I Schagcheistraat 19 21-34. 1 e,m" Wielrijders. VERZEKERINGSBANK Se Franc-Tireur BINNENLAN D. Wat anderen zeggen. Kprknieuws rA OKHUIJSEN, Behangerij. StofFeerderij. Matrassenmaker)]. DE SPAAHKE-tiAiiiC L KARSTENS, USSE. BEZOEK STEEDS I :a:: o ZEIST. DEPOSITO-RENTE i W. ENGELGEER, Horlogemaker. Advertentiën Sierstraat 34, Tel. 877, WIJNEN EN - - - - LIKEUREN Tochtdekens - Vachten - Voet- zakken YafelkBeeden - Divan- dekken - Thee warmers - Kleine meubeltjes - Karpetten - enz. StNicolaas Gadeaux Nieuwe Gracht 98 HAARLEM. Uurwerken Goad en Zilvirwerk Hiriogemakir - Goudsmid. N Café-Restaurant L. JONC IC BLOEDT Dejeuaers - Lunch Diners - Soupers. G. P.GE VRIES, vmmr tarieven en inlichtninen. Boekdrukkerij „Helmond", HELMOND. Schoorsteengarnituren in Marmer, Brons en Hout, Regulateurs, Staande Klokken, Klokken met Westminstercarillcn, Barometers, Wekkers Elegante Fantasieklokjes. Groote keuze. Billijke prijzen. KABBEL IN ADVERTEÜTIEH. battemd vaaf OEN HAAS •milifMé* gamaulea alsoak Y»»r 3CHEVENIN8EK Het WE8TLAM3 enz. plaatst mm hat baat in KI. Rabelatcaai 2 mm 2a. 'a QRANENNASE. Kapitaal f 1.000.000.— Geplaatst an volgestort f 500,000.— keuze in inkoop iegsn de hoogste waarde. SE8R. LOOTS, Pieterstr. 19-21 *ort, Vermouth, Samos, Madera a f 0.7S per flesch Met I deg opzegging Voor i maand veet Voer 3 meenden vaet Voor 6 maanden vast Voor i jaar vaet. 2 Va Va •74 •V. fa. KUIJPERS, Stationsplein 12, Haarlem. NETTE BEDIENING - TELEPH. INTEÜC, 788. Van 4 voor 1.69 met 1 jaar soliede garantie. M EEUSIëE: RKEOERLAGDSCtiE Raibfsshappl vaan Lsvensveriekering werkende onder Staatstoezicht inspecteur voer Noord-Holland A. J. WI1IVIL, ftippardtspark 19 Haarlem. van JOS VAN WEL wordt uitgegeven does* de Groote RSarJct 31, Haarlem, Telefoon 783, EENDRACHT. De lieer van Wijnbergen klaagt onder dezen itel in de Msb. over het storen van den Gods- rede, die er heerschte in het land sinds het uit reken van den oorlog', en wijt deze rustver- toring aan de vrijzinnig- en sociaal democra- en. Vooral onze griet' is, aldus de seliijver at men de finaneiëcle vraag van dit oogenblik ïaakt tot een zaak van partijpolitiek, ze werpt nder de groote menigte, en zóó maakt wil- ens en wetens tot een middel tot volksop- i inding en voiksagitatie. En zulks geschiedt op een oogenblik, waarop uist de eendracht in den lande op politiek ter- ein zoude moeten bewaard, en waarop men och voortdurend ziet, dat door andeven angst- allig alles vermeden wordt, wat tot partijstrijd anleiuing zou kunnen geven. Ten slotte zoo gaat hij voort zouden rij nog op één punt willen wijzen, dat o.i. bij de eweldige beroering, waarin ons land door de muding vooral vau links ten opzichte van liet :-eningvraagstuk is gebracht, niet genoeg in het •og wordt gehouden. Reeds bijna vier maanden beleven we thans !en toestand, dat de ons omringende landen in iorlog gewikkeld zijn. En gelijk steeds het ge- al is, dreigt ook hior het gevaar, dat men aan en toestand wennen gaat, en zich niet meer als n den beginne tracht in te denkeu in de ont- ettende ellende, die ginds geleden wordt, eeuo llende, die duidelijk steeds grooter en nijpender vordt, naarmate de oorlog langer duurt. Maar iok wanneer men zieh voor dat gevaar te boe len weet, zijn toch de meest uitvoerige berich- en, die ons daaromtrent bereiken, ongetwijfeld liet in staat ons een juist beeld te geven van iet naamloos leed, dat daar geleden wordt. Welnu, voor dat leed werden wij tot heden fespaard. en zulks mag toch mede voor een deel vorden toegeschreven aan onze van te voren goed in orde gebrachte legerorganisatie, lie nu in actie werd gebracht niet ten bate van ■ommigen maar van allen, om allen te vrijwaren 'oor het ontzettend leed, dat ginds