Bericiiieii reeds geplaatst In oi*za vorige oplage. MEHNS W\ OEI BOTH. te hebben gegeven 1317 pond spek en 505 pond reuzel; Polyhymnia, Haarlem's Zanggenot en Proza en Poëzie 140.83; Jongelieden-Vereeni- ging Nathanael en Pro Kege f 28.—; Personeel Éigen Hulp, afdeeling winkel en bakkerij, 10.97y2Bond Nederlandsche Werklieden, af deeling Haarlem, f 27.51Personeel Joh. En schedé Zn. f 30.88%; Kopjesschool f 25. Personeel firma Beynes f 121.20; Amsterdam- sche Kwartier Comité f 26.34 r/2mejuffrouw F. 25.— Werklieden Centrale'Werkplaats H. IJ. S. M. f 495.64; Personeel Haarlemsche Brood- en Meelfabriek f 11.20; Personeel Assu rantie-Maatschappij de Nederlanden van 1845, f 19.70; Personeel Christelijke Scholen f 36.52. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: P. Kabel, A. L. Dyse- rinekstr. 128, een wantje. B. Boers, Schermer- straat lrd., een boek. N. Akkerman, Gasthuis laan 184, een reglement. O. v. d. Broek, Rolland- straat 60, een boekje. Mevr. Eenhoorn, Laken- kooperstr. 8a, een abonnementskaart. J. v. Zeijl- veld, Berckheijdestraat 28 rood, een rozenkrans. M. v. Meel, Jordensstraat 51, 'n mandje. Bureau van Politie, een mesje. Mevr. Meinesz, Kenau- park 26, een hondje. De Vries, Gierstraat 73, een portemonnaie. J. Brauwer, Korte Jansstraat 3, een ceintuur. Terug te bekomen bij: P. Holdennan, Z. B. Spaame 34 a, een brocheA. Holdrinet, Langen Dijkstraat 29, een armband; C. van Ee, Maer- fen van Heemskerkstraat 2, een halsband; mevr. Hoitsema Muilier, Florapark 10, een armband Wa. Voorting, Rozenstraat 25, een bont; Bureau van Politie, een paar handschoenen; L. Boeree, Vi ilhelminapark 25, een zakmesje, een hand schoen; J. Roos, Brouwerstraat 43 C, een hond; F. de Laat, Klarenbeekstraat 57, een hond; G. Bekker, Delfslraat 3w, een schakelarmband; J. Kiewii, Nauwe Geldeloozepad 36, een redicule; J. Gieling, Ged. O. Gracht 112, een dames- taschje; H. Bonnet, Saenredamstr. 35, een me daillon; H. Lucas, Rooseveldstraat 50, een kin- derarmbandje; J. Zandvoort, Kruisstraat 49, een horlogepenning; H. Ploeger, Stoofsteeg 6 zwart, een fantasiebroche; F. Luijt, Reitzstraat 42, Schoten, een handschoen. HAARLEM. IIET PLAATSELIJK ARBEIDERS SECRE TARIAAT EN ONS STEUNCOMITé. Het is bekend, dat het Steun-Comité van den beginne af de medewerking van Vakbonden heeft gezocht en verkregen. Het voordeel van deze medewerking voor het Steun-Comité is, dat werklooze arbeiders het best door hun eigen besturen kunnen worden bereikt en gecontroleerd eu dat aldus de uitkee- ringen beter komen op de plaats, waar zij be lmoren Het voordeel voor de vakbonden is, dat zij langs dezen weg nuttig kunnen zijn voor hun leden nu de tijdsomstandigheden dc nor male werkzaamheid belemmeren. Deze samenwerking heeft tot dusver op de beste wijze plaats gevonden met vakbonden van allerlei richting. R1 Nu echter heeft een ernstige wanklank de har monie verstoord. Het Steun-Comité heeft den regel moeien stel len, dat ondersteunden, die inkomsten .opzettelijk verzwijgen of daaromtrent opzettelijk onjuiste opgaven doen, van verderen steun onherroepelijk worden uitgesloten. En deze rege. is een paar weken geleden moeten worden toegepast op een bestuurslid van het Plaatselijk Arbeiders-Secre tariaat! Deze man, die zelf Werkloos is, bad onjuiste mededeelingen gedaan omtrent de in komsten van zijn gezin, en daardoor een groo- tere ondersteuning voor zich weten te bemach tigen dan hem toekwam: Dit geval was des ie erger, omdat liet be doelde bestuurslid als vertegenwoordiger van zijn organisatie, bij het Steun-Comité mede op kwam voor de belangen van zijne talrijke werk looze medeleden! Het Steun-Comité heeft daarin aanleiding ge zonden om niet alleen dat bestuurslid-zelf te schrappen, maar