De oorlog. Gewroken. BINNENLAND. Sociale Berichten. Vragenbus. IN DE LOOPGRAVEN. Een Frausche officier schrijft, volgens de „Cor- riere della Sera", dat zijn soldaten achter de ëterke verschansingen een soort badkamer had den ingericht. De geheele compagnie kon eiken 'morgen een douche nemen. Alle generaals, zoo vertelt hij, brachten ons een bezoek en bewon derden het comfort in onze stelling. Wij maakten ook een barbierswinkel en op een andere plaats richtten we nu een soort variété in. Een onzer is kunstenmaker en een ander geeft voorstellingen met een gedresseerden hortti Het wild, dat dik wijls in radeloozen angst tusscheu de vijande- lijke stellingen voortjaagt, veroorzaakt soms deVan motor-batterijen gebruik gemaakt, en malste situaties. Op een oogenblik weid door js Z6jfg P.eer waarschijnlijk daar Frankrijk vriend en vijand op een haas geschoten. Het dier viel, moest nu echter binnengehaald worden. Plotseling riep men in de Duitsche verschansin gen met bulderende stemmen: „Tabak! Tabak!" Toen staakte men 'het geweervuur. Een Fransch- j vooralsnog geene mededeel! ngen doen. man haalde toen doodkalm 't aangeschoten dier en legde een pak tabak op zijn plaats, dat onmid dellijk daarna door een Duitscher gehaald werd. Eeu minuut later durfde echter geen sterveling zijn hoofd boven de verschansing uitsteken. AALMOEZENIERS. De Duitsche aalmoezenier, dr. Christ, be schrijft in de „Kölnischt Volksz." het leven van den veldgeestelijke. 's Maandags zegt hij, rijden wij den bosenweg af naar de afdeelingen in de loopgraven. De officieren zijn overal zeer vrien delijk voor ons, en deelen den manschappen mee dat er een katholiek veldgeestelijke is. Al weder willen honderden te biechten konten. Aan den zoom van het woud staan ze daar in een lange rij. Soms doen zich dan wel incidenten voor. Drie dagen geleden was ik vlak bij onze zware hou witsers, die iedere tien minuten een granaat in de vijandelijke stelling wierpen. Plotseling, hoog in de lucht, het geluid van een motor. Een Fransch vlieger! Een wit wolkje teekent zich af tegen de blauwe lucht: de eerste shrapnel], die op den vijand werd afgeschoten. Volgt een tweede, een derde, een geheele krans van kleine wolkjes zichtbaar rondom den twee dekker. Vergeefs! Plotseling een gekraak, een ontploffing, de vlieger wierp zijn bommen uit op een marcheerende compagnie. Gelukkig misten zij. Daarop kwamen de nieuwste wapenen in actie; de pijlen van den vlieger; een kort bevel klinkt: mijn, poenitentgp grijpen naar de karabijn, een salvo knettert naar de lucht, doch wederom blijft de vlieger buiten schot, hij is te hoog. Nu knielen ze weef bij me neer, om te biechten, alsof er niets gebeurd ware. Mijn collega moest eenmaal zelfs met een poeni- ient vluchten voor de dreigende granaten. Vóór ik de mannen verliet, beloofde ik, den anderen dag de H, Mis te komen oodragen. Wat waren ze daar dankbaar voor' HET SCHOONSTE SCHOUWSPEL. Uittreksel uit een brief, in de loopgraven ge schreven door een onder-officier uit Dijon en medegedeeld door de „Croix": „Gisteren waren wij op een uitgestrekt slag veld, overdekt met dooden. Het was indrukwek kend. Alle dorpen stonden in brand, men hoorde de granaten en de kogels fluiten, de mannen wa ren in de loopgraven. Eén schaduwbeeld slechts bewoog zich in den dichten nevel over het slag veld het was de bisschop van Atrecht, die naar iederen doode ging om er de gebeden voor den overledene te bidden. Nooit was ik zoo onder den indruk; het was het schoonste schouwspel, dat ik ooit aanschouwd had. UE OOSTENRIJKSCHE MOTORBATTERIJEN. FEUILLETON. Wie zegt u dat? Ik weet het. Zoudt ge ben willen verraden? 