Berichten reeds geplaatst ia onze vorige oplage. NIEUWS UIT DEN OMTREK. NIEUWS UIT IISSE e. e. Uil Holland's Hoorderkwartier STADSNIEUWS TELEGRAMMEN. üudc.r dit laatssa versta, ik, zooals u onge twijfeld bekend is, niet alleen voldoende voe dingsmiddelen, doch ook kleeding, licht en huisvesting. .Voorts meer ik er ook de bij dragen aan zieken- en begrafenisfondsen on der te moeten begrijpen. Hoewel schier overbodig, zij er niettemin de aandacht op gevestigd, dat de verhoogingen in geen geval aanleiding mogen geven, om de i'wettelijke maximum-vergoedingsbedragen te overschrijden en ook, dat de vergoeding nim- ,mer meer mag bedragen, dan het verschil tu-sehen het bedrag, hetwelk de diensiplich- tgie in het gezin inbracht en hetwelk hij aan het gezin aan eigen levensonderhoud kostte. NEUTRALITEIT. Ken buitengewone Staatscourant bevat de ,verklaring der volstrekte neutraliteit van Nederland inzake den oorlog, uitgebroken tossehen Frankrijk, Groot-Brittannië en Bus- land eenerzijds en Turkije anderzijds. VOOR AUTOMOBILISTEN. Een Nederlander, die in den laatsten tijd verscheidene malen voor dienstaangelegen heden per auto van België naar ons land en omgekeerd heeft gereisd, deelde het volgende mede: In verband met de door de Duitse he grens- autoriteiten voor België voorgeschreven maatregelen, waarbij reizigers, vooral zij die per auto in België komen en wederom dat. land willen verlaten, daarvoor geen verlof van de Duitscbe autoriteiten krijgen, is 'het, zoolang daarin geen verandering gebracht ia, voor iedereen hoogst onraadzaam in Bel gië te komen, daar niets te zeggen is over de daaruit voortvloeiende gevolgen. Zelfs aan hen die in het bezit zijn van een toestemming om met een auto in België te reizen, wordt medegedeeld dat van af 6 de- ter alle zoowel door de plaatselijke Kom- naudanturen als door bet Duitsethe opperbe- itunr in België uitgereikte verlofbewijzen, ngetrokken zijn, zoodat het ook voor deze •aiegorie van personen ongeraden is België >innen te komen. CONTANTE BETALING EN DE CRISIS. Voor tal van artikelen en leveranties, vooral 'an dagelijks terugkeerenden aard,is ten gevolge Ier stoornissen door den oorlogstoestand con tante betaling ingevoerd, waar vroeger steeds op de pof werd gekocht. Dat is zeker niet een der slechtste gevolgen van den oorlog, zegt „de Rotterdammer" zeer terecht. Behalve, voor enkele artikelen, waar voor contante betaling niet zoo geschikt is, kan men over 't algemeen zeggen, dat het uitstellen van betaling voor kooper en verkooper beiden even verderfelijk is. Het verleidt den. kooper om allerlei dingen te koopen, die hij anders niet zou koopen, of ook grootere hoeveelheden te koopen, dan hij noodig heeft, terwijl bij de geringste onvoorziene omstandigheid de heele betaling in de war loopt. En voor den verkooper is het ook bij norma len loop eenvoudig een ramphij word t er door 'gedwongen, zelf crediet te zoeken, moet dit, daar de banken het meestal niet geven, dan taak vragen aan zijn leverancier, wordt daar door van dezen afhankleijk, moet tengevolge weer op onvoordeelige tijden en voorwaarden inkoopen en ziet zoo zijn rechtmatige winst in andere zakken verdwijnen. De groote moeilijkheid in gewone tijden om dit te verbeteren, is do vréés, dat men zijn klanten boos zal maken door contante betaling te vragen en hen zóó zal zien overloopen naar een ander. Thans is door den drang der omstandigheden relf voor tal van artikelen contante betaling rerkregen en heeft dus ons publiek