DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. p. w. iwmmmn, Rtftgdepaiuiiswes£ 29«SJ-33, Haarlem bi® öopIos» TELEGRAMMEN van hedenmorgen, BI^HEÜLAflD. Slobkousen ais fit* PieoSssafeSsdeau VRIJDAG 20 NOVEÜBER 1314 40, Mo, IS83 Bbeb*@@ss>x vFsn &®if§i®fi© «n Asfisiinisfpsstïs lnfei*O08»nsanaal Tslefffiam^assssiaep S41S. ICOftTE DE BESCHIETING VAN TREBISONDE. BAKTELTBAAT 2" HaaHemsche Aüsrfanjes No. 1484. Km HMflSCHE CMR/Uiï ABONNEMENTSPRIJSs Per 8 maanden voor Haarlem ^183 Voor de plaatsen, waar een agent la gevestigd (kom der gem.; 1.35 Voor de overige plaatsen ut Noderl&nd franco per post 3 33 Afzonderlijke nummer* 0.08 PRIJS DER ADVERTENTIëNt Van 18 regels 00 cent (contant 50 cent). Iedere regel meer 10 Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 ct per regel. Buiten!. 20 et Dienstaanbiedingen 25 ct (6 regels), driemaal voor 50 et contant). AGENDA. 21 November, (ie bouw Sint Bavo 8 uur Hulpspaarbank Schoterkwartier. Half ne gen inschrijving Bakkerij. Spaarbank. Spaarkas. Winterprovisie. Bibliotheek. Oude Halsmuseum Pandpoort Hildebrand tentoonstelling van 10—4 uur. Toegang 10 cent. Proveniershuis Groote Houtstraat Consultatiebureau voor drankzuchtigen van 78 uur voor vrouwen, van 89 uur voor mannen. OVERZICHT. Wanneer we zien, dat Reuter de moeite doet jm heel de wereld als een „treffend bewijs van geestdrift voor het moederland" rond te seinen, lat de Fidji-negers in Australië een contingent zullen sturen om mèe te vechten, dan weten we niet of we nu erom lachen moeten, of treuren. Lachwekkend is't inderdaad hier te spreken van geestdrift," en wanneer de Engelsche regee ring meent, met zulke berichtjes de goegemeen te bij den neus te nemen, moet ze toch wel heel naief zijn. Maar van den anderen kant is het toch droe vig, dat op een Europeesch oorlogsveld, om te strijden tegen een Europeesche natie, uit alle landstreken der aarde door Engeland negers, heidenen. Boeddhisten en Mahomedanen worden opgetrommeld, en de satyre in een Duitsch ge ïllustreerd blad, dat dezer dagen een als soldaat gekleeden aap afbeeldde met het onderschrift dat dit de nieuwste hulp was voor de bondge- nooten aan het front, mag niet fijn zijn, maar is van Duitsch standpunt begrijpelijk. Aan den üuitschen kant wordt weer op een andere manier gezondigdeen Oostenrijksch militair weekblad vestigde daar zeer terecht de aandacht op. In Duitschland heeten de Engel- schen allen schurken, de Fransche soldaten worden uitgemaakt voor lafaards, de Belgen djn franc-tireurs, de Russen zijn barbaren. en zoo gaat het door. Tegen deze voorstelling ran zaken komen nu verschillenden op, en de dapperheid der Belgen en Fransehen en Engel- tchen, de tucht der Russen, worden door dezen naar belmoren geëerd. Zóó hoort het ook. Men zal begrijpen, nu we zoo over heel an dera dingen keuvelen dan over krijgsbedrijven, dat er van het oorlogsveld-zelf niet veel te ver hellen is! A r - Zoo is het ook. Het cenig-h'elangrijke is tot hedenochtend toe een bericht ovor een Turksche over winning in de Zwarte Zee. Daar zijn blijkbaar de Turken de baas. Een Russisch telegram be vestigt het Turksche. bericht op de gewone wijs: het admiraalschip had „lichte averij", maar er werden 3 officieren en 29 man gedood en 25 gekwetst. Ook is thans de officieele bevestiging ont vangen van het reeds vroeger vermelde bericht, dat de Duitsche vloot de militaire inrichtingen te Libau heeft beschoten. Zooals uit die be vestiging tevens blijkt, hebben de Duitschers ook de havens versperd, door er schepen te laten zinken. Daardoor verliest Rusland het ge bruik van zijn eenige oorlogshaven in de Oost zee, die in den winter ijsvrij blijft. Deze is nu voor oorlogsvaartuigen ontoe