BUITENLAND. Staten-Genera?!, DE OORLOG. TELEGRAMMEM. Boekbeoordeeling. Leger en Vloot toi iuu vernield; met moeite werd het vee van tusschen de gebinten gehaald; van het woon huis woeien een aantal pannen. Bij zijn over buur, den heer G.. is een groot gat in het pan nendak der schuur geslagen, terwijl een deur uit de hengsels gelicht en ongeveer 20 M. ver werd weggeslingerd. Ook van de woning en het wagenhuis waaiden een aantal pannen. Spiennag'.'. In de mededeelingen van de Tel., opgenomen in ons vorig nummer, wordt gezegd, dat de Directeur der gasfabriek te Oude Tonge, aangehouden verdacht van spion- eage met den consul van het Duitsche Rijk in Rotterdam in correspondentie zou hebben ge- ste.an. Naar aanleiding daarvan schrijft ge- ni)! md consul in de N. R. Ct. Da correspondentie tusschen het Duitsche Consulaat en den bedoelden directeur heeft in de volgende stukken bestaan: 17 Augustus 1914 heeft hij aangevraagd, of hij zich in Duitschland als diensplichtige in de stamrol moest laten inschrijven, waarop hem op 20 Augustus werd geantwoord, dat hij zich in Bremen moest aanmelden. 28 Augustus heeft hij aangevraagd, of hij zich ook bij het consulaat voor de stamrol kon mel den. waarop hem werd medegedeeld, dat hij hier 's ingeschreven, maar dat hij zijn personaliën nog moest opgeven. Deze heeft hij in een schrij ven d.d. 28 Augustus opgegeven. 19 September heeft hij om een paspoort naar Bremen verzocht, en daarop antwoord ontvan gen, dat hij eerst zijn legitimatiepapieren moest overleggen. Deze correspondentie is niet door mij per soonlijk, maar door 't kantoor behandeld. Afge zien hiervan heb ik nooit van den gasfabriek- directeur een brief ontvangen of aan hem een brief afgezonden of ook direet of indirect met hem in correspondentie gestaan. Zjjn schaapjes op het droge. Te St. Oeden- rode kwam dezer dagen een vluchteling uit België aan, en wel een schaapherder uit de om geving van Luik. Hij had zijn 72 schapen door de Belgische weiden geleid en was zoo over de Neder] andsclie grenzen gekomen. De herder, een krasse zestiger, had geen last van den ,Duts" gehad en had zijn schaapjes goed door voed op het droge. Diefstallen aan boord. Aan boord, van het stoomschip „Ternate" waren op de reis uit In- dië naar Holland diefstallen geconstateerd. Bij aankomst in den Nieuwe Waterweg werd per draadlooze telegraaf de Rotterdamsche politie gewaarschuwd, die het schip tegemoet stoomde. Hij nam aan boord drie schepelingen in hechte nis op wie de gestolen goederen gevonden wer den. Zij werden bij aankomst te Rotterdam in verzekerde bewaring gesteld. Walvlsch aangespoeld? Aan den zeedijk te Wissenkerke is een zeemonster van pl.m. 25 M. lengto komen aanspoelen, vermoedelijk een walvisch. Het dier had blijkbaar een hevige bot sing te doorstaan gehad, misschien wel met een mijn. De kop was afgerukt. De visch is van boven zwart en van onderen wit en vertoont diepe voren overlangs in de huid. GEWISSELDE STEKKEN. De verloven aan militairen. Door den heer Duymaer van Twist werden aan den Minister van Oorlog de volgende vragen gesteld Acht de minister den algemeenen toestand niet zoo gewijzigd, dat de mogelijkheid kan overwo gen worden om' verloven aan militairen op rui mere schaal te verkenen als tot op heden plaats heeft Zoo ja, is de ifiinister dan bereid Sen regeling te treffen waarbij zooveel mogelijk rekening ge houden wordt met de maatschappelijke belangen van hen, die met de mobilisatie zijn onder de wapenen geroepen De minister, de heer Bosboom, antwoordt, dat naar zijn meeuing de algemeenè