niet slechts loor sommigen, maar door allen geleden wordt-. Is het nu. zouden wij willen vragen, niet ;enigermate stuitend te ontwaren, dat niette min thans een strijd ontstaat over de vraag, op welke. wijze dat alles zal betaald worden, vooral, .vanneer men zich niet laat leiden door de dema gogen, maar zich goed voorstelt, waar ten slotte 't ontstaan verschil op neerkomt, gelijk zulks in een artikel van Mr. Aalberse uitnemend is uit eengezet. Getuigt het van dankbaarheid, wanneer in ons tot heden voor de verschrikkelijkheden van den oorlog gespaard land, niet gelijk natuur- j lijk gebeuren moet zakelijk overleg gepleegd wordt over de vraag, op welke wijze de i'inati- cieele lasten, die nu eenmaal opgelegd moeten j worden, liet rechtvaardigst verdeeld en het ge- J makkelijkst eu voordeeligst zullen worden ge- j dragen. maar openlijk ruzie ontstaat over l de vraag, wie liet betalen moet, waarbij zich de i heftigste tooneelen voordoen van twist en twee- dracht j Mocht, de linkerzijde meenen door haar op- treden eenig politiek fortuin te betalen, wij I kunnen het rustig afwachten, in de overtuiging, jdat wij onzen plicht doen. wanneer we ook in deze zaak ernstig er naar streven të beantwoor den aan de in de Troonrede door de Koningin uitgesproken verwachting, en dan ook mogen wij vertrouwen op den zegen Gods, waarvan steeds, maar zeker in deze tijden ons Vaderland vóór alles behoefte licefr. ALTOOS BLANCO-ARTIKEL. Het streven van den lieer Treub, de del- jging van de oor logs schuld buiten zijn. finan cieels politiek te houden, maar den druk over te brengen op lien, die thans belasting schuldig zijn in verhouding van hun tegen- woordigen aanslag-, vindt scherpe bestrij ding in „Het Vaderland". Dit blad wil tot dien prijs den Godsvrede niet. behouden, waarop „De Standaard" had aangedrongen en wil in verband, daarmede betoogen, dat alleen op de wenschen van de Eechtsche minderheid gelet wordt. Het blad zegt dienaangaande: „En het is juist die Godsvrede, dien wij moeten behouden, en het is dan ook slechts de fout van deu heer Treub, dat hij in zijn emstigen wil daartoe gemeend heeft geheel te moeten belanden bij zijn economische an tipoden. Dat is psychologisch zeer goed te verklaren, wie den neger wil toonen, dat hij hem even goed gezind is als den blanke, komt er allicht toe de zwartsel pof op zijn toilettafel te zetten, en daar. is ook niets tegen, als hij maar zorgt dat het eene ge deelte van net gelaat .blank blijft, om dat Üen rasgenooten i|e kunnen blijven toekeevenj" Wij kunnen niet zeggen zoo doet de Res.bode opmerken dat het beeld van grooto hoffelijkheid «enerzijds, van groote bescheidenheid anderzijds getuigt. Dat men Rechts voor- een neger uitmaakt, och, men is daar veel gewoon. Maar dat men deu moed heeft van liet blanke gelaat der Linkerzijde te gewagen, dat is, vooral nadat men de jongste stembusmeerderheid verworven heeft toch wei een beetje erg overmoedig. (Wij tenminste nemen op de blanke huid heelwat sproeten waar, in de voorzomerhittc van 1913 opgedaan. DE „NEDERLANDSCHE ANTI-OOR LOG- RAAD." Men schrijft ons: De Anti-Oorlog Raad heeft besloten, om streeks half December in de verschillende deelen van ons land op denzelfden dagpro- paganda-vergaderingen te doen plaats heb ben, waarin door sprekers van alle staatkun dige en godsdienstige richtingen hot anti- oorlogsprogram van den Raad zal worden uiteengezet en tot massale deelneming aan het streven van den Raacl zal worden opgewekt. De Raad wil aldus op een eenvoudige en sprekende wijze zijn doel in alle deelen en alle kringen van Nederland bekend maken en de velerlei groepen van vrede^.voorstan ders tot algemecne samenwerking in het ver band van deu Anti-Oorlog Raad