bovendien aan het Plaatselijk Arbeiders-Secretariaat mede te deelen, dat deze onbetrouwbarè persoon niet langer als vertegen woordiger van zijn Bond kan worden toegelaten. Het Plaatselijk Arbeiders-Secretariaat heeft 1111 zijnerzijds den cisch gesteld, dat de bewuste per soon wederom als „vertrouwensman"' door het Steun-Comité zou worden ontvangen en zijne medewerking opgezegd, voor het geval aan dien eisch niet zou worden voldaan. Het Steun-Comité heeft omgaand aan hei Plaatselijk Arbeiders-Secretariaat doen weten, dat zijne medewerking niet langer wordt be geerd. Gevolg daarvan is, dat de werklooze leden van liet Plaatselijk Arbeiders-Secretariaat van nu af rechtstreeks door het Steun-Comité zullen worden behandeld en gecontroleerd. Ter vermijding van mogelijk misverstand zij nog medegedeeld, dat het Plaatselijk Arbeiders- Secretariaat is r de plaatselijke organisatie van de „vrije" of anarchistisch-gezinde groepen, waartoe in het bijzonder walwerkers, grondwer kers, steenzetters en dergelijke behooren. VAN ()\S STEUNCOMITé. Huisbezoekers. Men schrijft ons: Het Steun-Comité voor Haarlem ziet zijne werkzaamheid belangrijk uitbreiden Het aantal ondersteunden neemt in dc laatste paar weken in ernstige mate toe. Niet alleen dat daardoor de uitg, 1 in be denkelijke male stijgen, en in de geldmiddelen een bres geslagen wordt, maar ook voldoende hulpkrachten beginnen te ontbreken, vooral voor bet huisbezoek. Gelijk men weet, wordt bij iedere aanvrage een nauwkeurig onderzoek ingesteld, vóórdat er op beslist wordt. Die onderzoekingen ziiii tot dus ver met groote nauwgezetheid en toewijding ge daan door een groot aantal mannen en vrouwen. Vrouwen worden in den regel belast met onder zoek naar aanleiding van aanvragen om klee ding, terwijl onderzoek naar werkloosheid en fmantiëele omstandigheden gewoonlijk door mannen plaats heeft. Op het oogenblik heeft nu het Steun-Comité groote behoefte zoowel aan mannelijke als vrou welijke huisbezoekers. De vele aanvragen, ook om kleeding en dekking, die inkomen, kunnen door de thans beschikbare personen niet snel genoeg worden afgehandeld. Dat heeft tenge volge, dat in nood verkeerenden langer op beslis sing «1 uitkeering moeten wachten dan vensche- liik en behfteriiik.ra. Zij, die zich geschikt achten, om aan 'dat huis bezoek deel te nemen, worden verzocht, zich liefst schriftelijk aan te melden bij den secre taris van het Steun-Comité, Mr. J. H. THIEL, Nassauplein 3. Men bedenke, dat hier een ernstige arbeid in het belang van onze medeburgers te verrichten valt, VLTTCHTELINGENDAG TE HAARLEM. Men verzoekt ons plaatsing: van het onder staande: Zooals alle andere plaatsen in ons land, zal ook Haarlem zijn vluchtelingendag hebben, en wel op Woensdag 2 Dec. a.s. Op dien dag zul len een groot aantal jonge dames aan de inge zetenen z.g. vluchtelingenspeldjes te koop aan bieden. Wij twijfelen niet of Haarlem zal ook nu weder het goede voorbeeld geven, en voor zeker zullen alle medewerken tot het doen sla gen van het goede doel. Haarlem heeft reeds veel gedaan voor de vluchtelingen, misschien zelfs méér dan eenige andere plaats in ons land, niet alleen op stoffelijk gebied, doch ook door de belangelooze hulpverleening, door de heeren van het Plaatselijk Comité, welke zéér zeker boven alle lof is verheven. Wij weten zéér goed, dat ook de belangen van onze medeburgers, die, tengevolge van de benarde tijdsomstandigheden in nood verkeeren, niet uit het oog verloren mogen worden, dat dien tengevolge niet te veel finantieele offers mogen worden geeisclit, voor andere doeleinden, doch wij vermeenen dat hier, waar het de „Vluohtelingendag" betreft, het gezegde: „vele kleintjes maken een groote" voorop dienst gesteld te worden, en daar men