DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. De oorlog. IJzersterke Schooiiaarzen P. W. TWEEHUIJSEN, Aan de nabestaanden van onzen abonné-polishouder JOH, STOLWIJK te Haarlemmermeer, die door een zeer noodlottig ongeval het leven verloot is door de Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank een uitkeering toegekend van tliei* h©nclei*si t|llldeila Kinderhaaisweat S9-SI-33V Haarlem TELEGRAMMEN. Ö0NDERSDJ4G S EiOVEMBER ISI4 48ste Jaargang No. 1820 DE ADMINISTRATIE. Sureaux van Aedaotie en Administratie tinfereoBsamiHSaal T^leteennumnaer 1416*. DE TERUGKEER DER FRANSCHE REGEERING. KORTE BERSCHTE^. BARTELJÜSISSTRAAT 21 Haarlemsche Alledagjes No, 1471. VAN HET OOSTELIJK OORLOGS- TOONEEL. NERVE MlflBQE MOT ABONNEMENTSPEIJSif Per 8 maanden voor Haarlem - Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gem.) 3.81» Voor de overigs plaatsan in Nederland franco per post -1.89 A fzon der!like nummers 008 iliikeering Vierhonderd PRIJS DER ADVERTENTIëNi Van 1—6 regels 60 cent (contant 50 cent). Iedere regel meer 10 at Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 et per regel BuitenL 20 ct Dienstaanbiedingen 25 ct (6 regels), driemaal voor 50 ct eontant). AGENDA. November. Gebouw St. Bavo R. K- "V olksbond - Rederijkerskamer. Steuncomité van 7X tot 9 uur. Oude Halsmuseum Pandpoort Hildebrand-tentoonstelling van 10—4 uur. Toegang 10 cent. Meisjespatronaat St. Rosa Nassaulaan 50— 734—814 uur Spaarbank. Paleis van Justitie halt 2 Bureau van Consultatie. Bisschoppelijk Museum Jansstraat 79 geopend eiken dag van 105 uur tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zater dagen en R. K. feestdagen. VELSEN nam. IK uur Gemeenteraad. INZAMELING VOOR DE VLUCHTE LINGEN. (Op initiatief van den R. K. Vrouwenbond afd. Haarlem). Vorig totaal bedrag ƒ100.35 Ontvangen van: L. V. °-75 Totaal ƒ101.10 Aan het St. Rosa-patronaat kunnen klee- ren worden afgehaald; de bestuursleden van den R. K. Vrouwenhond en van het St. Rosa- patronaat houden geregeld zitting in het Patronaatsgebouw, Nassaulaan 50. OVERZICHT. De Fransche communiqué's spreken voor en te na van door de bondgenooten behaalde vooi - deglen, doch met dat al komt er in de opstelling der troepen niet veel verandering. De Duitschers kunnen bij Nieuwpoort niet meer voort, nu het land op manshoogte onder water staat, en zooals we gisteren zeiden, concentreert de groote strijd zich nu om Speren. Daar houden de Duitschers stand, en hoewel er van weerszij hard wordt gestre den. lijkt het wel, dat er van wijken noch aan Fransch-Engelsche, noch aan Duitsche zijde vooreerst sprake is. Volgens Engelsche be richten is de Duitsche tactiek er op ge richt, den muur der Engelschen bij Yperen te breken... Tot nog toe bleek dit echter niet mogelijk. Precies dezelfde gedragslijn met.... precies hetzelfde gevolg wordt gevolgd bij Atrecht, on wederom hetzelfde zien wij bij Soissons en Vailly, in de Aisne-vallei. Op drie punten dus concentreert zich de Duitsche aanval, de bondgenooten treden incest verdedigend op. Zooals gezegd: geen Van de drie aanvallende bewegingen is tot nog toe gelukt: door den modernen vesting oorlog die geen infanturiccharges of imposante ruitergevechten meer ken£, maar ingegraven stellingen, mollengangen en eindelooze be schietingen door granaten on shrappnells, ver liest de Duitscher het voordeel van zijn in alle krijgskundige geschriften geprezen laanvals- élan van groote massa's. 