1 «ar denkt ge aan? Zij verraden zieh- zei! en dat in een tijd, waarin men niet te voorzichtig zijn kan en een kleinigheid reeds voldoende IS om verdacht te worden. Die menèchen spelen met hun hoofd zoo lichtzin nig alsof ze ©r elk een dozijn te verliezen hadden. Al wilde ik hen redden, ik zon het met kunnen. De graaf de Trémazan doet van harte met hen mee. Evenals de anderen «weert by samen op zijn kasteel de la Gu- Todmère en zijn zoon Jean is al in geen drie maanden meer gezien; Men zegt, dat hij op reis ig naar Amerika. ïi®4 kij ook. In de laatste dagen zijn de ambtelijke statis tieken over het getal Duitsche reservetroepen af gesloten. De vredessterkte van het Duitsche leger is 800,000 man, inclusief officieren en kader. Tientallen van jaren zijn er jaarlijks 150,000 weerbare mannen voor den dienst onder de wapens niet opgeroepen geworden. Daardoor is het te verklaren, dat Duitschland thans te be schikken heeft over ongeveer twee millioen vrij willigers. Dat zijn absoluut voor den dienst ge schikte mannen, die slechts daarom niet onder de wapens werden geroepen, omdat het verplichte aantal manschappen niet overschreden mocht worden. Op dit oogenblik heeft Duitschland on geveer 41/2 millioen soldaten onder de wapens staan. De door Engeland verspreide bewering, dat zich daaronder talrijke lieden bevinden van 50 tot 60 jaar, is volkomen ongegrond. Het gaat daarbij slechts om een miniem getal vrijwilligers ia deze jaren. De Duitsche pers heeft bijna steeds elk geval hiervan speciaal vermeld, waarin lie den van boven 45 jaar werden aangenomen. Dit getal is volgens vrij nauwkeurige taxatie niet hooger dan 5000, Nu hebben in de laatste weken preciese opgaven plaats gehad, hoeveel weerbare mannen, d. z. mannen in den leeftijd van 18 tot 45 jaar, er nog in Duitschland als reservetroe pen ter beschikking staan. Het resultaat is, dat Duitschland in staat is, nog 6 millioen soldatën te velde te zenden, zonder dat jongelingen bene den 18 en mannen van boven de 45 jaar behoe ven te worden opgeroepen. Onderdanen van neu trale staten, die naar Duitschland komen, zijn dan ook erg verbaasd als men in alle steden zulle een geweldig getal soldaten nog steeds ziet rond- loopen, klaar om te velde te trekken. 3. NOG EENS: HET VERHAAL VAN „DE TIJD." ONS LEGER EN DE DRANK. Wij lezen in de Kruisbanier: De autoriteiten hadden krasse maatregelen ge nomen op den len Augustus, den dag der mobi lisatie. Niemand echter clie er aanstoot aan nam. Allerminst onze soldaten, en veel minder nog al degenen, die hunne dierbaren naar onbestemde plaatsen zagen vertrekken „Gelukkig," zoo zeide me een oude man die zijn kleinzoon naar het statioii vergezelde, waar reeds honderden soldaten zich verdrongen om aan den algemeenen oproep van Hare Majesteit gevolg te geven; „gelukkig dat het niet is als in 1870. Nu ben ik gerust," zoo ging hij voort, „doch nu zie ik ook wat goed werk door de drank bestrijding is verricht." Onwillekeurig dacht ik toen ook terug aan 1870. Ik zie ze nog wegtrekken uit mijn geboorte dorp, dat twintigtal manschappen, niet vergezeld van hunne dierbaren. En waarom niet? Och, het was toen nog het vaste gebruik, dat soldaten geen drankgelegenheid voorbij gingen, op weg