Oe Oorlog. telegrammen. feuilleton. I BINNENLAND. Sport en wedstrijden. Le^er en Vloot. EEN BEELD UIT DEN VES TING-OORLOG IN OOST- FRANKRIJK. Een Katholiek geestelijke, die aan het front is op de linie ToulNancy, schreef in de eerste dagen van November aan de „Köl- nische Volkszeitung" o.a.: De bezettingstroepen van Toul en zijn sperforten doen bij dag en nacht met groote kracht uitvallen, die echter -tot dusverre «teeds bloedig teruggeslagen werden. Nie mand in het vaderland heeft ook maar een flauw vermoeden van hetgeen juist hier voor de angstwekkend sterke sperl'orten geleden en gestreden wordt. Van uit de forten be schiet de vijand onze posities en onze kwar tieren met het allerzwaarste geschut. Een -poorweg vervoert Engelsche scbeepskanon- nen, kaliber 27 c.M., van de eene plaats naar de andere. Snel worden eenige scho ten gelost, vijftien tot twintig, en weg zijn de kcrds weer. Het is niet aangenaam 's avonds naai' bed e gaan met de gedachte: ieder oogenblik kan een van deze granaten hier in de kamer springen. Ik woon bovendien naast de kerk, die steeds als mikpunt dient. Zaterdag om twee uur begon de beschieting weer. Alle vijf minuten een schot. In het geheel ze ventien. Drie gingen langs den rand van het dorp, waar onze gevechtslinie is. Wij stonden aan de deur van het stafkwartier en telden de minuten; plotseling een ge huil en een knal. Het was of eensklaps de duisternis intrad. Een vreeseiijk gekraak. Gerinkel van vensters, omvallen van muren, twee paarden gingen op hoi met de veld keuken. Toen de rookkolommen opgetrokken waren, was de straat voor ons een groote puinhoop. Een granaat had een gat gemaakt, waarin gemakkelijk drie man konden staan. De doorsnede van zulk een krater is min stens twee en een halve meter. Ons allen stond liet hart een oogenblik stil. Wij trok ken ons in een kelder terug. Waarheen heen zou de volgende gaan? Die viel achter ons in den tuin. De forten Liouville en Gironvilie met fort Jouy zijn de sterkste en hebben reusachtige wallen en voorwerken, waarin de vijand in gebctonneei'de loopgra ven ligt. Onder de algemeene onveiligheid hebben natuurlijk ook de godsdienstoefe ningen te lijden. De Franschen weten reeds lang, dat wij Zondags bijeenkomen en den heelen morgen schieten zij dan zonder op houden en bestrooien de heele buurt met granaten en kartetsen. Zoo gaat het ook bij begrafenissen, enz. De godsdienstoefening heeft hier iets grootsch en verheffends en zeer velen nemen er aan deel (Onderstaande telegrammen werden reeds hedenmorgen door ons per bulletin bekend gemankt). „NIETS TE MELDEN." PARIJS, 28 Nov. Reuter seint het communi qué van Zaterdagavond 10 uur 40, dat meldt: Evenals gisteren valt ook heden niets je ver melden. DUITSCH LEGERBERICHT. BERLIJN, 29 Nov. Het rapport van het groote hoofdkwartier luidt: Over het Westen valt van gisteren slechts te melden, dat aanvallen van den vijand zuidooste lijk van Vperen en westelijk van Lens mislukten. NOG EEN FRANSCH BERICHT. PARIJS, 29 Nov. Het bericht van Zondag vermeldt De artillerie-gevechten var gisteren zijn over al gunstig voor ons verloopen. De infanterie der bondgenooten heeft verschillende steunpunten ten noorden en ten zuidën van Yperen genomen. De bondgenooten hebben aanvallen der Duitschers ten noorden van Atrecht en in de Vogezen afge slagen en bij Vailly een groep mitrailleuses en een koepel voor stukken van 30 cM. vernield. DUITSCH BERICHT OVER POLEN. BERLIJN, 29 Nov. Het groote hoofdkwartier deelt mede: De toestand op den rechter Weich- seloever is niet veranderd. Een opdringen van de Russen bij Lodz Is afgeslagen; de daarop ingezette tegenaanval had succes. Uit Zuid-Polen is niets van belang fe ver