'tls dus afwachten Ter zee hebben de Engelschen (gisteren in een deel onzer op-ljago reeds gemeld) gen ernsfigen tegensHag te boeken. Niet zoozeer om het verlies van dien éénen onderzeeër, al is dit ook zéér gevoelig, al3 wel om het feit dlat ondanks al die mijnen die over heel de Noordzee zijn gestrooid, on danks do geweldige patrouilleering met oor logsschepen, ondanks de overmacht der Engel sohe vloot, geen gerustheid en veiligheid kan bezorgd worden laan de Engelsche kusten! Immers: een Duitsch eskader (niet zoo maar één duikboot, doch een volledig eskader(!) verscheen zoowaar vlak op de Engelsche kust, zóó zelfs dat de leger-autoriteiten bang waren voor een landing en er een heel opstootje wias toen dadelijk alle man onder de wapens werden geroepen'. Dit, vereenigd met het kalme en tot nogtoe niet verhinderde optreden van de Duitsche drukboten in het Kanaal doet de ongerustheid en het geval van onbehaag lijkheid in Engeland ten top stijgen. De krasse maatregel der sluiting van de Noordzee ls natuurlijk daarvan het gevolg. OVER DE GEVECHTEN IN Z. W. BELGIë. Wij hebben over de gevechten in de buurt van Yperen niet dan Engelsche berichten: de Duitschers zwijgen. Gisteren werd van de kust van 't Nauw van Galais aan Engelsche bladen gemeld, dat de wanhopige pogingen der Duitschers om Ype- ireu stormenderhand te riemen, mislukt waren. De Duitsche infanterie is naar 't Oosten te ruggeslagen. De artillerie is echter weer in stelling gebracht en gisteren vielen er gra naatkartetsen op korten afstand van de stad. inwoners uit de stad gevlucht. Thans staan de voorposten uit de vijandelijke legers tot op steenworp afstands van elkaar. De schild wachten der bondgenooten hooreu de gramo- foons en het gezang der gjuitsoho soldaten in de loopgraven (wat eenigszins in strijd schijnt met de beweerde mismoedigheid on der de Duitschers, waarvan de Engelsche be richtgevers geregeld gewagen). Een aiider Engelsch berichtgever schrijft: Het meerendeel van de gevechten was een handgemeen, waarhij de bajonet veel ge bruikt, werd. Zulke gevechten brengen ech ter vreeselijke verliezen mede, vooral daar de vijand een geweldige overmacht teelt. De Engel&dhen hebben zich kunnen handhaven, maar 'ten koste van geweldige offers. Een van de lisent van de Duitschers waarmede de Engelschen nu vertrouwd beginneji te raken is deze: een aantal Duitsche kanonnen sta ken, na een tijd lang geschoten te hebben, het vuur, en zijn schijnbaar hui ten gevecht gesteld. Als de Engelschen echter naderen om ze to nemen, heropenen zij het vuur a hout portant met vreeselijke gevolgen. Tusecfiien Diixmuiden en Nieuwpoort hou den de Belgen zich staande. 'Twee dagen ge leden waren de Duitschers erin geslaagd op sommige punten den spoordijk te bezetten, die het voornaamste bolwerk van de verde diging daar was. Zij hielden een tijd lang het dorp Bamskapelle achter de linie herzet, maar een bajonet-aanval van de Belgijen verdreef hen weer. Het is gewoonweg een wonder zoo als de Belgen na drie maanden van ontberin gen en vechten, nu al veertien dagen stand houden, besluit de correspondent. Een andere correspondent verzekert, zoo als reeds kortelijk gemeld is, dat de Duitsche keizer bevel had gegeveu om Yperen het koste wat (het wilde te nemen. Hij ging zelf naar de vuurlinie om er getuige van te zijn. De Duitschers openden den aanval met een 'ver woed geschutvuur. De infanterie kwam in actie en voerde een charge met do bajonet tegen de schans end-er bondgenooten uit. Het gevecht was verwoed, de verliezen waren zwaar. Wat de uitslag was en of de slag een bepaalde uitkomst (had, was Maandag nog niet bekend, maar Zondagavond