door een minimumprijs van één dubbeltje te be steden voor de ten verkoop aangeboden speld jes, véél bijdraagt tot het vormen van een aar dig fonds, hetwelk kan worden besteed, ten bate van hén, die schier alles verloren hebben, dit géén aanleiding kan geven tot de bewering, dat hierdoor misschien geld op minder gepaste wijze wordt onttrokken. Waar men mag verwachten, dat velen met liet oog op den a.s. St. Nicolaasdag, het bij uit stek Nationaal feest, wel een kleine spaarpot gemaakt zullen hebben, is het dunkt ons, niet te veel gevergd, dat een ieder van het daar voor te bestemmen bedrag, een kleinigheid, zij het slechts één dubbeltje uitlegt ten behoeve onzer Belgische gasten. Het Nederl. Comité tot Steun, van Belg', en andere slachtoffers doet dan ook een beroep op alle Haarlemmers, om hu one medewerking te verleenen tot het doen slagen van deze geschied kundige inzameling, op welke wijze dan ook, en wij spreken de gegronde verwachting uit, dat Haarlem ook op dit gebied, weer boven aan de rij staat der steden die het meest hebben bij gedragen lot leening van den nood der vluch telingen, BIJ HET 10e 'AAN DE GRENS. ivf en schrijft ons uit Eindhoven: Donderdagavond heeft de aardige concert zaal van „Apollo's Lust" alhier, weerklon ken van Haarlemsche muziek en. zang. De hier gelegerde troepen, voor een gr'ooi deel uit Haarlem en omgeving afkomstig, zoeken begrijpelijkerwijze in de huidige om standigheden op verschillende wijzen Verpoo- zing, 0111 daardoor de verveling te verdrijven eu dezen tijd, zoo ver verwijderd van fami lie en verwanten, zoo aangenaam mogelijk door te brengen. Zoo werd alhier opgericht een muziek korps, bestaande uit muzikale landweer-sol daten, die onder de bekwame leiding van den heer Durechal, oen musicus van Kriens' mu ziekkorps, hun collega's menig opgewekt uurtje bezorgen. Daarnaast werd, nu onge veer een maand geleden, opgei i-.hfc een man nenkoor gevormd uit soldaten van Landweer en militie, dat onder directie van den heer Kaat, uit Haarlem, ondanks '/.waren dienst en vermoeiende marschen, avond aan avond repètitie hield. Donderdagavond werd den militairen, al hier, in Apollo's Lust" door „Het Mobilisa* üekoor" zoo werd dc vereeniging ge-, doopt een concert aangeboden, waarbij liet muziekkorps der Landweer zijne medewer king verleende. Dc ruime zaal was rot in alle hoeken ge vuld, toen te ongeveer 7 uur het muziek korps het concert opende niet „Onze Land weer", een opwekkende marset van Th, S-enc-caut, die veel bijdroeg tot de opgewekte stemming in de zaal. Het lcoor vergastte de aanwezigen daarna, op een vijftal over het algemeen keurig uitgevoerde nummers: „Zondagswijding" en Verirouwen" van Er. Abt, „Bede" van Heinze, „Nimmer nacht" van N. JJ. And Hessen, en „Het Geuzenven del op den tliuismarsoh" Wan Fred. Roeske. Zonder een til te vrijgevigen maatstaf aan te leggen moest zelfs de érnstige criticus liet gepraesteerde groot olijks waardeeren en be wonderen. Dit resultaat was te danken zeer zeker aan de leiding van den jongen diri gent, maar ook vooral aan de opofferende kunstliefde der Haarlemmers, die deel uitma ken óf van zangkoor ól' van muziekkorps. De hoeren Kenselaar en Snoeks brachten enkele solo's ten gehoore, die, werkelijk ver dienstelijk voorgedragen, een dankbaar ap plaus oogstten. De lieer Durechal, uit Haarlem, vroeg nog van zijn korps de uitvoering van de Pot pourri uit tie Wnlzertranm van O. Strauss; Chef de corps (inarsch) van Bury; Gebed uit Lohengrin van Wagner; Hochzeitsmarsclf van F. Mendelssohn; cn Marsch final, Land weer 26e Bat., van L. F. 