melden. GEEN RUSSISCHE OVERWINNING. ST. PETERSBURG, 29 Nov. De groote gene rale staf der Russen deelt mede: Allerlei geruchten zijn in omloop over den omvang van de Russische overwinning tusschen Weichsel en Warta. De generale staf maakt bekend, dat deze ge ruchten niet steunen op feiten en met voorbe houd moeten worden aanvaard, I Hij brengt verder hulde aan het Belgische Ongetwijfeld is de Duitsche opzet om het Rus- leger, dat met groote dapperheid al het mo- sische front aan den linker-Weichsel-oever te gelijke deed om de geallieerden bij hun ope- doorbreken en een deel van het Russische leger te omsingelen, geheel mislukt. Op hun terugtocht leden de Duitschers zeer zware verliezen; niettemin blijft de vijand hard nekkig weerstand bieden. Het is derhalve onmogelijk de operatiën als geëindigd te beschouwen. Men moet het bekend worden van het eindresultaat daarvan afwach ten. DE DUITSCHE KEIZER. BERLIJN, 29 Nov. (Officiéél). Uit het groote hoofdkwartier wordt bericht, dat de Keizer zich thans op het oostelijk oorlogstooneel bevindt. VON HINDENBURG. THORN, 28 Nov. Een legerorder van von Hindenburg zegt: „In dagenlange ernstige gevechten hebben de onder mijne bevelen staande legers het offen sief van een in aantal ons overtreffenden vijand tot staan gebracht." Het legerbevel deelt verder het volgende aan von Hindenburg gerichte telegram mede raties te stuenen VDe toestand bij Yperen zoo vervolgt hij werd ertiek op 19 October. De vijand was verreweg in de meerderheid aan de Lya en de vier Britsche legercorpsen stonden langs een veel langer front dan hun aantal feite lijk veroorloofde. Bovendien kwam enbelangrijke versterkin gen van het oosten aan en de Belgen waren na den hevigen strijd, waarin zij gewikkeld waren geweest, niet in staat den aanval zon der hulp te weerstaan. Het was duidelijk, dat, tenzij de dreigende omtrekkende beweging van de Duitschers krachtdadig werd belet, de flanken der ge allieerden ingesloten zouden worden, waarna de havens aan het Kanaal open zouden lig gen voor den vijand. Maarschalk French was van oordeel, dat wonneer die poging van den vijand mocht slagen, dit zulke noodlottige gevolgen zon hebben, dat hij het risico op zich nam om te opreer enover een te uitgebreid front. „Aan uwe krachtige en omzichtige leiding enDu dirigeerde derhalve het eerste leger- aan de onwankelbare voortdurende dapperheid °®KPS naar net noorden van Yperen, terwijl uwer troepen is weder een groot succes te dan- j bovendien de troepen over andere plaat ken. In een langen, maar met trouwe plichts- jsen °PDieay verdeelde, teneinde de plannen betrachting gevoelden strijd hebben uwe legers1 ,e verijdelen, terwijl het Bel de plannen van een overmachtigen vijand doen 1 p hood, die het kon door mislukken. Voor deze bescherming van de Oost- m /'ff11, .(ian het banaal van Ype- grens van het rijk komt u den dank toe van het i f"a n l°v fwa?' vaderland, en mijn hooge waardeering en dank,;J?Gt h*^fddeJheldhaftig m zijn posi- die ik tegenover uwe Hoepen opnieuw wil uit- d? lraelltl- spreken, doordat ik u tot generaal-veldmaar- 8 De Engelseben huu doef^ ;ol. schalk bevorder. God schenke u en uwen overwinnenden troe pen nog verdere resultaten. Wilhelm I. R." Het legerbevel van von Hindenburg zegt dan verder „Ik ben er trotsch op de hoogste militaire breuging van een taak, moeilijker dan het Britsche leger ooit heeft, verricht. Veldmaarschalk French wijst ten slotte op het strategisch succes der geallieerden. Hij betreurt de zware verliezen, die geleden zijn, deze waren echter onvermijdelijk, daar er wanhopig gestreden werd en de geallieerden eengekomen bepalingen het genot om met hunne betrekkingen in België te kunnen