lilt Mil's Mrfetafc üe Oorlog. BINNENLAND. BericMsü reels geplaatst ii nze vorige oplage. MOMS NT DEI liiTI UIT DE ZAANSTREEK. Sociale Berichten. STADSNIEUWS. aan te vallen, en de Turksche hoofdvloot, als iij Ie kuip zou snellen, door mijnen te vernie ten. De Turksche vloot bemerkte het Russische aiijnensehip en de torpedobooten tijdig1 en orachfc de „Prnth" tot zinken. Vijf Russische officieren werden gered, onder wie een fre- jattenkapitein. De gevangenen zijn naar Is- nid gebracht. - SERVIë DOET MEDE. KON STAK ÏINOPEL, 2 November. Het Ser vische gezantschap heeft het Servische wapen .an het gezantschapsgebouw verwijderd. De Servische gezant zal hedenavond of morgen Vertrekken. MANIFESTATIES VOOR TERKIJE. V EEN EN, 2 November. Zondag zijn hier ter itede sympathiebetoogingen voor Turkije ge houden. Een menigte van duizend menschen hi'ok met Turksche, Oostenrijksche en Duitsehe daggen naar de Turksche ambassade. Hier werd stormachtig voor Turkije gejuicht. Toen de secretaris van de aihbassade zich 'vertoonde,' lield een van de deelnemers een toespraak, ivelke door den secretaris in het Duitsch be antwoord werd. Luide uitroepen voor het wel- •ijn van Turkije, de bevrijding van Egypte en het succes van de boudgenooten volgden op de woorden van den Turksehen diplomaat. GENERAAL YON MOLTKE. BERLIJN, 2 November. (W. B.) De chef van Jen generalen staf van het veldleger, geueraal- iverste Von Moltke, over wiens ziekte onlangs rericht werd, heeft voor zijn volledig herstel ten speeiafen verloftijd noodig. De keizer stelde hem tot dit doel het slot in Homburg ter be- ichikking, Von Moltke begaf zieh den 2den November daarheen. Zijn taak wordt, evenals to-; nu toe waargenomen door den minister van oorlog, generaaHuitenant Von Falkenhayn. DE OORLOOS LEEN' IN G. Een ontwerp voor een uit te schrijven lee- ning zal waarschijnlijk ongevlrer half No vember de Kamer bereiken. Vernomen wordt, dat de nieuw uit te schrij ven leening gesteld blijft op 250 millioen gulden. DE DEPARTEMENTEN VAN FINANTÏëN EN VAN LANDBOUW ENZ. stek no. 258 bevat een Kon. besluit, waar bij is goedgevonden en verstaan, voorbetixou- lens wettelijke voorziening: met ingang van 15 November 1914 de zorg voor de uitvoering van de Ongevallenwet 1901, de Radenwet, de Ziektewet, de Invaliditeitswet en de Beurs wet 1914, alsmede van de uit die wetten voortgevloeide Koninklijke hesluiten, voor zooveel het Departement van Landbouw, Nij verheid en Handel bij die uitvoering betrok ken is, over te brengen van dat Departement naar dat van Financiën; met dien verstande. Jat de zorg voor de uitvoering van de begroo- tingswetten voor de dienstjaren 1913 en 1914 voor zoover deze op bovengenoemde wetten en besluiten betrekking hebben, voorloopig blijft berusten bij het Departement van Land bouw, Nijverheid en Handel. DE TOESTAND TE LEUVEN. De heer H. W. Rutgers, directeur der wa terleiding te Leuven, die ontlangs, na zijn vlucht naar on-s land, aldaar terugkeerde, om de verwoeste of onbruikbaar geraakte gedeelten der leiding in orde te brengen en wiens vrouw en kinderen, benevens het jeugdig dienstmeisje van daar, dat mede was gevlucht, zieh nog bij familie te Tiel bevin den is dezer dagen weder voor korten tijd, wegens familieomstandigheden, in ons land geweest. Volgens zijn mededeeling is de toestand te Leuven thans zeer rustig en een en ander weer vrij geregeld. Wanneer nn de vele nog afwezige inwoners maar terugkeerden en een