'Kriens. Tot liall: tien duurde het gezellig samen zijn van Haarlemsche muziek- cn zang-lief hebbers in „Apollo's Lust". Verschillende officieren woonden, de uitvoering bij. ÜSOZIEt; Franselie opera. Les Huguenots. De muziek van Meijerbeer moge dan niet meer van onzen tijd wezen, in dit- drama tische hoofdwerk heeft hij een kracht ont wikkeld op vele puntan, die ondanks het con- ventioneele en het matten dat Meyerbeen's composities veelal kenmerken, den hoorders treft en boeit in hooge mate. Zelfs ondanks Ibet naiei anticlerieale libretto van don gil'- tigen Scribe, dat in dertiger-jaren van de vo rige eeuw misschien nog -den een of ander inpalmde, maar dat 1111 zelfs op de galerij niemand meer aantrekt, alléén ergert. Wo komen echter in de opera voor de muziek, en 'in muaiek van -Acs Hwmnumts" is ie schik kén onder 'de lielangrtfk© uitingen van Jennet, zooals de vorige generatie die 'verstond! Meijerbeer heeft in deze opera door het ge bruikmaken van massa-instrumenten en groote klankeffecten, door machtige ensem bles, en glanzende melodiek een geheel ge schapen, dat in de grootsche lijnen u mee sleept en in de onderdeelen u boeit. De be kende melodiën, als het lied van den page, de duetten van Mareel en Valentine en van Racul en Valentine, zijn voor het laatste be wijs genoeg de groote ensembles van het tweede en derde bedrijf spreken voor het eerste. De vertolking die de artisten van de Ko ninklijke Opera uit den Haag van dit stuk gaven, was ernstig en artistiek. Het is inderdaad voor Haarlem een be langwekkend gebeuren op muzikaal gebied, dat we dit seizoen eenige voorstellingen krij gen van de „Franseho Opera'', zoowel het vocale als het instrumentale gedeelte van dat eerste gezelschap in ons land is supe rieur, en met het scènarische gedeelte is het evenzoo. Dat mogen we, na de voorstelling van gis teravond, met volle overtuiging zeggen. Een sopraan als mad. Rizzini. een tenor als M. Dornay, maar vooral een mezzo-sopraan als mad. Gomez (die de partij van Valentine zong) behooren onder de beste dramatische zangkunstenaars die wij ooit hoorden. Het groote duo in het tweedo bedrijf (Marcel- Valentine) was b.v. een praestatie van deni eersten rang. Mareel (M. Marcliisio) het is eigenaardig, dat naar den naam te oordee- len het Italiaanscbe element bij deze Fran- scbe opera sterk is vertegenwoordigd! zong zijn zware partij trouwens over Ibet ge heel met nobel geluid en sehoonen klank. Ook Nevers (M. Lucca) was zeer te loven, en bet lied van den page werd door mach Lacroix onberispelijk en zuiver ten gehoore gebracht. Het orkest onder leiding van M. Deveux, speelde vol entrain en brio, en al had den we in sommige ensembles de leiding wat- meer persoonlijk en sterker gewenseht, toch wist de heer Deveux het. vuur erin te hon den. Jammer dat 'het vrouwenkoor nogal eens detoneerde: het mannenkoor was beter. Over bet geheel: een goedverzorgde en ar- üstiek-zeer-voldoende uitvoering, die ook wat bet scènarische betreft, vrij goed was verzorgd: alleen het slot, waar. men maar zoowat alles geschrapt had, viel uit den toon. Het is zeker: de verdere uitvoeringen die de Frausehe Opera hier zal geven, zullen op muzikaal gebied gebeurtenissen zijn van be lang in Haarlem! S. ANTI-OORLOGSRAAD. Dr. O. Easton, hoofdredacteur vau bet Nieuws van den Dag, en lid van het bestuur van boveugenoemden raad, zal op Woensdag 2 December, des avonds ten 8 uur, in Motel Duin en Daal te Bloeinendaal een voor dracht houden over bet.doei van deze nieuwe beweging- ten gunste van. den Vrede. Introductiekaarfén zijn tot een beperkt aantal op aanvrage te verkrijgen bij Dre. Gravin P. van Haerdt tot, Èversberg, Rns- texi burger weg 10, Bloem en da al. TEGEN DEN OORLOG De steeds aangroeiende reeks van coroité's is weder mot een yeruumrderd! Nu weer is gevormd een „cohcèniratie-comité voor alle stroomingen tegeii den oorlog." Correspon dent van Idat