toestand niet zoodanige wijziging heeft ondergaan, dat het verleenen van verlof aan militairen op ruimere schaal dan tot dusver geschiedt in overweging kan worden genomen. Door den heer van Vlijmen werd betreffende het verleenen van verlof aan sommige landweer- piichtigen, die hoofden van zaken zijn, de vraag gesteld, of de minister bereid zou wezen, meer vrijgevig te zijn in het toestaan van enkele dagen verlof indien de noodzakelijkheid van hun tegen woordigheid voor korten tijd (bijv. 4 dagen) te huis overtuigend wordt aangetoond. De minister antwoordt, dat voor het verleenen van verloven de volgende, door den opperbevel hebber van land- en zeemacht vastgestelde alge- meene regelen gelden: A. Aan de militairen der land- en zeemacht kan verlof worden verleend behoudens be voegdheid van de compagnies- en daarmede ge lijkgestelde commandanten om ten deze (ook in gevolge hoogeren last) beperking op te leggen in verband met de eischen van den dienst/de te volbrengen opdracht of de veiligheid naar keuze van den verlofaanvrager. Ie. Ten hoogste gedurende één eünaal in ze ven achtereenvolgende dagen aan personen, be- hoorende tot de bezetting van forten, en ten hoogste gedurende één etmaal in tien achtereen volgende dagen aan de overige militairen, of 2e. ten hoogste gedurende twee etmalen in veertien achtereenvolgende dagen, onderschei denlijk in twintig achtereenvolgende dagen aan personen, behoorende tot de onder 1 bedoelde categorieën, of 3e. gedurende ten hoogste 4, onderscheiden lijk 3 etmalen per maand aan personen als voren. B. De verloven gaan als regel in na afloop van den dienst op den dag, voorafgaande aan het etmaal of de etmalen, onder A 1, 2 of 3 bedoeld. Kan de betrokkene dienzelfden dag zijn woonplaats of bestemming niet bereiken, dan mogen de onder 2 en 3 bedoelde verloven met Één dag worden verlengd, in welk geval echter het vertrek eerst plaats heeft op den eersten ver lofdag en terugkeer op den laatsten dag wordt geëischt. C. De verloven worden zoodanig geregeld, 'dat zij voor elke compagnie of daarmede gelijk te stellen eenheid of detachement voor zoover doenlijk, over de verschillende dagen der week ongeveer gelijk worden verdeeld. ,D. In zeer dringende gevallen en bij hooge uitzondering als bij voorbeeld overlijden of ern stige ziekte van echtgenooten. kinderen of ouders^ kan door of vanwege oen korpseonnnanciant of hoogere autoriteit, voor zoover de dienst zulks toelaat, een buitengewoon verlof van één tot hoogstens vier dagen worden verleend. De noodzakelijkheid van zoodanig verlof moet vóór of na het verlof deugdelijk worden aan getoond. Uitzondering op deze algemeene regelen wordt, in voorkomende gevallen, gemaakt voor militairen, die in het buitenland belangen heb ben te behartigen en aan hen, met het oog op den duur der reis of de daaraan verbonden bezwaren, langer verlof, met evenredig grootere tusschenpoozen voor het gevai waarin herhaling wordt verlangd, wordt verleend. Voorts zijn in verschillende gevallen aan mili tairen, door wier voortdurend verblijf onder de wapenen eenig gewichtig landsbelang of eenig groot maatschappelijk belang ernstig zou wor den geschaad, buitengewone verloven toegestaan van iangeren duur, hetzij aan één stuk, hetzij periodiek. Met het oog op de eischen der lands verdediging geschiedt dit laatsle echter zoo spaarzaam mogelijk en slechts dan, wanneer de noodzakelijkheid overtuigend geblekm is. Meer vrijgevigheid in het toestaan van ver loven kan niet worden betracht. PROTESTEN TEGEN ENGELAND. De te Aken woonachtige Engelsche