Laatste Nieuws. BINNENLAND. bteten.Generaai. STA D S N I HJ l 8. HET HEIDEDORP NüNSPEET. Vastbesloten bet bekende princiep der „Ba lance of Power" te dienen, dat beteekent in het Dnitsch, het einds eeuwen gevolgde grrndbeginsel der Eugel6che politiek om zich tegen de sterkste mogendheid van het continent te keeren. zou Engeland in de triple-entente het sterkste werktuig vinden. Dóórin lag van tevoeren reeds het agressie ve karakter van de triple-entente tegenover de zuiver defensieve strevingen van den drie bond. déérin lag de kiem voor een gewelda- dige losbarsting. Dit werkte de kanselier nader uit. Hij schilderde dan de Duitsche vredespo litiek, dié tegen de agressieve politiek van Engeland, om Duitschland steeds meer te „isoleeren". moest staan. Doch Engeland voerde steeds allerlei, en •geheime, ouder.tande iugen met andere mo gendheden, alles tegen Duitschland. „I)it alles bleef ons niet verborgen. En de io"<tand kan als volgt geschilderd worden: Enge and v\a- weliswaar bereid om in af- zoiiUcriijke kwesties met ons te onderhan- lê'en, maar het eerste en hoogste princiep van zijn politiek bleef nog steeds: De vrije ontwikkeling van Duitschlands krachten mort bedwongen worden door de balance of power. ij hebben het aan waarschuwingen bij de Engelsche regeering niet laten ontbre ken, en nog In liet begin van Juli 1914 heb ik er de Engelsche regeering op gewezen, dat haar. geheime onderhandelingen met Rus land over een marine-conventie mij bekend waren. Ik maakte haar op de ernstige gevaren opmerkzaam, welke deze Engelsche politiek voor den wereldvrede had. N rlien dagen later gebeurde reeds, wat ik voorspeld had. Toen de ooriog uitgebroken was, liet En geland allen schijn vallen. Luide en open lijk verkondigde het, dat het zou strijden, loo Dui -eli and militair en economisch ver pletterd was. Hierop hebben wij slechts één antwoord voor onze vijanden, n.l. dat Duitschland zich niet laat vernietigen. Zoowel de militaire als de iinancleele kracht van Duitschland heeft zich schitterend getoond, en zich zon der voorbehoud in dienst van het vaderland gesteld. Het economisch leven wordt in stand ge houden. Het aantal werkloozen is betrekke lijk gering De organisatiekracht en kunst- van Duitschland weten in steeds nieuwe vor men de rampen te voorkomen en de schade tot het, minimum te reduceeren. Geen man, geen vrouw onttrekt zich aan de vrijwillige samenwerking, geen wervings- trommel behoeft geroerd te worden om alles, goed en bloed, voor het eenige,. grootc doel, voor het land der vaderen en de hoop der kinderen en kleinkinderen over te hebben. Als deze geest, deze zedelijke grootheid, deze millioenen malen bewezen heldenmoed van ons volk in de wapenen door onze tegen standers als militairisme veracht wordt, als zij ons Hunnen en barbaren noemen, als zij een vloed van leugens over ons verbreiden, kunnen wij fier genoeg zijn om ons daar over niet te vertoornen. De rijkskanselier besloot met de woorden: „Deze wonderbare geest, welke de harten der Dui schers in nooit gekende eenheid doorgloeit, moet en zal zegevierend blijven. Als een roemvolle en gelukkige vrede door den strijd verkregen is, willen wij dezen geest hoog houden als de heiligste nalaten schap van deze ernstigen grootschen tijd. Ik herhaal liet woord, dat de keizer bij het uitbreken van den oorlog sprak: ik ken geen partijen meer, ik ken slechts Duit- echers. Als de oorlog geëindigd is, zullen de par tijen terugkeeren. Zonder partijen geen poli tieke strijd, geen politiek