comité alhier is clé lieer lJarmse in de Van der Vinnestraat. Reeds worden een paar vlugschriften verspreid: een van Prof. dr. -J. van Ree® en een van De. F, W. Drijver. BLOEM BOLLEN Q1LTÜTJR. De Algeineone Vereeniging voor Bloembol lencultuur houdt op Maandag 21 December alhier de 129ste algemecne vergadering. Be halve aangelegenheden van huishoudelijken aard, vernield de agenda een voorstel van het Hoofdbestuur om vanwege do Vereeni ging een proeftuin in te richten op een on der de gemeente Schoten liggend' terrein, waarover de Vereeniging beschikt, den „monstertuin" die in gereedheid is gebracht voor liet opplant.cn van monsters, doch daar voor slechts zeer sporadisch is 'gebruikt Bedoeling is aanvankelijk de proeftuin voor- al dienstbaar te maken aan de werkzaamhe den der commissie van opuaamsteLling en de bloemenkeuriiigen. BURGERLIJKE STAND. OVERLEDEN: 26 Nov, J. J. Blauwkuip, 77 j., Jansstraat. 27 - G. P.. 2 j., z. van P. A. v. Buggenum, Eendrachistr. J, Venbert-Breek, 51 j.. Kamperlaan. 28 O. P., 23 111d. van W. Eckhart, Wouwenuanstr. H N. E., 13 mnd., d. van O. v. Willigen, Kamperlaan. A. Pronk-Ligtenberg, 72 j., Hazepaterslaan. SCHOTEN. G eva a r 1. ij k s p el. Zondagmiddag had een ongeveer 12-jarige jongen, die bij het oorlogje spelen voor „spion" fungeerde, het ongeluk, toen hij de vlucht moest nemen en over een 'schutting aan do Schalkbuugerkacle in veiligheid dacht to komen van do twee meter hooge schutting te vallen. Daarbij bezeerde bij zijn knie zooda nig dat hij niet op kou staan, en door zijn speelmakkers huilende van pijn naar huis werd gedragen. B enoemin g. Dooi* den Directeur onzer gasfabriek is als hulp muntmeter controleur benoemd de heer O. J. Alders van hier. Feest van St. Cecilia. Dat hier het katho lieke leven nog lang* niet aan het sluimeren is, bewijst alweer het schootoe werk der ll.K. zang'vereeniging St. Cecilia, onderafdeelhig van den. R. K. Volksbond alhier. Deze zoo gunstig bekend staande zangvereenigmg vierde gisteren het feest barer Patrones. Om lialf acht des morgens werd een H. Mis ge lezen, waarin alle leden met den directeur, den heer 13ak, lot de H. Tafel -naderden, al len getooid met 't insigne der vereeniging. Vóór den aanvang der TI. Mis werd op zeer verdienstelijke wijze gezongen de Veni Creator Spiritus. Na de H. Mis werd- beslo ten met het schoone lied: Tu es Pet nis. SANTPOORT. Stro-O pc r ij. Het mocht den Rijksveld wachters A moert en Paap' deze we 'k geluk ken tegen 0.911 viertal personen uit do ge meente Velsen proces-verbaal op te maken u.l. tegen H„ A. H., 15. IX, Y. <m p., V allen wegens sfcrööpsrij in liet Jachtveld varv dé heeren Cromer eu vai» Hoorn ter,vijl tegen 8e twee laatstgenoemden nog proces-verbaal werd opgemaakt! terzake van het opgeven van een. v'alschen naam, waarbij wild- en konij nen strikken werden in beslag genomen. BLOEMEND AAL. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij: D. Houtgraaf, Kleverlaan no. 12, te Bloemen- daal, een R.-Kath. kerkboekje en een rozenkrans; C, Schoon, Boschlaan no. 21, te Bloemendaal, een gouden lorgnet in etui; Wichert, Kleverlaan no. 81, te Bloemendaal, een bruin dekkleed; J. van Deventer, Zandvoorterlaan no. 57, te Heem stede, een koralen armband van den Berg, Bloe- mendaalscheweg no. 203, te Overveen, een bruine handschoen; Brachthuizen, Kleverlaan no. 54, te Bloemendaal, een kinderhalskettinkje; aan het bureau van politie te Overveen; een rijwielpomp, een paardendek, een notitieboekje. Verloreneen kartonnen doos met inhoud, een handschoen, een portemonnaie mét inhoud, een fantasie-broche, een zilveren dameshorloge. VELSEN. De zaak-Hartman. Hoewel de architect on langs door den Raad der gemeente Velsen ont slagen was, heeft de Raad van