naar hunne garnizoenen, zónder aan te leggen, na van te voren reeds zingend en tierend de rondte te hebben gedaan in hurtne woonplaats, althans zeker in de buurt. Een vader, of moeder, eene vrouw, een kind ■kon toch moeilijk op zoo'u ernstig oogenblik een zoon, een man, een vader vergezellen, verhit, op gewonden en wellicht woest reeds door den drank. Welk verschil tusschen de mobilisatie van toen en thans! De jongste mobilisatie hier te lande kenmerkte zich bijna overal door dien hoogen, heiligen ernst, door het diepe, innige besef, dat in de ure des gevaars een groot offer moest worden ge bracht voor het dierbare vaderland. Er was orde en tucht. Luidruchtigheid was verre. Een innige vurige bede voor hun behoud, voor Vaderland en Vorstin begeleidde onze man schappen op hun heenreis. Over de mobielmaking van 1870 zullen wij maar niet spreken. De ouderen zagen wat zij was, de jongeren weten het. Ook de aankomst in de garnizoenen op 1 Augustus jl. kenmerkte zich door kalmte. En toen de eerste dagen na den oproep, tot het fonneeren der eenheden de troepen door elkaar werden ge slingerd, ook toen deed het weldadig aan, hoe overal aan de voorbijtrekkende manschappen ver snaperingen en verkwikkingen in alle mogelijke vormen werden aangeboden, behalve in den vonn van sterken drana. Dat teekent hoe ons volk doordrongen is van den geest, dat sterke dranken een ramp zijn voor het leger onzer natie. Tevens is het een vingerwijzing voor onze ver- eenigingen om met alle kracht mede te werken ten einde het schenken van alcoholhoudende dranken aan militairen ook door particulieren te voorkomen. Niemand zal met de ontzettende gebeurtenis sen in naburige landen voor oogen, weigeren, daaraan gaarne het zijne bij te dragen. Het zal onzen drankbestrijders geen moeite kosten, ook de menigte te overtuigen, dat ons leger drankvrij moet zijn en blijven. Zoodoende alleen kunnen onze zonen, geroepen tot handhaving onzer neu traliteit, hunne zware taak naar bchooren ver vullen. Doch nog eens, dan moeten zij onttrokken blij ven aan den demoraliseerenden invloed van dén drank. Want de alcohol Is de pest voor een leger. Ten slotte een warm woord van hulde aan de autoriteiten die zoo krachtig medewerkten om onze landsverdedigers, waaronder ieder onzer SPOORWEGPERSONEEL. Om niet de kans te loopon, dat het 1916 voor clen tijd van vijf jaar vast t stellen reglement dienstvoorwaarden ec getrouw: copio zal worden van het tegen woordige reglement, waaronder het spoorweg personeel hier te lande werkt is, naai wordt medegedeeld, in overleg met verschil lende Tweede Kamerleden door de Gommis si© uit de samenwerkende spoorwegorganisa ties per request den minister van Water staat verzocht, zijn medewerking te willen verleenen, i n verband met do huidige ook voor de spoorwegmaatschappijen, ongim stige tijdsomstandigheden Jat de directie: er in zullen toestemmen, het vaststellen do nieuwe reglementen en bepalingen een jaar uit te stellen. WERKLOOZENVER,ZEKERING. Naar men mededeelt xjjn reeds door 31 van de 32 gemeenten, waar gemeentelijke wcrkloozerifondsen bestaan, de door de Re geering voorgestelde noodmaatregelen aan vaard inzake het verleenen van geldelijke:, steun aan de leden van vereenigingen welke, toen da c'risjs uitbrak, tegen werkloosheid waren verzekerd. Bovendien hebben reeds 'n 50-tal gemeentebe sturen, waar geen gemeentelijke werkloosheid-' fondsen "bestonden, gevolg gegeven aan de