zich, zij het Dok wat mopperend, daaraan nu al gewend. •Nu wilden wij vragen: zou het voor ouze mid denstandsorganisaties nu niet gewenscht zijn, de hoofden saam te steken en "dit misschien nooit terugkeerend oogenblik te benutten, om dezen toestand vast te leggen, zoodat straks, *ls de spanning wijk, niet meer de oude slem- terugkeert met al haar miserabele gevolgen Maar dan moet men tijdig dit met elkander afpraten, anders beginnen er een paar met weer uitstel te verleenen, en dan is liet te laat. Op een mijn geloopen. De gisteravond te Maassluis biuu en gekomen logger MA 149, heeft geland de bemanning, bestaande uit 19 personen, benevens een passagier met twee meisjes, van het Noorsche stoomschip Plu- ton, geladen met graan en bestemd van Lon den naar CIrristiania. Dit stoomschip is 8 November des avonds 10 nnr, dwars van Yarmouth op een mijn geloopen en gezonken. Te Maassluis is bericht ontvangen, dat de logger MA^ 76, Poolster genaamd, schipper Martinus Keus, op een mijn geloopen en ge zonken is. De bemanning is gered en te Lo westoft geland. Vier personen verdronken. Gisterenmid dag ia op de Merwede ouder de gemeente Zwaluwe de peeuaak van een schipper uit Niemvendyk gezonken. De vrouw van den schipper en twee kinderen verdronken. De schipper, diens knecht en twee kinderen wer den gered, doelt een der geredde kinderen is terstond overleden. Aangehouden, In liet sanatorium Vre- denoord, aan den 'sGravenweg te Rotter dam, is aangetoond en de Belgische vluchte ling S. F., die in België nog 10 jaren gevan genisstraf moest ondergaan (hij was een van de ontvluchtte Antwerpsche gevaugenen( en die van zijn verblijf te Rotterdam gebruik bad gemaakt om offerbussen te bestelen. Door den rook gestikt. Te Den Bosch vond men een 66-jarige weduwe, geheel ge kleed dood voor de bedstede liggen, door rookt gestikt. Nadat men haar naar 't Gast huis had overgebracht, bleek dat zij ook brandwonden bad bekomen. Men vermoedt, dat eenig goed door een brandende stoof vuur heeft gevat en aan het smeulen is ge gaan. Van onze Reohtbank. Verboden doorvoer. Gisteren behandelde de rechtbank ander maal een zaakje van verboden doorvoer uit de stelling Amsterdam. G. H. de V., kapitein der stoomboot Sta voren II stond terecht ter zake van bet ver voeren van dekens naar buiten de stelling Amsterdam en wdl naar Alkemade. Het was een zending der firma de Vries van Bunren te Amsterdam. Bekl. verweerde zich hiermede, dat hij niet wist, dat hij dekens vervoerde, daar de in bond der factuur hem niet bekend was, als zijnde de vrachtbrief gesloten en vermelden de alleen: manufacturen. En vrachtbrieven worden nimmer geopendl Het O. M. nam aan, dat hier spraak is van een verboden doorvoer uit de stelling Am sterdam en dat bekl. had vervoegd. Zelfs al wist bekl. niet wat hij had vervoerd, dan nog was, meende spr., bekl. strafbaar als de ver voerder. Spr. requireerde 15 boete of 2 dagen hech tenis en verbeurdverklaring der dekens, daar ook wel degelijk de firma de Vries en v. Buu- ren en défaut is. De verdediger, mr. de Jong, van Amster dam, betoogde dat bekl. in deze zaak 't min6t strafschuldig is. daar hij eenvoudig goederen vervoerde die hem door zijn maatschappij ter vervoer waren gegeven enhij vervulde een opdracht hem door zjjn maatschappij ver strekt. En opening der vrachtbrieven is nimmer gebruikelijk, voerde pl. aaD, Bekl. wist daar- dcor niet wat hij vervoerde. Bovendien kan een factuur allerlei teekens bevatten ter aan duiding van goederen, waaruit