vrou wen hebben een verzoekschrift naar Londen gestuurd van den volgenden inhoud: „Be in Aken wonende Engelsche vrouwen richten tot de Britsche regecring het drin gend verzoek, om de Duitsche en Oostenrijk- eche civiele gevangenen (in Groot-Brittannië en Ierland) voor zoover deze niet. tot de ver dachten behooren, op vrijen voet te laten en den geïnterneerden een der Britsche na tie waardige verblijfplaats te waarborgen. Bovendien vragen zij wat thans moet ge beuren met de vrouwen en kinderen der thans, in Duitschland geïnterneerde Britten, daar zij thans van hun verzorgers beroofd, op genade en ongenade overgeleverd zijn aan de Duitsche regeering of aan particulieren. De Engelsehe vrouwen in Aken zouden aan de Britsche regeering willen opmerken, dat zij lot dusver door de Duitsche overheid met zachtheid en hoffelijkheid zijn behandeld, zoo als dat dit groote, sterke volk waardig was. Hoe de Duitsche regeeriug thans na hot ontvangen van de treurige mededeelingen over de behandeling van Duitsche civiele ge vangenen in Engeland met ons zal han delen dient men af te wachten.'' Tegenover verschillende Britsche aanklach ten doet de Duitsche regeering de volgende bekendmaking: Reeds werd er herhaaldelijk op gewezen met welke verwerpelijke middelen men van Engelsehe zijde poogt de Duitsche wijze van oorlogvoeren in het oog van de heele we reld verdacht te maken en te belasteren en daarmee tegelijk eigen -wandaden te ver hullen. Een bijzonder kras geval is dat van het Duitsche hospitaalschip „Ophelia", dat uit gezonden was om de overlevenden van de den 17en October ia den grond geboorde Duitsche torpedoboot op te sporen. Het inbeelagnemen van dit schip 'door de Engelschen is een schending van het volken recht der zwaarste soort, ter motiveering. waarvan werd aangevoerd de verdachte hon- ding van Jiet artsen-personeel, het aanwezig zijn van een inrichting voor draadlooze tele grafie, het strooien van mijnen en ion slotte het niet aangeven als hospitaalechip. Nadat al deze beschuldigingen nu op de rii af weer legd waren of als niet steekhoudend waren bewezen, is de Engelsche pers nu bezig h&t gerucht te verspreiden, dat; er aan boord v^n de Ophelia belangrijke hoeveelheden ont- ploffingsstoffen gevonden zijn. Hierbij wordt verklaard dat deze bewe ring een nieuwe ongehoorde belastering is. EEN MARTELAAR. Aan c.en correspondentie in de Maasbode is de volgende tragische geschiedenis ont leend, die betreft den weleerwaarden heer Gherlicrs, professor aan het college te Sohacrbeek, welke, opgenomen in den stroom van vluchtelingen, den langen weg naar Sluis grootendeels te voet aflegde. In den laten avond kwam hij daar aan„ niet wetend waarheen zich te wenden om voedsel en onderdak. Schuchterheid weer hield hem wellicht aan de gastvrije pastorie aan te kloppen waar reeds een tiental even eens gevluchte eerwaarde heeren liefderijk waren opgenomen. Wellicht ook had hij lichamelijk en gees telijk reeds te veel geleden gedurende de schrikkelijke dagen der vlucht, dan dat bij zich nog rekenschap kon geven van zijn toe stand eo omgeving. Een aanval van pleuris, welken hij eenige jaren geledon moest door staan, had zich wederom geopenbaard en den uitgeputten lijder mot groote hevigheid aan gegrepen. Den stroom van vluchtelingen vol gende, was hij ten slotte terecht gekomen in een verlaten steenoven en daar spoedig ineengestort. Het zieke lichaam ontbeerde hier aanvankelijk alle noodzakelijk voedsel en ligging, zoodat het niet behoeft te ver- worderen, dat zijn toestand met ieder unr verergerde. De