begin maakten ook met het weder herstellen of doen opbouwen der verwoeste woningen en andere gebouwen, zou de toestand spoedig vrij normaal zijn, al zal er natuurlijk nog veel te doen zijn, vooraleer het wederom zal zijn alsvóór den oorlog. Van den vijand is weinig meer te bemerken, althans in die omgeving. VLUCRTELINGENK AMP. Naar men verneemt zal Ihet vluchtelingen- ka nu», dat thans te Oldehroek is gevestigd, naar een terrein aan den Eperweg te Nuns- peet worden overgebracht. Er zullen voor loopig 2000 vluchtelingen worden opgenomen. Een villa zal als hospitaal worden ingericht. De. regeeringscommissaris en zijn staf zul len evenals de officieren, die met de bewa king zijn belast, bij particulieren worden ge huisvest. Met den bouw van loodsen zal binnenkort worden begonnen. Vergiftiging. Bij twee kinderen, 4 en 5 jaren oud, wonende aan de Christiaan Bru- ningsstraat te den Haag-, deden zich Vrijdag avond j.L plotseling vergiftiging rednjnse- len voor. Beide kinderen werden bet ge meente-ziekenhuis opgenomen, waar de jong ste, die dadelijk in direct levensgevaar ver keerde, Zondag reeds is overleden. De toe stand van het andere kind is thans gunstig. De oorzaak van het plotseling ziektegeval is nog onbekend. Tot het nagaan daarvan zijn de spijzen, Vrijdag in het gezin gebruikt, in beslag genomen, alsmede enkele kleeding- etukken. Arme stumperds. Vrijdagavond had moe der de vrouw de kleertjes van de kinderen in de waschtobbe gestopt, want met den Zon dag moest het grut er knapjes uitzien. Op 't open plaatsje van bet buis aan de Lindengracht te Amsterdam, waarvan ze een paar kamertjes de hare noemde, bad ze bet goed op de drooglijn gehangen. Er woei een stevige wind en moeder was er van over tuigd, dat het goed Zaterdagochtend „kurk droog" zou wezen, In den loop van den dag even met het strijkijzer er over en dan was ook die zorg al weer van haar af. Maarin den nacht is iemand over 'bet schuttinkje geklommen en toen moeder Za terdagochtend op Ihot plaatsje kwam, waren de hemdjes en broekjes verdwenen; waren 'de kinderen hun eenige verschooning voor goed kwijt. Auto-drama. Zekere K., werkzaam bij een automobielenfirma in Tilburg, ging Zon dagmiddag in een auto uit rijden met twee kennissen, een uit Breda en een uit Amster dam. Onderweg werd eenige malen halt gehouden, niet om benzine, maar om jenever in te slaan. Dat ging zoolang, tot het peil boven normaal kwam te staan. De auto snor de over den weg en vloog over het wandel pad te Liesbosch bij Prinsenbage, toen van den tegenovergestelden kant een fietsrijder aankwam, K., die chauffeerde, wilde uitwij ken, waardoior de auto tegen een boom op vloog! K. werd verpletterd en stierf kort na het ongeval. De beide anderen werden uit den auto geslingerd en bleven, wonder boven won der, ongedeerd. Moordaanslag. Zondagavond is op de stichting Hoogendijk te Tiel een moordaan slag gepleegd door K. G. op zijn buurvrouw Bc-kker. Verhit door drank drong hij in baar woning ontnam de vrouw liaar sebilmes. waarmede bij baar een steek gaf. Voorts kreeg zij sneden over neus, voorhoofd en handen. De vrouw is in het ziekenhuis opge nomen en de dader is in bet buis van bewa ring opgesloten. Oorzaak: buurruzie, HAARLEM. VERKOCHT. HAARLEM. Uitslag der veiling van onroe rende goederen gehouden in ,,'fc Notarishuis" op Zaterdag 31 October, des avonds na 5 uur. 1. Een winkel- en woonhuis met bakkerij en open plaats aan de Jansstraat, get, No. 21, W. Bosman, q.q. 7200. 