goerkha's zioh hebben onderscheiden." Wat. in. dit verhaal juist is, kunnen wij na tuurlijk niet beoordeelen. Zeker is het, dat de stemming die hier door den Engelschen corres pondent tot uitdrukking wordt gebracht, die is van allen welke op het gevechtsterrein of daar omtrent vertoeven. Ook onder de Duitschers is minder bravoeur, dan ha den roes van den geslaagden stormloop op Vlaanderen. De gezichten staan gespannen en strak. Voortdurend ook hooren ze schieten. De vijand is dus nog niet, weg! Hij houdt zelfs dichtbij stand. Misschien tengevolge van deze zwaar geladen atmosfeer zijn, nu alle samenscholingen van meer dan drie personen verboden. Op het sta tionsplein mag niemand het station naderen En van uit het station ströómt- het al maar gewonden. Roode Kruis-auto's staan in lange rij op de markt-, en rijden af en aan. Een hand wijzer in een stjjle straat wijst naar: „das Marine Fekl-Lazaret." En zoo zijn er reel geïm proviseerde hospitalen De Duitschers, ook de kranige Duitsche of ficieren, zijn. wat gedrukt. Ik zat in: een res taurant, Twee officieren passeerden. Een stoot te mijn paraplu om. „Macht nichts" zei ik, haar oprapende. Maar hij: „Wir sind doch Deut sche". Zoo mat kwam het er uit, alsof hij zeg gen wou: van ons verwacht de werold niet beter. En alsof die onderstelde vooringenomen heid van de heele wereld tegen zijn volk hem zwaar drukto op de ziel. Ja, het is waar. De kanonnen donderen. Hoel een wereld staat tegenover de Duitsche legérs. Nu hier het Engelsche scheepsgeschut. En ginds In Polen de Russische millioonon. En in Frankrijk is 'Joffre glimlachend bezig met, „knabbelen" aan hun nog. wel groote loger- macht, maar die toch nn niet veel grooter meer kan worden. Is het wonder dat sommige naden kende Duitsche officieren de mogelijkheid gaan inzien dat het veroverde België hun zou worden tot een muizeval? Straks als ze mochten ver liezen dan komt niemand er meer uit, „Ons graf is hier," zei er een lot een Belg. „Maar de Belgen zullen er onder lijden." Vandaax' wellicht dat nog altijd de onrust vele Belgen weerhoudt om rustig-naar hun toch rustige land terug te gaan. DE NEUTRALITEIT VAN ITALIë Het blijkt, dat liet aftreden van het Italiaan- sche ministerie niet .samenhangt met oneenig- held over" den oorlog. De minister van finan ciën Rubini achtte 200 h 300 millioen aan nieu we belastingen noodig voor bestrijding van de militaire uitgaven. Zijn collega's vonden het oogenblik hiervoor echter niet gunstig. Het „.Giornale" verwacht dat Salandra met de vor- niiug van ren nieuw ministerie belast zal wor den. De Italiaansche marinecourant L'Aero Marit- iimo van 24 Oct. schrijft aan het slot van een reeks artikelen over de geschiedenis en het wezen van het Drievoudig Verbond: „Wij kunnen te genover het reusachtige conflict, waarin onze bondgenooten betrokken zijn, neutraal blijven. Maar wij hebben niet het recht nog verder te gaan, Een aan val op Oostenrijk be teekent een aanval, op Duitsch land, want liet lot der beide landen is ten goede, en ten kwade verbondeti. De naties zoo goéd als de enkelingen leven niet .van brood alleen, maar ook van redelijkheid en waardigheid. Alleen verraders overvallen 'den vriend, wien zij gisteren de hand hebben get drukt. En niets anders zou het zijn, als Italië zijn bondgenooten in den rug ging aanvallen, alleen, omdat zijn voordeel dat raadt. De groote strijd is nog niet