uitnoodiging van minister Treub, en ten be hoeve van de werkloozenkassen in hunne ge- meente. een tijdelijk werkloozenfonds* opge richt. Ju 't. algemeen kan worden beweerd, dat bijna' alle arbeiders, die voor de crisis lid .waren van een werkloozenfonds, profi- tieeren van deze regeling. In de circulaire van 22 Augustus van minister Treub aan do ge meentebesturen werd o.m. bejpaald. dat in dien het vermogen der werkloozenkas daalt tot minder dan 25 pet. van "het saldo op 1 Aug. j.L, de geheele uitkeering voor rokv-1 ning van het gemeentefonds zal geschieden. Tengevolge van do langdurige werkloosheid hebben de kassen var» verschillende vereeni gingen de-ze grens bereikt, zoodat zij in her bovenbedoelde gevalverkeeren. Behoudens oen enkele uitzondering werd ook hel. bedrag der uitkeering, zooals dit door den Minister werd voorgesteld, door de Gemeerde-1 best. vastgesteld. In de meeste gemeente», waar reeds gem.lijke werkloosheidsfondsen, en meestal op den voet van het zoogenaamde Gentsclie stelsel zijn ingericht, is de control-, aan de vak vereenigingen overgelaten. Er zijn echter ook gemeentebesturen die deze controle hebben opgedragen aan de Ar beidsbeurzen of aan daarmee speciaal belas te personen. In Den Haag geschiedt de controle even eens (door do Arbeidsbeurs en de Haagselm» Bestunrdeirsbond tracht nu de uitspraak uit te lokketi van den door den Minister aan te wijzen arbiter. Zooals bekend, is mr. Drunker als zoodanig door den Minister aangewezen. In belanghebbende kringen wordt met, be langstelling een beslissing afgewacht. ONZE ARBEIDERS IN DUITSCHLAND. Vele Friesche arbeiders, die in Duitschland. werkten, komen vandaar terug, Wel is daar< werk, dat goed betaald wordt ook doch de prij zen van levensmiddelen zijn er zoo buitensporig i hoog, dat men niets kan overhouden voor het achtergelaten gezin. ■I V r. Naar ik meen in Amsterdam, wordt er een weekblad (blaadje) uitgegeven, genaamd „de Betrekkinggids", of „de Betrekkingzoekendc", (de naam weet ik niet precies), zoudt u mij hierin misschien eenige opheldering kunnen geven, zoo ook het adres, enz. van een en ander? A n t w. Te Gouda, bij Edauw en Johannis- sen verschijnt „de Betrekkinggids" iederen Woensdag. j V r. Ongeveer y2 jaar geleden deelde U mij in de Vragenbus mede, dat er in September waarschijnlijk een uitgaaf van de Camera Ob- scura zou verschijnen ad f 0.90. Is deze reeds verschenen en is ze volledig? Is ze b.v. even vol- ledig als de duurdere uitgaaf? •Autw. Is juist uitgekomen bij de Erven F. Boliri, te Haarlem. V r. Een landweerman die geen verlof kon bekomen om zijn yrouw met kortere tusschen- poozen te bezoeken en toen een ander een brief heeft laten schrijven als van den dokter komende (dus een valsche doktersverklaring), niaar dat nu is uitgekomen, wat voor straf kan hij daar voor krijgen? Hij is in N.-Brabant in garnizoen in een in staat van oorlog (of beleg?) ver klaarde streek. Kan de persoon die den bewusteu brief geschreven en onderteekend heeft, maar al leen op herhaald aandringen en ook omdat er den, waar hij betrokken is hij een complot dat tegen de republiek is gericht. Hij koopt wapenen, die hij Lof stilt met- het geld, dat- zijn vader. Balazé, Keroual en nog zooveel Hubert! idler jonge vrouwen .en dier jonge mannen idiefstal, erger dan een moord? Weet gij wel' De dokter lachte spottend. j bedreigd werden, dat een vreeset ijk onweer jcl at, wanneer gij mensdhen verried, (lie