2. Een Huis met afz. opg. bovenwoning, erf en tuin aan de Paul Krugerstraat te Schoten, get, No. 40 zw. en rd. Opgehouden 4.000. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: O. ZwaTt, Zeestraat (IJmuiden), een bril. J. v. d. Vliet, Coltermanslraat 10, een lorgnet. M. Felix, Wagenweg 31, een lorgnet. A. Tit, Coornhertstraat 7, een portemannaie. J. Burg ham, Kruisweg 1, een armband. A. de Haan, Zijlstraat &2, een muilkorf. M. Brands, Ursula- straafc 12rd., een hond. R. van Zoelen, M. van Heemskerkstraat 00, een parapluie. G. Brugge- man, Bilderdijkstraat 4, een duimstok. C. Wes- seling, Kamperzijstraat 3, een handschoen. I. Straatsma, Voorhelmstraat 8 rd., een broche. A. van Berloo, Gen'. Cronjéstraat 87, een porte- monnaie. J. Rovesteijn, Gen. Joubertstraat 7, een leesboekje. Bureau van politie, een teeke- ning. D. Mooij, Lange Boogaardstraat 7, een R. K. kerkboekje. Bureau van politie, een huis sleutel. J. H. Bregonje, Casteleinstraat 8, een kralen portemonnaio. F. van Dijk, Spaarnwou- derstraat 76, een vrouwenzak met inhoud. R. van Duffelen, Klein Heiligland 83, een hand- taschje. BURGERLIJKE STAND. Geboren: 2 Nov. z. vau S. T. Verkruiseen— Klnmper. 1 Nov. z. van M. J. Lamboo van der Heuvel. z. van W. C. F. Goede ma nsBorgers. d. van E. Wensingde Zaaijer. 2 Nov. tl. van D. G. te Welscher Klo&s. 81 Oct, d. van T. van der Weijden van Egmond.'-— z. van C. E. Blom—Visser. d. van C. H. Wielen ga—Ha ge. Overleden: 1 Nov. A. M. A. Rietman— Vrugt, 73 jaar, Brouwersvaart. M. Verha gen, 45 jaar, Schotersingel. M. H. Bitter- berg—Rector, 87 jaar, Krocb. A, A., 23 maand, d. van L. v. d. Putten, Kennemerstr. 31 Oct. J. Groenewegen, 78 jaar, Wagen weg. BUITENLAND. TSINGTAU. LONDEN, 2 Nov. (Part,) Uit Shanghai wordt aan het Central News Agentschap ge seind dat op het hevige bombardement van Tsingtau door de geallieerde troepen nog slechts het fort Huichuan antwoordt. Een Duitseho onderzeeboot werd tot zinken ge bracht. Olietanks in do haven zijn opgeblazen. De overgave van Tsingtau kan elk oogenblik worden verwacht. UIT HET BOLLENLAND, Men schrijft! ons uit Hillegom: Zoo zoetjesaan worden de toebereidselen gemaakt voor 'don bollenoogst van 1915. Al is onder da kweekers en bloemisten tenge volge van den wereldoorlog en da voor ben daaruit voortvloeiende malaise niet die last welke andere jaren hen naar de velden deed spoeden, toch is het bedrijf niet stopgezet, zelfs niet verminderd. Het is sinds jaar en dag .gewoonte met do planterij te beginnen na de (nu afgeschafte) Hillegomsche kermis, dus begin September. Het is een merkwaardig verschijnsel, dat met elk jaar de tijd van 'net planten wordt verlengd, zoodat het zelfs December en later begint te worden, vóór men gereed is. Op den zandgrond worden nar cissen, crocussen, tulpen en hijacinthen alle met dekriet voorzien, trrwiji men in do Haar lemmermeer (waar het meest tulpen worden gekweekt, terwijl duizenden narcissen ook uit „dc Venen" komen) geen dek spreidt om dat de ervaring geleerd heeft, dat het gewas er daar niet slechter om is. Terwijl zachljjes aan gemeend werd, dat men het huren van land ïn „de Meer wel kon staken, althans verminderen de afstand legt veel gewicht in de schaal is men thans met meer Roe daar doende, omdat door onvoldoenden export of fabelachtige lage prijzen vanwege Ren cri- tieken tijd, velen moer opplanten dan aan vankelijk hunne bedoeling was, Wat de werk zaamheden in het