Uit Mufs -MerMier Sociale Berichten. Stelen-Generaal, DIE8WS UIT DEN .OMTREK. IHI UIT LISSE e. o. STADSNIEUWS. heemskerk. Mm a iei- elaugen op de waterleiding wist id cu liet vuur meester te worden. Oorzaak ^onbekend; verzekering dekt de schade. Ook de aangrenzende perceelen wei-den eenigszins door het vuur beschadigd. Een logger zoek. Nog steeds is men te ^Silieveningen zonder bericht van den logger Jacobs Johanna Scb. 392. schipper Joh. Spaans, van de reeder ij Wouter deu Duik firn. Het schip dat den Ssteu October ver- 3trok en dus reeds 8 weken in zee is, is het eenige Hollandscbe haringvisschersvaartuig 'dat nog uit is. Tot de bemanning behooren ook twee zoons van deu 6cbipper. Het ergste 'wordt gevreesd. Verpletterd. De mijnwerker J. P. is in de staatsmijn Wilhelmina te Terwirihelen (door nederstorteud gesteente verpletterd. Te vergeefs trachtten kameraden den ongeluk kige te bevrijden. t Ontploffing in een spoorwegcoupé. Do .reizigers' van trein 109, die gistermiddag te uur 21 van het Weesperpoortetation te Am sterdam naar Maastricht vertrok, werden opgeschrikt door eap lievigen knal. Bij onderzoek bleek deze veroorzaakt te c'.ijn door het springen van een metalen flesch lie met ontplofbare stof gevuld was en welke ->en der reizigers, een ongeveer 21-jarig jongmeusch, bij zich had in een spoorweg coupé 3e klas..; Tengevolge van de ontploffing sprongen le ruiten van het compartiment, waardoor twee der medereizigers glasscherven in het gelaat kregen. De verwondingen zijn niet van ornstigen aard. Het jonge menseh, dat door het medene- 'nen van de gevaarlijke flesch, in strijd bad gehandeld met het spoorwegreglement, werd 'loor de politie gearresteerd. Nader zal on derzocht worden welke ontplofbare stof de flesch bevat heeft. De beschadigde spoor- vegwagou werd afgeiiaakt. Rviwieldief aangehouden. De recherche yau de politie te Scheveningeu is erin ge daagd de hand te leggen op een individu, [lat zieh geruimeu tijd aan de nasporingen |ler politie heeft weten te onttrekken en .vieus aanhouding een ware opluchting is /oor talrijke winkeliers en bezitters van rij wielen. De aangehoudene wordt verdacht van al van fietsendiefstallen en oplichterijen in verschillende deelen des lands. De verdachte Wist zich meestal schuil te houden door in ^gelegen plaatsen arbeid te gaan vendell en, na van de opbrengst der verkochte rij- Wiel goed ensier te hebben gemaakt. Zoo bad bij zich dezen zomer doen aan monsteren op een Scbeveningscb vieschers- Sa ar tuig. Na de afmonstering bij het edude er teelt liep hij door gelijkenis op 'bet sig nalement dat van hem verspreid was ein- 'lelijk te Scheveningeu iu den val. Hij is i'hans ter beschikking gesteld van de justitie, tFabrieksbrand te Groningen. Zondagmor gen werd de brandweer gealarmeerd voor pen grooteu uitslaanden brand in de likeur stokerij en distilleerderij van de firma C. Polak, eigenaar de lieer D. Polak, aan den ïiingelweg nabij het Damsterdiep te Kronin gen, j De brand was uitgebroken in do droogka- pier, die spoedig in lichtelaaie stond. De prandweer mocht het gelukken om den brand ot de bovenverdieping te beperken, die even- vel geheel uitbrandde. Door de firma zijn naatregelen genomen om het bedrijf te kun- hen voortzetten. Oneerlijke spoorwegbeambten. Dezer, 'lagen zijn tc Leiden twee komm lozen in dienst van de H. IJ' S. M. ontslagen. Reeds redurende geruimeu tijd hadden zij zieh aan ■meerlijkheid schuldig gemaakt en een aan zienlijk bedrag aan geld ten nadeele van de hiaatschappij toegeëigend. De diefstal werd jutdekt