aansporen. De samenstelling van den Anti-Oorlog Raad uit vertegenwoordigers van allo staat kundige partijen en alle maatschappelijke klassen en groepen en uit vertegenwoordi gers van alle vredesorganisaties is op zich zelve reeds een aanwijzing van het stand punt, door den Raad Ingenomen: algcmee- ne samenwerking van alle vredesvoorstan ders zonder uitsluiting van welke groep ook zal noodig zijn, wil hot programma van den Raad ooit" tot verwezenlijking komen. Het programma van den Raad is een 'waar borg niet slechts voor de mogelijkheid van de noodzakelijke algemeene samenwerking maar ook voor de mogelijkheid van prak tische verwezenlijking van het beoogde doel. De inhoud van dit program is als volgt: De „Neder landsche Anti-Oorlog' Raad" streeft naar een zoo spoedig mogelijke be ëindiging van den oorlog, door een vrede die niet de kiem van nieuwe oorlogen In zich draagt. De R-aad is van oordeel, dat daartoe bij het sluiten van den vrede het volgende gewenscht la": 1, Samenwerking der Staten in plaats van tegenover elkander staande bondgenootschappen. 2. Beperking der be wapening krachtens, internationale regeling. 3. Zeggenschap der Volksvertegenwoordi gingen over het Vredesverdrag. 4. Vermij ding van het gevaar, gelegen in overgang van grondgebied of annexatie tegen den wil der bevolking-, 5. Nieuwe stappen tot be vordering van verplichte arbitrage en ver plicht onderzoek van internationale geschil len. De Raad stelt zich voor, in samenwerking met gelijkgezinden uit alle partijen en rich tingen in alle landen, de vorming van een krachtige internationale openbare meening ten gunste dezer'denkbeelden te bevorderen. DE EERSTE BESLISSENDE OVER WINNING. A- Onder clit opschrift lezen wij in de Nieuwe Tilb. Ot.: Nu de sociaal-democratische partij ö.m. bij monde van mi. Troelstra den politieken vrede heeft, verbroken zal men er geen breuk van het Bestand in kunnen zien, wanneer men eens spreekt over het door den oorlof gebleken fiasco van weer een ander dor socialistische theorieën. Want naast de verschillende sociaal-econo mische stellingen, die tegen de practijk van liet. leven zijn uiteengespat, mag nu die van liet internationalisme toch wel worden te pronk gezet als een niet te verwezenlijken utopie. De sociaal-democratische partijen zullen deze onverbiddelijke waarheid wel onder schoone en het volk ophitsende of misleidende woorden be dekken; misschien wel haar ontkennen al zou dat moeilijk met schijn van redelijkheid kunnen tegenóver de heldere werkelijkheid: En in ieder geval zullen zij er zich niet hoel veel aan laten gelegen liggen. Om de eenvoudige reden, dat de sociaal-democratische partijen overal zijn ver worden tot zeer alledaagsche politieke oppo sitiepartijen, wier succes met heer oppositie- taak staat en valt. Een van de leuzen nu waarmede het socia lisme indruk maakte op do mensehen die nu eenmaal, door hun hart allen tot den vrede worden getrokken, was die van de internatio nale broederschap. In de practische oppositie- politiek werd die theorie de daad van het anll- militairisme. Geen man en geen cent. De soldaten met dorschvlegels naar de grenzen. Stelselmatig en met veel brani stemmen tegen iedere oorlog»- begroöting. En do over zooveel gedurfde staatSmanswijs heid verbaasde roode kiezers bleven in het rood gareel. Dat was nog eens do partij van de ware men- schelijlcheid en de echte broederschap. En om dat er zooveel roode kiezers waren zou een toekomstoorlog onmogelijk zijn wijl het Inter nationale Proletariaat do sociaal-democra ten vormen als het u belieft het proletariaat zou weigeren naar dc grenzen te trekken. En de oorlog kwam.Et tuba tara-tan- tara dixit.... de krijgsklaroen schetterde eu de