afgeloopen, maar hoe hij ook moge uitvallen, nooit zal Italië zich laf of ge meen gedragen. Onze rechten, daaraan valt niet te twijfelen, zullen vroeger of later erkend wor den, omdat de door het lot bepaalde gang van zaken tot hun erkenning leiden moet. Maar nooit of nimmer mag het in de geschiedenis heeten, dat de Italianen van de 20ste eeuw een schan delijke daad voor een Machiavellistisch mees terstuk hebben verklaard," WAT DOET TURKIJE? Het is niet duidelijk, wat Turkije nu eigenlijk doet en doen zal! De Fransche, Engelsche, Russische en Ser vische gezanten zijn uit Konstantinopel vertrok ken, er is druk gevochten in de Zwarte Zee, - er worden manifestaties gehouden in Weenen en Berlijn, Engeland valt aan op de kust van .Klein-Aziëen daar komt vanmorgen een Reuter-telegram uit Londen heel laconiek vertellen, dat de Turksche grootvizier z'n excu ses heeft aangeboden! Terwijl Jong-Turksche kranten als de „Ta- min" naar berichten uit Berlijn, verzeke ren dat er nog geen reden is om oorlog te gaan voeren!Als Rusland voor zijn aanval ex cuus maakt/is er misschien nog wel eenige katos om tot overeenstemming te komen. Daar begrijpen wij nu letterlijk niets van! Dat de „bondgenooten" Frankrijk, Enge land eu Rusland niet gaarne zullen zien dat Turkije de groote macht van het Mahomedanis- me in beweging zet, is te begrijpen. Die zullen wel alles in het werk stellen om den Turk te paaien. Maar dat deze terug kan, na den aan val op de Russische vloot en alles wat er ge beurd is, begrijpen we toch niet. Waarschijnlijk wil de Turk, op zijn gewone wijs, tijd winnen, en de zaak rekken, terwijl hij alles in gereedheid brengt. DE DUITSCHERS EN HUN VIJANDEN. In het „Berl. Tagéblatt" bespreekt Werner Sombart de vijanden van Duitscnland en zegt dan: „Tegenover de Franschen voelen we wel allerminst tegenzin, laat staan haat. In waar heid" hebben wij absoluut niets tegen de Fran schen, doch zij Hebben veel tegen ons. Wij eeren en achten ze als ridderlijke vijanden. Ja, met de heldhaftige Franschen voelen wij als het ware iets als het medelijden, dat men met een ernstig aangeschoten edel wild voelt. Maar ook tegen Rusland heerscht biL ons volk geen eigenlijke haat. Doch met de Engelschen is dat iets geheel anders. Wij zien in Engeland onzen vijand, wij voeren den oorlog tegen Engeland en wij zullen den oorlog niet als afgeloopen beschou wen, zoolang niet Engeland verpletterd fs." HULP UIT AMERIKA AAN DE HONGERENDE BELGEN John D. Rockefeller Jr., president van de J o ck ef el 1 er -Stichting, hoeft bekend gemaakt dat die stichting zoo noodig millloenen dollars zal beschikbaar stellen voor de leniging van den nood der met-combattanten in landen, die in den oorlog betrokken zijn. De Rockefeller-aticliting heeft maatregelen getroffen om binnen enkele dagen een com missie naar Europa te zenden, om de geteis terde landen te bezoeken en verslag uit te bren gen over de toestanden. Voorzitter van doze commissie is Wickliffe Rose, directeur-gene raal van de Internationale Hygiënische com missie. De R. 8. heeft voor dadelijk hulpbetoon aan de Belgen hot stoomschip Massapequa gechar terd, dat Donderdag a.s met 4000 ton voorra den naar Rotterdam vertrekt. Do voorraden aan boord zijn geconsigneerd aan de Ameri ka a nsohe consuls. Do Massapequa is bet grootste neutrale schip, dat in de NeW-Yorksche havèn'beschik baar was. Alle diplomatieke stappen, die voor oen veilige aflevering van do goederen noodig waren, zijn bezorgd door den Amerikaanschen gezant te Londen, Pago. Deze had op oen telc. grafisch verzool: om inlichtingen van do R S. oen beschrijving gezonden van den dringen den nood, waarin de Belgen verkeeren. Dezen zullen meldde. Page -nog gedurende 7 of 8 maanden geholpen moeten worden met 1,000,000 pd.st. 