door een verificateur der maat schappij. Mijnen aangespoeld. Ten gevolge van leu storm in den nacht van Zondag op Maan- |lag zijn, volgens te 's Graven!) age ontvangen iinbtelijke berichten, mijnen aangespoeld, bij ie kust van Walcheren, op verschillende 'lustplaatsen in Zeeland en meer noordelijk \p de kust bij Terheyde. De inaterieele scha- te, die aangericht werd, was gering. Ook zijn Jeuïge drijvende mijnen gevonden die door Hr. Ms. Noord-Brabant en het onderzoe- ringevaarlaig der marine in den grond zijn ïeboord. Nog andere drijvende mijnen wor- leu door de marine gezocht ten einde ze zoo nogelijk onschadelijk te maken. Niet speeuleeren! Te Steenwiik is een taamlooze vennootschap opgericht voor liet Irijven van kassierezaken. In de statuten is <e bepaling opgenomen, dat op of door dit ^a-sierskantoov niet gespeculeerd mag wor- jkm. t Een brutale diefstal. Te Amsterdam le ijdens de bewoners afwezig waren in den jacht van Zaterdag op Zondag ingebroken ;.n liet perceel Lindergracht 113. Toen de fa milie Zondagochtend van een familiefeest hui- kwam, etond do deur van het perceel, Vaar in een melkslijterij is gevestigd, open. ffadat men de woning was binnengegaan, oleek het volgende: de linnenkast in de huis- romer was opengesloten en een ijzeren kistje, Waarin de familiebezittingen bewaard wer- Jeu, ontvreemd. Een aantal effecten ten be trage van 10,000 worden vermist; voorts Jde gouden horloges en eonige spaarbank boekjes. waaruit bleek dat ook door die bestuurdea-en de houding van toet H. B. was goedgekeurd1. Ook besprak de voorzitter de actie gevoerd in den Haag tegen de H. T. M. en toekende hij protest aan tegen de campagne welke ook een deel der R. K.pere tegen sommigen der meest vooraanstaande mannen beeft gevoerd1, legde er den nadruk op dat. bet H. B. zich door zulke critiek niet van de wijs zou laten brengen en wees met verontwaardiging de beschuldiging aan het adres die bestuursle den van de hand. Ten slotte vestigt spreker nog op den ernst der tijden en waarschuwde Ihij ten sterkste tegen verslapping in het organieafcielevei\ daar reeds stemmen opgaan in den lande om na herstel van den vrede de loonen der arbeiders te verminderen, de sociale wetge ving stop te zetten, alles om de middelen. Spreker wekte op 'bierteg en juist ecu zeer sterke actie te voeren. Nog eene zaak wenseh- te spreker onder de aandacht te brengen, nl. om geen verzoeken te richten aan het H. B. om vrijstelling van militairen dienst, daar deze niet voor behandeling vatbaar zijn, om redèn zulks alleen aan 'het oordeel van den legercommandant moet worden overgelaten. Dat spreker in den geest der vergadering had gesproken, bewees het herhaald applaus na en onder zijne openingsrede. Besloten werd geen notulen te lezen, daar deze in druk waren verschenen. De mede- deelingen waren uit hoofde der uitvoerige openjtogsred© zeer weinig; Vermeld dient: le. het bedanken van het H. B. lid den heer C. P. J. Kcmpeneers; 2e. dat in overleg met andere organisaties, aan den Minister was zocht de indiening van de dienst voorwaard- waarden voor het personeel uit te stellen tot 1916 in plaats van 1915. Zulks met hel oog op de tijdsomstandigheden. Het H. B. lid Nivard betoonde zich ver wonderd dat door geen enkele afgevaardig de aanmerking was gemaakt omtrent de lei ding inzake de actie H. T. M. daar toch door een der afdeeliügen pertinent was geweigerd steun te verleenen voor die actie. Spr. zette nogmaals de houding van 't Stakingscomité uiteen, alsmede de motieven welke tot de verschillende genomen