KlEOWS Uil OEN U'TKEI. TELEGRAMMEN van hedenmorgen. BINNENLAND. Wat anderen zeggen. Staten-Generaaï. veldpredikers. GESCHUTVUUR IN BELGIë. AARDENBURG, 20 November. (Part.) Hef- (ig kanonvuur heeft wederom geheel Zeeuwsch- Vlaanderen heden opgeschrikt. Naar betrouw bare mededeel ingcn van over de grens zijn het schter ditmaal niet (zooals velen meenen) de L'ngelsche oorlogsschepen die een nieuw bom bardement van Zeebrugge zouden beginnen, naar zijn het zware Duitsche kanonnen die bij f. ijst staan opgesteld en nu ingeschoten wor- len. De noordzeekust bij Heijst is allersterkst •an verdedigingslinies voorzien men denkt hier lat de strenge maatregelen die de Duitschers Ie vorige weken namen om alle onbesclieidenen •e weren, met het aanvoeren en opstellen der froote kanonnen in verband stonden. DE OPERATIES DER TURKEN. BERLIJN, 30 Nov. (S-eorr.) I)e in de vallei ,'an den Tsjoeroek naar Batoem oprukkende roepen, trekken volgens een bericht uit Kon- .tantinopel aan het „Berliner Tageblatt" zege vierend verder. Volgens de laatste mededeelin- *ren van het Turksche hoofdkwartier staan de Turken nu nog slechts tien kilometer van Ba- :ocm verwijderd, ten zuid-oosten van de stad, habjj Asjara. De poging van de Russen om aan Je monding van de Tsjoeroek troepen te ont schepen werd door de Turken verijdeld. In dit gevecht mengden zich ook de batterijen van Ba toem evenwel zonder resultaat. Ook in den Kaukasus bereiden de Turken zich ?r op voor, aanvallend op te treden. Do berich ten van den Russischen generalen staf, dat dc Russische troepen het aan de grenzen van den Kaukasus opereerende Turkseho leger zouden rerslagen en gedwongen hebben zich op Erzè- •oem terug te trekken, worden officieel gelogen- itraft. De Turksche gcneralo staf constateert daarentegen dat de Russen, na den slag bij Koe- prikoi 40 kilometer voor de zegevierendo troepen tiebben moeten terugtrekken. EENSGEZINDHEID DER PARTIJEN IN DU ITSCHLAND. BERLIJN, 30 November. (S-eorr.) De rijks kanselier ontving in den loop van den dag de partijleiders van alle fracties van den rijksdag, fn de gevoerde besprekingen werd opnieuw een rolkomeu overeenstemming tusschen den rijks kanselier en de partijen geconstateerd. De rijks kanselier zal a.v. Woensdag in een openbare titting van den Rijksdag een korte maar betec- 'xenisvolle rede houden; het is zeker dat alle iorlogsercdieten met eenparigheid van stemmen rullen worden aangenomen. ZEEMIJNEN. KRISTIANIA, 30 Nov. De door een Engclseh, toriogssehip bij Fleetwood opgebrachte Noor- tehe stoomtrawler „Nestor' die beschuldigd Jvordt van onder neutrale vlag noordelijk van Ierland Duitseho mijnen te hebben gelegd, is jigendom van een Noorsche reederji, wier kapi taal ©chter voor het grootste gedeelte in' En- jelsche handen is. Het schip was door de firma rank Barret te Grimsby gecharterd en er kan lus geen sprake van 2ijn, dat het mijnen voor Duitsehland zou hebben gelegd I OP HET OORLOGSTERREIN IN BELGIë. BERLIJN, 1 Dec. Volgens den correspondent >an de Aftenpost worden alle operaties in het •febicd van Yperen ten zeerste door mist en •cgen bemoeilijkt. Over 't algemeen wordt, vt>1- tens dezen beriehtgever, de verhouding tusschen mrgerbevolking en Duitseho militairen gelei- lelijk beter. GEMEENTERAADSZITTING TE ANTWERPEN. ANTWERPEN, 1 Dec. (Part.) Omtrent de jemeenteraadszitting van Zaterdag jl., waarin [estemd werd over dc oorlogsschatting van 40 nillioen francs, welke door het Duitsche bestuur lan de stad Antwerpen is opgelegd (de overige iO millioen moeten door de voorsteden