bedrijf betreft, tot heden is er geen werkeloosheid, dooh er wordt zeer gevreesd', dat ongeveer half December het aantal werke-looze bloemistarbeiders reusach tig! groot zal zijn, wijl "de finantieele toe stand van vele patroons, die zeer groot© geldsommen in het buitenland te goed hebben, doch voor alsnog geen afrekening kunnen erlangen van dien aard is, dat zij meenen, hun werkkrachten tot de meest noodige te zullen moeten inkrimpen. Het buitenland schijnt ook reeds zijn invloed to doen gelden bij de afrekening der bloemisten en expor teurs met hunne leveranciers, _de kweekers. November is evenals Juli datum van vereffe ning. Eu naar hetgeen wij heden vernamen, gaat het in dezen niet zeer schitterend. Zijn er ook al, die het to vorderen bedrag geheel en volgens do usance in het bedrijf hebben voldaan, veel grooter is het aantal, die hunne verplichtingen gedeeltelijk of iii het geheel niet konden nakomen. Ons weid medegedeeld, dat een kweekcr, die f 2700 te vorderen had, met ruim f 260 huiswaarts keerde. Als d m zoo'ii kweeker zelf niet kapitaalkrachtig is en dat zijn verreweg de meesten niet staat bittere armoede voor de deur, temeer, daar ook de geldbanken óf niet al te ruim bij kas zijn, óf niet al te royaal met het ge ven van voorschotten. Zoo doorleeft de bloembollenstreek een pe riode zoo ernstig, als- zij nog nimmer door maakte en is de gedrukte stemming van zeer velen alleszins verklaarbaar. HILLEGOM. De II a n ze - b a- n k. Het hoofdbestuur der Bank heeft tot haren correspondent al hier benoemd de heer O. Joh. Bakker Jzn. Deze heeft zijn kantooruren voorloopig vast gesteld op Vrijdagavond van 7 tot 10 uur, doch is zoo mogelijk ook bereid op andere tijden degenen, die met de Bank in relatie staan van dienst te zijn. UITGEEST. R a a d s v e r g a d e r i ng. In de jongste raadsvergadering waren da heeren M. Roos, (wegens voortdurende ongesteldheid) en J. Zoujée afwezig. Een adres van enkele jongelui om een stuk terrein, waarop zij de voetbalsport zouden kun nen beoefenen, wordt aangenomen voor ken nisgeving, daar de gemeente voor genoemd doei geen terrein beschikbaar heeft. Dc be grooting van het Burgerlijk Armbestuur, dienst 1915, werd goedgekeurd, op een totaal in ontvangsten en uitgaven van f 677.64(4 en eene gemeentelijke subsidie van f 200. Hierna komt aan de orde de derde suppletoire begrooting voor 1914, welke wordt vastgesteld met aan ontvangsten en uitgaven f 1750,21. De begrooting 1915 wordt vastgesteld met ontvang en uitgaaf van f 40982,85, waarvan een post voor onvoorziene uitgaven van f 876.49. De heer J. Kabel betreurt het dat in diezen erastigen toestand de post Hoofd. Omslag met f 2000 is verhoogd. Spr. meent dat dit vooral bezwaarlijk zal zijn voor ne ringdoenden, wier zaken toch al zooveel ten gevolge der huidige omstandigheden te lij den hebben. Een bezuiniging van verschil lende posten had hij beter geacht. Vo or- zit ter antwoordt dat reeds vele posten op da begrooting zijn bezuinigd. De heer L. Zonneveld vraagt of den ambtenaar ter secretarie, thans onder de wapenen, het volle salaris wordt uitgekeerd eu of da secre taris nu voor al het werk alleen zorg moet dra gen. [Het volle salaris zal uitgekeerd wor den, hoe lang de mobilisatie ook moge duren. Noch in de gemeente, noch daar buiten schijnt bevoegde hulp voor den secretaris aanwezig te zijn. Hierna wordt de begrooting goedge keurd. Benoemd werd als personeel voor het hcrhalingsonderwijs