men niet wijs kan worden en van een kapitein mag niet wor den gevorderd, dat hij alle pakken open maakt om te zien wat hij vervoert, Spr. concl., dat in deze zaak geen veroordee- lend vonnis kan volgend op gronden doorhem aangevoerd, daar men hier met een z.g. wil loos werktuig te doen heeft en dat van opzet van bekl. niets is gebleken. Hij vorderde mits dien vrijspraak van bekl., ook omdat de dag vaar-ding rept van een verbod tot doorvoer, dat de commandant der stelling Amsterdam „heeft noodig geoordeeld." Het O. M. voerde in zijn repliek aan, dat bekl. zich liad kannen vergewissen van hei- geen bij vervoerde, indien hij maar een on derzoek bij de firma de Vries en van Bunren had ingesteld. Om practiscke redenen was bekl. vervolgd, daar liij had vervoerd. Vervoer van raapolie. H. E„ kapitein der stoomboot Huuze V. had zich te verantwoorden terzake van het vervoeren van 15 fusten raapolie naar bui ten de stelling Amsterdam, naar Alkemade. Bekl. zeide dat hem 't verbod van vervoer van raapolie onbekend was. Uit het getuigenverhoor bleek, dat raap olie pas was toegevoegd op de lijst der arti kelen waarvan vervoer naar buiten de stel ling Amsterdam 56 verboden en dat het ver bod van vervoer van raapolie juist in wer king was getreden op den dag dat bekl. de overtreding pleegde. De raapolie was van Groningen door Amsterdam naar Alkemade vervoerd. Het O. M. deed opmerken, dat bekl., die meermalen de stelling Amsterdam passeerde, nonchalant had gehandeld en dat het ge wenscht is dat men eindelijk eens gaat in zien, dat men een aantal artikelen niet mag vervoeren zonder toestemming van „de ver- plegingseommissie." Het reqnireerde 10 boete of 1 dag hech tenis en teruggave van de in beslag genomen goederen. De verdediger Jhr. mr. F. W. van Styrum. stond stil bij de geschiedenis der wet, die bier zou zijn overtreden en laakte het, dat verboden als 't onderhavige niet in 't Staats blad of in de Staatscourant zijn bekend ge maakt en dat zij evenmin worden aangeplakt. Aan den volke is alzoo niet openbaar ge maakt dat eenig vervoer is verboden, betoog de spr. Pl. concludeerde ten slotte, dat in dezen geen veroordeelend vonnis kan vol gen, ook daar, gevraagd, de stelling-comman dant 't. vervoer had toegestaan. Het O. M. releveerde in zijn repliek, dat op 't oogenblik, dat de raapolie werd ver voerd, geen toestemming tot vervoer wa6 verleend, maar' eerst een paar dagen later. Spr. sloot zich aan bij den wensdh van ver dediger, dat vervoer-verboden in de St.-Ct. mogen worden openbaar gemaakt door den stelli ng-commandant. Verder zeide spr. dat de stelling-comman dant altijd doorvoeren van raapolie toelaat, maar dat men 't eerst moet vragen en dat men zonder verkregen toestemming niet mag vervoeren. De rechtbank bepaalde de uitspraak op Don derdag 19 November a.s. UITSPRAKEN. De Arr. Rechtbank alhier deed gisteren de navolgende uitspraken: M. D. en M. F. T., zonder beroep, te Jan Gijzenvaart, diefstal, no. 1 10 boete of 1 maand tuchtschool, no. 2/2 boete of 14 da gen tuchtschool; J. B. v. d. V., pakhuisknecht, en G. S., los werkman te Zaandam, misli. ambtenaar en wedf.rspannigheid, ieder 14 da gen gewstraf; A. V„ arbeider te Uitgeest, en A. E., stijfselmaker te Koog aan de Zaan, wederspannigheid, nader onderzoek geboden: •J. K., arbeider en B. P. H. P.. smid, beiden te Amsterdam, diefstal, de le 2 boete of 14 dagen tuchtschool, de tweede 7 boete of 7 dagen h.; G. V„ bankwerker te Amsterdam, diefstal, 3 boete of 6 dagen