worden pgebracht), wordt ons nog medegedeeld, dat «halve de burgemeester Jan de Vos, vijf sche ien en en twintig raadsheeren aanwezig waren. De burgemeester hield een toespraak, waarin hij logmaals erop wees hoe onverdiend en zwaar leze oorlogsschatting is. Om haar te dekken, leide hij, zal het noodzakelijk zijn de gezamen- ijke krachten der belastingschuldigen in aan spraak te nemen in een nog te bepalen vorm, naar waarvoor heffingen ten laatste op 15 De- sember 1915 zullen moeten plaats vinden. De uirgemeester verheelde niet dat daaruit een rroot offer voor de bevolking zal voortspruiten. Jpdat de stad tevens tot leniging van den heer- ichenden nood haar deel zou kunnen bijdragen, ;ullen den Raad ook bezuinigingen op de ge- vone uitgaven worden voorgelegd. Teneinde de jenoodigde gelden bijeen te brengen doet het Itadsbestuur een beroep op de Antwerpsche Banken, de groote Handelshuizen en de door dc iortuin begunstigde burgers, vertrouwend op Jen burgerzin en de vaderlandsliefde der Ant werpenaren. Bij het beoordeelen van onze moei lijke financiëele omstandigheden, zeide de bur gemeester, dient men in het oog te houden, dat nevens de oorlogsschatting nog zeer belangrijke requisities plaats grijpen; dat door het stil lig gen der haven en van den handel onze gewone begrooting 14 millioen ongeveer van zijne in komsten zal moeten derven en dat hef onze hei lige plicht is in den nood van onze lijdende volksklasse te voorzien. Gelijk men weet werd het voorstel met algemcene stemmen aangeno men, evenals dat betreffende de leening aan het gemeentecrediet. Alvorens deze historische zitting werd opge heven, nam de heer Royers het woord om hulde le brengen aan den burgemeester, aan de heeren Franck, Ryckmans en andere leden van de Inter communale Commissie, evenals aan de nog ter plaatse gebleven schepenen en andere autoritei ten. De heer Royers legde een dagorder neder, lof en hulde brengende aan al wie zich opge offerd heeft voor het heil der stad Antwerpen en hare bevolking. Deze dagorder werd met alge- meene stemmen aangenomen De heer Franck dankte den heer Royers en wijdde gloedvolle woorden aan den Vorst, die zoo manhaftig strijdt onder de edele plooien der nationale vlag. DE OOSTENRIJKERS IN SEHVlë. BERLIJN, 1-Dec. (Part.) Een particulier telegram uit Sofia aan liet „Berliner Tageblatt" bevestigt dat de Oostenrijkers Lazarevvatz heb ben ingenomen, waardoor zij door de tweede bevestigde Servische linie zijn heengebroken. Naar deserteurs vertellen hebben, tengevolge van de vroeg ingetreden koude, vele Servische soldaten bevroren handen en voeten. Het 11e, 12e, 14e en 20e Servische regiment van de Timok-divisie hebben zich op Uskub terugge trokken. DE RUSSEN BIJ KRAK AU VOLGENS ENGELSCHE BERICHTEN. LONDEN, 1 Dec. (Part.) Uit Milaan wordt aan de „Daily Chronicle" geseind dat Zaterdag de Russen den geheelen dag de forten van Kra- kau met zwaar belegeringsgeschut hebben ge bombardeerd. Granaten ontploften binnen den binnensten vestinggordel. Een der voorsteden staat thans in brand. Het gros van het Russ- sische leger is Preszowicz voorbijgetrokken en heeft aldus de Oostenrijksche strijdmachten, welke tot ontzet van Krakau waren afgezonden, zoodanig ingesloten, dat de Oostenrijkers niet ia staat zijn hulp te verlenen aan het belegerde garnizoen. TON BüLOW TE ROME. BERLIJN, 1 Dec. (Part.) Uit Kopenhagen wordt aan de „Vossische Zeitung" geseind, dat de bekende Russische publicist en romanschrij ver Alexander Amfiteatrow, die thans Rö- meinsch berichtgever is van de Ruszkoje