de heer Rol en Mej. Wal raven. Bij de rondvraag Informeert de heer Groot, wie de tijdelijke onderwijzeres te Mar- ken-Binnen salaWeert, waarna da voorzitter genoemd raadslid gerüststeld door mede te doelen, dat de gemeente hiervan een gedeéité terugontvangt. Alsnu gaat de Raad in Comité over ter behandeling Van het suppletoir. Co- hier van den "Hoofd. Omslag. WARMOND. De Vereen, „liatb. Leven" verga derde gisterenavond in „do Zon", in welke vergadering door vertrek van den heer J. Zwetsloot een ander bestuurslid in diens plaats gekozen moest worden, waarvoor ge kozen de heer Jac. A. Zwetsloot. Tot voorzitter werd daarop gekozen de heer Jos. Kouwenhoven en tot secretaris in diens plaats de heer Jac. Zwetsloot. De WelEerw. Heer Omtzigt, werd als mo derator geïnstalleerd eu Prof. Seijzener, die de voordrachten deze winter zal houden gaf een toelichting over het werkprogramma en hef door hem gekozen onderwerp „de ge openbaarde Godsdienst als oorsprong voor net katholiek geloof", alzoot een apologetisch on derwerp. Ook de Hoogeerw. Heer Mgr. Smoulders ter vergadering aanwezig» «prak nog een gevoelvol woord ter opwekking en aanmoedi ging om de vereen, en haar streven te" steu nen. NOORD WIJK- Onze Vluchtelingen. Er begint „schot" in te komen. Van de 108, dia in het (St. Jeroengesticht aan onderkomen vonden, zijn er nog 66 over; de anderen zijn vertrok ken. Verschillende villa's te Noordwijk aan Zee zijn de laatste 'dagen betrokken door gegoede Belgische families, waarvan allen met per soneel, sommigen zelfs met hun auto arrf- veerden. UMUIDEN- De stoomboot dienst IJmuiden—Antwerpen voor het visclhvervoer, as met ingang van he den door de firma van der Schuijt te Rot terdam, hervat. Een aangehond enschip- Van het tankstoom- scthip Rotterdam, dat gisteren alhier is aan gekomen onder commando van den stuur man, zijn te Falmouth, waarheen het schip was opgebracht, de Duitedho gezagvoerder en. enkele matrozen aan boord gehaald en geïn terneerd. Het stoomschip heeft 14 dagen ver traging gehad. Te water geraakt. Maandagmor gen, geraakte bij het draaien, paard eu wagen der Gebr. Boon, aan den passagiersstoiger te water. Het paard verdronk. Met behulp van hef hijschtoestel eener motorboot, is alles op de wal gebracht. De voerman bekwam geen letsel. BURGERLIJKE STAND. VOORHOUT. Geboren: d. van J. van Tteijn van der Ploeg. z. van A. de Groot- van den Nouland. d. van P. B. Zeestraten van der Post. f ALKMAAR. Geboren: 80 Oct. z. v. J- Schipper en'M. Plukkel. Overleden: 81 Oct. Louis Appels, 17 jaar, wonende te Antwerpen. ALKMAAR, Geboren: d. van A. van de Kamer en G. van Diepen. d. van P. Wet- steijn en L. G. Groen. d, van K. Klinkert en..A- J. K°men. d. van J. W. van Riet :-r] G. Verdonk. Overleden: F. H. Bruin, 71 jaar. ZAANDAM. Gemeenteraad. Bij de behandeling van de gemeentebegrooting in de raadszitting van gisterenavond stelde de heer Feisser voor, het aantal wethouders vau vaer weder terug te brengen tot drie, waartoe het bedanken van den heer Kamphuis gelegenheid gaf. Na eenige bes! rijding is zijn voorstel om deze post met 500 (het salaris van een wet houder) te verminderen met 10 tegen 5 stem men verworpen. Een voorstel van hetzelfde lid om voor 1915 de presentiegelden van de leden van den raad af te schaffen, werd na krachtige be strijding van verschillende leden ingetrokken. Ten aanzien van de vergoeding voor de leden van stembureanx voor ihun bemoeiin gen werd bepaald, dat