u1 Welnu, wat is er? Zi.it gij misschien voor-zich boven hen samenpakte, omdat zijne! nooit anders dan goedheid en vriendschap nemen» hen te gaan waarschuwen en u zelf schuld, zijn misbruik van vertrouwen, zijn!hebben bewezen, gij verdienen zoudt, dat ilc,' anderen hem toezenden. Al die ei-devants,'in het verderf te storten om uw schuld-oneerlijkheid bun een doodsvijand op den bun familie en hnn vrienden, zweren samen en staan op bet punt buiten de wet gesteld te worden en daar hebben die ongelnkkigen zelf nog geen flauw vermoeden van. D© ba ron de Guern, die famlie is van de anderen, zooals alle Bretonsche edelen met elkaar ver want zijn, heeft zijn geheim niet. kunnen be waren, wat trouwens ook al heel moeilijk zou zijn geweest, want overal luisteren ooren en loeren oogen. Nog voor hij den strijd heeft kunnen aan binden, is hij al onschadelijk gemaakt. Voor het oogenblik heeft hij nog zijn huid kunnen redden door de vlucht, maar bil wordt nage zet als een wild zwijn door jagers en bonden, die wel zijn spoor nog bijster ziin,.ma.ar die dit gemakkelijk genoeg zullen terugvinden en dan wee hem en allen, die hij in zijn val eiscfeers te redden? Zijt gjj dan zóó blind,(hals gehaald'had, die, in zijn streven om een dat gij uw eigen belangen niet ziet? Veron- j verloren fortuin terug te winnen, bereid wae dcrstel dat zij beschuldigd en veroordeeldtot elk verraad, tot elke laagheid, worden, dan verdwijnen zij en daarmee zijt Die vijand was zijn zoon. gij van hen ontslagen. Hun rust in hot graf Toen hij hem meedeelde hoe do stand van is uw rust in het leven. Op deze afschuwelijke woorden volgde een lange stilte. Buiten gierde de wind langs de daken; bin nen was het alsof men het sissen van een slang hoorde, die schuifelend door de kamer kroop, gereed haar doodend gif te spuwen. Nu en dan drong een rukwind door de 7,aken was, had hij het onheil gebracht óver de hoofden, die hem dierbaar waren. Nu kon bij dat onheil niet meer afwenden, want daartoe had hij de booze plannen moe ten verraden van zijn zoon, die bii maar al te lief bad. Wat te" doen? Hij zag wel in dat alle woorden, die hü spreken zou om zijn zoon tot andere gedach ten ie brengen, ijdele woorden zouden zijn schouw en deed de asch in den haar op dwarrelen. Het afschuwelijkste vau zijn toestand bad!maar toch beproefde hij bet nog. nog nooit zoo duidelijk voor oogen gestaan.) Met bleek gelaat en starende oogen stond Hij had zijn cliënten bedrogen, die tevens;hij op, deed een paar passen naar voren; en Wanneer ik een woord wilde spreken of j zijn vrienden waren. juiet by machte zicli langer te bedwingen; een regel schrift zenden aan mijn vrienden! Hun onbeperkt vertrouwen hadden zij in; bleef hij voor den dokter staan en. het ge in de Nationale Conventie of in de. Commix-j hem gesteld. Iaat naar hem toegebogen, riep hij uit: ne, dan zouden zij gevangen worden als pa-j Voor de moesten hunner koesterde hij een ling in een fuik, gebracht voor een recht-oprechte vriendschap en nu zag hij dat deze bank, die zelden vrijspreekt en alles zou ge-familiën, die zoo gelukkig geweest zouden daan zijn. Dan hebt gij nog slechts uw boe- j zijn, wanneer de troebelen niet ontstaan wa ken en papieren teverbranden et) al uw ren; die het geheele land hadden boroerd, schulden zijn voldaan. Gij wilt hem aanklagen! Hubert, haalde de schouders op. Met nog luider stem ging de vader voort: Wie weet, misschien hebt gij het