leven, ook voor het meest vrije en eendrachtige volk. Maar daarvoor willen wij strijden. Ik voor mij beloof, dat in dezen oorlog slechts Duitschers zullen bestaan 1 In trouwen en vurigen dank herdenken wij de zonen van Duitschland, die voor de eer van het vaderland hun leven hebben gegeven. Voor hunnen nu geopenbaarden hel denmoed vereenigen wij ons in de belofte ons ten einde gestand te houden tot den laatsten ademtocht, opdat onze kinderen en kleinkinderen in een sterker Duitschland vrij en beveiligd tegen geweld en bedreiging, aan der. opbouw van- een groot rijk kunnen werken. Deze belofte zal doorklinken tot onzé zo nen en broeders, die tegen den vijand voort strijden. tot het hartebloed van Duitschland, waarvoor wij alles willen opofferen. Wij houden vol, tot wij de zekerheid heb ben, dat niemand het meer wagen zal onzen vrede te verstoren, waarin wij den Duit- schen geest en de Duitsche kracht willen ontplooien en ontwikkelen als vrij volkl" Geweldige, stormachtige toejuichingen vol gen die steeds zich herhalen, en Handge klap van het lieele huis en op de tribunes. Na het slotwoord van den president volgt de aanneming van het oorlogscrediet. De rijksdag is tot 2 Maart 1915 verdaagd. EEN VORSTELIJKE GIFT. De te l)on Haag gehouden collecte van het plaatselijk steuncomité 1914, heeft opge bracht ruim f 25.000, waaronder een gift van f 5000 van II. M. de Koningin-Moeder, KORT EN SNEL RECHT. Door het Hoofdbestuur van den Volksbond tegen drankmisbruik is tot de Tweede Ka mer een adres gericht, waarin het, op grond van de noodzakelijkheid, om in de tegen woordige langzame en omslachtige berech ting van „kleine zaken" verandering tc bren gen, verzoekt te willen bevorderen dat in ons land worde ingevoerd „kort en snel recht", BRIEVEN VOOR BELGIë. Het gezantschap van België te 's Graven- hage deelt mede dat de legatie dagelijks vele brieven en kaarten ontvangt om die in Bel gië te doen uitreiken. Vermits de verkeers middelen met dat land geheel geschorst zijn, kunnen de verzonden brieven niet aan de bestemmingsplaats worden afgeleverd. Onder die omstandigheden kan de legatie niets an ders doen dan de belangstellenden te ver zoeken haar voortaan noch brieven noch kaarten te zenden, maar vooral geen geld sommen, bestemd voor personen in België wonende. Gisteren is de geheele bevolking van het kamp bij Oldebroek, ten getale van 2200 1 personen, naar het vluchtoord te Nunspeet overgebracht. Bovendien zijn gtóteren nog 900 vluchtelingen uit Amsterdam te Nun speet aangekomen, zoodat daar thans in het geheel reeds 4600 Belgische uitgewekenen werden ondergebracht. Vliegen van het slagveld? Een eigen aardig verschijnsel doet zich, naar het „Vad." meldt, thans in Zuid-Limburg voor, n.l. dat ei in dezen tijd van het jaar een vreemde vliegensoort wordt opgemerkt. Deze vliegen hebben veel weg van de gewone vleesch- of bromvlieg. De oppervlakte van het li chaam die bij de bromvlieg stijf is, is bij deze vliegensoort week. Daarentegen ylie- gen deze, in tegenstelling met de gewone bromvlieg, geruisehloos en hebben ze lange re vleugels. De bevolking in Zuid-Limburg brengt dit in verband met de algemeene graven op de slagvelden. Voornamelijk om dat zij het veeivuldigst voorkomen met ster ken zuidwestenwind. Een ronselaar. In het jongste nummer van het „Algemeen Politieblad" wordt door den officier van justitie te Middelburg de aanhouding verzocht van een Belg, die tijde lijk te Middelburg vertoefde en die thans voortvluchtig is. Hem wordt ten laste