bielden de bondgenooten Yperen nog bezet. Donohoe, de correspondent van de „Daily Chronicle", in Noord-Frankrijk, seint, dat Veurne Maandag hevig door de Duitschers werd beschoten. Gedurende twee uur vielen granaten op de stad. Ofschoon do openbare ge bouwen herhaaldelijk werden getroffen, werd geen enkel Belgisch soldaat gedood of gewond. Gedurende het bombardement bleven de Belgen volkomen stil en beantwoordden hef vuur niet, waaruit de Duitschers blijkbaar afleidden, dat Veurne en de omgeving waren verlaten, zoodat zij bet artillerievuur lieten verflauwen en een infanterie-aanval begonnen. De Belgen waren hierop voorbereid. Een batterij, welke tegen het einde van het bombardement te Veurne was aangekomen, werd bij gedeelten naar het front gezonden, zoodat de vijand er niets van merkte. De Bel gische infanterie wachtte goed verborgen met geladen geweer in do vooruitgeschoven loop graven ten Westen van Veurne den vijand af, die in dichte gelederen aanrukte om de stad aan te vallen, en liet hen tot op korten afstand naderen. Toen openden de Belgen het vuur de vijand werd hierdoor volkomen verrast on zijn gelederen werden neërgêmaaid door een hagel van granaten. De Duitschers aarzelden en vluchten om in de greppels beschutting té zoeken. Maar do Belgische granaten bestreken ze en gedurende een half uur -woedde de dood onder de vijande lijke gelederen. De Belgen wisten van liun suc ces gebruik te maken door It am «cape 11e weer te bezetten. De Duitschers lieten daar eeu groot aantal van hun gewonden achter. Wat: hierboven door een der correspon denten wordt opgegeven als „een list" van de Duitschefs (wachten on het kanon laten zwijgen, en als de vijand naderbij komt, hun do volle laag geven) wordt dus weer door een anderen Engelschman vermeld als ..held haftige listen def Belgen" 1 Volgens een telegram uit Noord-Frankrijk aan de „Daily Mail" vertoefde de keizer Zondagmorgen te Thielt, ongeveer 30 K.M. ten oosten van Dixhuiden, met den Duitschen staf, welke thans in die stad is gevestigd. De keizer kwam 's morgens aan per auto. verge zeld van een schitterend gevolg van veertig officieren in grooB tenue. De keizer, die een groen uniform droeg, zag er goed doch streng uit. Hij stapte af aan het Casino, waar het noenmaal werd gebruikt, waarna men weer vertrok, waarheen ïs niet bekend. Slechts' een kwartier na 's keizers vertrek vloog een Engelsche vlieger over de stad en liet acht bommen vallen, waardoor eenige huizen werden verwoest en twee Duitsche soldaten gedood. UIT DEN OOSTHOEK VAN BELGIë. Men meldt uit Roermond aan de N. E. Ct.: Te Maeseyck hebben do beambten van het ministerie van geldwezen gisteren een ver gadering gehouden. Er werd met algemeene e temmen besloten in Duitscten dienst te .tre den. Dit besluit werd genomen in verband met een uit Havre ontvangen tijding, dat er geen bezwaar bestond tegen een tijdelijk her vatten van den dienst. Gisteren zag men de tolbeambten an bur- gerkleeren hun gewonen dagelijkschen dienst verrichten, evenwel zonder wapens, daar deze hun door de Duitschers ontnomen zijn. Te Bree zijn gisteren weer eenige Duitsche proclamaties uitgevaardigd. In eene daarvan protesteert de 'gouverneur-generaal von der Goltz tegen de loopende geruchten, dat Bel gische soldaten verplicht worden tegen de Russen to moeten gaan vechten. Naar het Russische front worden uitsluitend Duitschers gezonden, aldus, heet liet aan liet slot. Een andere proclamatie bepaalt de volgen de prijzen: tarwe 3fl francs, rogge 25 francs, aardappelen 10 en 12 francs. De