Beroep voor de .Ambtenaren in die gemeente het onderzoek toch voortgezet. Het accountants-onderzoek werd opgedragen aan de firma Elles en Hamelberg te Amsterdam. Het door deze heeren uitgebrachte rapport werd Zaterdag in dc vergadering van den Raad van Beroem besproken. Wij vernamen, dat de con clusies van het accountants-rapport luidden, dat er van fraude geen sprake was, alleen bleek, dat, indien de heer Hartman gewild had, hij de ge meente Velsen voor belangrijke bedragen had kunnen benadeelen. De ontslagene is inmiddels benoemd tot op zichter 2e klasse in Oost-Iridic. Het blad veraam verder nog, dat er groote kans bestaat, dat het ontslagbesluit niet zal worden goedgekeurd. IJ MEIDEN. Uitbreidingswerken. Zaterdag- brachten de leden van het Koninklijk Instituut van In genieurs in grooten getale het wegens de mo bilisatie sedert 2 Augustus uitgestelde bezoek aan de havenwerken alhier. Op een 4-tal-stoom booten van den Rijks waterstaat werden de verschillende werken bezocht, waarbij de leden werden- voorgelicht door de heeren Wörtmau, hoofd-ingenieur, Geelinck, ingenieur te Amsterdam, en J. J. Canter Cremers, ingenieur voor de visscbers- h aven, alhier. Na afloop van het bezoek hield de heer Meyboom, ingenieur, belast met het buiten gewoon toezicht op de uitbreidingswerken, een voordracht over do regeeringsplannen in verband met deze werken. Tre u 1-ige t ij ding. De betaalmeester Al fred vaii de' drie gezonken Engelse!) e krui sers, die ten huize van den havenmeester, .alhier, den hoer Ite Bruyes Tack verpleegd wordt, heeft het treurige bericht ontvangen dat zijn zoon te Boulogne in het hospitaal aan zijn bekomen wonden is overleden. R. K. metaalbewerkers. Do Zondagmiddag gehouden propaganda vergadering uitgeschre ven door de H. K. Metaalbewerkers, onderafd. van den R. K. Volksbond, was IJmuider-ge- woonte, slecht bezocht. Van deze afdeeling-, welke ongeveer 40 leden sterk is, waren de drie bestuursleden plug twee gewone leden aanwezig. In Giet geheel waren er 26 belang stellenden, waaronder drie dames. De voor zitter opent de vergadering door natuurlijk in- de allereerste plaats te gewagen van de slechte opkomst: wanneer niet-leden metir belangstelling- toonen voor y.00'11 propaganda- vergaderipg dan de leden der afdeeling zelf, is het toch zeker al treurig gesteld. Wanneer zal men toch zoo zegt hij hier het mee leven in de 1'. K. vakbeweging- eer,/ claad- ywkelijk t-oohen'? Verder bedankte liij de li iet-aanwezige leden voor liet teekenen op do «teu-iilijelon eu gaf daarna het woord aan den spreker den heer Krijgsman, van Hoorn, die als onderwerp gekozen had de thans heerechende' crisis, de schuld van die wereld schokkende gebeurtenis als eerste punt, waar na hij verder behandelde de taak der R. K. vakbeweging in deze moeilijke tijden. De spreker bepleitte hoe dringend noodig het ontwaken is der nog steeds slapende R. K. arbeiders om ziph te vereenigen, zich toch vooral te laten leiden door Ihet Hoofd onzer Kerk, onzen Paus, en bracht in herinnering dc encycliek Rërum Novarum. van onzen g-rooten Paus Leo XIII z.g. Dat door den spreker een ernstig woord gericht werd aan het adres der wegblijvers, behoeft geen be toog. Menige greep werd door hem gedaan uit de ondervindingen door hein in den lande opgedaan in plaatsen, waar de metaalbewer kers meer voelden voor tic It. K. vakbewe ging als.hjer, waarna hij tot slot zijner in krachtige bewoordingen uitgesproken rede de aanwezigen aanspoorde propagandisten te Worden voor de It. K. vakbeweging. Het klei ne» maar dankbaar gehoor bedankte den spreker door applaus. Van de gelegenheid om vragen te stellen word geen gebruik gemaakt, waarna de voorzitter de vergadering sloot. BEVERWIJK. Personalia. De heer J. J. Zwart, muziekonder wijzer alhier, is benoemd tot vioolonderwijzer aan de Bisschoppelijke Kweekschool alhier. Raadsvergadering zal worden gehouden op morgen, Dinsdag 1 December, des voormiddags tc 9(4 uur- Punten van behandeling zijn: 1. Mededeelingen eu ingekomen stukken. 