blij ven correspon deereh op eenmaal aan duizen den Belgen en Nederlanders voor goed kan worden ontnomen. Yoor particuliere correspondentie dus al leen „briefkaarten* en voor handelszaken „open 'brieven of briefkaarten!" te gebruiken. Verder wordt er aan herinnerd dat men zich volstrekt onthouden moet van politieke of militaire beschouwingen en dat de corres pondentie aan een strenge censuur van het oonsulaat en van de Duitsche overheid on derworpen is. Het adres blijft: Oonsul Knyk, Poste Res tante, Sas van Gent, met vermelding op en veloppe ook van naam en adres van den be stemmeling. vaardigheid aan het hoofd van zulke troepen U vechten ha(Meil te een veel sterker te hebben bereikt Uwe strijdlust en volharding vjjandi De generaal heeft echter alle reden hebben op bewonderenswaardige wijze den te-jom aall te nemeil d t de vjjand nog meer genstander groote verliezen toegebracht. Meer verliezeu ieed dan' de geallieerden, dan 60 000 gevangenen en 150 kanonnen, bene-j Do waarde en de beteekenis van de rol, die vens 200 mitrailleurs vielen wederom in onze de geallieerden sedert den aanvang der vij- banden. Maar vernietigd is de vijand nog met.ancielijkheden in het westen hebben vervuld, Daarom verder voorwaarts, met God voor Ko- French in het feit, dat op het oogen blik, dat de oostelijke provincies van Duitsdb- land groot gevaar liepen overstroomd te wor den door het talrijke en sterke leger van v. Rusland, bijna het geheele actieve leger van BERLIJN, 28 Nov. Naar Wolf's bureau uitDnitschland geluisterd was aan de loopgia- betrouwbare bron verneemt, is gen er aal-veld- ven over een lengte van 260 mul, waar net maarschalk Von der Goltz ontheven van zijn vastgehouden werd en afnam in aantal en ambt als gouverneur-generaal van België en moreel door de welgeslaagde actie van ie tijdens den duur vaii den oorlog aan den Engelsche troepen in het westen. Sultan van Turkije en diens hoofdkwartier ning en Vaderland, totdat de laatste Rus over wonnen is!" EEN NIEUWE GOUVERNEUR-GENE RAAL IN BELGIë. FINANCIEEL VERKEER MET HET BUITENLAND. Bij mimeterieele beschikking ie ingesteld een commissie om advies uit te brengen over de wijze waarop uitwisseling van vorderin gen van Nederlanders op buitenlanders op Nederland practisch uitvoerbaar zou zijn. Benemd tot lid en voorzitter mr. J. H. G. Dekker, advocaat-procurur te Amsterdam. Tot leden: B. Adler. voorzitter der Nederl, Vereeniging van Handelsagenten' te Am- toegevoegd en is tot gouvci'neur-geueraal van België benoemd baron Bissing, generaal der cavalerie. OPSTAND IN MAROKKO. ROME, 28 Nov. Volgens bier uit betrouw bare bron door een correspondent van Wolf ontvangen bericht., is de toestand in Marok ko zeer ernstig. Overal, ook aan de kust, hebben hevige gevechten plaats. Naar het schijnt, is de ontevredenheid het gevolg van het feit, dat de Franschen de Ma rokkanen tot dienstneming dwingen. DE TOSTAND IN SERVIë. I -- WEENEN, 29 Nov. (W. B.) Officieel wordtsterdam; C. van Lennep, secretaris van den medegedeeld ouder dagteekening van 29 Nov.:j Nederlandsehen rmnbonwraad te 'sGraven- De vijand biedt wanhopigen tegenstand en huge; O. Rozeniaad te Londen, mr. J. C. L. tracht door hevige tegenaanvallen, die dik- j Vlaanderen, oncler-yoorzitter van de Maat- wijls overgaan in bajonetgevechten, onzen schappij van Nijverheid te Haarlem, opmarseh tegen te houden. MAXIMUM PRIJS VAN GENEES- Onzc aan den oostelijken oever van de Ko- MIDDELEN, lothara slaande troepen hebben op eenige ]}e minister van Landbouw heeft bij wijze plaatsen wederom terrein gewonnen. v£m ef vei.v-alleui verklaard de lijst d.d. 8 De over Waljewo en ten zuiden van die plaats opgerukte colonnes hebben in het