BINNENLAND. STADSN! nrwsr üog eens een reuzen ommezwaai. ONZE LANDWEERMANNEN AAN DE GRENS Van ons ICanfongsa*e®lat, OOSTENRUKSCH BE HI CUT. WEEN EN, 25 Nov. Officieel wordt medege deeld, dat de geweldige strijd in Russisch Polen voortduurt. Tot dusver maakten onze troepen in dezen slag 20,000 gevangenen, en veroverden 49 machine- ge v, ren. alsmede veel ander oorlogsmaferiëel. DE BELEGERING VAN FRZEMYSL. BERLIJN. 25 Nov. Uit Boedapest wordt ge- meid. dat van Przemys' teruggekeerde vliegers melden, dat aan de versterkingen van die stad door het bombardement der Russen nog niet de geringste schade is toegebracht Przemvsl is voor een jaar rijkelijk van proviand voorzien, en de Stemming onder de bezetting is voortreffelijk. Een off'cier van het vliegerskorps, dié van Drzemysl kwam. deelde aan een correspondent /an c'" „A? Est" mede, dat zoowel Przemvsl als Krakau 'althans voor de Russen onneembaar varen De bezePine ontwikkelde een levendige ictie en drc-ef de Russen door tegen-aanvallen feeds naar het voorterrein der vesting terug. DE RI SSEN IN HONGARIJE. ROE DA PES 1 ?5 Nov Volgens nrededeelin- •en van een lid der regeeringspartij werden de n het komiteil Ung (Hongarije) binnengedron gen Russische troepen teruggeslagen Na de gevpcli'en waarin zij groote verliezen eden, bevinden zii zich reeds weder op den te- -rmtecht naar de grens van Hongarije Kleihere Russische troepenmachten staan .in Set kunifeit 7emn!en (Hongarije), doch tegen feze is reeds een krachtige actie ondernomen. DE OPERATIES IN SERVIë. WEENEN. 25 Nov De staf van het Zuidelijk ooilogstooneel meldt heden: Onder hevige gevechten hebben onze troepen de moerassige Kolubara overschreden en is bijna overal reeds tot een offensief overgegaan. Op de Oostelijke hoogte winnen wij veld. Verscheidene hevige tegenaanvallen van de vijandelijke reserve worden onder groote verlie zen voot den vijand afgeslagen. Wij hebben talrijke deserteurs gevangen ge maakt Ten Zuid-Oosten van Valjevo ziin onze troepen de met sneeuw bedekte bergruggen van de Mai- jew-Plavina (100 meter hoog) en de Suvobor- Plavina (800 meter) al vechlende overgetrokken Daar werden gisteren wederom 10 officieren en meer dan 100 gevangenen gemaakt en clrie machine-geweren veroverd TL RKSCTT LEGERBERICHT. KONSI ANIINOPEL, 25 Nov. Officieel wordt uit 't hoofdkwartier gemeld: Na de gevechten welke den 19den November op de oevers van de Sjat-el-Arab bij Bassaroh (Aziatisch Turkije) plaats hadden en met groote verliezen voor den vijand eindigden, kregen de Engelschen versterkingen. Onder bescherming van het geschut zijner kanonneerbooten rukte de vijand langs de rivier langzaam voorwaarts. Onze troepen wachten den vijand in een nieu we stelling op. waar de Engelsche kanonnen der schapen hen niet bereiken kunnen. Een klein Enge'sch schip is tengevolge van een ongeluk bij Nilia vergaan. Van de andere oorlogstooneelen zijn heden geen berichten ingekomen. IN DEN KAUKASUS. KONSTANTINOPEL, 25 "Nov. Het officieel communiqué uit het hoofdkwartier luidt: Het aanhoudende slechte weer aan de Kauka- sische grens verlamt voor het oogenblik onze bewegingen in de bergachtige streken. Ook de Russen blijven in hun stellingen. Onze troepen, die in de streek van de Tseho- roeh binnengedrongen zijn behaalden 'n nieuwe overwinning. Zij bezetten Morgul en trokken de 1 schoroeh in de nabijheid van Bortschika over. Daarna veroverden zij deze stelling. Gedurende deze operaties werden vele stnkken