dezen zullen kunnen kiezen tnssehen presentiegeld van 2.50 per dag of een diner aan het einde van den dag. SCHAGEN. Geen wittebrood meer. Men meldt ons, dat, na Zaterdag 7 Nov. hoogstwa a rsehij n# lijk ook hier geen wittebrood meer zal wor den gebakkon totdat de voorraad tarwemeel weer voldoende kan worden aangevuld. DE KLOMPENINDUSTRIE. Men schrijft uit den Geldersehen Achter hoek aan het N. v. h. N.: Een tak van nij verheid, welke door den oorlogstoestand geen schade lijdt, as het klompen makersbediijf. De klompenmaker® hebben het in de laatste we ken bijzonder druk. omdat de vraag naar klompen zeer groot is. Niet alleen dat klompen meer dan voor den oorlog door de bevolking van ons land ge dragen worden, doch de welbekende Friesehe klompen', die in België en Noord-Brabant vervaardigd worden, kuhnen thans bijna niet meer geleverd worden en zullen dientenge volge wel door de gewone Geklerscke klom pen vervangen wordeu. .Bovendien de Duitschland een groote afne mer. Naar ons wordt medegedeeld, zou dit voor een gedeelte dienen, om de 'krijgsgevan genen van deze voetbedekking te voorzien. Zoo heeft Dnitecliland immers in den Fxanseih" Duitselien oorlog van 1870—71 ook gedaan. Dat komt goedkooper nit dan de krijgsgevan genen van schoenen te voorzien. RIJKS VAKSCHOOL VOOR LEER- LOOIERS. Te Waalwijk heeft de officieel© opening plaats gehad van de Rijksvakschool voor leer looiers, de school, waarnaar 'zooveel jaren reikhal zend is uitgezien. BChalve dat er eenige localen voor een proefstation zijn en een ruim laboratorium. is in 't gebouw o.m. een gehoorzaal, waar de lessen zullen worden gegeven In de beginse len der lederbereiding, bereiding van diverse ■leersoorten volgens plantaardig en mineraal systeem. De eigenlijke looierij bevindt zich in den redhlter vleugel en bestaat uit een nathuiis, laafhuis en een afdeeling voor de chroom- looierij. Uit alles blijkt, dat Nederland heeft gekre gen een modelschool. De leerlooiers behoe ven thans niet meer naar Londen, Weenen of Freiburg te gaan om het vak te bestudeer en. De linkervleugel is ingericht voor de schoenmakerij. Deze afdeeling ie nog niet ge reed, doordat de machines nog niet zijn ge komen. ARBEIDSMARKT EN OORLOG, In de laatste dagen zijii utt verschillende Limburgsche grensplaatsen arbeiders naar Duitschland! vertrokken om daar te werken aan mefcaalfabrieken en steenfabrieken. In Venlo zijn zelfs pogingen aangewend om arbeiders aan te werven voor het verrich tten van graafwerken en het maken van loop graven, welke, naar men mededeelde, aange legd werden in den omtrek van Dusseldorf en Keulen, Deze werving is echter gestuit. Intusschen heeft de groote vraag naar ar beidskrachten in Duitschland ten gevolge ge had, dat de arbeiders, hun krachtiger stand punt gevoelend, scherper in verzet zijn ge komen tegen den door de vereenigde patroons van .Venlo en omstreken in Augustus aangeno men maatregel om het arbeidsloon in te krim pen tot 70 pet. Te Tegelen ,werd o.a. aan twee ijzergietijeren en een bui zen fabriek Za terdag het werk neergelegd en de eiseh ge steld: uitbetaling van het volle loon en bij betaling van de over da afgeloopen weken ingehouden 80 pet. NED. R- E. VOLKSBOND. Op de gisterenavond gehouden ledenverga dering der afdeeling Haarlem van den Ned. R. K. Volksbond hield, na de opening, de voor zitter ©ene korte toespraak, waarin bij' deed uitkomen, d'at 't aangenaam is, dat ook nu we der ©en vijf-tal nieuwe