sociaaf-domoeraat.jes, zelfs de intellectu- eelen, marcheerden krijgshaftig mee. En de eerste, eouige en werkelijk beslissend? overwinning in dezen oorlog was die i-sn <je sociaal-democratie op zich zelve. KARDINAAL DUBILLARD t Kardinaal Francois Vivgile Dubillard., aartebisschop van Chambéry, is overleden. De latere kardinaal Dubillard werd 15 Fe bruari 1845 te Soye (diocees Besancon) ge boren; bij studeerde in 1861 te Notre-Dames- de-Consolation, 1863 te Veoul, 1865 te Besan con. Do H. Priesterwijding ontving hij op 5 September 1869, en werd drie jaren later professor in de dogmatiek, aan het- Groot- Seminarie, waar hij rector werd. In 1881 werd hij benoemd tot vicaris-gene raal van het diocees. Paus Leo XIII benoemde hem op 14 De cember 1899 tof bisschop van Quimper, zijns wijding volgde op 24 Februari 1900 te Be- san (jon, de intronisatie op 22 Maart. Toen de aartsbisschop van Chambéry, mgr. Pelacet stierf, benoemde Pine X Mgr. Dubil lard tot diens opvolger. Hij nam op 14 Jan, 1908 bezit van liet aartsdioce.es. In het con sistorie van 27 November 1911 werd hij dooi den Paus tot kardinaal-priester gecreëerd, met den titel van Santa Suzanna, Kardinaal Dubillard maakte deel uit van de Congregatie der Riten en der Studiën. Hsb Corns, van Kief Czn. TELEFOON 721. ii ii I Koopjeslmlou met onze voorradige onderdeeleit als: Buitenbanden vanaf 1.09. Van 3.50 voor 1.25. Van 6.50 voor 2.75. met solicde garantie. Binnenbanden vanaf 0,89 eu van 3 voor 1,39. Electrische Rjjwiollantuarns Van 5 nu voor 3.75 compleet. Aasen voor Rijwielen vanaf 9 cent. Sfilren nieuw model 92 cent. Branders vanaf 5 cent. Freewheels vanaf 40 cent-. Rubberpedalen 85 cent p. paar. Sehoevendraaiers 3 cent. Kaarsen p. pak van 18 stuk3 28 ct. Spakenbellen 61 cent. Slikvangers vanaf 7 cent. Gebruikte en uieuwe Rjjwieleii voor spotprijs. LET OP HET ADRES CRONJéSTRAAT 33 SCHOTEN. TELEFOON 2835. m u KOSMOS R ïoodig, maar begreep reeds met een half voord. Men bereikte eindelijk bet kasteel La luyonnière. Sieard was in zijn hart geen slecht merasoh. De tijd, waarin hij leefde, had ook op hem ijn stempel gedrukt en daarbij had hij zich 'oorgenomen, een vermogen te bemachtigen mverschillig op welke wijze, maar hij was doeddorstig, noch wreed. Toen hij liet vreedzame verblijf aanschouw- le, waar hij rouw en verderf moest brengen^ 'oelde hij eenig leedwezen. Zijn plicht gebood evenwel en het zou niet oorzichtig zijn, dien etap niet te volbrengen. Wel was hij voorzien van een volledige vol- aatfbt, maar wie verzekerde hem, dat er on- ier zijn gevolg niet één was met pen andere olmacht. belast met een toezicht op hem en et uitbrengen van een rapport aan hen, die em hadden afgevaardigd. Hij moest dus ook aan zijn eigen hoofd enken. In een oogwenk had hij zijn troepen ver- preid. Het voorplein, de binnenplaats, de lanen n alle uitgangen waren door soldaten bezet; oor elke deur werd een schildwacht ge- laatet met de bajonet op het geweer. Vervolgens ging de commissaris met zijn ierp din, vergezeld van gendarmen met ge- •okken sabel, naar de huisdeur en do graaf de Trémazan hoorde eindelijk het bevel dat hij reeds den geheeleu nacht verwacht bad. Open in naam der wetl Er werd geen tegenstand geboden. De graaf, bleek maar vastberaden, kwam hem tegemoet en vroeg: Wie zijt gij 'I De commissaris, gezonden door de Na tionale Conventie te Parijs. Gij zijt de voor malige graaf do Trémazan! Ja.. Beschouw u dan als mijn gevangene. Laten wij naar binnen gaan. Alvorens den graaf te volgen, liet hij van den drempel van het huis zijn blik over de omgeving gaan en hij was tevreften over ziin werk. Niemand kon hem ontsnappen. Een linie van nationale garden! had het kasteel omsingeld. Hij beschikte over voldoende