Slowo, aan zijn blad telegrafeert, dat het wederkeeren van von Bülow als gezant te Rome voor zeser wordt gehouden. Het verschijnen van dezen staatsman van „groot kaliber" op het politieke tooneel van Rome is kenmerkend voor de betee- kenis van Italië voor het tegenwoordige oogen- blik. De benoeming van von Bülow, zegt de correspondent, is een schot uit een diplomatiek 42 cM. kanon. Zijn invloed te Rome, aan welker aristocratie hij verwant is en waarmede hij vriendschapsbetrekkingen onderhoudt, is zeer groot en zal steeds zeer groot zijn. PASSEN VOOR BELGIë. Men deelt ons mede dat zeer onlang door do Duitsche autoriteiten in België verscherp- tc bepalingen voor liet, paswezen zijn inge voerd. Totdat hieromtrent nadere mededee- lingen kunnen gedaan worden;, worth aan een ieder afgeraden zieli naar België te he geven. HET TREINVERKEER MET BELGIë. Het treinverkeer tusschen Roosendaal en Antwerpen ie gisteren weder hersteld. Er zullen thans dagelijks van Roosendaal drie tremen in do richting Antwerpen vertrek ken, n.l. om 7 en 11 uur voorin, en om 3 uur namiddag. MAXIMUM BOTERPKIJS. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft deu maximum-boterprijs voor bmuenlamlschi verbruik voor den verkoop en gros gedurende de maand December 1914 bepaald op 1.55 per kilogram bij verpak» king m wit fust van 50 kilo. Bij verpakking in wit fuet van 25 kilo kan vorengenoemde prijs verhoogd worden met 1 cent per kilo. Bij verpakking in eiken fust van 2(1 kilo kan vorengenoemde prijs verhoogd worden met a cents per kilo. Bovengenoemde prijzen zijn franco station van afzending. De detailprijs van boter wordt per kilo in maximum bepaald op 1.75. Voor speciaal verpakte boter kan een ver hoogde prijs worden toegestaan in overleg met bet Rijks Centraal Bureau voor don Uitvoer van Boter, 42a Buitenhof, deu Haag. VERTRAGING REIZIGERSTREINEN S.S. Do. directenr-gencraat der Staatsspoor heeft de volgende dienstorder uitgevaardigd: Verscheidene reizigerstreinen vertragen nog te veel door laden en lossen van gocder ren en in- en uitaetten van wagens. Hierin moet verandering komen en daarom vestig ik met den tneesten nadruk uwe aandacht er op dat vertragingen van die treinen door oen en ander *ijn te voorkomen. Als eerste ciseh dient gesteld te worden, dat een regelmatige treinenloop verkregen wordt. Stations- en treinpersoneel belmoren in alle opzichten mede te werken. De goede ren moeten doelmatig geladen worden, zoo dat lossing ving kan geschieden; biervoor is noodig dat voldoende toezicht op do wijze van laden en lossen gehouden wordt. Het statiowspersoncel dient ten einde een vlugge treinbedioning te verkrijgen, voor zooveel dit mogelijk is, de behulpzame hand te bieden in het sluiten der portieren; ook door juiste aanduiding aan den machinist waar de trein tot stilstand moet komen, kan in vele gevallen de behandeling bespoedigd worden. Er is op te letten, dat het publiek tijdig de wachtkamers verlaat en dat. vooral op do to&sclienstations het voor lossen en laden aangewezen personeel zich bij binnenkomst (en niet op het laatste oogenblik) ter plaatse bevindt, waar verwacht kan worden, dat, de bagagewagen kan komen te stuan. Geregeld terugkeerende redenen van vertragingen moeten ter kennis van de directie worden gebracht, opdat maatregelen ter verbetering kunnen worden genomen. De stationschefs moeten zich persoonlijk Overtuigen dat hun onderhebhend personeel in den geest van het bovenstaande werkt. Ten opzichte van hei personeel dat te kort schiet, zullen strenge maatregelen