snelvnurgesehut, een ambulance met volledig toebehooren, twee automobielen, 100 trekpaarden, artillerie-munitie en een hoeveel heid dynamiet buitgemaakt. DE ITALIAAN8CHE NEUTRALITEIT. MTLAAN, 25 Nov. De „Perseveranza" de „I ombardia," de „Corrière della Sera', en de ,.Sole" eieehen, dai de Italiaansche regeering krachtig protest zal aan teekenen bij de Engel sche regeering tegen de wederrechtelijke inbe slagneming van koperladingen naar Italië door Engelsche oorlogsschepen. „VOLHOUDEN TOT HET EINDE!" DRESDEN, 25 Nov. De Saksische Landdag kwam, naar Wolf's bureau meldt, in buitenge wone zitting bijeen, welke door den voorzitter van den ministerraad, den minister van eere- dionst Beek, met een rede geopend werd. De minister verklaarde, dat de buitengewone zitting van den Landdag op een tijdstip samen kwam. waarop Duitsebland in ongekende kracht het scherpe zwaard getrokken had ter afweer van de verraderlijke overvallen van een geheele wereld vijanden, die de vernietiging van Duitsebland nastreefden. De bijna bov.enmen- schelijke taak van even diepen ernst als wereld- gesehiedkundige grootheid, waarvoor het vader land plotseling gesteld werd, heeft, God zij dank, een groot geslacht en een eenstemmig volk van broeders b.ereid gevonden om elk of fer van goed en bloed te brengen. Niet als een aanbeeld voor andere naties, zoo als onze vijanden dachten, maar tot hun schrik als een hamer van kern-Dnitsch staal, voor welks rake slagen de poorten van Europa wel dra sidderden, heeft ons volk tot. den strijd be sloten en dien aangenomen, De minister besloot: De staatsregeering is met u allen vastbesloten om één in het bewust zijn van onze onbuigzame kracht, den oorlog voort te zett«m tot. wij alle vijanden hebben ver slagen en een vrede hebben verworven, evenre dig met de ontzettende offers en de gestorte tinnen. Stormachtige toejuichingen onderbraken her baalde malen de rede-, vooral bij de laatste zin nen was luide bijval hoorbaar. BERLIJN, 25 Nov. (S-corr.) De Saksische Landdag nam zonder debat een crediet aan vap 200 millioen mark voor oorlogsnoodhulp en ver der nog vijf oorlogscredieten. EEN „VREDIGE" BIJEENKOMST! Te den Haag hoeft mv. P. J. Troelstva ge sp oken over den oorlog en wat daarmede in ons land samenhangt. Spreker was allesbehalve vredig gestemd. Hjj zeide dat hij verplicht was ter wille van 't leen in gs-ont werp van minister Treub „den politieken Godsvrede aan de boer- geoisie te moeten opzeggen 1" Dit wetsontwerp, vervolgde hij, heeft de arbeidersklasse gevoeld als een kaakslag, en men is nu verplicht tot een daad van verzet, welke zal herinneren aan de strijdbare tijden van het socialisme. ,Die hadden gedacht, dat 't er veel van had als was de leider der soc. dem. een doodgewone .toer gesis" geworden, zouden het nu wel an ders zienKennelijk had hij er behoefte aan om het „revolutionair's entiment'' bij de sde. dem. weder eens wat aan te klaren. En zoo trok hij van hier. De „wasechte Massiesten" had hij echter nog niet bevredigd, 't Bleek in 't debat. Wij laten dat hier volgen om eens te laten zien hoe „vredig" 't op een beijkomst van soc. dein. kan toegaan: De heer De Visser geeft zich op. Hevig ge fluit. De voorzitter vraagt een rustig debat. Inmiddels blijkt zich eerst nog een Katholiek te hebben opgegeven eu een ander, die zich noemt „Vredesvriend.'' De Katholiek keurt het fluiten af. Overigens acht hij het than3 waarlijk nog geen tijd, de „internationale" te zingen. Er zijn thans