gelegd het misdrijf, bedoeld bij art. 100 van net Wetboek van Straireeht, welk artikel straf baar stelt het verrichten van een handeling, waai door de neutraliteit van ons land in ge vaar wordt gebracht. Aan brandwonden bezweken. Het ö- jarig dochtertje van J. A. in het Leursche straatje te Etten (N.B.) is door het vlam vatten der kleeren, waarmede het kind te dicht bij de kachel kwam, zoodanig ver brand, dat het weldra aan de bekomen brandwonden is bezweken. Treurige toestanden. Do nog' jong- ge huwde de R. wonende aan den Ouden Beek- bergerweg te Apeldoorn, kon het niet al te best met zijn vrouw vinden en sloot haar daarom gewoonweg maar buiten de deur. Woensdagmiddag was hij onder kornuiten bezig, zijn inboedeltje te verkoopen, tot dit zijn schoonvader ter oore kwam, die er met eenige hulp op af ging, om voor ziin dochter ook haar aandeel op te eiechen. Onder zijn gezelschap behoorde ook zekere R. een buur jongen van de R. De laatste ontstak hierop zoo in toorn, dat hij mes trok en hiermede op R. inliep, waarbij deze zeer ernstig' werd getroffen; o.a. werd geconstateerd, dat de longen waren getroffen. Do toestand van don gewonde, die naar het ziekenhuis is overge bracht, is hoogst gevaarlijk; de dader is in verzekerde bewaring genomen. TWEEDE KAMER. (Zitting van gisteren). Kleinere wetsontwerpen. In de zitting van gisteren werden aange nomen eenige wetsontwerpen o.a. houdende bijzondere maatregelen ten opzichte van de Kamers van Arbeid met het oog op de te genwoordige buitengewone omstandigheden en betreffende bestendiging van den staat van beleg. Wetsvoorstel Memlels. Behandeld werd verder het wetsv.oorstel- Mendels, ter voorkoming van een in de hui dige buitengewone tijdsomstandigheden on- gewensehte gedwongen ontruiming van wo ningen. De heer VAN WIJNBERGEN verklaarde zich tegen het ontwerp. Daar de regeering blijk heeft gegeven in de tegenwoordige tijdsomstandigheden niet terug te deinzen voor krachtige noodmaatregelen, acht spre ker het verkeerd dat van de Kamer het ini tiatief uitgaat tot het nemen van een nood maatregel. Ook de heer RINK verklaarde zich tegen het ontwerp, welks bedoeling hü waardeerde, maar dat hem te kras was en dus te ver ging. Spreker merkte voorts op dat het ontwerp de deur opent voor verschillende onbillijkhe den en vooral streed het tegen zijn rechtsge voel dat ook gegronde vorderingen van ver huurders tot ontruiming zouden kunnen warden ontzegd. De heer VAN HAMEL ging evenmin met 'het ontwerp mede. Hij achtte alleen noodig een wet dit zich aansluit aan het maatschap pelijk l'eit dat bijv. met behulp van ste-un- comité's reeds vele regelingen tusschen huur ders en verhuurders tot stand kwamen. Daarom moest z.i. volstaan worden met een wettelijken maatregel, waarbij onwillige verhuurders gedwongen worden zich aan be doelde regelingen te onderwerpen. De heer TYDEMAN deed opmerken, dat bij hem een hoofdgrief tegen het ontwerp is, dat wordt het wet de rechter den staat kan opleggen geheel of gedeeltelijk de huur te bètalen. Het gevolg hier van zal zijn, dat verhuurder en huurder niet als tegenover elkander staande partijen bij den kantonrech ter zullen komen; maar hand in hand om den Staat te laten betalen. Ten slotte bestreed ook de heer LIMBURG het ontwerp. De dag van gisteren was alzoo geen goede voor 't wetsontwerp-Mendels, waar het is bestreden door woordvoerders der R. K., Unie-liberalen, Vrije liberalen en vrijz.-dem. GEWISSELDE STUKKEN. Belas tiügseliuld. Het soc.