al gemeen de hoogten ten oosten van de Ljig en de linie Soevobor-wegendriehoek ten oos ten van Uzice bereikt. Gisteren zijn in het geheel (wee regiments- comandanten, 19 officieren en 1245 man krijgsgevangen gemaakt. EEN RAPPORT VAN GENERAAL FRENCH. LONDEN, 29 Nov. Reuter seint aan de bladen weer een uittreksel uit een uitvoerig rapport gedateerd 20 Nov., bevattende een overzicht van de gebeurtenissen in Vlaande ren, meer speciaal de gevechten bij Yperen en Armentières. In dit rapport geeft generaal French een levendige schildering van den grooten strijd rondom Yperen. Hij beschrijft daarin o.a. de moeilijke operaties tot overbrenging van een groot, gedeelte van bet Engelsche leger van de Aisne naar Vlaanderen. „Het succes, der operaties zegt French is voor een groot deel toe te schrijven aan de uitstekende verhouding tusschen het Frnn- sclie en het Engelsche leger." 17) Te Lambalie liep bet gerucht, dal mej. Rose de Trémazan gevaarlijk ziek was. De vurigste patriotten geloofden het en van die zijde dreigde er ook geen onraad. Sedert eenige dagen evenwel waren er on- wekenden, voorzien van gelieime volmachten ®n belast met een- belangrijke zending, te Plancoët en in de omgeving gekomen, maar üe Lamballe had men hen nog niet gezien. Het verschijnen van die mannen beteeken- de niet veel goeds, zij spiedden en snorden Overal rond en wonnen inlichtingen in om- irent- de aristocraten en de cidevant's van het land. Voornamelijk gold hun aandacht.de fami lies Keroual, Bazalé en d'Adhet, Niemand hunner bad nog den naam van jde familie de Trémazan genoemd, als be stond er een afspraak dat men deze familie geen argwaan zou doen wekken. De overste had zijn (hoofdkwartier gevestigd !te Saint-Malo en van daar zond hij zijn speurders in den omtrek. Dokter Nollan deed alsof hij hem niet ken- ïte. Hij bracht ook meermalen bezoeken op het kasteel van d'Achet, waar hii berichten overbracht van de familie de Trémazan en zoo onderhield hij de gemeenschap tusschen deze kasteelen, waarvan de bewoners niet rechtstreeks met elkaar verkeeren durfden, uit vrees voor de spionnen die het land af liepen. Het vertrouwen in- hem was onbeperkt en hij was ingewijd in al hun geheimen. Op het kasteel La Fosse van de familie d'Achet had het verbond der koningsgezin- den meermalen bijeenkomsten gehouden en daar werden zeer compromitteeremle pa pieren bewaard. Hubert Nollan was bii deze familie zeer gezien, waardoor bet hem gemakkelijk was zijn verraderswerk te volbrengen. De markies d'Achet was de kassier van het verbond en hp had zoodoende boeken onder zijn berusting, waarin de namen van alle bondgenooten vermeld werden. De boeken hadden vernietigd moeten wor den. In plaats daarvan waren zp in den moes tuin begraven. Dokter Nollan had dit aangeraden, Hoe kon men ook verraad vermoeden van do zijde van een zoo hartelijken vriend! De Bretonsdhe edelen beschouwden hem als een der hunnen. Toen dr. Nollan den 24 October weer een bezoek op La Guyonnière bracht, hield hij een lang consult met dr. Bac-helin, waarin zij Augustus der maximumprijzen voor eenige der meest voorkomende geneesmiddelen. De verplichting der groothandelaren in ge neesmiddelen, om aan wederverkoopers geen groote hoeveelheden af te leveren, dan rede lijkerwijze voor bet bedrijf van den klein handel voor een kort tijdsverloop noodig zijn, blijft onverzwakt van kracht. BRIEFWISSELING MET GENT EN OOST- VLAANDEREN. Do consul der Nederlanden van Oost- Vlaandereu schrijft: „Tenzij het publiek er zich voortaan stipt aan zal willen houden alleen „briefkaarten" te gebruiken voor zijn particuliere correspon dentie, zooals het door de dagbladen werd be kend gemaakt, zal ik genoodzaakt