leden kunnen worden geïntroduceerd. Spr. hoopte, dat dezen zullen medewerken tot bevordering van het katholie ke leven in onze gemeente en van dè vakorga nisatie. Hij verwelkomde verder eenige aanwezige Belgische vluchtelingen, ben voorhoudende op God te vertrouwen, daar Hij ten slotte de wereld regeert en den wensch uitende, dat God hen in vrede in hun vaderland moge doen terugkeeron en hun moge vergoeden, wat zij nu hebben geleden. .Vervolgens deelde de voorzitter nog mede, dat Maandag a.s. des avonds te half 9 uur in de kerk van den H. Antonius Lof zal worden gehouden ter eere van den Patroon van den' Bond, den II. Willibrordus, wiens feestdag 't Zaterdag is. Een der paters zal dan de feestpredikatie houden. Spr. wekte op om getrouw op te komen, om van God te smee- ken, dat door de voorspraak van den H. Willi brordus Zijn zegen over. den Bond moge ko men. Daarna was aan 't woord' de ZeerEerw. Heer Rector P. Stroomtw, die een kcurige- verhaudsling hield over den oorlog en 1 recht bot oorlogvoeren. Spr. deed opmerken, dat de R. K. Kerk de oorlog als een ramp be schouwt en hem op één lijn stelt met pest en hongersnood, waar zij doet bidden „van pest en hongersnood en oorlog verlos oms Heer." Hij ging pa of er een recht bestaat om oorlog te voeren, een recht om den tegen stander met geweld tot vervulling van onzen wil te dwingen door hem weerloos te maken. Sommigen ontkennen dat recht, zich beroe pende op 't „gij zult niet dooden", doch daar door is niet uitgesloten, achtte spr., dat oor log geoorloofd kan zijn, waar God zelf meer malen bevel tot dooden gaf en ook de H. Paulus ervan geyaagt, dat de overheid 't zwaard bezit tot handhaving van gerechtig heid. Bovendien hooger dan menschelijke levens staan in de maatschappij, recht en rechtvaar digheid, naar kardinaal Mercier dezer dagen te Havre in een toespraak zeide. Het hand haven van beginselen waarop da samenleving moet busten staat, zoo zeide de katholieke Hoogleeraar Von Munster altijd 't hoogste, hooger dan 't verlies aan metisehenlevens. En reeds de H. Thomas van Ac qui no kwam er tegen op, dat oorlogvoeren altijd zonde zou wezen. Oorlogvoeren is niet iets wat men.wil, maar meermalen waartoe men wordt gedwongen. De bewijzen om te betoogon, dat oorlog onder alle omstandigheden ongeoor loofd is, houden mitsdien geen steek, con cludeerde spr. Volgens hem bestaat er in 't algemeen een reclit om oorlog te voeren, ter bescher ming van de rechten eener Staatsg'emeen- schap. Zoodanige bescherming is een der hoog ste plichten van do Overheid van een Staat een natuurlijk© plicht van 't Staatsgezag. Daaruit vloeit voort, dat een gewapende zelf hulp van den Staat is geoorloofd en dat- waar vriendschappelijke besprekingen niet ba ten, met geweld mag worden opgetreden om de rechten eener 8taatsgemeenschap te be schermen. Een internationaal scheidsgerecht zal, acht te spr. wei steeds een heerlijk ideaal, maar een idea l blijven. En daarom, wanneer maar aan verschillende voorwaarden wordt voldaan, moet 't recht van ooiTogvocren worden er kend als een noodzakelijkheid. Die voorwaar den. onderwierp spr. aan een nadere b spre king. Onderscheid is er, betoogde hij, tusschea een aanvallenden en 'n verdedigenden oorlog Oorlog kaii zijn de noodzakelijke verdediging van geweigerd recht. Maar daarmede schiet men in de practijk niet op. Immers iedei der partijen voert dan aan, dat men voert een verdedigenden oorlog. En inderdaad beidt