-dem. Kamerlid, de lieer J. ter Laan (Rotterdam) zond, de volgende vragen bij den voorzitter der Kamer in: Is de minister van Financiën bereid, me de te deelen of er en zoo ja, welke maatrege len getroffen zijn, om eene vervolging voor belastingschuld te voorkomen van per sonen, die gemobiliseerd zijn en deswege de wettelijke vergoeding ontvangen? Indien er geen maatregelen zijn getroffen, is dan de minister bereid, een regeling in het leven te roepen, waardoor aan de liiervo- ren bedoelde personen ambtshalve ontheffing van achterstallige personeele- en bedrijfsbe lasting wordt verleend? De oorlogsleening. Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot het aangaan van een geldleening of -leeningen van 275 millioen gulden en tot voorziening in de middelen tot dekking van rente en aflossing -dier Jeeniug oi' -leeningen. In verband met de daarin opgenomen be schouwingen, waarop wij nog nader terug komen, heeft de Commissie van Rapporteurs den minister van Financiën uitgenoodigd tot een mondeling overleg, dat de volgende uitkomsten heeft opgeleverd: lo. gaf de commissie den minister in over weging de opcentenheffing enkel voor de eerstvolgende 3 jaren voor te schrijven en in art. 38 te lezen dat vóór 1 Januari 1917 een wetsvoorstel zal worden ingediend ter bepaling of na die 3 jaren de heffingen in de artikelen 34 tot en met 37 bedoeld, be stendigd, herzien of door een heffing in eens of op andere wijze vervangen zullen worden. .De minister verklaarde zich bereid het wets ontwerp in dien zin te wijzigen; 2o. vroeg de commissie of de minister de rente van de vrijwillige leenjng niet zon kunnen stellen op 4H pet De minister ant woordde, daartoe niet te kunnen overgaan, doordat hij zulks met het oog op het welsla gen der leeriing te gevaarlijk achtte. Hij meende verder, dat de rentestand de eerste jaren wel niet hooger dan 5 pet. zal zijn, on verschillig of de rente der leening op 5 dan wel op 4K pet. gesteld werd; z.i. was ook niet te verwachten dat door een rente van 5 pet. het terugnemen van gelden van de spaarbanken bedenkelijke proportion zou aan nemen; 3o. verklaarde de minister op een vraag der commissie, dat hij bet zeer bedenkelijk zon. achten, door uitstel van aflossing der lee-1 ning gedurende de eerste 2 of 3 jaar, de las ten der leening op die wijze op de toekomst te schuiven; 4o. verklaarde de minister zich bereid de opeenten op den geslachtaceijns. de invoer rechten en de successierechten uit bet wets ontwerp te doen vervallen. In verband hier mede zal hij voorstellen de opcenten op de vermogens- en bedrijfsbelastingen op een hooger bedrag, denkelijk op 33, te bepalen. Ten slotte verklaarde hii zich bereid de bepalingen omtrent de vrijwillige en de ge dwongen leening zoo te wijzigen, dat de vier de termijn van storting in geen geval vóór Juli 1915 zou geschieden en dat de regeering zich voorbehoudt, die vierde storting niet te doen geschieden, voorzoover zij niet reeds heeft plaats gehad. De bedoeling is om gele genheid te geven om rekening te houden met den stand van 's lands financiën op dat tijd- BUITENLAND. VAN HET OORLOG STERREEN. CALAIS, 2 Dec. (Part.) De geallieerden voe ren thans via Calais veel versterkingen aan. De meesten dei nieuw aangekomen troepen bewegen zich in de richting van de kust en langs de Yser. Duitsche krijgsgevangenen moeten hier cor veediensten verrichten. Men kan ze zien gaan onder gewapend geleide met schop, bezem en kruiwagen. Bij de overbrenging van berichten over het Kanaai wordt veelvuldig gebruik gemaakt van