worden genomen „HIJ." We lezen in de „Hors d'oeuvres" van de Maasbode een stukje, dat best boven de streep" een plaats verdiend bad. Het gaat over den maa, die bet- mikpunt is van allo aanvallen onzer liberale en soeialiscbe pers, Dr. Kuyper. „Hoevele malen is dj-. Kuyper al niet politiek dood verklaart^. finaal dood- Deze politieke Napoleon heoft zijn Elba, zijn Waterloo en zijn St. Helena gehad,'en nog al tijd zit hij ten troon. Nog altijd houdt bij de teugels van het be wind, zwaait hij den sehepter, nog altijd beet li ij de alleenhecrscher. Het is nog steeds „toujours lui!" Het zijn niet zijn vrienden, die het beweren, maar zijn vijanden, die bet telkens constateeren. Toen het ministerie Heemskerk optrad, werd het aanvankelijk zeer welwillend ontvangen. Men voelde zich eindelijk bevrijd van ...tou jour» lui!" Maar weldra zag men zijn zwarte schim weer rondspoken. Boven dit ministerie Heemskerk regeerde als de almacht „toujours lui!" Het ministerie Heemskerk werd omgekegeld ouder den kreet „tegen Kuyper!" Hem zelf werd een wolfskuil gegraven, waar uit men hem nooit meer zou zien opstijgen. En warempel de plechtige deuren van de eerste Kamer moesten weer voor hem opengegooid worden. Physiek doof, politiek dood, hij was er weer. Toujours lui! Een nieuw kabinet trad op. Een ministerie Gort van der Linden, dat ook het Kabinet Treub kon heeteu. Nu was men toch eindelijk verlost van de naolilmorrio „toujours lui!" Wij zijn een jaar verder. Het was een jaar vol lof en bewondering voor het groot-vrijzin nige ministerie met bijna dictatoriale macht. De oorlog brak uit, en Treub werd uitgeroe pen tot redder en verlosser van het bedrukte vaderland. Maar ach, wat ziet men gebeuren! Achter de ideale figuur van Treub rijst nu plots de oude dreigende schim van dr. Kuyper. Toujours lui! Hij is er weer. Het „Volk" en Troelstra hebben de onrust- harende ontdekking gedaan. De redder en verlosser Treub wacht zijn be velen af van dr. Kuyper, Treub is de schild knaap van den gehatcn politieken demagoog. Het volk wordt te wapen geroepen met den ouden kreet: „Op tegen Kuyper!" „Heel het plan van Treub," verkondigt het olk,' „draagt het stempel van dr. Kuyper. Hij is liet geweest, die in dc „Standaard" aan de regeering heeft voorgeschreven, welken weg zij in dezen had te volgen; hij is liet, die nu ten behoeve van Treub de portefeuille-kwestie, en ten behoeve van Gort van der Linden de Kabi- netskwestic stelt. Hij is liet, die het debat over belastingpolitiek heeft aan de ordo gesteld, hij is het, die den godsvrede brak"..,. Toujours lui! 7.oo is liet, Cn zoo zal het blij ven." Het is bekend, dat nu het desbetreffende ver zoek der Itegeering, ven 1 aiholiek kerkelijke overheidswege de aalmoezeniers binnen 24 uren waren aangewezen. Dit is ten zeerste gewaardeerd door de mili taire overheid cn waar men ook hoort, overal is men wederzijds ten zeerste ingenomen met de goede Verstandhouding en de tactvolle samen werking, welke onderling heerscht tusschen' de genoemde militaire overheid en de katho lieke aalmoezeniers. Het. kan niet anders of dit moet ten goede komen op de allereerste plaats aan hen voor wier geestelijke belangen deze aalmoezeniers (veldprdikers) werden aangesteld. Het is ook hiel weer het gunstige uitvloeisel van de goede oypuuisatio, waarop de kHt.holiuke ko.rk zieli ten allen tij «le Beeft: Sïogrn i e men Het is ook deze goede organsatie, welke de aalmoezeniers eensgezind doet samenwerken niet alleen, maar welke ook maakt, dat da katho lieken in militairen dienst aanstonds