eerwaarde lijder voelde dan ook zijn einde naderen en verzocht de hem omrin gende vluchtelingen aan de pastorie een geestelijke te willen waarschuwen. Aanstonds was de zeereerw. heer pastoor op weg met de H. Teerspijze en men stelle zich ziin ont zetting voor, toen hij aan dit sterfbed, den naakten kouden grond kwam te staan. Met volkomen onderwerping aan Gods H. Wil, die zoo somher einde voor hem had wegge legd, sprak de 32-jarige ongelukkige ziin laatste biecht en ontving met groote gods vrucht en kinderlijke blijdschap het Brood der Engelen. De zeereerw. heer pastoor nam aanstonds maatregelen om den lijder naar de pastorie te doen overbrengen, doch met zwak hand gebaar beduidde deze, dat zulks nutteloos z.ou zijn. Het transport zou hem slechts nieuwe smarten kunnen deen verduren. „Cest fini", prevelden de hleeke lippen. Inderdaad, zijn einde was gekomen en onderwiil hem het H. Oliesel werd toegediend, gaf hij zijn zwaarbeproefde ziel oru Haar Schepper te rug. Onschuldig slachtoffer van den vïoek- b'ren krijg! WEER EEN NIEUW MOORDTUIG. De correspondent van de Daily Mail te Parijs meldt, dat de Franschen een nieuwe luchibom in gebruik hebben genomen, die een krachtiger uitwerking heeft dan de vroe gere dynamiet-bom. De laatste lijkt in haar uitwerking op de uitbarsting van een klei nen vuurspuwenden berg. Maar de nl%twe luchtbom ten gebruiké van de vliegers slaat alles plat tegen den grond. Haar uitwerking verbreidt zich als de rimpels op het water, waar een steen in neergeploft is. Mensehen vallen neer als kogels, gebouwen storten in een al® een kaartenhuis, kanonnen worden als dooT een onzichtbare hand. omvergewor pen. De ontploffing verwekt zoo goed als geen stof of rook. De grónd wordt niet op gewoeld, maar als plat gemangeld. Op het oogenblik van de ontploffing ont staat een geweldige koude, die zoo fel is, dat een vlieger die met de bom gewerkt heeft, verklaart dat hij haar waargenomen heeft, toen hij de hom op 'n hoogte van 800 voet liet vallen. Het was vrij gevaarlijk om zoo laag bij den grond te vliegen, maar de vlieger wilde de uitwerking goed zien. Zij viel op een afdeeling Duitscbers, die in het veld bi vakkeerden. Hij schatte dat ten minste 30 man gedood werden. De dood volgt onmid dellijk, tengevolge van de felle koude en den schok. Het materiaal waaruit de hom bestaat je zoo eenvoudig, dat het naar ieder vliegstation gebracht en de bom door den vlieger of zijn helper voor het vertrek ge vuld kan worden. De Fransche vliegers beschikken nu over vijf geduchte wapensf namelijk: lo. den sta len pijl, waarvan ear duizenden meegenomen knnnen worden en die een ruiter en zijn paard doorboren; 2o. het snelvuurluchtkanon: 3e. het bommenpist ooi dat tegen Zeppelins dienst moet doen; 4o. de dynamiet-bom van 90 pond, die gebruikt is om bruggen te ver nielen; 5o. de nieuwe luchtbom. Honderden jongelui bieden zich voor den Franschen vliegdienst als vrijwilligers aan. EEN DUITSCHER OVER RUSSISCHE TACTIEK. Büwell, Se oorlogscorrespondent van de Vorwarts in Oost-Pruisen, schrijft,: ....Het is duidelijk, dat de Russische taktiek ten doel heeft de Duitscbers te verzwak ken, het doet er niet toe ten koste van welke offers. Rusland heeft menschen genoeg. Met zijn massa's wil het Duitschland' verschrik ken. Om een enfcefen Duitscher buiten ge vecht te stellen, worden zonder aarzelen vijf, zes en meer Russen opgeofferd. Menschen zijn goedkoop in Rusland. Het Russische le gerbestuur brengt vaak groote massa's vol komen ongeoefende manschappen in het vuur, die machteloos staan tegenover