men- sclien, die zich opofferen in den strijd. (Hevig rumoer ontstaat in de vergadering zelve tusschen vóór- en tegenstanders van het laten doorspreken va-n den Katholieken rede naar.) Als de redenaar zegt. dat ook socialisten-zich aanmeldden als vrijwilligers, wordt het rumoer, het applaus en het gefluit veel sterker. De voorzitter wil den redenaar geen gelegen heid geven over dit moeilijke punt te spreken. Hij moet zich bepalen tot het in eerste instan tie aangevoerde. De katholiek merkt op, dat men toch niet over de sociale toestanden moet spreken, naar aanleiding van dezen oorlog, welke den toe standen, zooals deze nu zijn, toch niet het aan zijn heeft gegeven. (Applaus). De voorzitter legt hem hamerend het stilzwijgen op. Hij ver laat het podium onder applaus van een groot deel der hoorders. Nu komt de heer De Visser aan het woord. Zijn klacht, dat er te weinig gelegenheid wordt gegeven voor debat, deed reeds een helsch ge fluit eu applaus ouistaan. Vele hoorders deoat- teeren met elkaar. De heer De Visser noodigt de heeren Troelstra en Spiekman uit ouder ge lijke omstandigheden te debatteeren met hem of één der voormannen van ziju partij. (Hoon gelach, gefluit, verschillende uitroepen). Hij wil dau zien, wie of zich in dezen oorlogstoe stand het laakbaarst heeft gedragen, (rumoer als voren), het meeste schuld aan den tegen- woordigen toestand heeft de S. D. A. P., (ru moer als voren, een paar dames schreeuwen be dreigingen tegen den heer De Visser. Heel het publiek staat op en schreeuwt.) Alleen enkele militairen blijven kalm zitten en onthouden zich van betoogingen.) De heer De Visser schreeuwt, dat men niet tegen critiek kan. Het rumoer verdubbelt. De heer De Visser verklaart, nog eenmaal te willen probeeren of men verstandiger wil zijn dan do beesten, die alleen kunnen loeien, .en begint dan weer: De eenheid van het proleta riaat.Geroep: die hebben julie verbroken. De heer De Visser verwijt den sociaal-demo craten, dat zij licbhen geweigerd met de ge organiseerde arbeiders, (sprekers partij), saam te werken en nu janken zjj om samenwerking. (Herrie). Troelstra heeft de nrbejders verraden en geknoeid met de Treubcn! Onder onbeschrijfelijk rumoer, verlaat de heer Do Visser het podium. Het wordt stil, als de „vredesvTiend" aan het woord komt. Men gaat weer zitten. Vredesvriend is door de laatste oogenblikken droef gestemd; hij waande zich in een arena en beveelt de .zelfbeheersclring aan, naar het woord, dat hij, die zichzelf beheerscht, sterker is dan. wie een vesting neemt. Hij raadt voor zichtigheid en beradenheid aan. en waarschuwt, dat men niet met de psychologie van de massa moet spelen, want het is een spelen met vuur. De heer Troelstra antwoordt, dat hij niet zal ingaan op de schimpscheuten van den heer De Visser, (llelsch spektakel De heer De Visser nadert het podium en waal-schuwt den heer Troelstra scheldend, dat hij hem ook niet zal laten spreken Een onderofficier der jagers stelt zich be schermend op het trapje naar het podium tus schen den heer Do Visser en de bestuurtafel. Onbeschrijfelijke herrie is daarvan het gevolg, van alle kanten wordt de onderofficier geinvec- tccrd. Hii moet het land maar gaan verdedigen; de socialisten roepen het leger te hulp, enz. De onderofficier schreeuwt, vuurrood daar tegen in en maakt gebaren. Door de herrie moet de heer Troelstra van het woord afzien. Te midden, van het vreeselijk geschreeuw hoort men den heer Drees mot. 