besluiten en maatre- len hadden geleid. De afd. Hilversum antwoordt hierop, dat de bedoelde afdeeliug is geweest; dat zulks geheel had gelegen aan het toenmalig be stuur, dat dit bestuur inlusselhen was gewij zigd en hiermede ook het inzicht der afdee liug. De heer Nivard concludeerde hierop met genoegen dat thans dus alle afdeelingen met- het H. B. homogeen zün. Het verslag der kasverificateurs óver 1913 luidde zeer waard«erend voor deu penning meester. De voorzitter zegt de commissie eu den penningmeester clank. Bij do aanwijzing der plaats voor de e.v. groote jaarvergadering, welke moet worden gehouden in het Aartsbisdom, werd het voor stel van het H. B. om Utrecht te kiezen niet opgevolgd, doch met 64 tegen 35 stemmen be sloten hiervoor Zwolle aan te wijzen. De verkiezing van het hoofdbestuur, thans aan de orde, gaf weinig tijdverlies, daar vol gen.-: sta tun ire bepalingen de vacatures hij een enkele candidaatstelling, door de ge stelde caudidaten werden bezet, zoodal her kozen waren de hoeren J. Hellemons als voorzitter en C. H. Glas als lid. terwijl in plaats van den heer C. P. J. Kcmpeneers, welke had bedankt, gekozen was de beer J. \V. M. Rosier, en in plaats van den heer H, P. Wonders, welke wegens pensioneering was heengegaan, gekozen was de heer W. v. Riet. Hierna werd behoudens eene post, verga dering Dagelijkseh Bestuur, welke werd ver traagd, de begroeting voor 1915 aangenomen', sluitend in ontvangsten en uitgave tot een bedrag van 17,925. Na afhandeling hiervan werd van half twee tot twèe uur gepauzeerd. Na de pauze volgde afdoening van een vijf tal voorstellen betreffende het inwendig le ven der organisatie zelf, alsmede eeh tiental voorstellen in verhand met verschillende dieustvoorwaarden. Deze vijftien voorstellen leverden weinig of ge endiseussie op en wer den dus spoedig afgehandeld. Hierna volgde nog eene zeer geanimeerde rondvraag, waarvan door een zevental afge vaardigden werd gebruik gemaakt. Nadat de voorzitter de verschillende sprekers had be antwoord, sloot deze de vergadering met een woord van dank voor de flinke opkomst en een ernstige aanmaning om ernstig te arbei den op den vruchtbaren akker der organisa tie, welke ze id e spreker slechts hij ijve rige bewerking vruchten kan voortbrengen, doch zonder deze slechts distels en doornen, waaraan de arbeiders zich zullen verwouden, waarna de vergadering met den christelijken groet ten 4 uur uiteongiug. ST. RAPHAëL. (Van onzen bijzonderen verslaggever). Utrecht 7 December 1914. 1 In T gebouw voor Kunsten en Wetenschap pen aan de Marian laats te Utrecht, weird he- lenmorgen vergaderd door den Ned. R, K. fond van Spoor- en Tramwegpersoneel 8t. Raphael. De voorzitter, de heer J. Hellemons, open- Ie ten half twaalf uur de vergadering met W Chr. groet en een hartelijk welkom aan 'dien. Spreker releveerde de geschiedenis van het Bondsleven over het loopende jaar, te he rinnen met de intrekking der z.g. erkenning -an den Bond door de Directie der H.IJ.S.M.; ette uiteen de motieven welke het H. B. mopte tot samenwerking met de Ned. Ver. an Spoor- en Tramwegpersoneel, welke sa- nenwerking ten gevolge had bovengenoemd ■esloit dor H. S. M. Directie. Spr. geel't vervolgens.een beknopt.verslag lei- vergadering van H. S. M. bestuursleden ten 21 November te Utjvchl gebonden. toire belasting op de .aanslagen ingevolge de weit op de Bedrijfsbelasting vastgesteld voor het belastingjaar. 