torpedobooten. Blijkbaar vermijdt men sommige berichten per telegraaf te zenden. Ook heeft men bemerkt dat draadlooze tele grammen worden onderschept, doch men heeft nog niet kunnen ontdekken wie hierin de hand heeft. Het treinenverkeer in de richting Veurn gaat thans niet verder dan tot Duinkerken. Eenige dagen geleden liepen de treinen nog tot Ghy- velde. In Veurne hadden de prijzen der levens middelen een buitensporige hoogte bereikt. Den 28en Nov. werd daaraan paal en perk gesteld door de militaire overheid, welke een maximum prijs vaststelde voor 25 verschillende consump tie-artikelen. Zelfs de prijzen van een kop koffie en een glas bier enz. zijn op die lijst opgenomen. DE MAHOMEDANEN EN TURKEN. KONSTANT1NOPEL, 3 Dec. (Officieel.) Onze troepen hebben een nieuwe overwinning behaald en de stad Ardanoetsj, 20 K.M. ten Oosten van de rivier de Tsjorok bezet. Zuidelijk van Marokko heeft een gevecht plaats gehad tusschen Senoesis en Eransche troepen on der generaal Iargou. De Senoesis behaalden een schitterende overwinning bij Kanim en Wadai. Daarbij werd Sheik Abdoellah weliswaar ge dood, maar de Franscher werden op de vlucht gedreven, STRAF. LONDEN, 3 Dee. Gen. Rennenkampf, die de schuld is geweest van de niet-omsingeling der Duitsche legers in Polen, is ontslagen. GENERAAL DE WET. PRETORIA, 3 Dec. Reuter seint nader: Kolonel Brits nam Dinsdag De Wet gevan gen op een hoeve; honderd mijlen oostelijk van Mafeking'. De Wet wist. nadat hij op 2 November met vier volgelingen in Trans vaal de wijk had genomen, aaij zijn vervol- gors te ontsnappen. Hij voegde zieh daarop bij een klein commando van rebellen in het district Schweizer Reueke. Met deze strijd macht trok De Wet snel in westelijke rich ting, maar hij werd onophoudelijk vervolgd. Op 27 November werd een deel van zijn strijdmacht gevangen genomen. Thans werd De Wet met zijn 52 overgebleven volgelin gen op een hoeve omsingeld. Hii gaf zich over zonder verder verzet. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. (Zitting van heden. - Per telegraaf). Mededeel) ngen. De VOORZITTER deelt mede. dat Dins dag tc half twee eenige onderwerpen in de afdeelingen zullen worden behandeld, terwijl liet in de bedoeling ligt, dan ook een belang rijk onderwerp in openbare behandeling te brengen. Weisv oo r&t el -Men d el s. MINISTER ORT achtte op verschillende gronden een dergelijke maatregel vooralsnog niet noodzakelijk; mocht hij noodzakelijk blij ken, dan zal de regeering erin voorzien. De Iheer VISSER VAN IJ8EN DOORN deelt de aangevoerde bezwaren tegen het doen betalen van huur door den Staal. De heer SPIEKMAN noemt het wetsont werp het minimum van de bescherming, welke de Nederlandsclie arbeider van den Staat verwachten kan. Hij tracht aan te too- nen, .dat er inderdaad een noodtoestand be slaat, b.v. te Rotterdam. (De vergadering duurt voort). EEN WALVISCH. Men meldt ons uit Alkmaar: Te Bergen aan Zee is een walviseh aange spoeld. Het beest, dat den kop mist, vermoedelijk door aanraking met een mijn,, meet 20 M. VERZET IN EÉN INTÉRNEEÏIINGSKAMP. VIJF BELGEN GEDOOI). Men seint ons uit ZEIST: In het interneeringskamp alhier is vanmor gen door de Belgen verzet gepleegd. De Neder- landsche bewakers vuurden: vjjf Belgen zijn gedood en zes gewond. Men seint ons nader uit Den Haag dat volgens officieele opgaaf 6 Belgen gedood en 9 gewond zouden zijn. Men seint ons nader uit ZEIST: Reeds gisteravond was eg eenig verzet on der de geïnterneerden waar te nemen. De electrisehe geleiding werd