gewapende macht. De gendarmen ,die hem vergezelden^ zagen er wel naar uit om schrik aan te jagèn en de kruidenier Ledoux Ihad hem aangekeken, alsof hjj zeggen wilde: Heb geen; zorg, ik sta voor mijn man nen in. In de eetzaal wachtte hem een teleurstel ling: daar waren geen vreemden, geen be zoekers of gasten. Alleen de gravin de Trémazan au hns.r dochter waren daar. Hij zette zich op een stoel neer en keek de drie mensehen aan, wier gelaatstrekken volmaakt kalm waren. Toen vroeg hij: Gij zult wel weten, waarvan gij wordt beschuldigd! De graaf antwoordde: Neen, dat weet ik niet. Ik heb mij niets te verwijten en verzoek u mij te zeggen, wat mijn misdaad is. Gij staat in verbinding met de grootste vijanden der natie; gij hebt de verraders ge steund de oproerlingen aangemoedigd; ten slotte hebt gij een schuilplaats verleend aan hun aanvoerder, die zich nog in uw huis be vinden moet. De graaf de Trémazan antwoordde zonder aarzelen: Men zal u door valse lie rapporten be drogen hebben. Zoek vrij den man, van wien gij spreekt, gij zult lieni bier niet vinden. Mijn huis is gastvrij, ik heb nieermalen buis vesting verleend aan reizigers, die ver dwaald waren of onder weg een ongeluk had den gelhad. Kent gij den voormaligen baron de Guern! Zeker. Is hij niet familie van u! Ja, een neef. Hebt gij hem in de laatste dagen nog gezien? Neen. De graaf de Trémazan sprak deze onwaar heid zonder blozen uit. Sicard zcide alleen: 't Is goed. Daarop wendde hij zich tot de gendarmen, die gun de deur stonden, en beval hun; Gendarmen., bewaakt deze beschuldig den. zonder hen een oogenblik te verlaten, niemand mag met ben gemeenschap hebben. Hij verwijderde zich. met zijn helper Mo- rillon om da verschillende vertrekken van La Gnyonnière te doorzoeken, terwijl zijn an dere agent, Burthe, den omtrek van het kas teel doorzoeken zou en de bedienden in het oog moest houden. De vrederechter en zijn griffier namen plaats in de ridderzaal van het kasteel, ten einde de getuigen, die voor hen gebracht zouden, worden, te ondervragen. Op de eerete verdieping wachtte Sicard een nieuwe teleurstelling, die hem bedenkelijk de wenkbrauwen deed fronsen. Hij Ihad er op gerekend den baron de Guern stervende of dood, te vinden op zijn bed1 in een kamer, waarvan hem de ligging was be schreven en waar hij zieh dus het eerst heen begaf. Niet alleen dat hij er den man, dien hij zocht, niet vond, maar er was ook geen spoor van zijn verblijf hier te ontdekken. Er ging een verdenking door zijn brein, dat hem, die als goed politieman, - steeds wantrouwig was. Had zijn vriend Nollan dubbel spel ge speeld door hen, die bij verried, tevens te waarschuwen voor het naderend gevaar? Hij wierp echter dat denkbeeld als onge rijmd terstond weer van zich. Den dokter kende hti wel als een trouwe loos wezen, dat tot' elk bedrog in staat te rekenen was, maar Nollan was tevens en vóór alles baatzuchtig, hij diende nooit an dere belangen dan zijn eigen en zijn belang schreef hem voor, deze mensehen in het ver derf te storten, terwijl hii met hen te waar schuwen slechts ziin veiligheid in gevaar zou brengen. Nollan had hem das niet bedrogen, maar waar was dan de gast van het kasteel La Gnyonnière? Dat moest Ihaj weten. Hij keerde naar de eetzaal terug. Men kan zich den tragisohen toestand vooretellen der familie, die in haar eigen huig gevangen werd gehouden^ bewaakt door opgewonden patriotten met woest uiterlijk; die hen geen seconde uit het oog verloren. De graaf zag het ernstige van den toestand zeer duidelijk in, hij begreep, dat ook zijne vrouw en dochter in doodsgevaar verkeerden en toch kon hij haar niet anders dan met een blik moed ingeven. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 6