hechtenis. S. A. van H., dienstbode te Haarlem, diefstal, 10 boete of 12 dagen hechtenis. P. D., metselaarsknecht te Haarlemmermeer, mish. 7 boete of 7 dagen hechtenis. J. L., seheepstimmermansknecht te Zaandam, mishandeling, ƒ10 boete of 10 dagen hechtenis. J. O. J. B., pensionhouder te Oostzaan, mish., 25 boete of 10 dagen hechtenis. J. B., arbeider te Pui-merend, mishan., een week gev. straf. P. P. O. S., werkman te Haarlem, appèl over treding jachtwet, 15 boete of 8 d. hechtenis. J. D. V., bakkersknecht te Zandvoort, ontucht 9 weken gev. straf met aftrek prév. hechtenis. BURGERLIJKE STAND. Geboren: 6 Nov. z. van M. F. S. Sehramar- Huskens. d. van M. M. BreeuwerVreden- burg. 8 Nov. d. van J. Segaar—Kwaker- naak. z. van M. J. v. d. Eijnde— de Bie. 9 Nov. z. van E. Blokker—de Droog. 6 Nov. d. van J. M. Libbenga—Kriise. z. van H. C. Hölsken— van der Helm. 7 Nov. z. van W. C. Cramer—Zandvoort. 8 Nov. d. van J. de Moü—Hendriksen, Overleden: 8 Nov. JE. J. Schoemaker, 81 j„ Jansstraat. M. van Refjsen—de Goeij, 83 jaar, Duvenvoordeetraat. 7 Nov. G. van Lnijken, 63 jaar, Assendelvenstraat. J. van der Brander, 86 jaar, Gasthuisstraat. 8 Nov. D. Vogt, 19 jaar, Saenredamstraat, 7 Nov. J. A., 2 dagen, z. van A. W. J. Goo- sen, Wilsonsplein. EEN TURKSCH OVERWINNINGSBERICHT KONSTANTINOPE-L, 8 November Wolff seint de volgende ambtelijke mededeeling van 0 uur 's avonds uit het groote Turksche hoofdkwar tier: „In den strijd, die reeds twee dagen aan de Kaukasiselio grens duurt, is het Russische le ger volkomen verslagen. „Ons leger houdt de stelling bezet." NADER BERICHT. KONSTANTINOPEL, A Nov. Een nader be richt van den Turkschen generalen staf over de Turksche overwinning op de Kaukasisehe grens meldt: „Terwijl onze cavalerie over Kagysman tegen den vijand oprukte, viél het gros van ons leger het sterke Russische centrum aan. „Na een hevig gevecht, dat twee dagen duur de, werd de vijand verslagen en bezetten onze troepen de door hem verlaten stellingen.'* DUITSCH LEGERBERtCHT. BERLIJN, 10 Nov. De groote generale staf meldt volgens Wolf's bureau van gistermorgen: „Gistermiddag hebben vele vijandelijke schepen opnieuw hun vuur op onzen rechter vleugel gericht. Ze werden echter spoedig door onze artillerie verdreven. „Een in de avonduren uit Nieuwpoort onder nomen en in den nacht herhaalde uitval van den vijand mislukte geheel en al. „Niettegenstaande den geweldigen tegen stand vorderen onze aanvallen bij Yperen lang zaam, maar gestadig. „De vijandelijke tegenaanvallen ten Zuid- Westen van Yperen werden afgeslagen. Ver scheidene honderden manschappen werden ge vangen genomen." HET FRANSCHE BERICHT. PAKIJS, 9 Nov. Het communiqué van 3 uur luidt volgens Reuter als volgt: „De Duit sobers hebben het offensief her vat tegen Dixmuiden en in de streek van Yperen, vooral tegen deze laatste stad. „Wij hebben echter de aanvallen van den vijand afgeslagen. „Wij zijn langzaam vooruitgerukt ever het geheele front tussehen Dixmuiden en de Lys. „De mist bemoeilijkt de operaties, vooral tussehen de Lys en de Oise. „Wij hebben onze vorderingen, langs d« Aisne, die wij gisteren reeds hebben gemeld, kunnen behouden. „In den Elzas zijn nieuwe Duitsdhe aanval len tegen Col de Saint-Marie met een belang rijk échec voor den vijand geëindigd. „Van de overige gedeelten van het front valt niets belangrijks te melden." IN POLEN EN OP DE GRENS. BERLIJN, 9 Nov. De groote generale «taf meldt volgens Wolfs bureau: „In het Oosten werd een aanval van een sterke