de techniek en de eischen van den modernen oorlog. Vol gens de Russische taktiek heeft dit „materi aal" zijn plicht gedaan, als een menigte van deze menschen opgeofferd zijn om een aan zienlijk kleiner aantal Duitschers te dooden of te verwonden. Daaruit vloeit van zelf de eenige taak voort van de Duitsche aanvoer ders: met weinig offers zooveel vijanden als mogelijk is buiten gevecht 'te stellen, den vijand in een val te lokken of hem kalm te laten binnen rukken in een val, dien hij zich zelf gekozen heeft. Het is verbazend, dat het steeds weer gelukt. In dezen oorlog wordt met de meest verfijnde techniek en strategie gevochten en desniettemin geeft vaak een van öuds bekende versleten list, een plompe bluf den doorslag tegen de Russen. DE OFFICIEELE BERICHTEN GEVEN „GEEN NIEUWS." BERLIJN, 13 Nov. Officieel. Het groote hoofdkwartier meldt van hedenochtend: „Aan de Vser bij Nieuwpoort brachten onze marinetroepen den vijand zware verliezen toe; 700 Franschen werden gevangen genomen. „Bij de goed vooruitgaande aanvallen op Yperen werden 1100 man gevangen genomen. „De heftige Fransche aanvallen, westelijk en oostelijk van Soissons werden, onder zware ver liezen voor de Franschen, afgeslagen." DE OFFICIEELE FRANSCHE BERICHTEN. 'S-GRAVENHAGE, 13 Nov. Het communi qué der Fransche legatie luidt: „Woensdag heeft de strijd op onzen linkervleu gel even krachtig voortgeduurd. Hij is voortge zet met afwisselend vooruitrukken en terugwij ken, zonder bepaald gewicht. Op algemeene wijze is het gevechtsfront niet belangrijk gewij zigd, sedert 10 November 's avonds, op de alge meene linie: Nieuwpoort, Kanaal van Nieuw poort naar Yperen, de buitenposten van Yperen, de streek van Zonnebeke en het westen van Ar- mentières. Evenmin is er wijziging in de stellingen, in genomen door het Britsche leger, hetwelk de vijandelijke aanvallen, meer in 't bijzonder een aanvallende beweging door troepengedeelten van de Pruisische Garde heeft afgeslagen. Afzonderlijke gevechten van eenvoudigen aard zijn gevoerd op het geheele front dat zich uit strekt tusschen het kanaal van La Bassée, Atrecht, de Somme en de Oise. Om Vailly, aan de Aisne, hebben wij ons ge handhaafd tegenover een tegenaanval en ons vaster genesteld op een den vorigen dag her overd terrein. Ock om Berry au Bac hebben wij eenige vorderingen gemaakt. Ju de Argonnen, in Woevre, in Lotharingen en in de Vogezen valt geen enkele gebeurtenis van belang te vermelden en de onderscheidene stellingen aldaar ziju niet gewijzigd." DE ENGELSCHE VERLIEZEN. LONDEN, 13 Nov. Reuter seint, dat in ant woord op een hem in het parlement gestelde vraag de minister-president Asquith zeide, dat de verliezen der Engelsche troepen op het oor logsterren in Frankrijk tot 31 October ongevec-r 57,000 man bedroegen. AAN DE OOST-PRUISISCHE GRENS. BERLIJN, 13 Nov. Wolf deelt het volgende officiëele bericht van het groote hoofdkwartier mede „Aan de Oost-Pruisische grens bij Eydtkuh- nen en zuidelijk daarvan, oostelijk van de Ma- surische meren, zijn nieuwe gevechten in ontwik keling, waarin de beslissing nog niet gevallen is." EEN RUSSISCH BERICHT ST. PETERSBURG, 13 Nov. Alvorens de Russen Johannisburg (Oost-Pruisen) genomen hadden, moesten zij zich voor de tweede maa door de bosschen en de onmetelijke moerassen, die ten Zuiden van de Masurischê meren een natuurlijke verdediging vormen, slaan. Langs de Soldau-Lpck-linie nebben de Duit schers blokhuizen van zwaar hout gebouwd, die sferk bewapend waren en van boomversperrin gen waren voorzien. De Duitschers hebben zich, met