gankelijk gemaakt, zoodat de Russische vloot in den aanstaanden winter, wanneer de andere havens toegevroren zijn, in de Oostzee geen operatiebasis meer bezit In Polen duurt de slag nog voort. IN POLEN. Het „Berliner Tageblatt" merkt over den gang. der operaties het volgende op: „Hef Hindenburgsche leger heeft langs den Weichsel en wel ten zuiden der rivier met zwareri druk op den Russisch en rechtervleu gel gewerkt en dezen van de oostelijke terug- tochtslmie, die naar Warschau leidt, in zuid oostelijke richting meer of minder afgedron gen. Maar ook de over Kutno teruggejaagde Russische hoofdarmée is niet zonder vervol ging van Duitschen kant gebleven: er heb ben zidk ten noorden van Lodz nieuwe ge vechten ontwikkeld, over welker afloop wii nog geen berichten ontvangen hebben. Deze j nieuwe kampplaats ligt weer in zuidooste lijke richting van Kutno en strekt zich uit tusschen Lodz en Lowitsch, langs de Rsura, een zijrivier van den Weichsel. fiisschen den Weichsel en Lowifcsefo nu heelt het Hindenburgsche leger een breede ruimte voor operatieve verschuivingen ter beschikking, voordat het zich aan het vuur van de Weichsel vest i ngen Nowo. Georewsk en Warschau behoeft bloot te stellen. Zooals de zaken ervoor staan, mogen de Duitschers hier op eeu volkomen succes ho pen, zooveel ie meer omdat ook de sterke Russische afdeelingen, die ten noorden van den Weichsel tegen de linie ThornMlawa waren opgesteld, zooals bekend is, van Lipno op Plock en over Mlawa tegen de Buglinie zijn teruggedrongen. VON HINDENBURG. Over den aanvoerder der Duitschers in Oost- Pruisen en Polen, die met zooveel succes tegen de Russen opereert, worden de volgende typi sche bizonderheden medegedeeld: Von Hindenburg had jaren lang de moge lijkheden van een inval van de Russen in het Oosten van Pruisen bestudeerd. Hij kende het gehcclp terrein waar de gevechten geleverd moesten worden, alle doorgangen tusschon de Oóstpruisische meren, allo bosselicn enz. op zijn duimpje. Toen er manoeuvres in die streek wa ren, bleek dit duidelijk. Von Hindenburg was daarbij de aanvoerder van het leger, dat tegen over den Keizer in eigen persoon stond en hij voerde daarbij dezelfde omsingelingsbeweg'ng uit, die hij in dezen oorlog met zoo goed ge volg tegen de Russen heeft toegepast. Er hielp niets aan, de Keizer werd zijn gevangene. Korten tijd daarna werd von Hindenburg op pensioen gesteld. In het begin van den oorlog behaalden de Russen bij Gumbinnen en elders zulke aanmerkelijke voordeelen, dat het Duit sche hoofdkwartier het wenschelijk achtte een verandering in de legeraanvoering aan Duit schen kant daar te brengen. En toen wist men niets betera te doen dan von Hindenburg, den man dio reeds vroeger zulke doorslaande blij ken van strategische bekwaamheid gegeven had en van wien men wist, dat hij het terrein in het Oosten als geen ander leende, onverwijld in actieven dienst te herstellen en met het opper bevel te belasten. En de Duitschers Lebben daar waarlijk geen berouw van gehad. MOEILIJKHEDEN TE OVER. Als een staaltje met hoeveel moeilijkheden de Duitschers te kampen hebben in. België, ook al hebben ze het overgrootste deel van dat land in bezit, vertelt een correspondent o.m. het vol gende De zetel van de Duitsche centrale regeering is Brussel, waar de generaal-veldmaarschalt von der Goltz met zijn militairen staf samen met het burgerlijk bestuur onder leiding van vari Sandt, den gewezen „Regierungsprasident" van Aken arbeidt. Do staf van den genera al-veld maarschalk houdt zich bezig met de militaire zaken. Hij heeft te zorgen voor de bezetting, de aanstelling van Etappen-Kommandanturen, de voeding der in Frankrijk opereerende troepen en de handhaving