weten, dat de aalmoezenier hun man is, de persoon, die hunne geestelijke belangen v il helpen behar tigen en naar wien niet behoeft te worden ge zoek fc. Met de veldpredikers is dat alles wel eenigs- zins anders. We willen o»s er niet in verdiepen of de „aanwijzing" ook daar van een. gemakke lijk loopend leien dakje is gegaan. Dat de „lei ding" daar niet alle moeilijkheden aanstonds kon omzeilen en de verschillende „richtingen" het centrale punt uiterst lastig te vinden maak ten, ligt, voor de hand en niemand, die do diverse gezindten leent, zal dit bevreemden. De benoeming van den oud-minister Talma tot negenden, en algemeenen veldprediker, heeft doen vermoeden, dat hot centrale punt, nu ge- üi«kk(dijker vindbaar moest en zou worden ge maakt, en dat, ten bate van de protestanten, leden van de verschillende gezindten. Dg. S. K. Bakker, veldprediker, schrijft even wel in de Horvorming, dat ds. Talma hier niet nioet worden beschouwd als een toezichthouder een inspecteur, of wat ook. En dat de acht col lega's hem ook niet als zoodanig zouden erken nen en aanvaarden. Wat -do bedoeling- der re giering met deze benoeming kun geweest zijn, is ds. Bakker niet recht duidelijk. Hoofdzaak blijft voor hem, dat zijn positie en die van zijne collega's, precies dezelfde blijft. Z'n gereed lig- genden brief Jnet aanvraag om eervol ontslag uit 's rijks dienst, zal ds. Bakker dan ook nog niet verzenden. Inderdaad, het zon voor don geestelijken veld predikers-dienst ook niet gewenscht zijn, als de bestaando moeilijkheden door nog meer ver wikkelingen werden vermeerderd. Brand. Aan de Zuidervaart in De Scher mer (N.-H.) is Zondagmorgen door onbeken de oorzaak een hevige brand uitgebroken in de boerenplaats van den beer W. s. Dooi den 6terken wind aangewakkerd, sloegen de vlammen overal ui te Met zeer veel moeite wist men bet meest* vee van den grooten stal los te maken en naar huis te drijven. Evenwel kon men niet, verhoeden dat vier stuks vee in de vlammen omkwamen. Alles brandde tot den grond ai'. Oplichting. De Dordtsche Bank. aan de Prins Hendrikkade te Rotterdam gevestigd, is het slachtoffer geworden van een elnwen oplichter. Deze, een ate heer gekleed persoon, heeft den loopjongen J. O. op de Willems-' brug aangesproken en hem verzoent, op een wissel, die later valsch bleek te zijn, aan de Dordtsche Bank een bedrag van ongeveer 770 te ontvangen. De jongen voldeed aan het verzoek, begaf zich naar de bank, waar hem de wissel werd uitbetaald. - Val met doodeRiken afloop. Op de Pas- seerdergracht te Amsterdam kwam gisteren avond een bejaarde man, doordat bij uitgleed, zoodanig met zijn hoofd op de straatsteenen te vallen, dat de dood onmiddellijk intrad. Het lijk is per auto-ziekenwagen naar hét WilUelmiuagnsfhuie vervoerd. GEWISSELDE STUKKEN. STAATSBEGROOTING VOOR 1915. J u s t i t i c. Blijkens het afdeelingsverslag der Tweede Kamer achten verscheidene leden WIJZI GING DER LOTERIJWET 1905 hoogst urgent op het stuk der bepalingen betreffende premie- leeniugen. Het eerst noodige is, dat een wet tot stand kome, krachtens welke de uitzon dering voor premieleeningen in art. 1 dier Loterij wet komt te vervallen. Naar sommiger oordeel zou dan inplaats daarvan ook voor premieleenjngen de toestemming bedoeld in de artt 2 en .3 der wet moeten worden ver- eiseht. Andere leden zouden naast den eiseh van koninklijke toestemming in elk geval nog een Impaling wenschen, dat die uitsluitend kan worden verleend aan publiekrechterlijke lichamen en aan instellingen of vereenigingen, wier werkzaamheid