2. Be handeling begrootingen 1915. 3, Voorstel tot liet houden van eenige openbare aanbestedingen. 4. Benoeming van een lid der plaatselijke schoolcommissie. 5. Voorstel tot het aangaan van eenc tijdelijke geldleeuing. 6. Suppletoire kohie ren Hoofd. Omslag 1014 en schoolgeld O. L. School 1914/15. 7. Belastingreclames. ZJLNBYÖOBT. Bedelarij. Door dc politie alhier is aangehou den zekere II. V., zonder vaste woon- of verblijf plaats, Mie zich schuldig maakte aan bedelarij. 1 lij is naar bet Huis van Bewaring te Haarlem overgebracht. SCHALKWIJK. P e r s o ïr a 1 i a. To Amsterdam is geslaagd voor het examen vrije- en ordeccfeningen mej. M. II. .1. Heijumn van hier. HAARLEMMERMEER. In dc val geloopeii. Ten narleele van een alleenwonend juusoon. zekeren L. aan den IJweg bij II ofddorp, werd de vorige week een bedrag van ruim 100 uit zijn woning ontvreemd-. De politie heeft, direct een nauw keurig onderzoek ingesteld, met het gevolg dat de nader, zekeren T, H. meae wonend aan den IJweg en die zeer ongunstig lx kend staat, is aangehouden Het gelei i&'groc tendeek weer teruggevonden, verstopt onös de vloer zijner woning, hetgeen door zij vrouw ten slotte werd medegedeeld. T. B. is heden ter beschikking van de j-ji titie te Haarlem gesteld. Het is voor die ou geving een heele opluchting, dat hij elad« lijk eens betrapt ie geworden daar hij uoé wel meer op zijn kerfstok heeft. Uitbreiding Steuncomité Op eene te Hoofd dorp gehouden vergadering is besloten 't b« staand Steuncomité uit te breiden en ever a gaan tot de stichting van twee sub-comde's, ces te Hgofddorp en een te Nieuw Vennep Vooi Hoofddorp werden ais comitélcden aanyeweze de heeren Evelein, Silver, Rinkel en Berst, ah» mede de dames inevr. Nanninga, mevr. van R.e. en mevr. Heinsius. Voor Nieuw-Vennep de bedj ren J. Kooy, J. H. Overaieer, J. Verkuyl en C Suidgeest, alsmede de dames mej den Gum-i en v d. Panne. Als voorzitter van deze comi:.-1 zal fungeeren de burgemeester Overwogen za nog worden op aandrang van verschillende zij den om ook te Zwanenburg een sub-comité vestigen. BENNEBROEK. R. K. Volksbond. Morgen, Dinsdag 1 DecJ 's avonds om half 8 uur, zal de heer 1 f. Brouwen* van Hilversum, voor de leden van den N. R. K Volksbond, alhier, optreden inet het onderwerp] „Oorlog en zijn economische gevolgen". Geer.1 der leden verzuime, deze belangrijke vergade ring bij te wonen. ,:.St. Jeroen". Vrijdagavond had de jaarver gadering plaats van het bloemisfwerkliedengildc „St. Jeroen", die zeer goed bezocht was. Door den secretaris, den hcei M. Otte, werd in een keurig jaarverslag een overzicht gegeven van de werkzaamheden in hel afgeloopen jaar, waar uit bleek, dat ongezien de verwikkelingen van X laatste maanden, dit jaar voor St. Jeroen een alleszins goed jaar geweest is Door den bondsvoorzitter, den lieer Joh. Hüijsjl mans, werd een begin gemaakt mei de reeks lezingen die hij van plan is dézen winter tot ontwikkeling van de leden te houden en die niet spanning door de aanwezigen werd gevolgd; dai zal niet weinig bijdragen tot nog grooter op komst der leden op de volgende vergaderingen. Door den voorzitter van St. Jeroen werden de deelnemers van den socialen cursus welke dooi den Geestelijk Adviseur elke tweede cn vierde Dinsdag van de maand gegeven wordt, vu rig II aangespoord, toch geen avoncj over te slaan. Als candidaten voor een eventueel tc benoemen 2e vrijgestelde van den Bond „St. Deus Dedit' .j werden benoemd de heeren