Russische troepenmacht ten noorden van het Wyschtynez meer (op de Russisch- Duitsehe grens, ten zuidwesten van Stalloe- poenen) met zware verliezen voor den vijand afgeslagen. „De Russen lieten meer dan 4000 man schappen en 10 machinegeweren in onze han den," WAT ER IN BELGlë GEBEURT. Men meldt ons uit MAASTRICHT: Te Luik kwamen gisteren 400 Fransche krijgsgevangenen aan, die er zeer gehavend uitzagen. Zij waven bij Rijssel gevangen ge nomen. Tevens trokken gisteren vele cavaleristen., bestemd voor de Russische grenzen, door. Ook kwamen gisteren twee treinen met ge sehut aan van zwaar kaliber, die naar Ant werpen vertrokken. Vijf regimenten artille rie kwamen van het front in Noord-Frank rijk terug, die hun gésehut met zich mee voerden en via Bromberg naar Tborn zullen vertrekken. Van Thouraut kwamen 600 gewonden aan; onder hen bevonden zich verscheidene offi cieren. SCHOTEN. Hazardspel. Geruimen tijd was het onder de 17 18-jarige jeugd bekend en voor anderen een publiek geheim, dat zij in een onzer straten in een bierhuis, naar hartelust konden kaartspelen (een-en-twintigen), waarvan door hen dan ook een druk en gretig gebruik werd gemaakt. De politie was van oordeel dat het Hazardspel was en meende te moeten ingrijpen. Zaterdagavond werd door haar dan ook een inval gedaan en met succes. In het bierhuis, bewoond door een zekeren V., werden aldaar aan tafeltjes clubjes spelende jongelui aangetroffen, en al dadelijk legde de politie op speelkaarten en geld beslag. Tegen den bierhuishouder en de spelers is proces-verbaal opgemaakt. Aan depoütie vóór haar doortastend en dadelijk ingrijpen een woord van hulde! Opgepast. De laatste dagen sluipt hier des avonds een individu rónd, die het er op toelegt om uit openstaande gangen alles wat van zijn gading is te stelen. In de Cronjéstraat zijn bij velschillende bewoners reeds gangborden en schilderijen ontvreemd. 8PAARNDAM. Visscherij-maatschappij. De St. Ct. behelst de statuten der Naamloozc Vennootschap „Vissche- rij-maatschappij „Praxis", te IJmuiden, gemeen te Velsen. VELSEN. Ei' n stig ongeluk. Maandagmorgen had er weder een ernstig ongeluk plaats in de papierfabriek alhier. Od eene tot nog toe onverklaarbare wijze werd 'do deksel van een der kookketels afgeworpen, waardoor er zich een groote hoeveelheid stoom in de lo- caliteit verspreidde. Do twee arbeiders, welke zich in de onmiddellijke nabijheid der ketels bevonden, bekwamen ernstige brandwonden over 't geheele lichaam, terwijl een der twee, welke zich nieti spoedig kon verwijderen, viel en een been brak. Do namen der beide arbeiders zijn Koeman en Schippers. Het duurde zeer lang voor er goede me dische hulp op kwam dagen. HAARLEMMERMEER. Benoeming. Tot postbode aan het hulppost- kantoor te Nieuw-Vennep (vacature-van Koot) is benoemd A. Arensman, thans in gelijke betrek king te Abbenes. Ernstig ongeluk. Bij den landbouwer K. kreeg de arbeider V. bij het afdraven van een jong paard een. trap tegen het onderlijf, waardoor hij in elkander zakte en binnengedragen werd. On middellijk ingeroepen geneeskundige liulp ver klaarde dat de man inwendig ernstig gekwetst was. HALFWEG. Brand. Zondagavond ontstond een begin van brand in de woning van J Groeneweg alhier, door het vlamvatten van een broekje, dat over de kachel hing te drogen. Het angstige hulpgeroep der kinderen, die alleen thuis waren, trok de aan dacht van den buitengewoon gemeente-veldwach ter P. van Laar, die door het inslaan van een ruit de kinderen uit de