's mHands, wil hongersnood worden voorkomen. De lading van de Massapequa zal bestaan uit 285,000 vaten moei, 14,000 pakken rijst (van 100 pond elk), 8000 zakken boonen (van 200 pond elk) en 1000 kisten met spek (van 100 pond.) De Britsche consul te New-York beeft ver zekerd, dat hot transport van deze voorraden, die uitsluitend bestemd zijn voor do met-com battanten, niet zal worden vertraagd. DE COMMANDAN T DER ..EM DEN." Naar aanleiding van de jongste daad der „Embden," het in dón grond, boren van een Russische» kruiser en oen Frahsclmn torpe dojager, schrijn.. L: Persia's in het „Berl. TagebJ.Dó ..Emlnlvn." is steeds in de weer zich te verzekeren van de onvrijwillige bewon dering' van Duitschland's vijanden. Dat blijkt inderdaad uit de Britsche pers en uit de Times- deskundige verbazing over het feit dat men de „Embden," dank zij de vierde looze rookpijp, voor een Japanscho kruiser kon houden, daa'r de kleinste Japansclia kruiser met 4 rookpijpen minstens tweemaal zoo groot is als - de „Embden." De naam van den commandant ia Karl von Muller, een man van even in de veertig, die pas in Maart van dit jaar „Fregatten-kapi- tiin" geworden was. Pesius die hem uit zijn eigen diensttijd lieeft gekend, zegt. dat de merkwaardigste eigenschap van Von Miiller is de absolute koel bloedigheid, die hem nooit verlaat, benevens de vindingrijkheid, waarmede hij middelen vond om zijn doel te bereiken. Aan boord van de „Embden" is ook een Hohenzollern, nJL prins Frans Jozef. KSnTE BEBICHTEB. Duitsche deserteurs. Er loopen allerlei ver halen over groote troepen Duitsche deser teurs in het Z. W. van België. Een betrouw baar bericli't uit Sluis zegt nu evenwel, dat er in dezen heelen tijd zes, zegge, zes Duitscihe soldaten de Nederlandsche grens zijn over gekomen Drie hunner gaven ronduit te ken nen, dat zij er genoeg van hadden, dat het voor hen niet- uieor een oorlog, maar oen slachting beteekende. Twee anderen vertel den, dat. zij verdwaald waren, maar bloken toch wel ingenomen met hunne eigen ver gissing. Eén echter bleek werkelijk misleid te zijn door een onjuiste vvegwijzing van bur gers, die hem op zijn vraag waar Brugge lag 't was avond de Hollandsche grens 'had den gewezen. Deze man, die bovendien dienst deed ale courier, word in de'gelegenheid ge steld terug te keeren. Tegenspraak. Het bericht in de Times, vol gons hetwelk Duitsche generaals het opper bevel -over het Oostenrijk-Hongaar,sehe leger op zich zouden genomen hebben, is- volgens een officieel bericht uit Weenen, totaal valsdh. Eveneens een bericht van hetzelfde blad, als zou generaal. Conrad von Hoetzen- dorf zijn ontslag genomen hebben. Een Nederlander onderscheiden. Naar men mededeelt, is aan jhr. P. J. R. Bendorp, rit meester bij bet 14e ulanenreginieui, het ijze ren kruis verleend wegens betoonde dapper heid. Jhr. Bendorp is Nederlander, die zich met toestemming der Koningin in vreemden krijgsdienst heeft begeven. De Russische jodenhaat. Aan de Frankf. Ztg. wordt gemeldt uit Konstantinopel, dat de