handelaars, die hoogere prijzen bedin gen, zullen zwaar beboet worden. Bij een derde proclamatie wordt uitstel A an handelswissels toegestaan. Het goederenvervoer op dé verschillende buurtspoorwegen neemt met den dag toe.' Volgens de „Croix" zou het nu vaststaan, dat de Fransche regeering ongeveer 20 Novem ber te Parijs terug zal zal zijn. Alle ministers, met de hoofden der departementen, komen tcr- zelfdertjjd, met den president der republiek, te Parijs. De kamers zullen wordeu bijeengeroepen voor een datum nabij lg December en drie da gen voor de opening dezer buitengewone zit ting, die van zeer kroten duur zal zijn zijn, zal. de begrootingseommissie der kamer van afge vaardigden bijeenkomen, om verschillend© financieels wetsontwerpen, die de regeering aan het parlement zal aanbieden, te onderzoe ken, DE AFSLUITING DER NOORDZEE. In Denemarken en Skandinavie gaan na tuurlijk ook sterke protesten op tegen Ert- gelaud's besluit om, "tegen alle regelen in van hc't volkenrecht zooals dat lot nu toe al gemeen gold, de Noordzee af t© sluiten. iWij publiceerden in ons bulletin hierover reeds do volgende teleraegmmn: KEULEN, 4 November. Uit Kopenhagen wordt geseind aan de Köln. Ztg.: „Over de maatregelen van Engeland be treffende de scheepvaart op de Noordzee schrijft het regeeringsorgaau Poldtiken: „Geen maatregel, gedurende dezen oorlog genomen, Iheeft Denemarken zoo gevoelig ge troffen als de afsluiting van de Noordzee^ die verstrekkende gevolgen voor den gehee- len handel van Denemarken zal hebben." WEENEN, 4 Nov. De Oostenrijfcsehe bla den verklaren dat het plan van Engeland om de heele Noordzee als vijandelijk gebied te verklaren, als de ergste storing van den han del te beschouwen is. De belangen van de Noordelijke neutrale landen alsmede van Amerika worden hier door ten zeerste geschaad. De pers bespreekt verder Engeland's ont trekking aan de Londensehe declaratie en noemt dit openüjka schending van Shot vol kerenrecht en een ongeoorloofd optreden te gen 't recht en de belangen der neutrale sta ten, en vooral tegenover den-neutralen han del. Aan do „N. ,B. O." is nog1 ontleend de vol gende zinsnede uit het Zweedsche leidende dagblad „Morgenbladefc", dat schrijft: „Zou niet spoedig het tijdstip gekomen zijn voor een gemeenschappelijk op tred n van de onzijdige staten? Naar dc stem van kle.me landen wil niemand luisteren. Doch ook Ame rika is onzijdig. Het begrip onzijdigheid zou vervallen, wanneer elke overtreding vauxde zijde van de een of andere oorlogvoerende groote mogendheid stilzwijgend werd geduld." VRIJGESPROKEN EN IN VRIJHEID. Men herinnert zich liet rechtsgeding- tegen de burgemeesters en secretarissen, uit de grens gemeenten om Tongeren, die én voor den krijgs raad èn in hooger beroep werden v.rijgesproken. Na die vrijspraak door liet „Kriegsgericht" werden zij door den toenmaligen commandant van Tongeren gevangen gehouden en ze zouden (als krijgsgevangenen) naar Duiischland wor den gebracht. Dank zij de ij.vorige bemoeiingen der verde digers echter werd van hooger hand bevolen de burgemeesters te Tongeren te doen verblijven. Men mompelt zelfs, dat bij aankomst van liet telegram, inhoudend bovengenoemd bevel, de burgemeesters reeds in den trein zaten, die hen naar Duitschlaud zou brengen. De commandant Sterzei, die den v rij ge "pro- kenen niet bepaald genegen scheen te 'zijn, is intuschen naar het front vertrokken. Maandag 2.November zijn de burgmeesters in vrijheid gesteld. Dat er groote vreugde in menig hiusgezin geheerscht zal hebben, kan men zich voorstellen! AAN HET SEUZ-K ANAAL. Vogions berichten uit Caio die via Kopenha gen in de Duitsche coulanten komen, wordt niet alleen, liet Suez-kanaal sedert het uitbreken van den oorlog door Eneglsche troepen be waakt, doch beschikken de Engelsehen ook over gepantserde treinen en veel ander verdedigings- materiaal -om het oostelijke gedeelte van Egypte tegen een inval te beschermen. 