B. N. Loerakker, vaal Hillegom, en P. Warmerdam, van Lisse. Alle periodiek aftredende bestuursleden ver-P den herkozen en de voorzitter in zijn gehandhaafden als nieuwe ieden bij enkele candidaatstelliug werden gekozen de heeren: Fh. van Bezu en Jac. Klinkenberg ln cl con trole-commissie werden gekozen de hcerea Tli van Bezu, j. Stekers en W. Lamboo. HILLEGOM „De Hanze". De afdeeling Hillegom heeft op hare statuten de Bisschoppelijke goedkeuring ont vangen, terwijl door Z. D. H. tot Geestelijk Advi seur is benóemcl de WelEervv. Heer Kapelaan P. Ciclon. „Goed wonen". De bouwvercenigüig „Goeijj wonen" alhier heeft in de gehouden jaarverga dering" de bouwplannen, door de mobilisatie niet ingediend, opnieuw besproken. Getracht za- wor den deze, in overleg met B. en W., zoo billiji 'mógelijk te doen uitvoeren. Tiet bestuur heeft zien xeuerheid verschaft, dat het Rijksvoorschot op denzelfden rentevoet zal worden toegestaan. De heeren C. W. van Maris en E. Warmerdam zijn ais bestuursleden herkozen. Eensgezindheid De R. K. Bloemistwerklie- dcnvércetiiging" van dien naam hield Vrijdag avond in café Flora eene ledenvergadering, di zeer goed bezocht was en geleid werd door den vrijgestelde A. j. Loerakker. Deze opende met den christelijken groet en besprak den tegenwoor dige!! toestand in liet bedrijf en bracht hulde aan de firma Leeuwenstein, die haren arbeiders nog steeds bet vol ie loon betaalt. In zake den be schrijvingsbrief der Bondsvergadering ging men accoord met het voorstel Lisse om te trachten te verkrijgen verbod van vróuwen- en kinderarbeid Ook ging men accoord met het Hoofdbestuur om een 2e vrijgestelde aan te stellen. Hiervoor wer den candidaten genoemd. N'a rondvraag sluiting. HEEMSKERK. Over geheelonthouding. De vorige week had voor een goed gevulde zaal de lezing plaats van den WelEerw. Heer Kapelaan over het stand punt, dat de Katholieke Kerk inneemt aangaan de dc drankbestrijding. De stof was verdeeld in drie onderdeelen: 1. Wat zegt de K. Kerk oveï de onmatigheid; 2. over het matig gebruik, efl 3. over de geheelonthouding van alcoli. dranken. De leer der Kerk, betreffende de onmatigheid, was gemakkelijk weer te geven, daar Onmatig heid beslist zonde is. Terwijl matig gebruik is geoorloofd, is geheelonthouding niet verplich tend; doch aan "te raden. Met vele aanhalingen uit de H. Schrift lichtte Spr. die uitspraken toe. Duidelijk gaf Z.Eerw. te kennen, dat de grens tusschen matigheid en onmatigheid afhangt van de gezondheid eii 't vermogen van den mensch Wat voor den een matig is kan voor den anctef onmatig zijn. Deze leerzame lezing werd voor en na afge wisseld door het zingen van volksliederen en eer. mooi driestemmig stuk, terwijl aan het eind dei bijeenkomst de heeren Meijer en Henneman een leuke voordracht hielden UITGEEST. Tooneeluitvoering ten bate van het Steun-Co\ mite. Donderdagavond gaf de R. K. looneeF vereeniging eene welgeslaagde uitvoering ten bate van het Steuncomité. De zaal was tot in dé hoeken gevuld. Ook de WelEerw, Geestelijken defl parochie waren aanwezig. Er werd vlot en moo» gespeeld. De avond was dan ook beslist een sue ces èn voor de Tooneelvereeniging, onderafd. Volksbond, èn voor het Steuncomité. VOORHOUT. De St. Elizabetsvereeniging alhier, welke bo staat uit een 15-tal jonge dames van ons dorpi die onder leiding der Z.Eerw. Zusters van h<* St. Agnesgesticht, geheel vrijwillig «1 koatelo^ kleediugslukken vervaardigen, heeft dezer dag»J hare jaarliiksche ronddeellng gehouden. UitjW reikt zijn: 40 vrouwenhemden; 45 vrouwenbro'j ken, 35 mannenhemden, 25 mannenbroeken, M boezeroens, 150 kinderhemden, 60 kinderschol ten en 4 vrouwenrokken, totaal 374 stuks ono goederen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 2