Eugelselhe en Fransche belangen daar tor stede zijn toevertrouwd aan den Amorikaan- echen, de Russische daarentegen aan den Ita- llaansoh'en gezant, en wel omdat de Atneri- kaansche gezant Morgentau een Jood is!.... Zijn eigen graï gegraven! De nabestaanden te Weenen van een öostenrijksch soldaat, die in Galicië bad gevochten, kregen een kaart van dezen soldaat. Maar deze was zoo onvoor zichtig geweest op een briefkaart naar liuls te schrijven, dat Ihiet met de Oostenrijkers in Galicië niet goed ging en hij voor ziolh er niet rouwig om zou zijn, indien hii door de Russen krijgsgevangen 'werd gemaakt, De familieleden van den soldaat vonden op de keerzijde van de kaart de aanteekening: „Doodgeschoten op vonnis van den krijgs raad". Onderscheiding. De heer Krupp van Boh- len en cl® president der Duitsohe Rijksbank zijn door de hoogesckool van Bouu tot doc toren b onoris ca us a in 'de ■wijsbegeerte benoemd. BARTELJüHISSTRAAT 27 TELEFOON 1770. ONTWIKKELING VOOR WERKLOOZEN. Gelegenheid te bieden aan werkloozen tot ontwikkeling en ontspanning is een mooie zaak, waaraan natuurlijk gaarne ook onze katholieken hunne medewerking zullen ver- 1 een enmits echter niets worde onderno men strijdig met onze katholieke beginselen, De hier opgerichte plaatselijke commissie voor ontwikkeling en ontspanning aan werk loozen schijnt daartoe niet eenige waarborg te bieden. Ter oprichtingsvergadering was niet genoodigd het bestuur van onzen Volks bond. Maar wel, waven 't zooals de beer Klein gisterenavond op de vergadering van den Bond mededeelde, onze tegenstanders, dia dan ook in grooten getale aanwezig waren en zicli dioden gelden. Met welke gedachten ze heziekl waren bleek wel hieruit, dat men spijt uitdrukte, dat hier niet is een openbare leeszaal... Ook andere christelijke vereenigingen wa ren, naar wc vernamen, niet ter opricMings vergadering gevraagd vertegenwoordigd i zijn. En dat, hoewel ze wel een circulaire had den ontvangen van 't Bestuur der Nat. Ver eeniging tegen werkloosheid, met verzoek or medewerking te verleen en, wanneer die doo den voorzitter van 't Plaatselijk Steuncomil wordt verzocht 't Geen zeer zeker niet in den haak is! Ech ter, daardoor zijn nu onze katholieke verecni gingen in staat zelfstandig iets te doen voo ontwikkeling van werkloozen. maar dan ge heel in de lijn onzer beginselen. De heer Klein wekte daartoe op en gelij vanzelf spreekt, 't Bestuur van den Volks bond gevoelde daar veel voor. In samenwerking o.m. met de Katholieke Sociale Actie en met den Volkszang zal me: heel wat kunnen ondernemen! En wij kunnen dan 'onze eigen begins©lei' handhaven. Op die wijze kan iets ten nuth van velen worden gedaan. Hopen we daarom, dat men onzerzijds.dez zaak krachtig zelfstandig zal aanpakken. FRANSCHE BERICHTEN. PARIJS, 2 November Het communiqué van 3 uur zegt volgens Reuter: Op onzen linkervleugel hebben do Duitsche aanvallen gisteren met dezelfde hevigheid voort geduurd in België ea het Noorden van Frank rijk. Wii zijn voor uitgedrongen tusschen Dix muiden en do Lys. De vijand beproefde zon der succes een krachtigen aanval op de voor steden van Arras, alsook op Lihons en Ito Quesnoy. In het Aisne-gebled zijn wij een weinig voor waarts gedrongen in de richting van Traoy-le- val, ten Noordon van het Aigle-woud, alsook in zekere gedeelte op den rechter Aisne-oever. Tusschen dit woud en Soissons is de aanval op onze