30,000 man ter ritoriale troepen staan reeds onder de wapenen. Perasië en Rusland.' Het Kopenhaagsehe blad Berlingske Tidende verneemt, uit St. Peters- burg, dat de Perzische gezant van de Russische regeering de onmiddellijke terugroeping van.do Russische troepen Pit Perzisch, .gebied geëiseht heeft. De zwjjger sprekend? Generalissimus .J off re heeft, volgens de „Evening News" verklaard, dat het op het oogeublik mogelijk ware de Duit- sohers uit Frankrijk to verdrijven, als men 100.000 man zou willen opofferen. Hij wilde echter dezen prijs niet betalen, daar de vijand niet veel geringer verliezen stap voor slap naar zijn eigon grenzen zou kunnen worden terugge jaagd. Als het waar is, dan is de „zwijger" nu wel een beetje bard van stapel g-eloopen TELEFOON 1770. FRANSCH LEGERBERICHT. PARUS, 4 Nov. Reuter seint liet bericht van 3 uur: „Op den linkervleugel is de toe stand onveranderd. „De vijand is op den. rechteroever van de Ysér teruggetrokken. Wij hebben Lornbaert- zijde (ten Noorden van Nieuwpoort) her overd. Op den linkeroever van de Yser be zetten de Duitschers nog: slechts een brugge- hoofd, half weg1 tusschen D'ixinuiden en Nieuw poort. Zij hebben, behalve gevangenen en gewonden, veel materiaal achtergelaten, waar onder verschillende weggezakte kanonnen. „Op de Lys wordt de strijd.met afwisselend geluk voortgezet, maar over het algemeen zijn de verbonden legers flink vooruit gerukt. „In de streek tusschen Atrecht en de Oise zijn wij vooruit-gerukt ten Oosten van Le Quesnoy en 'Santen-s tot op de hoogten van Partilliers. „In hot centrum is de Duitsche aanval, die zich op den rechteroever van de Aisne, in de streek van-Vailly, ontwikkeld had, en 0113 de eerste heuvels ten Noorden van Vailly en Chavonne had doen verliezen, tot staan ge komen. Een tegenaanval van onze troepen heeft ons een gedeelte van het verloren ter rein doen herwinnen. „Op de hoogten van Chemin des Dames en rond Reimn zijn hevige Duitsche aanvallen afgeslagen; een geweldig kanonvuur bleef zonder uitwerking." TSINGTAU. ST. PETERSBURG, 4 Nov. Een Reuter- telegram uit- Tokio meldt, dat de Japan neezen een geweldigen aanval op het fort litis bij Tsingtiau deden. De aanval werd voorafgegaan 'door een ge weldig bombardement, dat litis bijna in eèn puinhoop veranderde. NEW-York, 4 November. Reuter heeft het volgende officieel» bericht uit Tokio ontvan- gen Alhier is men de meening toegedaan, dat de kruiser „Kaiserin Elisabeth", door de Duit schers zelf in de haven van Tsingftu vernield is. Ook een drijvend dot "is in den grond ge boord. Het bombardement duurt voort. DE ACTIE VAN JAPAN. TOKIO, 4 Nov. Een Reu i er telegram uit Toeuan Slnmtiug meldt, dat de Japanneezen voor Tsingtau 800 Duitschers gevangen na men en 26 kanonnen vernielden. EG VPTE GEANNEXEERD. AVEENEN. 