doorgesneden. Hierop werd onmiddellijk politie uit Zeist ontboden. Op het oogenblik is men er nog niet in geslaagd het verzet geheel to onder drukken. Ten slotte seint men ons nog hedenmiddag: Het verzet is bedwongen. Er blijken te zijn in het geheel 7 dooden en 22 gewonden, waar van 4 ernstig. PERSONALIA. Tc Amsterdam is geslaagd voor het exa men vrije- en orde-oefeningen mej. P. Hof man, van hier. „BACE." Het derde Bachconeert wordt op Dinsdag 8 December door het concertgebouworkest ge geven, onder leiding van Willem Mengelberg, waarop als solist optreedt de bekende violist Emil Telmanyi, die voordragen zal bet concert (D gr. t. Op 77) van Joh. Brahms. Het orkest speelt de derde Symphonie (Es gr. t. Op 55) „Eroica van. L. v. Beethoven, en de „Akademi- sche festouverture" van Brahms. 1IAARLEMSCHE VOETBAL BOND. De St. Ot. behelst de statuten van den Haar- lemsche Voetbal Bond. De Bond stelt zich ten doel het voetbalspel in Haarlem en omstreken te bevorderen. VEREENIG1NG (KINDERVREUGD." Men meldt ons, dat de vereenïging „Kinder vreugd afd. Leidsehe kwartier voornemens is haar 10e Sint Nicolaasfeest te geven op Woensdag' 9 December in de grootc zaal der sociëteit Vereenïging. Indien 't weder gustig is. dan zal een optocht worden gehouden, die om 1 uur des middags van het Brouwersplein zal vertrekken. DE BELGISCHE VLUCHTELINGEN. St. Nicolaasfeest, Zaterdag 5 Dec. en Zondag 6 Dec. wordt in de Rijkskweekschool een St. Nicolaasfeest voor de kinderen der Belg. vluchtelingen gehouden. Zaterdagmiddag voor de inwonenden der kweekschool. Zondagmiddag voor de kinderen bij particulieren gehuisvest, voorzoover de buurteommipsies niet reeds voor hen gezorgd hebben. De. vTuchtelingemlag. Di verkoop van het vluchtelingenspeldje Iieeft liet vrij nanzlenltfke bedrag van 1589.46X opgebracht. Zooals wij reeds mede deelden, komt aan ons plaatselijk Steunco mité en aan het Comité voor Belgische en andere vluchtelingen ieder de helft van de opbrengst ten goede. De leden van laatstgenoemd comité waren gisterenavond druk in de weer om de nog niet verkochte speldjes aan den man te bren gen. Als eene bijzonderheid vernemen wij, dat in de busjes ook twee briefjes van 10 zijn gevonden. HET ZUIDERZEE-VRAAGSTUK. Dit ingewikkelde vraagstuk komt den laat sten tijd weer op het tapijt en een voor dracht daarover, door den heer dr. A. A. Beekman, zooals die gisteravond in dé Som Vereeniging voor de militairen gegeven word, is thans dan ook wel actueel, te meer nu door de huidige werkloosheid de droogma king misschien spoedig zal worden ter hand genomen. Jammer was het, dat voor deze interessante voordracht van dr. Beekman niet meer belangstelling was. Dertig militairen, 5 Nutsleden en ondergeteekende maakten to taal generaal het auditorium uit. Maar de lezing was er niet minder om. al moest ook de spreker, zooals hij zeide. „met zevenmijls laarzen door der lange geschiedenis van het Zniderzeevraagstuk heenstappen"; die ge schiedenis dateert n.l. a] van 1849. In 1865 be moeide de regeering er zich mede en in 1885 werd de Zuiderzee-vereenig'ing opgericht, die zich met 'onderzoekingen enz. belastte. Toen die vereeniging zelf met een plan kwam, werd een Staatscommissie benoemd in 1892, die in een in 1894 uitgebracht rap port adviseerde, dat in 's lands belang de droogmaking der Zuiderzee vanwege de Re geering moest worden uitgevoerd. Dr. Beekman besprak hoe de droogmaking zal geschieden en de vele en belangrijke ge volgen daarvan voor ons land; hii lichtte zijn duidelijke voordracht