1916-17. De regeling der in a en b bedoelde heffin gen zal vóór 1 Mei 1917 plaats hebben bij de wet. Indien vóór den in het vorig lid genoem den datum' de Bedrijfsbelasting zal zijn ver vangen door een Inkomstenbelasting, zal de In b bedoelde heffing plaats vinden van de Inkomsten niet uit vermogen .verkregen (en van de inkomsten verkregen ,uit het vermo gen voor zoover daarvan geen vermogensbe lasting wordt geheven. In art. <82 ouder a te doen vervallen de woorden „aflossing an amortisatie". Art. '34 Sub b en art. 86 sub b te laten ver vallen. De bedoeling van het totaal Üezet- amende menten is, thans reeds tg besluiten, dat de aflossing der leening moet plaats hebben door een éénmalige heffing yan vermogens en inkomsten. In afwachting yan deze af lossing de rente te dekken door de opcenten, bedoeld in art. 34 sub a, art. 85 en art. 36 sub a. EERSTE KAMER. De leden van de Eerste Kamer der Staten Generaal zijn ter vergadering bijeengeroe pen tegen Dinsdag 15 dezer, des avonds te half 9 uur. GEWISSELDE STUKKEN. Belasting van geotnobiljseerden. Op de desbetreffende vragen yan den heer J. ter Laan, omtrent maatregelen betreffen de de achterstallige belasting van personen, die gemobiliseerd zijn, heeft de minister van Financiën geantwoord: le bij missive van 1 Aug. L.l. aan de directeurs der directe belas tingen enz., is medegedeeld, dat met het oog op de ernstige tijdsomstandigheden voorloo- pig niet tot executie wegens belastingschuld moest worden overgegaan, behalve in ge vallen van duidelijk gebleken onwil; en 2e, dat tot het'verleenen van ontheffing ambts halve geen temen aanwezig worden geacht. Is een gemobiliseerde buiten staat, zijn be lasting- te voldoen, dan is het voor. hem een geringe moeite, daarop door een verzoek' om ontheffing, de aandacht der autoriteiten te vestigen, zegt de minister. De Oorlogsltecniug. De lieer Vliegen heeft enkele amendemen ten ingediend, beoogende: Art. 10 aldus te doen lulden: De aflossingen der leeningen, bedoeld in art. 1 en art. 12, vindt plaats vóór 1 Mei 1918 uit do middelen, te verkrijgen: a. door een heffing van het vermogen, in gevolge. de desbetreffende bepalingen yan de wet op de Vermogensbelasting vastge steld voor het belastingjaar 1910-17; b. door eene lieffinfi- van een Buppleincu; BLOEMEND AAL. Oenuenteraadsevrgadering op Donderdag 10 December, des namiddags ten twee ure. De agenda luidt: 1- Ingekomen stukken. 2, Benoeming van een lid in de Plaatselijke School commissie. 3. Idem idem in de Commissie tot wering van schoolverzuim. 4. Voorstel tot intrek king van sub. 2 van het Raadsbesluit van 29 Februari 1912, no. 208, tot deelname in het aandeelenkapitaal der Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg- Maatschappij en tot verleening van subsidie aan die Maatschappij voor het verbree- den van den Zijlweg, het Zandvoorterpad en den Bloemendaalsche weg. 5. Aanleg van een weg door de duinen naar zee en Zandvoort. 6. Suppletoir kohier hoofdelijken omslag. VELSEN. Militie. Aan den loteling A. Dalhuijsan dezer gemeente en voorloopig bestemd voor de zeemi litie der lichting 1915 is een jaar uitstel van opkomst verleend. Hij is iu verband daarmede niet meer voor de zeemilitie, doch voor liet 10 reg. infanterie bestemd.' UMtHDKN. Scheepsongeval. Bij de alhier gevestigde reederij „Zaanstroom" is telegrafisch bericht ontvangen, dat een huntfer trawlers de Zaan- strooni III te Farsund (Noorwegen) is binnen gekomen, slepende een Deengehe driemastschoe ner. geladen met steenkolen, welke verlaten op zee was aangetroffen. Het sohip verkeerde be halve eenige dek- en verschansing schade, nog in zeer goeden staat. Dit is de tweede maal in