'n hamerklop de vergadering sluiten. Schreeuwend gaat, men langzaam uiteen, enkelen zingen socialistische liederen, maar het gézang komt niet tot zijn recht. HANDHAVING VAN NEDERLANDS. SOU- VEREINITEIT OVER NED.INDIë. Op een vergadering van de Verecniging van Regenten op Java en Madoera, gehouden te Semarang, op 17 dezer, is besloten de tnsschen- komst van den gouverneur-generaal in te roe pen, teneinde aan H. M. de Koningin de eer biedige verzekering over te brengen, dat de in- landsche bevolking, dankbaar voor baar zegen rijke regeerign, onder alle omstandigheden loyaal zal blijven en medewerken tot handha ving van Nederlands soevereiniteit over Neder- landseh-Indië. DE DIENSTREGELING DER H.ÏJ.S.M. Naar wij vernemen zal de H. IJ. S. M. met 1 December baar tegenwoordige.dienstregeling weder uitbreiden. UIT DE STAATSCOURANT Bij Kon. besluit van 24 Nov. is aan G. van Itereon, op verzoek, met ingang van 1 Ja nuari eervol ontslag verleend uit zijne be trekking van bewaarder van de hypotheken. bet kadaster en de echeepebewijzen te Am- sterdam, met dankbetuiging voor de vele en belangrijke diensten door hem in verschil lende betrekkingen aan den lande bewezen; en fe'A. E. J. Bertling, ond-minister van Financiën en oud-directeur der registratie en domeinen, benoemd tot bewaarder van de hypotheken, het kadaster en de seheepsbe- w ijzen te Amsterdam. Van den heer G. S. de Clercq algemeen'secre- tris der Maatschappij van Nijverheid ontvingen wij onderstaand schrijven: Aan de Redactie, Toevallig kwam mij eerst dezer dagen een artikel in uw blad onder de oogen, waarin de Maatschappij van Nijverheid een „reuzenomme- zwaai" wordt verweten, omdat zij in een circu laire aan gemeentebesturen pleit voor meer en betere waardeering der Nederlandsche nijver heid terwijl zij eenige jaren geleden het wets ontwerp op de invoerrechten heeft afgekeurd. U kunt, meneer de Redacteur, niet alles lezen. Maar onder fatsoenlijke menschen mag men toch verlangen dat men elkaar niet openlijk aanvalt en beleedigt alvorens zich op de hoog te hebben gesteld van het geval dat men behan delt., vooral wanneer de gegevens zoo gemakke lijk te verkrijgen zijn. Hadt u zich dan ook de kleine moeite ge troost het Tijdschrift der Maatschappij van Nijverheid even in te zien, dan liadt u op bl. 498 van de October-aflevering 1914 kunnen lezen, dat het verzoek hetwelk in de circulaire aan de gemeente-besturen is vervat, niet iets nieuws is, maar een uitvloeisel van besprekin gen die reeds in 1904, dus 10 jaren geleden, in de Algemeene vergadering werden gehouden. Tk schrijf een paar zinsneden af ter verdui delijking: „De Maatschappij van Nijverheid heeft steeds de stelling verdedigd, dat een der doeltreffend ste middelen om de volkswelvaart te bevorde ren is het steunen der eigen nijverheid niet door protectie, maar door orders. „Dit is vaderlandsliefde van de goede soort en welbegrepen eigenbelang tevens. „Nooit werd dit' zoo gevoeld als in deze dagen, nu door den oorlog aan onze grenzen vele fabrieken door gebrek aan orders wellicht spoedig gedwongen zullen worden te sluiten. „Daarom zon het Hoofdbestuur gaarne zien, dat, dit onderwerp ook in de departementen werd behandeld. Slonr, gemak en andere drijfveèren en invloe den kunnen een afvloeien van orders naar het buitenland veroorzaken, die hier te lande geplaatst onze industrie en onze volkskracht zouden kunnen versterken. „Wij hebben dit onderwerp vroeger ook al eens behandeld (zie tijdschrift 1904, blz. 262 