met een drietal flinke kaarten toe en oogstte tot slot een dankbaar en verdiend applaus. GEMEENTEZAKEN. Technische ambtenaren. Hot hoofdbestuur van den Algemeenen Ne- deriandsehën Opzichters- en Teekenaarsbond verzoekt in een adres aan den raad, om indien teohuische ambtenaren door de mo bilisatie aan den gemeentedienst mochten onttrokken zijn, voor die ambtenaren tijde lijk personeel ie doen aanstellen. Hierdoor, zegt adressant, zal eenorzijds worden bereikt, dat dc normale bedrijfegaug in de takken van dienst wordt behouden, en zal anderzijds aan de werkloosheid, welke zich onder de technici hevig doet gevoelen, in niet geringe mate worden tegemoet gekomen. DIEFSTAL VAN LOOD. A. T. wonende Kennemerplein 5. heeft bij de politie kenis gegeven dat van den zijge vel zijner woning is gestolen een looden pijp van 1 .meter lengte van een koperen kraan voorzien. OPBRENGST RUITERFEEST. De opbrengst van liet Ruiterfeest, die di verse weldadigbeidseomité's ten goede komt, bedraagt 802.21. VOOR DE R. K. WERKLOOZEN. Dinsdagmiddag spralc, in St. Bavo voor de R. K. werkloozen de heer W. Karstens. Deze lezing was weer zeer mooi. getuige het ap plaus der aanwezigen; Woensdagmiddag heeft de heer Hooij weer gesproken over het loonvraagstuk. Spr.'s' rede was zeer interessant en leer rijk; er werd gelegenheid gegeven tot vra gen stellen, waarvan druk gebruik gemaakt werd. Woensdagavond was er cursus in eerstt hulp bij ongelukken; zeer leerzaam en inte ressant! EEN TOONBANKLADE GELICHT. Bjj dén melkslijter A. H. wonende in de Zuidpolderstraat, is gisteren de ongesloten toonbanklade gelicht. Vermist wordt een be drag van ongeveer 25. Verschenen zijn do afdeelmgsverslagen van den Gemeenteraad over de Gemeentebegroting voor 1915. van de le en de 3e afdeeluig, bene vens het rapport der commissie van finantiën. Tn beide afdeelingen werden opmerkingen gedaan ter zake van de aanh: gïge voorstel len tot wijziging der plaatselijke directe be lasting naar het inkomen. In het verslag der le afdeeling' lezen wij Eenige leden mcenen dat thans de aanhangige belasting-voorstellen, zoowel die tot verhnn- ging der opeenten als die tot wijziging der plaatselijke directe belasting spoedig zouden kunnen worden behandeld. Zij meenen dat, riu meer belasting zal moeten worden opgebracht progressie nog noodiger zal worden en niet op zich zal doen wachten. Andere leden zijn hot met dit laatste niet eens en meenen tevens dat thans, nu men nog niet weet welke lasten het Rijk zal opleggen, het geen tijd is een veran dering in het belastingsysteem te brengen, zoo- dat nog dezelfde redenen gelden die er toe heb ben geleid dc- behandeling dezer voorstellen nar te houden. En in dat der derde afdeeling vinden wij ve. meld, dat éen lid teleurstelling uitsprak, dat ..aangezien er z.i. geen sprake van is dat be langrijke bezuinigingen in deze. met het oog op de bijzondere tijdsomstandigheden samen gestelde begrooting, zijn aangebracht," B. en het noodig hebben gevonden de aanhangige voorstellen, tot herziening van de inkomsten belasting', uit te stellen. Hij meende, dat juist de moeielijkc omstandigheden waarin velen het volgende jaar zullen zijn, het meer dan nood zakelijk maakten, de bijna algemeen, ook do ar B. en W., erkende onbillijkheden, welke in de tegenwoordig geldende regeling der inkomsten belasting voorkomen, te vervangen, door eene regeling, die meer rekening houdt met de draagkracht der aangeslagenen. Dit zelfde lid zoo heet het in het verslag verderbrengt ook nog ter