troepen, welke de hoogten op den rechter Aisne-oever bezetten, in gelijks mislukt. Een opleving van de activiteit der zware vij andelijke artillerie is gisteren geconstateerd ia de streek van Reims, tusschen Argonne en de Maas en op de hoogten van de Maas. In de Vogezen hebben wij de hoogten her overd, welke Samc-Mnrie beheersohen. In do streek van Ban de Sapt zijn wp voor- uitgerukt. RIJSSEL NU GENOMEN? LONDEN, 2 November. Renter's speciale cor respondent in Noord-Oost-Frankrijk meldt, dat volgens in het Belgisch hoofdkwartier ontvan gen mededeeling, Rijssel weder in handen der verbondenen is. Hot schijnt nochtans, dat niemand de stad mag binnenkomen, daar de positie nog twijfel achtig is 1 DUITSCHE MEDEDEELENDEN. BERLIJN, 2 Nov. (S.-c-orr.) De gevechten aan de Belgische kust ontwikkelen zich ver dér ten gunste der Duitsche troepen; Liet w~ gen knooppunt Messines, 8 kilometer van Ype ren, is in Duitsche (handeu. Ook in de Argonnen winnen de Dnitsehèisj terrein. Van hooge militaire zijde vernemen wij. dat de Duitsche operaties zich volgens pro gram afwikkelen en de zege der Duitschei op den rechtervleugel, op» welk punt de ver bondenen alle volkenrassen der narde hebben snamgetrokken, niet meer tegen te boiitlen is Terwijl de Engelschen de Indische troepen, op het geheei© frontverdoelen, zenden d Franschen hunne zwarte en gekleurde vol kerenseharen in gesloten kolonnes te velde ten noorden van Atrecht werd een kersverse! op het slagveld gearriveerd bataljon Sen gal negers volkomen vernietigd. Het kanongebulder der 26 Engelsche oor logsscbepen, die in don loop der laatste wee' tegen de Duitsche stellingen zonder succ hun vuur afgaven, is onbeschrijflijk: onge veer elke seconde dondert een schot, zond schade in de Duitsche linies te veroorzak IN TURKIJE. KONSTANTINOPEL, 31 Oct. Hcdonavon 10 uur werd door de haven-autoriteiten bes! gelegd op het Russische s.s. „Iiwaljewo 01 ga", van de Russische Stooinvaavtmaalsch.i}* pijop het schip werd de Turksche vlag g*> hesehen en een Turksche bemanning aan boord gebracht. ENGELAND VALT AAN. KONSTANTINOPEL, 2 Nov. Volgens loof waardige berichten liep de Engelsch- Fransche vloot gisterenmorgen de Golf v Tscheme in Kiein-Azië binnen, waar een kleine Turksche kanonneerboot „Burakreis' en het s.s. „Kinali AgU" werden aangew len. De corn man da'n? van de „Burakreis" bracht het schip „Kiuali Aga" tot zinken, oio het niet door den vijand te laten vernielen en liet daarna de kanonneerboot in #de inch. vliegen. RUSLAND EN TURKIJE. Konstantinopel, 2 Nov, De omoi en de matrozen van het Russische mijnen schip „Pruth" hebben erkend, dat de „Pr uth* mét mijnen geladen was. De officieren en do bezetting van 'de „Pruik' voeren vroeger op het Russische stationaech „Oonstantinopel" en zijn in 'de wateren vr den Bosphorus volkomen vertrouwd. De „Pruth" vertrok mefc dé Russische vl in duidelijke richting om voor den mond den Bosphorus mijnen te zaaien, het klei na in ae üwa'ffe 2ee kruisende Turksche escadc r O' •tiii&i, 4 In Brugge, zoo schrijft een briefschijver aan do N. O. bijvoorbeeld: in Brugge was de stem ming ook minder, fleurig dan veertien dagen geleden. Men kan het den burgers aanzien, dat zij met een verbitterd hart de vreemde over- hoersehors in hun midden zien. Een zei er: Je kunt geen stap buiten doen of .ie ziet »e weer, en dat doet pijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 1