brandende kamer wist te redden, waarna spoedig de brand gebluscht werd. Ware van Laar niet tijdig hier ter plaa^e geweest, het zou. met de kleinen slecht afgeloo- pen zijn. HILLEGOM. Meer dan ergerlijk. In den nacht van Zondag op Maandag is hier tussehen 11 en 2 uur een echte en ergerlijke vandalentocht gehouden. Lenige personen uit Noordwijkerhout hebben een nachtelijke rijtoer gemaakt en waarschijnlijk onder den invloed van sterken drank ontzettende verwoestingen alhier aangericht. Zij bevonden zich op een platten wagen, waarvoor een paard, terwijl de wagen voorzien was van een groote hoeveelheid wortels, die verdeeld werden in stuk ken ter grootte van een mansvuist en die als werpprojectieleii hebben dienst gedaan. De woestelingen schijnen gegaan te zijn door den Ruigen Hoek, de Veenenburgerlaan af en begon nen hun vernieling bij den coiffeur L. v. d. Laan aan de Hoofdstraat. Daar is de spiegelruit van het scheersalon, eenige vierk. M. groot, verbrij zeld, door met reusachtige brokken koepeen er tegen en erdoor te werpen. Vervolgens zijn ze zingend en tierend door de Molenstraat, waar zij bij den schoenmaker Schenk ook de ruiten in wierpen, en de Wilhelminalaan opgereden, en hebben terloops een groote vensterruit ingewor pen in een der villa's, bewoond door den heer G Philippo. Doorgaande, is klaarblijkelijk halt gehouden aan de kromming, waar het burgerwoonhuis, eigendom van en bewoond door den heer C. Joh. Bakker, het duchtig moest ontgelden. Een der dubbel-dik glazen ruiten aan den voorgevel werd geheel verbrijzeld en wel met zulk een kracht, dat het neergelaten lancastergordijn mede een groot gat en scheuren heeft bekomen en dus on bruikbaar is. Het linkerbovenraam aan het link- sche lichtkozijn is ook ingeworpen. Het terras binnen het hek lag in den morgen nog bezaaid met stukken als mansvuisten, terwijl in de suite twee dergelijke stukken werden opgeraapt. Hierna werden de ruiten van liet kantoor der firma K. v. Bourgondiën Zn. ingegooid; bij dit bombardement bleef ook niets gespaard. Voortgaande is de gemeente-gaslantaarn, hoek Wilhelminalaan en Loosterweg II, verbrijzeld en het licht gedoofd. Van het huis van den heer K- Hagedoom, hoek Loosterweg III en Beekkade, werden ook ruiten ingegooid en de lantaarn on derging liet lot van zijn voorganger. Öp de Beek laan bij den heer J. Meskers (de heeren waren weer op weg naar huis) werd van de huiskamer aan den wegkant mede een groote ruit ingewor pen. Inmiddels togen de agent van politie van der Vin en de nachtwacht van Dijk er op uit om de rustverstoorders zoo mogelijk te arresteeren. Zij konden niet vermoeden, dat de bende tussehen 10 en 20 personen bevatte. Nabij de O. L. School te Zilk schijnt :n formeel gevecht te hebben plaats gehad tussehen de onverlaten en den agent van der Vin, waarbij de laatste twee revolverschoten in de lucht loste, doch voor de overmacht moest wijken, na zelfs een wonde aan de hand, toege bracht met een scherp voorwerp, en een slag met den sabel in den nek van een militair, die er ook bij was, te hebben opgeloopen. Ons werd mede gedeeld, dat de voerman en eenige der booswich ten bekend zijn en hun namen, reeds zijn opge schreven. Ook de soldaat is bekend. Verschillen de personen, die op deze schandelijke wijze in hun nachtrust zijn gestoord en in hun eigendom men benadeeld zijn, hebben aangifte bij de po litie gedaan. Om wille der rust van vreedzame bewoners mag gehoopt worden, dat de schuldigen hunne straffen niet zullen