sprake de zeer be langrijke inkomsten der gemeente uit de win sten der gemeentebedrijven, en hij vraagt: of het niet zou zijn aan te hevelen om die ont vangsten op een zeker maximum te stellen, en het eventueel grooter bedrag dier winsten te reservèeren, om zoo mogelijk later tot prijsver laging te geraken. Evenwel. in tegenstelling met dit lid meenden andere leden dat de bui tengewone tijdsomstandigheden waarin we ver- keereu, allerminst «t schikt zijn. om eene wijzi ging der belastingregeling aan de orde te stel len. Men vreesde dat dit voor velen een reden zou zijn om de stad te verlaten. Ook voor eene bespreking over de winst-be stemming .der gemeentebedrijven achten d. - leden den tijd slecht gekozen. Men meende dat aan B. en W. hulde moest worden gebracht, dat zij er in waren geslaagd om de begrooting zóó samen te stellen, dat voor de Inkomsten belasting ten slotte een zoo beduidend bedrag minder kon worden geraamd dan bij het voor loopig plan. In de le afdeeling vroegen eenige leden of de inwerkingtreding van het Ambtenarenregle ment spoedig te verwachten is. daar vooral voor de grensgevallen het tot moeielijkheden kan leiden, dat de positie van den werkman wel, van den ambtenaar niet geregeld is. Tot zoover de Algemeene beschouwingen. Over opmerkingen gedaan over sommige posten nog een en ander in ons volgend nummer. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: 3 Dee. C. Koon en W. C. Lips. K. M. Hallie en M. Geiilvoet. Getrouwd: P. Zalm en N. N. v. d. Maas. Geboren: 2 Dec, d. van A. Beilsehmidt Jongkind. 3 Dec. d. van J. M. Weezen- beekStrengere. 2 Dee. d. van C. M. A. Efoncoop—Stevens. 1 Dec. z. van H. C. A. Goode—Tra keel. 30 Nov. d. van J. M. Kip- ping'—den Teuling. Overleden: 2 December: C. J. Renaud, 79 jaar, Delftstraat. ANTl-OORLOURAAD. Op eene gisteren te Bloeniendaal in Hotei Duin en Daal gehouden samenkomst, die 'door een zeer gedistingeerd publiek, waaronder tal van dames, werd bijgewoond, sprak dr. C. Eas- ton, Hoofdredacteur van het N. v. d. D., ovei de nieuwe vredesbeweging, belichaamd in den Anti-Oorlograad. Spr. zeide een en ander ie zullen mededeelen aangaande de redenen, die hem hadden geleid om cieel te nemen aan de vredesbeweging en aan gaande het succes dat hij van haar verwachtte. Volgens hem zal deze nieuwe vredesbeweging zich meer op practisch terrein moeten bewegen. Dat andere bewegingen dat niet deden is mis schien de reden van hun weinig succes Om rede nen van opportunistischen aard. om zelfbehoud is spr. er een tegenstander van dat Nederland zijn leger zal afschaffen, zoolang andere landen dat niet doen. Helaas moet geweld met geweld worden gekeerd. Niemand bijna zal ontkennen, dat een oorlog -uorn b uessirrr eip ueuoSatp unp 'at poai.w ja-tu schelijk gevoel. Vreeselijker dan ooit is nu dé oorlog geworden en al 't mooie is er gelukkig tegenwoordig af. In den zin zooals de wilde volken 't deden wordt nr de oorlog gevoerd. Daarom alleen echter is een oorlog niet af te keuren. Alleen gevoels-argumenten mogen ons niet leiden. In eenige gevallen is een oorlog noodzakelijk geweest, nl. ten. opzichte van na tuurvolkeren en wel om redenen van selectie, zoo wordt gezegd. Doch op dien grond is niet een oorlog tus schen beschaafde staten te verdedigen, meende spreker. Een oorlog kan nu uog alleen worden gevoerd tusschen twee groote stalen-groepen ot statenbonden. Soms maakte een oorlog zoodanig een statensrroep, maar meermalen ontstonu zij

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 2