op een liefdadig doel is gericht of die bevordering van wetenschap, kunst of zaken van algemeen belang be oogen. Eenige leden meenden, dat de politie bij den bekenden inval in de winkels en huizen van personen, van overtreding der Loterij wet vei dacht, verder was gegaan dan liet volvoe ren van haar taak liet in beslag nemen van het bewijsmateriaal voor eventueel® vervolgin gen eischfce. Door haar optieden is hier en daar liet geheele bedrijf der betrokken lotterijmaatschappijen onmogelijk gemaakt Inlichtingen worden gevraagd omtrent de juiste boedracht van hetgeen heeft plaatsge vonden ben aanzien van Lotisieo, naar aanlei ding van een bericht in de dagbladen dat de procureur-generaal bij liet .gerechtshof een onderzoek had ingesteld in verband met liet vervallen verklaren 'der polissen van Loti sieo naar aanleiding van de schorsing van de trekking der .Staatslotterij, welk onderzoek zou geëindigd zijn mot de conclusie, dat er voor de regeering geen aanleiding bestaat, te dezer zake in te grijpen. Op UITBREIDING VAN HET PERSONEEL DER RIJKS VELD WACHT werd aangedron gen op-lat de bewaking der Tweede Kamer door de Rijksveldwaclit gedurende dé Kamer zittingen niet geschiedde ten koste van de veiligheid op andere plaatsen. Voorts drong men aan op krachtiger Rijkspolitietoeziclit op verschillende wegen, vooral met het oog- op de veiligheid in verband niet liet, auto- mobielvei'kcer. Eenige leden meenden, dat, er geen goede reden voor bestaat, dat na den afloop der mobilisatie nog steeds een groot deel der marechaussee voor militaire diensten wordt gebezigd en dus aan den politiedienst wordt onttrokken. Sommige leden hadden bezwaar tegen de VERHOOGING VAN DEN POST, VOEDING DER GEVANGENEN met f 15.000 voor ver betering van het voedsel van de gedetineerden, inzonderheid om dezen voortaan stokvisch te kunnen verschaffen. In dezen tijdén, nu uiter ste zuinigheid voor ieder plicht is en de steun comités alle beschikbare bijdragen van par ticulieren cn van den Staat noodig hebben om burgers van onbesproken levenswandel in liet, leven te houden, schijnt bedoelde maat- re#e 1 lev v-ai ijk. fraret-htAraardi^d. Van andere zijde wérd hier tegen opge merkt. dab indien waar is dat ten onzent de gevangenen ondervoed worden, op dozen maat regel geen aanmerking kan worden gemaakt. Bestendiging van den staat r van beleg. In een nota, naar aanleiding van 'het ver slag der Tweede Kamer over het wetsont werp betreffende bestendiging van den staat, van beleg, deelt dc regeering mede. dat, in dien zij bet noodzakelijk acht den staat van beleg ook uit te breiden over eenige grootore handelssteden zij voor dien maatregel zeker niet zal terugschrikken. Zij handhaaft echter ook ten ahnzien van de hier bedoelde steden haar standpunt, om niet tot, de afkondiging van den staat van oorlog of beleg over te, gaan, dan in geval van besliste noodzake lijkheid. Deze omstandigheid lieeft ziek t aanzien van de. grootere handelssteden nog niet voorgedaan. DE OORLOGSLEENING. Mgr. dr. W. H. Nolens schrijft in de „N. Venlosclie Courant", in verband met het door de Regeeriug ingediende ontwerp-oorlogsleening o.m. „Het was te voorzien dat er over de vraag! boo komt nion aan de millioenenï verschil van gevoelen zou bestaan, dat er verschillende mid delen aan do hand zouden worden gedaan. En nu kan men vooral in deze practise lie za ken, niet ontkennen, dat geen enkel het vol strekt juiste is, dat niet ieder zijn voor en tegen heeft. Het is een kwestie van wikken en wegen. Ook was het te voorspellen, dat