ontloopen en zij bovendien aansprakelijk zullen worden gesteld voor de toe gebrachte schade. Zooiets is hier nog hooit voorgekomen. Tijdelijk Werkloozenfonds. Door B. en W. zijn tot bestuursleden van het lijdelijk werkloozen fonds dezer gemeente benoemd e heeren J. H. H. Balvers, F. A. J. Heemskerk en J. Kraay. Auto-ongeluk. Gistei-avond te half 6 had aan de Catrijnelaan een botsing plaats tussehen een auto gemerkt H. 3883 en een wagen van den vrachtrijder H. Gerritsen, alhier. Deze wagen, welke met boodschappen was ge laden, werd onderstboven geworpen en kwam dwars op den weg te liggen en was natuurlijk onbruikbaar. Ook de auto was eenigermate be schadigd. Het paard schoot los en ging aan den haal en liep een eind verder tegen een andereu auto op, een fonkelnieuwen Roode Kruis-wagen, gemerkt O 1871. Het paard bezeerde zich aan den bek, terwijl van dezen auto 't spatbord eu de lantaarn waren beschadigd. De schuld van het ongeluk ligt bij den chauffeur van eerstgenoemden auto, welke absoluut niet uithaalde. De politie welke werd gerequireerd, was spoe dig ter plaatse en maakte van een en ander pro ces-verbaal op. Het ongeval veroorzaakte een heele volksoploop. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. Drijfjacht. Bij de gisteren gehouden drijfjacht in de lage veenen onder „Keukenhof' alhier wer den door 4 schutters geschoten 65 fazanten, 13 hazen, 11 eenden, 6 konijnen en 3 houtsnippen. ALKMAAR. Geboren: 7 Nov. Z. van J. Smit en L. A. Greidanus. 8 D. van C. de Waard en C. P. van den Bogaerde. Overleden8 Nov. Neeltje Swaan, wed. van C. Met, 73 jaar. Jan, z. van D. Blokdijk en; E. C. de Graaff, 4 mnd. Johannes Adrianus van Santé, 5 jaar. SCT1AGEN. De paardenhandel is tegenwoordig in Hollands Noorden in vollen gang. Speciaal worden jonge paarden, liefst ruinen aange kocht. Een paardenhandelaar van I.oenen had' 14 ruinen, allen beneden de 20 maanden. De prijs liep tot 350 gld. De wol ia den laats te n tijd belangrijk in prijs gestegen. In den loop van deze week werden alhier ruim 500 vachten geleverd, zwaar ongeveer 2700 K.G. De prijs was f 1.50 per K.G., vóór den oorlog noteerde men f 1,15. V e r 1 o t i n g. Op de uitgestelde verlo ting der Groote Landbouwtentoonstelling al hier, is thans bij Kon. besl. van 2 Nov. 1914 no. 37 opnieuw de goedkeuring afgekomen. De trekking zal nu Donderdag 12 Nov., 'smidd. 12 uur plaats hebben in het lokaal Cérès alhier, ten overstaan van Notaris C. L. van den Bergh. HOORN. Gemeenteraad. De Gemeenteraad heeft tact algemoene stemmen besloten aan Gedeputeerde Staten te verzoeken het sala ris der Wethouders te verhoogea van f 400 tot f 700 per jaar. MEDEMRLIK. R. K. Zang- en Tooneelvereeniging. Zondag avond kwamen op uitnoodiging van den Zeer- Eerw. Heer Pastoor en Kapelaan in het St. Vin- centiushuis een aantal jonge mannen bijeen ten einde te komen tot oprichting van een R. K. Zang- en Tooneelvereeniging. Na een woord van welkom, gesproken door den Eerw. Heer P. J. Verhaar, werd een door Z.Eerw. opgesteld reglement voorgelezen en uit eengezet, welk reglement de volle goedkeuring der aanwezigen kon wegdragen. Vervolgens werd er gelegenheid gegeven zich als lid te doen inschrijven, waarvan door een 18-tal personen gebruik werd gemaakt. De vereeniging zal bestaan uit twee afdeelin- gen, te weten: zang en tooneel. Men kan zich voor een bepaald deel, of voor beide afdeelingen als lid doen inschrijven. Zij zal den naam dragen van St. PancraHus- vereenigiag. Alzoo bezit Medembtik