4 Nov. Dc Neu-e Fveie Pres se AFGESNEDEN BÏ70EMEN. De afgesneden bloemen-liandel zal dan nu met 1 Januari a.s. ophouden. De heer Kre- lage vooral heeft daarvoor lang gestreden, en hij ...heeft ten slotte de overwinning be taald: tal van kweekers, exporteurs en han delaars hebben zich verhonden, de hyacin- then liever weg te werpen dan afgesneden over te doen aan (handelaars die op deze wijze de bloemen verknopen. Het is waarschijnlijk geheel ten voordeele van het vak, dat deze op het oog wel harde -maatregel zal worden genomen. Maar van liet standpunt der niet-vakmen- scben uit, van de zijde van toet publiek, dal1 op deze wijze genoot van onze heerlijke hya-- cinthen, kan men zeggen dat het jammer is, dat de handel in afgesneden bloemen eindi gen zal. Natuurlijk zullen we^ ondanks d-e overeen komst, toch nog wel een tuiltje hyacinthen kunnen'krijgen maar de groote massa der mooie bloemen komt nu op den vuilnishoop,! en ook het buitenland zal als men ze niet' telen wil, doeli alleen een paar dagen van de bloem wil genieten onze ibyacïnthen niet meer zien Nog eens: het kan wezen in het belang van het vak, maar het vernietigen van zooveel schoonheid van vorm en kleur als tic mooi hyacinthen zijn van onze Haarlemsche vel den, zal zeer doen hij ieder, die „a thing o beauty" naar den ouden regel „a joy for ever' meent te zijn verneemt volgens eon Wolf-telegram uit Con stant inojoel: Volgens do Tanin hebben de Engelschen Egypte geannexeerd. Zij benoemden den oom van den Khedive, prins Hussein Kiamil Pa cha tot gouverneur-generaal en diens zoon. prins Kemal Eddin Paclia, tot opperbevel hebber. RUSLAND EN TURKIJE. ST. PETERSBURG, 4 Nov. Officieel word Reuter medegedeeld: De Russische troeper, zijn in den Kaukasus' de Turksclie grens over getrokken en veroverden Ivara-Kilissa en an dere plaatsen, nadat zij de Turksehe troepen, verslagen hadden. WEENEN, 4 Nov. De generale staf deelt mede: „De bewegingen onzer troepen in Rus sisch Polen werden gisteren door den vijand niet gestoord. Een onzer korpsen heeft in de gevechten, bij de Lysa en Gora 20 officieren en 2200 man gevangen genomen. „Op het Galicische front hebben zich bij Pad- buz, ten Zuiden van Sambar, meer dan 200 Russen overgegeven. Bij Jaroslaw gaven zicb driehonderd Russen over." DE TOESTAND DER DUITSCHE TROEPEN. BERLIJN, 4 November. De „Norddeutscli» Allgemeine Zeitung" meldt: „Blijkens berichten uit vertrouwbare bro blijft de stemming der troepen uitstekend, geen blijkt uit de opgewektheid waarmede zij d onvermijdelijke bezwaren van den oorlog drage en uit hun dapperheid in liet gevecht. „Niet zeldzaam zijn thans, evenals in de eerst weken van den oorlog, de egvallen dat de tro pen naar actie verlangen en hun strijdlust zelf moet worden ingetoomd. „De gezondheidstoestand in het leger is voor treffelijk, de verpleging goed. „Wleliswaar zijn er zware verliezen geleden, maar voor do juiste beoordeeling daarvan moe men ze vergelijken met de verliezen van de vijand, en die zijn tot dusverre in alle gevech ten veel grooter geweest dan de onze. „Het Duitsélie volk kan op dien grónd de verderen loop der krijgsverrichtingen met ver trouwen tegemoet zien. VERKIEZINGEN IN AMERIKA. DE REPÜ- BLIKEINEN WINNEN. NEW-YORK, 4 November. De meerderher der Democraten in het Huis vau Afgevaardig den in sterk verminderd. Overal in den land hebben de Republikeinen voordeelen behaald. Reeds is bekend, dat zij 42 zetels hebben ge wonnen; en alle resultaten zijn nog niet inge komen. De Republikeinscke party kan dan ook zee tevreden zijn. De Democraten hebben hun meer derheid in don Senaat gehandhaafd en in di liphaam ten minste 12 zetels veroverd. NEW-YORK, 4 Novdhiber. Whitman, de of ficier van justitie, die de candidaat der Rep- blikeinen was voor het gouverneurschap v den Staat New-York, is met groote meerder, heid gekozen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 1