en 349) en de departementen zullen ook nu nog hun nut kunnen doen met de toen gemaakte opmerkingen. De indruk van hetgeen toen aan het licht is gekomen, heeft wel nagewerkt, maar begon in den laatsten tijd weer te verflauwen. En het is daarom nuttig een nieuwe opwek- kirle? te doen hooren.51 TT ziet dus dat van een „ommezwaai" geèn sprake is. De Maatschappij van Nijverheid was en is voor het steunen der Nederlandsche nij verheid door orders en niet door proteeti e. Be vertrouw dat u deze verdediging tegen uw ongemotiveerden aanval zult afdrukken in uw blad en teekon, in-dat vertrouwen met hoog achting. G. S. DE CLERCQ, Algemeen Secretaris der Maatschappij van Nijverheid. Wjj willen hieraan geen plaatsing weigeren. Aangeteekend zij echter, dat wij betoogden, dat do Maatschappij van Nijverheid nu aan 't ge meentebestuur van Kerkrade een schrijven ver zond, dat volkomen dezelfde strekking heeft als het ontwerp-Tariefwet van ons vorig minis terie, waarover echter de Maatschappij indertijd een hoogst ongunstig verslag uitbracht. Dat wordt door den inzender niet ontkend. Tndien nu blijkt, dat ook in 1904 de Maats, één zelfde standpunt innam, als thans, dan komt haar houding ten opzichte van minister Kollc- man's ontwerp in een voor haar nog ongunsti ger daglicht te staan, waar; zooals wij zeiden, dat ontwerp o.m. beoogde onze eigen industrie teu goede komen en tot haar bloei mede te werken, door te sturen in de richting van waar mogelijk, de voorkeur te geven aan inlandsch fabrikaat; m. a. w. het „steunen der eigen nij verheid, door orders", zooals de Maatsch. zegt te willen. Inderdaad is en blijft er voor ons een tegen spraak tusschen haar houding van nu (en die vau 1904) en die aangenomen tijdens het vorig ministerie. E.i dat wilden wij in ons artikel ,.En reuzen-ommezwaai!" even signaleeren, om daar aan te zijner tüd te kunnen herinneren 1 Dat wij daarmede deden een „ongemotiveerden aRnval" zien wij niet inl Oolc een pas! Men schrijft, uit Beek aan de Gelderlander; Met al die passen is het tegenwoordig een heele toer om over de Dnitsche grens te ko men. Zonder papieren komt men er niet meer. Een papier een officieel biljet is hier je binnenkomstbewijs, zoo dacht een oolijk aan gelegde Beekenaar. Een binnen- of buiten- landsclin pas bad-ie niet, maar wel een be- wüsje, dat-ie met den kantonrechter nog een appeltje te schillen bad wegens dronken schap. Met deze dagvaarding van den rech ter ging de moppige Beekenaar ziin vrijheid wagen en de grens passeeren. De Duitscbe grenswacht, die zeker geen woord Neder- landsdh kon lezen, viseerde heel nauwkeurig den „pas" en zette er heel deftig en plicht bewust den Duitschen stempel op. Na deze ambtelijke verrichting kon de Beekenaar vrij Pruisen ingaan. Plotseling overleden. Toen de 72-jarige W. v. d. Zalm te Giesendam zich aan de Rietschoot op de Heusdensche boot wilde begeven, zakte hij plotseling ineen en bleef op de plaats dood. Treurig ongeval. Woensdag is te Glaner- brug de 43-arige vrouw van G. Hogenslag moe der van acht kinderen onder den trein geraakt en vermorseld. Tusschen de buffers. Gisterenmorgen is op het emplacement van het station Maarn de wisselwachter C. Merkus tusschen de buffers van een rangeerend treindeel bekneld geraakt met het gevolg, dat de dood onmiddellijk intrad, Op avontuur. De ouders van den 14-ja- ngen padvinder de H. uit de Claes de Vrie» selaan te Rotterdam, welke knaap sedert 26 September j.l. nit de ouderlijke woning