betrekkelijk korten tijd, dat dezelfde trawler zulk een buitenkansje heeft. BEVERWIJK. R. K. Propaganda. Gisterenavond hield de Propagandaclub „Dr. Schaepman" hare verga dering, waarin de secretaris een resumé gaf van hetgeen de club iu haar vijfjarig bestaan ge daan had. Bericht was ingekomen van den penningmeester, den heer Burger, waarin hij ontslag nam als bestuurslid. Bij de hierna ge houden stemmingen werden herkozen de heeren Staal en Numan en gekozen de heer H. Koel man, die zich allen hun benoeming lieten wel gevallen. De afgetreden penningmeester had een batig saldo nagelaten van f 24.39. Besloten werd tot aansluiting bij de K. S. A. en bij het bestuur er van stappen te doen tot het beleggen van een groote propagandavergadering. Kamer vau Arbeid voor de bloembollen*' teelt. Met wijziging vau een vroeger Kon. besluit is ten aanzien van de Kamer van 'Ar beid voor de bloembollenteelt alhier bepaald: De leden en de secretaris der Kamer en de voorzitter van den verzoeningsraad bobben voor elke volgens de voorschriften der wet op de Kamers van Arbeid gehouden verga dering die zij hij wonen, recht op eene som van vijf en twintig oenten voor elk uur of gedeelte daarvan, dat de vergadering duurt, benevens indien zij woonachtig zijn in de ge meente: a. Beverwijk op een bedrag vau vijf tig centen; b. Wijk aan Zee en Duin op een bedrag van zestig centen; Heemskerk of Uitgeest op een bedrag van zeventig centen; d. Caetricum of Limmen op een bedrag van tachtig centen. Onderling veefonds. Gisteravond had een ver gadering plaats van het Ond. Veefonds, welke vergadering goed bezocht was. Door den heer G. Seignette werd voorlezing gedaan van het aantal verzekerde koeien, dat thans 210 be draagt, alsmede van de uitkeeringen. De in komsten bedroegen dit jaar f 430.45, de uit gaven f 272.25, een batig saldo opleverend van f 158.20. Deze uitkomsten steken gunstig af bij die van 't vorige jaar, toen de uitgaven be droegen f 560 en 't nadeelig saldo f 69.25 was. Wat het ledental betreft, dit was met 8 ver minderd. ALKMAAR. Personalia. Bij Kou. besl. is met ingang- van 2 December benoemd tot plaatsvervan gend voorzitter der plaatselijke commissie voer de ongevallenverzekering alhier, mr. Th. J. P. Geuverne, advocaat en procureur alhier. HA A RLEMMER MEER Postduif gevonden. Bij het station te Hoofd dorp viel eeh grijze postduif van vermoeidheid neer en kon niet verder vliegen. Om den rechter poot had het dier een gummi ringetje waarop gegraveerd zijn de letter R en nummer 640. Het beest is weer terug te bekomen bij den machinist Tanis te Hoofddorp. Op heeierdaad betrapt! Bij den landbouwer B. vermiste men in den laatsten tijd nog al eens veevoeder uit een in den schuur staande kist. De zoon stelde zich verdekt op om den dader te snappen en reeds na een paar dagen mocht hij den dader op heeterdaad betrappen. Het was een vroegere arbeider, die wegens oneenig- heid was ontslagen en die nu, daar hij goed deu weg wist, op een dergelijke manier aan voe der voor zijn varken trachtte te komen. SPAARNWOUDE. St. Nidoims feest. Zaterdag j.l. bracht üe groote kindervriend St. Nicolaas een bezoek aan de schooljeugd. Deftig per. rijtuig- kwam hij' met zijn onalsclieidelijken metgezel van- Haarlem. Met hoera-geroep en gezang werd !de goede Sint. huiten door de kinderen out vangen, en toen alien in üe school hadden plaats genomen werden na een vriendelijke toespraak' eenige kistjes vol .versnaperingen aan de verheugde kinderen uitgedeeld. Spon taan en hartelijk klonken dan ook de hoe ra's, toen de