een stelsel, waardoor alleen de grootere vermogens, en dan wel in eens, getroffen zouden worden, bij velen instemming zou vinden. De Kamer staat thans voor een uitgewerkt voorstel. Andere plannen hebben nog slechts een run- dimentairen vorm en geen verantwoordelijke voorstellers. De Kamer zal zich, voor zoover zij neiging voelt voor andere plannen, hebben af te vra gen of ze er in deze omstandigheden een Knbi- nets- of althans een ministeriëele crisis op wagen zal. Daarop toch zou een geslaagde bestrijding moeten uitloopen. Wel zullen er in het ontwerp wijzigingen kunnen worden aangebracht, die aan veler be zwaren, voor zoover het in een leeningstelsel past, tegemoet komen. Zoo kan in overweging worden genomen het bedrag der leening, voorloopig althans, te be perken. De rentevoet zou kunnen worden terugge bracht tot 4% pet, voor de vrijwillige en 3% pet, voor de eventueele gedwongen leening. De termijn van uitsluiting der convestie zou zoodanig gesteld kunnen worden, dat de Re geering, in de veronderstelling dat ze het de gewone vier jaren volhoudt, met andere plan nen kan komen, En dit zou nog meer gewaarborgd zijn. indien de bevoegdheid tot het beffen van opcenten tot drie jaren beperkt werd. - En wat de dékking, door opcenten betreft, ook hierin zou wel eenige wijziging mogelijk zijn, al was het maar om de tien opcenten op het geslacht to laten vervallen. Door een en ander zou o.m. verkregen zijn dat deze Regcering nog, zoodra do toestanden weer normaal zijn geworden, de vraag onder de oogen moet zien, of het stelsel voor leening en dekking moet blijven gehandhaafd." SCHOTEN. Gemeenteraadsvergadering op Donderdag J December, 's avonds half acht. De agenda innb: Ingekomen stukken cn mededeelingeu. 1. Benoeming van een armverzorger. 2. Idem van leden van het Burgerlijk Armbestuur. J. luem van de gaseommiesie. 4. Idem plaats vervangende leden van de commissie van advies, ingevolge liet werkliedenreglement. 5. Behandeling van het verzoek om afstand van grond, behoorende tot het Soendaplein. 6. Vaststelling eener regeling voor In t cur susonderwijs in de I ransche taal en van een verordening op de heffing en invordering van het schoolgeld. Belastingzaken. PRAATJES UIT SCHOTEN. XV. De reden, dat ik in zoo'n laiigon tij i niets van mij liet hooren, zit nituurlijk oo,<. ia d mobilisatie. Mijn stille vennoot en tevens lichtingendienst had daardoor ook te lijm n doch zoo af en toe verneemt men eens iet en zoo iets kan dan weer aanleiding geven t een praatje. Als ik mij niet vergis beu ik n een van mijn vorige geschriftjes aan ii pröfeteeren geweest en ik geloof dat- ik inzake die wethouders benoeming aardig helderziend ben geweest. Mijn voorspelling toch is prach tig uitgekomen. Ik word zoo zoetjesaan geld waard. Wat zijn die linksche partijen anders reusachtig verdraagzaam. Nauwelijks hebben ze in den raad de helft pl.m. 1 van het aantal zetels of meteen be noemen ze 2 linksche wethouders. En dan Spreken die herren in tijden van verkiezing nog van o n verdraagzaamheid vim rechts en zo zeggen bovendien met 'n heal eigenwijs ge zicht: „Dit js nu een zuivere afspiegeling van de partijent" Men moet maar brutaal zijn. Onze jongste wethouder zal in deze dagen wel eens ondervinden, dat praten en handelen, twee zijn. Anders schijnt de gemeentelijke wagen nogal te rolfen. Af en toe een beetje schuin en dan moet de een of ander daarvan eens de gevolgen ondervinden. (Gemeente secretaris is ook al niet alles.) De burgers zullen zoo ik hoor, liet andere jaar mogen betalent Behalve, dat