reeds gedaan, maar weet gij wel dat een misdaad i uiteengerukt zouden worden, dat de hoofden zou zijn erger dan de mijn©, erger dan een uw vader, u in h.et gelaat spuwde en u van, mij afstiet ais een Judas? Weet gij wel, dat gij dan dieper zoudt zinken dan de struik- roover, die, na den reiziger ziin beurs te', hebben afgenomen, hem den hals afsnijdt' om zich van zijn stilzwijgen (e verzekeren? Gij liebt er niet aan gedacht, zulk een mis daad ie plegen en gij zult er ook niet aan denken, zeg liet, of ik open bet venster en verbrijzel mij het hoofd op de steenen van de binnenplaats om te ontkomen aan de wroeging over zulk een verfoeilijke daad, waaraan ik medeplichtig zou zijn. Hij hield op. J De stem verstikte in zijn keel. Hij meende een snik te hoor enen tegelijk .joeg weer een windvlaag door de schouw, die de vlammen van het houtvuur deed knetteren. De dokter zat met de beenen over elkaar, geslagen, kalm achterover geleund in zijn steel en„ onverschillig voor de hartstochte lijke uitbarsting van zijn vader als voor den wind die door de schouw loeide, speelde zijm. eene hand met de zilveren ketting die aan zijn vest hing, terwijl de andere op de arm leuning van zijn zetel rustte. Let daar maar niet op. zeide bii. het i» NIEUWE HAflRLEMSCHE COURANT MBMMWW wordt eene groote verplaatsbaarheid geëischt, daar het dikwijls over zeer grrooto afstanden snel verplaatst moot kunnen worden; afstanden zoo groot, dat, in verband met den beschikbaren tijd, paardentraetïe niet in aanmerking kan komen. De tegenwoordige oorlog heeft reeds geleerd, wat er met dergelijk geschut bereikt kan worden en het zijn wel, behalve dan de Duitsche 42 cen- timetf-mortleren, de Oostenrijksche 30.5 conti- meter-dito's, welke veel van zich hebben doen spreken. Mogelijk wordt er ook aan Frausche reeds geruimen tijd op dit gebied proeven lieeft genomen, maar, door het uitblijven van Frau sche tijdschriften, kunnen wij dienaangaande Wc- vinden in de „Auto" nog het volgende over de 30 c.M.'s der Oostenrijkers: De toepassing van motortrekkracht vóór de voortbeweging van geschut dateert niet uit de laatste aren. Reeds in 1895 was Portugal in liet. bezit van eene automobiele houwitserbat terij. bestemd voor Jiet versterkte kamp van Lissabon. Nochtans bleef er langen tijd in de verschillende legers een zeker vooroordeel heer- sehen tcgtn het gebruik van automobiele ar tillerie. Eerst in den laatsten tijd is men begon nen de groote voordeelen ervan in Je zien. Nog met zoozeer voor de veld- en rijdende artillerie, waarvan de vuurmonden de infanterie en cava lerie op alle terreinen moeten kunnen begelei den al worden er in sommige legers ook op dit gebied reeds ernstige proeven genomen maar meer bepaaldelijk voor geschut, bestemd voor het vervullen van speciale opdrachten, dat met in een bepaald permanent verband is ingedeeld, maar dat nu eens hier, dan weer daar zal moeten optreden. Voor dergelijk geschut Eerst korten tijd voor bet begin van den oor log zijn deze vuurmonden door de Oostenrijk sche industrie vervaardigd en door het leger beproefd. Men bad dit zoo geheim mogelijk ge houden en er waren slechts weinig personen, die van dze aangelegenheid op de hoogto waren. Daar de geschutfabriek Skoda, te Pitsen, eeni- gen tijd gelden ten deele vereenigd is geworden met de automobielfabriek van Daimler te Wie- ner-Nenstadt was de gelegenheid geschapen om de motorhatterij als geheel te kunnen