ver mist werd, hebben thans van hun zoon be richt ontvangen, dat hij zich te Berlijn be vindt, alwaar hij in een ziekeninrichling is opgenomen. De jongen was eerst naar België gegaan en was vervolgers in een trein met gewonden mee naar Berlijn gespoord. Hij heeft heel wat gezien en meegemaakt. JUBILEUM. Op 1 December a.s. zal het 40 jaar geleden zijn dat de stoomsmederij en machinefabriek der firma P. A. Kruijer, alhier, op zéér be scheiden voet werd opgericht door den va der van den tegenwoordigen eigenaar. We gens de tijdsomstandigheden zal deze dag niet feestelijk worden herdacht. (Wegens misstelling herplaatst). VAN DE BELGISCHE VLUCHTELINGEN. Muziekavond uit dankbaarheid. Gisteravond gaf do orkestklasse van den heer Karei F. van Maas Jr. alhier, voor de inwoners van Schoten en de aldaar nog ver- blijfhondende Belgische vluehtelingeu een muziekavond in de R. K. hulpkerk te Scho ten. De zaal had door aangebracht, groen een feestelijk aanzien. Onder de aanwezigen merkten we op den burgemeester van Schoten, den heer Fübr- hop, terwijl de Zeereerw. heer Pastoor Meens. vergezeld van kapelaan BurwinkeJ, te 9 uur in het gebouw kwam. De avond werd met onze volksliederen ge opend, welke door de aanwezigen staande werden meegezongen. Hierna volgde de afwerking van het pro gramma, waarop, evenals den vorigén keer, 10 nummers voorkwamen, die alle uitstekend werden uitgevoerd. De ruim 20 executanten, waaronder weer eenige jonge dames, hebben hunne beste krachten ongetwijfeld aap dezen schoonen avond gegeven, waarvoor zij dan ook herhaaldelijk een luid applaus verwier ven. Nadat eenige muzieknummers ten ge- hoore waren gebracht, werd door mej. de Graaff op gevoelvolle wijze gezongen de nnmmers: Van een Bruid en Bruidegom en Meidag. De daverende toejuichingen bewe zen het succes. In de pauze werd door den heer Stiuis het woord gevoerd óm dank te brengen voor de in Schoten aan de vluchtelingen verleende gastvrijheid. Inzonderheid dankte spr. den Zeereerw. heer pastoor Meens voor het af staan vau de hulpkerk en andere diensten aan de vluchtelingen bewezen, en aan den burgemeester voor de verleende medewer king. Vervolgens herdacht spr. de verdiensten der eomitéledeu, vooral die der dames mevr. Beynes, Jansen, Knyer, Dingen en van den heer Schmidt, die spr. en terecht be titelde als de vader der vluchtelingen. Ook herdacht spreker mevrouw Nederhasselt, die zorg droeg voor de hygiëne. Nadat ook de heer Sdhmidt woorden van dank had gesproken voor betoonde hulpvaar digheid, werd het programma verder uitge voerd. Ten slotte werd door den heer Schmidt, staande midden in de propvolle zaal, de oude heer Muller gehuldigd, waarop een luid hoera werd uitgebracht en werd door hem dank gebracht aan den heer Van Maas en diens leerlingen voor 't aangeboden concert: alsmede aan den heer de Haan. die bereid willig voor dezen avond piano en orgel gra tis had afgestaan. TRIDUÜM VOOR DE BELGISCHE VLUCHTELINGEN. In de Kathedrale kerk St. Bavó aan de Lei dn-he Vaart is gisterenmiddag het pleeh- gti Triduum begonnen voor de Belgische vluchtelingen uit Haarlem en omstreken. Een 400-tal Belgen woonden deze eerste oefening hij, die te half vier geopend werd door den Weleerw. pater van Deursen nit het minderbroederklooster van Lookeren, met een Rozenhoedje en een preek. Heden, Vrijdag en Zaterdagmorgen is er te kwart voor 10 H. Mis met korte onder richting, heden en Vrijdag tevens te half vier Rozenhoedje en predikatie; alleen