der orde. Het laatste ge schiedt in samenwerking met de militaire gou verneurs. De uitbreiding van het bezette ge bied heeft decentralisatie qoodig gemaakt. De indeeling van België in negen provincies is der halve behouden en in elk der provinciale hoofd steden is een militair en een civiel-gouverneur aangesteld. De taak van het burgerlijk bestuur te Brus sel is ervoor te zorgen, dat het leven in België zoo spoedig- mogelijk weder normaal wordt en het wijdt daarom zijn aandacht speciaal aan de quaestie van het scheppen van arbeidsgelegen heid voor de bevolking. Dat is slechts mogelijk als de verschillende takken van industrie 7,00 spoedig mogelijk het bedrijf hervatten. Dat kan echter, zegt de correspondent in een land als België, dat 80 procent van zijn produc ten moet uitvoeren, voorloopig nog slechts op kleine schaal geschieden, want de uitvoer staat stil en de vervoermiddelen in het land zijn ge lijk nul. Toch moet er voor worden gezorgd dat uit de mijndistricten kolen naar het geheele land verzonden kunnen worden. Kan dit niet per spoor geschieden, dan dan maar langs de waterwegen. De kieinere industrieën kunnen ook reeds werken en daarom doet het burgerlijk bestuur moeite de ontbrekende grondstoffen te ver schaffen. Aan den Yser laten de Duitschers vol gens een telegram uit Berlijn op het oogenblik 700 geniesoldaten aanrukken niet ponton-materiaal. Blijkbaar geven zij het te gen de inpndatiën toch nog niet op! Vlieger-eskaders. Het Duitsche legerbe- rioht. spreekt van een „vlieger-eskader''. Er- schijnt dus alweer organisatie te zijn gescha pen. Een telegram uit Berlijn zegt dat de vliegvaart met alle kracht za] worden aan gepakt: de Duitsche industrie Iheeft een ge weldige hoeveelheid vliegtuigen gereed ge maakt. Contra-maatregelen. Met het oog op den treurigen toestand, waarin de Duitsche. en Oostenryksche onderdanen zich bijzonder in Engeland bevinden, werden in den laalston tijd ook in Oostenrijk de maatregelen voor namelijk tegen Engelsehen versefterpt. Be halve verdere in ter neer i ngen is nu bijzonder lijk ook bepaald dat Engelsche onderdanen. zonder onderscheid van leeftijd of geslacht van 8 uur 's avonds tot 6 uur 's morgeus hunne woning niet mogen verlaten en open bare lokalen in 't geheel niet mogen bezoe- I ken. De verscherpingen blijven in stand zoo- j laug er geen zekerheid bestaat, dat ook de i Duitschers en Oostenrijkers in Engeland een andere behandeling genieten. De Engelsche kolonies. De Engelsche re- j geering publiceert, dat de vorsten van alle Engelsche bezittingen óver heel de wereld, ook de Muzelmannen, ondanks den uitgeroe pen heiligen oorlog", trouw blijven aan En geland. TYPHUS ONDER DE DUITSCHERS? LONDEN, 20 Nov. De correspondent van de Daily Chronicle nit Noord-Frankrijk seint dat onder de Duitsche troepen die achter Rijesel staan, een vreeselijke typhus-epide- mie zou zijn uitgebroken. In twee dagen tijds zijn 5000 soldaten in de hospitalen opgenomen. De Duitschers hebben Rijssel ontruimd. De epidemie begon ziclh in de Duitsche rangen te verspreiden te Roubaix en Tourcoing. De fabrieken daar ter plaatse zijn tot hospita len ingericht, doch het aantal ziektegevallen groeit steeds aan en de gelegenheid tot ver pleging is schaatsch. DE SERVIëRS. LONDEN, 20 Nov. De Daily Chronicle ver neemt nit Athene: „Wij vernemen uit be trouwbare bron, dat Servië door versterkte Oosfcenrijksche troepen genoodzaakt werden in de richting van Kragajovas terug te trek ken. Dagelijks hebben gevechten plaats. Ser vië maakt toebereidselen om zoo noodig de zetel der regeering van Niseh naar Uskub óver te brengen." RUSLAND EN RUMENIë. BERLIJN, 20 Nov. De correspondent te Bukarest van de Voss Zeit