weldoener weer de school ver liet, nadat hij beloofd had later zijn bezoek nog eens te zullen herhalen, als de omstan digheden het toelaten. Een hartelijk woord van dank. aan den goeden Sint en den trouwen Fieter en voor al ook aan degenen, dooi* wiens hulp hij in staat werd gesteld een bezoek te brengen! HILLEGOM. HILLEGOM'S ALLERLEI. XLV. Lang reeds is het geleden dat ik mijn,pon versneed voor een Hillegomscb schetsje. Ge brek' aan stof was daarvan niet de oorzaak: hier altoos schrijvens-materiaal. De werkeloosheid in onze plaats begint en nog niet van groot en - omvang, hetgeen verblijdend heeten mag. Hoe straks deze zaak zal worden aangepakt weten we niet. Het Steuncomité is er en of de gemeente en de vakorganisaties deze netelige zaak samenwerkend zullen trachten op te lossen, dat hoopt men. Naar ons uit de beste bron werd medegedeeld wordt niet yeel gemerkt van verband tusschen het eerste en het laatstgenoemde lichaam, zelfs al is er een officieele sub-commissie. Vooralsnog hoort men van steun niet veel; de kwitanties worden geïnd dat is alles wat bekend is. Dat wit natuurlijk volstrekt niet zeggen dat er niet gewerkt wordt door dit college: wel licht geldt- hier 'talleszins loffelijke, dat de rechterhand niet weet, wat tie linker doet. Maar 't idee van armenzorg, waartegen bij de oprichting werd gewaarschuwd .en de op zijn zachtst gesproken min loyale samenwer king met de vakorganisatie, doet aan het prestige van het college geen goed. Li de laatste raadszitting .werd het nare idee bestendigd van bij zoogenaamde lichte maan geen enkele straatlantaarn te bran den. Dit heeft zeer .veel ontevredenheid ge zaaid, temeer, wijl de gascommissie 't tegen gestelde adviseerde en ook de 'Burgemeester er vóór was, de lantaarns geregeld om den anderen te doen ontsteken. Met algemeene stemmen is dit te zuinige besluit dan ook niet genomen. De winkeliers hebben ge poogd per request B. en [W. te bewegen meer licht te geven en bij iedere raadszitting zal die „lichte" en „donkere" maan wei opgeld doen. Zeker is, dat de meerderheid dei- vroede vaderen zich bij dit besluit niet kan beroemen, het overgroot© doel der burgerij te vertegenwoordigen. In de bloemistenzaken heeft men na de strenge vorst voor een veertien dagen den arbeid hervat,, de werkzaamheden zijn nu echter op eeu oor na gevuld. Dat er echter nog moed eu hoop leeft in veler harten bewijst het feit, dat 'door de vereeniging „Goed wonen" binnen weinige dagen twee bouwplannen voor doelmatige arbeiderswoningen bij den Raad worden in gediend, nada^ het Bestuur zich verzekerd heeft, dat liet Rijkisvoorschot bestendigd blijft. Volgens hei eone plan zullen 40, vol gens het tweede 50 nieuwe woningen ver rijzen. De nieuwe R.K. Middenstands vereeniging belooft veel voor de toekomst. De groote activiteit van het Bestuur, dat de zaak met energie aanpakt is allerlofwaardigst. jWel konden nog zeer velen zich aansluiten, wol wordt langs omwegen ook nu weer gepoogd de goede zaak afbreuk te doen, doch dat neemt niet weg, dat het aantal leden stijgt en men begint te voelen, waar, men thuis hoort en waar- zijn belangen lief best ge diend worden. Als straks door overtuiging en huisbezoek wordt voorbewerkt, (lan heb ben we binnen een jaar hier oen Hanzc-af- deeling die klinkt als oen. klok. Het St. Niicolaasfeest, waarvan men ook hier geen hoogen dunk' had, is meegevallen; naar wij hoorden is men tevreden gestemd. In dezen tijd in het hijzonder zal men zulks toejuichen. Iu de katholieke politiek is mede een gunstige stemming. De jongste