hun zware artillerie uit Koningsbergen, in sterken getale geconcentreerd ten Noorden van de Masurischê meren. IN GALICIë. WEENEN, 13 Nov. (Officiëel). Op Het Noor delijk oorlogstoonee! is gisteren op het front van onze legers niets belangrijks gebeurd. De vijand is Tamow, Jaslo en Krono binnen gerukt. DE 00STENRIJKSCH-SERVI8CHE GEVECHTEN. WEENEN, 13 Nov. Van het Zuidelijk oorlogs- tooneel wordt officieel gemeld: De vijand zet zijn terugtocht van Koeeljevo en Valjevo naar het Oosten voort. Aan de Save is Usee stormenderhand geno men. Beljin en Bonjaw werden bereikt. Dc vijan delijke versterkte linie Gomile-Draginje is reeds in ons bezit. Onze troepen zijn bij Sopot (aan de lijn Belgrado-Nis.jen Stalice aange komen. Vooral de Zuidelijke colonnes hebben daarbij op een zeer moeilijk terrein bewonde renswaardige diensten gepresteerd. OP DEN BALKAN. WEENEN, 13 Nov. Het „Deutsche Volks- blatt" verneemt uit Boekarest: Het gerucht, dat Rusland van Roemenië den doortocht van Rus sische troepen door dit land geëischt heeft, wordt hier in welingelichte kringen tegenge sproken. Indien de regeering te St. Petersburg deze eisch gesteld had, zou een geheel nieuwe toastand zijn geschapen en zonder nieuwe beslissingen der Roemeensehe regeering nood zakelijk zijn. De laatste oorlogsgebeurtenissen in Oost- Galicië en Bukowina hebben hier een sterke opwinding tegen Rusland verwekt. Ook het ge ringe prestatievermogen van Rusland in de Zwarte Zee stemt hier niet ten gunste van Rusland. De „Reichspost" verneemt uit Bokarest: On der den titel „Het testament van Peter den Groote," schrijft de conservatieve „Politica": Het jongste manifest van den Ozaar bewijst, dat het ditmaal om de Dardanellen gaat. Wij moesten wel geheel blind zijn, indien wij niet erkennen wilden, dat wij daarna aan de beurt zullen komen. Daarom moeten wij voor ons be staan zorg dragen. Kalender voor 1915. Teekenin- geu op steen van T. van Hoytema. Uitgave als premie van de firma Ferwerda. en Tieman te Amsterdam. Dó heer van Hoytema teekent elk jaar de wondermooie kalenders, die de bekende wijnfirme Ferwerda en Tieman hare clientele als een kunstwerk voor de salon gracieuzo- lijk aanbiedt. Die voor 1915 is nu óok ver schenen gelukkig dat „de slechte tijd" de firma niet van dit nobel gebruik heeft doen afzien en zo is ditmaal al bizonder mooi geklaagd. Het zijn twaalf bladen, als gewoonlijk, die een serie vogels ditmaal ge ven welke in expressie van lijn en kleur, in soepelheid van uitbeelding, de distels, bloemen en struiken van 1914 o.i. nog heel ver overtroffen. Daar zit djepte in en têere schoonheid tegelijk, en sommige bladen voor al we noemen de October-plaat, die den torenvalk geeft, als misse!iien*het meest spre kende voorbeeld geven sterke impressie, veel meer dan realiteit van lijn, door de magistrale wijs waarop de vogelfiguur in ver band met de moeielijke entourage (cijferhok- jes!) is behandeld. Deze kalenderbladen zijn inderdaad kunstwerkjes op zichzelf: wij ken nen iemand die uit de vierkante boven-ta- bleux van de kalenders van eenige jaren een lambrizeerings-rand voor de kinderka mer heeft gemaakt, die (of het tegeltableaux waren) prachtig voldoet. Zoo blijven de mooie steentoekeningen van Van Hoytema: ze zijn het over- en over-waard' En de firma die zóó artistieke „reclame" maakt zonder reclame, kan niet hoog genoeg geprezen. S. Tan ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt, den inzenders de cop ie met teruggegeven. VERPLEGING VAN INVALIDE DIENST PERSONEEL. Geachte Redactie Beleefd verzoek ik U mij toe