toe gang voor Belgische vluchtelingen, die we gaarne nog eens opwekken de oefeningen zooveel mogelijk hij te wonen. KERSTBOOM 1914. Wij ontvingen het volgende schrijven, dat wij hier gaarne plaatsen: Door de drukkende tijdsomstandigheden gevoelen wij ons, meer dan andere jaren, aan gespoord, zooveel in ons vermogen is te ijve ren in het belang der arme en noodlijdende menschen. Sinds lang hebben wij groote medewerking ondervonden van lien, die al jaren de meeste belangstelling hebben getoond in onzen „K e r s t b o o m." Het is ons eene voldoening u in kennis te kunnen stellen, dat wij door de liefdadigheid van zoovele weldoeners in de gelegenheid zijn een Kerstboom op te richten voor onze arme kinderen. Deze. alsmede de uit stalling van kleed ingstukken en Kerstge schenken, zullen wederom te bezichtigen zijn en wel op Zondag 20, Maandag 21 en Dins dag 22 December a.s. Ook zal een prachtige tombola zonder nieten gehouden worden. Het aantal prij zen bedraagt ongeveer 5000, tegen 10 et het lot. De opbrengst daarvan wordt besteed tot het aankoopen van eetwaren en andere be- noodigdheden ten bate der armen. De uitdeeling zal gehouden worden op Dflhdcrdag 24 December as. Het is een uitgemaakte zaak, dat alteen „onze schoolgaande arme kinderen" voor die uitdeeling in aanmerking komen. Een druk bezoek zal ons welkom ziin. Even als alle andere jaren zal het den bezoekers aangenaam en smakelijk worden gemaakt. De Zusters van Liefde St, Veronica gesticht, Spaa me 89. Haarlem, November 1914. VOLKSCONCERT. Het Volksconcert door Haarlem's Muziek korps gisterenavond in de Sociëteit Verae- niging gegeven, is uitnemend geslaagd. Een 700-tal toehoorders kwam naar de mooie uit voering luisteren. Als solisten traden op de heer Jac. van Kempen en mej. Ré Levie. CURSUS INDISCHE ONDERWERPEN. Men meldt ons: Ten einde iii de klingen der Nederlandsche, onderwijzers en daardoor middelijk in alle lageri der bevolking van ons volk juistere denkbeelde' te verspreiden omtrent land en volk en onze kolo niën, zal vanwege het Departement van Kolo niën gedurende dezen winter aan de Rijkskweek school alhier een cursus gegeven worden ovei Indische onderwerpen, ten'behoeve van het on derwijzend personeel in Haarlem en omstreken ~.er.ct,rsus begirt! 28 November en za! bestaan in 20 voordrachten. Leider is de heer A. G. Boes, oud-inspecteur van het -Inlandsch Onder wijs, Behandeld worden: Algemeene aardrijkskun de van onze bezittingen Volkenkunde van Ned. hid. Plant- en Dierkunde, vooral de cultuur gewassen. De Europeanen te midden van de Indische maatschappij Schetsen uit de geschie denis van Ncd.-Indië Het 21e landweerbataljon, dat in vredestijc Haarlem tot standplaats heeft, zit op het oogen blik ver weg, op de Zuidgrens van ons 'and ter bewaking van onze onafhankelijkheid En., nu wordt het Sint Nicolaas' Als die twee dingen eens in verband met elkaar beschouwen, en we lezen dan de advertentie die de Land weermannen van het 21ste bataljon ,n rn?p kram hebben geplaatst en die men in dit blad vindt opgenomen, dan zal menigeen precies weten, waf hij (of zij) te doen heeft. Niet? RIJWIELEN VERMIST. Voortdurend worden in onze gemeente rijwie len vermist. Thans is er weder een gekaapt uit een schuurtje, staande achter een perceel aan den Kleine Houtweg. Verder deed een rijwielhandelaar in de Nas saustraat aangifte, dat hij 14 dagen geleden aan een militair een rijwiel iiad verhuurd dat na dien nog niet in ziin bezit is