thans een officieel opgerichte R. K. Tooneel- en Zangver- eeniging. PERSONALIA. Te Rotterdam is geslaagd voor het examen vrije en ordeoefeningen onze 6tadgenoote mej. Cr. Canipfens. DE BELGISCHE VLUCHTELINGEN. De werkverschaffing. Wij ontvingen het navolgende overzicht der Arbeidscommissie, aangaande de werkzaamhe den in 't gebouw der Rijkskweekschool van 2 tot 7 November. Het rapport omtrent de schoenmakerij, kleer makerij en wassclierij luidt gunstig. De naai kamer had te klagen over afwezigheid van naai sters en breisters, c-en en ander naar aanleiding van de heerschende lage temperatuur in dit lo kaal bij gebrek aan een kachel. De verwarming van alle lokalen is door den burgemeester toe gezegd. Schoenmakerij: 8 schoenmakers werkten hier geregeld en repareerden pl.m. 115 paar schoe nen. Reparaties bestaan voornamelijk in het ma ken van nieuwe zolen en hakken. KleermakerijEr werden afgeleverd 25 zakken voor matrassen voor gebruik in de kweekschool. Bovendien werden geschonken kleedingstukken veranderd, enz. Naaikamer: Afgeleverd werden 8 vrouwen- of kindei broeken, 18 paar sokken. 3 paar kou sen, 3" jurkjes, 7 manshemden. De coiffeur is van 1012 uur aanwezig: er wordeu geregeld 30 A 40 personen behandeld. Timmerlieden verrichtten eenige reparatiën. De voeding. Brood, enz., benevens warm eten, worden nu voortaan den vluchteliugen door de Rijkskweek-' school Leidschevaart verstrekt. Stopzelling vervoer. Wegens gemis aan spoorwegpersoneel in Bel-, gië, waarvan wij reeds in ons vorig nummer on der Binnenland melding maakten, is ook het ver-! voer van vluchtelingen van hier tijdelijk moeten worden stopgezet. Inlichtingen gevraagd. Frans Roosens Knollenburg, Constant Volant Roosens, Charles Kerselacrs-Roosens, van Ber-;. chem bij Antwerpen, worden gezocht door Kareli Roosens, „Huize Duinriist", Overveen, Familie van Loog-Joseph uit Antwerpen, Os-; senmarkt no. 1, wordt gezocht door Joseph van; Looij, wiens adres is te vernemen in „Huize' Duinrust" te Overveen. EEN GOUDEN ECHTPAAR. Op den 16en November zal het echtpaar Ploeg, in de Magdalenastraat zijn gouden bruiloft vie-: ren. j De buren hielden onder elkaar een inzameling: van gelden voor deze oudjes en richtten te hun-] ner eere een eerepoort op. Bovendien zal den; oudjes, die het niet al te breed hebben, een ge schenk in geld door hen worden aangeboden.: Mogen ook anderen dit echtpaar niet vergeten!! Hedenavond te negen uur zal door een mu ziekcorps aan 't echtpaar een serenade worderi gebracht. De omwonenden hadden heden de; vlag ter eere van 't gouden bniidspaar uitge-i stoken. Men deelt ons verder mede, dat het echtpaar; Bakker, wonende Witte Heerenstraat 25, hedeni 57^ jaar is gehuwd. DOOD TE BED GEVONDEN! Het had de aandacht der buren getrokken# dat in de woning van H. Th. K. in de Minne-J broedersteeg 11, sinds een paar dagen niet werdj opengedaan, hoewel men wist, dat de bewoner» thuis was. Men waarschuwde daarom de politie. Deza klom een tuinmuur over en kwam zoo door een achterdeur de woning binnen. In de achterkamer) vond men den 74-jarigen K. dood te bed liggen j Een geneseheer, die werd geroepen, constat teerde dat de man een natuurlijke dood was geJ, storven, aan verval van krachten. I DOOR DEN DUW VAN EENE KOE!, i Mej. M. W., wonende Titlpensiraat, stond gisj teren op de Kampervest te wachten om een tranw wagen te laten passeeren, toen er een koe aaiW kwam, die ergens van schrok en haar een duw

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 2