te staan onderstaande mede te deelen naar aanleiding van heb 'in uw blad opgenomen ingezonden stuk, geteekend door een middenstander over heb niet meer geven van abonnementen aan de Mariasfcichting voor verpleging van invalide dienstpersoneel aan patroon en patrones. Do teleurstelling voor hen, die de rol van verpleging moeilijk kunnen noch wensehen te bekostigen uit eigen middelen kan toch niet zoo groot zijn als men weet, dat sedert do wet op het arbeidscontract in werking kwam en verschillende wijzen bestaan, die dergelijke risico verzekeren. De kosten jaarlijks zijn gering die men voor inwonend dienstpersoneel t® betalen heeft; want; voor f 7 per jaar per persoon, die niet meer dan f 125 per jaar verdienen (voor hoo- ger loon is de premie iets duurder) kan men personeel verzekeren. Dit bedrag is gemakkelijker te dragen dan 't groot bedrag der kosten die uit ongelukken of ziekten kunnen ontstaan. De wet verplicht ieder toch tot het verleenen van behoorlijke geneeskundige hulp gedurende, 6 weken zorg te dragen. Maar het is ook voor het dienst personeel van groot belang. Aangezien het ook nog zoo hoog, dus ook de kosten van ook die welke buiten de diensturen ontstaan. Men is volkomen vrij in de keuze van dokter en apotheker en geheel gedekt van: le. De kosten van den dokter al zijn deze ook nog zoo hoog, dus ook de koste van operatics, massage, enz. 2e. Alle kosten van genees- heel- en ver bandmiddelen. I Se. Alle kosten van "een ziekenhtfis ais hierin opneming noodig is. 4e. F 3.per week extra wanneer 9e pa- tient niet in het huis van den patroon of in een ziekenhuis maar bij familie of particu- lieren verblijft. 5e. Het gewone vólle loon als de patient bij 'den patroon wordt verpleegd. Op deze wy'ze van verzekeren is men dus wettelijk geheel verantwoord. Bij verwisseling van dienstpersoneel wordt geheel kosteloos een nieuwe polis uitgereikt. Mej. MARY FLEISCHMANN. Haarlem 14-11-14. Utrecht 12 Nov. 1914. Aan de Redactie van de „Nieuwe Haarlem- sehe Courant" te Haarlem. Mijne Heeron, Mag ondergeteekerule u beleefd verzoeken onderstaand stukje onder de ingezonden stuk ken in uw blad te plaatsen. „MOUTBROOD" In dozen tijd, waar door de overheid in verschillende plaatsen van ons land, het ge bruik van tarwebrood wettelijk is voorgeschre ven, acht inzender, evengoed voor olie andere plaatsen, het van veel gewicht, dat iedereen in den lande opmerkzaam gemaakt worde, dat degene die heb gewone tarwebrood niet kun nen verdragen eens een proef neme met Moutbrood gebakken van ongehuilde tarwe met toevoeging van Mout-Extract. Niet 'alleen dat het brood smakelijker en do voedingswaarde veel honger is dan van an der tarwebrood, maar ook wordt de spijs- verteering bevorderd, zoodat het, uiterst' ge schikt is voor kinderen en hen die aan slechte zwakke magen lijden. Daarom wordt het dan ook door vele H.H. Doktoren sterk aanbevolen. Toch kent een groot doel van hot publiek d waarde nog niet van dit gezondheidsbrood en zelfs zijn er velen die het bestaan er niet van kennen, omdat Moutbrood meestal onder vreemde namen in den handel word; ge' acht. Redenen, waarom ik meen den lezers van dit blad eene dienst te bewijzen door hunne aan dacht, te vragen voor dit. brood zoodat het langzamerhand algemeene ingang bij het pu bliek zal vinden. BRIMALCO. NOG EENS: „GENERAAL" CONTRA „KAPITEIN." De heer Duymaer van Twist beeft den ge pensioneerden generaal Snijders, van wiens feilen aanval wij gisteren melding maakten, waardig in de Nieuwe Crt. van antwoord gediend. Hij schrijft o.m., dat die opperoffi- cier