zijn den postdienst via Sas van Gent te staken." „Brieven" worden alleen aanvaard voor handels- en nijverheidsaangelegenheden. Deze moeten open zijn zooals ook gemeld werd, maar niettegenstaande worden zoo goed ale alle gesloten ontvangen. Men misbruike de eenige gelegenheid tot correspondeeren niet en bedenke dat overtre ding van de niet de Duitsche overheid over liet er over eens werden, dat do toestand van den gewonde hopeloos^ was en dat hij waarschijnlijk den nacht niet door zou ko men. Hij deelde dit aan den graaf do Tré mazan mede en voegde er hij. dat een zaak, die geen uitstel duldde, hem naar Parijs te rugriep, dat de d'Adbets en hun vrienden zich door hun onvoorzichtigheid aan ernstige gevaren hadden blootgesteld, dat hii daarvan was ingelicht door een invloedrijk lid van het comité van openhaar welzijn en dat hij zijn reis verhaast had zonder het hun te zeg gen, ten einde hen niet ongerust te maken, terwijl hij van zijn invloed te Pariis gebruik hoopte te maken om te trachten vervolging te vermijden, die altijd gevaarlijk was, -zelfs voor onschuldigen. Zoo verliet hij de familie de Trémazan, maakte zijn verontschuldiging, dat hij den patiënt niet tot het einde toe kon bijstaan en vertrok van 't kasteel La Guyonnière, waar alle bewoners hem hielden voor een verknocht vriend. Ni-et allen. Rose de Trémazan zag helderder dan al de overigen, hoe vriendelijk en eerbiedig de dok ter zich ook tegenover (haar gedroeg; op haar konden zijn zoetklinkende woorden geen indruk maken; zij twijfelde aan hem en voel de zich door sombere voorgevoelens veront rust. Wat liet verloop der ziekte van den baron Spionnage. De instructie inzake den di recteur der gasfabriek te Oudetonge, die, ver dacht van spionnage in 'thuis van bewaring te Rotterdam preventief gevangen zit, is thans gesloten en de zaak naar de Recht bank verwezen. De behandeling zal in De cember met gesloten deuren plaats hebben. Aanvoer van steenkolen. Terwijl tot dus ver overvloed van Duitsche steenkolen werd aangebracht, zoo schrijft men uit Rotter dam aan het Hbld. zoodat de industrie en de scheepvaart daaraan geen gebrek hadden, is daarin in de laatste dagen groote veran dering gekomen, terwijl gevreesd schijnt te worden dat ook verbetering in den eersten tijd zal uitblijven. Wij vernamen dat zulks hieraan moet wor den toegeschreven, dat terwijl de Duitsche regeering tot dusver het personeel in de mij nen en in verschil lende industrieën onge moeid heeft gelaten, om zoo weinig moge lijk het economische leven te verstoren, thans door den drang der omstandigheden hiermee niet kan worden voortgegaan. Inderdaad is dan ook in het Westfaalsche kolendistrict de nog werkzame landweer on der de wapenen geroepen. Hierdoor zal de productie wel zoo verminderen, dat daarna voor het buitenland niets gemist zal kunnen worden. Een van den ouden stempel. Te Amers foort is in den ouderdom van 90 jaar over leden Andi'ies van Hnysen, drager van de eeremedaille in zilver der Grauje-Nassau;- Orde, bijna 78 jaren onafgebroken werkzaam ter drukkerij van de firma B. Blankenberg en Zoen. In de_ laatste jaren deed hij nog slechts cenig licht loopwerk; van ontslag, met behoud van loon, wilde hij niets weten en tot kort vóór zijn dood kwam hii nog iedc- ren dag, stipt op tijd, hoeren „of meneer nog iets te hestellen had." Samen uit geweest. Een schipper te Lei den, die met een aldaar vertoevenden vreem deling was uitgegaan, kwam hij thuiskomst tot de ontdekking, dat hij zijn geldbeurs met ruim 500 vermiste. Het geld werd later in het bezit gevonden van den vreemdeling, die bekende dat hij bet bad gerold. Smokkelhandel,. Men schrijft uit Venlo aan de Gelderlander: In deze