constru- eeren. Er had geene afzonderlijke vervaardiging plaats van geschut en van raotorvrachtwagens, maar men vervaardigde ze in verband met el kaar, als een nieuw stelsel. Daardoor is de mo torhatterij een goed, beweeglijk geheel gewer den; zij kan rijden over alle wegen en terrei nen, waarover een automobiel zieli kan voort bewegen. Bij de voorbereidende proefnemingen moest de batterijen zelfs over de steile Alpen- wegen rijden, en over de wegen, waarop de in den afgeloopen zomer gehouden Alpenrit plaats vond, zijn voorts deze zware batterijen gekomen, terwijl .zij ook op weiden en akkers met goeden uitslag beproefd werden en zelfs steile berghel lingen, zonder gebaande wegen, konden beklim men. Zoodoende is bet mogelijk geworden, de mortieren op vrijwel elk terrein in stelling te brengen. -- Zulks is vooral merkwaardig met bet oog op bet zware gewicht van dit geschut. De trac tors. die elk een complect stuk geschut vervoe ren met 3 aanhangwagens: voor den vuur mond, affuit en de bedding elk één zijn dan. ook voorzien van zeer sterke motoren. Het ver mogen der motoren bedraagt 100 paai'dekrach- ten; zij zijn dus sterker dan eeuige andere motor, welke voor vrachtwagens wordt gebezigd. Zij zijn geconstrueerd naar het mode] der Austro- Daimier-luchtschipmotoren, alleen zijn zij iets zwaarder gebouwd, daar hier een eenigszins grooter gewicht van geen nadeeligen invloed is. Het is wel typisch, dat, waar de iuebtschipmo- tor in 't algemeen is ontstaan uit den automo bielmotor, men hier voor den zwaren vrachtwa- genmotor zijn zooveel liebteren collega tot mo del beeft gekozen. Toch zou de motor-alleen nog niet in staat zijn om de batterijen zoo beweeglijk te maken, als zij thans zijn. Deze beweeglijkheid wordt dan nok tevens verkregen door de wijze waarop de kracht van den motor op de wielen wordt over gebracht. De tractor bezit namelijk vierwieldrij- ving, volgens een stelsel, ten deele uitgebracht door den aartshertog. Leopold Salvator, die, be halve automobilist, ook technicus schijnt te zijn. Op de voordcelen van het stelsel van vierwieL drijving behoeven wij bier wel niet meer te wijzen; zij werden reeds meermalen in „De Auto" besproken. Men heeft zich in Oostenrijk voor den mor tier tot een kaliber - d.i. de inwendige mid dellijn van 30.5 c.M. bepaald, omdat een zwaardere vuurmond minder gemakkelijk ver plaatsbaar was. Zooals de voertuigen thans ge construeerd zijn, kunnen zij wegen en bruggen, ook do zwaardere pontonbruggen, goed passee- ren. Dit is met de zwaardere Duitsche 42 c.M. mortieren niet mogelijk en deze worden daarom ook hoofdzakelijk per spoortrein vervoerd. Waar bet terrein mfeer moeilijkheden bood, als bijvoor beeld bij de vestingen Givet en Maubeuge, zijn de Oostenrijksche mortieren, die anders naast de Duitsche werden gebezigd, alleen opgetre den. Waar wij in dit tijdschrift geen artilleristi- sclie details behandelen, zij omtrent de construc- Niet waar. Meent ge? Ik weet het, zeker. -r Waar is hij dan? Weet ge het niet? Neen. Dan zai ik u het zeg'gen: bij is in ï.on- 2e. Den dag daarna zijude op het station te Leuven voor mijn doorreis naar Antwerpen, speelde zich alhier hetzelfde af. 