sc/hriift over de ontstemming, welke in Rusland tegen Ru- rnenië moet heerscben. Terwijl de ,Adevei-ul" groot kabaal maakte omdat zijn Weensche correspondent wegens' het ovex-brengen van verboden tijdingen zou zijn uitgewezen, maakt hij geen melding van het feit. dat zijn cor respondent te Odessa eveneens, en dat nog wel zonder oenige reden het veld heeft moe ten mimen. Daar alle door dezen correspon dent aangebodene telegrammen, al waren zij nog zoo vriendelijk, ten aanzien van Rusland werden achtergehouden, wendde hii zich tot den opper-censor en vroeg hem naar de oor zaak hiervan. Tevens verzocht hij, dat men hem zou mededeel eu wat hii dan wel mocht seinen. Hierop antwoordde de opperoensor. dat men hem zou laten deporteeren. De ver schrikte correspondent waagde het te vra gen, wat hij misdaan had, waarop het ant woord luidde: we hebben uwe telegrammen niet noodig. De correspondent begreep tien toestand en pakte zijne koffers. Inderdaad is de stemming tegen de Rurne- nen te Odessa sinds het bombardement van de haven bedenkelijk omgeslagen, ofschoon de pers te Bukarest nog steeds ten dienste der Triplo Entente staat. Men schijnt liet Rumenlë kwalijk te nemen, dat het er niet direct op los gaat. DE ACTIE BIJ VERDUN. BERLIJN, 20 Nov. De Berl. Lok. Anz. schrijft dat de aan de linker Maasoever be- j velvoerende generaal o m3 uur in den na middag bericht had ontvangen dat do Duit sche aanval op het Frauseh gebleven deel van ibet dorp Chauvoncourt scheen te ver slappen, toen een ontzettende ontploffing, veroorzaakt door onder de loopgraven aan gelegde mijnen, de heele Fransche stelling in de lucht deed vliegen. Het aantal slachtoffers is zeer groot. He Duitschers bezetten hierop de rondom Chanboncourt gelegen punten. (Onderstaande telegrammen werden reeds hedenmorgen door ons per bulletin, bekend gemaakt.) HET DUITSCHE LEGERBERICUT. BERLIJN, 19. Nov. Het groote 'hoofdkwar tier meldt volgens Wolf's bureau: „In West-Ylaanderen en Noord-Frankrijk is de toestand onveranderd. Een Duitsch vliegers- eskader dwong tijdens een verkenningstocht twee vijandelijke strijd-vliegtuigen te landen. Een vijandelijk vliegtuig werd door onze vlieg- tuigen ten val gebracht, een wordt vermist. „Een heftige Fransche aanval in de buurt van Servon aan den Westrand van het Argon- nerwoüd werd onder zware verliezen voor de Franschen teruggeslagen. Onze verliezen waren gering." HET FRANSCHE LEGERBESICIIT. PARIJS. 19 Nov. Het communiqué van lxedcix luidt volgens Reuter: „Do vijand deed een poging otn het dorp Tracy-le-Yal, in Aisne, te hernemen. Na een lievig- gevecht werd de vijand met zeer groote verliezen teruggeslagen. Ojx de rest van het front, handhaafden de bondgenooten hunne stellingen. Een Duitsche vliegmachine met twee offi cieren landde beden bij de Fransche linies bij Reims. Fransche cavaleristen namen da offi- eieren gevangen en brachten de machine als buit mee. VAN HET KAUKASISCHE EN HET EGYP TISCHE GEVECHTSTERREIN. KONSTANTINOPEL, 18 November. Wolf seint de volgende' mededeeling van het Turksche hoofdkwartier „Op alle gevechtsterreinen zijn de gevechten met goed gevolg voortgezet. Onze troepen, die over de Egyptische grens zijn gerukt, lieben Kalatunahl bezet, 120 K.M. aan gene zijde van de grens. Op het andere gevechtsterrein zijn onze troe pen door Lasistan (a/d. Zwarte Zee) Rusland binnengedrongen en hebben zy den vijand na een hevig gevecht verslagen en hem groote ver liezen toegebracht. Wij maakten 100 gevan genen en vermeesterden 2 bergkauonnen." EEN ZEESLAG IN DE ZWARTE ZEE. KON STANTIN OPEL, 19 Nov. Het Turk sche hoofdkwartier meldt volgens Wolf'-bureau het volgende: „Onze vloot, welke was uitgeloopen om de Russische Zwarte