dagen, nu er velen zonder werk of verdienste rondloopen. bloeit de smokkelhan del in onze provincie. Het is ongelooflijk hoe veel er dog dagelijks, ondanks de strenge mi litaire grensbewaking, langs allerlei binnen wegen of door de bosschen over de grens gaat. Vooral Yoedingsmidelen, die men over de grens gemakkelijk tot goede prijzen van de hand kan doen, worden heimelijk uitgevoerd. De Duitsche grenswacht schijnt voor dit smokkelwerk wel een oogje dicht te doen. Op de geslepenste manier weet men onze militairen te verschalken. Het aantal sluwe 6mokkelaarslisteu groeit eiken dag aan. Zelfs paarden worden nog altijd naar Duitschland gesmokkeld: VOETBAL. De uitslagen van gisteren zijn in de volgende afdeelingen: West. Afd. A. Haarlem: H. F. O.—Hercules 6—1 Utrecht: U. V. V.—Haarlem 3—0 Den Haag: H. V. V.Sparta 14 V. O. C.—Quick 2—1 H. B. S.-D.F.C. 0-1 West. Afd. B. Haarlem: Haarlem IIH. F. C. II 0—1 Amsterdam: Ajax—D. E. C. 2—0 Spartaan—A. F. C. 0—1 Militair—V. V. A. 0-0 West. Afd. G. Haarlem» E. C. H.—Kinheim 0-2 Haarlem: V. V. C.—Bloemendaal 0—0 Haarlem: E. D. O—Stormvogels 5—1 Oost, Afd. A. Nijmegen: Quick (N.)—G. V. C. 2—1 imt Arnhem: Vitesse—Rohnr et Veloc. 6—I Hengelo: Tubantia—U. D. 1—: Haarlem: H. F. C. met 1—0 door Hercules geklopt. Het is een vrij vervelende, saaie wedstriji geweest. Op het einde wat spanning, toei Hercules zich op verdedigen toelegde en alh pogingen van H. F. C. om gelijk te maken wist af te weren. Hier is ibct verslag; kort want een lang verdient de match niet. Om 2 uur 5 min. zijn een duizend man pre. sent aan de Spanjaardslaan. met twee-en twintig voetballers, een jong scheidsrecht tertje, een stevige noordwesterbries en eer mooi terrein. Eerste bedrijf: Aftrap door H. F. C., aap| vallen, en heftig ook, van Hercules. Na dri minuten: een noodlottig misverstand in d H. F. C.-aehterhoc-.de, een flink schot van de Utreehtschen middenvoor, van Randwijc! een misgreep van Sypersteyn, dns: een doe punt voor Utrecht. Tweede tafereel: aanvallen van H. F. en dito's van Hercules, alle echter door respectievelijke backs teruggeslagen, di duchtig op pooten staan. Het is een toni koud, vervelend Hercules is wat sterker, maar brengt toe niet veel meer tot stand. Wat corners. - Dan pauze. Tweede bedrijf. Derde tafereel. Optrede van de voorhoede van H. F. C. tegen bot do van Hercules, dat verdedigd wordt door oud-H. V. V/er v. d. Weerd. H. F. C. do het snel, eenig, maar plaatst vlak en cor hineert niet. Nu en dan Hercules-uitva Soms eens beduidend gevaarlijk, maar w je zieL goals niet. Mrel een onbeduidend sa spelletje. En je voelt de gnre wind en onaa gename kou; jc krijgt een hekel aan voetbn Was 'tmaar uitl Vierde tafereel: wat ru tiger aanvallen van do Haarlemmers, die met verdubbelde hevigheid attaqueeren. 1 komt ontspanning, maar heel Hercules ga nu tot het defensief over. En dan wordt 1 weer eentonig: naast. liet. doel telkens, weer mis, of weer gestopt door keeper.. Dan: einde. Hercules blü om de zege; de v< rezen club uit de Domstad heeft het oud H. F. C. geklopt! Verdiend? Oeh ja, waaroi; niet? Ze hebben d'r best gedaan. Hard g ploeterd, vooral de backen. En de voorhoei gaf opluchting, net als 't noodig was. Publiek ook blijl Omdat het uit is! H. F. C. verslager. Jammer. Backs en kef per speelden naar belmoren. Half-baeks zei vaak subliem. Maar de voorhoede deed 'thei zeurde, miste, schoot niet af, vergat dat ee dracht maakt macht. En daarbij dat fan tieke kranige spel van de backs van Herci les en de stevige partii van de middenspeler De scheidsrechter? Hii debuteerde welliel in deze hoogste klasse. Deed dat dan ook nij kwaad, zal het vast wel leeren! HENK., Haarlem In Utrecht met 30 