'n Zeer lange trein met gewonden kwam door naar Luik en zou het 2e perron passeeren. De trein kwam aan, eenig-e nieuwsgierige soldaten wilden op het 2e perron gaan zien of er vrien den of kennissen bij waren, docb werden onmid dellijk door den daar dienstdoeuden officier en zijn Felwebel teruggezonden naar het le per ron, zoodat gedurende het korte oponthoud van den trein alleen Roode-Kruisbanden langs den trein te zien waren. Dit zijn twee feiten op twee zeer drukke sta tions; het zou mij bevreemden als deze maat regel alleen in deze plaatsen bestond, wijl der gelijke orders meest algemeen zijn. Voorts kan ik er aan toevoegen, dat de medische dienst schitterend is bij onze oostelijke naburen en vriend en vijand in de lazaretten op gelijken voet behandeld worden. Nogmaals, bet verhaal uit ..De Tijd" komt mij niet zeer waarschijnlijk voor. tic der mortieren alleen vermeld, dat zij haar groote uitwerkingsvermogen hebben verkregen door een groot projectielgewicbt (3S5 kilogram) en door het hoog opvoeren der aanvangssnel- heid. Daardoor Is eene groote valhoogte (4800 M.) en een groot arbeidsvermogen van het val lende projectiel bereikt en kan dit zelfs door zeer dikke betonmuren heendringen. Bij het in stelling komen moet de mortier natuurlijk op bare affuit, en deze weer op de bedding, worden geplaatst. De constructie is zoodanig, dat dit heel vlug kan geschieden. In *10 50 minuten na aankomst in de stelling kan de mortier tot vuren gereed zijn. Ook het de- monteeren kan heel vlug plaats hebben, zoodat het van stelling veranderen gemakkelijk uit voerbaar is. Zoo noodig kan er worden gescho ten zonder bedding. Daar de vuurmond, in stelling staande, niet zoo heel groot is, kan'hij gemakkelijk gedekt worden opgesteld en vormt hij voor den vijand een moeilijk te vinden en te beschieten doel. Per dag kunnen de motorbatterijen marseben maken van 20 a 30 K.M. ZES MILLIOEN DUITSCHE RESERVETROEPEN. 0 Dr. Van Leeuwen te 's Gravenliage schrijft aan de Telegraaf over bot bekende verhaal van „De Tijd" over mishandeling van gewonden krijgsgevangenen te Landen: Toen ilc voor oenigen tijd de mededeelingen las in dit blad, overgenomen uit „De Tijd," kwam over mij een gevoel van verbazing en wel om deze reden, dat ik gedurende mijn reis door België, als geneesheer, geheel andere indruk ken kreeg van de behandeling der gewonde krijgsgevangenen van de zijde der Duitschers, dan deze correspondent „meende" gezien tc heb ben. Alvorens hierin één woord (in verband met mijne ervaringen) mee te spreken, heb ik eerst afgewacht wat de Duitsche pers, op het betoog van dezen correspondent zou antwoorden. Heden las ik nu in „De Telegraaf" de resul taten van het onderzoek in deze kwestie, ge publiceerd door de „Norddeutsche Allgcmeine Zeitung." Naar aanleiding van hetgeen dit blad mededeelt, kan ik verschillende feiten beves tigen. lo. Toen ik mij den 21sten October des namid dags 3 uur op het perron te Sehaerbeek bevond te midden van een massa soldaten, die, evennis ik, per militairen trein zouden doorreizen naar Leuven, kwam plotseling* het bevel van den Bahnhof Hauptmann (persoonlijk de orde ge- vonde) het geheele perron te ontruimen. Alle soldaten, spoorwegcompagnie, civilisten, allen werden verzocht, op het plein voor het station to gaan wachten. Toen ik informeerde waarom deze maatregel genomen werd. werd mij mede gedeeld, dat er -een trein gewonden, aankwam en dat. in deze gevallen het perron geheel ont ruimd moest worden, door allen, alleen hot I'oode Kruispersoneol (zeer ruim aanwezig) j een dierbare telt, Te vrijwaren voor den geesel mocht op het perron zijn. I van liet alcoholisme

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 9