partijen kunnen te goeder trouw meenen, dat zij voeren een verdedigenden oorlog, als eer noodzakelijkheid. Daarom zij vastgesteld dat wie 't eerst dc wapenen aangrijpt men dient te beschouwen als de aanvallende partij. Do aanval moet echter een onrechtmatige zijn, wil de ver dedigende oorlog geoorloofd zijn. Gerechtigd is men alleen tot eea aanval lenden oorlog, indien 't wettig Staatsgezag den oorlog verklaart. Om een beslist ernstige reden moet hij worden begonnen. Rechts gronden ©n niet doelmatigheidsgrondcm recht vaardigen hem. En verder is een der voor waarden, dat de ooiiog worde'gevoerd op een manier, die voldoet aan eischen van rechtvaar digheid en menschelijkheid van 't begin tot- liet einde-. Aan 't einde van zijn in zoo strengen rede neertrant gevoerd betoog, geheel volgens de re-gelen der logica, en daarom zoo duidelijk, vestigde de ZeerEerw. spr. er de aandacht op, dat onder hóiq die altijd den oorlog ver keerd achten zijn, die in 't maatschappelijk leven niet opzien tegen oorlog, die prediken den onzaligen klasse,strijd, die juist daarom zoo onrechtvaardig is, omdat ook groepen en individuen moeten beseffen, dat er is een Hoogere Macht, waaronder zij staan, tot hand having van hun recht en van rechtvaardig heid. Men is, concludeerde spr., al verfoeit men den oorlog, niet gerechtigd om te verklaren dat er niet eenige omstandigheid is, die den oorlog kan rechtvaardigen als eene noodza kelijkheid. Hij hoopte dat zijn betoog er toe mocht bijdragen om kennis bij te brengen tot bestrijding van hen, die eiken oorlog afkeuren. Nadat de voorzitter aan den spreker woor den van dank had ge-bracht, informeerde de lieer Klein of de Volksbond een uitnoodiging had ontvangen om mede te doen, aan de comm. tot ontwikkelingen aan werkloozen en zoo niet of dan 't Bestuur geneigd is, om in dezen in samenwerking met andere Katholie ke vereenigingen, als de R- K. Sociale Actie iets te doen. De voorzitter antwoordde op de eerste vraag in ontkennenden zin en op de tweede, dat 't Bestuur gaarne.zal overwegen, om als Ka tholieken in samenwerking met andere R. K organisaties, zelfstandig iets te doen tot ont wikkeling van werkloozen in de lijn onzer Katholieke beginselen. Ten 'slotte werd een „Onze Vader" ge beden voor de zielerustt van overleden ledeD van den Volksbond, waarna da vergadering werdi gesloten. KWEEKSCHOOL VOOR ONDERWIJZE RESSEN. In druk is verschenen het 43e verslag der Kweekschool voor Onderwijzeressen alhier. Wij ontleenen daaraan het navolgende: De cursus begon niet 40 inwonende en 57 uitwonende leerlingen. Tusecbentijds werden geen nieuwe leerlin gen aapgenomen; een vertrok wegens voort durende ongesteldheid en ongeschiktheid voor de studiie. Aan het einde van den cursus bedroeg het aantal leerlingen 96 als volgt verdeeld over de verschillende klassen: le klasse 23, 2e kl. 22, 8e kb 26, 4e kl. 25 leerlingen. De toelatingsexamens voor den nieuweu cursus hadden dit jaar plaats op 6, 7 en f April. De uitslag was, dat weiden toegelaten. 10 inwonende en 18 uitwonende leerlingen^ waarvan een inwonende in de tweede klasse R. K. VER. VAN POST-, TELEGRAAF- EN TELEFOONPERSONEEL ST. JOSEPH. Op Zondag 8 November &jS. zal door boven genoemde vereeniging een vergadering wor den gehouden in het gebouw St. Bavo, des middags ten 4 uur. Onder de punten der agen da komt voor: Installatie van nieuwe leden. Aller opkomst ge wen echt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 2