teruggekomen. AANBESTEDING. Door den Rijkswaterstaat is lieden aanbe steed; a. liet onderhoud van do werken van het Krabbersg'at te Enkhuizen, gedurende de ja ren 1915, 1916 en 1917. behoorende tot de ha venwerken in Noord-Holland. Raming 3800 per jaar. Minste inschrijver was Chr. Roo sendaal te Enkhuizen, voor 2650; b het onderhoud van de bodemdiepte in de Oostorbuitenbaven te Medemblik, geduren de de jaren 1915, 1916 en 1917. behoorende tot de havenwerken in Noord-Holland. Raming) 1700 per jaar. Minste inschrijver was J. de Vries te den Helder, voor 1274. VERVOEREN VAN LIJKEN. Door B. en W. is heden aanbesteed ten stadhuize: a. het vervoeren van lijken'van onvermo gende Protestanten en Israëlieten van de wo ningen of instellingen van weldadigheid of ziekenverpleging, waarin de lijken aanwezig zijn, naar de begraafplaats der gemeentel en b. eventueel van die der Roomsch-Kathö- lieken naar de Begraafplaats St. Barbara te Schoten. Ingeschreven werd door: W. Alfenaar. voor a; I 9.—; II 4.-; III 3.50 per lijk; b. 10.75, II 4.75, III 4 per lijk; D. H. van Daalen, alhier; A. Ie 9.25, 2e. 4.75, 3e f 4.—; B. Ie. f 10.75, 2e. 5.50, 3e. 4.50; J. Ruigrok van der Werve. alhier: A. Ie. 9.—, 2e. f 4.10, 3e. 3.35; B. Ie. 9.—, 2e. 4.10, 3e 3,35; P. v. d. Bunt, alhier; A. Ie 8,50. 2c 4,50, 3e. 3.-50; B. Ie. 8.50, 2e. 4.50. 3e. 3.50; J. F Kroonsberg, alhier: A. Ie. 8.45, 2e, 4.65, Se. 3.85: B. Ie. 10.40, 2e 5.15. 3e. 4.10. OOK PRETTIG! Vanochtend kwamen zich bier op 't paleis van justitie aanmelden een paar oudjes ui' een dorp nabij Gorkum, die gedagvaard wa ren als getuigen in een zaakje, dat voor hel gerechtshof te Arnhem heden zou dienen. Beiden kond enniel: lezen en hadden vei" staan dat de zaak te Haarlem zou voorkomen Ze stonden heel Beteuterd te kijken! Aan he' Hof te Arnhem is van 't gebeurde per tele gram kennis gegeven. Dank zij de bemiddeling van den heer Ver kerk, verstrekten de leden der rechtbank aai' de oudjes die nog maar slechts 1.50 aai' geld bij zich hadden het reisgeld, opda' zü weder naar hun woonplaats konden t&rng- keeren. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: J. H. Aldenburg, Pof gieterstraat 20, een bladder van een voetbal T. Hofer, Hoogstraat 6 rood, een brochemevt Bierman. Florapark 13, een portemonnaie; P H. de Liefde, Tuclühuisstraat 14, een taschje C. van Schaften, Schoterstraat 35, een mofjej H. Niessen, Krelagestraat 16, een armband; J Moerkerk, Leidschestraat 37a, eer. handmof N. Boogaart, Rustenburgerlaan 61, een arfi' band; Bureau van politie, Smedestraat, een pa? handschoenen. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Volgens opgave in de Staatscourant zijn het tijdvak van 18 tot en met 24 Nov. te Haa' lem voorgekomen: 2 gevallen van roodvonk t 1 geval van diphtheritis, en te HaarlemmemiC' 1 geval van typhus. (Zitting van gisteren). Op den goeden weg- Iemand, die onlangs wegens openbare droj kenschap door den kantonrechter was veroor dec1 tot f 15 boete, was van dit vonnis in verzet r- komen. Bij de behandeling van zijn zaak bleek, bekl. thans op den goeden weg is en, dank rnede .de bemoeiingen van het Kruisverband, j' moeite doet om zich aan de macht van kofl'1 Alcohol te ontworstelen. i Op grond hiervan en in aanmerking nemei» A dat beklaagdes vrouw ernstig ziek is, zoodat lastig voor bekl. is om de hem opgelegde P.j te betalen, vorderde 't O. M. eene boete van ij Indien de kantonrechter hiermede acc

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 2