ons door het rijk nieuwe belastingen zullen worden opgelegd, maar ook op gemeentelijk gebied zullen we moeten bloeden. Zoo ik hoor moet uit den H. O. liet volgend jaar een f 8000 meer komen. Het is te hopen, dat het daSrbij blijft, maai- het is te vreezen. Het percentage zal het andere jaar wel onrustbarend stijgen. Ook schijnt men den gasprijs te willen verlagen, hetgeen natuurlijk tot. gevolg heeft, dat er uit den H O. nog. meer moet komen. Moer directe belasting dus. Ook schijnen de voorstanders van 10 uur sluiting voor de café's weder op den voorgrond te komen, alsmede de af schaffing van de belasting op de openbare vermakelijkheden. Willen de regeerders van nii consequent, zijn, dan kan het haast niet anders, of deze zaken moeten wel hun vollen sympathie hebben, en dan.... Laat ik de toe toestand maar niet zwarter maken, dan hij reeds is. De linksche heeren zullen nu in derdaad moeten toonen, dat ze in benarde om standigheden óók kunnen „regeeren." Ze hebben indertijd wel erg afgebroken, maar nu komt hun tijd, en opbouwen is ook ieders werk niet.En tot besluit zou ik nog dit willen zeggen. Tot mijn genoegen bemerk ik, dat de It. IC. Kiesvereeniging weder begint op te leven. Gelukkig maar, want stilstand is achteruitgang en vooral in deze dagen kan er ontzettend veel gedaan worden. JEeni- gen tijd geleden schreef de „N. If. Crt." Houdt het kruit droog." Jk maak deze woorden volkomen tot do mijne. Ais rechts eendrachtig en met beleid samenwi rkt, valt er binnen korten tijd nog wel wat te verdienen. Dat ieder waakzaam zij OBSERVATOR. BILLEGOM. R. K. Kiesvereeniging. Dc R. K. Kiesver eeniging 11. K. ring, hield gisterenavond een ledenvergadering in café Flora. De voorzit ter, ue heer J. II. M. Balvers, opent de verga dering met tien Chr. groet, heet de aanwe zigen me.de namens de andere besluurders- ieden hartelijk welkom en spreekt een ope ningsrede uit in verband met zijn door de omstandigheid geboren presidentschap. Spr. verklaart te willen hernieuwen zijn vroegere beloften, om de eenheid te bevorderen. Hij wijst op den eisch van een gezonde organi satie: dat ieder recht heeft zijn meening t« zeggen. Spr. wekt op tot inoreele en finan- eieele steun, te meer daar bet nieuwe bestuur geen schitterende erfenis van het oude be stuur heeft gekregen. Spr. feliciteert de ver gadering met bet nieuwe bestuur en roemt ook de activiteit nu reeds van het comité, In 't bizonder beet spr. hen welkom, die op ee)h,t-ekri.stelijke manier terugkeerden tot de R. K. Kring. Dan leest spr. de circulaire voor aan hen gezonden, die bedankten als lid, de verschuldigde contributie weigerden te betalen. Gedeeltelijk beeft dat schrijven zijn uitwerking niet gemist. Hierna wordt door spr. de politiek in het algemeen kort behandeld en de a.s. oor logs- leening. Spr. noemde op gemeentelijk-poli tiek terrein het werkloosheidsfonds voor tij delijk opgericht. Spr. betreurt het. dat he laas zooveJen niet van dat fonds kunnen genieten. Spr.'s rede werd hartelijk toege juicht. De beer C. Veelenturf las de notulen, die onveranderd weiden goedgekeurd. De waarnemende penningmeester, de keer C. W. van Maris, heeft de bescheiden nage zien en bestudeerd, de toestand is verre van schitterend. De boekhouding van het oude bestuur was niet geheel iu den haak. De voorzitter betoogt echter, dat de eenheid gaat boven het finantieele; we zullen geza menlijk deze crisis wel doorkomen op gel delijk gebied. Tol bestuurslid werd bij tweede -tenunuig j

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 2