Zeevloot, die Trebisonde bombardeerde, te zoeken, trof deze ter hoogte van Sebastopol. De vijandelijke vloot bestond uit twee slagschepen en 5 kruisers. „Bij het gevecht, dat ontstond, werd een Rus sisch slagschip ernstig beschadigd. „De overige Russische schepen namen, door onze schepen achtervolgd, de vlucht in de rich ting van Sebastopol." DE RUSSISCHE LEZING HIERVAN. St. PETERSBURG, 19 Nov. Over den zee slag in de Zwarte Zee wordt door de marine staf gemeld: Eenige Russische oorlogsschepen dio naar Sebastopol terugkeerden, bemerkten op 25 mijl afstands van den vuurtoren van Chersouess de vijandelijke schepen de „Goeben" en de „Breslau." De Russen openden .het vuur en bij de eerste schoten werd de „Goeben" getroffen. Deze kreeg een gat in den romp en werd door ontploffing en brand beschadigd. De „Breslau" nam geen deel aan het ge vecht en bleef aan den horizon kruisen. De „Goeben" verdween in den mist. Het Russische admiraalschip liep onbedui dende averij op. Er werden 3 officieren en 29 matrozen gedood en 25 man gekwetst. BERLIJN, 19 November. De Russen hebben bij de beschieting van Trebisonde ook het Rus sisch consulaat vernield. De consul werd ern stig aan het been gewond. DE OPERATIES IN POLEN. AVEENEN, 19 Nov. Door Wolfe bureau wordt officieel medegedeeld: De slag in Russisch-Polen verloopt gun stig. Volgens tot nix toe ingekomen berich ten maakten onze troepen 7000 gevangenen, terwijl zij 18 machinegeweren en verschei dene kanonnen veroverden. DE BESCHIETING VAN LIBAU. BERLIJN, 19 Nov. De staf van de marine meldt: „Wij hebben met een gedeelte van onze Oostzeevloot de vaarwegen van de Libauer- haven door tot zinken gebrachte schepen ver sperd en belangrijke militaire verdedings- werken beschoten. Torpedobooten, die tot binnen de haven drongen constateerden, dat er geen vijandelijke oorlogsschepen in de ha ven waren." MISLUKTE AANHOUDING. BERLIJN, 19 Nov. De Tribuna verneemt nit Napels: Gisteravond kwam van Buenos Ayres bet Italiaaneche ss. Ravenna met 621 emigranten aan. Het es. was door Engelsclxen vóór Gibraltar aangehouden en in de haven gesleept. Daar zich aan boord vijftig Duit sche reservisten bevonden, die zich echter in gescheept 'hadden, toen de bepalingen van Londen bun de passage nog toelieten, ver langden de autoriteiten te Gibraltar hun ont scheping als krijgsgevangenen. Daartegen kwam de koninklijke Italiaaneche commis saris, die zieb aan boord bevond, in verzet. Hij zette tegenover den gouverneur van Gi braltar xxiteen, dat de Duiteche mannen niet als krijgsgevangenen beschouwd mochten worden, daar zij voor bet in werking treden van bet Londensche besluit naar Europa wa ren vertrokken. De uiteenzettingen van den commissaris werden--deugdelijk bevonden en de Ravenna kon de reis naar Napèls voort zetten. TELEFOON 1770. GEMEENTEBELANGEN BEI TA RTL LX f Ook in den raad van Schoten doen de soe. dem. leden zich gelden, maar op eene manie dat men zich afvraagt: is dat nu behartige van gemeentebelangen, of niet vc-i L or cox zoeken van spijkers op laag water, een voorn van eene oppositie quand même? Wij denken er natuurlijk niet aan om alle wat zij uit kramen in ons -raadsversiag op t nemen. Want: boe meer men vermeldt 't geci de soc.