in zijn schrijven getoond heeft, nog steeds de oude te zijn en niets te hebben ge leerd, en gaat daarna voort: „In zijn militaire carrière heeft zijn ruw en onoordeelkundig optreden'aan velen in het leger heel wat leed veroorzaakt Onze Onvergetelijke kameraad Thomson, die de harde hand van den generaal duchtig ge voeld heeft, heeft, de edele karaktereigen schappen van den heer Snijders goed leeren onderscheiden. Maar ook de oud-minister Colijn is niet vrij gebleven van de vriendelijkheden van den oud-inspecteur van de infanterie. In het nummer van 13 December 1911 van de Nieuwe Crt. kon men van de hand van den heer W. G. F. Snijders, gep.luit.-generaal, een arti kel aantreffen, waarin een vocabulaire van allerlei grofheden was te vinden, die die op- per-officier zich destijds tegen den toenina- ligen minister van oorlog durfde veroor loven. Terecht heeft de heer Colijn den generaal in het openbaar een flinke afstraffing toege diend. Helaas zonder resultaat dau dat de verhouding nog verergerde. Tot soortgelijke verergering zon ik door een tegenschrift mijnerzijds niet gaarne aan leiding geven. Ik doe er daarom het zwijgen toe, te meer waar ook nu weer blijkt op wat lichtvaardige en verdachlmakende wijze de generaal gewoon is zijn meening uit te spreken. De heer W, G. F. Snijders blijkt noch den inhoud, noch de bedoeling van mijn vraag aan den minister van Oorlog begre pen te hebben, noch op de hoogte te zijn van hetgeen ten aanzien van mijne beschik baarstelling hij het begin der mobilisatie heeft plaats gehad." De heer Snijders geeft daar op dit bescheid, waarvan de toon nog wat grover is dan die van zijn eerste schrijven: ,JDe heer Duymaer van Twist weet op mijn vorig ingezonden stuk niets anders te de- biteeren, dan eenige lasterlijke werdaehtma- kingen tegen mijn persoon. Dat hii zich daar bij verschuilt achter de namen van een paal mannen, die met de zaak waarover ik schreef, absoluut niets te maken hebben, noem ik laf. Wat er tusschen die twee personen en mij is vomgevallen, is thans nog niet aan de orde. Ik zal er hier alleen van zeggen, dat ik de waarheid van de® heeren D. van T.'s uitingen ten stelligste wraak. Het onderwerp van mijn vorig stnkl Dc beer D. v. T. decreteert, dat ik noch den in houd, noch de bedoeling van ziin vraag aan den minister van Oorlog heb begrepen. Wel, wel, wie zou het achter den heer, D. v. T. gezucht hebben, dat hü in zoo'n duidelijke vraag, zoo'n diepzinnige, voor een gewoon niensch onbegrijpelijke bedoeling zou weten te leggent En dat zelfs „de inhouc. een „puzzle" zou zijnt Ik constateer dat de heer Duymaer van Twist ook hier wegkruipt, en wel achter een nietszeggende algemeenheid. Ten slotte beu ik ook niyt op de hoogte van hetgeen heeft plaats gehad ten aanzien: van 's heeren D. v. T.'s beschikbaarstelling bii het begin dex mobilisatie. Nu, M. de R., Ik heb niet beweerd dat ik daarvan op de hoogte ben; ik heb zelfs geen, moeite gedaan om «r achter te komen. Maar het resultaat van al dat „voorgevallene is mij met volle zekerheid bekend. Het W niets anders, dan dat de kapitein Duymaer van Twist, in plaats van in ons sedert 3 H. maand gemobiliseerd leger, zijn sabel te treki ken aan het hoofd van een compagnie op oorlogsvoet, thans, in dezen hoogsternstigen tijd, als van oudsher, politieken handlangers-, dienst verricht, tegen een regeering, die hoog verheven is boven zijn armzalig gedoe. Dóérdoor wekt hij, hij mij en bij zeer veei anderen, een gevoel van afkeer, ja van wal ging."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 6