vergadering gaf daar doorslaande bewijzen vau. De scher pe kantjes slijten meer en meer af en de ver eeniging mag zelfs meer dan 500 katholieke mannen onder hare strijders tellen en üe terugkeer van de anderen is nog maar een kwestie van tijd. Als dan straks de R. K. Volksbond, welks oprichting door de mobili satie nog een betrekkelijk korten tijd is uit- eeteld, gesticht is dan zal het katholiek leven, reeds zoo bloeiend hier, nieuwe banen intreden en nog intensiever worden. Herinneren we ten slotte nog aan den ernstigen wenk voor onze a.s. militairen, welke 15. dezer naar de garnizoenen afrei zen, om zich aan de pastorie aan te melden waar hun een brief .wordt verstrekt om lid td worden van de R. K. Militairenveree- nigingen, waar de godsdienst wordt verle vendigd en voor nuttige jen gepaste ontspan ning wordt gezorgd. [We zeggen (dit niet, om dat men niet van goeden w il is, doch omdat er, soms lezers zijn, aan wier aandacht deze mededeeling in de kerk mocht zijn ontsnapt. HILLEGOMMER. BiliijAo verrassing. Onze eorr. meldt: De firma van Zanten eu Oo. aan den Stations weg alhier, betaalde j.l. Zaterdag aan al haar. arbeiders ('t is pen der grootste zaken hier) al het achterstallige loon uit. Aange namer, St. Nicolaas-surprisu kon de firma wel niet geven! VOORHOUT. Coöperatie. Op eene vergadering der Coöpe ratie, onderafdeeling van den Ned. R. K. Volks bond, bracht de secretaris-penningmeester ver slag uit over gedane werkzaamheden. Er was omgezet: rijst 740 K.G., tarwe 240 zak en veevoeder 40 zak. De totale som der gekochte waren bedroeg 2750, d'ie dér verkochte waren f 2650. Het geldelijk vermogen der ver eeniging bedraagt f 41de schulden f 55, waarvan f 30 zal worden afgelost. Aan dividend werd uitgekeerd 4 pCt. der be taalde gelden, tot een bedrag van f 69. De penningmeester mocht den dank der ver- gaderiug ontvangen voor zijne vele werkzaam heden, die hij geheel belangloos verricht. Met bijna algemeene stemmen werd tot voor zitter herkozen de heer C. v. d. Meij. Aan de orde werd gesteld regleinentslierzie- ning. Daar is echter niets van gekomen.Men besloot een commissie te benoemen, die met het bestuur een geheel nieuw concept-reglement zal samenstellen. Dit zai dan in de eerstvolgende vergadering in behandeling komen. Tot leden der commissie werden gekozen dt heeren A. v. d. Nieuwendijk, J. Angevaare. P Bomt en G. Bel. De vergadering werd hierna gesloten met den christelijken groet. Aan onze ,abqnné\s te .Voorhout cn om streken deelen wij mede dat gisteren door omstandigheden BUITEN DE SCHULD VAN UXZE AGENTEN de courant bij hen later dan gewoonlijk is jbezorgd. DE ADMINISTRATIE. NOORDWIJKERHOUT. Het Kerkpad. Mochten wij ons vroeger verheugen in een goed kerk pad, met het af zouden der gronden is het veranderd in een gevaarlijk pad. 4 erleden jaar was er bij slecht weer groote kans voor ongelukken, en het pad is dan .ook afgerasterd. Baldadige banden hebben de palen nu uitgetrokken eu het draad over het pad heen getrapt, zoo- dat men bij avond groote kans heeft over het draad te vallen en zich danig te bezee- ren. Zouden er niet etappen gedaan kun nen worden, om ons eertijds mooi pad we er begaanbaar te maken? vraagt .onze corr. R.K. Propaganda. Vrijdagavond vergader de, de' Propagandaclub „St. RauLus", hoofd zakelijk ter bespreking voor de retraite welke voor Noordwijkerhoitt gegeven wordt' van 1417 Januari; het bleek dat er zich 46 personen voor opgegeven hebben; de voorzitter sprak den wensch uit, dat liet getal spoedig vol zal wezen. Men kan zich bij elk