-dem. zeggen, hoe meer ze gaan spreker Ze praten immers alleen voor de publieke tri bune! Daarom is zwijgen ervan 't meest voe gelijk 1 Maar wij willen bier er toch wel eens de aan dacht op vestigen, dat ze 't- toch waarlijk te ba gaan maken. Daar had men bijv. gisterenavom 't lid Schuur nan, dat breed uitweidde over j feit, dat hem was gebleken, dat de see.ret.ari niet zelf de notulen had ingeschreven in 'f. n >tu j lenboek. j En een ander, de heer Verkooy maakt er aan merking op, dat de secretaris, (die 't in de» dagen heel druk met werkzaamheden heeft) niet zorgt, dat op iedere raadszitting de notulen van de vorige, gereed zijn. j Ziet u, burgemeester, zeide hij, toen u nog secretaris tevens was, had u altijd de notulei gereed, en toen had u als Burgemeester ook no; heel wat te doen. veel meer dan nu de secretary hoeft te doen, behalve 't inschrijven der notu len. Bovendien zette de lieer Schuurman oen boom er over op, dat in een raadsbesluit ieti was vergeten op te nomen, dat wel stond ir een vroeger ('t was er een waartegen God. Sta ten een bedenking hadden gemaakt.) Alsof bi j dat niet aan den Burgemeester in een particu j lier gesprek had kunnen zeggen! I Dan had 't lieusch ook wel in oi'de gekomen! Afaar.dan hadden de kiezers niet gezien welk een flink man de heer Schuurman is, hoe hij op alios let. Hij had de reclame gemist Nu zeide hij met een genadig knikje, nadat de voor I zitter in 't voorstel een wijziging had aangc bracht, dat hij die gaarne overnam. Alsof een raadslid iets van B. en W. overneemt in plaats van omgekeerd En zóó was er meer in optreden van den heer Schuurman, dat gisterenavond ontstemde Onuitstaanbaar van pedanterie zyn inderdaad zulke meuschen, die 't air aannemen al leen alle wijsheid in pacht te hebben. Wij feliciteeren de kiezers er roede, die zulk een man in den raad brachten. Wat wordt 't gehalte der debatten er door verhoogd en hoe kranig wordeix nu de gemeentebelangen behar tigd. Ze hebben er wel van! Poch, scherts ter zijde gelaten: gaat 't met de soc. dom. in Schoten's raad nu toch niet de spuigaten uitloopen?. MINISTER POSTIIUMA. Na gisteren och tend door H. M. de Konin gin icr brëediging te zijn ontvangen, heeft de nieuwbenoemde minister van Landbouw, de heer Pos Puim azijn ambt aanvaard. De tijdelijke minister van Landbouw, mr. Treub. bad in den voormiddag afscheid genomen van de hoofden der afdeelingen en andore ambtenaren. VOOR DE STEUNCOMITé'S. Door het hoofbestuur der Kon. Ned. Jacht- vereet iging Nimrod werd aan haar leden een circulaire gericht, waarin het denkbeeld aan do (band werd gedaan om de zuivere op brengst van het door ben verkochte wild en schadelijk gedierte aaxx een der Steuncomités voor Nederland te schenken. Van verscheidene jachtrecht hebbenden meestal van uitgestrekte terreinen werd een toestemmend antwoord ontvangen, zoo dat door de openstelling der jacht eene be langrijke bate aan de Steuncomité'?; ten goe de aal komen; hierbij dient te worden opge merkt dat boe strenger de stroopers gestraft worden, des te belangrijker die bate wor den kan. Ook werd op voorstel van bet hoofdbestuur uit de kas der vereeniging een gift van dui zend gulden aan liet Centraal Steuncomité geschonken. Oorlogswinst. Kort na het uitbreken van den oorlog kocht een veehandelaar iix do Be tuwe acht koeien, welke hij weder naar Duitschland verkocht. Voor vier stuks ernji ontving .bij een som, gelijk aan die. welke voor alle acht had betaald. Zulke kolo?^ winsten moeten in di en tijd niet zeldzaa zijn geweest. Een goed patroon! Te Groningen he wijlen de heer H. J. van der Meer, zadë maker, aan zijn knecht J. J. Sterenberg, di gedurende 29 jaar bij hem werkzaam wa 2000 en den inventaris der zaak en aan d huishoudster mej. K. Schreuder evenc -u.' 2000 verxnaakt, beide vrij van successie rechten. Brand. Aan den Hasselaarsweg nalr den spoorweg Alkmaarden Helder brandd Woensdagavond de bouwhoeve af van d landbouwer J. L. B., naar men vermoedt on staan door een gebrek aan den scb oorstee Het vee, enkele werktuigen en wat hxxisraa kon nog worden gered,, overigens werd he perceel geheel vernield.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 1