geslagen. Jammer! Om 2 uur gisteren waren de rooi broeken nog de eenig ongeslagen in Wes A, om 4 uur hadden ze d'r eerste nederlan te pakken, nog wel met 3—0. De onvolledi lieid is misschien een excuus. Verschillem goede krachten waren absent. Maar U. V. heeft de overwinning wel verdiend. Eer was Haarlem sterk, toen kwam Utrecht 1 en Buitenweg zorgde dat U. V. V. met leidde. Na de pauze wa6 Utrecht volop in meerderheid en doelpuntte twee keer, do< Buitenweg en van Dillen. Haarlem verg telkens aan te vallen, en U. V. V. heeft eer de roodbroeken voor het eerst le hebl verslagen. De stand is in West. A. ihans: H. V. V. 7 5 7 4 4 Sparta II. F. O. Haarlem Hercules H. B. S. U. V. V. D. F. C. V. O. C. Quick 3 8 2 2 2 2 1 2 2 2 1 3 3 3 3 4 5 0 1 1 3 1 2 2 2 1 1 10 27- 9 16- 18- 14- 10- 9- DELFTSOH VRIJWILLIGERSKORPS. Z.Exe. de minister van Oorlog inspecteer Zaterdagmiddag het Delftsehe Studenten-vr willigerskorps, dat zich daartoe op het Mali veld, te 's-Gravenhago had opgesteld, ond bevel van zijn commandant, den eerste-lu der infanterie F. G. de Veer. Het korps, d eene afdceling vocfr draadlooze telegra! vormt, is het eerste, dat als vrijwillige- lan stórmafdeeling door den minister van Oorl ter beschikking gesteld van den opperbev hebber. In den namiddag vertrok de afdeelir uit Delft om zijne bestemming te velde to v gen. do Gnern betreft, daaromtrent had dr. Nol lan zich niet vergist en liet door hem aan gezegde einde kwam zelfs vroeger dan hij het had vooi'spcld. Om 6 uur 's avonds stond de geheele fami lie do Trémazan om het bed van den baron de Guern, die al geruimen tijd bewusteloos liad .gelegen. Dr. Bachelin, die juist teruggekomen was, boog zich over hem heen en de graaf de Trémazan vroeg met angstige stem: - Welnu? Bachelin antwoordde op plechtigen toon: Hij is dood. Om 7 uur was het lijk van den ongelukkige, wiens grootste smart het was geweest te moeten sterven, zonder dat (hij de zaak, waar aan hii zich met hart en ziel gewijd had, had kunnen dienen, afgelegd; in zijn doods hemd gekleed en gereed om in de kiBt ge legd te worden. Men had een priester op het kasteel laten komen, die de kerkelijke formaliteiten bij het lijk volbracht, een priester, die zich sdhnil moest honden en wiens aanwezigheid op het kasteel, zoo zij was opgemerkt, de be woners op het schavot bad kunnen brengen: De wet verbood, op doodstraf, een voort- vluehtigen priester te verbergen. De familie zat nu in de eetzaal bijeen; rondom de tafel, waarop het avondmaal stond, dat echter niemand aanraakte. Een ernstig vraagpunt hield hen bezig: Wat zouden zij met het lijk aanvangen? Waar zouden zij het begraven? Het mocht niet gevonden worden. Hierop moest spoedig een antwoord w den gevonden. Zij wilden hem in den dood evenmin ve laten, als-zij het hij zijn leven gedaan hadd« Eensklaps wendden alle hoofden zich na het venster. Er werd aan de ruiten geklopt Wie was daar? De graai' ging open doen. In de duisternis van den regenachtig avond onderscheidde hij slechts de donk gestalte van een man, die zijn breedgerande hoed diep in de oogen 'had. Zacht maar duidelijk fluiste/de die mi hem toe: Wanneer gij maatregelen te nemen hel haast n dan, die patriotten sullen vannao een inval bij u doen. En de gedaante verdween weer in de au ternis. Denzelfden avond «at de verrader Hubs Nollan te Plancoët aan een welvoorzien disch met den regeeringecommlsearis Sicai die uit Parijs bierbeen gezonden was, en 1 sprak met hem de regeling der huie&oek gen en der aanhoudingen, die moesten plai hebben. (Wordt vervolg NIEUWE HflflRLEfflSCHE COURANT ™BBl[Jg*B IJ. t S V—11LV- ivivgiam uauctt*» Jt 8 7- 7- T2—

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 5