lid der propagandaclub opgeven voor deze retraite. Nog werd besloten om krach tig te werken voor de Roomsche Pers. Na liet afdoen van eenige zaken van huishou- delijkcn aard sloot de voorzitter de verga dering, met de opwekking, om vooral pro paganda- te maken voor. onze eigen Room sche Pers. St, N ieolaasfeest. Zaterdag hebben de jongens van de R. K. Jongenschool St. Nicolaasfeest ge had. Ze werden onthaald op chocolade, specu laas en wat eeu kinderhart begeert. Voor do meisjes der St. Agathaschool had gisteren dit feest plaats. Ook dezen werden onthaald terwijl do goede Sint voor de kinderen van den arbei denden stand degelijke kleedlngstukken had medegebracht welke voorzeker in dezen benar den tijd zeer wolkom waren eu waarvoor aau hen-,- welke de Sint m staat stelde dezen gaven uit te deelen, een hartelijk dankwoord toekomt. Hedenmiddag wrerd door het bestuur van de R. EL Volksbond aau de leerplichtige kinderen der leden in 't Brongebouw een Sinterklaas, feest aangeboden. Of de kleuters in hun schik waren? BURGERLIJKE STAND. ALKMAAR., Geboren: z. van J. F. vat, Leeuw-ensteijn en H. M. Caarle. z. van G. J. W. Goes en H. O. Uit;ien«. Overleden: P. J. H. Nooin, 6 mud. A. P. Tij burg, gehuwdi met M. Berkhout. 72 jaar, wonende te Uitgeest. A. H. Hoekmeijev, gehuwd met R, Langouberg. 50 jaar. HOORN. Personalia. Bij Kon. heel. van 3 December is met ingang -van 16 Januari 1915 benoemd tot directeur van het poet- en telegraafkan toor t© Gouda, de heer E. D. Rink. thans in gelijke betrekking alhier. MEDEMBLEBu Een droevig ongeval trol: Zondagmiddag de familie Slijderink. Het 3-jarig kleinzoon tje dg,t met zijn moeder daar verblijft, nu de vader, de heer yan Mierloo, door de mo bilisatie onder dienst is, was ongemerkt de deur uit gestapt, aau den havenkant ge komen en helaas verdronken. Een voorbij ganger vond hot kind drijvende in de haven. Pogingen om de levensgeesten weer op te wekken, mochten niet meer baten. Voor de militairen. Uit deze gemeente zijn 59 bivakmutsen aan het hoofdcomité toege zonden, welke d-oor vrouwen en meisjes hier ter plaatse vervaardigd zijn. AYR vestigen die bijzóndere aandacht, onzer aboimó's op 'den bon voor de oorlogskaarten, op bladzijde 4 van dit nummer voorkomende. ST. NICOLAAS VIERING VOOR GEMOBI- LISEERDEN. In tegenwoordigheid van den majoor Vo gel, namens den commandant der stelling Amsterdam den garnizoenscommandant L. H. Juckema van Burmania .Baron Rengens van W armenhuizen, verschillende andere ge- noodigden en de leden yan het comité, ie Zaterdagavond in de „Vereeniging" v,)or 1000 manschappen van land- en zeemacht, alom uit den lande, liet St. Nicolaasfeest gevierd, georganiseerd door het comité tot ontwikkeling eu ontspanning va.n de ge mobiliseerde troepen, 't Was er recht ge zellig, het programma bood ,,elck wat v ih en de rechte stemming kwam er dadelijk al in, toen het orkest liet „Wilhelmus" eerst speelde en verder een groot aantal oud-Hol- landsche en bekende wijsjes ten 'gehoore bracht. De heer Dyeerinck viel de eer te beun het appèl te mqgen houden, zooals deze spr. in z'n welkomstwoord zeide. Hij deelde me de, dat (lit feest .eigenlijk meteen een Oude jaarsavond- en KerStfeestviering is, en hoop te dat de militairen veel pret eu genoegen I mochten hebben. Een verrassing hierna was al direct hef tableau dat door de .Kon. I.ettert. Vereen. „J. J. Orertier" werd voorgesteld: „de Si- Nico laas a vond" naar de bekende, schilderij van Jan Steen. Verrassend, om Üe juiste

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 2